PDA

View Full Version : Andone pe faras?



grasu2
18th March 2008, 20:00
Conform GSP Andone ar putea parasi CFRul din vara, daca nu ia titlul. Pe lista posibililor antrenori se alfa Irureta, fostul antrenor al lui SuperDepor, si Ladislau Boloni.

http://www.cfrmania.ro/stiri/1909/planul-b-al-cfr-ului-irureta-sau-boloni.htm

Credeti ca s-ar putea ca Andone sa paraseasca Clujul de la vara? Eu asa sper! Andone e slab ca antrenor si mi se pare ca stilul sau de joc e mult pre precaut, cateodata fara rost. Faptul ca joaca cu 2 inchizatori e o indicatie ca a antrenat doar echipe slabe (mai putin Dinamo) si ca incearca mai in toate meciurile sa faca 0-0.

PerVersion
18th March 2008, 20:21
Poate e mai potrivit acest thread pe Suporter. Nu stiu daca are rost sa plictisim si pe altii cu problemele noastre. :D

Si ca sa fiu la subiect, daca rateaza titlul... sa plece. Dar numai daca aducem pe cineva mai valoros.

grasu2
18th March 2008, 20:33
Poate e mai potrivit acest thread pe Suporter. Nu stiu daca are rost sa plictisim si pe altii cu problemele noastre. :D


Asa-i, ai dreptate... si eu m-am gandit la asta dar am zis ca poate-i intereseaza si pe dinamovisti ce se intampla cu Ando fiindca la ei merge daca pleaca de la Cluj.

Cateva infromatii in plus in legatura cu Andone:

- A fost adus de Muresan la CFR Cluj dupa ce l-a dat afara pe Bergodi
- Are 2 meciuri cu echipe care n-au pierdut in mini retur intr-o saptamana
- A fost dorit de Dinamo la inceputul sezonului

Tot pe GSP este si un articol destul de interesant in legatura cu preferintele "antrenoriale" ale lui Paskany. Dupa spusele GSP-ului finantatorul lui CFR nu da foarte multe explicatii pentru schimbarile de antrenor, cateodata chiar si cand acestia s-au descurcat foarte bine la CFR. Exemple sunt Aurel Sunda, Cristiano Bergodi si chiar Dorniel Munteanu.

Parerea mea este ca si daca va castiga titlul daca perfromatele echipei nu-l vor satisface pe Paskany Andone zboara de la CFR cu Concordeul. In plus declaratiile lui Muresan in legatura cu viitorul lui Andone sunt cam nefondate, el nu prea are ce sa comenteze in fata lui Paskany, indiferent cat de prieteni sunt ei.

PerVersion
18th March 2008, 22:52
Da, am citit si eu articolul respectiv. Dar sa stabilim totusi un lucru. Din cate stiu eu nici unul dintre antrenori nu a fost dat afara. Ci, pur si simplu nu li s-a mai prelungit contractul.

Aurel Sunda a fost excelent in div.B, ne-a promovat, am facut cateva meciuri bune in prima liga, dar in retur echipa a mers din ce in ce mai rau. La un moment dat chiar imi faceam griji ca ajungem in hora retrogradarii. Sa termini turul pe 6 si apoi sa ajungi pe 11 la sf campionatului.. e clar ca ceva nu mai mergea.

Apoi Munteanu, indiferent de ce povesti s-au zis, pana la urma a plecat de buna voie, ba mai rau, in mijlocul campionatului.

Cu Bergodi la fel, a fost bine la inceput dar a dezamagit la sfarsit. Nu a fost dat afara, dar nu au mai prelungit contractul care era valabil doar pana in vara.

Desigur, in acest retur echipa incepe sa nu mai mearga atat de bine. Eu sper sa-si revina totusi, sa nu rateze aceasta sansa uriasa de a lua primul titlu din istorie. Vom vedea ce se intampla pana la vara, dar daca am putea aduce un antrenor cu nume, mai valoros decat Andone, nu mi-ar parea rau sa-l schimbe. :)

spartacus
21st March 2008, 18:25
Andone a spus ca pleaca daca nu ia titlul. E clar ca dincolo de stabilitatea financiara si manageriala a CFR-lui ramine tentatia LC.

Pe de alta parte decat sa ajungem in LC si sa ne comportam ca Steaua sau ca noi in UEFA:) mai bine lipsa. Aici trebuie lucrat la un obiectiv realizabil tinand cont de valoarea jucatorilor care ii avem si de capacitatea lui Andone de a scoate ce e mai bun din ei.

Am indoielile mele cu privire la Ando in LC (asta daca vom ajunge acolo...). Cred ca si Paszkany stie asta. Totusi pina la proba contrarie eu zic sa ne abtinem...

Ess
23rd March 2008, 23:36
parerea mea este ca ando este prea "prieten" cu jucatorii. asta nu este tocmai o atitudine profesionista.
pe de alta parte, primul care trebuie sa zboare este milogul de fabbiani. atata vreme cat n-am avut "vedete" la echipa, totul a fost f bine. fabbiani este probabil un atacant bunicel, dar ca si atitudine SPORTIVA este un zero barat. Am facut destul sport de performanta sa ma scarbeasca asemenea atitudine...

grasu2
24th March 2008, 20:19
Si eu cred ca Fabbiani ar trebuii sa ia calea somesului... impreuna cu inca cativa jucatori. Sincer sa fiu CFRul are nevoie de o echipa de profesionisti, mutli dintre jucatorii CFRului nu cred ca stiu ce-i aia sa joace pentru titlu. Daca Andone vrea sa ramana la Cluj trebuie adusi cativa jucatori:

- Un mijloas dreapta de creatie, cu centrari de calitate, pase bune si viteza. La finalizare sa se ocupe atacanti, nu mijlocasii.
- Un fundas central MACAR la nivelul lui Cadu. Stiu ca multi ma vor contrazice dar eu cred ca unul ca Goian ar fi extraordinar. Sa nu poata trece adversari de el si sa mai dea si cate un gol.
- Un atacant de viteza, care s-o bage in ate si care sa stie sa dribleze.
- Doi mijlocasi de creatie, cu pase de exceptie, o viziune foarte buna a jocului, cu o exectuie buna a loviturilor libere si a suturilor de la distanta. Unul dintre acestia ar putea fi Cernat.

Cine ar trebuii sa plece:

- Ruiz, un tampit care se crede la baschet. E penibil, nu stiu ce cauta la CFR.
- Sandberg si Galiassi. Sunt slabi, atata tot. Fara Cadu in defensiva ei fac balet. Sandberg a pierdut meciul cu Anorthosis de unul singur.
- Peralta, o mare dezamagire
- Semedo. Deja imi si aud mortii strigati dar Semedo nu mai joaca nimic de nu stiu cand, daca tot a avut grija Andone sa-l distruga atunci sa-l dea. Oricum are 29 de ani.
- Andre Leao... ce dracu cauta asta la Cluj nu stiu. Cand jucam cu el sunt 10 jucatori in teren.

In plus, eu as aduce un fundas stanga de calitate, sa-i faca concureta la Dorsin. Cineva de genul Pulhac, care e ieftin si joaca pe nimic la Dinamo. Un goalkeeper si un fundas stanga sa le faca concurenta la Tony si Hirschfeld.

Cam atat.

PerVersion
25th March 2008, 21:34
Sunt de acord cu tine in privinta unui fundas central de valoare, pt ca in momentul de fata, Cadu e singurul care misca ceva.

In schimb mijlocul ar merge foarte bine daca am reveni la formula din tur.. Culio pe stanga, Semedo pe dreapta, Dani la inchidere si Trica la constructie. Asa am avea o viteza foarte buna pe benzi, si mult mai multe centrari in careu in fiecare meci. In momentul de fata e un mare ghiveci. Pe stanga joaca cand Dubarbier, cand Trica. Pe dreapta il tot chinuie pe Culio si se vede clar ca nu se descurca. Daca tot vrea sa-l tina pe Dubarbier pe stanga, macar sa-l aduca pe Culio in centru, intre Dubarbier si Dani si sa-l lase pe Trica pe dreapta, ca tot e polivalent. Oricum, am impresia ca meci de meci Andone incearca altceva, in loc sa revina la formula din tur. Singurul obstacol e lipsa lui Didi.

Si asta e ceea ce ne lipseste cu adevarat, un al 2-lea varf. Pt ca nimeni nu il poate inlocui pe Didi cu succes. A incercat Andone pe rand cu Dubarbier, Culio si Semedo. Toti au viteza buna, insa Didi era un jucator mult mai inteligent, cu un plasament bun, avea si un joc de cap excelent... Sincer n-as fi crezut ca ii vom simti lipsa chiar in halul asta. Iar cu accidentarea asta grava, exista pericolul ca el sa nu mai revina niciodata la forma care o avea...

In fine, citeam azi ca i-au prelungit contractul lui Andone pana in 2010. Daca este adevarat, si nu e doar o declaratie care sa mai aduca liniste in jurul echipei, sunt oarecum dezamagit. In schimb, era mentionat ca sunt si o gramada de clauze de performanta, deci e posibil ca in cazul in care nu reusim anul acesta sa luam titlul si in cupele europene ne facem iarasi de cacao, sa ne despartim de Andone.

spartacus
25th March 2008, 22:18
Eu cred ca prelungirea contractului lui Andone nu a fost o idee atat de rea in circumstantele actuale.
Sunt de acord ca ne trebuie un al doilea fundas central de valoarea lui Cadu, un mijlocas valoros (eu tot mai sper in Peralta) si un super-atacant care sa ii arate calea cea dreapta "grasutului"

grasu2
27th March 2008, 17:32
Si eu am fost surprins de prelungirea contractului, dar n-as fi asa de sigur ca aceasta chiar exista. S-ar putea sa fie doar o tactica de stabilitate, dupa cum ati spus si voi si altii. Vom vedea dupa meciul cu Dinamo.

Universal
27th March 2008, 18:39
Conform GSP Andone ar putea parasi CFRul din vara, daca nu ia titlul. Pe lista posibililor antrenori se alfa Irureta, fostul antrenor al lui SuperDepor, si Ladislau Boloni.

http://www.cfrmania.ro/stiri/1909/planul-b-al-cfr-ului-irureta-sau-boloni.htm

Credeti ca s-ar putea ca Andone sa paraseasca Clujul de la vara? Eu asa sper! Andone e slab ca antrenor si mi se pare ca stilul sau de joc e mult pre precaut, cateodata fara rost. Faptul ca joaca cu 2 inchizatori e o indicatie ca a antrenat doar echipe slabe (mai putin Dinamo) si ca incearca mai in toate meciurile sa faca 0-0.

Tampenii.Prostii.Zvonuri.


Andone si-a prelungit contractul pana in 2010 cu CFR Cluj....

LazioRoma
31st March 2008, 09:27
a semnat pe inca 2 ani

maxximus
1st April 2008, 23:09
nu cred ca e "pe faras"
Desi nu prea sunt impresionat de ce joaca echipa cu el la carma.
Cred ca este un joc in vechiul stil englezesc care nu se potriveste cu profilul jucatorilor existenti.

grasu2
2nd April 2008, 16:12
Vechiul stil englezesc? Scuza-mi prostia dar eu habar n-am ce-i aia... :groggy: Eu as zice mai degraba "total football" de prin anii 60-70, ca toti joaca ce vor.

Cipri
25th April 2008, 20:33
Ar fi cea mai mare prostie daca ar fi dat afara ...
Au mai fost cazuri similare ... Zicu a plecat de la Rapid la dINAMO dupa ce se acomodase f bn la giulesteni !
Rednic a plecat la cateva zile dupa ce a ratat calificarea in grupele Ligii Campionilor de la dINAMO , el declarand la acea vreme ca ,,a fost facut de jucatori"

Universal
25th April 2008, 21:39
Prostii...el isi prelungeste contractul si voi visati ca va fi dat afara....

ultra
25th April 2008, 22:52
"Conform GSP"

Cand aud asta, ma ia cu durerea de cap ! Eu spun ca Ando ramane la voi indiferent daca va lua titlul.