PDA

View Full Version : Tot respectul progresistilor, Oprsal!



miril
14th March 2008, 10:27
Radek merita tot respectul nostru. Este un jucator profesionist, care ar trebui sa fie exemplu pentru multi jucatori de la Progresul si nu numai. Ii dedic acest topic lui. MULT RESPECT, OPRSAL!

Cehului lui FC Național i-a murit prietena cînd vorbeau la telefon! GSP Radu Oprisan

Gazeta a aflat de drama cehului Radek Oprsal de la Progresul: iubita lui a fost omorîtă de o mașină în timp ce îl anunța la telefon că vor avea încă un copil

Radek Oprsal este un fotbalist obișnuit la Progresul, fostul FC Național, dar duce cu el o poveste incredibil de dureroasă. Poate îl știți, e tipul acela chel din apărare, de care nu prea treci ușor, dar care are momente cînd privește în gol de parcă zîmbește tandru unei fantome. Și a găsit în fotbal cel mai bun prieten, care îl ajută să uite. Să mai suporte. Să trăiască. Prietena lui, Lucka, care îi era ca și soție, cu care avea o fetiță, a murit în timp ce vorbea cu el la telefon. Tocmai ieșise de la ginecolog. Conducea mașina și l-a sunat fericită să îi spună că vor mai avea o fată.

Ultimul telefon
"- Alo, Radek, te iubeeeeesc, te iubesc mult de tot!
- Și eu, frumoasa mea! Gata, ai terminat? Cum ești? Ce ți-a spus doctorul?
- O să avem o fetiță! Romanka o să aibă o surioară."

Radek n-a mai apucat să răspundă. A auzit un zgomot infernal, apoi o tăcere neagră a întrerupt definitiv convorbirea. Frumoasa Lucka fusese izbită de o mașină, iar la sute de kilometri distanță, Radek se uita ciudat la telefonul din mînă și nu putea să priceapă că au fost ultimele cuvinte ale iubitei sale. Pe ecran a rămas scrisă doar data apelului: 20.07.2006.

Totuși, Dumnezeu l-a ajutat
În mașină se afla și prima lor fetiță, Romanka. Micuța a scăpat. "Își pusese centura. Lucky nu o avea deoarece femeile gravide nu o poartă", povestește Radek și fața i se crispează ca să ascundă lacrimile: "Unde era Dumnezeu atunci?" se întreabă. La fel ca părinții săi, e ateu. "Nu cred în Dumnezeu, dar cred în ceva anume, îi spun soartă. A fost ceva acolo care a salvat-o pe Romanka, fetița noastră". Se îndepărtează pe aleea din Parcul cu Platani strîngînd la piept laptopul în care și-a înghesuit clipele de fericire. Poze cu el și Lucka împreună cu fetița lor, Romanka. "Acum, fotbalul mă ajută să trăiesc. Puteam să beau sau să mă droghez. Dar dreptunghiul ăsta verde e un prieten tare bun".

--------------------------------------------------------------------------------

INTERVIU
"Nu pot s-o uit!"
Radek spune că de la moartea iubitei sale, n-a mai simțit nevoia să înceapă nici o altă relație

- Radek, mai poți fi un om normal după ce ți s-a întîmplat?
- Încerc. Fotbalul mă ajută. Fetița noastră, care mi-a rămas, trebuie să aibă un tată. Voi, românii, mă ajutați mult, sînteți oameni tare buni, prietenoși.


- Mai există momente în care să zîmbești?
- Știți, e foarte complicat pentru mine de atunci. Am terminat contractul cu FC Ostrava și am venit la FC Național. Țin minte că oamenii din preajmă se temeau să nu mă sinucid. Tata mă lua tot timpul pe ocolite, să afle dacă nu am vreun gînd să îmi tai venele.

- Cum...
- Ca să înțelegeți, nici nu mai pot să fac sex. Tehnic, psihic, luați-o cum vreți

- Acum crezi în Dumnezeu?
- Nu, rămîn la părerea mea că există doar o soartă. Însă m-am și schimbat. Înainte eram altfel, ca toți fotbaliștii, cheltuiam bani, eram cu nasul pe sus, nu știam cîtă fericire am lîngă mine. Un și am pierdut totul. De fapt, aproape totul.

Ce nume inspirat!
"Romanka e acum viața mea! Ce nume inspirat, nu? Parcă știam că o să joc în România!", povestește Oprsal mîngîind tandru poza fetiței blonde. Puștoaica avea 7 ani cînd s-a petrecut nenorocirea. "Suficient de mult să își dea seama de tot. E încă traumatizată. Zilele trecute îmi arăta pe internet ce fustiță vrea și a spus: «E frumoasă, așa cum purta mami». Apoi a tăcut brusc zile întregi. Se închide în ea", povestește Radek sfîșiat între amintirile din trecut și prezent.


"Urăsc Cehia"
Oprsal se agață de tot ceea îl face să uite durerea. Îi place România, oamenii pe care îi simte alături de el. "Urăsc Cehia, nu vreau să mă mai întorc acolo". Locuia la Ostrava, iar Lucky, așa cum o alinta el, a murit în drum spre casă. Venea de la Bratislava, de la cabinetul ginecologului. "Ce să mai caut acolo, unde s-a întîmplat nenorocirea? Nici nu sînt vreun mare fotbalist să îmi găsesc locul la vreo echipă de acolo. În București mă simt tare bine". Tot ce îl mai leagă de Ostrava e familia, fetița sa, Romanka, și mormîntul iubitei (foto).

"Îl găseam deseori plîngînd cu laptopul în brațe. «Radek, viața merge înainte! Hai mai bine să jucăm un fotbal» era tot ce puteam articula. Ce să îi spui unui astfel de om?"
Marius Șumudică, antrenor Progresul

28 de ani avea Lucka, iubita lui Oprsal, cînd a murit, fiind însărcinată în luna a patra

Radek OPRSAL
Data nașterii: 09.05.1978
Înălțime: 184 cm
Greutate: 79 kg
Naționalitate: cehă
Post: fundaș stînga
Carieră:
FC Ostrava (1998 - 1999), SK Hradec (1999 - 2000), FC Nitra (2000 - 2001), FC Kosice (2001 - 2002), Inter Bratislava (2001 - 2004), Zaglebie Lubin (2004 - 2005), Slovan Bratislava (2004 - 2005) FC Ostrava ( 2005 -2006), FC Național (2006 - 2007), Progresul București (2007 - prezent)

Bancaru
14th March 2008, 11:44
Este o poveste foarte trista. Nu pot decat sa ma inclin in fata unui astfel de om si sa il asigur ca ii suntem alturi, chiar daca nu il cunoastem, nu ne cunoaste. Ar fi bine ca putinii suporteri sa isi arate respectul intr-un fel deosebit si unic.
FRUNTEA SUS, RADEK!!!

miril
14th March 2008, 11:52
A fost o simpatie reciproca de la inceput. Cel putin asa am perceput-o eu, iar grupul FANS a avut ocazia sa-l cunoasca bine, ei fiind cei mai aproape de el. Repet, este un om adevarat care merita sustinera noastra neconditionata. Sper ca de Pasti cand ne revedem sa am ocazia sa-l sustin pe Cotroceniul nostru iubit. Nu se stie cat vom mai avea acesta ocazie.

Bancaru
14th March 2008, 11:56
Imi pare rau ca pun poza asta aici. Locul lui este in Istoria echipei noastre, fiind unul dintre putinii care iubesc clubul neconditionat. Dar astazi este o zi trista in urma acestor detalii. Ce poti sa ii spui unui astfel de om? Sa fie tare? Te iubim, Radek!
(poza e din GSP)

Bancaru
14th March 2008, 11:59
Miril, cred ca acest topic ar putea fi mutat pe intern. Este vorba despre un om care si-a dedicat noua viata fotbalului si care ii da mai mult decat primeste.

miril
14th March 2008, 12:03
Fa un duplicat. Merita sa fie si aici la noi, la progresisti si pe intern.

miril
14th March 2008, 12:06
Am rezolvat-o! Buna intiativa, Bank!

Bancaru
14th March 2008, 12:19
Am vazut. Eu nu puteam sa mut pe intern.

miril
14th March 2008, 12:28
Zic ca ar trebui sa postam si pe site-ul clubului. Eu am facut si acolo un topic. Deja un argesean a postat, cu untext frumos.

georgemp
14th March 2008, 12:59
Din pacate, oamenilor buni li se intampla in general lucruri din astea.
Păcat..mare păcat.Dar se poate ridica, și după asta!

miril
14th March 2008, 13:04
Pai s-a ridicat sau a fost in picioare tot timpul avand in vedere ca tragedia s-a intamplat in iulie 2006. O conducere inteligenta, avand in vedere profesionismul si taria de caracter a lui Radek, l-ar adopta definitiv, oferindu-i posibilitatea sa faca parte din organigrama clubului, inca de pe acum, cu conditia ca Progresul sa mai aibe planuri de viitor. Mai bine spus, conducerea Progresului.

Bancaru
14th March 2008, 13:11
Poate asa se explica disparitia lui. Adica nu poate, ci chiar asa. Mai bine pleca de la noi, mai bine se accidenta, orice dar sa ii traiasca fetele. Orice merita facut ca sa poata privi cu incredere in viitor.

miril
26th January 2009, 10:28
Oprsal se pregătește cu FC Ploiești Liga 2

Fostul jucător al Progresului s-a aflat ieri, împreună cu Paulinho, la antrenamentul bancarilor. Momentan el se află în pregătire alături de FC Ploiești, dar, după cum spune el, se mai gandește dacă semnează cu gruparea prahoveană. Accidentat de o bună perioadă de timp, cehul se află în ultima parte a recuperării.

„Deocamdată sunt în perioada de recuperare, cred că în maxim o lună voi fi bine. Sunt în pregătire cu ploieștenii, dar nu m-am hotărât încă dacă voi semna cu ei. Referitor la perioada în care am evoluat la Progresul nu am nimic de regretat. Nu aș fi plecat dacă aveam contractul la zi. Trebuie să îmi întrețin familia, pentru asta joc fotbal. De acum nu pot decât să le urez succes băieților.”

ATHC
30th March 2009, 11:19
Din cate stiu, Radek a fost trimis in teren la meciul FC Ploiesti - Petrolul Ploiesti, desi nu era complet refacut dupa accidentare. Accidentarea s-a agravat, asa ca din nou este indisponibil , nu se stie exact pentru cat timp. Din pacate pentru el, a plecat de aici catre un club ce parea ca merge mai bine, dar intre timp sunt probleme si la FC Ploiesti - cea mai importanta, zic eu, faptul ca echipa a fost abandonata de suporteri in acesta iarna.
Totusi, cel putin salariul cred ca si-l primeste acolo...

necon
6th August 2010, 17:28
respect, pt ca nu parasiti barca precum cei mai multi

Pedro1984
8th August 2010, 16:00
respect