PDA

View Full Version : Antrenorul principal al echipei FC Unirea Alba Iulia



mariusc
18th March 2004, 00:55
Cine credeti ca va fi noul antrenor?

gigel_bucur
18th March 2004, 03:07
Multescu e un antrenor bun! Sper totusi sa vina Sunda inapoi, sunteti campioni in deplasare cu el pe banca:)
Fortza (fie cu voi) Apulum:)

MaPaX
18th March 2004, 14:36
Eu vreau sa fie antrenor Mircea REDNIC, dar cu toate astea cred ca va fi pana la urma Talnar :p

gigel_bucur
18th March 2004, 14:57
Eu vreau sa fie antrenor Mircea REDNIC, dar cu toate astea cred ca va fi pana la urma Talnar :p

nu stiu cat de bun e Rednic, palmares, rezultate etc. cu Sunda ati avut rezultate frumoase si e pacat sa plece. mie chiar imi place Multescu, despre Rednic numai de bine :) , dar Talnar???

ultra_alba
18th March 2004, 15:00
Eu votez pentru Rednic desi se aude ca o sa vina Talnar

MaPaX
19th March 2004, 11:30
Preşedintele lui Apulum, Emanoil Savin, a declarat ieri că a luat legătura cu Mircea Rednic, căruia i-a propus funcţia de antrenor principal, īn locul demisionarului Aurel Şunda. "Este prima mea opţiune. Am discutat ulterior şi cu Ţălnar, care nu vrea să vină", a spus Savin. "Dacă au răbdare pīnă săptămīna viitoare, poate ne īnţelegem", a declarat Rednic, care a căzut de acord cu Savin pentru un contract de 30.000 de dolari pīnă īn vară

HaoTic
19th March 2004, 12:18
Dinamovisti. Or sa faca jocul lui Dinamo. Multescu apropiat al lui Savin , va trage si pentru Petrolul, care nu trebuie sa pice. Cooperativa va incepe din nou sa fabrice.
S-ar putea sa gresesc, dar o sa ne lamurim dupa urmatoare meciuri acasa.

ultra_alba
23rd March 2004, 09:35
Rednic a semnat se pare cu Craiova,Talnar ne-a refuzat(stie cineva motivele?),mai nou se vehiculeaza numele lui Orac,oricum m-am saturat trebuie odata sa avem si nou antrenor astfel criza prin care trecem ne va afecta si mai mult.

HaoTic
23rd March 2004, 10:56
La moral trebuie lucrat, altfel baietii stiu jocul. S-a vazut si in meciul cu Bistrita, cand am ramas in 10 a trebuit sa jucam ce stim. Contraatac. Asta este arma nostra cea mai puternica.

DjOvA
23rd March 2004, 15:03
""""La moral trebuie lucrat, altfel baietii stiu jocul. S-a vazut si in meciul cu Bistrita, cand am ramas in 10 a trebuit sa jucam ce stim. Contraatac. Asta este arma nostra cea mai puternica.
__________________
OldFan Unirea Alba Iulia""""

Dar inteleg chestia cu atacul!!! Dar cu apararea cum ramane? Asa am pierdut si cu Poli AEK shi mi-e o ciuda de mor... Sincer meritam victoria sper macar sa castigam cu Ceahlaul sa mai facem si noi macar inca 3 puncte. Eu zic ca va veni Sunda inapoi . Tine la echipa asta si nu ne va lasa asa usor la o parte . :((((( . In fine om traii shi om vedea:)

HaoTic
23rd March 2004, 17:17
Rar a fost un meci in care sa nu greseasca cineva din aparare. Astia sunt.
In meciul cu Poli diferenta dintre reusitele atacului si gafele apararii au dus la scorul final. Cred ca aceasta diferenta putea sa fie mult mai mare in favoarea apararii. Aproape la fiecare atac timisorean ne clatinam. Trebuie sa acceptam si esecurile.Am pierdut si am facut-o frumos, fara sa tragem de timp, sa ne tavalim pe jos. Am jucat fotbal si asta a fost de apreciat. De altfel, publicul timisoarean ne-a aplaudat la sfarsit.
Fiindca am pierdut cu demnitate.
Demnitate pe care Malusel & Savin nu au avut-o in zilele urmatoare, vomitand prin ziare ceea ce trebuia spus intr-o discutie privata.
Sunda nu va veni, a declarat-o astazi, atata timp cand mai este Malusel.

MaPaX
25th March 2004, 16:52
Pelici a fost uns antrenor principal la FC "Unirea"
Ieri dimineaţă, Viorel Măluşel avānd acceptul lui Emanoil Savin, i-a propus lui Alexandru Pelici funcţia de antrenor principal al echipei uniriste, secundul cerānd timp de gāndire cāteva ore. Ulterior, īn jurul orei 13.00, jucătorii īmpreună cu Pelici au avut o şedinţă īn ves­tiar, Pelici expunāndu-şi punctul de vedere şi cerānd părerea fotba­liştilor, antrenorul lăsāndu-i cāteva minute singuri pe jucători pentru a delibera. La īntoarcere, răspunsul a fost īn unanimitate pentru ca fostul secund să preia echipa, ajutat fiind de Ştefan Fogoroşi. "Am acceptat şi vreau să facem treabă. Rămān eu principal, chiar şi pā­nă la vară dacă e nevoie. Le-am prezentat unele doleanţe legate de disciplină şi īntārzieri, cu care băieţii au fost de acord. Jucătorii nu vor mai avea voie să iasă īn oraş īn timpul săptămānii după ora 23.00", a fost prima reacţie a noului antrenor principal al FC Unirea. Astfel s-a īncheiat o perioadă de provizorat pe banca tehnică a U­nirii, care durează de 10 zile, de cānd Şunda a renunţat la echipă.

ultra_alba
25th March 2004, 22:30
Mult succes lui Pelici in noua functie de antrenor principal la Unirea si sper sa-l depaseasca pe mentorul sau Sunda!

MaPaX
26th March 2004, 18:31
EU vreau sa nu mai joace dupa tactica lui Sunda doar cu un atacant!
Char daca nu este super atacul eu zic ca ar fi cel mai bine Mircea Stancu-Vascko!

HaoTic
30th March 2004, 08:13
Cu parere de rau, dar lui Vascko i s-au acordat prea multe sanse. Pe langa faptul ca nu inscrie, nu se lipeste mingea de el deloc. Nu reuseste sa faca un stop ca lumea, aproape la fiecare duel pica jos, jocul aerian pauza, nu poate sa protejeze mingea. De dribling ce sa mai zic - ioc.
Stanciu si-a castigat dupa parerea mea locul de titular. Are toate calitatile pe care nu le are Vascko. A fost de ajuns o repriza sa arate ce poate.
Daca jucam cu amandoi ar trebui sa iasa altcineva. Pe cine scoti din echipa MaPax?

mariusc
31st March 2004, 01:05
Pana acum Pelici s-a descurcat binisor.... sa vedem ce se intampla mai departe, oricum e bine ca s-a pus totusi accentul si pe continuitate, in sensul ca, fiind antrenor secund, ii cunoaste f. bine pe jucatori. Vad ca nu-i mai lasa nici sa iasa dupa ora 23 in oras :) - asta-i bine, nu se mai iroseste energia inutil.

Acum avem alta problema... sa vedem ce se intampla cu Malusel... nu cred ca va inghiti prea usor huiduielile din pauza meciului cu Ceahlaul, mai ales ca a parasit tribuna...

In legatura cu Stanciu... mi-a placut f. mult, sa vedem cum evolueaza...

Si intradevar, la noi apararea e problema... de fapt GAFELE MONUMENTALE care se fac in aparare, seful gafarilor fiind Miclea...

Ce-mi place e ca aproximativ la fiecare 10 min. Unirea face cate o faza f. spectaculoasa de atac cu sanse mari de gol - cu asta scapam noi :)

Sa vedem ce se intampla in meciul cu Argesul, sper sa fie bine.

______________
Fair-Play, Please!

mariusc
2nd April 2004, 04:54
Am scris in mesajul anterior ca Pelici nu-i mai lasa pe jucatori sa iasa dupa ora 23... Cat timp a fost secund, Pelici, fiind f. apropiat de jucatori, iesea impreuna cu ei in mici "escapade" (adica plecau odata), binenteles dupa ce Sunda pleca el mai intai... :P

Asta nu e ceva nou in lumea fotbalistilor la orice nivel... cred ca a auzit toata lumea de povestea cu Real Madrid si "scumpele dame de companie", poveste narata de o compatrioata...

Oricum, de cand e antrenor principal, au cazut de comun acord sa inceteze cu lucrurile astea, macar pentru o perioada de timp...

______________
Fair-Play, Please!

MaPaX
8th April 2004, 14:31
Principalul Unirii a plecat īn cursul zilei de miercuri la Bucureşti, acolo un astăzi va susţine examenul pentru obţinerea categoriei a II-a la antrenori, verificarea urmānd a se desfăşura la sediul Şcolii Romāne de Antrenori. „Trebuie să susţin un test teoretic şi să-mi prezint lucrarea despre «Studiul asupra jocului, faza de atac şi de apărare, colectiv». Sper să trec cu bine peste acest hop!”, a punctat Pelici, care va fin īnsoţit īn Capitală de Ioan Ilie, antrenorul divizionarei „C7” Soda Ocna Mureş. Īn altă ordine de idei, meciul dintre FC Unirea Alba Iulia şi FC Oradea, va fi condusă de o brigadă formată din Sebastian Colţescu (Craiova, Adrian Vidan (Bucureşti) şi Daniel Buroiu (Galaţi), rezervă Făniţă Constantin (Constanţa), suerpvizaţi de Alexandru Popescu şi Vasile Avram (ambii din Bucureşti).

ADelPiero
8th April 2004, 19:55
Pelici va zic eu ca va face treaba buna :D am incredere in el...
degeaba venea Rednic.. pt ca nu stia jucatorii .. nu stia echipa.. deci = 0

MaPaX
20th April 2004, 15:31
Antrenor la Scoala de Fotbal "Euro-Africa" din Busteni, Petre Gavrila a devenit de marti noul tehnician principal al divizionarei "A" FC Unirea Alba Iulia.
Īn aceste conditii, Alex Pelici va ramāne īn postura de secund, īnsa va fi cel care va conduce gruparea din Cetatea Marii Uniri de pe banca tehnica, prahoveanul fiind principal doar īn acte. Asadar, mai repede decāt ne-am fi asteptat cu totii, problema antrenorului principal s-a rezolvat

Imi pare rau pentru Pelici si nu stiu ce-i cu necunoscutul asta :headbang:

ultra_alba
20th April 2004, 15:42
cine mai e si asta?.o sa-l vedem dand declaratii si facand schimbarile?sau e doar omul lui savin?

ADelPiero
20th April 2004, 15:59
las`o drq de treaba
cine naiba mai ii si asta ?!?!?!?

MaPaX
20th April 2004, 19:15
Antrenor la Scoala de Fotbal "Euro-Africa" din Busteni, Petre Gavrila a devenit de marti noul tehnician principal al divizionarei "A" FC Unirea Alba Iulia.
Īn aceste conditii, Alex Pelici va ramāne īn postura de secund, īnsa va fi cel care va conduce gruparea din Cetatea Marii Uniri de pe banca tehnica, prahoveanul fiind principal doar īn acte. Asadar, mai repede decāt ne-am fi asteptat cu totii, problema antrenorului principal s-a rezolvat

Imi pare rau pentru Pelici si nu stiu ce-i cu necunoscutul asta :headbang:
NU STIU CINE II ASTA :P :ciocan:

HaoTic
21st April 2004, 09:38
Nu-i nici o problema, aveam nevoie de un antrenor cu categoria I, doar asa de forma, tot Pelici se va ocupa de echipa.
Un antrenor cu nume, cerea bani seriosi pentru asa ceva, asa ca stati linistiti, probabil a luat si el ceva malai, poate cine stie, apar si ceva jucatori de la scoala lui.

nicu.rau
21st April 2004, 15:54
Najpa :mda:
Sa vedem ce se va intampla cu echipa...Sper ca tot Pelici sa fie cel care decide in tot.. :) :D
Cat despre posibilitatea ca sa apara la Unirea in echipa ceva jucatori de la scoala de fotbal a noului antrenor...mm :rolleyes: ....ar fi bine ...la ce lot imbatranit are Unirea...ar insemna speranta pt viitor
Hai UNIREA!!!!! :yeah: :yeah: /hello /hello

ADelPiero
28th April 2004, 16:28
Pelici e antrenorul :D si el va ramane ...
l`o adus pe ala .. pt ca Pelici nu avea categoria I .. si trebuia sa fie cineva ...
:p

MaPaX
8th June 2004, 17:26
Pelici demisionează

Tehnicianul a declarat ieri că nu mai vrea să fie antrenor principal la Apulum, fiind tentat să plece la CFR Cluj. „Nu mai rămīn antrenor principal la Apulum, poate accept poziţia de secund. Am auzit că Aurel Şunda doreşte să colaborăm la CFR Cluj”, a declarat, ieri, Alexandru Pelici. Alexandru Pelici a fost soluţia de avarie găsită de conducerea lui Apulum după despărţirea de Aurel Şunda

Cel mai tīnăr antrenor principal din Divizia A, Alexandru Pelici (30 de ani), este decis să demisioneze din funcţie. "Am fost o soluţie de moment, o improvizaţie. Parcă am trăit filmul «Rezervele», cu melodia Gloriei Gaynor «I Will Survive». Nu mai rămīn antrenor principal la Apulum, poate accept poziţia de secund. Am auzit că Aurel Şunda doreşte să colaborăm la CFR Cluj", a declarat, ieri, Alexandru Pelici, lăsīnd să se īnţeleagă că nu exclude nici varianta despărţirii de echipă. El a fost numit īn funcţie de preşedintele Viorel Măluşel, īn martie, cīnd Aurel Şunda a părăsit clubul. Cu Pelici pe bancă, Apulum a cīştigat 5 din cele 14 meciuri disputate īn returul campionatului, a pierdut tot 5 partide, iar 4 le-a īncheiat la egalitate.

Altfel, preşedintele lui CFR Cluj, Iuliu Mureşan, afirmă că este dispus să-l aducă pe Pelici la Cluj. "Vrem să facem performanţă. Dacă Şunda īl vrea pe Pelici, vom face tot posibilul să-l aducem", a spus Mureşan. Cel puţin deocamdată, Şunda se fereşte să afirme dacă-l va solicita sau nu pe fostul său colaborator de la Alba Iulia. "A stat 3 ani cu mine şi a īnvăţat tot ce era de īnvăţat. Sīnt multe echipe care ar avea nevoie de Pelici. Cred că e păcat să renunţe la funcţia de principal, pentru a fi din nou secund", a spus Şunda.

Măluşel nu regretă
Īn caz că Pelici părăseşte banca tehnică, Apulum va fi preluată, cel mai probabil, de Cornel Ţălnar. "Astăzi m-a sunat Pelici şi m-a īntrebat ce facem īn continuare. Nu mi-a zis că vrea să demisioneze. Dar, dacă vrea să o facă, cu plăcere! Găsim alt antrenor, n-o să cadă cerul! Nu ştiu ce categorie de antrenor are Ţălnar, dar e foarte bine dacă vine", a declarat preşedintele clubului, Viorel Măluşel.

"Ştiam că vrea să demisioneze"
Căpitanul Alin Paleacu a declarat ieri că ştia despre intenţia lui Pelici de a părăsi Alba. "Dacă atmosfera este proastă, iar angajamentele jucătorilor şi cele ale antrenorilor nu sīnt plătite, e normal să plece, atīt fotbaliştii, cīt şi antrenorii. Ştiam că Pelici intenţionează să demisioneze, nu e un secret", a declarat căpitanul lui Apulum, Alin Paleacu.
GSP

V25
8th June 2004, 17:44
Pelici+Fogorosi fac echipa buna. Dar se va schimba, probabil va veni Talnar

mariusc
8th June 2004, 17:55
Se vorbeste tot mai mult de numele lui Talnar, insa e probabil sa ramana si Pelici (ca secund). Vom vedea maine cred...

______________
Fair-Play, Please!

ADelPiero
9th June 2004, 20:40
ee ... nu cred... daca vine Talnar ... nu ramane Pelici ...
vom vedea..

ADelPiero
26th July 2004, 15:47
noul antrenor Stelian Gherman,
sincer eu nu am incredere in acest antrenor ca va face treaba la Alba Iulia :(
are el planurile lui, dar nu cred ca va apuca sa la puna in aplicare...

MaPaX
26th July 2004, 22:28
Eu sper sa faca treaba! :ok:

ADelPiero
26th July 2004, 23:13
si eu imi doresc acelasi lucru, dar .... dupa rezultatele avute pana acuma in meciurile de pregatire .... cam greu ... o sa avem viata grea anul acesta... :(

BATY
22nd September 2004, 14:19
Cine credeti ca ar fi potrivit la carma APULUM in situatia de fata?

ADelPiero
24th September 2004, 14:44
Pelici , cunoaste jucatorii cel mai bine...

HaoTic
28th September 2004, 19:35
Probabil in conditiile date Pelici este cel mai respectat de jucatori.
Lucescu pe langa faptul ca stie meserie este si un foarte bun pedagog, stie sa le vorbeasca jucatorilor. Nu degeaba a resuscitat jucatori ca Raducioiu, Hagi, Sergen.
Nu intamplator Maier a jucat foarte bine in momentul cand Pelici a trecut principal.

ADelPiero
28th September 2004, 22:51
imi doresc sa faca treaba buna Pelici ... cum a facut si anu` trecut ...

Angelina Jolie
30th September 2004, 17:57
noul antrenor Stelian Gherman,
sincer eu nu am incredere in acest antrenor ca va face treaba la Alba Iulia :(
are el planurile lui, dar nu cred ca va apuca sa la puna in aplicare...
:ok:
Corect. Acum ca a plecat groparul, puteti face si voi treaba. Forza Ardealul!

ADelPiero
1st October 2004, 17:35
exact ce am zis :) ... s`a adeverit :D

ADelPiero
1st November 2004, 01:06
din cati antrenori au fost propusi ... si cati au fost la club ... am ajuns sa fim antrenati de antrenorul de portari si de ... capitanul echipei ... este incredibil ce se intampla :shock:

bill
1st November 2004, 08:50
e incredibil dar eu tot sper ca o sa iesim din situatia asta

ADelPiero
1st November 2004, 21:54
asa sper si eu ... dar realitatea spune altceva :(

HaoTic
2nd November 2004, 09:54
Nu-i incredibil. Cand majoriritatea jucatorilor au ajuns in jurul varstei de 30 ani si peste, pe fondul lipsei acute de bani, nici un antrenor nu mai are autoritate asupra lor. Ce autoritate mai avea Pelici asupra lui Maier de exemplu, care face ce vrea la club. Subit, in toate deplasarile mai lungi se accidenteaza. De fapt nu vrea sa joace. Ce antrenor mai vine la Unirea, cand nu poate sanctiona nici un jucator in cazul unei abateri. Nu o face Malusel.
Situatia este fara iesire, nimeni nu o sa-si bage banii intr-o echipa pe buza prapastiei. A facut-o Savin doar pentru imagine inainte de a fi ales primar. Acuma nu mai sunt motive.

bill
2nd November 2004, 10:26
Am auzit o chestie care cica ar veni din anturajul echipei. Cum ca din iarna se va face societate pe actiuni, Dorin Mateiu de la Elit ar lua cel putin 51% din aceste actiuni si ca antrenor vine Lupescu si aduce niste jucatori de-ai lui Gigi Netoiu.
Ce ziceti de o astfel de varianta?

ADelPiero
2nd November 2004, 17:10
orice varianta in acest moment e bine venita :mda: ...

bill
4th November 2004, 12:29
Iata ca Pelici a revenit. In GSP scrie ca "...antrenorul Alexandru Pelici a revenit aseară asupra deciziei. Īn urma unei discuţii de 40 de minute purtate ieri după-amiază la sediul clubului cu preşedintele Viorel Măluşel...".
Macar pana la iarna apoi om vedea ce va mai fi.

ADelPiero
4th November 2004, 18:33
degeaba ... nu se va schimba nimic :(

ADelPiero
15th March 2005, 01:32
dupa demisia lui Pelici, cine credeti ca va fi noul antrenor ? :(

ADelPiero
16th March 2005, 02:08
Alin Artimon este noul "principal" al FC Unirea

Demisa lui Alex Pelici a produs o adevărată criză pe banca teh­nică a prim-divizionarei. Imediat după meciul cu Sportul, Artimon a anunţat că īncearcă să-l īnduplece pe Pelici să revină, iar īn cazul īn care nu va reuşi, va pleca şi el. După discuţia de luni seara, purtată īntre cei doi la Timişoara, Artimon a preferat să continue la FC Uni­rea munca īncepută de prietenul său, şi ieri după-amiază a condus primul antrenament īn calitate de "principal" al uniriştilor. Artimon a venit īn această iarnă la Alba Iulia, a semnat un contract valabil pen­tru 12 luni şi va colabora deocamdată cu Marcel Rusu. "Singurul lu­cru care m-a făcut să rămān la Alba Iulia e OK-ul lui Alex. Sigur o să colaborăm īn continuare, el din "umbră" şi mi-aş dori ca īn scurt timp să se īntoarcă. Am mai fost principal, cānd m-am lăsat de fot­bal, la 29 de ani la Telecom Timişoara. Am pus condiţii legate de raportul direct cu jucătorii, īn special cu unii dintre ei. Trebuie să am susţinerea preşedintelui īn cazul īn care vom aplica măsuri disci­plinare, indiferent cum se numesc fotbaliştii īn culpă. Dacă nu se ac­ceptă regulile, n-are sens să nu chinuim. Aceasta e singura con­diţie, să am mānă liberă", a explicat Alin

O altă solicitare a noului principal unirist este să-l aducă la Alba Iulia, drept secund pe Roberto Ivan, fostul fundaş lateral al Timi­şoarei, coleg de echipă cu Pelici şi Artimon. Preşedintele unirist a a­nun­ţat că este dispus să accepte doleanţele noului antrenor prin­cipal. "Pentru moment, Artimon şi Rusu vor răspunde de pregătirea şi rezultatele echipei. Mergem cu actualii secunzi şi poate, pe par­curs se va īntoarce şi Pelici

ADelPiero
27th June 2005, 09:31
"Revin acasă după 10 ani"
"Ţānţarul" spune că Unirea se desfiinţa categoric īn cazul īn ca­re nu se ajungea la un acord cu Borcea, deoarece "moştenirea" ac­tualei echipe este un impediment imposibil de trecut. "Nu mă inte­resează decāt să am linişte la echipă. Abia după ce se stabileşte bugetul ne gāndim şi la lot. Noi plecăm cu un handicap din start şi dacă nu ne mişcăm repede, să ne facem o echipă serioasă, riscăm să avem probleme īn campionat, mai ales că este un an extrem de greu īn Divizia B", a mai punctat Ţălnar. "E frumos să revin acasă, după un deceniu de hoinăreală, e un vis care acum a prins contur şi mă bucură īntoarcerea la Alba Iulia", a adăugat Ţălnar, care şi-a fixat reunirea pe data de 11 iulie şi cantonamentul centralizat la Poiana Braşov. "Nu se ştie dacă vom fi satelit, dacă vom funcţiona de sine stătători, cu o relaţie mai amplă de colaborare cu Dinamo. Ce a depins de mine am făcut, nu mă implic la partea adminis­tra­tivă. Īn cazul īn care rămānea vechea echipă, eram exact Corvinul II, nu ne programau la meciuri şi Alba era exclusă din campionat", a precizat Ţălnar.

bill
27th June 2005, 18:21
Satelit al lui Dinamo...sunt curios ce va insemna asta..probabil ca ramanem in veci in divizia B. Pe de alta parte nu stiu daca alta varianta ar fi existat sau se desfiinta echipa. Nici nu stiu ce sa cred...

spmihai
28th June 2005, 01:03
in momentul asta suntem cu capu' in nori. habar n-am unde se ajunge, ca borcea nu mai vrea sa vina, si echipa actuala nu vrea sa o ia nimeni. pacat, dar asta e. ne consilam cu idee. mai bine ne strangem cativa si jucam noi, decat sa pice echipa in C ca si Corvinul anu' trecut. macar asa jucam noi si picam noi, cu demnitate ca am jucat toate meciurile. acuma parca imi vine sa ma dau cu capu' de pereti cand vad ca nu mai tine nimeni la echipa :headbang: :headbang: :headbang:

ADelPiero
28th June 2005, 01:06
poate`l convinge hava sa revina :) .. cine stie ...

MaPaX
10th July 2005, 14:52
Sper sa faca o treaba buna Talnar! HAI UNIREA!

ADelPiero
10th July 2005, 21:00
sa vedem ce putere de convingere are sa aduca niste fosti "elevi" de-ai lui ;) ... n-ar strica ...

ADelPiero
2nd November 2005, 04:15
mult a rezistat Talnar...

sa vedem cat rezista noul cuplu:
"Un nou cuplu de antrenori instalat până la vară - Neluţu Popa şi A­drian Bicheşi"

- doi antrenori veniti de la centrul de copii si juniori :ok:

ADelPiero
7th December 2005, 00:27
Deşi nu s-a abordat subiectul īn cadru organizat, se pare că, īn scurt timp se vor purta negocieri cu antrenorul Aurel Şunda, care este favorit pentru a prelua funcţia de antrenor principal. Timişoreanul nu a negat interesul echipei albaiuliene, cu care a pro­movat īn 2003 īn Divizia A şi a dezvăluit că au existat deja contacte preliminare.

"Īn principiu sunt de acord să purtăm o discuţie, să vedem ce se vrea şi ce au de gānd. Eu am rămas cu sufletul la Alba Iulia şi mi-e greu cānd văd că echipa se duce de rāpă. Da­că aş merge la Unirea, īn primul rānd mă gāndesc să evităm retrogradarea, deşi situaţia e aproape dramatică", a admis Şunda, care spre finele săptămānii se va deplasa īn Ce­tatea Marii Uniri pentru un dialog concret cu oficialii unirişti.

"Deocamdată nu pot să mă pronunţ, dar se pot īntāmpla multe pānă īncepe campionatul. Acum urmărim cu prepon­de­renţă să negociem cu fotbaliştii din judeţ, pentru a nu-i pierde şi apoi mai vedem ce vom face. Important este că există preocupare a tuturor pentru a evita retrogradarea", a de­clarat Marian Sarmeş, preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Unirea.

makeG
8th December 2005, 22:07
..::NoUl::.. ..::AnTrEnOr:.. al UNIRII:ok: :happy
Şunda la un pas de FC Unirea
•Tehnicianul timişorean e dispus să revină la Alba Iulia
Surse apropiate clubului unirist susţin că la negocierile cu antrenorul Aurel Şunda, acestuia i se va popune un contract cu durata de doi ani şi jumătate, pe 6 luni cu obiectiv şi bonus financiar īn cazul sal­vării de la retrogradare şi apoi, la finele campionatului o re­negociere

spmihai
15th December 2005, 18:20
Se pare ca ni s-a spulberat visul de a-l revedea pe Sunda din noua pe banca unirista :mda: Nu prea imi vine sa cred asta, dar in prosport scrie ca a ales sa plece in china sa antreneze acolo. yo sper sa nu fie adevarat, dar si dak este, asta e, viata merge inainte......

ADelPiero
4th January 2006, 01:01
Īn primele zile ale noului an, FC Unirea a reuşit să-şi aducă antrenor. Profitānd de şo­văiala lui Şunda, conducătorii unirişti au abordat pista fostului tehnician al Gloriei Bistriţa pānă īn vară, piteşteanul Constantin Cīrstea (57 ani), deşi pe lista "posibililor" s-au mai aflat Pelici, Artimon şi Tătăran.

Cīrstea a şi fost ieri la Alba Iulia pentru negocieri, a in­spec­tat şi stadionul "Cetate", dāndu-şi "OK"-ul verbal pentru a prelua echipa din Cetatea Ma­rii Uniri. Acesta va semna, cel mai probabil miercuri (cānd Lupu se va deplasa la Pi­teşti) un contract valabil pānă la finele campionatului, urmānd a-l avea secund pe piteş­teanul Mihai Zamfir.

Deşi părţile se feresc să confirme detaliile financiare ale contractului, e sigur că ex-bistriţeanul va avea drept obiectiv ferm evitarea retrogradării, situaţie īn care va īncasa un bonus de 5000 euro.



"Īn principiu sunt şanse foarte mari să accept pro­punerea. Am discutat cu domnii de la Alba şi am stabilit īn linii mari ceea ce ne dorim. Ur­mează să confirm miercuri seara, să ofer un răspuns definitiv. Avem un retur extrem de di­ficil, cu meciuri grele la debut şi īn plus trebuie să fie completat lotul", a declarat Con­stan­tin Cīrstea, care n-a avut anjagament după despărţirea de Bistriţa.


(unirea)

Pepsi-Cola
13th May 2006, 21:53
daca s-ar intoarce Sunda ..ar fi totul ok