PDA

View Full Version : Cel mai puternic campionat de fotbal



Celso
6th March 2008, 18:42
Hia sa vedem cum mai stau lucrurile!!:)

Care este cel mai puternic campionat de fotbal din lume?

Daca pana acum se spunea ca Italia si Spania sunt varf, eu zic ca lucrurile sau mai schimbat.

Raspunsul meu este foarte obiectiv:drak:: Premiership ...argumente??? anul trecut 3 echipe din Anglia semifinaliste in Champions League, anul asta 3 echipe calificate cu brio in sferturile CL, probabil vor fi 4, Liverpool fiind favorita dupa 2-0 in tur cu Inter...

In plus sumele cele mai mari se invart aici,spectacolul fiind la el acasa:yeah:!

si Bundesliga de asemenea devine foarte atractiva...

Primera Division mi se pare ca este in cadere si ca spectacol si ca rezultate!

ducus
7th March 2008, 09:07
Si eu sunt de acord ca cel mai puternic campionat este Premier League, dar asta nu scade cu nimic din spectaculozitatea derby-urilor din Serie A. In prima liga spaniola parca nu ai e ca pe vremuri, cand era o placere sa urmaresti Barca-Real.

Lucian-valencia
7th March 2008, 10:47
Cel mai rau este ca nu mai putem vedea si noi, romanii, derby-urile din Italia si Spania, iar in Anglia e frumos dar nu joaca nici un roman :(
Sa dea faliment Boom

kain
7th March 2008, 12:42
1) Anglia
2) Spania
3) Italia

delaparis
7th March 2008, 12:55
Ce cauta campionatul francez in poll ? :D
E mai slab decat cel scotian, grec, turc etc ...

Am ezitat intre Anglia si Italia dar am zis ca italienii sunt detinatorii CL si au mai multe echipe in forma in perioada asta ...

Germania e si ea din ce in ce mai aproape de top

miril
7th March 2008, 13:05
Lucrurile merg ciclic, asa ca nu se poate face difeenta intre cele trei mari, Anglia, Italia, Spania, in ordine alfabetica, cu mentionarea ca ne aflam intr-o perioada in care fotbalul englez pare "mai tare", iar cel italian se afla intr-o oarecare scadere. Interesant nu mi se pare cum este acum ci cum va arata poll-ul peste vreo doi ani. Mai mult ca sigur ca invers decat este acum, lucru care ar confirma terioa mea...ciclica.

Celso
7th March 2008, 18:47
Am ezitat intre Anglia si Italia dar am zis ca italienii sunt detinatorii CL si au mai multe echipe in forma in perioada asta ...


ceeeee? care sunte echipele alea mai in forma??? au doar o formatie in sferturile UCL, iar Inter este aproape eliminata...pe cand formatiile din Anglia sau calificat chiar fara nici o problema:D

Prome
7th March 2008, 18:58
Eu zic ca Anglia este cel mai tare din punct de vedere al fotbalului jucat , al banilor invartiti, iar nu in ultimul rand numarul de echipe puternice .

Spania si Italia au decazut imens la fel si campionatul Germaniei .

delaparis
7th March 2008, 19:00
Celso : Vorbim noi de Inter mai la saptamana aviatoare :D .. sa vedem atunci cum se "califica fara probleme" formatia din Anglia ...

tchibos
7th March 2008, 19:07
cel mai puternic e Premier, cel putin asa cred insa in topul preferintelor ramane Spania lider... Italia nu mai e ce a fost

Universal
7th March 2008, 19:37
Dupa investitiile masive in ultimii 2 ani, Bundesliga adevenit foarte atractiva.

As spune pe primul loc sunt 3 tari Anglia-Spania-Germania de ce:

Anglia: investitii

Spania: jocul

Germania: Organizarea

Iar pe celalate locuri sunt Italia si Franta.

Andrei_23
7th March 2008, 20:45
1. Anglia
2. Italia
3. Spania-Germania

Celso
8th March 2008, 15:22
Pires: "Premiership e mai puternic decat Primera"

"In acest moment, campionatul Angliei este mai puternic decat cel al Spaniei deoarece Anglia are trei echipe ramanse in Liga Campionilor si ar putea sa aiba si o a patra echipa. Spania mai este reprezentata doar de Barcelona si trebuie sa accepte ca Anglia este cea mai puternica. In Anglia, fotbalul este foarte puternic din punct de vedere fizic, ritmul de joc este mult mai mare. Intr-un meci din Premiership, jocul nu se opreste niciodata. Se joaca pe atac tot meciul", a spus Pires.

TaciAcolo
8th March 2008, 15:29
absolut anglia... 4 echipa au mai ramas in lupta pt chl din anglia:groggy:

YoNuTzz
8th March 2008, 23:40
detasat premiership :ok:
locul 2 as spune spania, iar pe 3 italia...

delaparis
8th March 2008, 23:45
absolut anglia... 4 echipa au mai ramas in lupta pt chl din anglia:groggy:


Care sunt alea 4 ? :D

iuli
9th March 2008, 00:22
Acum cativa ani era clar Primera. Era o lupta extrem de frumoasa cu Barca, Real, Valencia si Depor. Era un fotbal extraordinar, echipele faceau legea in Europa. Acum lucrurile s-au schimbat radical si cel mai frumos fotbal se joaca in Anglia. Este de departe in acest moment cel mai puternic campionat din lume.

dannyreddog
28th March 2008, 22:19
Cel mai bun si cu cele mai bune rezultate e de departe Premier League,avand in vedere performantele din ultimii ani la nivel de cluburi...
Totusi,eu prefer incrancenarea si spectacolul din Serie A si Bundesliga....campionatul spaniol nu mi-a placut niciodata,singurul punct de interes pentru mine fiind "El Clasico" in rest...nada :)
Campionatul francez nici nu-l pun in discutie...nu ma atrage cu nimic.....

produseokazie
18th April 2008, 09:43
SAPCA ORIGINALA EURO 2008! MADE IN AUSTRIA

Pret bomba 25ron/buc

PT MAI MULTE BUCATI OFER DISCOUNT

MAI AM COMPLEURI(TRIOCURI+SHORT) CU URMATOARELE ECHIPE :ARSENAL MAN UNTD,LIVER,AC MILAN,ARGENTINA,FRANTA ETC

PT A VEDEA POZE PUTETI FOLISI ID MSG "produseokazie"
TEL 0768800666
CER SI OFER SERIOZITATE

andreidaniel
18th April 2008, 19:42
de departe premiership.Locul 2-Italia,locul 3-Spania si la panda sta Liga 1 :D

laurdog
18th April 2008, 20:09
ca viteza de joc si daruire Premier League e de departe no 1. in Italia se joaca super tacticizat, in Spania se joaca in viteza, tehnic, dar sunt naivi in aparare si in meciurile decisive. surpriza mare in ultimul timp mi se pare Bundesliga, care a crescut foarte mult

effect
11th May 2008, 01:37
Nu stiu de ce am sarit peste threadul asta deoarece mi se pare un subiect foarte interesant . Desi multi considera EPL ca fiind cel mai puternic campionat eu nu vad lucrurile asa . E adevarat ca acolo se investesc cei mai multi bani ,iar la momentul actual echipele din Anglia fac legea in Europa , insa ceea ce imi displace este faptul ca an se an se cunoaste ierarhia finala(Manchester,Liverpool,Chelsea si Arsenal terminand intotdeauna in primele 4) . Pe de alta parte ,campionatul spaniol este mult mai echilibrat iar echipele de nivel mediu sunt cu mult peste cele de nivel mediu din Anglia . De asemenea , an de an apare cate o echipa surpriza care intra in top 5(Sevilla,Villareal,Valencia,Celta Vigo, Depor etc) Apoi , un alt argument ar fi acela al jocului spectacol . Din punctul asta de vedere, Spania nu are rival

Daca ar fi sa aleg intre un meci dintre locurile 9-10 din Anglia si unu dintre locurile 9-10 din Spania , l-as alege pe cel din urma . Apreciez determinarea si pasiunea cu care se joaca in campionatul englez insa ma uit la fotbal in special pentru partea tehnica

Lordul
11th May 2008, 14:08
fotbalul cel mai spectaculos se joaca la ora actuala in PremierLeague fara indoiala,englezii au cel mai bun fotbal din europa in acest moment,dar multe faze frumoase si goluri fantastice se dau si in Primera Division...

resita
12th May 2008, 20:31
Bundesliga mi se pare cel mai interesant campionat si cel mai placut de urmarit :D

Celso
12th May 2008, 20:39
Bundesliga mi se pare cel mai interesant campionat si cel mai placut de urmarit :D

e placut...dintr-o triubuna nemteasca, intradevar.....dupa vreo 4 beri:D

Iulian.
3rd December 2012, 22:34
Peste 1 an sau doi Serie A va redeveni cea mai tare.
Au facut curatenie in perioada 1980-1985 si au avut un deceniu de suprematie (plus inca vreo 3 alte cupe UCL).

Au inceput in 2006 o alta faza de "curatenie", or sa castige si roadele.
Englezii au fost foarte buni de multe ori si pentru ca la ei nu prea s-a umblat cu "mizerii sportive".

Forza Serie A ! :yes:

razvan_creator
12th January 2013, 01:09
1. Premier League - de departe cel mai frumos campionat, cu niste povesti fabuloase. Atmosfera de aici nu o gasesti nicaieri.
2. Serie A - alaturi de EPL printre primele campionate care le-am vazut la tv, daca nu ma insel pe Rai Uno sau asa ceva.
3. Eredivisie - un campionat care nu prea a avut deschidere pe la noi, insa cu meciuri extrem de spectaculoase
4. La Liga - din pacate suprematia Barca-Real a distrus un campionat foarte frumos. Prefer oricand un meci din perioada 1996-2005 fata de unul din prezent.
5. Bundesliga - un campionat pe care il urmaresc de putin vreme constant, dar care are meciuri interesante.

mariomax
12th January 2013, 10:48
deci Serie A e peste LaLiga si peste Bundesliga? :))

iar campionatul spaniol a fost stricat de un portughez, nu de el classico...

messi19
12th January 2013, 14:18
Peste 1 an sau doi Serie A va redeveni cea mai tare.
Au facut curatenie in perioada 1980-1985 si au avut un deceniu de suprematie (plus inca vreo 3 alte cupe UCL).

Au inceput in 2006 o alta faza de "curatenie", or sa castige si roadele.
Englezii au fost foarte buni de multe ori si pentru ca la ei nu prea s-a umblat cu "mizerii sportive".

Forza Serie A ! :yes:

au facut curat in Italia?? sau daca ma uit un pic ai dreptate... au inceput :)):)). gunoierii....

razvan_creator
12th January 2013, 15:25
deci Serie A e peste LaLiga si peste Bundesliga? :))

iar campionatul spaniol a fost stricat de un portughez, nu de el classico...

Prietene, fiecare are dreptul la o opinie. Zi-mi mie un meci din La Liga, in afara de El Casico, care merita urmarit? Fortele sunt disproportionale acolo. Sunt 2 echipe ce se bat pentru titlu, vreo 3 pentru cupele europene si restul sunt carne de tun. Tu ai vazut vreun meci din perioada in care in La Liga (atunci se numea Primera Division) erau jucatori precum: Julen Guerrero, Rivaldo, Luis Enrique, Denilson, Finidi, Mazinho, Djalminha, Jugovic, Raul, Mijatovic, Djukic, Mendieta, Claudio Lopez, etc? Atunci La Liga era competitiva, meciuri spectaculoase, surprize. Portughezul de care zici tu are niste rezultate de invidiat, dar te inteleg ca esti fan Barca si nu poti sa privesti obiectiv. Omul are titluri in 3 din campionatele cele mai puternic, 2 UCL cu echipe diferite. Are un caracter indoielnic, dar ca antrenor este cu o clasa peste multi.