PDA

View Full Version : Racheta Fischer



Rookie
7th March 2008, 10:51
Salutare... Cum de curand am avut ocazia sa joc tenis pe un teren bun cu fileu si tot ce trebe m-am cam indragostit de acest sport, dar pana acum am jucat doar cu rachete old school la perete cand eram mic, problema e ca nu stiu ce racheta sa-mi iau pentru inceput... ca nu vreau sa dau o suma foarte mare si sa constat dupa 2 luni in ciuda dragostei mele ca nu am nici o treaba cu tenisul, si m-am oprit la gama de rachete Fischer Innovation (power,attack,speed) care sunt undeva pe la 140-150 ron, problema e ca nu stiu cat de rezistente sunt sau daca merita sa le iau in calcul de la bun inceput, sa mai caut pe piata sh altceva? sau sa merg pe Fisher?

Rookie
7th March 2008, 14:10
Pana la urma am luat de la Intersport un Babolat... am dat pe ea pe la 200 ron,sper sa tina

Optimistul
7th March 2008, 16:21
Fischerul are o calitate buna la un pret exceptional . Daca vrei iti dau telefonul unicului distribuitor din timisoara pt. a mai salva bani ...

Rookie
7th March 2008, 17:56
Dupa cum spuneam am luat de la Babolat modelul Contest SI... oricum multumesc pentru gest :)

Lucian86
7th March 2008, 18:35
Dupa cum spuneam am luat de la Babolat modelul Contest SI... oricum multumesc pentru gest :)

Racheta mea e Contest limited, deci foarte aseamantoare cu a ta.....din experienta personala pot sa-ti zic ca e o racheta FOARTE BUNA pentru incepatori....ai platit-o chiar bine incat eu dadui pe ea acum 2 ani 100 de euro.

Eu ma gandesc acum sa trec la un wilson k factor....careva a incercat un k factor de 95' (la aia de 90' a lui Federer nici nu ma gandesc- e prea mica:( )

Vreau sa stiu daca un 95' ar fi greu de folosit tinand cont ca pana acum am avut acea babolat de 100'

Lucian86
21st March 2008, 10:28
Eu ma gandesc acum sa trec la un wilson k factor....careva a incercat un k factor de 95' (la aia de 90' a lui Federer nici nu ma gandesc- e prea mica:( )

Vreau sa stiu daca un 95' ar fi greu de folosit tinand cont ca pana acum am avut acea babolat de 100'

Ieri am avut prilejul si placerea de a juca putin cu Wilson k factor 90, nici mai mult, nici mai putin decat racheta lui Federer.

Prima impresie care-ti vine e ca e cea ciudata si neobisnuita racheta pe care am tinut-o eu in mana. Nu am fost deranjat de mica marime a capului rachetei insa am avut ceva probleme cu lovitura de dreapta unde greutatea rachetei se simtea foarte tare.

Ceea ce in schimb mi-a placut deosebit de mult a fost reverul cu o mana:rolleyes: Exceptional!!!! Am avut un randament foarte bun; reuseam sa lovesc cu foarte mare usurinta reusind sa dau si control dar si putere.

In fine, nu vreau sa fiu indus in eroare de "efectul noutatii" insa aceasta e o racheta deosebit de buna pentru jucatorii tehnici; as spune ca "forta" jucatorului la aceasta racheta nu are nici o contributie si dimpotriva mai tare strica. Daca esti bun sa te pozitionezi bine pe teren si sa gasesti timming-ul perfect la orice lovitura, aceasta racheta e exceptionala. Viceversa, daca nu faci acele 2 lucruri, te gasesti dupa aceea cu lovituri extrem de proaste(motiv pentru care cred ca Federer loveste deseori cu rama)

Cu siguranta, este o racheta extrema

Optimistul
21st March 2008, 11:24
Am lovit si eu cu racheta asta - este grea (340 g.) dar f. buna ca precizie si viteza imprimata mingii. Daca ai lovi in fata corpului mingea si cu o tehnica buna nu te-ar mai fi durut mana .
Eu joc cu un "Team K Factor" si ma inteleg f. bine pt. toata gama de lovituri .

Lucian86
21st March 2008, 11:34
Am lovit si eu cu racheta asta - este grea (340 g.) dar f. buna ca precizie si viteza imprimata mingii. Daca ai lovi in fata corpului mingea si cu o tehnica buna nu te-ar mai fi durut mana .
Eu joc cu un "Team K Factor" si ma inteleg f. bine pt. toata gama de lovituri .

Problema a fost nu ca m-a durut mana ci ca imi era foarte greu sa am viteza in a lovi mingea cu dreapta din cauza greutatii.

Eu vreau sa-mi cumpar una de 95.....aceasta a lui Federer este mult prea extrema

Optimistul
21st March 2008, 22:30
In Italia exista vanzatori specializati care-ti pot recomanda racheta potrivita , dupa care iei cateva demo-uri moka de la ei , le testezi ,daca nu-ti convine iti iei altele... pana o sa gasesti racheta potrivita . Succes , sa ne spui si noua pana la urma ce-ai ales .

akybo
23rd March 2008, 12:48
In Italia exista vanzatori specializati care-ti pot recomanda racheta potrivita , dupa care iei cateva demo-uri moka de la ei , le testezi ,daca nu-ti convine iti iei altele....
Ce bine ar fi sa se poata si la noi asa ceva.