PDA

View Full Version : Intrebari si contestatii



Vadim
18th July 2006, 14:14
Aici puteti pune intrebari legate de functionarea concursului.
Tot aici depuneti eventualele contestatii!
Bafta tuturor!

cristane
18th July 2006, 21:18
O intrebare: se poate edita un pronostic? (bineinteles, inainte ca etapa sa fie "locked")...

Klingon
18th July 2006, 21:54
Numai la cateva minute dupa ce l-ai postat.
Numarul exact de minute il stie Vadim.
Editarea o faci direct in mesajul original, apasand butonul Edit. Daca butonul Edit nu mai exista, inseamna ca au trecut cele cateva minute permise.

Daca postezi alt mesaj, cu un pronostic diferit, va fi ignorat.


O intrebare: se poate edita un pronostic? (bineinteles, inainte ca etapa sa fie "locked")...

lolo_grupa_c
18th July 2006, 22:37
se foloseste sistemul x2,1x...??

Klingon
19th July 2006, 00:34
se foloseste sistemul x2,1x...??

Nu. Dar programul de calcul nu te va depuncta daca le folosesti ci va ignora toate pronosticurile in afara de primul.
Adica 1x inseamna 1.
Analog, x12 inseamna x, etc.
Oricate pronosticuri pui, numai primul conteaza.

lolo_grupa_c
19th July 2006, 10:05
oki...mersi....

Vadim
19th July 2006, 12:14
Numai la cateva minute dupa ce l-ai postat.
Numarul exact de minute il stie Vadim.
Mesajul se poate edita timp de 60 de minute. In plus, la 3 minute dupa postarea lui apare nota cu ora editarii. Daca mesajul se modifica intr-un interval de trei minute de la ora postarii nu mai apare "last edited By" si nici ora.

Cyrus the virus
20th July 2006, 12:26
salut...
unde vedem punctajul???

Jerry20cm
20th July 2006, 12:41
salut...
unde vedem punctajul???

Pe thread-ul: ,,Clasamente pe etape'' sau ,,Clasamente generale''!!!

Bogdan"U"
21st July 2006, 07:14
propun sa se ia in considerare pt concursul de pronosticuri voturile de pe thred-ul fiecarui meci. in acest fel s-ar inlatura clonele si ar fi si mai usor pt moderatori sa faca clasamentul

Klingon
21st July 2006, 11:33
propun sa se ia in considerare pt concursul de pronosticuri voturile de pe thred-ul fiecarui meci. in acest fel s-ar inlatura clonele si ar fi si mai usor pt moderatori sa faca clasamentul

Nu prea inteleg cum ar ajuta voturile alea impotriva clonelor. In al doilea rand, ar fi mai complicat pentru participantii la concurs sa se plimbe pe 9 threaduri pentru a vota in fiecare etapa.

Al Dracu
21st July 2006, 15:18
Moderatorii, angajatzii forumului si rudele lor pina la gradul 4 pot participa? :D

Klingon
21st July 2006, 17:49
Moderatorii, angajatzii forumului si rudele lor pina la gradul 4 pot participa? :D

Numai cu aprobarea parintilor. :bere:

Geografu
22nd July 2006, 11:21
Am si eu o intrebare catre administratorul acestui joc !

Se pare ca aseara Sportul a fost retrogadata in Divizia B si sunt 98 % sanse ca pandurii Tg.Jiu sa ii ia locul.
Ce se va intampla cu pronosticurile date pana acum daca se va intampla ca Sportul sa ia calea matineului ?
Toate post-urile vor fi delatate si vom scrie altele sau cum ?
Astept un raspuns va rog...

Cu multumiri anticipate D.A.

Klingon
22nd July 2006, 21:40
Stai sa vedem daca se confirma retrogradarea. Daca da, cautam o solutie cu deranj minim pentru toata lumea.

Numai pronosticurile la meciurile Sportului ar deveni invalide, restul sunt bune. Am putea face un topic special numai pentru pronosticurile la meciurile Pandurilor din primele 5 etape. Sau am putea anula toate acele meciuri. Sau l-am putea anula numai pe cel din prima etapa, ca mai este cam putin timp sa-l reparam. Deocamdata asteptam confirmarea retrogradarii, ca LPF are obiectii la decizia FRF.


Am si eu o intrebare catre administratorul acestui joc !

Se pare ca aseara Sportul a fost retrogadata in Divizia B si sunt 98 % sanse ca pandurii Tg.Jiu sa ii ia locul.
Ce se va intampla cu pronosticurile date pana acum daca se va intampla ca Sportul sa ia calea matineului ?
Toate post-urile vor fi delatate si vom scrie altele sau cum ?
Astept un raspuns va rog...

Cu multumiri anticipate D.A.

Geografu
23rd July 2006, 14:58
Multumesc mult Kilingon pt. inf. !

Klingon
24th July 2006, 18:48
Din cauza prelungirii incertitudinii pana miercuri (cand Mircea Sandu a anuntat decizia finala), nu mai este timp sa reparam meciul Sportului din prima etapa, daca echipa este retrogradata. Nu este corect sa le cerem celor care si-au pus demult pronosticurile (si poate acum sunt pe plaja sau intr-o cabana la munte) sa revina cu alte pronosticuri in termen de doua zile. Asa incat vom anula acel meci.

Repet, anularea va avea loc numai in cazul retrogradarii Sportului. Daca Sportul ramane in Liga I, toate pronosticurile raman in vigoare.

Cei care inca nu si-au pus pronosticurile la prima etapa sunt rugati le puna ca toti ceilalti, adica sa presupuna ca Sportul ramane in Liga I.

Geografu
24th July 2006, 23:42
Din cauza prelungirii incertitudinii pana miercuri (cand Mircea Sandu a anuntat decizia finala), nu mai este timp sa reparam meciul Sportului din prima etapa, daca echipa este retrogradata. Nu este corect sa le cerem celor care si-au pus demult pronosticurile (si poate acum sunt pe plaja sau intr-o cabana la munte) sa revina cu alte pronosticuri in termen de doua zile. Asa incat vom anula acel meci.

Repet, anularea va avea loc numai in cazul retrogradarii Sportului. Daca Sportul ramane in Liga I, toate pronosticurile raman in vigoare.

Cei care inca nu si-au pus pronosticurile la prima etapa sunt rugati le puna ca toti ceilalti, adica sa presupuna ca Sportul ramane in Liga I.

Am o intrebare prietene Klingon daca Pandurii sau oricare alta echipa va urca in Liga 1 acest meci va fi anulat , sa inteleg ?

Deci daca se va intampla cele spuse mai sus se pot castiga maxim 8 puncte nu 9 ?

Daca gresesc te rog sa ma contrazici !
Oricum multumim pentru acest anunt important pentru concurs !

Salve ! D.A.

Klingon
25th July 2006, 00:16
Am o intrebare prietene Klingon daca Pandurii sau oricare alta echipa va urca in Liga 1 acest meci va fi anulat , sa inteleg ?

Afirmativ. Meciul din prima etapa.



Deci daca se va intampla cele spuse mai sus se pot castiga maxim 8 puncte nu 9 ?

Corect.



Daca gresesc te rog sa ma contrazici !
Oricum multumim pentru acest anunt important pentru concurs !

Salve ! D.A.
Vant din pupa! /OLE/

mblue
26th July 2006, 16:20
ok, nu inteleg de ce s-a grabit cu etapa a 3-a , eu zic ca trebuia sa asteptam mai intai decizia ligii in legatura cu scanadalul sportul

dorian27
26th July 2006, 18:51
Din regulament nu am inteles care sunt premiile....
Sau poate n-am vazut eu bine.....:) :)

Se poate stii care e miza concursului?

junior
26th July 2006, 18:53
majoritatea forumurilor pot seta topicurile pentru a se putea edita iar modificările să apară data ultimei accesări a topicului...mesaj de genul:
This post has been edited by junior: Today, 06:57 PM
nu se poate şi pe acest forum???

Geografu
26th July 2006, 20:28
Salut !

Se pare ca Pandurii Tg.Jiu a fost promovata in Liga 1.
Daca pentru prima etapa lucrurile au fost aranjate de admini ce se va intampla cu celalelalte ( 2,3,4,5 ) ?
De exemplu,eu plec marti in vacanta si as vrea sa stiu ce si unde sa scriu in legatura cu meciurile Pandurilor din etapele de mai sus cu posibilitatea sa pastrez sanse de a puncta in aceste meciuri !

Cu speranta ca acest mesaj va fi citit de cine trebuie.....multumiri anticipate !

Salve ! D.A.

Klingon
26th July 2006, 21:32
mblue: asa e, era mai bine daca nu se deschidea etapa 3 inca de la inceput, dar nimeni nu avea cum sa prevada problema retrogradarii. Acum ne vom descurca asa.

dorian27: anul trecut (adica luna trecuta) premiile au fost componente de calculatoare, gen placa de baza si DVD Writer.

junior: vezi mesajul precedent al lui Vadim
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=722024&postcount=7

Geografu: de unde ai aflat ca Pandurii a fost promovata? ProSport spune ca FRF asteapta azi-maine decizia UEFA privind redobandirea licentei de catre Sportul Studentesc, deoarece in manualul de licentiere nu este prevazuta situatia asta.
http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=124250

Precis se rezolva pana marti si vei pleca in vacanta linistit.

Geografu
26th July 2006, 21:50
mblue: asa e, era mai bine daca nu se deschidea etapa 3 inca de la inceput, dar nimeni nu avea cum sa prevada problema retrogradarii. Acum ne vom descurca asa.

dorian27: anul trecut (adica luna trecuta) premiile au fost componente de calculatoare, gen placa de baza si DVD Writer.

junior: vezi mesajul precedent al lui Vadim
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=722024&postcount=7

Geografu: de unde ai aflat ca Pandurii a fost promovata? ProSport spune ca FRF asteapta azi-maine decizia UEFA privind redobandirea licentei de catre Sportul Studentesc, deoarece in manualul de licentiere nu este prevazuta situatia asta.
http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=124250

Precis se rezolva pana marti si vei pleca in vacanta linistit.


E adevarat maine FRF va primi de la UEFA notificarea scrisa care va garanta daca Sportul va fi sau nu in liga 1 .Dar 90 % se pare ca Pandurii vor urca in primul esalon fotbalistic.
Asteptam alte stiri !

Salve ! ( si multumesc ) ! D.A.

Geografu
26th July 2006, 22:54
ANUNT IMPORTANT !!

Se pare ca la ora 21,50 a parvenit FRF-ului circulara trimisa de UEFA care o da pe Sportul 99 % retrogadata in Liga II.
Maine dimineata Florin Prunea se va prezenta la sediul LPF si va propune urcarea Pandurilor in Liga I.


Sa auzimi de bine....

Salve ! D.A.

dorian27
26th July 2006, 23:22
dorian27: anul trecut (adica luna trecuta) premiile au fost componente de calculatoare, gen placa de baza si DVD Writer.


Multumesc de raspuns....dar cu astfel de mizilicuri de premii prefer alte adrese de sport pe care vor fi concursuri!!!
Succes tuturor care se incumeta la acest '' concurs''!!!

Klingon
26th July 2006, 23:50
Geografu: multumiri ca ne tii la curent (220V). Intr-adevar, sunt semne clare ca Sportul va juca la matineu. Cand se anunta oficial inlocuitoarea deschid un topic special pentru meciurile ei din etapele 2-5.

dorian27: alles gute.

Geografu
27th July 2006, 00:04
Geografu: multumiri ca ne tii la curent (220V). Intr-adevar, sunt semne clare ca Sportul va juca la matineu. Cand se anunta oficial inlocuitoarea deschid un topic special pentru meciurile ei din etapele 2-5.

dorian27: alles gute.

Cu placere prietene Klingon !

Sper ca aceste mini-topicuri vor fi deschise pana marti :rolleyes: ( i hope ! ) ca sa ma bucur si eu de vacantza ! Si o curiozitate : voi adminii aveti voie sa participati la concurs ?

Sa auzim numai de bine ....

Salve ! D.A.

Klingon
28th July 2006, 19:28
tim1973, onyxx: aveti meciul UTA - Farul anulat pentru ca ati pus pronosticurile dupa inceperea lui

Geografu: toata lumea are voie sa participe. Concursul este transparent, in sensul ca oricine poate verifica toate punctajele acordate, inclusiv pe al lui si pe al moderatorilor forumului.

Geografu
28th July 2006, 21:05
Stiu ca poate sunt pisalog dar cand vor aparea acele mini-topicuri cu pronosticurile Pandurilor ?

Salve ! D.A.

Klingon
28th July 2006, 22:17
Geografu: gata domnule, poti sa te bucuri.

Pentru toata lumea: amintesc ca meciul Sportul/Pandurii - Rapid din etapa 1 a fost anulat in acest concurs. Nimeni nu primeste puncte pentru el. Pronosticurile din etapele 2-5 ale meciurilor echipei Pandurii Targu-Jiu se pun pe threadurile deschise special pentru ele. Din etapa 6 intram in normalitate, cu un singur thread pentru cele 9 meciuri ale etapei. Stiu ca unii dintre voi au pus deja pronosticuri la meciurile Pandurilor pe threadurile cu restul meciurilor, dar faceti tot posibilul sa le puneti si pe threadurile deschise special pentru ele.

Geografu
28th July 2006, 22:52
Iti multumim ca te-ai ocupat serios de aceasta problema !


Salve ! D.A.

NY_giants05
31st July 2006, 09:00
am intrebare...Daca am pariat in threadu-ul "Etapa a 2-a", si am scris in loc de Dinamo - Sportul, Dinamo - Pandurii mai are rost sa pariez pe meciul cu Pandurii si pe thread-ul facut special pt. ei ?

Klingon
31st July 2006, 16:22
am intrebare...Daca am pariat in threadu-ul "Etapa a 2-a", si am scris in loc de Dinamo - Sportul, Dinamo - Pandurii mai are rost sa pariez pe meciul cu Pandurii si pe thread-ul facut special pt. ei ?

Nu.

Initial am vrut sa impun votarea pe threadurile speciale, dar sunt prea multi care au facut la fel ca tine si nu toata lumea citeste threadul asta de intrebari si raspunsuri, asa ca... important e ca ai pus numele Pandurii.

Klingon
31st July 2006, 20:34
Cei care au avut doar 2-3 pronosticuri corecte in prima etapa nici sa nu se gandeasca sa renunte. Anul trecut, castigatorul acestui concurs a avut o medie de 4.40 pronosticuri corecte pe etapa (8.00 fiind maximul, din 8 meciuri). Anul acesta fiind 9 meciuri pe etapa, anticipez ca invingatorul va avea o medie in jur de 5.00. Media asta corespunde unui punctaj total de 34 x 5 = 170 de puncte. Dar si cu 150 se va ajunge undeva sus. Oare exista cineva atat de slabut sa nu ajunga la 150 de puncte din 34 de etape? Ia sa vedem...

Geografu
31st July 2006, 21:45
Prietene Klingon as vrea sa te intreb cine a castigat concursul sezonul trecut si daca el mai participa si anul asta ?

Multumiri anticipate !

Salve ! D.A.

Klingon
1st August 2006, 06:48
Prietene Klingon as vrea sa te intreb cine a castigat concursul sezonul trecut si daca el mai participa si anul asta ?

Multumiri anticipate !

Salve ! D.A.
Top 5 anul trecut (ei au luat premiile):

LOC PCT Nume
0001 132 TNT
0002 125 MARCEL55
0003 123 alex36
0004 123 *andrew*
0005 123 micutzu11

isilviu
3rd August 2006, 23:54
Trebuie sa postam separat toate rezultatele Pandurilor sau pentru etapele pentru care nu am pus inca pronosticurile (3,4,5) punem direct Pandurii in loc de Sportul si postam asa?

Klingon
4th August 2006, 04:03
Trebuie sa postam separat toate rezultatele Pandurilor sau pentru etapele pentru care nu am pus inca pronosticurile (3,4,5) punem direct Pandurii in loc de Sportul si postam asa?

Ambele variante spuse de tine sunt bune.

Insa cei care au apucat sa posteze deja cu Sportul vor trebui sa posteze separat cu Pandurii.

BOGGIECOOL
4th August 2006, 22:29
Klingon, what's up my man!? Hey vreu sa stiu daca o sa ni se ia in considerare rezultatul de la Dinamo-Sportul, eu spre exemplu nu am vazut Threadul special pt. Dinamo-Pandurii, dar stiam ca in locul Sportului o sa joace Pandurii, sper ca de etapa viitoare in locul Sportului sa fie echipa Pandurii, ca sa nu mai fie incurcaturi, mersi mult si ... Haide Gloria :evil: hi hi.

BOGGIECOOL
4th August 2006, 22:30
Adevarul e ca puteam schimba si eu echipa, asta este, no big problem, mersi mult.

Klingon
5th August 2006, 09:01
BOGGIECOOL: socoteala va fi facut in doi pasi:

1. Daca ai pus pronostic pe threadul special cu Pandurii, atunci acela se ia in calcul indiferent ce ai pus pe threadul obisnuit.

2. Daca n-ai pus pronostic pe threadul special dar ai pus pe cel obisnuit, atunci se ia acela in considerare indiferent daca l-ai scris cu Sportul sau Pandurii.

Eu zic ca modalitatea asta maximizeaza sansa tuturor sa aiba un pronostic valid la meciul Pandurilor, chiar daca a fost pus cu Sportul in minte. Cine a fost atent a avut ocazia sa refaca acel pronostic pe threadul special.

cristianGL: pronosticul tau la meciul Gloria - National este anulat pentru ca l-ai pus dupa inceputul meciului. Oricum nu l-ai nimerit. :P

BOGGIECOOL
5th August 2006, 10:22
Muchos gracias Klingon, keep up the good work, luv u!

Klingon
6th August 2006, 23:00
1. Nu mai scrieti comentarii de nici un fel in mesajele cu pronosticuri! Va reamintesc ca pronosticurile voastre sunt citite automat de un software. Daca amestecati comentariile cu pronosticurile in acelasi mesaj, pot aparea probleme.

2. Pronosticurile se pun asa:
Dinamo - Pandurii 1
sau asa:
Dinamo - Pandurii 1-0
(scorul exact nu conteaza, dar va fi interpretat ca pronostic 1)

dar nu se pun asa:
Dinamo - Pandurii 1x (dublele sunt ignorate)
Dinamo - Pandurii 3-0 (2-0) (rezultatul la pauza este ignorat)
Dinamo - Pandurii - X (fara liniuta inainte de pronostic)
Dinamo - Pandurii => 1 (fara => inainte de pronostic)

3. Programul de calcul a suferit modificari importante in ultimele zile, atat pentru a lua in considerare threadurile speciale cu Pandurii cat si pentru a oferi facilitati suplimentare. Este intotdeauna posibil ca modificarile sa introduca erori. Aici este locul unde le puteti semnala.

iuliandronca
7th August 2006, 18:26
In thread-ul " Statistici (optionale)" - mesajul 3 (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=744295&postcount=3)
la meciul: 280___115(41%)___102(36%)____63(23%)___FC Vaslui - UTA
este boldat procentajul 115(41%) corespunzator pronosticului 1 ci nu 63(23%) asa cum ar trebui ca meciul s-a termint cu scorul 2-5, deci pronostic 2.

Klingon
7th August 2006, 19:55
In thread-ul " Statistici (optionale)" - mesajul 3 (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=744295&postcount=3)
la meciul: 280___115(41%)___102(36%)____63(23%)___FC Vaslui - UTA
este boldat procentajul 115(41%) corespunzator pronosticului 1 ci nu 63(23%) asa cum ar trebui ca meciul s-a termint cu scorul 2-5, deci pronostic 2.

Sunt boldate pronosticurile care au majoritatea de voturi. Pronosticurile corecte nu sunt marcate diferit in acele tabele. Am sa schimb acum marcajul pentru a fi mai clar. Rosu inseamna pronosticul majoritatii, iar albastru inseamna pronosticul corect. Cand majoritatea a nimerit pronosticul corect, apare doar albastru.

BOGGIECOOL
8th August 2006, 14:08
:yeah: Has anybody noticed that I'm back?!!!!! ha ha. U Klingon I know u noticed, oki doki see ya!!!

Klingon
9th August 2006, 16:33
Observasem eu ca s-a schimbat ceva in atmosfera, parca soarele e mai albastru si cerul mai galben, apa a capatat un gust de ambrozie pe care nu l-am mai simtit din vremurile Olimpului...

Acum stiu ce s-a intamplat: s-a intors Boggie!

stefanello
14th August 2006, 11:36
No ofence...dar am pus si eu Marti un bilet..acum vad ca numai este...nu inteleg ce s-a intamplat? Era gresit..sau nu inteleg? Astept Pm.

Steff

iaaasi
14th August 2006, 12:16
MED = punctajul mediu/etapa (se imparte PCT la EP)

.LOC PCT E +/- ||| LOCM EP MED NUME
0092 015 8 0131 | 0354 02 0.00 iaaasi


am pronosticat in etapel 2 si 3 (7 si 8 pct ) si media e 0

Klingon
14th August 2006, 17:03
Ai dreptate, am observat si eu ca unele impartiri dau 0 pe coloana punctajului mediu. Nu esti singurul cu problema respectiva. Am sa ma ocup zilele astea de ea.

Profit de ocazie sa amintesc tuturor ca singurele clasamente oficiale in acest concurs sunt cele de pe threadul clasamentelor de etapa si cele de pe threadul clasamentelor generale. Restul (adica toate de la Statistici) sunt doar orientative.


MED = punctajul mediu/etapa (se imparte PCT la EP)

.LOC PCT E +/- ||| LOCM EP MED NUME
0092 015 8 0131 | 0354 02 0.00 iaaasi


am pronosticat in etapel 2 si 3 (7 si 8 pct ) si media e 0

Klingon
14th August 2006, 17:36
Nu stiu la ce bilet te referi. Acesta nu e un concurs de pariuri, ci unul de pronosticuri. Probabil mesajul tau ar trebui sa fie in alta parte.


No ofence...dar am pus si eu Marti un bilet..acum vad ca numai este...nu inteleg ce s-a intamplat? Era gresit..sau nu inteleg? Astept Pm.

Steff

stefanello
16th August 2006, 12:11
Nu stiu la ce bilet te referi. Acesta nu e un concurs de pariuri, ci unul de pronosticuri. Probabil mesajul tau ar trebui sa fie in alta parte.

Am pus un "bilet virtual cu pronosticurile mele"...astept raspuns!

Klingon
16th August 2006, 19:59
In acest concurs ai pus un singur mesaj cu pronosticuri, pentru etapa 4 care inca nu s-a jucat.

Cred ca te referi la biletele tale de pe forumul numit Bilete:
http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=141
Acela este alt concurs, nu are nici o legatura cu asta de aici. Intreaba-i pe moderatorii de acolo despre biletele tale.


Am pus un "bilet virtual cu pronosticurile mele"...astept raspuns!

danu
18th August 2006, 01:12
unde vad si io clasamentu dupa etapa .. si care e faza cu meciurile echipei pandurii?!?

danu
18th August 2006, 01:22
prima faza am gasito ;)) , dar mai ramane intrebarea cu pandurii!:)

Klingon
18th August 2006, 17:00
Un numar de useri au pus pronosticuri la meciurile Sportului din primele 5 etape inainte de a deveni oficiala retrogradarea acelei echipe si promovarea Pandurilor. Dupa aceea bineinteles ca pronosticurile lor au devenit invalide. Pentru ei am creat acele threaduri speciale numai cu meciurile Pandurilor. Daca vrei sa le folosesti si tu, o poti face. Daca nu, poti sa-ti pui pronosticurile pentru Pandurii pe threadurile principale.


prima faza am gasito ;)) , dar mai ramane intrebarea cu pandurii!:)

Klingon
20th August 2006, 08:46
Madizual si interfan au pronosticurile la meciul Gloria - Jiul anulate, deoarece le-au pus dupa inceperea meciului.

P.S. Am uitat sa le anulez acele meciuri! :mda: Nu vreau sa schimb acum toate clasamentele deja afisate aici, dar le-am corectat la mine pe disk. Se va vedea acest lucru dupa etapa 5.

giovanni BV
25th August 2006, 21:15
Normal , dupa regulament , si pronosticurile lui ATI ar trebui anulate , pentru ca au fost postate dupa ora de inchidere !!! Ramane la aprecierea dumneavoastra , a administratorilor acestui concurs !!! :ok:

Klingon
25th August 2006, 21:49
Pronosticul lui ATI pentru meciul Ceahlaul - Urziceni va fi desigur anulat.

giovanni BV
25th August 2006, 22:03
Mai am o nedumerire !!! De ce numai acest pronostic , si nu toate pronosticurile postate de ATI , pentru ca toate au fost postate dupa ora de inchidere a acestei etape ??? Trebuie sa inteleg ca cei care vor sa posteze pentru jocurile de maine si dupa aceea , vor fi validate ??? Poate ar trebui sa inchidem pronosticurile , dupa fiecare inceput de partida , indiferent de ce zi sau ora se va juca acea partida , nu ???
Nu vreau sa fac mare problema din cauza asta , si sper , fara nici o suparare din partea dumneavoastra sau a lui ATI , dar eu cred ca oricine s-ar simtzi frustrat de acest lucru , mai ales cand nu mai au posibilitatea de a posta pronosticuri , si regulamentul ar trebui respectat , si totodata sa fie acelasi pentru toata lumea de pe acest forum !!!
Multumesc in avans pentru raspunsurile dumneavoastra !!!

Klingon
25th August 2006, 22:19
Inca de anul trecut am adoptat strategia asta: threadul de pronosticuri se inchide la inceperea primului meci al etapei, dar intarziatii imi pot trimite pronosticuri si dupa aceea (prim mesaje private) stiind ca toate pronosticurile lor la meciurile care deja au inceput vor fi anulate. Deci, daca vrei sa-mi trimiti pronosticurile tale abia duminica, dupa ce s-au jucat deja 6 meciuri dintr-o etapa dar inainte ca ultimele 3 meciuri sa inceapa, o poti face. Doar ca vei avea 6 pronosticuri anulate. In ultimele 5 etape ale campionatului nu se vor mai accepta pronosticuri dupa inceperea etapei.



Mai am o nedumerire !!! De ce numai acest pronostic , si nu toate pronosticurile postate de ATI , pentru ca toate au fost postate dupa ora de inchidere a acestei etape ??? Trebuie sa inteleg ca cei care vor sa posteze pentru jocurile de maine si dupa aceea , vor fi validate ??? Poate ar trebui sa inchidem pronosticurile , dupa fiecare inceput de partida , indiferent de ce zi sau ora se va juca acea partida , nu ???

giovanni BV
25th August 2006, 22:23
Multumesc inca odata pentru clarificare !!!

carpenihil
26th August 2006, 14:41
Salut! As putea participa si eu la concurs incepand doar din etapa 6? Pana acum nu am stiut de el. :)

cristiantiplea
26th August 2006, 15:56
buna!
as dori sa-mi fac si eu echipa si sa mio conduc dar nu stiu cum?
ma poate ajuta cineva?

Klingon
26th August 2006, 16:17
giovanni BV: cu placere!

carpenihil: bineinteles. Usa concursului e mereu deschisa, poti sa intri si sa iesi de cate ori vrei. De fapt in fiecare etapa exista participanti noi.

cristiantiplea: nu stiu la ce te referi. Asta e un concurs de pronosticuri pe meciurile din Liga I, nu e de genul Hattrick.

lolo_grupa_c
31st August 2006, 03:37
daca nu te superi...in clasamentul general(final) care locuri vor fi castigatoare???1.2. si 3??? si cum se face departajarea???asa de curiozitate,poate imi dau interesul sa trag la un loc 3...

Klingon
31st August 2006, 04:08
Anul trecut au fost castigatoare primele 3 locuri. Cred ca si anul asta va fi la fel. Pe locul 3 au fost trei participanti la egalitate de puncte si toti au fost premiati.


daca nu te superi...in clasamentul general(final) care locuri vor fi castigatoare???1.2. si 3??? si cum se face departajarea???asa de curiozitate,poate imi dau interesul sa trag la un loc 3...

lolo_grupa_c
31st August 2006, 04:12
Anul trecut au fost castigatoare primele 3 locuri. Cred ca si anul asta va fi la fel. Pe locul 3 au fost trei participanti la egalitate de puncte si toti au fost premiati.

mersi mult/hello vad ca nu conteaza ora pt. a da niste raspunsuri...asa da moderatori...numai bine

Pr3oTu
1st September 2006, 20:49
Am si eu o intrebare sunt nou pe aici ! Cand postez pronosticurile mele trebuie sa dau "Post Reply" celui care a deschis acel topic ? sau scriu propriul meu mesaj , unde scriu toata echipele si le dau "1" "X" sau "2" ? Multumesc .
Sper ca nu am gresit cu nimiq si daca am gresit imi cer scuze .

Klingon
1st September 2006, 22:08
Poti sa dai Post Reply daca vrei. Recomand sa te iei dupa userii mai vechi, adica pronosticurile tale sa fie scrise ca ale lor. Foloseste cu incredere copy&paste, dar nu uita sa modifici pronosticurile. :D


Am si eu o intrebare sunt nou pe aici ! Cand postez pronosticurile mele trebuie sa dau "Post Reply" celui care a deschis acel topic ? sau scriu propriul meu mesaj , unde scriu toata echipele si le dau "1" "X" sau "2" ? Multumesc .
Sper ca nu am gresit cu nimiq si daca am gresit imi cer scuze .

Pr3oTu
2nd September 2006, 04:54
Poti sa dai Post Reply daca vrei. Recomand sa te iei dupa userii mai vechi, adica pronosticurile tale sa fie scrise ca ale lor. Foloseste cu incredere copy&paste, dar nu uita sa modifici pronosticurile. :D

Ms pt sfat .

tech
2nd September 2006, 12:39
Dar pronosticurile pe care le primesti pe privat n-ar trebui sa poata fi vizualizate de toate lumea?

Klingon
2nd September 2006, 15:39
Ar fi bine. Anul asta nu am primit niciunul. Anul trecut am primit vreo 5-6.

Cum am zis atunci, astept o explicatie pentru intarziere de la cei care imi trimit pronosticuri la privat.

As putea face un thread special pentru intarziati, care sa nu fie inchis niciodata. Un singur thread pentru toate etapele. Dar asta ar incuraja intarzierile, ar fi mai multi intarziati, si nu vrem asta. Cred ca e mai bine sa le postez eu pe acest thread dupa ce le primesc la privat. Asa facem de acum. Cine imi trimite pronosticuri la privat, impreuna cu explicatia de rigoare, sa stie ca vor ajunge publice.


Dar pronosticurile pe care le primesti pe privat n-ar trebui sa poata fi vizualizate de toate lumea?

*andrew*
11th September 2006, 21:29
Am o mica-mica contestatie. Am pronosticat:
Otelul - Pandurii 1
Urziceni - FC National 2
Farul - Ceahlaul 1
CFR Cluj - Jiul 1
Gloria - Craiova 1
Poli Iasi - Poli Timisoara X
Dinamo - UTA 1
Rapid - FC Vaslui 1
FC Arges - Steaua 2
Eu vad 6 pronosticuri corecte. Poate gresesc...

Klingon
12th September 2006, 04:08
Ai pus doua mesaje cu pronosticuri: unul pe 20 August si unul pe 5 septembrie. Regulamentar, numai primul se ia in calcul. Diferenta dintre ele este la meciul Poli Iasi - Poli Timisoara.


Am o mica-mica contestatie. Am pronosticat:
Otelul - Pandurii 1
Urziceni - FC National 2
Farul - Ceahlaul 1
CFR Cluj - Jiul 1
Gloria - Craiova 1
Poli Iasi - Poli Timisoara X
Dinamo - UTA 1
Rapid - FC Vaslui 1
FC Arges - Steaua 2
Eu vad 6 pronosticuri corecte. Poate gresesc...

Klingon
15th September 2006, 18:15
Userii bogdang, mariK si STEEL au pronosticul la UTA Arad - Gloria anulat.

Klingon
15th September 2006, 20:34
giovanni BV: pronosticurile la meciurile UTA - Gloria si Craiova - Poli Iasi ti-au fost anulate pentru intarziere. Restul de 7 pronosticuri intra in concurs.

Poli Timis - CFR Cluj 1
Univ Craiova - Poli Iasi ANULAT
UTA Arad - Gloria Bistrita ANULAT
FC Vaslui - Dinamo 2
FC Arges - Farul X
Steaua - Rapid 1
National - Ceahlaul 1
Pandurii - Unirea Urziceni X
Jiul Petrosani - Otelul Galati X

Klingon
15th September 2006, 21:15
Poli Timisoara - CFR Cluj 2
FC Vaslui - FC Dinamo 2
FC Arges - FC Farul 1
FC Steaua - FC Rapid 1
FC National - Ceahlaul 1
Pandurii - Unirea Urziceni 2
Jiul Petrosani - Otelul Galati 2

iaaasi
15th September 2006, 22:48
Premiile se dau la sfarsitul campionatului sau al turului?

Klingon
16th September 2006, 11:17
La sfarsitul campionatului.


Premiile se dau la sfarsitul campionatului sau al turului?

Klingon
19th September 2006, 18:18
Addy, za_horse si topcip au meciul Poli Iasi - UTA anulat pentru intarziere

kerosene
19th September 2006, 22:18
pot sa pun si eu pronosticul la celelalte de maine ca am uitat de etapa asta intermediara :help: :help:

Klingon
19th September 2006, 22:27
Otelul - Poli Timisoara 1
Urziceni - Jiul Petrosani 1
CFR Cluj - Univ Craiova 1
Gloria Bistrita - FC Vaslui 1
Ceahlaul - Pandurii 1
Dinamo - Steaua 2
Farul - National 1
Rapid - FC Arges 1

armasarul
23rd September 2006, 16:08
salut,
in semn de prostest fata de magariile din fotbalul romanesc, am decis sa ma retrag din concurs...

nu se poate paria vazind atitea erori si magarii ale arbitrilor care influentzeaza rezultatele...

bafta...

Klingon
23rd September 2006, 17:08
OK.

Da' ai vazut ca magarii d-astea se intampla si la case mai mari, de exemplu una care incepe cu J si se termina cu S. Cred ca, din momentul in care milioanele s-au adunat ciorchine in fotbal, sportul rege a inceput sa devina o magarie. Iar devenirea lui continua...



salut,
in semn de prostest fata de magariile din fotbalul romanesc, am decis sa ma retrag din concurs...

nu se poate paria vazind atitea erori si magarii ale arbitrilor care influentzeaza rezultatele...

bafta...

Klingon
23rd September 2006, 20:52
U Craiova - Otelul 2
Steaua - Gloria 1
FC Vaslui - Poli Iasi X
Pandurii - National X
FC Arges - Dinamo 2
Rapid - Farul 1

lolo_grupa_c
24th September 2006, 18:17
cum pot sa bag si eu meciul otelul-vaslui,ca din greseala am uitat?

lolo_grupa_c
25th September 2006, 00:46
se poate???sau raman fara el in pronostic??va rog sa_mi raspundeti

Klingon
25th September 2006, 00:49
Pune pronosticul aici.


se poate???sau raman fara el in pronostic??va rog sa_mi raspundeti

lolo_grupa_c
25th September 2006, 01:02
Pune pronosticul aici.

fc vaslui-otelul 2

lolo_grupa_c
26th September 2006, 15:36
asta inseamna ca......sa rezolvat??

Klingon
27th September 2006, 07:37
Da.


asta inseamna ca......sa rezolvat??

lolo_grupa_c
27th September 2006, 23:01
mersi

Klingon
29th September 2006, 18:53
tu26dor si danu au pronosticul la Gloria - FC Arges anulat pentru intarziere.

Norocul lui tu26dor ca el a pus prima serie de pronosticuri pe 20 septembrie. Conform regulamentului, le iau in considerare numai pe acelea, deci tu26dor nu pierde nici un pronostic.

starsteel
16th October 2006, 17:32
pozitia 76 CristianGL 51 pct. este Cristi Galati care are 4 puncte deci se impune o corectie Cristi Galati 55 puncte

Klingon
17th October 2006, 10:57
Deci si-a schimbat userul. Am actualizat clasamentele pe discul meu. Acum are 55 de puncte, se va vedea dupa etapa 12. Mersi de ajutor.

P.S. vezi ca inainte il chema cristianGL (cu c mic) iar acum il cheama Cristi_Galati (cu underscore). Aici diferentele astea sunt esentiale! :P


pozitia 76 CristianGL 51 pct. este Cristi Galati care are 4 puncte deci se impune o corectie Cristi Galati 55 puncte

Klingon
20th October 2006, 18:34
tataleone, george_fcn, doris2001, Brigantes, Alberto, bogdann86, horiafb, Cezu, giovanni BV, KoS au pronosticurile la meciul Urziceni - Vaslui anulate.

Klingon
20th October 2006, 18:40
Otelul - Steaua 2
Ceahlaul - UTA 1
Farul - Jiul 1
National - Craiova 1
CFR Cluj - FC Arges 1
Poli Iasi - Rapid 2
Pandurii - Poli Tim X
Gloria - Dinamo 2

BOGGIECOOL
27th October 2006, 03:18
Deci daca mi s-a facut onoarea de a mi se cere din nou prezenta pe forum, nu am putut sa nu fac astfel, deci nu stiti ce mi-a crescut inima:D , nu stiam ca sunt un membru asa de important:headbang: . Am revenit sa-i fac in ciuda la flpetre8, cu tot cu Dinamo al lui, sper sa faca egal etapa asta:ok: sa moara putin de ciuda. In final va urez un Bine v-am regasit!!!.:ok:

Klingon
27th October 2006, 18:53
Se numeste alexandru_86. El are pronosticul la meciul Craiova - Pandurii anulat pentru ca l-a pus dupa inceperea meciului.

Klingon
27th October 2006, 19:40
Gloria - Farul x
UTA - National 1
FC Vaslui - Ceahlaul 1
Dinamo - Poli Iasi 1
Steaua - Urziceni 1
FC Arges - Otelul 2
Poli Tim - Jiul x
Rapid - CFR Cluj 1

Diamond
27th October 2006, 20:27
I'm (almost) all in!!! /hello

Salutare tuturor si succes in continuare!

Klingon
28th October 2006, 14:53
UTA - National X
Vaslui - Ceahlaul 1
Gloria - Farul X
Dinamo - Poli Iasi 1
Steaua - Unirea Urziceni 1
Arges - Otelul X
Poli Tim - Jiul 1
Rapid - CFR Cluj 1

Klingon
29th October 2006, 06:41
In fiecare etapa exista cativa utilizatori care pun doua sau mai multe mesaje cu pronosticuri diferite. In etapa asta avem un recordmen: un utilizator care a pus vreo 8 mesaje! Conform regulamentului, numai primul mesaj conteaza. Restul sunt ignorate.

Ar fi bine ca fiecare utilizator sa verifice daca a pus deja pronosticuri pentru a nu o face din nou. Cum se verifica? Cea mai simpla metoda este sa verifici daca ai deja un mesaj in threadul etapei respective. Daca ai, inseamna ca ai pus deja pronosticuri. Daca nu, n-ai pus.

Cum verifici daca ai un mesaj intr-un anumit thread, sa zicem threadul etapei 13 din forumul de Pronosticuri Liga I 2006-2007? Simplu: mai intai deschizi forumul respectiv facand click pe el. Acum ai in fata lista cu toate threadurile din forum: Etapa 1, Etapa 2, Etapa 3, Intrebari si contestatii, etc. Ele sunt in tabelul cunoscut. Pe marginea stanga a tabelului, in dreptul fiecarei linii (adica in dreptul fiecarui thread) exista o iconita care seamana cu un plic rosu, care arata starea threadului: inchis, deschis, etc. Daca stai cateva secunde cu mouseul deasupra iconitei din dreptul threadului etapei 13, vei afla cate mesaje ai pus in acel thread. Pe ecran va apare un mesaj de genul "You have 1 post(s) in this thread". Asta e.

A propos, metoda merge pentru toate threadurile de pe OnlineSport. Ia incercati, sa vedeti ce frumos este... :D

stefanello
29th October 2006, 15:38
Ma uitam azi ce am pus...si am obs. k la primul meci Craiova- Pandurii nu am pus pronostic... sper ca se iau in considerare celelalte rezultate si nu se anuleaza ce am pus, da?
U Craiova - Pandurii
Gloria - Farul x
UTA - National 1
FC Vaslui - Ceahlaul 1
Dinamo - Poli Iasi x
Steaua - Urziceni 1
FC Arges - Otelul 1
Poli Tim - Jiul 1
Rapid - CFR Cluj 1

Klingon
29th October 2006, 16:17
Nu se anuleaza nimic, stai linistit.


Ma uitam azi ce am pus...si am obs. k la primul meci Craiova- Pandurii nu am pus pronostic... sper ca se iau in considerare celelalte rezultate si nu se anuleaza ce am pus, da?
U Craiova - Pandurii
Gloria - Farul x
UTA - National 1
FC Vaslui - Ceahlaul 1
Dinamo - Poli Iasi x
Steaua - Urziceni 1
FC Arges - Otelul 1
Poli Tim - Jiul 1
Rapid - CFR Cluj 1

Klingon
2nd November 2006, 11:37
Poli Timisoara - Farul 1

Platanu
2nd November 2006, 13:23
Multumesc mult,Klingon!

Klingon
3rd November 2006, 16:47
Pandurii - UTA 1
Poli Iasi - Gloria 1
Poli Tim - Farul X
National - Vaslui 1
Jiul - Craiova X
Otelul - Rapid 1
CFR Cluj - Dinamo 2
Ceahlaul - Steaua 2

Klingon
3rd November 2006, 16:49
Brigantes, STEEL si Cezu au pronosticul Urziceni - Arges anulat pentru intarziere.

tech
3rd November 2006, 19:12
Pandurii - UTA x
Poli Iasi - Gloria 1
Poli Tim - Farul 1
National - Vaslui 1
Jiul - Craiova X
Otelul - Rapid 2
CFR Cluj - Dinamo 1
Ceahlaul - Steaua 2
sorry pt intarziere...sper sa se ia in seama...
10x

Klingon
5th November 2006, 08:25
Bine tech te luam si pe tine.
Cam multi intarziati in etapa asta. :hmm:

Klingon
11th November 2006, 19:35
Inca un intarziat in etapa 14. Pentru ca mi-a trimis pronosticurile pe email in loc de mesaj privat pe OLS cum face restul lumii, le-am vazut abia dupa ce mi-a atras atentia printr-un mesaj privat. Dar se vor lua in calcul:

Pandurii - UTA..................1
Poli Iasi - Gloria.................1
Poli Tim - Farul..................1
National - Vaslui.................1
Jiul - Craiova......................x
Otelul - Rapid.....................x
CFR Cluj - Dinamo................1
Ceahlaul - Steaua................2

Ma bucur ca in etapa 15 nu avem deocamdata nici un intarziat.

Klingon
17th November 2006, 15:34
Se numeste topcip si are pronosticul la Otelul - Gloria anulat.

Klingon
17th November 2006, 23:21
Weekendul asta sunt sus pe munte sau jos in pestera, depinde de vreme. Clasamentele apar luni dimineata (ora Romaniei).

vicov
18th November 2006, 00:20
Poate am bafta :) ... am intarziat si nici nu am mai reusit sa intru din cauza serverelor

Poli Timisoara - UTA 1
U Craiova - Farul -
Otelul - Gloria -
CFR Cluj - Poli Iasi 1
Pandurii - Steaua 2
Urziceni - Dinamo 2
Jiul - Vaslui 1
National - FC Arges -
Ceahlaul - Rapid 2

Oricum, multumesc.

TNT
20th November 2006, 20:45
Sal Klingon

Crez ca acolo unde exista egalitate de puncte, nu ai putea sa tii cont de media scoasa (vezi statistici optionale). Ma refer la clasamentul general.

Cred ca ar fi un criteriu mai corest decat ordinea alfabetica...
Parerea mea ... :)

Klingon
21st November 2006, 17:15
Am pus-o pe lista, o fac cand ii vine randul. Te poti considera inaintea celor cu acelasi punctaj ca tine dar cu medii inferioare.


Sal Klingon

Crez ca acolo unde exista egalitate de puncte, nu ai putea sa tii cont de media scoasa (vezi statistici optionale). Ma refer la clasamentul general.

Cred ca ar fi un criteriu mai corest decat ordinea alfabetica...
Parerea mea ... :)

schwurtz
24th November 2006, 13:07
Propun ca atunci cand cineva posteaza mai multe serii de pronosticuri sa se ia in calcul ultima varianta si nu prima, ca pana acum, dandu-ne astfel posibilitatea sa ne corectam. De asemenea, threadul unei etape sa fie inchis fix la ora inceperii primului meci (inca ar trebui cu cateva minute inainte) deoarece cu cat postezi mai tarziu, cu atat ai mai multe informatii despre meciuri (echipele de start, avancronici ale meciurilor etc) si apoi nu are nimeni nici o scuza ca nu stie in ce zi si la ce ora incepe primul meci al unei etape, ca respectivul nu se mai poate numi microbist si nici user serios (avand in vedere ca se precizeaza de fiecare data ora inchiderii threadului). Si nu cred ca se poate plange cineva ca nu a avut timp sa posteze pronosticuri, cand intre etape sunt 5-6 zile. Si pentru ca s-a hotarat prin regulament ca la fiecare meci sa se puna pronostic simplu, cei care n-au citit regulamentul sau nu vor sa se conformeze n-au decat sa piarda daca nu-l respecta, prin urmare ar trebui ca pronosticurile duble si cele triple sa fie anulate si nu sa se ia in calcul primul simbol, ca n-are nici o logica modalitatea asta de calcul.
Sper ca domnul Klingon sa tina cont de aceste sugestii in alcatuirea regulamentului pentru sezonul urmator.

Klingon
24th November 2006, 16:49
tataleone si Carbyt1985 au pronosticul la meciul Gloria - Urziceni anulat pentru intarziere.

iaaasi
24th November 2006, 17:27
Am uitat sa postez pronosticuri pt etapa 17 pana la ora 14, asa ca pun aici meciurile neincepute pana la ora 17.30 (cea de acum), desigur fara meciul Gloria-Unirea Urziceni.Le-am pus aici pt k threadul a fost deja inkis
UTA Arad - U Craiova 1
FC Vaslui - Poli Timisoara 1
Gloria - Urziceni -terminat
Poli Iasi - Otelul 1
Farul - CFR Cluj 2
FC Arges - Pandurii 1
Dinamo - Ceahlaul 1
Steaua - Jiul 1
Rapid - National 1
Sper k o sa ma primiti si pe mine:)

Klingon
24th November 2006, 17:52
Uite domnule un participant atent la concurs! /hello

Eu as face asa:
Daca ai postat mai mult de o serie de pronosticuri, toate se anuleaza;
Daca ai postat dupa ora de incepere a primului meci al etapei, ti se anuleaza toate pronosticurile;
Daca ai pus un pronostic dublu sau triplu, ti se anuleaza toate pronosticurile;
Ar fi simplu si clar pentru toata lumea. Atunci de ce nu fac asa? Pentru ca as descuraja utilizatorii, ceea ce nu este in interesul concursului si al forumului.

Oricum utilizatorii noi, care descopera concursul abia dupa ce a inceput, nu au o motivatie puternica sa participe fiindca e aproape imposibil sa ajungi in varful clasamentului daca ai ratat startul. Daca mai vin si eu cu legea in mana si la prima intarziere/greseala a unui incepator ii tai toata etapa...

Pe de alta parte, daca as lua in considerare ultima serie de pronosticuri in loc de prima, as incuraja lumea sa-si modifice pronosticurile cand o taie capul si concursul ar deveni greu de urmarit. Pentru a vedea ce pronosticuri are un user intr-o etapa ar trebui sa te uiti la toate mesajele lui in ordine cronologica, sa notezi ce pronosticuri a modificat in fiecare mesaj... Nici macar userul n-ar mai sti ce a vrut sa faca acolo.

Chestia cu pronosticurile duble am preluat-o de la moderatorul dinaintea mea. Este o solutie acceptabila pentru ca nu-i avantajeaza pe unii fata de altii. Dar creeaza si ceva confuzie, asa ca probabil voi anula pronosticurile duble in viitor.

Despre postarea pronosticurilor dupa inceperea etapei: anularea pronosticurilor la meciurile incepute compenseaza avantajul informational al intarziatilor pentru meciurile ramase. Dar nu este o solutie perfecta, de aceea la ultimele 5 etape din sezon nu accept pronosticuri dupa inceperea etapei. Daca mai apar nemultumiti sau daca intarziatii se inmultesc, trecem la solutia radicala de mai sus: taiem tot.


Propun ca atunci cand cineva posteaza mai multe serii de pronosticuri sa se ia in calcul ultima varianta si nu prima, ca pana acum, dandu-ne astfel posibilitatea sa ne corectam. De asemenea, threadul unei etape sa fie inchis fix la ora inceperii primului meci (inca ar trebui cu cateva minute inainte) deoarece cu cat postezi mai tarziu, cu atat ai mai multe informatii despre meciuri (echipele de start, avancronici ale meciurilor etc) si apoi nu are nimeni nici o scuza ca nu stie in ce zi si la ce ora incepe primul meci al unei etape, ca respectivul nu se mai poate numi microbist si nici user serios (avand in vedere ca se precizeaza de fiecare data ora inchiderii threadului). Si nu cred ca se poate plange cineva ca nu a avut timp sa posteze pronosticuri, cand intre etape sunt 5-6 zile. Si pentru ca s-a hotarat prin regulament ca la fiecare meci sa se puna pronostic simplu, cei care n-au citit regulamentul sau nu vor sa se conformeze n-au decat sa piarda daca nu-l respecta, prin urmare ar trebui ca pronosticurile duble si cele triple sa fie anulate si nu sa se ia in calcul primul simbol, ca n-are nici o logica modalitatea asta de calcul.
Sper ca domnul Klingon sa tina cont de aceste sugestii in alcatuirea regulamentului pentru sezonul urmator.

iaaasi
24th November 2006, 18:35
Uite domnule un participant atent la concurs! /hello
la ultimele 5 etape din sezon nu accept pronosticuri dupa inceperea etapei.

sa inteleg k mie mi se anuleaza tot etapa asta?

Klingon
24th November 2006, 18:40
Vorbeam de etapele 30, 31, 32, 33 si 34.


sa inteleg k mie mi se anuleaza tot etapa asta?

schwurtz
1st December 2006, 14:33
Etapa a 18-a a inceput astazi, vineri 01.12.2006, ora 13.00.

Klingon
1st December 2006, 18:37
bogdann86, ibm, 4za_Lazio, kyeloo, ender
au pronosticul la Gloria - Ceahlaul anulat

vicov
5th December 2006, 11:45
Nu mi-o luati in nume de rau... La etapa 18 am postat imediat dupa resita si stiu ca a pus 1 pe linie. Atunci de ce are 6 puncte ? Sau e a doua sa postare care nu se ia in calcul.
Cat despre intarziati, am patit-o de mai multe ori. Pur si simplu nu apuci sa postezi la timp. Cum in joc nu sunt decat eventual ceva orgolii, cel mai bine e asa cum se procedeaza acum, blocandu-se doar meciurile incepute/jucate in momentul postarii pronosticurilor.

vicov
5th December 2006, 11:55
Bineninteles ca am dat-o in bara ... M-am uitat la etapa 17 in loc de 18; am comis-o imi cer scuze, mai ales lui resita.
Promit sa-mi iau ochelari.

resita
5th December 2006, 13:59
Bineninteles ca am dat-o in bara ... M-am uitat la etapa 17 in loc de 18; am comis-o imi cer scuze, mai ales lui resita.
Promit sa-mi iau ochelari.

ok. :bere:

starsteel
5th December 2006, 14:22
bogdann86, ibm, 4za_Lazio, kyeloo, ender
au pronosticul la Gloria - Ceahlaul anulat
Ce sanse au avut intarziatii eu la etapa pierduta am intrat dupa 10 min. si threadul era inchis.....am pierdut atunci lejer 5-6 puncte.:headbang:

Liviu
5th December 2006, 17:24
S-a facut o greseala in clasament , la care ma asteptam sa fie facuta pentru ca saptamana trecuta mi-am schimbat numele din MisterLiviu in Liviu , dupa cum se poate vedea in urmatorul link : http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=949023&postcount=392
Dupa etapa a 17-a , aveam 84 de puncte si ocupam pozitia 24 -Clasament dupa etapa trecuta (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=935190&postcount=18)
In etapa a 18-a insa , pronosticurile mele au fost trecute pe noul nume de Liviu si astfel , practic figurez in clasament cu MisterLiviu - 84 de puncte , loc 39 si Liviu - 4 puncte , loc 534 . Clasament dupa etapa 18 (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=955678&postcount=19)
Rog , daca s-ar putea sa se remedieze aceasta greseala si sa fie trecut noul meu nume de user Liviu cu 88 de puncte (84 MisterLiviu+4 Liviu) , loc 23 .

Va multumesc .

Klingon
6th December 2006, 19:41
vicov: nici o problema. Fii vigilent in continuare!

starsteel: cand threadul e deja inchis, imi poti trimite pronosticuri prin mesaj privat. Iar eu le voi posta aici.

Liviu: problema e rezolvata. In clasamentele dupa etapa 19 vei vedea ca ti-am transferat toate punctele pe noul nume.

Argus
7th December 2006, 23:08
va rog sa verificati rezultatele etapei #18 cu pronosticurile mele aflate la pozitia #133, postare 01.12.06
dupa calculele mele sint 6 rezultate exacte si NU cinci.

Gloria - Ceahlaul 1 2-1 1
Poli Iasi - Urziceni 1 1-3 2
FC Vaslui - U Craiova x 3-3 x
Steaua - Poli Timisoara 1 3-1 1
Farul - UTA ARAD x 0-0 x
FC Arges - Jiul 1 0-1 2
CFR Cluj - Otelul 1 2-1 1
Rapid - Pandurii 1 1-1 x
Dinamo - National 1 1-0 1

daca am dreptate va rog sa faceti corectarea necesara multumindu-va anticipat.
Salutari si numai bine tuturor!

argus

Klingon
7th December 2006, 23:25
Argus: mesajul #133 este al doilea postat de tine pe acel thread. Primul este #55. Conform regulamentului, numai primul conteaza.


va rog sa verificati rezultatele etapei #18 cu pronosticurile mele aflate la pozitia #133, postare 01.12.06
dupa calculele mele sint 6 rezultate exacte si NU cinci.

Gloria - Ceahlaul 1 2-1 1
Poli Iasi - Urziceni 1 1-3 2
FC Vaslui - U Craiova x 3-3 x
Steaua - Poli Timisoara 1 3-1 1
Farul - UTA ARAD x 0-0 x
FC Arges - Jiul 1 0-1 2
CFR Cluj - Otelul 1 2-1 1
Rapid - Pandurii 1 1-1 x
Dinamo - National 1 1-0 1

daca am dreptate va rog sa faceti corectarea necesara multumindu-va anticipat.
Salutari si numai bine tuturor!

argus

ibm
8th December 2006, 06:14
eu tre sa prim 4 p.

Klingon
8th December 2006, 09:24
Pronosticul la meciul Gloria - Ceahlaul ti-a fost anulat pentru ca l-ai postat dupa inceperea meciului.

eu tre sa prim 4 p.

Klingon
8th December 2006, 17:43
KoS si topcip au pronosticurile la UTA - Vaslui anulate pentru intarziere.

Klingon
9th December 2006, 00:21
Otelul - Farul 1
Jiul - Rapid 2
Poli Timisoara - FC Arges 1
Urziceni - CFR Cluj 2
Pandurii - Dinamo x
U Craiova - Steaua x

Patrascu
10th December 2006, 12:27
cum pot pune bara de start jos?

CrAzY92
10th December 2006, 21:26
care imi poate spune cand se va jucam meciurile urmatoare in Cupa Romaniei?!

Klingon
10th December 2006, 22:18
Aici se pun intrebari despre concursul de pronosticuri si atat.
Pentru altfel de intrebari, veti gasi alte locuri mai potrivite pe Onlinesport.

Paul
11th December 2006, 14:50
... in loc de contestatii ...

poate ca e putin offtopic, dar cum s-a incheiat stagiunea ii transmit cele mai sincere felicitari lui Klingon pentru felul in care a organizat concursul , mereu promt. Fara discutie cel mai bun si cel mai serios concurs de genul asta din *.ro.

resita
31st December 2006, 14:46
la multi ani tuturor participantilor la concurs
:bere: :bere: :bere: :bere: :bere: :bere: :bere: :bere:

george_ovidiu_c
1st January 2007, 21:14
Aici puteti pune intrebari legate de functionarea concursului.
Tot aici depuneti eventualele contestatii!
Bafta tuturor!

cum particip la concurs george:

Klingon
2nd January 2007, 21:44
Deocamdata e pauza competitionala.
Cand se apropie inceputul returulului Ligii I, sa fii pe faza.


cum particip la concurs george:

TaciAcolo
19th February 2007, 20:44
eu mi-am schimbat nicku din robi_remus in robyyy ...sper ca nu sunt probleme :D

Klingon
20th February 2007, 07:31
Nici o problema.
(Sau mai nou trebuie scris nicio problema?)


eu mi-am schimbat nicku din robi_remus in robyyy ...sper ca nu sunt probleme :D

Klingon
23rd February 2007, 17:07
Este blue lion.
Are meciul Otelul Galati - Unirea Urziceni anulat pentru intarziere.

razvan dog a intarziat si el, dar nu a pus pronostic la acel meci.
Frumos din partea lui.

Klingon
24th February 2007, 06:08
Gloria Bistrita - Pandurii 1
CFR Cluj - Ceahlaul 1
FC Arges - U Craiova 1
Steaua - UTA Arad 1
Farul - FC Vaslui 1
Dinamo - Jiul Petrosani 1
Rapid - Poli Timisoara 1

Reamintesc ca intarzierile sunt acceptate pana in etapa 29 inclusiv.

In etapele 30, 31, 32, 33 si 34 nu se va mai accepta nici un pronostic dupa ora de incepere a primului meci al etapei. Asta inseamna ca, daca ai intarziat chiar si un singur minut, ai toata etapa anulata.

isilviu
25th February 2007, 01:35
Multumesc!

georg40
26th February 2007, 21:56
Unde se poate vedea clasamentul etape a 20-a ?

07Ex
26th February 2007, 22:22
Unde se poate vedea clasamentul etape a 20-a ?

Pai nu cred ca a fost inca intocmit.;)

georg40
27th February 2007, 19:59
Cine , cand si unde face evaluarea etapei a 20-a ? Cine imi spune ? Cine stie ?

Klingon
27th February 2007, 20:01
Vine in 20 de minute.


Cine , cand si unde face evaluarea etapei a 20-a ? Cine imi spune ? Cine stie ?

Klingon
4th March 2007, 18:37
FC National - CFR Cluj 1
UTA Arad - FC Arges 1
Urziceni - Farul 1
U Craiova - Rapid X
Pandurii - Poli Iasi 1
FC Vaslui - Steaua 2
Poli Timisoara - Dinamo 2
Ceahlaul - Otelul 1

Klingon
4th March 2007, 18:57
old lord si ibm au meciul Jiul - Gloria anulat.

georg40
6th March 2007, 21:13
Regulamentul e regulament, totusi, as vrea sa va propun pentru sezonul viitor o mica modificare , dupa modelul concursurilor care au loc in forumurile din Germania. Este putin mai complicat dar ofera posibilitatea unei departajari mai clare si mult curaj in pronosticare.

Aici pronosticul nu merge pe modelul 1, x, 2 ci trebuie "ghicit" scorul ! Pentru un scor exact se acorda 3 puncte, pentru o tendinta 1 punct. Este mult mai interesant si cum spuneam departajarea mai evidenta.
Modelul este aplicat de pilda de Forumul lui Kicker-Spormagazin (www.kicker.de) , participand saptamana de saptamana peste... 25 000 de membri !

Klingon
6th March 2007, 21:52
Se fac si astfel de concursuri. Chiar si pe forumul asta exista, din campionate straine. Eu nu gasesc acel sistem de punctaj mai interesant sau mai curajos ci mai... aleator pentru ca doza de noroc necesara ghicirii scorului exact este mult mai mare decat doza de noroc necesara pentru pronosticul 1, X sau 2. Pentru concursuri scurte, de cateva zeci de meciuri, cred ca acel sistem este mai mult loto decat un pronosport pentru ca ghicirea intamplatoare a scorului exact in 2-3 meciuri iti da acelasi punctaj cu un participant care a ghicit tendinta in 6-9 meciuri. Si cred ca trebuie sa stii mai mult fotbal ca sa ghicesti tendinta in 6 meciuri decat scorul exact in 2, deci e mai putin... sportiva treaba in sistemul "german".

Este prea simplu sa ghicesti 1, X, 2? Numara etapele in care a existat macar un singur participant care sa nimereasca toate cele 9 pronosticuri: sunt 3 etape din cele 21. :P



Regulamentul e regulament, totusi, as vrea sa va propun pentru sezonul viitor o mica modificare , dupa modelul concursurilor care au loc in forumurile din Germania. Este putin mai complicat dar ofera posibilitatea unei departajari mai clare si mult curaj in pronosticare.

Aici pronosticul nu merge pe modelul 1, x, 2 ci trebuie "ghicit" scorul ! Pentru un scor exact se acorda 3 puncte, pentru o tendinta 1 punct. Este mult mai interesant si cum spuneam departajarea mai evidenta.
Modelul este aplicat de pilda de Forumul lui Kicker-Spormagazin (www.kicker.de (http://www.kicker.de)) , participand saptamana de saptamana peste... 25 000 de membri !

Klingon
11th March 2007, 21:55
Este alexandru 86.
Are meciul Otelul - National anulat.

TNT
19th March 2007, 08:44
Buna ziua,
Rog administrator concursului sa-mi anuleze un post care nu cuprinde pronosticul ultimului meci din etapa 24.

Multumesc

Klingon
20th March 2007, 06:59
S-a rezolvat. Mesajul tau urmator continea exact aceleasi pronosticuri, plus cel lipsa. L-am pastrat pe acela.


Buna ziua,
Rog administrator concursului sa-mi anuleze un post care nu cuprinde pronosticul ultimului meci din etapa 24.

Multumesc

Klingon
20th April 2007, 17:08
Sunt daughter_ss si Klingon. :D
Ei au meciul Jiul - National anulat.

vicov
20th April 2007, 18:49
Scuze, m-am luat cu treburile ... cand am intrat pe site am realizat ca-i vineri seara :)

Daca se mai poate, va rog sa luati in considerare si optiunile mele :

Jiul Petrosani - National -
U Craiova - Urziceni 1
FC Vaslui - CFR Cluj 1
FC Arges - Gloria 1
Steaua - Poli Iasi 1
UTA Arad - Otelul 1
Pandurii - Farul 1
Poli Tim - Ceahlaul 1
Rapid - Dinamo 1

Multumesc

Klingon
25th April 2007, 19:35
Urziceni - UTA Arad 1
Otelul - FC Vaslui 1
National - Poli Timisoara x
Pandurii - Jiul Petrosani 1
Ceahlaul - U Craiova 1
Farul - Dinamo 2
CFR Cluj - Steaua 2
Gloria - Rapid 2

TibiSoft
25th April 2007, 20:01
Thanks, Klingon!

onci66
28th April 2007, 18:22
am trimis pe priv pronostic intarziat...
te rog sa-l iei in considerare!:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Klingon
29th April 2007, 05:14
U Craiova - National...................1
Poli Timisoara - Pandurii...............1
FC Arges - CFR Cluj.....................2
UTA Arad - Ceahlaul....................x
Dinamo - Gloria...........................1
Jiul Petrosani - Farul....................2
Steaua - Otelul..........................1
Rapid - Poli Iasi..........................1

Klingon
29th April 2007, 05:21
Incepand cu etapa 30 (inclusiv) nu se admit nici un fel de pronosticuri intarziate. Cei care au participat anul trecut la concursul nostru stiu deja ca in ultimele 5 etape nu admitem pronosticuri intarziate pentru ca rezultatele pot depinde de meciurile precedente ale etapei.

Chiar daca threadul de pronosticuri ramane deschis dupa inceperea primului meci al etapei, toate pronosticurile inarziate vor fi anulate. Si cele trimise la privat. Nu este nici o diferenta intre o intarziere de 1 minut si una de 3 zile.

Deci daca ai intarziat poti sa nu mai pui nici un pronostic in etapa respectiva, ca oricum ti se anuleaza toate.

jarod
21st May 2007, 13:08
Nu ca ar schimba cu ceva vre-un clasament, dar ultima etapa am 5 rezultate si nu 4.. :)
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=1305771&postcount=75
Sper sa nu fie cu suparare...

vicov
21st May 2007, 16:13
Inca nu s-au afisat scorurile pentru ultima etapa disputata ... deci inca ai sanse la o evaluare corecta :) (fara suparare!)
Ce s-a intamplat Klingon ? Nici nu ai mai postat pronosticuri de vreo 2-3 etape...

Klingon
22nd May 2007, 05:15
Jarod:
Nu ca ar schimba cu ceva vre-un clasament, dar ultima etapa am 5 rezultate si nu 4..
http://www.onlinesport.ro/forum/show...1&postcount=75
Sper sa nu fie cu suparare...

Klingon:
Ai 5 puncte. Unde ai vazut tu ca ai avea 4?

Vicov:
Ce s-a intamplat Klingon ? Nici nu ai mai postat pronosticuri de vreo 2-3 etape...

Klingon:
S-a intamplat ceva extraordinar de bun, dar pana si chestiile bune te pot tine foarte ocupat... Acum e gata.
Am uitat sa pun pronosticuri in etapa 31. In rest am pus, mutumesc pentru atentie. :)

resita
24th May 2007, 13:27
Klingon @ iti multumim pentru organizarea concursului :bere: :bere:

delboca
24th May 2007, 17:33
Klingon @ iti multumim pentru organizarea concursului :bere: :bere:

si macar cate o bere la primii 30 klingon macar atat meritam si noi:bere: :bere: /OLE/ /OLE/

Leo
25th May 2007, 09:48
vreau sa-l felicit pe resita pt castigarea concursului
felicitari, tine-o tot asa !

Leo
25th May 2007, 09:50
[QUOTE=resita;1319009]Klingon @ iti multumim pentru organizarea concursului



:yeah:

Klingon
25th May 2007, 23:57
S-a mai terminat o editie a traditionalului concurs de pe OLS. Felicitari castigatorilor dar si celorlalti participanti! Dupa cum stiti, premiile nu vin de la mine. Pentru aspectul acesta, luati legatura cu administratorul Vadim.

Cateva opinii si concluzii ale moderatorului (adica ale mele):

A disparut problema intarzierilor si a greselilor de calcul
Ca si anul trecut, un participant a condus detasat in clasament iar in final a castigat concursul
Sunt mai multi participanti in etapele care urmeaza dupa o intrerupere a campionatului si mai putini in etapele jucate in regim miercuri-sambata
Pentru a creste po****ritatea concursului in anii urmatori, ar trebui acordate premii (macar simbolice) si pe parcus si nu doar la final. Userii care descopera concursul cu 2 etape intarziere nu au nici o sansa la premiu. La fel userii care vin de la inceput dar uita sa puna pronosticuri 2 sau mai multe etape.
In cazul in care concursul continua sa existe, planurile pe anul viitor ar putea viza 3 lucruri: [1] un clasament al participantilor grupati pe echipe favorite, pentru a introduce concurenta intre echipe si aici; [2] Depistarea probabilistica a clonelor; [3] (numai daca exista timp) Un clasament alternativ, neoficial, pe sistemul 3 puncte la scor exact si 1 punct la tendinta corecta. Asta pentru a vedea daca acest clasament va fi diferit de cel oficial in sistemul actual. Anticipez ca diferentele ar fi minore pe termen lung.

Asteptam si opiniile participantilor.

Universal
26th May 2007, 18:12
In orice caz, a fost un concurs foarte interesant :ok: in care resita a iesit invingator.Felicitari si pt organizare, si tie in special, Klingon :ok:

eu am ajuns in top 100...ma simt de parca as fi intr-un clasament ATP ...ca newbie :)) oricum, am lipsit mai bine de 5 luni, obiectivul meu prt sezonul viitor: top10.
Daca am reusit sa ajung in top 100 , ceea ce nu mai credeam, acum vreau sa ajung si mai sus :)

Ehcar
27th May 2007, 10:27
Astept rezultatele oficiale!
@inter ce facem?

iaaasi
31st May 2007, 16:28
s-au dat premii la final?
si daca da la primii cati si in ce au constat?

Klingon
1st June 2007, 07:17
s-au dat premii la final?
si daca da la primii cati si in ce au constat?

Inca nu.
Si anul trecut au venit cu oarecare intarziere.

Leo
1st June 2007, 16:48
un concurs interesant
eu am intrat cam tarziu in concurs , prin etapa 19
daca se continua , nu voi pierde timpul voi intra in concurs de la inceput

inter
12th June 2007, 22:56
dap .. sorry de intarziere ... maine o sa discut sa cedem ce premiem .. primele 3 sau 5 locuri

Premiile se vor "livra" in jurul datei de 1 iulie ... voi reveni cu amanunte !

Vadim
14th June 2007, 22:19
Scuze de intarziere, nu va faceti probleme cu premiile pentru ca asa cum a fost de fiecare data se dau si toata lumea e multumita, avand cate un gadget nou in computer. :)

Lordul
18th June 2007, 20:36
la anu ma -nscriu si eu ...obiectivul,pt prima mea participare : top 20

Vadim
19th June 2007, 11:41
Inca nu.
Si anul trecut au venit cu oarecare intarziere.

La anul o sa vorbim din timp cu Inter ca sa evitam perioada de vacante si sa fie premiile exact la final.

Oricum, ca idee, si anul trecut s-au dat mai mult de 3 premii, chiar daca initial aceasta era cifra. Sper ca si anul asta sa fie la fel ca sa compensam intarzierea. :)

Lucian-valencia
5th July 2007, 20:44
Propun sa se dea premii la primii 7 concurenti, sau mai bine la cei din top 10.
S-au dat premiile si daca da, in ce au constat ?


P.S. sper sa se dea niste masini Ferrari. :D:P

ecobrae
5th July 2007, 22:10
Cine poate sa imi trimite si mie bingo star dar sa mearga sa il descarci

tanita
5th July 2007, 23:47
Propun sa se dea premii la primii 7 concurenti, sau mai bine la cei din top 10.
S-au dat premiile si daca da, in ce au constat ?


P.S. sper sa se dea niste masini Ferrari. :D:P

nu s-a dat nici un premiu.
se asteapta si editia urmatoare de campionat (probabil), valoarea premiilor fiind mult prea mare pentru "doar " un an competitional:D:D:D

Vadim
7th July 2007, 10:43
Premiile se dau zilele astea, a revenit Inter (sponsorul) in tara.

Vadim
9th July 2007, 11:08
0001 178 resita
0002 170 tanita
0003 169 DODO74

Castigatorii au primit astazi PM de la Inter (sponsorul concursului) pentru a primi premiile. Vom anunta ce a primit fiecare.

resita
9th July 2007, 15:19
eu am cerut un tvtuner - in 2-3 zile a spus inter ca trebuie sa-l primesc

dardar_3
9th July 2007, 16:28
Sa prinzi meciurile lu Steaua din Champions League nu?...



:drak:... scuze de off-topic dar imi statea pe limba:P...


Felicitari pentru premiu:ok:

SweetMan
9th July 2007, 22:53
Dardare vad ca esti barosan si aici :ok:

Vadim
10th July 2007, 18:50
Felicitari castigatorilor pentru premii si inca o data scuze pentru intarzierea din acest an. Totul e bine cand se primesc toate premiile. :)

Ehcar
13th July 2007, 16:49
Sunt si eu pe locul 3.
Am inteles ca vor fi 4 premii de la Inter.

YoYoyOi
16th July 2007, 00:26
nu se mai face pt noul sezon?

Ehcar
21st July 2007, 07:56
Am fost plecat in ultimul timp, dar vreau sa aflu si eu daca se mai dau premiile sau nu.
Nu am gasit nici un mesaj pe PM din ultima saptamana.