PDA

View Full Version : Clasamentul IBU 2008



ducus
4th March 2008, 20:32
In clasamentul IBU se pare ca se ingroasa gluma pentru nemti la masculin fiindca au doar 7 sportivi in primii 80, si deci risca sa inscrie doar 7 titulari in sezonul urmator spre deosebire de 8 ca pana acum! La fel si la feminin, au doar 7 sportive in primele 80. Tot 7 sportive au si frantuzoaicele, pe cand Romania are doar 3 :( Pana si italiencele au 4 sportive.
La barbati, Razvan Garnita a adunat doar 6 puncte si e pe locul 152, iar Marian Mosoiu e pe locul 124 cu 48 de puncte. Cehii se afla in cel mai bun sezon al lor de pana acum, cu 6 sportivi in primii 80, la fel si americanii cu 3 sportivi.
Concluzie: daca pana si astia au ajuns sa ne intreaca, iar noi nu ne dam interesul in biatlonul masculin, am impresia ca peste cativa ani o sa ramanem doar cu biatlonul feminin. Ma gandesc cu regret la ce se va intampla peste mai putin de 2 ani, la JO de la Vancouver. :no:

rob_din
4th March 2008, 20:52
In clasamentul IBU se pare ca se ingroasa gluma pentru nemti la masculin fiindca au doar 7 sportivi in primii 80, si deci risca sa inscrie doar 7 titulari in sezonul urmator spre deosebire de 8 ca pana acum! La fel si la feminin, au doar 7 sportive in primele 80. Tot 7 sportive au si frantuzoaicele, pe cand Romania are doar 3 :( Pana si italiencele au 4 sportive.
La barbati, Razvan Garnita a adunat doar 6 puncte si e pe locul 152, iar Marian Mosoiu e pe locul 124 cu 48 de puncte. Cehii se afla in cel mai bun sezon al lor de pana acum, cu 6 sportivi in primii 80, la fel si americanii cu 3 sportivi.
Concluzie: daca pana si astia au ajuns sa ne intreaca, iar noi nu ne dam interesul in biatlonul masculin, am impresia ca peste cativa ani o sa ramanem doar cu biatlonul feminin. Ma gandesc cu regret la ce se va intampla peste mai putin de 2 ani, la JO de la Vancouver. :no:

1. Germania ca orice alta tara nu poate inscrie mai mult de 7 sportivi intr-o cursa. Nu stiu unde ai vazut tu 8
2. In caz ca n-ai aflat sa stii ca Romania are rezultate foarte bune la masculin la juniori (inclusiv un loc 4 la stafeta la Campionatul Mondial) asa ca in 2-3 ani vom avea rezultate onorabile si la masculin. Cehii si americanii au fost mereu peste Romania la masculin asa ca nu-ti inteleg mirarea

ducus
4th March 2008, 21:16
1. Germania ca orice alta tara nu poate inscrie mai mult de 7 sportivi intr-o cursa. Nu stiu unde ai vazut tu 8
2. In caz ca n-ai aflat sa stii ca Romania are rezultate foarte bune la masculin la juniori (inclusiv un loc 4 la stafeta la Campionatul Mondial) asa ca in 2-3 ani vom avea rezultate onorabile si la masculin. Cehii si americanii au fost mereu peste Romania la masculin asa ca nu-ti inteleg mirarea
Asa o fi cum zici tu, insa am vazut ca la europene suntem varza la masculin, Garnita fiind si acolo printre ultimii in clasament, chiar adineauri ma uitam pe pdf-uri.
Degeaba suntem buni la juniori, atata timp cat la seniori putem inscrie un singur sportiv. La juniori cred ca se concureaza pe sume de nimic, stii cum e, medaliile nu tin de foame, mai ales in ziua de azi. E mai greu sa motivezi un junior intr-un astfel de sport, tinerii din ziua de azi au alte preocupari. :D

rob_din
4th March 2008, 21:21
Asa o fi cum zici tu, insa am vazut ca la europene suntem varza la masculin, Garnita fiind si acolo printre ultimii in clasament, chiar adineauri ma uitam pe pdf-uri.
Degeaba suntem buni la juniori, atata timp cat la seniori putem inscrie un singur sportiv. La juniori cred ca se concureaza pe sume de nimic, stii cum e, medaliile nu tin de foame, mai ales in ziua de azi. E mai greu sa motivezi un junior intr-un astfel de sport, tinerii din ziua de azi au alte preocupari. :D

Nu te-au uitat bine. Garnita n-are valoare nici de juniori, ce sa mai zicem de seniori

In schimb Stefan Gavrila a fost al 4-lea la individual la Europenele de juniori.

Avem doi juniori foarte buni: Gerbacea si Gavrila.
Probabil ca la anul tot fara seniori in Cupa Mondiala vom ramane. Insa din 2009-2010 unul din cei doi va concura in Cupa Mondiala, celalalt va concura in Cupa Europei. Poate pana atunci se vor schimba regulile IBU si vom avea dreptul la 2 sportivi in Cupa Mondiala. In aceasta vara IBU va lua in discutie modificarea regulilor de participare

ducus
4th March 2008, 21:26
Stii cumva cam cat este premiul cel mare pentru locul 1 la o cursa in campionatul european? La seniori CM mi se pare ca premiile se stabileau in franci elvetieni, dar la europene nu stiu daca se premiaza in bani.

rob_din
4th March 2008, 21:31
Stii cumva cam cat este premiul cel mare pentru locul 1 la o cursa in campionatul european? La seniori CM mi se pare ca premiile se stabileau in franci elvetieni, dar la europene nu stiu daca se premiaza in bani.

Habar n-am, nici nu cred ca se dau premii. Dar nu vad ce conteaza? De pilda Gavrila pentru locul 4 este platit de ANS. Nu stiu cu cat dar oricum sunt cateva zeci de milioane de lei vechi. N-o fi mult dar este ceva.

ducus
13th March 2008, 15:29
Alexandra Rusu a terminat pe locul 35 cupele europene. Mai avem dreptul sa inscriem inca o sportiva in plus in cupa mondiala, asa cum spuneai tu ca au dreptul primele 10 din cupa europeana (si prin excluderea primelor locuri ocupate de nemtoaice, frantuzoaice si rusoaice)?

rob_din
13th March 2008, 15:40
Alexandra Rusu a terminat pe locul 35 cupele europene. Mai avem dreptul sa inscriem inca o sportiva in plus in cupa mondiala, asa cum spuneai tu ca au dreptul primele 10 din cupa europeana (si prin excluderea primelor locuri ocupate de nemtoaice, frantuzoaice si rusoaice)?

Pai Rusu nu e in primele 10, asa ca nu avem dreptul. In plus, cum am mai spus in vara va avea loc Congresul IBU unde aproape sigur aceste reguli se vor modifica

ducus
13th March 2008, 15:44
Pai Rusu nu e in primele 10, asa ca nu avem dreptul. In plus, cum am mai spus in vara va avea loc Congresul IBU unde aproape sigur aceste reguli se vor modifica
Pai tu ai zis ca nemtoaicele alea care au terminat in primele 10 se exclud, fiindca Germania are deja numarul maxim de sportive in cupa mondiala, iar prin excludere rezulta ca celelalte sportive aflate mai jos din tarile care nu au maximum de spotivi, au dreptul sa completeze cu inca un sportiv! Ca singura sansa a acestor tari sa participe cu mai multi sportivi in cupa mondiala e sa participe in cupele europene...

rob_din
13th March 2008, 15:46
Pai tu ai zis ca nemtoaicele alea care au terminat in primele 10 se exclud, fiindca Germania are deja numarul maxim de sportive in cupa mondiala, iar prin excludere rezulta ca celelalte sportive aflate mai jos din tarile care nu au maximum de spotivi, au dreptul sa completeze cu inca un sportiv! Ca singura sansa a acestor tari sa participe cu mai multi sportivi in cupa mondiala e sa participe in cupele europene...

Pai si daca excluzi toate frantuzoaicele, nemtoaicele, rusoaicele Rusu tot nu intra in primele 10

ducus
13th March 2008, 16:16
Aha! Pai si atunci inseamna cu doar ucrainiencele mai au dreptul la 2 sportive, iar Belarus si Bulgaria la inca una in plus, nu? Belgienii vor avea din nou doar pe Natalie-Santer? :( Mi-ar fi placut sa mai fie cel putin o belgianca. Si Cehia va mai putea inscrie inca o sportiva in cupa mondiala la anul (Spacova, locul 13 la europene, daca se va aplica regula prin cadere a nemtoaicelor din primele 10).

ducus
16th March 2008, 13:45
Ce se intampla cu Pavel Hurajt, Serghei Rozkov, Mihail Kletcherov, Ludwig Gredler, aflati in afara primelor 80 de locuri in clasamentul IBU? Vor avea ei dreptul sa concureze sezonul urmator in Cupa Mondiala, sau vor fi obligati din nou sa participe la cupele europene?
De partea cealalta, la feminin, in afara celor 80 in clasamentul IBU se afla Mozhevitina, Tadeja Brankovic, Selina Gasparin, Zina Kocher si alte nume cunoscute ale biatlonului.

rob_din
16th March 2008, 15:03
Ce se intampla cu Pavel Hurajt, Serghei Rozkov, Mihail Kletcherov, Ludwig Gredler, aflati in afara primelor 80 de locuri in clasamentul IBU? Vor avea ei dreptul sa concureze sezonul urmator in Cupa Mondiala, sau vor fi obligati din nou sa participe la cupele europene?
De partea cealalta, la feminin, in afara celor 80 in clasamentul IBU se afla Mozhevitina, Tadeja Brankovic, Selina Gasparin, Zina Kocher si alte nume cunoscute ale biatlonului.

N-ai inteles ceva: locurile sunt rezervate tarilor, nu sportivilor. Asadar in cazul Tadejei Brankovic spre exemplu: Slovenia are 3 sportive in primele 80, deci va avea dreptul la 3 sportive anul viitor. Insa decizia apartine federatiei slovene, federatia va trimite pe cine vrea: daca Brankovic va fi mai in forma decat Gregorin va merge in Cupa Mondiala chiar daca Gregorin s-a clasat mai bine in IBU Points List

ducus
16th March 2008, 19:13
N-ai inteles ceva: locurile sunt rezervate tarilor, nu sportivilor. Asadar in cazul Tadejei Brankovic spre exemplu: Slovenia are 3 sportive in primele 80, deci va avea dreptul la 3 sportive anul viitor. Insa decizia apartine federatiei slovene, federatia va trimite pe cine vrea: daca Brankovic va fi mai in forma decat Gregorin va merge in Cupa Mondiala chiar daca Gregorin s-a clasat mai bine in IBU Points List
Aaaaa, gata am inteles. Si de exemplu ar fi avut dreptul la 4 sportive doar daca o slovena s-ar fi clasat in primele 10 la europene, altfel nu! OK.:ok: Deci chiar nu exista o alta modalitate pentru ca tarile cu 2-3 sportive sa mai poate trimite inca una in plus in sezonul urmator?:angry:

rob_din
16th March 2008, 19:25
Aaaaa, gata am inteles. Si de exemplu ar fi avut dreptul la 4 sportive doar daca o slovena s-ar fi clasat in primele 10 la europene, altfel nu! OK.:ok: Deci chiar nu exista o alta modalitate pentru ca tarile cu 2-3 sportive sa mai poate trimite inca una in plus in sezonul urmator?:angry:

Conform acestor reguli, nu. Eu sper ca ele sa fie schimbate fiindca ti-am zis in 2-3 ani vom avea cativa biatlonisti buni la masculin, dar nu vom avea dreptul decat la unul in Cupa Mondiala.
Si intr-adevar Slovenia va avea dreptul la 3 fete. Mai aveau dreptul daca alte slovene intrau in primele 10 in Cupa Europi (primele 10 fara tarile care au deja sapte in CM)

ducus
16th March 2008, 19:34
Pana la urma am ajuns la concluzia ta cum ziceai ca la baieti n-are rost sa participam decat sa iesim printre ultimii. Asa si la fete: la ce ne-ar folosi inca o sportiva in plus cand Alexandra Rusu a terminat pe 110 in cupa mondiala? Ce satisfactie sa am cand ea n-a castigat nici un concurs? Daca ea-cu oarecare experienta in competitiile europene si mondiale- a terminat pe locul 110, ce va face alta care ar veni in plus, o debutanta care n-a participat deloc in cupa mondiala? Cate puncte va lua? Decat sa termine pe locul 143 ca o tipa din Groenlanda cu 1 punct, mai bine lipsa!
Nu vezi dupa cat timp a reusit Eva Tofalvi cea mai buna performanta din cariera? Dupa aproape 10 ani! Iti dai seama ca alta nou-venita va cadea exact ca musca-n lapte si nu va face fata celorlalte biatloniste experimentate.

rob_din
16th March 2008, 19:38
Pana la urma am ajuns la concluzia ta cum ziceai ca la baieti n-are rost sa participam decat sa iesim printre ultimii. Asa si la fete: la ce ne-ar folosi inca o sportiva in plus cand Alexandra Rusu a terminat pe 110 in cupa mondiala? Ce satisfactie sa am cand ea n-a castigat nici un concurs? Daca ea-cu oarecare experienta in competitiile europene si mondiale- a terminat pe locul 110, ce va face alta care ar veni in plus, o debutanta care n-a participat deloc in cupa mondiala? Cate puncte va lua? Decat sa termine pe locul 143 ca o tipa din Groenlanda cu 1 punct, mai bine lipsa!
Nu vezi dupa cat timp a reusit Eva Tofalvi cea mai buna performanta din cariera? Dupa aproape 10 ani! Iti dai seama ca alta nou-venita va cadea exact ca musca-n lapte si nu va face fata celorlalte biatloniste experimentate.



Pai tocmai, Tofalvi demonstreaza ca iti trebuie si ani ca sa ai rezultate de top. Poate Rusu acum se claseaza printre ultimile, dar de unde stii ca peste 3-4 ani nu intra in primele 20. M-am uitat pe niste rezultate ale Evei acum 5-6 ani, si era mai mereu pe la locurile 60-70. Ce ne faceam daca spunea federatia ca n-are rost s-o mai trimiti. Eu am zis ca n-are rost sa-l trimitem pe Garnita care si cand trage cu 0 ajunge la 5 minute, insa Rusu are potential mai mare

ducus
16th March 2008, 19:43
Apropo, ca vroiam sa te intreb: in prima proba din cupa mondiala din sezonul urmator (individual masculin 20 km) vom mai putea sa trimitem 2 sportivi cum i-am trimis in acest sezon in prima proba pe Garnita si Mosoiu? Mi-ai zis atunci ca am putut sa-i trimitem datorita nu stiu carui clasament, dar nu mai tin minte exact despre ce era vorba: despre clasamentul IBU sau despre clasamentul general?

rob_din
16th March 2008, 20:11
Apropo, ca vroiam sa te intreb: in prima proba din cupa mondiala din sezonul urmator (individual masculin 20 km) vom mai putea sa trimitem 2 sportivi cum i-am trimis in acest sezon in prima proba pe Garnita si Mosoiu? Mi-ai zis atunci ca am putut sa-i trimitem datorita nu stiu carui clasament, dar nu mai tin minte exact despre ce era vorba: despre clasamentul IBU sau despre clasamentul general?

Clasamentul asta IBU Points nu se face decat din acest sezon. De aceea in prima etapa de la Kontiolahti participarea s-a facut conform vechilor reguli (adica clasamentul pe natiuni) Romania avand dreptul la 2 biatlonisti.
Anul viitor in rpima etapa, daca nu se modifica regulile, vom avea dreptul sa inscriem un singur biatlonist (cum am mai spus chiar daca nici un sportiv dintr-o tara nu e in primii 80, fiecare are dreptul la un sportiv din oficiu)

ducus
18th March 2008, 13:03
Din pacate si in sezonul urmator vor fi doar 2 probe de individual in cupa mondiala, exceptand-o pe cea de la campionatele lumii...Pacat :( ar fi fost cam singura noastra ocazie sa aratam ce putem, e un dezavantaj cum spuneai si tu pentru tarile mici fiindca tocmai la aceasta proba au castigat sportivii din acele tari. Bine ca macar la campionatele europene sunt vreo 3 probe de individual, dar tot degeaba, trebuiau sa le bage in cea mai inalta competitie, cea care prezinta cel mai mare interes.

rob_din
18th March 2008, 13:17
Din pacate si in sezonul urmator vor fi doar 2 probe de individual in cupa mondiala, exceptand-o pe cea de la campionatele lumii...Pacat :( ar fi fost cam singura noastra ocazie sa aratam ce putem, e un dezavantaj cum spuneai si tu pentru tarile mici fiindca tocmai la aceasta proba au castigat sportivii din acele tari. Bine ca macar la campionatele europene sunt vreo 3 probe de individual, dar tot degeaba, trebuiau sa le bage in cea mai inalta competitie, cea care prezinta cel mai mare interes.


Se intampla ca la schi fond. Probele lungi vor disparea, nu m-ar mira sa se inventeze si la biatlon probe de sprint pe 1-2km. Ca si la schi fond sustin ca asta e o prostie, individualul e cea mai grea proba de biatlon si merita mai mult

Insa de unde stii programul de anul viitor?

ducus
18th March 2008, 13:42
Se intampla ca la schi fond. Probele lungi vor disparea, nu m-ar mira sa se inventeze si la biatlon probe de sprint pe 1-2km. Ca si la schi fond sustin ca asta e o prostie, individualul e cea mai grea proba de biatlon si merita mai mult

Insa de unde stii programul de anul viitor?
Cum de unde? Pai dai pe site-ul oficial la LIVE Results si apoi pe caseta cu "Next Season" si dai pe sageata in jos sa vezi tot programul si al cupei mondiale si al cupei europene ;)

rob_din
18th March 2008, 13:50
Se intampla ca la schi fond. Probele lungi vor disparea, nu m-ar mira sa se inventeze si la biatlon probe de sprint pe 1-2km. Ca si la schi fond sustin ca asta e o prostie, individualul e cea mai grea proba de biatlon si merita mai mult

Insa de unde stii programul de anul viitor?
Cum de unde? Pai dai pe site-ul oficial la LIVE Results si apoi pe caseta cu "Next Season" si dai pe sageata in jos sa vezi tot programul si al cupei mondiale si al cupei europene ;)

Vezi ca gresesti, uitat-te la data. La next season e programul acestui sezon, cel care s-a terminat (2007-2008). De abia prin septembrie se anunta programul oficial pentru sezonul 2008-2009. Ce se stie deja e ca la anul vor fi 10 etape de Cupa Mondiala plus Campionatele Mondiale. Pana acum erau doar 9 etape

ducus
18th March 2008, 13:52
[QUOTE=ducus;1880265]

Vezi ca gresesti, uitat-te la data. La next season e programul acestui sezon, cel care s-a terminat (2007-2008). De abia prin septembrie se anunta programul oficial pentru sezonul 2008-2009. Ce se stie deja e ca la anul vor fi 10 etape de Cupa Mondiala plus Campionatele Mondiale. Pana acum erau doar 9 etape
Si informatia ca vor fi 10 etape de unde o stii?

rob_din
18th March 2008, 14:25
[QUOTE=rob_din;1880274]
Si informatia ca vor fi 10 etape de unde o stii?

De la comentatorii englezi. In mare se stie deja programul insa trebuie aprobat oficial la congresul IBU din septembrie, de abia dupa aceea va fi dat publicitatii

ducus
8th April 2008, 09:53
[QUOTE=ducus;1880275]

De la comentatorii englezi. In mare se stie deja programul insa trebuie aprobat oficial la congresul IBU din septembrie, de abia dupa aceea va fi dat publicitatii
Ma uitam mai demult pe statisticile din sezoanele trecute, si am vazut ca pana in '96-'97 erau probe individuale in fiecare etapa de cupa mondiala (si atunci erau doar 6 etape). Chiar e pacat ca s-a redus atat de mult numarul probelor individuale, eu trag sperante ca in sezoanele viitoare vor fi introduse mai multe probe individuale, ramane doar sa cada de acord "bossii" IBU!

TheMentalist
8th April 2008, 15:20
La probele individuale avem si noi mai multe sanse la puncte.

rob_din
8th April 2008, 18:50
Numarul probelor individuale va scadea, in nici un caz nu
va creste. Cred ca in cativa ani se va tine doar la CM si JO asa cum la sarituri cu schiurile K90 nu mai e decat la cele 2 competitii

ducus
9th April 2008, 10:19
Numarul probelor individuale va scadea, in nici un caz nu
va creste. Cred ca in cativa ani se va tine doar la CM si JO asa cum la sarituri cu schiurile K90 nu mai e decat la cele 2 competitii
Pai din 2 cate sunt acum, ce sa mai scada? Ar fi chiar culmea sa se elimine de tot...Noua e clar ca nu ne convine, fiindca stim ca la pursuit si la sprint nu prea avem sanse, dar daca n-am fi avut 3 fete la biatlon ci doar una sau deloc , ne durea la basca de ce se intampla...Oricum ,tu crezi ca la individual avem vreodata sansa sa iesim pe primul loc, chiar si din alea doua probe? Hai sa fim seriosi, sunt atatea sportive mult mai bune si mai experimentate decat ale noastre: Henkel, Glagow, Bailly, Neuner, Wilhelm etc...ca daca am ocupa vreodata macar locul 5 la aceasta proba ar trebui sa fim fericiti! Mai mult nu se poate si cu 2-3 probe individuale in plus...Dupa atatia ani de-abia a luat Tofalvi niste puncte si am facut si noi o performanta buna la stafeta, deci iti dai seama cam pe unde suntem fata de celelalte...Sper sa nu ne facem de ras la Vancouver, pe urma om trai si om vedea ce se va intampla fara Tofalvi...
Rusu n-a fost in stare sa intre in primele 10 la europene si in primele 80 in clasamentul IBU...si noi vrem multe probe individuale...:groggy:

rob_din
12th April 2008, 17:04
Pai din 2 cate sunt acum, ce sa mai scada? Ar fi chiar culmea sa se elimine de tot...Noua e clar ca nu ne convine, fiindca stim ca la pursuit si la sprint nu prea avem sanse, dar daca n-am fi avut 3 fete la biatlon ci doar una sau deloc , ne durea la basca de ce se intampla...Oricum ,tu crezi ca la individual avem vreodata sansa sa iesim pe primul loc, chiar si din alea doua probe? Hai sa fim seriosi, sunt atatea sportive mult mai bune si mai experimentate decat ale noastre: Henkel, Glagow, Bailly, Neuner, Wilhelm etc...ca daca am ocupa vreodata macar locul 5 la aceasta proba ar trebui sa fim fericiti! Mai mult nu se poate si cu 2-3 probe individuale in plus...Dupa atatia ani de-abia a luat Tofalvi niste puncte si am facut si noi o performanta buna la stafeta, deci iti dai seama cam pe unde suntem fata de celelalte...Sper sa nu ne facem de ras la Vancouver, pe urma om trai si om vedea ce se va intampla fara Tofalvi...
Rusu n-a fost in stare sa intre in primele 10 la europene si in primele 80 in clasamentul IBU...si noi vrem multe probe individuale...:groggy:


A lua peste 100 de puncte, nu sunt asa putine pe cum zici tu

ducus
6th October 2008, 18:42
Numarul probelor individuale va scadea, in nici un caz nu
va creste. Cred ca in cativa ani se va tine doar la CM si JO asa cum la sarituri cu schiurile K90 nu mai e decat la cele 2 competitii
Vezi ca nu e asa cum ai zis tu atunci, si ca sezonul asta vom avea mai multe probe individuale? Niciodata sa nu spui niciodata :D:yeah:

rob_din
6th October 2008, 19:17
Anul trecut cate au fost, fiindca nici nu mai stiu?

ducus
25th October 2008, 10:09
Anul trecut cate au fost, fiindca nici nu mai stiu?
Doar 3 etape de individual au fost:
http://en.wikipedia.org/wiki/2007-08_Biathlon_World_Cup

ducus
9th December 2008, 16:46
Clasament feminin:
1. Germania 851p.
2. Norvegia 800p.
3. Rusia 772p.
......................................
10. Romania 583 puncte.
Suntem la doar 70 de puncte de locul 8, ocupat de Franta, care ne-ar asigura prezenta in competitii cu 6 sportive. Cu clasari mereu in top 10 am putea termina fara probleme pe locul 8, desigur, daca si Franta va face pasi gresiti.

rob_din
9th December 2008, 16:55
Clasament feminin:
1. Germania 851p.
2. Norvegia 800p.
3. Rusia 772p.
......................................
10. Romania 583 puncte.
Suntem la doar 70 de puncte de locul 8, ocupat de Franta, care ne-ar asigura prezenta in competitii cu 6 sportive. Cu clasari mereu in top 10 am putea termina fara probleme pe locul 8, desigur, daca si Franta va face pasi gresiti.

Imposibil de urcat mai sus de 9. N-avem noi valoarea sa ne punem cu Franta oricat de prost au inceput frantuzoaicele sezonul

ducus
9th December 2008, 19:17
Imposibil de urcat mai sus de 9. N-avem noi valoarea sa ne punem cu Franta oricat de prost au inceput frantuzoaicele sezonul
E, cine stie...nu-i vorba ca sa ne punem cu ele...nu vezi ca nu mai sunt valoroase, Bailly nu mai e in stare de nimic? E suficient ca ele sa greseasca si sa intre cat mai jos in puncte sau deloc, iar noi sa fim pe val in continuare. :)
Pentru ca Franta va cadea in clasament, de asta sa nu te indoiesti, orice am face noi.

ducus
21st December 2008, 21:55
In clasamentul IBU Cup, la masculin, Romania e pe locul 23, la egalitate cu Korea, 632 puncte. Lider e Norvegia 2152 puncte, urmata de Germania 2051 puncte si de Rusia 2017 puncte.
La feminin Romania ocupa locul 3 in clasamentul pe natiuni, cu 1734 puncte, in spatele Germaniei (2165p.) si Rusiei (2114p.). Pe 4 e China cu 1703 puncte, iar pe 5 Cehia cu 1596 puncte.
Iata deci ca suntem pe podium in clasamentul natiunilor si sper sa ramanem acolo pana la finalul sezonului :) La cate sportive ne da dreptul acest loc 3? De ce s-a facut anul asta clasament special pe natiuni pentru Cupa IBU?

rob_din
21st December 2008, 23:17
Nu stiu de ce e clasament special, probabil era si anii trecuti pentru Cupa Europei

Breakcore
21st December 2008, 23:57
Nu inteleg cum de suntem pe 9 pe natiuni Care-s bazele clasamentului?

ducus
22nd December 2008, 00:10
Nu inteleg cum de suntem pe 9 pe natiuni Care-s bazele clasamentului?
Am mai explicat care, mai explic inca o data, nici o problema: se puncteaza pentru fiecare tara cele mai bune 3 rezultate dintr-o cursa a reprezentatilor tarii respective, astfel:
locul 1 160p.
locul 2 154p
locul 3 148p................
locul 10 131p., iar apoi urmatoarele locuri descrescator cu cate 1 punct pana la ultimul clasat.
Regulamentul oficial, modificat dupa congresul IBU:
http://www.biathlonworld.com/media/download/Summary_IBU_Rule_changes_after_8_Congress_ENG.pdf

ducus
17th January 2009, 11:43
Romania e pe locul 11 in clasamentul feminin IBU, cu 1734, si e la doar 6 puncte in spatele Marii Britanii, locul 10. Lider e Germania, urmata de Rusia si Cehia.
In clasamentul masculin, tara noastra ocupa locul 32 in clasamentul natiunilor, cu 632p. Suntem intrecuti de Japonia si Macedonia! :( si de Bosnia Hertegovina. Iata la ce a dus neparticiparea noastra la ultima etapa a Cupei IBU! Dezinteresul oficialitatilor ne afunda si mai mult in clasament, care ne va costa scump in viitor!

ducus
8th February 2009, 11:43
Hans Martin Gjerdem a castigat proba individuala masculina din Cupa Europei de la Osrlbie, urmat de Ondrej Moravec si Frode Andresen.
La feminin pe primele doua locuri doua nemtoaice, Tina Bachmann si Julianne Doll. Din nou nu am trmis pe nimeni nici la masculin, nici la feminin :( Cat dezinteres pentru acest sport :( Nici macar aici, und ene puteam afirma, fiindca incepusem bine in Cupa IBU...
Julianne Doll conduce in clasamentul general, urmata de Romy Beer si Natalia Sokolova.
La masculin conduce Cristoph Knie, urmat de Hans Martin Gjerdem si Rune Bratsveen, Artem Gusev fiind pe 4.
Romania e pe locul 11 in clasamentul natiunilor la feminin si pe 33 la masculin.

rob_din
8th February 2009, 16:12
Hans Martin Gjerdem a castigat proba individuala masculina din Cupa Europei de la Osrlbie, urmat de Ondrej Moravec si Frode Andresen.
La feminin pe primele doua locuri doua nemtoaice, Tina Bachmann si Julianne Doll. Din nou nu am trmis pe nimeni nici la masculin, nici la feminin :( Cat dezinteres pentru acest sport :( Nici macar aici, und ene puteam afirma, fiindca incepusem bine in Cupa IBU...
Julianne Doll conduce in clasamentul general, urmata de Romy Beer si Natalia Sokolova.
La masculin conduce Cristoph Knie, urmat de Hans Martin Gjerdem si Rune Bratsveen, Artem Gusev fiind pe 4.
Romania e pe locul 11 in clasamentul natiunilor la feminin si pe 33 la masculin.


Eu chiar cred ca glumesti. Miercuri s-au terminat Mondialele de Juniori din Canada. Cum vroiai sa trimitem pe cineva in 2 zile la Osrblie? Ce dezinteres?

ducus
8th February 2009, 18:08
Eu chiar cred ca glumesti. Miercuri s-au terminat Mondialele de Juniori din Canada. Cum vroiai sa trimitem pe cineva in 2 zile la Osrblie? Ce dezinteres?
cum adica? Dar ceilalti cum au trimis in 2 zile? Dar la ultima etapa de cupa IBU, car era inaintea campionatelor de juniori, de ce n-am trimis nici acolo? Si pana la urma ce treaba au juniorii cu seniorii? Puteam sa le trimitem macar pe Eva, Purdea si Plotogea, care au participat si in prima etapa a IBU Cup!

rob_din
8th February 2009, 18:16
cum adica? Dar ceilalti cum au trimis in 2 zile? Dar la ultima etapa de cupa IBU, car era inaintea campionatelor de juniori, de ce n-am trimis nici acolo? Si pana la urma ce treaba au juniorii cu seniorii? Puteam sa le trimitem macar pe Eva, Purdea si Plotogea, care au participat si in prima etapa a IBU Cup!

Tu chiar glumesti. Cele 3 pleaca azi in Coreea. Sau poate preferi sa le trimitem in IBU Cup si sa le tinem acasa la Campionatele Mondiale

ducus
8th February 2009, 18:22
Tu chiar glumesti. Cele 3 pleaca azi in Coreea. Sau poate preferi sa le trimitem in IBU Cup si sa le tinem acasa la Campionatele Mondiale
Ba sa fiu al naibii daca nu ma prinde mirarea! Uita-te pe site sa vezi cati sportivi a trimis Lituania, Ungaria si Moldova ieri si azi! Nu mai zic de bulgari, care nu mai misca nimic de ani de zile in cupa mondiala unde naibii le scot aia frate, din palarie?
Cum dracu', aia nu participa si ei la campionatele mondiale sau ce? Iar noi nu trimitem nici macar 1-2 sportivi in aceasta cupa IBU!:rosu:
Trebuie noi sa ramanem de caruta peste tot, pana acum ne plangeam ca n-avem sanse, da' cand ni se ofera in a doua competitie de biatlon, refuzam!

rob_din
8th February 2009, 18:25
Pai de aia ii trimit acolo fiindca n-au dreptul sa participe la Mondiale. Zi mersi ca noi avem. Nu stiu ce te tot preocupa pe tine aceasta competitie care nu intereseaza pe nimeni. Tarile puternice iau aceasta competitie ca teren de antrenament, atata tot.

ducus
9th February 2009, 10:23
Pai de aia ii trimit acolo fiindca n-au dreptul sa participe la Mondiale. Zi mersi ca noi avem. Nu stiu ce te tot preocupa pe tine aceasta competitie care nu intereseaza pe nimeni. Tarile puternice iau aceasta competitie ca teren de antrenament, atata tot.
Pai tocmai! Ca antrenament pentru JO de la Vancouver! Ori antrenamentul nu se face doar o data pe an la Campionatele de tineret! Pe cine mai trimitem noi la anul in afara de cele 3? Cu ce sperante? Hai sa zic ca la feminin mai gasim una sa completam lotul (ori Ferencz, ori Socsz), dar la masculin unde nu avem pe nimeni?
De ce nu se pregatesc macar in aceasta cupa IBU etapa de etapa, timp de un sezon, si tot va iesi ceva?
Adica daca nici aici nu se antreneaza, atunci unde? In campionatele nationale? De alea n-am auzit o vorba!

rob_din
9th February 2009, 10:37
La masculin tinta este Olimpiada din 2014, probabil la Vancouver nu va merge nimeni. Nu inteleg obsesia ta de a trimite neaparat pe cineva acolo pentru a ajunge ultimul. Pana acum juniorii oricum au participat la 2 etape de IBU Cup in acest sezon.

ducus
9th February 2009, 11:29
La masculin tinta este Olimpiada din 2014, probabil la Vancouver nu va merge nimeni. Nu inteleg obsesia ta de a trimite neaparat pe cineva acolo pentru a ajunge ultimul. Pana acum juniorii oricum au participat la 2 etape de IBU Cup in acest sezon.
Nu e o obsesie, dar ca roman, ma doare sa stiu ca nu avem treaba cu sporturile de iarna si ca nu putem avea rezultate si la olimpiadele de iarna, asa cum am avut mereu la gimnastica si canotaj la olimpiadele de vara!
Daca am fi fost o tara sterpa, fara munti, doar cu ses si campia, ziceam, dar asa, cand noi avem ditamai Poiana Brasov, muntii Carpati, tara de 22 de milioane de oameni, sa nu fim in stare sa scoatem macar 10 sportivi la biatlon (5 la feminin si 5 la masculin)?
La fel si la schi fond, de-abia acum scoatem capul in Europa, prin Miklos! Doar un singur om am scos pentru schi alpin in 20 de ani de la caderea comunismului! Ce naiba, aproape un sfert de veac de democratie, in care se puteau face multe, daca se vroia! Dar nu s-a vrut, am facut doar prezenta la toate olimpiadele!
Zici de mine, dar tu de ce ii injurai pe autoritati ca nu sunt in stare sa faca o partie de bob pentru JO de tineret din 2013? Pai daca pentru olimpiade nu exista interes, si pentru CM, ce sa mai ceri de la JO de tineret?
In orice sport tinta este in primul rand calificarea la olimpiade si la campionatul mondial!
Intrebarea e de ce se da interesul numai pentru anumite sporturi (gimnastica, handbal, tenis), nu si pentru sporturile de iarna?

rob_din
9th February 2009, 11:32
Miklos e la schi alpin. In rest daca n-am fi existat deloc in biatlon si eu as fi fost nemultumit dar slava Domnului avem rezultate onorabile. Nu ma deranjeaza cu nimic ca le avem la fiminin si nu la masculin. Tot e bine si asa.

rob_din
9th February 2009, 20:53
Sa vedem daca participam la urmatoarea etapa din Bulgaria

rob_din
12th February 2009, 20:09
Ducus ai vazut lista pentru IBU Cup in Bulgaria. Practic nu merge nimeni decat bulgarii si alte tari nesemnificative. Cum iti explici?

ducus
13th February 2009, 13:14
Ducus ai vazut lista pentru IBU Cup in Bulgaria. Practic nu merge nimeni decat bulgarii si alte tari nesemnificative. Cum iti explici?
Nu stiu. Poate ca vor sa acumuleze experienta si sa formeze o noua generatie pentru cupa mondiala nu? Adica de aiurea nu cred ca participa nimeni...sa arunce niste bani asa...De ex. in cursa masculina de astazi au fost 11 bulgari din 37 de concurenti! Deci aproape 1/3! A castigat rusul Prokunin urmat de compatriotul sau Korostelev. Nici un neamt la start, dar 6 sarbi!
Nici la feminin nemtii nu s-au mai obosit sa trimita pe nimeni, desi puteau pe Beer si pe altcineva, avand in vedere ca la CM participa doar 4 sportive! Surprinzatori nemtii.
Si norvegienii care-i trimiteau pe Berger sau pe Gjerdem ori Frode Andresen nu mai iau in seama aceasta etapa a cupei IBU.:no:

ducus
14th March 2009, 12:13
Din nou nu trimitem nici macar un sportiv nici la aceasta etapa a Cupei IBU, dar nici norvegienii nu o fac. Nemtoaicele participa in schimb cu Bucholz, Beer, Hennecke. Preusler, Bachmann. Bulgaroaicele trimit si ele 5 sportive.

ducus
19th March 2009, 10:21
Christoph Knie si Natalia Sokolova castiga clasamentul general al cupei IBU, din partea Germaniei, respectiv Rusiei.
Cea mai buna clasare a Romaniei la genewral e si de aceasta data tot Tofalvi, locul 38,cu 96p. (a participat la doar cateva curse IBU in acest sezon). La sprint a terminat pe 18, la pursuit nu are puncte, insa a adunat Claudia Flangea 14p. Piscoran Luminita 9p. si Reka Ferencz 8p.
La individual stam cel mai prost din toate probele, Piscoran locul 100 cu 3p. si Ferencz 102, cu 2p. :( Acolo unde am fi avut sanse mari...
Din pacate nu am participat la toate etapele, altfel am fi putut intra cu siguranta in TOP 20 la general. Poate aveam sansa sa mai trimitem o sportiva in plus in cupa mondiala la anul... :(
La masculin cel ami bienclasat roman Roli Gerbacea, locul 157, doar 12p. Singurul dealtfel care a intrat in puncte. Restul, varza ca de obicei :(
Romania, te iubesc! :D
Gerbacea putea fi trimis etapa de etape in cupa mondiala, insa nu s-a vrut, l-am trimis doar la CM si atat! Au preferat sa-l bage intr-o competitie inferioara ca aceasta Cupa IBU, desi a mai ramas mai putin de 1 an pana la Olimpiada. S-a incheiat si sezonul de schi, iar noi ne gandim cum sa iesim basma curata la Vancouver, ca nu pre avem cu cine, decat la feminin.