PDA

View Full Version : Regulamentul OLS TENNIS



Optimistul
11th March 2008, 01:12
REGULAMENT :

1. Pot participa toti forumistii si moderatorii care respecta regulamentul forumului si care nu sunt suspendati de moderatori pt.acte de indisciplina grave.
2.Concursul va fi organizat de un moderator sau doi (se recomanda doi).
3.Se va puncta in felul urmator pt. Master sau Grand Slem:

-turul 3 (1/16) 1 punct , respectiv 2
-turul 4 ( 1/8) 2 puncte,respectiv 3
-turul 5 (1/4) 3 puncte,respectiv 5
-turul 6 (1/2) 4 puncte,respectiv 6
-turul 7 (finala) 5 puncte,respectiv 8
Pt. intocmirea clasamentului general anual se vor lua in considerare punctele celor mai bune 8 din 10 masters-uri respectiv cele mai bune 3 din 4 GS ( pt. 2008 se vor puncta 2 din 3 pt. ca s-a pierdut AO) .
4. Nu este obligatorie participarea la toate etapele de concurs in cadrul unui turneu atat masculin cat si feminin daca exista, si nici la toate turneele din cadrul unui an.
5.Se vor putea organiza etape de concurs numai incepind din saisprezecimi la masters-uri,mari slem-uri si turneul campionilor pt.feminin si masculin.
Pt.turneul campionilor fiecare meci va participa in concurs cu punctajul corespunzator de 1/4 (meciurile din grupa),1/2 ,finala .
6.Pronosticurile se vor da cu cel putin 1 ora inainte de inceperea primului meci al etapei de concurs pe PM al unuia dintre moderatori pt.a nu influenta pe ceilalti participanti,ora care va fi anuntata de organizatori
7.Dupa ce se vor termina toate meciurile unei etape , clasamentul va fi afisat de unul dintre moderatori pana la inceperea urmatoarei etape de concurs .
Concursul incepe cu A.O. si se va termina cu turneul campionilor al aceluias an.

Se vor acorda urmatoarele premii :
Tennis OLS Gold ATP,WTA si Over ALL-pt. cei care la sfarsitul anului vor avea cele mai multe puncte ATP,WTA respectiv ATP+WTA
Tennis OLS Silver ATP,WTA si Over ALL- pt. cei care ocupa locul 2 dupa numarul de puncte ATP,WTA respectiv ATP+WTA
Tennis OLS Bronze ATP,WTA si Over ALL-pt. cei care ocupa locul 3 dupa numarul de puncte ATP,WTA respectiv ATP+WTA
Beneficiarii tuturor premiilor de mai sus trebuie sa aibe 50%+1 turnee la care au participat pe perioada unui an .
Zmeura OLS ATP,WTA si Over ALL- pt.cei care au punctajul cel mai slab ATP,WTA respectiv ATP+WTA
Premiile vor fi mentionate timp de un an in semnatura castigatorilor .

Nota :
1.Regulamentul acestui concurs nu poate fi modificat decit cu aprobarea inventatorului ( OPTIMISTUL )
2.Dreptul de autor pt.alte sporturi al acestui forum sau pt. alte forumuri din tara sau strainatate se primeste numai de la inventator in scris .

Optimistul
11th March 2008, 10:11
Acest regulament este varianta putin modificata dupa care vom face concursul Tennis OLS 2008.
Pe acest sub-forum se vor face poll-urile cu propunerile noastre la meciurile care trebuiesc prognosticate , clasamentele dupa fiecare etapa de concurs si bineinteles discutiile aferente .

Daca aveti neclaritati sau intrebari le astept tot aici .

Lucian86
12th March 2008, 19:36
trebuie sa ne inscriem???

Lucian86
12th March 2008, 19:43
In general, nu am nimic de obiectat in privinta regulamentului....mi se pare o alegere inteligenta cea de a incepe din turul 3, fiind in opinia mea singura modalitate de a mentine activ acest concurs.....Cum ar fi sa dam 64 de pronosticuri in primul tur a unui grand -slam:shocked: ??

Optimistul
12th March 2008, 19:44
Luciane, aici se pot face inscrierile : http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1867536#post1867536

Optimistul
13th March 2008, 23:44
Conform punctului 4 din regulament la concursul asta daca vrei sa participi la masculin trebuie s-o faci si la feminin .

DJ Klaus
14th March 2008, 05:02
Conform punctului 4 din regulament la concursul asta daca vrei sa participi la masculin trebuie s-o faci si la feminin .

Unde zice la punctul 4 ca trebuie sa partici si la feminin ???
Si apoi daca un turneu are si feminin si masculin in acelasi timp (gen US Open) trebuie obligatoriu sa particip si la feminin deoarece altfel nu mi se iau pronosticurile de la masculin in considerare???
Pune cineva meciurile sau trebuie sa caut eu ,meciurile ?

Optimistul
14th March 2008, 07:32
Am operat modificarea pt. a se intelege clar lucrul acesta .
Cele 16 meciuri atat la feminin cat si la masculin vor fi propuse intr-un poll unde participantii au dreptul sa aleaga 10 dintre ele (votarea meciurilor in poll nu este obligatorie dar participarea la fiecare etapa, da) dupa care f. repede se trece la votul secret trimitindu-mi pe PM meu pronosticurile voastre .Inainte cu cel putin o ora de la inceperea meciurilor voi afisa pronosticurille participantilor . O sa fie intr-adevar mult munca ,trebuie sa stati mult pe forum pt. un concurs ,dar eu cred ca o sa merite ...

Optimistul
14th March 2008, 10:01
Klause, lasa pronosticurile ,vad ca "mergi pe burta" , cand dai de baut ?

Prome
15th March 2008, 12:36
eu totusi nu inteleg ce atata secretomanie cu trimisul pronosticurilor pe pm etc :D

iuli
15th March 2008, 12:43
Nu esti singurul.

adrian_str
15th March 2008, 12:44
eu totusi nu inteleg ce atata secretomanie cu trimisul pronosticurilor pe pm etc :D

Care-i problema ?
Cu o ora inaintea inceperii meciurilor pronosticurile sunt afisate :). E o secretomanie temporara ;)

Hopshio
15th March 2008, 12:44
eu nu o sa fiu acasa cu o ora sa iceapa meciurile..deci nu o sa pot pun?"

adrian_str
15th March 2008, 12:46
eu nu o sa fiu acasa cu o ora sa iceapa meciurile..deci nu o sa pot pun?"

PM-urile sunt transmise cel tarziu cu o ora inaintea inceperii meciurilor. Apoi ele sunt afisate pe forum.

Prome
15th March 2008, 13:02
pai putini oameni or sa aibe timpul necesar cu polluri pmuri etc

adrian_str
15th March 2008, 13:04
pai putini oameni or sa aibe timpul necesar cu polluri pmuri etc

Daca nu sunt voturi suficiente la poll-uri se stabilesc de catre moderatori meciurile ce vor intra in concurs. Legat de PM-uri, asa cum postai pe forum, trimiti PM. Simplu, ca "buna ziua" !

Prome
15th March 2008, 13:06
Ok, btw vad ca acum esti moderator te-as sfatui sa mai renunti la multitudinea de "smileys" din semnatura


ok..dar sa se afiseze meciurile..eu plec de acasa si vin deseara..e weekend oameni buni..

me 2


O sa fie intr-adevar mult munca ,trebuie sa stati mult pe forum pt. un concurs ,dar eu cred ca o sa merite ...

lucru ce nu prea convine :D

Hopshio
15th March 2008, 13:07
ok..dar sa se afiseze meciurile..eu plec de acasa si vin deseara..e weekend oameni buni..

adrian_str
15th March 2008, 13:11
Ok, btw vad ca acum esti moderator te-as sfatui sa mai renunti la multitudinea de "smileys" din semnatura


Fiecare cu preferintele lui. Suntem in democratie ! Cu toate ca trebuie sa fiu impartial din aceasta postura, am ca tot omul pareri personale si imi sustin favoritii.

Prome
15th March 2008, 13:13
Fiecare cu preferintele lui. Suntem in democratie ! Normal ca am pareri personale, chiar daca trebuie sa fiu impartial din aceasta postura !

nu conteaza omule pe ce jucatori sustii tu dar trebuie sa renunti la :

scris cu font mare
:ok::yes::yeah: si chestiunile astea

messi19
15th March 2008, 13:47
nnnnn mmm

Prome
16th March 2008, 22:56
Optimistule eu am trimis alt pronostic decat cel afisat de tine

4. [15] A Bondarenko (UKR) vs [17] A Mauresmo (FRA) -2

aici a fost 1 nu 2

am atasat si o copie a pm'ului sa nu fie nici o discutie

ps:acest lucru nu se intampla fara secretomania asta ;)

Optimistul
16th March 2008, 23:27
Ai dreptate ,am corectat .
Scuze , data viitoare n-o sa mai copiez cu 'ctrl-c' si 'ctrl-v' pt. ca-ti poate scapa tasta ...

Optimistul
17th March 2008, 08:38
Pana la ora asta n-a aparut tabloul ATP simplu pt. a face poll-ul si trebuie sa plec neaparat ...
In conditiile astea participantii la concursul OLS imi vor trimite pronosticurile lor pana la ora 19.00 pe PM pt. toate cele 16 meciuri ATP .

Vom stabili aceasta regula pt. toate turneele de acum incolo - diferenta de fus orar pt. unele turnee face dificila afisarea poll-urilor .
Va rog sa-mi trimiteti pronosticurile voastre pe PM in ordine cum apar pe tablou ,de sus in jos : http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/404/mds.pdf

Multumesc pt. intelegere ...

PS. Iuli si Lucian86 acum n-o sa mai fie probleme cu evitarea meciurilor cu miza .

iuli
17th March 2008, 14:28
Meciurile din turul 3: (sa va fie mai usor)

Federer-Mahut
Ljubicic-Robredo
Murray-Karlovic
Verdasco-Haas
Davydenko-Fish
Hewitt-Youzhny
Ancic-Ferrero
Stepanek-Nalbandian
Ferrer-Lee
Baghdatis-Wawrinka
Canas-Monaco
Kohlschreiber-Djokovic
Gasquet-Chela
Moya-Blake
Mathieu-Tsonga
Young-Nadal

Geografu
17th March 2008, 15:16
Ti-am trimis deja pronosticurile ! :ok:

resita
17th March 2008, 15:35
am trimis si eu PM la Optimistul

Celso
17th March 2008, 17:31
si eu

Optimistul
17th March 2008, 18:17
Nu am primit PM de la Lucian_Iasi, Hopshio,Ionutdanci,Vassy,Vraciul,Madizual . Le astept pana la 20.00 iar la ora 21.oo am sa fac cunoscute pronosticurile .

Vraciul
17th March 2008, 18:26
am trimis si eu pm

lucian_iasi
17th March 2008, 18:33
Am trimis si eu pronosticurile.

TheMentalist
17th March 2008, 18:51
Am trimis si eu

iuli
17th March 2008, 21:47
Astea da meciuri...:)

Cipri
18th March 2008, 21:51
Pacat ca nu am putut sa tr si eu pronosticurile la partidele din optimi la fete si baieti , gl pt cei ramasi in concurs !

Optimistul
18th March 2008, 21:56
Multumim ...

iuli
19th March 2008, 08:44
Doar 12 din 16 la baieti :( si 17 din 18 la fete.
A prins cineva mai mult la baieti? :| So, un clasament :D

Geografu
24th March 2008, 17:50
Imi pare rau ca nu am pus pana la capat pronosticuri la IW.Ti-am observat mesajul Optimistule si iti multumesc dar din pacate am fost plecat in provincie din cauza unui deces in familie.
Sper sa recuperez turneul viitor ! ;)

Optimistul
24th March 2008, 18:53
Nu-i nici-o problema ,cu noul regulament nu vei fi afectat .

Am facut modificariile de rigoare in regulament : http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1864386#post1864386
Astept intrebari ,neclaritati si pareri .

iuli
24th March 2008, 21:50
Doar una: La turneele normale de ce nu jucam? :confused:

Optimistul
24th March 2008, 21:57
Jucam la LOD .

adrian_str
24th March 2008, 22:10
Doar una: La turneele normale de ce nu jucam? :confused:

Munca pentru cumularea tuturor pronosticurilor si intocmirea unui clasament ar fi una aproape uriasa (pt zecile de turnee). In caz ca ne luam o pauza, ceva, ce se intampla cu OLS Tennis ? E mai bine sa avem mai putine turnee. Putine si bune !
La LOD este mai simplu de tinut o evidenta. Putem daca vrei sa facem un clasament LOD + OLS :D... Asta ramane de stabilit pe viitor...

iuli
25th March 2008, 14:51
Optimistul, nu e aceeasi treaba.

Adrian_str, uriasa? lol, zici ca dai la sapa :cool:
Nici vorba de unificarea celor doua clasamente, sunt doua concepte total diferite.
In caz de pauza ce? Participa cine nu e in pauza, nu? Toata lumea va lipsi de pe aici o perioada mai mica sau mai mare.

adrian_str
25th March 2008, 15:02
Optimistul, nu e aceeasi treaba.

Adrian_str, uriasa? lol, zici ca dai la sapa :cool:
Nici vorba de unificarea celor doua clasamente, sunt doua concepte total diferite.
In caz de pauza ce? Participa cine nu e in pauza, nu? Toata lumea va lipsi de pe aici o perioada mai mica sau mai mare.

Ti-am aruncat doar o pastila, oricum nu aveam de gand sa le unificam :P.
Sa stai zi de zi pt a lucra la scrierea pronosticurilor si la intocmirea clasamentului (feminin + masculin) si la mai multe turnee, mi se pare cam mult !
LOD-UL il faci pt toate turneele anului, nu? Asa ca practic se acopera toate competitiile sezonului.
Ma refeream ca la LOD timpul alocat pt a vedea cine a ramas in turneu si cine nu, mi se pare mult mai putin decat la OLS.

iuli
25th March 2008, 15:09
Ai dreptate, e foarte mult sa aduni punctele la participanti.
Nu stiu daca pt toate turneele...mi se pare cam mult ! Nu crezi?


Inca ceva...stiati ca fetele nu au mastersuri nu?

adrian_str
25th March 2008, 15:40
Ai dreptate, e foarte mult sa aduni punctele la participanti.
Nu stiu daca pt toate turneele...mi se pare cam mult ! Nu crezi?


Inca ceva...stiati ca fetele nu au mastersuri nu?

Mda... E o tenta ironica ? Poti sa fii mai clar in exprimare, ca nu pricep ce-ai vrut sa spui.

La fete sunt turnee pe alte categorii. Nu sunt denumite Masters-uri ca la baieti, ci "Tier I", spre exemplu.

iuli
25th March 2008, 19:39
Ai dreptate, la ols e foarte mult sa aduni punctele la participanti. :rolleyes:
La LOD, nu stiu daca pt toate turneele...mi se pare cam mult ! Nu crezi? :rolleyes:


reformulat

adrian_str
25th March 2008, 19:59
Originally Posted by iuli View Post
Ai dreptate, la ols e foarte mult sa aduni punctele la participanti.
La LOD, nu stiu daca pt toate turneele...mi se pare cam mult ! Nu crezi?

Hmm.. Nu stiu ce sa spun exact, depinde cum simti si tu...
Initial nu vroiai sa faci pt toate turneele din decursul unui sezon ? Daca nu, atunci pe care le selectai ?

Lucian86
25th March 2008, 20:11
Ok.....Regulamentul imi place acum

iuli
3rd April 2008, 01:18
Ce se intampla daca se retrage cineva?

Optimistul
3rd April 2008, 07:27
Poti sa te retragi in orice faza a unui turneu sau poti sa numai participi deloc la un turneu , ti se puncteaza doar ce-ai prognosticat fara sa fi scos afara din concurs .

iuli
3rd April 2008, 14:19
LOL :happy
Daca se retrage un jucator de tenis in timpul meciului? Asta vroiam

adrian_str
3rd April 2008, 14:56
LOL :happy
Daca se retrage un jucator de tenis in timpul meciului? Asta vroiam

Daca se retrage, inseamna ca pierde partida ! Si tu la fel punctajul pt acel meci. Acelasi lucru daca se retrage dinaintea confruntarii (vezi cazul lui Haas de la IW).

resita
18th April 2008, 23:14
mai continuati sau gata, atat a fost?

adrian_str
18th April 2008, 23:29
mai continuati sau gata, atat a fost?

Bine-nteles ca vom continua !

resita
18th April 2008, 23:57
Bine-nteles ca vom continua !

cand, cu ce turneu?

ca sa stim si noi sa fim pe faza :D

lucian_iasi
19th April 2008, 00:05
Pai Monte Carlo :ok:

adrian_str
19th April 2008, 10:21
cand, cu ce turneu?

ca sa stim si noi sa fim pe faza :D

OLS Tennis are in componenta toate turneele Masters si Grand Slam.