PDA

View Full Version : Etapa 22: Poli Iasi - Ceahlaul



Elphax
3rd March 2008, 14:13
Duminicã, 9 martie

Poli Iasi - Ceahlãul, ora 14.00, TVR 1

Un meci interesant, un derbi al Moldovei
Discutii inainte si dupa meci, aici

resita
3rd March 2008, 14:15
ce s-a intamplat cu vechiul thread?

spec ca poli iasi sa castige

Elphax
3rd March 2008, 14:15
am uitat sa bifez vizibilitatea la poll

YoNuTzz
3rd March 2008, 15:52
cred ca va castiga iasul...

Leo
3rd March 2008, 16:41
sper sa castige ceahlau

DanielAndrei
3rd March 2008, 20:03
meci dificil, dar vom castiga...balba si cristea, poate din nou si sfarlea ;)

lucian_iasi
3rd March 2008, 23:27
Meci de 1 solist.2-0 pentru Poli.

GeKuRA
4th March 2008, 10:30
meci decisiv pt. Poli... un egal ne baga la rece, o infrangere la congelator... trebuie neaparat sa castigam

FORZA POLI !!!

Ferko
4th March 2008, 13:23
Bate Poli sau poate x?

orbette
4th March 2008, 13:25
un meci interesant, probabil ca va fi si foarte disputat. 1-1 sau 2-1 pt poli is.

boni2204
4th March 2008, 14:46
trebuie neaparat sa castigam pt ca amenintarea retrogradarii sa fie mult mai mica.
Lupta Poli Iasi

Lordliv
5th March 2008, 10:43
sper ca nu ii apuca mila pe ieseni fata de " vecinii " lor din zona...

boni2204
5th March 2008, 13:52
nici nu se pune problema sa ne apuce mila ca dupa aia ne apuca jalea pe noi, asa ca anul asta se va face dreptate, doua echipe care au retrogradat pe teren, dar au fost aduse inapoi prin alte mijloace vor ajunge unde trebuia sa fie de mult si poate ca era mai bine si pt ele

crissis
6th March 2008, 14:22
Meci greu pentru ambele echipe care lupta pentru acelasi scop,evitarea retrogradarii. Sper ca Popa si baietii vor gasi solutia potrivita pentru a invinge Ceahlaul.
Pronostic 1 solist

six
6th March 2008, 21:00
Teoretic bate iasu'....da mai stii.....:o:

dannyreddog
7th March 2008, 00:31
Bate Poli.....

pif
7th March 2008, 15:02
Sper sa bata Poli dar nici ceahlaul nu cred ca isi permite sa piarda a 3 partida la rand dar vom vedea duminica cine va fi mai bun .Sper sa marcheze Cristea daca nu macar 2 asisturi ca in meciul cu steaua.

nr.zece
7th March 2008, 15:35
in mod normal iasiul ar trebui sa ii ingroape pe fratii lor moldoveni, dar..........

pif
7th March 2008, 16:29
Dar ce mai crezi ca dam meciul?Daca e sa castige ceahlaul o va face doar pe teren avem -10 la adevar iar o infrangere ne-ar duce la -13.Mai bine te uiti la echipa de suflet care joaca mai rau ca unele echipe din liga 2 dar din fericire pentru voi castiga cu 1-0 nu cumva v-au dat cei de la Panduri meciul ca sa nu pice simbolul olteniei in Liga 2?

crissis
8th March 2008, 11:26
pif la adevar avem -5 de unde ai scos tu -10.
Cehlaul pierde la Iasi

tu26dor
8th March 2008, 13:35
sper ca nu ii apuca mila pe ieseni fata de " vecinii " lor din zona...

nu a fost cazul niciodata... popa nu are nici o treaba cu piatra neamt-ul... in fine... rpbabil meci disputat. egal sau victorie la un gol a iasului.

danpuric78
8th March 2008, 17:11
Probabil ca ceahlaul se va duce in B. Echipa e asa cum e, in plus ii mai dau in cap si arbitrii la fiecare etapa. O sa ramana in prima liga miovenii, buzaul, echipe din astea care "merita".

Decat un egal, mai bine o victorie a oricarei echipe. egalul nu ajuta pe nimeni.

Lordliv
8th March 2008, 22:43
sper ca toate cele 3 puncte sa ramana la iasi...

boni2204
9th March 2008, 00:23
pif la adevar avem -5 de unde ai scos tu -10.
Cehlaul pierde la Iasi

are dreptate pif -10 avem la adevar:ok: asa ca trebuie neaparat sa castigam
si noi speram sa ramana la iasi lordule, oricum felicitari pt punctul obtinut, pacat de noi ca am luat gol in minutul 90 la urziceni, meritam si noi un egal:D

Lordliv
9th March 2008, 01:06
pif la adevar avem -5 de unde ai scos tu -10.
Cehlaul pierde la Iasi


vad ca nu ai glumit data trecuta! nu prea stii ce i ala " adevar ":happy

este o mare diferenta intre " adevar " si golaveraj ( la adevar aveti -10,iar la golaveraj,-5)

ps. nu stau acum sa te invat,mai citeste si tu,tine de abc-ul microbistului:D

crissis
9th March 2008, 01:14
vad ca nu ai glumit data trecuta! nu prea stii ce i ala " adevar ":happy

este o mare diferenta intre " adevar " si golaveraj ( la adevar aveti -10,iar la golaveraj,-5)

ps. nu stau acum sa te invat,mai citeste si tu,tine de abc-ul microbistului:D

am avut informatii denaturate si cand am vrut sa corectez era prea tarziu.
Am vazut si eu dupa aceea ca am postat gresit si ca Poli se gaseste la - 10si nu la -5 .
Oricum Poli castiga in fata Ceahlaului

Lordliv
9th March 2008, 01:21
am avut informatii denaturate si cand am vrut sa corectez era prea tarziu.
Am vazut si eu dupa aceea ca am postat gresit si ca Poli se gaseste la - 10si nu la -5 .
Oricum Poli castiga in fata Ceahlaului

am profitat de ocazie...nu te supara!
si eu vreau sa bata iasiul...tinem ceahlaul la distanta!

crissis
9th March 2008, 01:42
Corect incepe sa se cam contureze careul de asi care de la anul vor evolua la matineu si imi doresc din toata inima ca Ceahlaul sa faca parte din acel careu de asi.
Foarte bine ai facut ca mi-ai atras atentia ca am gresit "la adevar".Uitasem ca Poli a suferit trei infrangeri pe teren propriu cu Dinamo, Rapid si Vaslui si a terminat si de doua ori la egalitate cu Farul si cu Otelul iar in deplasare anul acesta nu a prea rupt gura targului obtinand doar trei egaluri cu UTA , U Cluj si la Buzau.
Un punct mare scos de juveti astazi la Urziceni felicitari

pif
9th March 2008, 02:53
pif la adevar avem -5 de unde ai scos tu -10.
Cehlaul pierde la Iasi
Nu ma refer la goleveraj acolo avem 23 de goluri marcate si 28 de goluri primite deci -5 ci la punctele pierdute acasa.

six
9th March 2008, 10:39
sper ca toate cele 3 puncte sa ramana la iasi......si noua deoarece au aeroport....1 :D

relansat
9th March 2008, 15:55
1-0, gol Balba, cap plasat la coltul lung din centrarea lui Romulus Miclea. repriza subtire cu Poli mai insistenta.

TaciAcolo
9th March 2008, 16:02
excelent:D

moro68
9th March 2008, 16:09
Ce naiba ia Ceahlaul toti refuzatii de la Steaua, Cristocea si Croitoru nu mai joaca demult.
Pronostic:x

TaciAcolo
9th March 2008, 16:33
ce comentator penibil gradinescu asta:sleep:

YoNuTzz
9th March 2008, 17:06
rezultat final 1-0 :ok:
poli e greu de batut pe teren propriu, iar ceahlaul e tot mai aproape de divizia B

TaciAcolo
9th March 2008, 17:15
eu zic ca inca nu e decisa lupta...multe echipe sunt despartite de maxim 6 puncte

codrind
9th March 2008, 17:24
ce comentator penibil gradinescu asta:sleep:


Penibil e puțin spus!! Oricum e pe statul de plată a țăranului pinalti și trebuia să-și câștige și el codru' de pită!!

Teren greu - meci greu - câștigat greu printr-un gol promis suporterițelor ieșene, de "fiul risipitor" bâlbă !! Ieri a dat flori - azi a dat un gol !! :yeah:

resita
9th March 2008, 17:28
ceahlaul - drum bun spre liga a II-a :cya::cya::cya::cya:

codrind
9th March 2008, 17:47
ceahlaul - drum bun spre liga a II-a :cya::cya::cya::cya:

Păi dacă nu era caleașca lu' pinalti, ceatlăul juca acu' la matineu!! :mda:

tu26dor
9th March 2008, 17:47
a 5-a infrangere consecutiva in liga I pentru ceahlaul... un mare semn de intrebare privind continuarea pitrenilor in prima liga...
http://www.sportstar.ro/blog/fotbal/fotbal-intern/liga1/700/

danpuric78
9th March 2008, 17:49
Lupta nu e inca decisa, e deranj mare acolo in subsolul clasamentului. Ceahlaul mai are un meci greu acasa cu cfr, etapa viitoare, dupa care prgramul devine mai accesibil.

TOtusi mai trebuie si echipa. alta data pinalty facea legea cu arbitrii, acum e furat etapa de etapa. Asta totusi, nu scuza prestatia echipei. E pacat totusi ca orasul care a investit cel mai mult in infrastructura sa nu aiba o echipa in prima liga.

Asta e fotbalul, iar retrogradarea face parte din el. Sper ca stefan sa nu lase echipa, chiar daca se duc in B. se poate incerca promovarea din nou.


Iasul - indiscutabil au fost mai buni astazi, si anul asta au scapat de retrogradare. Merita respect pentru ce au aratat in meciul custeaua si pentru toata atitudinea de care au dat dovada de-a lungul campionatului. Sper ca problemele financiare sa se rezolve acolo, pentru ca la anul va fi greu (o sa revina argesul si brasovul).

tu26dor
9th March 2008, 18:01
asa e dane, poate ceahlaul ar trebui sa stea iar vreo doi ani in liga a doua si sa revina cu o echipa mai omogena... acesta schimbare totala de jucatori in fiecare mini sezon duce la pierderea credibilitatii echipei mai ales in randul localnicilor... si daca nici noi cei din piatra nu mai avem curajul sa sustinem echipa, atunci cine sa o faca? stefan nu va renunta la ceahlaul... cand iti intra in sange nu mai poti scapa... orasul nu va a vea de suferit daca lipseste echipa din prima liga. ia exemplu iasului sau brasovului sau chiar a clujului, orase mari care ani buni nu au avut echipe in prima liga.
referitor la iasi, tot respectul... data ca victima sigura in acest sezon, au reusit sa se mentina si cred, de fapt sunt sigur ca nu vor fi pe lista retrogradatilor nici anul acesta...
p.s ceahlaul mai are si meci cu urziceni acasa... greu de crezut ca poate obtine victoria... oricum timp mai este iar diferentele de puncte sunt mici... inca nu e totul pierdut.
__________
http://www.sportstar.ro/blog/fotbal/fotbal-intern/liga1/700/

danpuric78
9th March 2008, 18:16
Tudore, ca sa facem un mic rezumat, de reamrcat sunt urmatoarele:

1. Iasul - bravo lor. Una din putinele ecipe care au puterea sa treaca peste lipsurile financiare si problemele existente.

2. pentru ceahlul nu e totul pierdut. SI asta pentru ca au si alti probleme: -farul mai are meciuri grele, miovenii scartie si ei. urzicenii e o echipa deja extrem de multumita de ei insisi, insa cu cfr va fi foarte greu. mai ales ca sunt meciuri unde handicapul de valoare fata de adversar se compenseaza cu daruire si suflet in joc.

3. si asta lipseste ceahlaului. zicea stefan de un internat pe care sa-l cumpere si sa-l transforme intr-un centru de copii si juniori. pe termen lung asta e solutia. in urma cu ceva ani, ceahlul a supravietuit nu prin super vedete gen schumacher iordache sau frunza, ci prin fotbalisti ca axinia, misu ionescu, atomulesei, enache, lefter, pantazi, etc. niciunul nu era cine stie ce talent, in schimb mureau cu adversarii de gat. jucau pentru echipa si pentru oras. asta lipseste echipei - pasiunea daruirea. iar asta se va obtine doar cand in primul 11 vor fi macar cativa jucatori din oras, crescuti, formati si care locuiesc in piatra.

Acum sunt doar voiajori, tentative de fotbalisti, care mimeaza fotbalul si iau pentru 2 meciuri cam cati bani lua misu intr-un an.

tu26dor
9th March 2008, 18:29
dan nu te supara pe mine, acum aproape un an am avut un articol pe sportstar(http://www.sportstar.ro/bloggers/tu26dor/342/ ) in care criticam mercenari adusi si laudam acea echipa lipsita de vedete a ceahlulul, o echipa cu un ionescu capabil sa inscrie din orice lovitura libera, cu un lefter care parea ca doarme mereu dar salva miraculos cand nici nu te asteptai, cu un axinia sau enache, costel ilie sau atomulesei(enumerand aici doar pe cei care ia-i amintit si tu)... acei oameni erau in stare dupa parerea mea sa castige in 1994 campionatul romaniei terminand pe un onorabil loc 4 dupa o hotarare in ultima etapa ce ne-a furat locul 3 si participarea in uefa... pe atunci nu stiam de jocuri de culise, pe atunci cred eu si altii ca mine ca ceahlaul era un fel de cfr cluj acum...
acum... e greu sa faci o echipa in conditiile in care si multescu, singurul om care putea tine echipa in spate a fost indepartat de la echipa...

danpuric78
9th March 2008, 18:49
dan nu te supara pe mine, acum aproape un an am avut un articol pe sportstar in care criticam mercenari adusi la ceahlaul si laudam acea echipa lipsita de vedete a ceahlulul, o echipa cu un ionescu capabil sa inscrie din orice lovitura libera, cu un lefter care prea ca doarme dar salva miraculos cand nici nu te asteptai, cu un axinia sau enache, costel ilie sau atomulesei(enumerand aici doar pe cei care ia-i aminti si tu)... acei oameni erau in stare dupa parerea mea sa castige in 1994 campionatul romaniei terminand pe un onorabil loc 4 dupa o hotarare in ultima etapa ce ne-a furat locul 3 si participarea in uefa... pe atunci nu stiam de jocuri de culise, pe atunci cred eu si altii ca mine ca ceahlaul era un fel de cfr cluj acum...
acum... e greu sa faci o echipa in conditiile in care si multescu, singurul om care putea tine echipa in spate a fost indepartat de la echipa...

Stiu articolul, venea dupa un meci cu jiul parca.

NU numai multescu a fost indepartat aiurea. Stefan s-a jucat cu stafful. atat la antrenori, unde a schimbat o multime de oameni intr-un an de zile, cat si la presedinti - marginean, garabet, sichitiu, antrenorii stoica, moldovan, marin, sunda si acum hizo. toti oamenii astia si-au facut planurile lor in materie de jucatori.

au fost indepartati purica, alistar, serban, nemtanu, covrig - si altii. NU zic ca toti erau mai buni ca cei adusi, sau ca meritau neaparat sa ramana la ceahlaul. insa mai mult ca sigur ca ceahlaul ar fi alergat mai mult, si nu in ultimul rand ar fi incercat si dorit mai mult cu unii din ei in teren.

Inainte cand nu de echipa se ocupau doar stefan si chivorchian, s-au gasit fotbalisti gen iencsi, perja, alistar, baldovin, axinia, costel ilie, burdujan, etc. ca sa nu mai zic ca atat dorin cat si lucian goian au debutat in prima divizie la piatra neamt.
Cum dreaq atunci se gaseau cu bani putini fotbalisti din 2 judete capabili sa faca fata in liga 1? iar acum cu o armata de oameni in conducere, se aduc din toata lumea doar expirati care cer bani multi si nu joaca nimik?

Eu nu mai inteleg.

tu26dor
9th March 2008, 19:11
inainte era la noi cum e acum la iasi... cu doar 100.000 de euro iasul si-a acoperit dpua posturi de fundas si mijocas.si oamenii chiar joaca bine. ideea ca decat sa ai bani si sa ii investesti prost, luand toti jucatorii care au fost rezerve pe la "marile" cluburi, mai bine sa ai putini bani si sa risti cu niste necunoscuti care incerca sa se afirme. cam asa vad eu situatia.
pe de o parte poate e mai bine ca stefan sa vanda echipa... nu contest ce a facut pana acum, dar, cine stie... vom vedea...

Geografu
9th March 2008, 19:41
Meci sarac cu doar un singur gol insa cred ca pana la urma echipa cea mai buna a castigat !
Bravo Iasiul ! :ok:

Bergero
9th March 2008, 23:26
Un meci de lupta, intre doua echipe cu acelasi obiectiv. Cum Iasiul nu avea voie sa piarda cele trei puncte, a iesit un meci destul de inchis. Poli a fost iarasi pragmatica, a marcat un gol si a stiut apoi sa inchida jocul. Nici n-aveam cum sa vedem spectacol. Se vede treaba ca Ionut Popa este fan al fotbalului italian. Un plus iesenilor pentru daruire.

orbette
10th March 2008, 11:38
dupa meciul asta am ramas cu gura cascata. a fost mai prost chiar decat meciul nostru cu pandurii. singurele concluzii pe care le-am tras sunt ca andrei cristea n-are ce cauta la iasi, e mult peste nivelul lotului, iar cristocea si croitoru n-ar merita sa joace nici in liga a II-a. a fost un meci chinuit, poate daca nu marca balba vedeam un joc mai frumos pe final. s-a vazut ca s-a jucat strict la rezultat.

B0gdaaaN
10th March 2008, 13:06
scopul scuza mijloacele:) mai bine asa decat sa ratam sau sa luam goluri in ultimele minute:)

boni2204
10th March 2008, 14:00
bv poli iasi, pt cele 3 puncte si pt dorinta de victorie mai mare decat cea a oaspetilor
jocul a lasat de dorit , dar si terenul este cum este, din pacate...mda
iar cat despre andrei cristea, a facut un joc bun, dar nu sunt de acord ca nu are ce cauta la iasi pt ca fiecare pas este facut cu o logica si cred ca ambele parti vor avea de castigat la final

crissis
10th March 2008, 17:04
dupa meciul asta am ramas cu gura cascata. a fost mai prost chiar decat meciul nostru cu pandurii. singurele concluzii pe care le-am tras sunt ca andrei cristea n-are ce cauta la iasi, e mult peste nivelul lotului, iar cristocea si croitoru n-ar merita sa joace nici in liga a II-a. a fost un meci chinuit, poate daca nu marca balba vedeam un joc mai frumos pe final. s-a vazut ca s-a jucat strict la rezultat.

Scopul scuza mijloacele atunci cand esti oarecum in primejdie. Cristea intai sa confirme si dupa aia sa vorbim despre unde ii este locul.
Important este ca punctele au ramas la Poli Iasi.

pif
10th March 2008, 17:44
dupa meciul asta am ramas cu gura cascata. a fost mai prost chiar decat meciul nostru cu pandurii. singurele concluzii pe care le-am tras sunt ca andrei cristea n-are ce cauta la iasi, e mult peste nivelul lotului, iar cristocea si croitoru n-ar merita sa joace nici in liga a II-a. a fost un meci chinuit, poate daca nu marca balba vedeam un joc mai frumos pe final. s-a vazut ca s-a jucat strict la rezultat.
Am vazut ambele meciuri si nu cred ca meciul de la Iasi a fost mai prost decat meciul vostru cu Panduri.Golul vostru a fost interesant iar golul iasului cu ceahlaul a fost mai spectaculos cel putin la goluri meciul de ieri a fost peste acel meci cu panduri.

Bergero
11th March 2008, 08:49
Un meci tacticizat si inchis, deloc spectaculos, cum sunt inca o gramada in Liga I. Important e ca cele 3 puncte au ramas la Iasi, finalmente asta e tot ce conteaza.

Ionic
11th March 2008, 15:49
Am facut greseala sa urmaresc mare parte din meci.
1. Croitoru si Cristocea--greu de la Chmapions League la coada vacii. La munca cu ei.
2. Intr-un timp, Doicaru parea un atacant interesant. Nu ca a jucat slab m-a mirat, ci masa(greutatea) lui. A inceput sa capete forme rotujoare.
3. Frumos golul atacantului iesean.
4. Poti baga un somn destul de linistit la majoritatea meciurilor din Liga 1.