PDA

View Full Version : Va este frica domnule Haradau?



pyton55
7th March 2008, 21:17
Se pare ca, in sfarsit, masurile foarte "po****re" luate de catre FRT prin expertii ei in materie de tenis, au inceput sa isi arate efectele. Astfel, pe site-ul federatiei au inceput sa apara tot felul de comunicate care "suna" in genul celor date de Ceausescu la inceputul revolutiei. Aceste comunicate cu iz de amenintari voalate mai intai la adresa unor ziaristi si mai apoi la adresa unor patroni de club (ex. Cojan) sau parinti ai unor copii care joaca tenis (ex. Zacopceanu) incearca sa "readuca" pe drumul cel drept oitele ratacite care se abat de la calea cea dreapta si luminoasa propovaduita (cu parsivenie si din prostie) de mai marii tenisului nostru. Astfel, domnul Haradau pentru care clasamentul ATP a fost prea mic ca sa il includa, incearca sa vorbeasca prin aceste "COMUNICATE" in numele tuturor membrilor fie ei patroni de club, antrenori, sportivi sau parinti ai acestora.
Ei bine, domnule Haradau, vreau sa va spun ca eu nu sunt cit de putin de acord cu cele spuse de dumneavoastra. In plus, dupa umila mea parere, cred ca nici multi alti parinti (pe care i-ati descris ca "animale cocotate pe garduri care se uita la un amarat de meci") nu va impartasesc aceasta opinie. Si, probabil ca si multi dintre sportivii legitimati la aceasta federatie de care v-ati batut joc de nenumarate ori, pe care cu regulamentele voastre stupide i-ati lasat sa astepte si cate 12 ore pentru a juca un meci amarat si pe care nu i-ati sprijinit aproape nici o data nu sunt de acord cu dvs.
Spuneati in unul din comunicatele dvs. ca se incearca furtul patrimoniului FRT. Nu cumva va conformati proverbului "Hotul striga hotii". O parte din motivele care m-au facut sa intreb asta sunt urmatoarele:
- Scandalul deconturilor umflate de catre oficialii FRT;
- Donatiile sau vanzarile avantajoase de foste baze de tenis (ex. Complexul Pescariu, terenul de langa Baza Vointa, e.t.c.) catre "persoane de bine" care vor sa ajute tenisul romanesc;
- Lipsa aproape totala de suport din partea FRT pentru juniori, ba mai mult jecmanirea acestora prin tot felul de metode josnice gen taxe uriase de concurs (mai mari decat in multe alte tari civilizate ex. Franta, Anglia), taxe de transfer, taxe de membru, taxe de licente de turneu (1800 RON pentru un turneu de cat. 3-a era cam mult pentru "nimicul" oferit de federatie);
- Utilizarea bunurilor federatiei si mai ales a terenurilor de tenis de la centrul national pentru alte scopuri decat sprijinirea jucatorilor de tenis legitimati (la Campionatul National de 12 ani din vara lui 2007 fetita mea a fost scoasa afara de pe teren de catre arbitru in timpul meciului pe motiv ca se inserase si taxa de concurs nu includea si nocturna si astfel a trebuit sa continuam meciul a doua zi)
In incheiere as dori sa spun ca, din punctul meu de vedere, aceste comunicate amenintatoare coroborate cu micsorarea dramatica a taxelor de licenta survenita imediat dupa marirea lor artificiala cu multe sute de procente denota un lucru bun. Astfel, eu cred ca aceste masuri denota faptul ca, ilustrei si majoritar anonimei conduceri a FRT a inceput sa ii fie frica. Frica ca o sa isi piarda atat fotoliile caldute cat si sansa (dobandita dupa multe umilinte si linguseli) de a face mici si multe matrapazlacuri.
Si cum un alt proverb spune ca "Frica pazeste bostanaria" ma gandesc ca, poate ca in acest al 12-lea ceas, actuala conducere a FRT revenita (partial) cu picioarele pe pamant va incepe ca, printre doua trei suste sau susanele, sa inceapa sa ia si masuri care sa ajute tenisul romanesc sa iasa din conul de umbra in care se afla.

P.S.
In ceea ce il priveste pe D-l Cojan doresc sa va spun ca am participat saptamana aceasta la turneul organizat de dansul la Craiova si m-am declarat multumit de modul de organizare. De exemplu, in loc sa ne cheme ca pe fraieri (asa cum de exemplu se procedeaza la FRT sau sa ne puna sa sunam toti ca disperatii "dupa ora 9 seara"), dansul a utilizat internetul pentru a afisa programul de a doua zi. Simplu, ieftin si eficient.
Apropo de internet. De doi ani de cand ati venit cu scorneala cu minitenisul nu ati fost in stare sa actualizati amaratul ala de link de pe site-ul federatiei. In plus, mai sunt cateva zile pana la sfarsitul lunii martie si nu ati afisat competitiile pe restul anului. Mai mult, regulamentele pe 2008 le-ati pus acum, dupa aproape trei luni de la inceputul anului. Noroc ca ati pus taxele (inca din 2007). A, si era sa uit. Ati pus COMUNICATELE. De cand le-am citit am inceput sa tremur de spaima. Aoleo, o sa incerc sa platesc cei 50 RON taxa si nu o sa vrea FRT sa ii accepte.
TREZITI-VA sau LASATI-NE. Avem treaba si ne incurcati RAU.

Optimistul
7th March 2008, 22:44
Pytonule, ne cunoastem de ceva ani si nu cred ca te-am vazut asa de suparat pe cooperatistii nostri ...
Am fost amandoi in biroul lui Haradau acum un an si sincer mie mi s-a parut ca nu prea-l duce capul ... De ce ? Ii puneam intrebari la care solicitam raspunsuri concrete si incepea aceeasi banda cu tenisul de amatorism care se termina cu varsta de 18 ani dupa care ,dupa spusele dansului, atunci copilul se va decide daca va incepe tenisul de performanta .
Mai mult Adi Marcu ne spunea ca lotul national din Germania la 14 ani se antrena doar de 3 ori pe saptamana ... Iti aduci aminte ? Dl. Marcu a uitat sa ne spuna ca fii-sa e un nimeni in tenis ...
Astia sunt cei care conduc soarta tenisului romanesc ! Niste agarici depasiti pe care nu-i intereseaza decat interesele proprii ...

pyton55
7th March 2008, 23:14
Salut.
Pai mai stii cum ne vrajea echipa de experti (Haradau + Marcu) cum ca juniorii nostrii sunt cei mai tari, ca rup norii si ca afara pana la 13-14 ani nu se joaca decat de placere?
Ei bine, daca intri de ex. pe site-ul federatiei franceze ce tenis (www.fft.fr), vei vedea ca, unii copii nascuti in 98 au deja peste 50 de meciuri oficiale (ex. http://www.fft.fr/palmares/01_test_palmares2007/asp/competiteur/palmares.asp?LICENCE=4822441). In plus la turnee pierzatorii joaca acelas numar de meciuri ca si finalistii (datorita organizarii turneelor de consolare). Cu alte cuvinte scopul turneelor este sa permita participantilor sa capete experienta nu sa ii jupoaie de bani. La noi toti platesc aceiasi taxa de inscriere dar majoritatea joaca un meci maxim doua. Nu cumva sa tina terenurile ocupate. Ca de, federatia tre sa le inchirieze la plezeristi.
In plus, taxele de participare sunt deja foarte mari. Dupa cum stii, pentru un concurs de a 3-a desfasurat in sala, taxa este in general de 100 RON.

pyton55
7th March 2008, 23:20
P.S.
Am inteles ca acum oficialii FRT au inceput sa faca bani din vanzarea mingiilor pe care ar fi trebuit sa le puna la dispozitia cluburilor care organizeaza turnee. Mai bine ar face troc: o minge contra o lumanare.

TenisFan
7th March 2008, 23:56
Eu tocmai voiam sa instalez Mafia si sa-l joc... Dar mai bine citesc aici... :yeah: E nasol rau(adica inselator) cand il vezi pe Haradau la televizor si-l auzi vorbind fara sa stii despre ceea ce se petrece de fapt... Rahatul nu a inceput si nici nu se va termina cu el... Dar rahatul (in sportul numit tenis din Romania) e mai greu de "pasat" si de infundat... ;) Cred ca daca ar exista oameni competenti carora sa le pese macar putin despre tenis si care ar fi in fruntea acestei federatii Romania ar avea rapid ceva jucatori gen Ivanovic, Jankovic si de ce nu Djokovic? :rolleyes:

Optimistul
8th March 2008, 00:03
Aaaa, am uitat sa-ti spun : gasca cooperatistilor n-are frica de nimeni pt. ca sunt destul de bine prinsi de sponsori (BRD, Distrigaz -francezii il adora pe Nasty si nu inteleg de ce nu-l iau acolo ca sa le bage federatia in faliment ) si politic , asa ca titlul threadului n-are nici-un rost ...
Sti cine pot da gasca jos ? Jucatorii romani de valoare, care pot declara raspicat mediei ca nu vor sa joace la Cupa Federatiei si Cupa Davis daca conducerea nu-si da demisia ... Dar sti care e smecheria ? Asta stiu si ei ... si fac cum fac ca-i impaca pe toti .

Optimistul
8th March 2008, 00:09
Eu tocmai voiam sa instalez Mafia si sa-l joc... Dar mai bine citesc aici... :yeah: E nasol rau(adica inselator) cand il vezi pe Haradau la televizor si-l auzi vorbind fara sa stii despre ceea ce se petrece de fapt... Rahatul nu a inceput si nici nu se va termina cu el... Dar rahatul (in sportul numit tenis din Romania) e mai greu de "pasat" si de infundat... ;) Cred ca daca ar exista oameni competenti carora sa le pese macar putin despre tenis si care ar fi in fruntea acestei federatii Romania ar avea rapid ceva jucatori gen Ivanovic, Jankovic si de ce nu Djokovic? :rolleyes:

Asa e @Fane,dar n-ai ce sa le faci - sunt prea puternic ancorati in sistem ca sa poata fi dati jos . N-ai vazut ce tupeu pe ei cand s-a luat presa de devizul depus la ANS ? A mai auzit cineva de rezultatul comisiei ? Abur pt. prosti ...dar pt. cei care au de-a face cu federatia nu tine, pt. ca stim prea multe ...

Optimistul
8th March 2008, 08:54
Se pare ca lucrurile se vor schimba ...:happy
http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/30592/ruxandra-dragomir-se-vrea-presedinte-la-frt.htm

Ruxandra nu poate distruge singura mafia tenisului romanesc !

rodlaver
21st March 2008, 14:28
Salut. Foarte pertinente si obiective comentariile voastre legate de troika Nastase-Haradau-Marcu iar eu l-as mai adauga si pe Segarceanu. Astfel de exemplare care au pus mana pe ciola si nu-i mai dau drumul nu au ce cauta in tenisul romanesc.
Nastase e un circar de genul Til Buhoglinda (talent cu caru minte cu paharu), ceilalti trei niste fosti jucatori mediocri care au avut sansa ca la vremea lor sa fie la locul potrivit (Haradau si Marcu au fost adusi din Hunedoara la Steaua ca "tinere talente" desi existau si altele), stim cu totii cāt de incuiat era tenisul in anii 80 si cum se facea "imparteala ciolanului". Marcu a venit din Germania sa ne invete tenis desi rezultatele sale au fost nule si ca jucator si ca antrenor. Iata ca dupa 20 de ani acesti "activisti" sunt tot acolo iar tenisul romanesc e acolo unde e. Din pacate adevaratii oameni de tenis au cam plecat din tara. Tiriac ar fi o solutie dar nu se implica si s-a cam ramolit si el.

pyton55
21st March 2008, 16:47
"Din pacate adevaratii oameni de tenis au cam plecat din tara". Eu cred ca FRT in general si tenisul romanesc in particular duce lipsa de mult mai mult.De exemplu:
1) Nu au nici un fel de strategie pentru atragerea copiilor catre acest sport. Au bagat textul cu minitenisul dar doar atat;
2) Nu au nici un fel de strategie (sau au una rudimentara de genul 'praf in ochi') pentru sprijinirea si dezvoltarea juniorilor (mici) valorosi;
3) Nu au nici un fel de strategie (si nici nu vor sa aiba) pentru atragerea spectatorilor (adulti si/sau copiii) la concursurile de tenis. Cel mai bun exemplu este chiar Centrul National unde spectatorii sunt obligati sa vada meciurile prin garduri si din spatele terenului;
4) .................................................. ......................
Deci, pe langa acei oameni de tenis cred ca ar fi nevoie de o echipa capabila sa gandeasca coerent, sa poata sa identifice un set de obiective de indeplinit pe termen mediu si lung precum si masurile viabile ce trebuie luate pentru a le indeplini.

Optimistul
21st March 2008, 16:58
Pytonule, astia sunt interesati numai de scaunul si banul lor !
Ce vorbesti tu acolo de atatea atractii ? Ei au atractie fenomenala la bani , in rest nimic ...
Sa vad si eu ca vine unul de la federatie aici pe forum care sa ma contrazica ....