PDA

View Full Version : "Stejarii" - echipa natzionala de Rugby



uti2102
20th March 2004, 15:15
Sper ca pe acest thread sa se discute cate ceva despre echipa natzionala de rugby. Ashtept pe-aici iubitori ai sportului cu balonul oval.

Ultima shtire (cam trista totushi....) -> "stejarii" au luat bataie in Rusia, cu 33-24. Eu unul n-ash dispera, avand in vedere ca natzionala e in toiul restructurarii. Dar sper s-ajungem sa-i batem pe-ashtia shi cu rezervele sau juniorii.......Pentru iubitori : schimbatzi pe tvr2 azi de la 18 shi maine de la 17 sa vedem shi noi rugby adevarat. Sper sa se uite shi "stejarii", poate mai invatza shi ei cate ceva........

Nkelu
21st March 2004, 00:00
Federatia romana de rugby a fost devastata de o mare inundatie.Am trecut pe acolo si am vazut covoare puse pe garduri la uscat :D si gauri in peretii care inconjoara terenurile de rugby(pentru scurgere improvizata). Am vazut si un parau care curgea prin fata federatiei desi ploaia se oprise de 2-3 zile!Am mai aflat ca au "intrat la apa" si documente.

bog_tom
21st March 2004, 13:05
cum de ne-au batut rusii ? parca portughezii erau cei mai periculosi si "au luat-o" de la noi ... sper sa nu ne compromitem sansele la castigarea turnelului !

uti2102
21st March 2004, 15:19
Pai sunt deja compromise! Dar nu trebuie sa ne plangem prea rau. Este un turneu foarte slab cotat. Important e ca natzionala sa creasca in valoare shi sa ajunga macar la nivelul celei de la inceputul anilor 80.

bog_tom
21st March 2004, 15:23
mda... ar fi ideal

daca nu gresesc intr-un timp se spunea ca din acest turneu, ocupanta locului 1 va promova in turneul celor 6 natiuni, locul acesteia fiindu-i luat de ultima clasata in turneul celor 6 natiuni ...

sau nu mai e asa ? poate a fost/este doar o intentie... :rolleyes:

uti2102
21st March 2004, 15:30
Ceva de genul asta. De fapt, cashtigatoarea Cupei Natziunilor sa joace un baraj cu echipa de pe ultimul loc din Turneu. Dar pentru asta ar trebui sa incepem sa-i batem constant pe italieni, sa nu mai pierdem cu echipe de amatori, sa punem probleme echipelor mari shi, de ce nu?, sa ajungem shi noi in sferturile Cupei Mondiale. Dar pana atunci mai e........Multzi bani mai tre' sa curga din buzunare.....infrastructura e cu ani lumina in urma fotbalului.....shi nici asta din urma nu-i cine shtie ce. :(

EDMOND_
21st March 2004, 15:37
Parca am citit o stire in care se spunea ca este posibil ca in scurta vreme ( doi ani ?)
"Turneul celor sase.." sa devina Turneul celor opt ..si ca Romania ar putea fi una din cele doua echipe care ar veni...

bog_tom
21st March 2004, 15:39
si cu aceeasi ocazie sa intram in NATO, in UE si in ONU :D

PS. eu nu am habar de initiativa asta !

uti2102
21st March 2004, 15:39
Eu unul nu prea cred. Cei din Turneu au incasari imense din bilete shi "merchandising". Noi nici n-avem un stadion ca lumea unde sa jucam rugby!!! :(

EDMOND_
21st March 2004, 15:49
bog_tom , mai sunt si alte organizatii in care poti intra , daca tii neaparat... Cel care declara asta era chiar unul din cei care conduc forul international si cu acel prilej a spus si sumele care vor fi alocate Romaniei in urmatorii ani ( destul de consistente ! )
pentru dezvoltarea acestui sport...
Poate nu ma intereseaza prea mult acest sport ( doar la nivel de nationala ) , dar am pretentia ca stau destul de bine cu memoria...

bog_tom
21st March 2004, 15:55
bog_tom , mai sunt si alte organizatii in care poti intra , daca tii neaparat...
nu ma indoiesc de asta :D

Cel care declara asta era chiar unul din cei care conduc forul international si cu acel prilej a spus si sumele care vor fi alocate Romaniei in urmatorii ani ( destul de consistente ! )
pentru dezvoltarea acestui sport...
Poate nu ma intereseaza prea mult acest sport ( doar la nivel de nationala ) , dar am pretentia ca stau destul de bine cu memoria...
ramane de vazut :evil:

sorin g.
24th March 2004, 14:25
Mai domol cu T8! Chiar daca s-ar întâmpla minunea asta (extinderea T6 cu ROM si CAN) stau si ma întreb ce sa cautam noi acolo? Sa fim ciuca batailor? Eu nu cred ca revitalizarea rugbyului românesc se va produce numai prin faptul ca jucam cu cei mari. Am jucat destul cu ei în ultimii ani si din pacate ne-am facut de râs! Atâta vreme cât nu avem o baza materiala serioasa, antrenori bine pregatiti si concepte rationale privitoare la atragerea copiilor în practicarea acestui sport, sa stam linistiti. Dupa cum se vede, nici CEN-ul nu-l mai câstigam, ne bat POR, GEO si mai nou RUS. Asa ca...

Apropo, voi credeti treaba cu somniferele rusilor? Nu ca i-as crede pe tovarasi niste îngeri, dar tot timpul apar scuze: la Sydney nu ne-a lasat Vestul sa luam prea multe medalii si de aia au aparut scandalurile Raducan si Melinte, în Slovenia si la Copenhaga ne-au furat arbitrii, de aia nu ne-am calificat la CM/CE, înfrângerile cu DAN si NOR s-au produs din cauza ogorului de pe Steaua/23 samd.

Din pacate, cu toata dragostea fata de "Stejari" trebuie sa privim adevarul în fata: suntem o echipa de mâna a II-a, care are poate potential, dar care se afla de ani de zile la început de drum. Care e lung si greu...

HAI ROMÂNIA!

bog_tom
24th March 2004, 14:30
cred ca pe Italia am reusi sa o batem iar legat de problema "somniferelor" as avea rezerve daca ar trebui sa am incredere in rusi pentru ca am inteles ca nu sunt la prima isprava de acest fel - pe gruzini i-au dus la aeroport in loc sa-i duca la stadion :D (gafe din astea cred ca nu prea se intampla)
oricum echipa e in formare deci e loc si de mai bine (bazandu-ma si pe experienta antrenorului francez...)

nicu const
2nd April 2004, 11:45
a zis cineva ca ar trebui sa ajungem la nivelul echipei de la inceputul anilor '80 ?! absurd! niciodata! sa nu uitam ca atunci noi eram profesionisti - mascati, ce-i drept - si toti ceilalti erau amatori. chiar si asa nu am reusit sa fim chiar in varf, ci doar cateva rezultate notabile. in plus, scimbarea actuala a antrenorului a fost o greseala. de fapt, nu schimbarea in sine, ci alegerea lui. putem sa ne amagim cu "reconstructia" dar nu o sa rezolvam nimic.

sebah
3rd July 2004, 18:57
Ce ziceti repeta "stejarii" figura frumoasa din meciul cu italia si cu Tara Galilor??

Profetu
9th July 2004, 18:30
Este remarcabil jocul practicat de reprezentativa noastra in ultimul timp, mai ales de la venirea antrenorilor francezi.

Dupa victoria, ce-i drept la limita, din fata Italiei, am inceput sa visez la Turneul celor 6 Natiuni. Ar fi cu adevarat o performanta.

uti2102
9th July 2004, 20:46
Mda. Dar mai e mult pana acolo. Totushi, prin aducerea actualului antrenor (nu-i shtiu numele) s-a facut un pas inainte, in sensul ca acesta se dedica 100% natzionalei stejarilor. Charreyere, antrenorul care ne-a condus la Campionatul Mondial, mai avea shi alte "preocupari" prin Frantza.

sebah
9th July 2004, 21:42
Sunt de acord, antrenorul e de valoare si are si palmares.

Daca ar veni toti jucatorii la nationala am avea un pachet de inaintare de nivel mondial. Spun asta din moment ce Tincu a fost ales cel mai bun taloner din franta iar mavrodin si balan sunt jucatori experimentati si respectati. Petrache si Socol sunt foarte apreciati la echipele unde joaca si putini le fac fata chiar acolo in franta. In plus Tonita si Petre Cristian sunt din nou tineri foarte capabili. Nu mai vorbesc de tinerii din tara precum Zebega care deja au debutat in echipa nationala. Pacat ca pe 3 sferturi nu suntem la fel de valorosi.

meeckee
10th July 2004, 17:18
O sa le dea cu terenul in cap la galezi.

Elgorriaga
11th July 2004, 14:13
Mmmm ... ca sa ne bage in seama lumea buna a rugbyului (i.e. sa participam la un ipotetic turneu al celor n natiuni, cu 6 <= n <= 8) ar trebui sa indeplinim urmatoarele conditii:

1. sa batem la scoruri mari (de la 30 de puncte in sus) echipele europene secundare (gen Gruzia, Rusia, Spania si mai nou Portugalia)
2. sa batem ;a scoruri astronomice pleava Europei (alde Olanda, Germania, si ceilalti gainari care tot promoveaza/retrogradeaza in Cupa Europei)
3. sa jucam de la egal la egal cu echipe de genul Italiei si Argentinei
4. sa nu o luam pe kokoasha prea tare de la Franta si de la britanici
5. sa nu viscoleasca in februarie/martie :)

Destul de greu de indeplinit cam toate ... mai ales ultima.

sames44jc
4th August 2004, 19:57
romani au facut mereu traba buna

gigel_bucur
5th August 2004, 03:01
romani au facut mereu traba buna

sames, ma bucur ca te pricepi la atatea lucruri, dar dupa raspunsul tau deduc ca nici nu ai citit ce-a scris omul in postul respectiv. raspunsuri neargumentate de genul "da, ai dreptate", "corect", 'asa e", "romanii au facut nu's ce treaba" nu-si au rostul. pe bune, ti-ai propus sa ai 3.000 de posturi la 15 ani?

krapulax
5th June 2005, 21:41
astazi se implinesc 10 luni de la ultimul mesaj de pe acest fir. e timpul poate sa efectuam o resuscitare spunand ca a fost o seara placuta pe dinamo (cum putea fi altfel daca a lipsit serea :ciocan: ). romania- scotia 19-39. habar n-am daca la scotieni au jucat titularii obisnuiti. oricum, la noi au lipsit multi si nu prea am pus mari probleme. ce-i drept, am avut 10-0, dar minunea n-a tinut mult. spre amintire, doua poze- eseurile 3 si 5 (cred) ale scotiei.

uti2102
6th June 2005, 17:53
La fel cum s-a vazut shi la ultimul campionat mondial, la fel cum s-a auzit k s-a intamplat shi in turneul din Japonia, la fel shi aseara : stejarii nu sunt in stare sa mentzina ritmul 80 de minute. Nu sunt capabili sa reziste fizic. Daca ar face-o, ar reushi sa fie mult mai periculoshi iar scorurile cu marile echipe ar fi mult mai stranse.
Spre deosebire de fotbal, la rugby cred k exista mai multa seriozitate din partea conducatorilor shi chiar a jucatorilor. Sper ca suntem pe drumul cel bun, sper sa ne calificam la urmatorul turneu final shi sper ca pana atunci sa ne astupam lipsurile : pregatirea fizica, lipsa de concentrare in momente cheie, gresheli ushoare shi pierderi de posesie cand tzi-e lumea mai draga. O parte dintre ele au inceput deja sa fie astupate. Sper sa o tzinem tot asha.

krapulax
19th November 2005, 15:45
tocmai s-a incheiat meciul romania- canada. 22-20, dupa ce canadienii au condus cam tot meciul

krapulax
25th February 2006, 15:56
victorie cu georgia in cupa europei, 35-10, dupa o repriza a 2-a foarte buna a romaniei.

uti2102
25th February 2006, 17:30
Suntem jalnici, avem nishte conditzii deplorabile..... Da' noi n-avem stadion de fotbal, asha ca ce sa visam la unul de rugby.....

IonitaCristian
25th February 2006, 20:34
Suntem jalnici, avem nishte conditzii deplorabile..... Da' noi n-avem stadion de fotbal, asha ca ce sa visam la unul de rugby.....
Se pare ca in Parcul Tineretului se va crea un stadion doar pentru nationala de rugby, cu 10.000 de locuri, ... asteptam

uti2102
25th February 2006, 23:48
E cam de multishor proiectul asta.....shi la stadiul de proiect a ramas... Sa vedem, eu zic ca o arena de 15 000 ar fi suficienta deocamdata...

IonitaCristian
26th February 2006, 01:59
E cam de multishor proiectul asta.....shi la stadiul de proiect a ramas... Sa vedem, eu zic ca o arena de 15 000 ar fi suficienta deocamdata...
Personal am trecut prin zona pe la Tineretului si am vazut ca este un mare santier pe acolo. Dar, daca s-au chinuit 3 ani sa faca un gazon si ceva imbunatatiri la stadionul National de fotbal, iti dai seama ca tre sa ne asteptam la o perioada mai lunga de timp sa faci un stadion nou pt rugby.

saphicus
18th March 2006, 17:57
Meciul disputat de Nationala de rugby a Romaniei disputat in Portugalia , a fost castigat de ai nostri cu scorul de 27 - 3 si astfel Romania s-a plasat pe primul loc la Cupa Natiunilor la rugby!!:ok: :ok: :ok:

krapulax
18th March 2006, 18:45
situatie interesanta pentru romania, care e prea slaba pentru echipele din turneul celor 6, dar prea tare pentru restul. ideea de retrogradare/ promovare intre c.e.n. si 6 nations pare destul de improbabila, mai ales dupa meciurile foarte bune ale italiei in aceasta editie.
ma intreb cum ar suna la tv asta seara stirea despre meci: "la lisabona, orasul in care ar putea ajunge gigi becali la toamna, daca steaua va juca cu benfica etc etc"

Darius
23rd March 2006, 00:24
Va place "Hakka" micilor stejari?
E difuzat la Stirile TV Sport...

giugiunica
24th March 2006, 14:18
situatie interesanta pentru romania, care e prea slaba pentru echipele din turneul celor 6, dar prea tare pentru restul. ideea de retrogradare/ promovare intre c.e.n. si 6 nations pare destul de improbabila, mai ales dupa meciurile foarte bune ale italiei in aceasta editie.
ma intreb cum ar suna la tv asta seara stirea despre meci: "la lisabona, orasul in care ar putea ajunge gigi becali la toamna, daca steaua va juca cu benfica etc etc"

Nu e chiar asa... suntem prea slabi pt 6 natiuni din ratiuni financire. Nu avem stadioane de rugby, vizibilitate media aproape de zero, asa ca nu renteaza ca Romania sa fie inclusa in cele 6. In momentul in care media romaneasca o s inteleaga ca sport nu inseamna "cu cine s-a mai cuplat astazi Mutu", atunci o sa avem mult mai multe competitii de mare anvergura organizate in tara si vom fi invitati sa paticipam la turnee importante. Parerea Mea /hello

Pepsi-Cola
14th May 2006, 13:39
Ce ziceti repeta "stejarii" figura frumoasa din meciul cu italia si cu Tara Galilor??



da

krapulax
17th June 2006, 10:37
in seara asta, cu totii pe cotroceni!

marius135
17th June 2006, 12:33
hai Romania

tchibos
18th July 2006, 22:53
Echipa naţională de rugby în 7 a României s-a clasat pe locul 6 la Campionatul European, în turneul final disputat la Moscova (Rusia). „Stejarii“ au fost repartizaţi în Grupa B, în care au câştigat trei partide şi au pierdut două: 42-12 cu Andorra, 24-7 cu Spania, 19-5 cu Croaţia, 14-24 cu Portugalia, 14-19 cu Rusia.

Graţie acestor rezultate, sportivii români, antrenaţi de Daniel Neaga, s-au clasat pe locul 3 în grupă şi, astfel, au jucat în semifinale pentru poziţiile 5-8 ale clasamentului final. În această fază a competiţiei, au întâlnit formaţia Republicii Moldova, pe care au învins-o cu 28-7, avansând în finala pentru locurile 5-6. Adversara a fost Georgia, iar ex-sovieticii au câştigat la limită, 22-19.

România s-a clasat, aşadar, pe locul 6, două poziţii mai sus faţă de locul 8 ocupat anul trecut. După cum informează site-ul rugby.ro, campioană a devenit iarăşi Portugalia, învingătoare cu 19-7 în faţa Rusiei într-o finală inedită, după ce portughezii au trecut de Italia, iar Rusia de Franţa, în semifinale.

Elphax
18th July 2006, 23:28
deloc mediatizat acest campionat european ...

marius135
19th July 2006, 02:09
observ ca echipele care ne-au batut au jucat finala:(
poate valoarea noastra sa fie mai mult de locul 6 in cazul asta

tchibos
7th September 2006, 22:12
All Blaks &#238;i provoacă pe „stejari“

Federaţia Neo-zeelandeză de Rugby a făcut o invitaţie forului similar rom&#226;n pentru un turneu al reprezentativei „frunzei de stejar“ &#238;n patria All Blacks, ţară &#238;n care sportul cu balonul oval are statut de religie. Conform site-ului rugby.ro, turneul ar urma să aibă loc &#238;n luna mai 2007.

Invitaţia este analizată de oficialii rom&#226;ni. „Este o mare onoare pentru noi faptul că o astfel de putere rugbistică ne-a invitat la ea acasă. Cur&#226;nd, vom da un răspuns. O problemă ar putea fi faptul că, &#238;n acea perioadă, campionatul Franţei este &#238;n plină desfăşurare, ceea ce &#238;nseamnă că nu vom putea apela la serviciile celor mai buni jucători“, a declarat preşedintele FRR, George Straton.

Turneul &#238;n Noua Zeelandă ar fi pentru rom&#226;ni cel mai important din ultimii ani. Cu All Blacks, echipa A, „stejarii“ au jucat, ultima oară, &#238;n 2000, c&#226;nd 20.000 de spectatori au asistat, la Bucureşti, la o victorie categorică (82-9) a redutabilului XV din emisfera sudică

Ayrton
8th September 2006, 09:46
Chiar ma indoiesc ca vor juca cu noi cu prima reprezentativa... Pai daca fac amicaluri si cu juniorii lor tot vor avea meciuri mai echilibrate decat cu Romania... Si echipele de liga II de la ei sunt mai bune ca nationala noastra... Nu vad utilitatea acestui turneu... decat in cazul in care federatia romana e sado-masochista, si vrea sa ia bataie la fundu' gol! :D

tchibos
8th September 2006, 10:34
Pai si ultima data tot asa au incasat-o insa eu zic ca e bine ca jucam altii mai buni ca ne motiveaza si prind experienta. Nici reprezentanta noastra nu e chiar asa de slabuta... bine nu exista comparatie intre cele doua dar...

rosior
11th September 2006, 14:02
Problema principala a acestui turneu este ca nu se vor putea lua jucatorii care joaca in Franta. TOP14 se termina pe 27 mai, iar semifinalele si finala sunt pe 1-3 si 9 iunie. PROD2 se termina pe 13 mai, iar semifinalele si finala sunt pe 19-20 si 27 mai. Asta inseamna o Romanie fara o mare parte din cel mai bun pachet de inaintare pe care il poate alinia si fara cel mai bun mijlocas la gramada si transformeur disponibil in momentul de fata. Deci cel mai probabil FRR va trimite selectionata Bucurestiului in Noua Zeelanda. In aceste conditii, nu cred ca vor fi jocuri decat cu reprezentative regionale, cel mult cu Junior All Blacks sau NZ Maori, desi nici cu acestea n-ar fi rau sa jucam. Doar e vorba de castigatoarele Pacific 5 Nations si Churchill Cup. Important e ca un astfel de turneu, chiar daca e foarte probabil sa fie un sir de infrangeri, poate fi un bun prilej de a castiga experienta. Te imbunatatesti jucand cu adversari tari, nu cu Cehia, Ucraina, Spania, Rusia, Portugalia etc.

tchibos
14th September 2006, 01:54
Carpo, selecţionat la Naţionala „stejarilor“

Rugbistul Farului se află &#238;n atenţia antrenorilor pentru meciurile din campania de calificare la Cupa Mondială 2006


Rugbistul constănţean Daniel Carpo, de la RCJ Farul, linia a treia, figurează pe lista &#238;ntocmită de staff-ul tehnic al echipei naţionale a Rom&#226;niei (Robert Antonin, Daniel Santamans, Philippe Berrot, George Sava, Daniel Mitrea şi Dan Badea), &#238;n vederea abordării ultimelor partide de calificare la Cupa Mondială, dar şi a meciurilor pe care reprezentativa „frunzei de stejar“ le va disputa la competiţia mondială de anul viitor, din Franţa.

Alături de Carpo, la Naţională au mai fost chemaţi jucători care, &#238;n trecut, au &#238;mbrăcat tricoul alb-albastru al Farului: Petrişor Toderaşc, Onal Agiacai şi Dragoş Dima, acesta revenind spectaculos după o gravă accidentare.

Selecţionerii au &#238;n vizor 52 de jucători, dintre care &#238;i vor alege la momentul oportun pe cei care vor merge să evolueze &#238;n fiecare meci de calificare şi, mai apoi, la Cupa Mondială.

Pentru a ajunge la turneul final al CM din „Hexagon“, Rom&#226;nia trebuie să obţină două victorii &#238;n partidele cu Georgia (Bucureşti; 7 octombrie, ora 15, &#238;n direct la TV Sport) şi Spania sau Cehia (14 octombrie). Jocul cu Georgia este cel mai dificil şi, o dată c&#226;ştigat, asigură „stejarilor“ calificarea &#238;n proporţie de 70-80%.

tchibos
19th September 2006, 09:11
Preşedintele Federaţiei Rom&#226;ne de Rugby aşteaptă cu nerăbdare meciul decisiv de calificare al Rom&#226;niei la Cupa Mondială de anul viitor, găzduită de Franţa: "Se joacă cu calificarea pe masă. Sper ca Rom&#226;nia să evolueze din nou bine şi să se califice!” Partida dintre Rom&#226;nia şi Georgia se va disputa pe data de 7 octombrie, echipa &#238;nvingătoare urm&#238;nd a se califica de pe prima poziţie a Europei (except&#238;nd cele şase naţiuni), &#238;ntr-o grupă care are ca favorite Noua Zeelandă şi Scoţia. Dacă &#238;n lotul lărgit al Rom&#226;niei a fost selecţionat şi faristul Daniel Carpo, un alt component al formaţiei constănţene, Bidzina "Bibi” Shamkaradze este sigur de prezenţa &#238;n "22”-ul adversarilor noştri de luna viitoare.

georg40
7th October 2006, 19:35
Citesc , aici, ca Romania a invins Georgia cu 20-8 si astfel pastreaza bune sanse de a se califica pentru Cupa mondiala. Urmeaza partida (hotaratoare ?) cu Spania.
Poate sunt eu melancolic din fire, insa Georgia, Spania etc.etc. (?) nu ma impiedica sa ma gandesc la marile meciuri cu Franta, Anglia, Tara Galilor etc., la "uriasi" ai mingii ovale ca Penciu, Irimescu, Moraru, Ciobanel, Demian, multe nume am uitat intre timp, dar nu si stralucitoarele partide de atunci. Azi ? Undeva in esalonul doi (sau chiar trei ?), in orice caz fara un rol important pe arena internationala.
Suntem la rugbi, dar similar se poate vorbi din pacate despre handbal, volei, caiac-canoe si multe alte discipline sportive. Cine mai stie din ce cauze ?

Vadim
14th October 2006, 18:40
Romania este cu un pas la mondiale. In repriza a doua conduce lejer Spania.

grande
14th October 2006, 19:43
Jucam la Mondiale !!! Bravo Romania si multa bafta !!!

Ce bine ar fi daca si fotbalistii ar urma acest exemplu ,dar mai avem de asteptat ....

georg40
14th October 2006, 20:31
O veste buna: 43-20 impotriva Spaniei ( apartinand totusi nu neaparat elitei) si calificarea pentru mondialele din Franta (septembrie/octombrie 2007).

Pana atunci mai este aproape un an si campania sper sa fie pregatita asa cum se cuvine, ca insfarsit rugbiul romanesc sa-si regaseasca stralucirea de alta data.
Doresc ca adversarele de facto ale "stejarilor" sa fie nu Tonga sau Samoa, ci Franta, Anglia, Australia, Noua Zeelanda, Africa de Sud, Argentina echipele care definesc valoarea jocului cu balonul oval. Sa speram ca vom vedea un turneu frumos si incununat de succes.

raul97
6th December 2006, 13:25
Programul catorva dintre meciurile nationalei Romaniei din anul 2007 al Cupei Europene a Natiunilor s-a modificat. Din cauza ca Portugalia este implicata la inceputul anului viitor in partidele de recalificare la Cupa Mondiala, meciul nationalei noastre cu echipa portugheza, din deplasare, care trebuia sa aiba loc in luna martie, a fost mutat in luna noiembrie. Tot in noiembrie se va juca si partida dintre Romania si Rusia, cu exact o saptamana inaintea celui cu Portugalia, insa de data aceasta acasa. Debutul Romaniei in meciurile din 2007 ale Cupei Europene a Natiunilor ramane pe 3 februarie, cand jucam acasa cu Georgia.




Asadar, sezonul 2007 al Cupei Europene a Natiunilor incepe pentru nationala Romaniei pe 3 februarie, cu meciul de acasa impotriva Georgiei. Tot in acelasi weekend se mai joaca si partida dintre Portugalia si Spania. La o luna distanta, Romania va primi vizita Spaniei, pe 10 martie, pentru ca imediat dupa sa joace in deplasare impotriva Cehiei.
Dupa aceste trei partide din CEN, selectionata tarii noastre va avea timp sa pregateasca in liniste Cupa Mondiala si apoi sa participe la ea. Revenirea la Cupa Europeana a Natiunilor se va produce in luna noiembrie, cand se vor juca cele doua partide amanate din luna martie. Va fi in primul rand meciul cu Rusia, acasa pe 10 noiembrie, urmat la doar o saptamana de disputa cu Portugalia, insa in deplasare. 10 si 17 noiembrie sunt asadar datele ultimelor doua meciuri din CEN ale Romaniei in 2007.
Trebuie observat faptul ca selectionata noastra are anul viitor meciuri acasa cu Georgia, Spania si Rusia, urmand sa joace in deplasare cu Cehia si Portugalia. Aceasta din urma se anunta cea mai dificila deplasare a noastra.

CUPA EUROPEANA A NATIUNILOR – MECIURI IN 2007

03-02-2007

Romania – Georgia

Portugalia – Spania

10-02-2007

Spania – Rusia

10-03-2007

Romania – Spania

17-03-2007

Cehia – Romania

Spania – Georgia

24-03-2007

Georgia - Rusia

07-04-2007

Georgia – Cehia

21-04-2007

Rusia – Cehia

05-05-2007

Cehia – Spania

12-05-2007

Portugalia – Rusia

19-05-2007

Cehia - Portugalia

23-06-2007

Georgia – Portugalia

10-11-2007

Romania – Rusia

17-11-2007

Portugalia – Romania


www.rugby.ro

raul97
14th December 2006, 20:51
Romania isi afla ultima adversara de la Cupa Mondiala pe 24 martie
Data:12/12/2006


International Rugby Board a anuntat datele de disputare ale partidelor care vor stabili si ultimele doua echipe calificate la Cupa Mondiala de anul viitor din Franta. Pe noi ne intereseaza in mod deosebit aceste meciuri, pentru ca una dintre aceste formatii va juca impotriva Romaniei la CM, in grupa C. Este vorba despre echipa care va castiga “dubla” Maroc – Portugalia si apoi o alta “dubla”, cu Uruguay. Primele doua meciuri au loc pe 13 si 27 ianuarie, iar celelalte doua pe 18 si 24 martie. Pe 24 martie vom sti asadar cine este cea de-a patra adversara a noastra, alaturi de Noua Zeelanda, Scotia si Italia.




Pana acum s-au calificat 18 echipe la Cupa Mondiala din Franta, printre care si Romania. Celelalte doua formatii ramase vin din recalificari. Ei bine, tocmai cu o echipa din recalificari joaca Romania in grupa, Recalificata 1. International Rugby Board a anuntat recent datele de disputare a ultimelor partide din recalificari.
Recalificata 1, cea care ne intereseaza pentru ca ajunge in grupa Romaniei, se va decide intre Maroc, Portugalia si Uruguay. In prima faza, Maroc va juca impotriva Portugaliei, intr-o dubla mansa. Aceste meciuri vor avea loc pe 13 si 27 ianuarie, mai intai la Casablanca si apoi la Lisabona. Cine va fi castigatoarea acestei partide merge mai departe sa joace “finala” recalificarilor. Aici, Maroc sau Portugalia va juca impotriva Uruguayului. Din nou va fi o dubla mansa, cu datele pe 18 si 24 martie. Primul meci va avea loc la Lisabona sau Casablanca, iar al doilea la Montevideo. Asadar, pe 24 martie vom putea afla si ultima echipa cu care se va infrunta Romania la Cupa Mondiala de anul viitor, cam la o saptamana dupa ce echipa noastra va juca un meci in Cupa Europeana a Natiunilor, in Cehia.
Partida Romaniei de la CM cu aceasta Recalificata 1 este programata sa aiba loc pe 25 septembrie, la Toulouse, al treilea meci al nostru din Grupa, dupa Italia si Scotia dar inainte de Noua Zeelanda. Sunt sanse mari ca adversara noastra sa fie Portugalia, echipa pe care o cunoastem din Cupa Europeana a Natiunilor, insa ramane sa vedem pe 24 martie daca asa va fi.

Meciurile pentru Recalificata 1

Runda 1

13 ianuarie

Maroc – Portugalia, la Casablanca

27 ianuarie

Portugalia – Maroc, la Lisbona

Runda 2

18 martie

Maroc/Portugalia – Uruguay, la Casablanca sau Lisbona

24 martie

Uruguay – Maroc/Portugalia, la Montevideo

CUPA MONDIALA 2007

Meciurile din grupa ale nationalei Romaniei

12/09/2007, Italia - ROMANIA, la Marseille

18/09/2007, ROMANIA - Scotia, la Edinburgh

25/09/2007, ROMANIA - Recalificata 1, la Toulouse

29/09/2007, ROMANIA – Noua Zeelanda, la Toulouse

GRUPA A: Anglia, Africa de Sud, Samoa, SUA, Recalificata 2

GRUPA B: Australia, Tara Galilor, Fiji, Canada, Japonia

GRUPA C: Noua Zeelanda, Scotia, Italia, ROMANIA, Recalificata 1

GRUPA D: Franta, Irlanda, Argentina, Georgia, Namibia

MECIURILE CUPEI MONDIALE 2007

Meciurile din grupe

M1, 07/09/2007, Franta – Argentina, grupa D, la St Denis
M2, 08/09/2007, Noua Zeelanda - Italia, gr C, Marseille
M3, 08/09/2007, Australia – Asia 1, gr B, Lyon
M4, 08/09/2007, Anglia - SUA, gr A, Lens
M5, 09/09/2007, Tara Galilor - Canada, gr B, Nantes
M6, 09/09/2007, Africa de Sud – Samoa, gr A, Paris
M7, 09/09/2007, Scotia - Recalificata 1, gr C, St Etienne
M8, 09/09/2007, Irlanda – Namibia, gr D, Bordeaux
M9, 11/09/2007, Argentina - Europa 3, gr D, Lyon
M10, 12/09/2007, SUA - Recalificata 2, gr A, Montpellier
M11, 12/09/2007, Asia 1 – Fiji, gr B, Toulouse
M12, 12/09/2007, Italia - ROMANIA, gr C, Marseille
M13, 14/09/2007, Anglia - Africa de Sud, gr A, St Denis
M14, 15/09/2007, Noua Zeelanda - Recalificata 1, gr C, Lyon
M15, 15/09/2007, Tara Galilor – Australia, gr B, Cardiff
M16, 15/09/2007, Irlanda - Europa 3, gr D, Bordeaux
M 17, 16/09/2007, Fiji - Canada, gr B, Cardiff
M18, 16/09/2007, Samoa - Recalificata 2, gr A, Montpellier
M19, 16/09/2007, Franta – Namibia, gr D, Toulouse
M20, 18/09/2007, Scotia - ROMANIA, gr C, Edinburgh
M21, 19/09/2007, Italia - Recalificata 1, gr C, Paris
M22, 20/09/2007, Tara Galilor – Asia 1, gr B, Cardiff
M23, 21/09/2007, Franta – Irlanda, gr D, St Denis
M24, 22/09/2007, Africa de Sud - Recalificata 2, gr A, Lens
M25, 22/09/2007, Anglia – Samoa, gr A, Nantes
M26, 22/09/2007, Argentina – Namibia, gr D, Marseille
M27, 23/09/2007, Australia – Fiji, gr B, Montpellier
M28, 23/09/2007, Scotia - Noua Zeelanda, gr C, Edinburgh
M29, 25/09/2007, Canada – Asia 1, gr B, Bordeaux
M30, 25/09/2007, ROMANIA - Recalificata 1, gr C, Toulouse
M31, 26/09/2007, Europa 3 – Namibia, gr D, Lens
M32, 26/09/2007, Samoa - SUA, gr A, St Etienne
M33, 28/09/2007, Anglia - Recalificata 2, gr A, Paris
M34, 29/09/2007, Noua Zeelanda - ROMANIA, gr C, Toulouse
M35, 29/09/2007, Australia - Canada, gr B, Bordeaux
M36, 29/09/2007, Tara Galilor – Fiji, gr B, Nantes
M37, 29/09/2007, Scotia - Italia, gr C, St Etienne
M38, 30/09/2007, Franta - Europa 3, gr D, Marseille
M39, 30/09/2007, Irlanda – Argentina, gr D, Paris
M40, 30/09/2007, Africa de Sud - SUA, gr A, Montpellier

Sferturi de finala

M41, 06/10/2007, Loc 1 Grupa B – Loc 2 Grupa A, Marseille
M42, 06/10/2007, Loc 1 Grupa C – Loc 2 Grupa D, Cardiff
M43, 07/10/2007, Loc 1 Grupa A – Loc 2 Grupa B, Marseille
M44, 07/10/2007, Loc 1 Grupa D – Loc 2 Grupa C, St Denis

Semifinale

M45, 13/10/2007, Castigatoare M41 – Castigatoare M42, St Denis
M46, 14/10/2007, Castigatoare M43 – Castigatoare M44, St Denis

Finale

Loc 3-4

M47, 19/10/2007, Invinsa M45 – Invinsa M46, Paris

Loc 1-2

M48, 20/10/2007, Castigatoare M45 – Castigatoare M46, St Denis


www.rugby.ro

raul97
23rd December 2006, 09:23
Comitetul de selectie al FR de Rugby a convocat 31 de juc&#227;tori în vederea meciului de pe teren propriu cu Georgia, programat pe 3 februarie 2007 în Cupa European&#227; a Natiunilor. Lotul se reuneste în Bucuresti pe 29 ianuarie, dar pân&#227; atunci juc&#227;torii din Franta se vor întâlni cu lotul României A pe 14 ianuarie la Biscarosse, pentru o zi comun&#227; de preg&#227;tire.
Lotul României. Pilieri: Petru B&#227;lan, Nicolae Nere, Cezar Popescu, Petrisor Toderasc, Paulic&#227; Ion, Bogdan B&#227;lan. Taloneri: R&#227;zvan Mavrodin, Marius Tincu. Linia a II-a: Sorin Socol, Petre Cristian, Valentin Ursache. Linia a III-a: Ovidiu Tonita, Florin Corodeanu, Costic&#227; Mersoiu, Mihai Macovei (de la “U” Remin Baia Mare); Num&#227;rul 8: Alexandru Manta sau Burcea Stelian. Mijlocas la gr&#227;mad&#227;: Lucian Sârbu, Valentin Calafeteanu. Mijlocas la deschidere: Ionut Dimofte, Ionut Tofan. Aripi: C&#227;t&#227;lin Fercu, Gabriel Brezoianu, Cristian S&#227;uan, Ioan Teodorescu. Centri: C&#227;t&#227;lin Dasc&#227;lu, Csaba Gal, Romeo Gontineac, Vlad Dan. Fundasi: Iulian Dumitras, D&#227;nut Dumbrav&#227;, Florin Vlaicu.

Glasul

raul97
6th January 2007, 14:55
Georgienii au anuntat lotul cu care vor sa vina in Romania



Prima partida din 2007 a nationalei Romaniei este impotriva Georgiei, in Cupa Europeana a Natiunilor. Partida este programata pe 3 februarie la Bucuresti, si daca tehnicienii echipei noastre au anuntat inca de acum cateva saptamani lotul convocat pentru acest joc, acelasi lucru l-au facut zilele acestea si georgienii. Ei vor sa vina la Bucuresti cu un lot de 30 de jucatori, din care nu lipsesc Zedginidze, care a marcat un eseu la ultima intalnire, Urushadze, Jimsheladze, Barkalaia sau Didebulidze, jucatori cunoscuti din selectionata gruzina. Nu sunt insa pe lista Labadze si Gorgodze, jucatori cu care de obicei incepea alcatuirea echipei Georgiei, la fel cum lipseste si Shamkaradze, jucatorul care evolueaza la Farul.



Mai este mai putin de o luna pana la debutul Romaniei in 2007 in Cupa Europeana a Natiunilor si deja incep pregatirile pentru primul nostru meci: Romania – Georgia, programat pe 3 februarie la Bucuresti. Dupa ce antrenorii Romaniei au anuntat un lot de 31 de jucatori cu care vor pregati aceasta partida, si georgienii au dezvaluit 30 de jucatori pe care se bazeaza pentru acest meci.
Gruzinii au 30 de jucatori pentru jocul cu Romania, intre care se regasesc nume cat se poate cunoscute pentru rugbyul din aceasta tara: Shvelidze, Kopaliani, Didebulidze, Zedginidze, Udesian, Jimsheladze, Magrakvelidze sau Barkalaia. Sunt insa si absente importante din acest lot. In primul rand este vorba despre Labadze, care joaca la Toulon, si Gorgodze, de la Montpellier, doi dintre jucatorii care ne-au facut viata amara de fiecara data cand au fost pe teren. Ambii au jucat titulari la ultima noastra intalnire cu Georgia, 20-8 pe 7 octombrie anul trecut in meciul de calificare pentru Cupa Mondiala, iar acum nu se regasesc nici macar in lotul largit. S-ar putea ca ei sa apara in ultimul moment la Bucuresti, insa absenta lor este cat se poate de interesanta, mai ales pentru ca acestia joaca la echipele de club si nu par sa fie accidentati. Tot absent este si Bidzina Shamkaradze, rugbystul Farului, care a fost prezent la ultimele doua partide ale Georgiei cu Romania.
Cei mai titrati jucatori din acest lot de 30 al Georgiei sunt David Zirakashvili, care evolueaza pentru Montpellier, alaturi de Avtandil Kopaliani, de la Montauban. Ilia Zedginidze a marcat ultimul eseu georgian impotriva Romaniei, iar Malkhaz Urjukashvili a inscris din lovitura de penalizare, acestea fiind cele 8 puncte reusite de georgieni la meciul din octombrie anul trecut. Aveti mai jos loturile Romaniei si Georgiei pentru meciul din 3 februarie din Cupa Europeana a Natiuinilor.

LOTUL ROMANIEI PENTRU MECIUL CU GEORGIA (3 februarie 2007)

Pilieri: Petru Balan – Nicolae Nere – Cezar Popescu

Taloneri: Razvan Mavrodin – Marius Tincu

Pilieri: Petrisor Toderasc – Paulica Ion – Bogdan Balan

Linia a II-a: Sorin Socol – Petre Cristian – Valentin Ursache

Linia a III-a: Ovidiu Tonita – Florin Corodeanu – Costica Mersoiu – Mihai Macovei

Numarul 8: Alexandru Manta sau Burcea Stelian

Mijlocas la gramada: Lucian Sirbu – Valentin Calafateanu

Mijlocas la deschidere: Ionut Dimofte – Ionut Tofan

Aripi: Catalin Fercu – Gabriel Brezoianu – Cristian Sauan – Ioan Teodorescu

Centri: Catalin Dascalu – Csaba Gal – Romeo Gontineac – Vlad Dan

Fundasi: Iulian Dumitras – Danut Dumbrava – Florin Vlaicu

Lotul Georgiei

1. Goderdzi Shvelidze
2. Akvsenti Giorgadze
3. David Zirakashvili
4. David Khinchagashvili
5. Avtandil Kopaliani
6. Ilia Zedginidze
7. Viktor Didebulidze
8. Levan Datunashvili
9. Besarion Udesian
10. Rati Urushadze
11. Ilia Maisuradze
12. Zviad Maisuradze
13. Irakli Abuseridze
14. Pavle Jimsheladze
15. Irakli Giorgadze
16. Revaz Gigauri
17. Irakli Machkhaneli
18. Giorgi Shkinin
19. Giorgi Elizbarashvili
20. Merab Kvirikashvili
21. Otar Barkalaia
22. Malkhaz Urjukashvili
23. Teimuraz Sokhadze
24. David Kacharava
25. David Gasviani
26. Mamuka Magrakvelidze
27. Revaz Belkania
28. Zurab Mchedlishvili
29. Giorgi Chkhaidze
30. Otar Eloshvili

www.rugby.ro

raul97
3rd February 2007, 18:34
Romania – Georgia, 17-20 (6-13)



Romaia a pierdut astazi cu 17-20 (6-13), in meciul de acasa cu Georgia, prima etapa a CEN 2007-2008. Astfel, gruzinii au castigat si Cupa "Antim Ivireanul". Oaspetii au condus cu 6-0 dupa primele 20 de minute, dar Vlaicu a redus diferenta la 6-3. A venit apoi primul eseu al zilei din partea Georgiei, transformat, 3-13, iar pana la pauza Vlaicu a redus scorul la 6-13. In repriza secunda, Tofan a inscris din drop pentru 9-13, insa gruzinii au reusit al doilea eseu, si acesta transformat, pentru 9-20. De aici, Romania a inceput o cursa de urmarire, dar nu a reusit decat un eseu, prin Cristi Petre, si o lovitura de penalizare, prin Vlaicu. Scor final, Romania - Georgia 17-20.




Meciul se incheie cu victoria Georgiei, 20-17, care castiga si Cupa "Antim Ivireanul".

In ultimele minute de prelungiri ale partidei Romania-Georgia, echipa noastra incearca din rasputeri sa atace, dar este respinsa, de fiecare data, de apararea georgiana.
Oaspetii au inceput sa traga de timp, simuland tot felul de accidentari, pentru ca scorul de pe tabela le este, inca, favorabil.
Alte doua schimbari au loc in echipa Romaniei, Cezar Popescu intra in locul lui Petru Balan, iar Valentin Calafeteanu ia locul lui Lucian Sarbu.
Suspendarea lui Maissuradze Ilia a expirat, astfel ca cele echipe joaca in efectiv complet.
Intra pe teren Valentin Ursache, in locul lui Cristian Petre, si Csaba Gal, in locul lui Romeo Gontineac.
Meciul a fost intrerupt cateva minute bune, pentru ca, in urma ambuscadei de mai devreme, nr. 22 gruzin, Elizbarashvili George, a fost accidentat mult mai grav decat se banuia, astfel ca a fost necesara intrarea ambulantei pe teren. Elizbarashvili a fost luat si dus la spital pentru investigatii mai amanuntite.
Imediat dupa aceasta faza, in min. 64, echipa noastra beneficiaza de o lovitura de penalizare, pe care o executa impecabil acelasi Florin Vlaicu, iar scorul devine 17-20.
In min. 62, o bataie scurta intre cele doua formatii s-a lasat cu un cartonas galben pentru nr. 6 gruzin, Maissuradze Ilia. Astfel, Georgia joaca in 14 oameni, pentru 10 minute.
Doua schimbari in echipa noastra: Mavrodin ia locul lui Macovei, iar Dumitras intra in locul lui Tofan. Romania poate deveni ceva mai concentrata si mai energica, astfel incat, pana la finalul partidei, sa preia conducerea pe tabela de marcaj.
In min. 51, dupa o patrundere a lui Sauan si o lovitura de pedeapsa jucata la mana, balonul ajunge la Cristian Petre, care penetreaza apararea gruzina si reuseste sa culce balonul in terenul de tinta advers: 14-20. Florin Vlaicu rateaza transformarea, dar diferenta de scor de pe tabela a scazut simtitor.
Georgienii sunt, parca, mai inversunati si inscriu al doilea eseu, prin nr. 8, Udessiani Besso, transformat de Kvirikashvili Merab. Scorul este, in acest moment, 9-20.
In min. 43, Brezoianu si Abusseridze Irakli au o scurta altercatie in urma unei gramezi spontane.
Ceea ce au incercat oaspetii in ultimele 10 minute ale primei reprize, a reusit Ionut Tofan in primele 2 minute ale reprizei secunde: un dropgol, de la cca. 40 m, care face ca tabela sa arate 9-13.
Repriza secunda debuteaza cu aceleasi formatii de joc si, speram, cu mai multa vointa si determinare din partea echipei Romaniei.

La pauza, Georgia conduce Romania cu 13 la 6.

In ultimele secunde de joc, Abusseridze Irakli, loveste in gramada, dar nu primeste cartonasul galben care i s-ar fi cuvenit.
In prelungirile primei reprize, o alta incercare de dropgol a oaspetilor, prin nr. 12 georgian, Guiorgadze Irakli.
Echipa noastra greseste din nou la o gramada spontana, astfel ca oaspetii sunt la cativa metri de un nou eseu. Georgienii sunt extrem de ambitiosi, incercand chiar si un dropgol, ratat din fericire, de acelasi nr. 10 gruzin, Kvirikashvili Merab.
La reluarea jocului, acelasi Vlaicu reuseste sa mai inscrie 3 puncte pentru echipa Romaniei, printr-o noua lovitura de penalizare: 6-13.
Dupa aceasta faza, in min. 37, Vlaicu face o greseala de joc si oaspetii profita, inscriind primul eseu al partidei, prin nr. 2, Guiorgadze Akvsent. Incercarea georgienilor este transformata de nr. 10, Kvirikashvili Merab: 3-13.
In min. 35, Florin Vlaicu reuseste sa inscrie, dintr-o lovitura de pedeapsa, primele puncte pentru "stejari", iar scorul devine 3-6.
Meciul se disputa, in continuare, la jumatatea suprafetei de joc, georgienii nemanifestand nicio intentie de atac, ci mizand doar pe suturile inalte. Cu toate acestea, echipa noastra nu poate patrunde defensiva gruzina.
In echipa oaspete se produce si prima schimbare, nr. 14, Machkaneli Irakli, accidentat, fiind inlocuit de nr. 22, Elizbarashvili George.
Gruzinii beneficiaza de o noua lovitura de penalizare, in min. 20, si acelasi Kvirikashvili Merab inscrie din lateral dreapta, iar scorul devine 0-6.
Oaspetii mizeaza pe suturi inalte in spatele defensivei noastre, punand presiune pe Florin Vlaicu. Acesta face fata onorabil atacurilor gruzine.
O lovitura de pedeapsa acordata echipei noastre, care alege sa trimita balonul in tusa.
In minutul 10, "stejarii" sunt la 5 m de eseu, dupa o tusa si un mol dus pana aproape de terenul de tinta. Arbitrul opreste jocul, dictand intrare in propriul pachet.
In primele 7-8 minute ale partidei, echipa Romaniei face greseala dupa greseala, ratand 3 atacuri consecutive, fie scapand balonul inainte, fie trimitandu-l direct in bratele adversarilor.
Derbyul Romania - Georgia a inceput, iar oaspetii au lovitura de deschidere. Romania este in atac, dar, in min. 3, gruzinii ruleaza un mol circa 35 m si beneficiaza de o lovitura de penalizare. Ea este executata de nr. 10 georgian, Kvirikashvili Merab, si scorul devine 0-3.

Meciul este transmis in direct de TV Sport, insa intrarea pe teren este libera, asa ca va asteptam la stadion.

Ca si la ultimele intalniri de acasa ale Romaniei, pe stadionul Ghencea este amenajata o tabela electronica pe care se vor vedea reluarile fazelor si pe care se vor prezenta cele doua formatii.

Meciul deschide editia 2007-2008 a Cupei Europene a Natiunilor, in care se mai joaca astazi meciul Portugalia - Spania.

Este o vreme perfecta pentru rugby la Bucuresti, soarele stralucind, desi nu este foarte cald.

www.rugby.ro

Gontel
3rd February 2007, 22:40
nu vad ce sanse am avea la mondiale daca nu ne imbunatatim jocul. am pierdut lamentabil cu o echipa de mana a doua si noi la toamna vrem sa iesim din grupe.

velcovici222
3rd February 2007, 22:44
slab , nu vad o revenire in urmatorii ani.

Gontel
5th February 2007, 19:21
Dupa esecul cu Georgia, jucatorii echipei nationale care nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor nu vor mai fi convocati.
Debutul “stejarilor” cu stângul, în noul sezon competitional, când s-au înclinat pe teren propriu, pierzând cu 17-20 în fata Georgiei, a fost taxat de oficialii ovalului autohton.
“Analiza meciului si a felului în care fiecare jucator a evoluat o face staff-ul tehnic. Eu i-am transmis managerului echipei, Robert Antonin, sa reflecteze bine si sa-i convoace doar pe acei jucatori care merita sa joace, iar cei care nu vor sa fie lasati la o parte, indiferent cât de galonati sunt si ce nume de rasunet poarta”, a declarat George Straton, presedintele Federatiei Române de Rugby. “Aceasta înfrângere ne-a creat un deficit de imagine peste care va fi dificil sa trecem. Pe viitor vor fi convocati mai multi jucatori din tara, care au sansa sa arate ce pot”, a adaugat acesta, la câteva minute dupa o întâlnire cu rugbystii care evolueaza în campionatul intern si se afla sub contract de profesionisti cu federatia.
Astfel, antrenorii Daniel Santamans si George Sava au la dispozitie mai putin de sapte luni pâna la primul meci, pe 12 septembrie, împotriva Italiei, sa gaseasca cea mai buna formula de echipa pentru participarea la Cupa Mondiala. “Am apreciat faptul ca staff-ul ne-a spus în fata nemultumirile si nu pot decât sa sper ca cei care nu vor sa joace se vor autoelimina din echipa. Intr-un fel ma bucur ca s-a întâmplat asa, pentru ca, daca învingeam în ultimul minut sau la un punct diferenta, nu s-ar fi luat masuri atât de radicale. Cred ca aceste meciuri vor arata clar cine vrea sa joace, cine vrea un loc în prima reprezentativa si cine vine numai sa fie la numar”, a comentat capitanul Sorin Socol.

sursa: Prosport

raul97
6th February 2007, 00:06
Scrisoare adresata echipei Romaniei



Meciul Romania – Georgia din weekendul trecut a adus o serie de reactii din partea suporterilor echipei nationale. Va prezentam una dintre ele, poate cea mai emotionala si mai bine conturata. Comentarii nu avem.




Scrisoare adresata echipei Romaniei

Intai, cateva lucruri despre mine, un simplu si modest suporter al vostru. Am 25 de ani si traiesc in Marea Britanie. Am invatat sa joc rugby la scoala in Scotia. De atunci am inceput sa iubesc rugby-ul. Nu mai joc de cand o gramada rasturnata mi-a accidentat coloana. Astfel, am devenit suporter. De cate ori am ocazia, ma duc sa sustin echipa Romaniei, in meciurile disputate in Marea Britanie. Urmaresc cu interes activitatea acelor dintre voi care jucati in campionatele franceze si ma bucur foarte mult de realizarile voastre, si nu in ultimul rand, de cele ale jucatorilor din campionatul intern care, incetul cu incetul, dupa masura posibilitatilor, sunteti incurajati pentru a va putea dedica intru totul sportului pe care il iubiti. De-abia astept sa jucati pentru Romania impreuna, sa aratati progresele facute de rugby-ul romanesc, si de echipa nationala.
In continuare, vreau sa fac referire la patru meciuri, care pentru mine personal, inseamna mult. Primul, Scotia 37 - Romania 10, Murrayfield, 9/11/2002.
Parerea mea personala a fost ca ati jucat fara curaj. Bodylanguage-ul vostru nu m-a facut sa cred ca vreti sa va impuneti, sa castigati. Spre sfarsit, cand ati fost intr-o pozitie buna de a marca un eseu, apararea indarjita a scotienilor, v-a pus cu botul pe labe prea usor, si v-ati lasat. Am plecat de la meci cu un sentiment amar. Nu ma asteptam neaparat sa ii bateti pe scotieni, dar ma asteptam sa va impuneti dupa masura posibilitatilor, si in orice caz, sa demonstrati ca aveti curaj si ca jucati cu pasiune. Al doilea, Scotia 48 - Romania 6, Murrayfield, 11/11/2006.
Era meciul care in mintea mea, trebuia sa aduca revansa morala a echipei Romaniei. Imi ziceam: "gata, desi pe scotieni poate nu o sa ii bata, nu vor pierde la mai mult de 15 puncte diferenta. Rezultatul prost din 2002 nu se va mai repeta. De atunci calitatea rugby-ului nostru s-a imbunatatit. In plus, nu vor mai juca timorati.". Am fost dezamagit cand am vazut cum treceau scotienii prin treisferturile voastre, dealtfel neputincioase in atac, ca prin branza. Nu mi s-a parut ca am vazut nici un progres in jocul vostru din meciul acesta fata de cel din meciul din 2002, si asta m-a nelinistit. Dar ce m-a enervat la culme a fost spiritul negativist si strategia defitista cu care ati abordat partida, si lipsa de barbatie pe care ati demonstrat-o in timpul jocului.
Al treilea, Romania 17 – Georgia 20, Ghencea, 03/02/2007.
Nu am avut posibilitatea sa merg la meci sau sa il vad la televizor. Am citit toate articolele premergatoare meciului, toate declaratile voastre increzatoare, si mi-am zis: "macar de gruzini nu le e frica, si nu numai ca vor juca un rugby mai de calitate ca si ei, dar o sa si joace cu barbatie, sa le creasca moralul terfelit". Cum ati jucat, am citit din ziare, si mi-a fost rusine, nu pentru prima oara.
Al patrulea, Scotia – Romania, Murrayfield, 18/09/2007, Grupele Campionatului Mondial.
Mi-am cumparat deja bilete! Drapelul este de mult pregatit. In zilele premergatoare meciului voi respira numai rugby. Voi citi toate stirile. Ma voi gandi numai la voi. Va voi dori sanatate, forma fizica, moral ridicat. Va voi dori victoria!
Vom striga impreuna "DESTEAPTA-TE ROMANE!" pe stadion inaintea meciului, culorile romane in mainile mele vor flutura in cinstea voastra, si alaturi de voi voi fi in cuget. Oricare ar fi rezultatul, vocea imi va fi ragusita de "HAI, ROMANIA!" Mai mult, va voi aplauda dupa meci, chiar daca jucati slab. Va promit intr-adevar putin. Permiteti-mi insa sa va cer, atat timp cat reprezentati Romania:

BARBATIE, ATITUDINE POZITIVA si MANDRIE

Un ultim cuvant despre mine, ca autor al acestor randuri. Nu sunt rugby-ist, mare cunoscator al jocului, sau fin psiholog. Nu sunt nici macar un suporter deosebit. Eu pentru rugby nu ma trudesc, nici nu ma sacrific. Nu ma chinui in sala si pe teren ore in sir de trei ori pe zi. Nici nu investesc bani in rugby. Sunt un simplu suporter, pentru care acest sport este ceva frumos si nu o condamnare, sau o munca silnica...In consecinta, eu nu ma pot darui ca voi, nu pot lupta cu barbatie, nu pot culege laurii gloriei sau dragostea spectatorilor de rugby, ca voi. De aceea sunt doar un modest suporter de rugby, iar VOI, ECHIPA ROMANIEI. Cu toate acestea, nu imi cer scuze pentru ceea ce v-am scris mai sus; situatia in care va complaceti imi da tot dreptul. Sper ca randurile de mai sus sa va usture, in care caz, nu sunteti inca pierduti. Nu mi-a fost usor sa va scriu astfel. Si pe mine ma doare.
Poate acceptati in incheiere urarile mele sincere si binevoitoare: INSANATOSIRE GRABNICA, si in viitorul cat mai apropiat: GLORIE SI VICTORIE!
Ionut
(suporter din Marea Britanie)

www.rugby.ro

Gontel
10th March 2007, 18:49
Romania a reusit astazi un meci superb cu Spania, asigurandu-si victoria fara emotii. "Stejarii" nu au uitat de spectatorii din tribuna si a jucat si la spectacol, luandu-si revansa dupa esecul rusinos cu Georgia de luna trecuta.

Iata un articol de pe www.rugby.ro si unele declaratii de dupa meci:

Nationala Romaniei a reusit astazi o victorie de moral in fata Spaniei, castigand detasat si fara emotii: 50-14, dupa ce a inscris 8 eseuri si a transformat 5 dintre ele. “Stejarii” au dominat meciul in mod evident de la un capat la celalalt, reusind sa treaca fara emotii chiar si peste perioada in care a avut un om mai putin de teren, Socol eliminat 10 minute. Chiar si exigentul manager Robert Antonin, dupa ce a evidentiat unele greseli din jocul formatiei sale, care au dus si la acel cartonas galben, ne-a marturisit ca a fost o partida in care unii dintre jucatori l-au convins ca au capacitatea sa evolueze pentru echipa nationala si s-a declarat multumit de forta inaintarii si de finetea ori viteza executiilor de pe treisferturi.
Spania nu este o echipa de top, iar Romania promisese o victorie cat mai clara dupa insuccesul de acasa cu Georgia. In aceste conditii, inca din startul meciului s-a vazut ca gramada noastra va macina fara emotii adversarii, iar incursiunile de pe aripi, patrunderile de pe centru ori plecarile pe langa aglomerari, ale lui Mersoiu sau Tonita, vor aduce eseu dupa eseu. Si asa a fost.
Abia trecusera 5 minute de la inceputul partidei si Mersoiu patrunde, facem mol pana in terenul de tinta, unde Petre Cristian a profitat de forta gramezii si a culcat. Dumbrava a mai adaugat 2 puncte, asa ca tabela arata 7-0. Spaniolii incearca sa riposeze jucand rapid si profitand de greselile noastre, obtin o penalitate, pe care o rateaza Olivares. Imediat, impingem in gramada, atacam vreme de 2 minute, Calafeteanu fenteaza pe langa aglomerare si Fercu inscrie. 12-0, Dumbrava lovind bara cu transformarea. La acest scor, Sorin Socol vede cartonasul galben, dupa o serie de greseli repetate ale noastre, si spaniolii profita de superioritatea numerica si de o greseala a lui Dumitras in aparare, marcand primul lor eseu, transformat. 12-7.
Acest scor nu rezista prea mult pe tabela, pentru ca Dumitras isi repara greseala si patrunde vijelios, cu un adversar pe piept, in eseu. 17-7, dupa ce Dumbrava rateaza transformarea. Reintra Socol, echipa noastra continua atacurile si spaniolii trebuie sa opreasca ilegal aceasta vilejie, motiv pentru care pilierul Serrano vede si el galben. In ultimul minut al reprizei, Calafeteanu forteaza, patrunde si marcheaza, si tot el transforma. 24-7, scorul pauzei intre Romania si Spania.
In repriza a doua, Vlaicu intra in echipa noastra in locul lui Dumbrava, insa Brezoianu este cel care face o noua faza de exceptie si ii paseza lui Fercu, pentru al doilea eseu al acestuia. Vlaicu transforma si este 31-7, spaniolii parand debusolati. Silviu Florea ii lasa si el locul lui Ion Paulica, dupa care acelasi Dumitras mai pune un balon in terenul de tinta spaniol, profitand de o patrundere in forta a lui Cezar Popescu. Vlaicu suteaza in bara, a doua a noastra, si tabela arata 36-7. Veteranul Romeo Gontieneac ii lasa locul lui Dan Vlad, dupa care Sorin Socol celebreaza si el o incercare, parca pentru a-si reaminti ca in 2001 debuta in nationala chiar la un meci cu Spania. De data aceasta Vlaicu transforma, si scorul era 43-7. Dupa ce ies din teren Cezar Popescu si Costica Mersoiu, intrand Bogdan Balan si Alex Tudori, Romania mai impinge o data cu gramada pana in terenul de tinta, unde Marius Tincu este cel care culca. Vlaicu nu iarta, asa ca scorul era acum 50-7. In formatia noastra intra si debutantul Ciprian Caplescu impreuna cu Vali Ursache, iar spaniolii incheie meciul cu un eseu oarecum surprinzator, dupa ce au executat rapid o penalitate, prin pilierul Salazar, transformat de Olivares. Scor final, 50-14.
S-a observat clar dorinta Romaniei de a castiga cat mai net acest joc, precum si faptul ca a dominat categoric la toate capitolele. Aripile au functionat excelent, gramada a impins si a luat peste 50% si din baloanele adversarilor, tusele s-au castigat, iar centrii au pistonat mereu apararea adversa. Este un succes de moral, care readuce increderea in sanul echipei noastre si, mai ales, care da certitudinea unor jucatori pentru Cupa Mondiala.

Robert Antonin (manager Romania): “Am vazut un meci in care s-a evidentiat placerea de a juca. Punctele mai putin bune sunt faptul ca am facut multe greseli si am pierdut o serie de baloane care, in mod normal, nu trebuiau pierdute. Punctele bune sunt insa forta gramezii, precum si jocul foarte precis pe treisferturi. Brezoianu a fost cel mai bun jucator de pe teren, a facut trei eseuri, dar al fel de mult m-a multumit si jocul lui Silviu Florea, Marius Tincu sau Cezar Popescu. Este bine ca am recastigat spiritul vicotriei. In plus, o serie de jucatori tineri au aratat, in absenta unora dintre titulari, ca pot sa evolueze la nivel bun”.

Sorin Socol (capitan Romania): “Meciul de astazi este o treapta in drum spre Cupa Mondiala si o revansa dupa partida cu Georgia. Ne-a mers totul astazi, eram decisi sa invingem si am reusit. Nu ne inbatam insa cu apa rece, este un succes care trebuie confirmat si cu meciurile viitoare”.

Marius Tincu (taloner Romania): “Am invins dupa un joc bun, in care am dominat tot timpul. Este devreme sa ma gandesc deja la meciurile cu Italia si Scotia, insa faptul ca Italia este intr-o forma atat de buna acum nu inseamna ca va fi si la CM. Poate noi am prins forma mai slaba acum si vom fi in forma maxima la mondiale”.

Iulian Dumitras (fundas Romania): “La faza eseului lor m-a pacalit felul in care a sarit balonul dupa un rebond. Am incercat apoi sa-mi iau revansa si am reusit. Este prima oara cand marchez doua eseuri la nationala si ma bucur ca am reusit sa fac asta. Am invins meritat Spania, sper sa jucam in continuare si mai bine si sa castigam orice meci in care intram pe teren, indiferent de adversar”.

Gerard Glynn (antrenor Spania): “Eram convins ca Romania ne va fi superioara astazi, si asa a fost. Eu sut multumit de felul in care a jucat echipa mea, chiar i-am felicitat dupa meci, mai ales pentru ca au marcat eseu in ultimul minut. Romania a dominat clar in gramezi, mol, tusa, practic peste tot. Era greu sa facem mai mult decat atat, am incercat sa jucam rapid si sa surprindem cu asta, dar nu a fost indeajuns”.

georg40
14th March 2007, 11:21
Intradevar esecul in meciul cu Georgia a fost o mare surpriza, cand auzi asa-ceva nici nu stii cum sa reactionezi de uimire si dezamagire.

Victoria cu Spania este buna pentru moral, dar in ansamblu echipa se afla inca departe de cerintele rugbiului mondial. Pana in septembrie se poate insa acumula foarte mult, sub raport fizic si tehnic,dar si in ce priveste experienta.

Mondialele, aici in vecini, in Franta trebuie si pot polariza un nou interes pentru sportul cu mingea ovala in sensul celor mai bune traditii...

Gontel
20th March 2007, 22:29
Postez cu intarziere, dar nu am fost prezent pe forum in ultimele zile.

Cehia - Romania 13-46 (7-26)

Nationala Romaniei a invins sambata Cehia la Ricany cu 46-13 (29-7) si isi pastreaza prima pozitie in clasamentul Cupei Europene a Natiunilor. Echipa noastra ar fi luat si punctul bonus in acest meci, daca FIRA-AER l-ar fi acordat, inscriind 7 eseuri. Urmatoarele meciuri ale Romaniei din CEN sunt in luna noiembrie, cu Rusia, acasa, si Portugalia, in deplasare.
Romania a obtinut fara probleme aceasta a doua victorie din CEN, jucand cu dezinvoltura si foarte eficient in fata Cehiei. Scorul de 7-1 la eseuri spune poate chiar mai multe decat scorul de pe tabela, in conditiile in care echipa noastra ar mai fi putut marca cel putin trei incercari in plus. Calafateanu a inscris cele mai multe eseuri, doua, insa acesta a fost genul de meci in care toata echipa s-a implicat si i-a alergat ori i-a impins pe cehi pana cand acestia n-au mai avut ce face decat sa lase spatii pentru eseuri. Cel mai important lucru este faptul ca au disparut mare parte din greselile de manuire a balonului din partida cu Spania, ca am dominat in gramada si ca am castigat tusele, asa cum trebuia. In plus, pasele pe treisferturi au functionat ca un piston necesar pentru puncte.
Echipa noastra ramane in aceasta seara la Ricany, avand programata si o plimbare prin orasul ceh. Maine dimineata, “francezii” din formatia noastra pleaca spre Paris in jurul orei 10:00, in timp ce restul delegatiei decoleaza spre Romania la ora 11:00, urmand sa ajunga in jurul orei 14:35. Cea mai buna veste dupa acest meci este ca nu exista accidentari in lotul Romaniei.
Victoria cu Cehia a adus trei puncte in clasament pentru echipa noastra, care ramane pe locul 1, avand si o partida in plus disputata fata de Georgia. Urmatoarele meciuri ale Romaniei sunt in luna noiembrie: pe 10 noiembrie acasa cu Rusia si pe 17 noiembrie in deplasare cu Portugalia. Pana atunci insa, “stejarii” participa la IRB Nations Cup la Bucuresti, 5-16 iunie, acolo unde va avea ca adversare Africa de Sud A, Italia A si Namibia, iar in luna septembrie merge la Cupa Mondiala din Franta.
Au marcat: Hudak, 1e, Tomcik, 1t, 2lp, respectiv Tonita, 1e, Calafeteanu, 2e, 1t, Brezoianu, 1e, Ratiu, 1e, Tincu, 1e, Socol, 1e, Dumbrava 1lp, 3t,

Cartonas galben: Gal ('28)

17 martie, Ricany, ora 14:00 (ora locala, 15:00 ora Romaniei)

Arbitri: James Jones, ajutat de Lynn Davies si Greg Morgan (toti din Tara Galilor)

Cehia: 15. Martin Snidal – 14. Petr Oklestek, 13. Pavel Vokrouhlík, 12. Jaroslav Tomcik, 11. Roman Kodera – 10. Antonin Brabec, 9. Pavel Syrovy – 7. Martin Hudak, 8. Patrik Leroch, 6. Vlastimil Madry – 5. Miroslav Nemecek, 4. Robert Voves – 3. Pavel Indrak, 2. Jan Oswald, 1. Jirí Skall
Rezerve: 16. Jan Zacharias, 17. Roman Suster, 18. Jan Benda, 19. Martin Mensik, 20. Vítezslav Dosedla, 21. Martin Duda, 22. Tomas Krejci

Antrenor: Levan Mgeladze

Romania: 15. Iulian Dumitras (Pau) – 14. Catalin Fercu (Arad), 13. Catalin Dascalu (Steaua), 12. Dan Vlad (Steaua), 11. Gabriel Brezoianu (Metro Racing) – 10. Danut Dumbrava (Steaua), 9. Vali Calafateanu (Dinamo) – 7. Cosmin Ratiu (Dinamo), 8. Ovidiu Tonita (Perpignan), 6. Costica Mersoiu (Dinamo) – 5. Petre Cristian (Brive), 4. Sorin Socol (Agen – capitan) – 3. Silviu Florea (Beziers), 2. Marius Tincu (Perpignan), 1. Cezar Popescu (Agen).
Rezerve: 16. Ion Paulica (Steaua), 17. Nicolae Nere (Steaua), 18. Valentin Ursache (Arad), 19. Alex Tudori (Dinamo), 20. Ciprian Caplescu (Dinamo), 21. Csaba Gal (U Cluj), 22. Florin Vlaicu (Steaua)
CLASAMENT

1. Romania 3 2 0 1 113-47 7p
2. Rusia 1 1 0 0 39-14 3p
3. Portugalia 1 1 0 0 21-18 3p
4. Georgia 1 1 0 0 20-17 3p
5. Spania 3 0 0 3 46-110 3p
6. Cehia 1 0 0 1 13-46 1p

sursa: www.rugby.ro

Gontel
5th October 2007, 21:35
Noua conducere tehnică a naționalei de rugby este 100% din România

Biroul Federal al Federatiei Romane de Rugby a numit astazi noua conducere tehnica a nationalei Romaniei. Banca tehnica va fi 100% romana: Mircea Paraschiv - director tehnic, Alexandru Marin - antrenor secund, Tudor Constantin - manager, Nicolae Ungureanu - manager administrativ.

Mircea Paraschiv a jucat in echipa Romaniei 63 de meciuri in perioada 1975 - 1988, marcand 13 eseuri. A fost 10 ani capitan al reprezentativei, participand la prima Cupa Mondiala, in 1987. Ca antrenor a condus echipa Dinamo in perioada 1990 - 2006, obtinand 8 titluri de campion national. Intre 1994 - 2001 a fost antrenorul echipei nationale, perioada in care Romania a participat la 2 Cupe Mondiale. Este singurul roman prezent pe Wall of Fame, la Londra.

Marin Mot a fost international roman intre 1981 si 1988, perioada in care a acumulat 15 selectii si a marcat 3 eseuri pentru Romania. A fost jucator la Steaua intre 1982 si 1996 avand 8 titluri de campion. Ca antrenor, a fost secund la Steaua intre 1998 - 2000, apoi antrenor principal din 2004 pana in prezent. Ca antrenor a obtinut cu echipa militara 2 titluri nationale, 2 Cupe ale Romaniei si un titlu de campion la rugby in 7. In 2004 a fost numit antrenor al Selectionatei Bucurestiului participanta in European Challenge Cup, echipa cu care a obtinut doua victorii in cadrul grupelor, impotriva formatiilor franceze Toulon si Bayonne.

Alexandru Marin a fost international roman intre 1977 - 1987 acumuland 18 selectii. A jucat la Grivita intre 1976 si 1988. Din 1989 a fost antrenor la centrul de copii si juniori al Grivitei. In perioada 2002 - 2006 a fost antrenor secund al echipei nationale de juniori Under 19. Cea mai buna performanta a obtinut-o in 2005 cand Romania a terminat Campionatul Mondial Under 19 pe locul 7, invingand in premiera Argentina.

Tudor Constantin a fost component al lotului national de seniori in perioada 1992 - 2002, avand 18 selectii la activ. A fost capitanul Romaniei la Cupa Mondiala din 1999. In perioada 2006-2007 a fost presedintele sectiei de rugby a clubului Dinamo, campioana en-titre a Romaniei. A evoluat la Gloria Bucuresti, Steaua, Dinamo, Kia-Toa (Noua Zeelanda), Tarbes, Racing Club de France, Bordeaux Begles (Franta) si Grivita. Ca jucator, are un titlu de campion national cu Steaua si un titlu cu Dinamo.

Nicolae Ungureanu a fost jucator la Gloria Bucuresti, Grivita si Steaua. Este in prezent director de dezvoltare la F.R.Rugby.

Aceasta echipa manageriala va raspunde atat de echipa Romaniei cat si de selectionata Bucurestiului in European Challenge Cup. Biroul federal a aprobat o lista de 61 de jucatori care vor face parte din lotul largit al Romaniei pentru meciurile din Cupa Europeana a Natiunilor.

www.gsp.ro

Eu unul m-am tot saturat de francezi cu care nu progresam deloc, de multi ani nu se observa nicio imbunatatire in joc. Acum ii avem la natioanla pe cei mai buni antrenori din rugby-ul romanesc, Marin Mot si Mircea Paraschiv.

Gontel
8th March 2008, 15:04
Am invins chinuit Portugalia cu un eseu in ultimul minut. Am profitat de caderea fizica a lusitanilor si am inscris 3 incercari in repriza a doua cand la un moment dat am fost condusi cu 9-0. Scor final 21-15 (0-6).
e clar ca echipa "stejarilor" scade de la an la an ca rezultate si ca valoare. acest meci mi-a adus aminte de intalnirea de la Cupa Mondiala de anul trecut (14-10). se doreste un schimb de generatii la nivelul nationalei, dar tinerii jucatori din campionatul intern nu se ridica la valoarea celor consacrati din Franta. Jocul liniei de treisferturi este la nivel de amatori. :no:

Gontel
16th March 2008, 18:07
Nationala Romaniei a fost invinsa ieri la Krasnodar, in Rusia, de selectionata tarii gazda, in ultimul meci al sau in deplasare din aceasta editie a Cupei Europene a Natiunilor. “Stejarii” au facut o prima repriza foarte buna in fata echipei Rusiei, reusind sa domine teritorial de cele mai multe ori, insa au marcat o singura data, din penalitate, prin Florin Vlaicu. In chiar ultimul minut al reprizei, rusii au egalat insa, asa ca scorul pauzei a fost 3-3. In partea a doua, echipa noastra a facut mai multe greseli, care au dus la penalitati rusesti, si gazdele au avut, la un moment dat, 6-3. Imediat, a urmat un eseu cu inaintarea al “stejarilor”, culcat de Cristi Petre, si conduceam cu 8-6 in min. 65, iar victoria parea ca este a noastra. Din pacate, insa, ultimele 5 minute ne-au fost fatale. Un ofsaid si un placaj ilegal au adus doua penalitati consecutive pentru rusi, si gazdele ne-au invins cu un sec 12-8. Un scor nedrept, daca ne gandim ca echipa noastra a dominat acest meci, insa complet normal, daca judecam ca acest sport se joaca si cu mintea, si greseala se plateste. Urmatoarea partida, si ultima de altfel, va fi pe 22 martie cu Cehia, la Bucuresti.

sursa: ruby.ro

Gontel
12th June 2008, 14:26
Primul meci pentru Romania la IRB Naions Cup, prima oara cand s-a jucat in nocturna pe Stadionul Arcul de Triumf si prima victorie pentru echipa noastra la aceasta editie a competitiei. Toate acest lucruri s-au intamplat ieri, la meciul “stejarilor” cu Uruguay.
Cu peste 3000 de oameni in tribuna, nationala Romaniei a intrat extrem de decisa in teren si imediat dupa fluier s-a dus langa terenul de tinta advers. Gramada si veteranul Corodeanu a plecat pana eseu cu doi adversari in spate. Era si minutul 3 si Romania avea deja 7-0, cu tot cu transformarea lui Vlaicu. Atacurile noastre au continuat, am dus din nou balonul in terenul advers unde acelasi Vlaicu a avut ghinion si a lovit bara din penalitate. Doar cateva minute mai tarziu insa si-a rascumparat aceasta bara si a transfomat tot din penalitate dupa un atac frumos al lui Alin Coste. Romania conducea Uruguayul cu 10-0 dupa aproape 20 de minute.
Din pacate insa aici s-a cam stins jocul nostru. Am mai sutat la bete de la 40 de metri si am ratat, am mai avut doua tuse la 5 metri de terenul de tinta si le-am irosit, asa ca scorul la pauza a ramas 10-0. Cu putin inanite de pauza Uruguayul a vazut un galben, ramanand sa joace in 14 oameni.
Repriza a doua avea sa fie una fara istoric si orizont pentru noi. O zbatere statica in propriul teren, penalitati multe pentru Uruguay, greseli de manuire a balonului si un galben la Paulica. Cam asa ar putea fi rezumata aceasta repriza, in care Uruguay a marcat 6 puncte cu piciorul. Foarte important a fost faptul ca ne-am aparat bine si nu am primit eseu, acest capitol funtionand. 10-6 pentru Romania scor final. Am ratat bonusul dar am castigat in fata unui Uruguay foarte artagos. Adversarii nostri s-au ales cu un punct bonus defensiv.
Romania are urmatoarea sa partida in IRB Nations Cup pe 15 iunie cu Rusia, ora 20:00, in timp ce Uruuay infrunta Georgia.

www.rugby.ro

celelalte rezultate au fost Italia A - Rusia 38-15 si Emerging Springboks - Georgia 11-3.

Gontel
17th June 2008, 17:42
Rezultate etapa a doua: Georgia - Uruguay 20-18, Italia A - Emerging Springboks 19-20, Romania - Rusia 13-12.
urmatorul meci al nostru, cu sud-africanii, reprezinta, practic, finala turneului. Fostul capitan al echipei nationale, Romeo Gontineac, a fost convocat pentru acest joc, care va reprezenta meciul de retragere al sau la nivel international.

Gontel
22nd June 2008, 16:52
si rezultatele etapei a treia (ultima): Rusia - Uruguay 19-23, Italia A - Georgia 3-25, Romania - Emerging South Africa 13-25

clasament final:
1. Emerging South Africa 3 3 0 0 56-33 0pbonus 12puncte
2. Georgia 3 2 0 1 48-32 0pb 8p
3. Romania 3 2 0 1 36-43 0pb 8p
4. Italia A 3 1 0 2 60-60 2pb 6p
5. Uruguay 3 1 0 2 47-49 2pb 6p
6. Rusia 3 0 0 3 46-74 2pb 2p

dumy84
25th June 2008, 15:45
CUPA EUROPEANA A NATIUNILOR 2009-2010

Meciurile tur
7 februarie 2009: SPANIA – ROMANIA – La Madrid
14 februarie 2009: GERMANIA – ROMANIA – la Heildelberg
*28 februarie 2009: ROMANIA – RUSIA – la Bucuresti
14 martie 2009: GEORGIA – ROMANIA – la Tbilisi
21 martie 2009: ROMANIA – PORTUGALIA – la Bucuresti

* Data nu a fost hotarata definitiv, existand posibilitatea modificarii.

Liviu
28th July 2008, 00:31
O veste rea din Franta, unde fostul antrenor al echipei reprezentative de rugby, Daniel Santamans, a incetat din viata la numai 49 de ani.

În vîrstă de 49 de ani, fostul antrenor al echipei de rugby a României (2004-2007) a suferit un accident cardio-vascular sâmbătă, în casa din Cugnaux, la puțin timp după ce revenise de la înmormântarea mamei sale. Cu toate că i s-a acordat asistență medicală, antrenorul n-a mai putut fi salvat.
Daniel Santamans a fost taloner, iar apoi antrenor al lui Stade Toulousain, cea mai galonată echipă de rugby din Franța. Cel poreclit "Satanas" a câștigat titlul de campion cu aceasta atât ca jucător (1985 și 1986), cât și ca antrenor (2001). După ce a participat la Cupa Mondială din Franța, în 2007, cu echipa României (în 2004 a fost cooptat în colectivul tehnic înaintea meciului cu Italia, câștigat de “stejari” cu 25-24), a fost numit manager general la Blagnac (Pro D2), formație pentru ca a și jucat de altfel la începutul carierei. (prosport)

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

morco
22nd December 2008, 20:49
Stejari nu mai sunt ce au fost dupa plecare multor jucatori de baza ( Socol,Balan etc) stejari au cazut rau de tot venind jucatori tineri ne trecuti prin viata asta e motivul de care romania nu mai joaca.

delaoltenia
5th June 2010, 12:00
Meci contand pentru recalificarile de la Cupa Mondiala,azi Romania - Ucraina,de la 18:30.
La handbal i-am batut,la rugby ii batem (reamintesc ca in meciul tur am invins cu 33 la 3),mai putin la fotbal. :D

Elgorriaga
17th July 2010, 22:26
Azi la Buzău, România -Tunisia 56 - 13, sper că am reținut corect scorul ... dacă s-ar face și la rugby pariuri pe scor exact, cred că ar trebui date cote astronomice :)

Leviss
13th November 2010, 20:51
Azi se disputa meciul tur al barajului pentru calificarea la cupa modiala Uruguay - Romania.

La pauza stejarii conduc cu 14 - 5.

Leviss
13th November 2010, 21:42
Rezulat final 21- 21.

El Pistolero
13th November 2010, 23:38
Ne calificam acasa.

Ted
13th November 2010, 23:45
mergem peste 2 saptamani pe stadionul Arcul de Triumf sa ii incurajam pe baieti :yeah:

dumy84
14th November 2010, 00:50
Mergem, mergem. Hai Romania...la Cupa Mondiala ;)

Elgorriaga
15th November 2010, 10:51
N-am văzut meciul (mulțumim, gspTV!) dar înțeleg că repriza a doau a fost totalmente penibilă.

O să merg și io pe stadion pe 27 XI ... să sperăm într-o vreme cîinoasă, ninsoare, frig, zloată, condiții în care uruguayenii nu au șanse pe treisferturi (unde noi nu contăm DELOC), iar noivom avea șansa noastră pe grămadă, ca de obicei.

Oribil rugby a ajuns să joace România! :(

Ce dravcu mai căutăm și noi la cupa Mondială?!? doar așa, ca să iasă la număr echipele ... :rosu:

Gontel
26th November 2010, 22:16
Maine e meciul decisiv, calificarea e obligatorie daca vrem sa mai contam macar putin in lumea rugby-ului. Haideti la stadion!

Elgorriaga
26th November 2010, 22:27
Mda, le-am zis cîteva de bine pe blogul meu de sport, dar totuși o să mă duc la meci. Am auzit că s-au vîndut deja 3200 din totalul de puțin peste 4000 de bilete / locuri, așa scrie pe site-ul rugby.ro. Sper să nu fie niște panglicari cu știrea asta. :ok:

Gontel
27th November 2010, 11:58
Am fost inspirat ca mi-am luat bilet inca de luni. Se va umple stadionul, nu ai grija. Pai cum, daca la fotbal ar juca Romania un baraj pt Cupa Mondiala cu Iranul, iar in acelasi timp la televizor ar fi un amical Argentina-Italia, tu ce ai prefera?
In rest cam ai dreptate cu ce zici tu acolo, tare mi-e frica de treisferturile Uruguayului, acolo unde noi suntem inexistenti de ani buni.

delaparis
27th November 2010, 18:41
39-12 scor final pt Romania la un meci frumos cu mult spectacol. Felicitari pt calificare. Ne asteapta un turneu final de foc la anul in grupa cu Anglia, Scotia, Argentina.

RunRun1730
27th November 2010, 19:08
Felicitari Baietilor pt aceasta victorie, pt atitudine si nu in ultimul rand pt determinarea cu care au jucat! :)
Hai Romania!

Elgorriaga
27th November 2010, 19:12
Da, am văzut o echipă a Uruguayului care a pierdut mai multe tușe pe repunere proprie decît cea a României. :shocked:

În fine, slavă Domnului că s-a terminat cu bine. Băieții au obținut calificarea, stadionul a fost plin. Urmează partea mai delicată, și anume grupa din Noua Zeelandă. Urmează deci să:
- obținem tradiționala unică victorie la C.M. contra Georgiei
...
...

La dracu, credeam că pot face o listă mai lungă, dar nu se poate. Poate - and this is a reaaaaly longshot - să sperăm că Argentina e o echipă inconstantă și forma de la precedenta C.M. nu se va repeta. Atunci am avea ceva șanse (mici) să ne batem de la egal la egal cu ei.

De Anglia și Scoția mi se pare că e imposibil să ne atingem, mai ales după ce au jucat în amicalele acestei toamne.


P.S.: Unde au fost puse în vînzare biletele alea încă de luni? Tot la stadion?

krapulax
27th November 2010, 20:13
traditionala victorie unica nu e chiar putin lucru, dar nu e deloc sigura.
argentina ne cam rupe. ii rupe si pe munteni, cred.
ordinea meciurilor- scotia, argentina, anglia, georgia. nasol ca meciul cu georgia vine dupa numai 4 zile de repaos, in timp de gruzinii vor avea 10.

Gontel
27th November 2010, 20:35
Prima repriza a fost superba, de altfel ca si finalul meciului. Poate frigul cu care nu sunt obisnuiti uruguayenii le-a facut mai usoara misiunea "stejarilor".

Va fi mult mai greu sa castigam cu Georgia decat a fost cu Namibia si Portugalia la precendentele doua Cupe Mondiale. Bine, pe portughezi i-am invins foarte greu, dar cel putin eram cotati ca a patra echipa din grupa. La anul nu va fi mai asa, plecam din postura adversarului cu care toti isi propun sa obtina 4-5 puncte.

Elgorriaga
30th November 2010, 23:12
P.S. Sînt extrem de curios cîți din miile de spectatori or să revină peste două săptămîni jumate la meciul de cupă europeană cu franțujii. Sau duminică, la finala Cupei României ...

snookerinfo
14th December 2010, 21:51
Pe langa Georgia merge si o victorie sau un egal cu Scotia :bere:

Elgorriaga
14th December 2010, 23:07
S-o văd și p-asta ... egal cu Scoția ... nu uita că la precedentele mondiale o echipă scoșiană nu cu mult mai bună ne-a dat 6 eseuri scurte și simetrice, toate transformate, 3 în prima repriză și 3 în a doua, total 42-0 la pauză 21-0 adio și n-am cuvinte ...

Ted
5th February 2011, 18:41
Romania a pierdut primul meci din Cupa Europeana a Natiunilor. Portugalia - Romania 24 -17

delaoltenia
5th February 2011, 19:11
Am vazut meciul,ne-au dominat portughezii pe toate liniile.Cu un inceput si sfarsit de partida mai bun nu se poate castiga.

krapulax
5th February 2011, 19:23
bine ca nu am vazut!
urmeaza meci in deplasare cu ukraina, peste 0 saptamana

delaoltenia
5th February 2011, 19:37
Va fi greu si cu ex-sovieticii.Sa dea Cel de Sus sa ma insel. ;)

krapulax
5th February 2011, 20:08
nu, de data asta batem la cel putin 30 p.

Elgorriaga
5th February 2011, 23:11
Ucraina n-are nici o treabă cu sportul ăsta (deocamdată). Nici nu știu cum de-au rămas în prima ligă europeană ...

delaoltenia
5th February 2011, 23:21
Nu au ei,dar nu mai avem nici noi.Cand ma gandesc ca acum mai bine de doua decenii am avut sansa sa fim admisi in Turneul celor 5 Natiuni,iar acum nu ne regasim cu echipe modeste.... :mda:

krapulax
6th February 2011, 09:42
Ucraina n-are nici o treabă cu sportul ăsta (deocamdată). Nici nu știu cum de-au rămas în prima ligă europeană ...
pai nu cred ca au ramas. au promovat anul asta. parca editia trecuta a fost germania in c.e.n.

Elgorriaga
6th February 2011, 11:33
Nu au ei,dar nu mai avem nici noi.Cand ma gandesc ca acum mai bine de doua decenii am avut sansa sa fim admisi in Turneul celor 5 Natiuni,iar acum nu ne regasim cu echipe modeste.... :mda:

Da, dar ucrainienii sînt în lumea a patra a rugbyului, noi în lumea a treia. Avantaj serviciu ...

Iar aia cu admiterea în Turneul celor Cinci Națiuni ... a fost o legendă, din păcate, alimentată de zelul unor comentatori ultranaționaliști de la noi.

delaoltenia
12th February 2011, 19:06
Meciul cu Ucraina a fost anulat,din cauza zapezii si a terenului impracticabil.

snookerinfo
13th February 2011, 13:11
Vad ca transmite Eurosport 2 meciurile din CEN. Au cumparat toata competitia sau doar anumite etape?

Gontel
17th March 2011, 12:19
Inainte de meciul din CEN de la Bucuresti cu Spania, capitanul Sorin Socol a anuntat ca se retrage din echipa nationala.

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/rugby/incredibil-capitanul-nationalei-s-a-retras-cu-doar-sase-luni-inaintea-cupei-mondiale-motivul-pentru-care-a-luat-aceasta-decizie-8068786

Leo
8th December 2018, 21:36
Antrenorul stejarilor, Thomas Lievremont a fost dat afara.

delaparis
28th April 2022, 19:48
Ne-am calificat la Mondial /hello

Johnny D
28th April 2022, 22:31
:confused: Noi francezii sau...

delaparis
28th April 2022, 22:36
Noi gainile :)
Da, Spania exclusa ca noi in 2019 deci Romania calificata

Johnny D
28th April 2022, 23:25
Numa asa ne putem califica, prin excluderi.:))