PDA

View Full Version : 2. Zie Diabaté



Mario Di Lazi
6th March 2008, 09:18
Fundașul din Coasta de Fildeș a fost prezent mai mereu în pregătirea din iarnă alături de echipa mare ...
Zie este năcut pe 02.03.1989 și a venit la Dinamo 2 de la Kabby Sport Bongouanou ...

vlad1607
6th March 2008, 15:59
Bongouanou ...

Dogville
6th March 2008, 16:05
...hai ca l-am vazut si io intr-un final simbata la meciu' cu Sportu'.....sincer,nu e mai bun decit ce avem la prima echipa dar daca lumea zice ca e de perspectiva...nu ma opun.Oricum are fizic,a iesit de citeva ori cu pase din aparare dar la golul sportului dormea pe el in loc sa faca pasul la offside....

vlad1607
6th March 2008, 21:00
lasa-l ma ca are 18-19 ani ...are timp :D

dannyreddog
6th March 2008, 23:08
Sa ne arate ce stie..

Mario Di Lazi
7th March 2008, 07:48
Bongouanou ...

îl mai cheamă și așa ?
sau ce ai vrut să spui aici ? :D

Celso
8th March 2008, 12:53
a jucat senzational azi cu Brasovu:shocked:...eu zic ca merita o sansa si la prima echipa dupa ce se mai "coace" nitel....super jucator:rolleyes:

vlad1607
8th March 2008, 14:03
îl mai cheamă și așa ?
sau ce ai vrut să spui aici ? :D

Kabby Sport Bongouanou ...a jucat acolo blondo :D e informatia ta :D

Celso
8th March 2008, 14:15
Kabby Sport Bongouanou ...a jucat acolo blondo :D e informatia ta :D

blondo :cry: , hai ca i-ai zis-o:drak::D

vlad1607
8th March 2008, 16:20
imi permit :D e o simpatica laziala noastra :D

Mario Di Lazi
10th March 2008, 08:02
Kabby Sport Bongouanou ...a jucat acolo blondo :D e informatia ta :D

:D
nu e mă de la părul meu blond, este de la copy/paste :D

vlad1607
10th March 2008, 09:04
vroiai sa zici copy blond paste :D :D

e posibil sa-l vedem in lotul echipei mari etapa viitoare .....Multescu a zis ca mizeaza pe tineri dupa meciul de ieri

HardmaN
2nd February 2009, 18:58
Dinamo nu doar cumpără, ci și promovează jucători din propria curte. Și nu neapărat de naționalitate română. Ivorianul Zie Diabate se pregătește de primul sezon ca titular în echipa lui Mircea Rednic. Ca urmare a plecărilor lui Izvoranu și Lucian Goian la Terek, africanul, care va împlini 20 de ani în martie, are cale liberă spre formația de start a „câinilor”, pe poziția de fundaș stânga. Mai ales că Pulhac este accidentat. Diabate a fost înștiințat deja de stafful tehnic și de acționari să se pregătească din greu pentru returul campionatului, întrucât va deveni o piesă de bază. După ce în ultimii doi ani a jucat aproape exclusiv pentru Dinamo II, Rednic l-a promovat în tur pe Zie în lotul de 18, iar ivorianul a devenit mai mult un pariu al „Puriului”. Asta după ce și Cornel Țălnar l-a folosit o dată pe tânărul fundaș în primăvara lui 2008.

Vazut la Toulon, la fel ca Henry

Diabate este privit ca o mare speranță și în țara natală, unde a fost numit căpitanul naționalei U20. Apărătorul a venit în România în urmă cu doi ani, la pachet cu mai mulți ivorieni, dintre care au „supraviețuit” în „Ștefan cel Mare” doar el și Attoukoura. Zie Diabate a fost descoperit de dinamoviști la prestigiosul turneu de tineret de la Toulon, de unde s-au lansat mai multe vedete internaționale: Henry, Riquelme sau Gourcuff.

Rednic il vede peste Stefan Radu

Antrenorul lui Dinamo are ochi buni la fundași. După ce, în 2006, l-a promovat în echipa mare pe Ștefan Radu, care ulterior a ajuns la Lazio pe 5,4 milioane de euro, Mircea Rednic i-a transmis toată încrederea sa și lui Zie Diabate. Dovada a venit la meciul cu Steaua în tur, când ivorianul a fost titular. „Zie Diabate și Dragoș Grigore vor ajunge mai mari decât Ștefan Radu și Moți”, a declarat „Puriul”.

A lipsit din primul cantonament din Antalya

Zie Diabate nu a mers cu Dinamo în cel dintâi stagiu de pregătire din Antalya, dar nu va lipsi din următorul, în care se va pleca miercuri. Ivorianul a fost convocat la naționala U20 a țării sale pentru o serie de meciuri. Fotbalistul a revenit la București sâmbătă după-amiază, iar de azi va participa la antrenamentele conduse de Rednic. Diabate, care poate juca și stoper, se va acomoda cu poziția de fundaș stânga în amicalele din Antalya.

6 meciuri a jucat Zie Diabate pentru echipa mare a lui Dinamo de când a venit în România, cinci în tur și unul în sezonul trecut.

http://www.dinamovisti.ro/uploads/modules/news/7341/2_diabate_zie.jpg

Rossi
3rd March 2009, 17:30
Diabate se anunta a fi un mare fotbalist ... mi-a placut mult cum a jucat in meciul cu Pandurii ... chiar nu mai am emotii din cauza ca Pulhac este accidentat

petea
6th March 2009, 10:30
N-a confirmat pe deplin!!!

necon
5th August 2010, 22:31
in 1989 e nascuta bunica si a fost in scoala mai mare cu un an, deci e din 1990

Dark_Lordy
6th August 2010, 14:45
Nu stiu despre voi, da mie imi place. Pacat ca nu joaca mai mult

Pedro1984
9th August 2010, 12:14
cred ca se duce dupa Rednic

bob
2nd November 2010, 00:04
ce se mai aude cu asta ? parea promitator

Cave_Canem
2nd November 2010, 10:13
E promitator in continuare.:D