PDA

View Full Version : Campionatul National de Hockey pe Gheata



Gabriel
5th November 2002, 18:01
In aceasta editie 2002-2003,cuprinde 8 echipe,impartite in doua grupe valorice.

In Grupa A evolueaza 4 echipe :
[list]
Steaua Bucuresti
Progym Gheorgheni
SC Miercurea Ciuc
Dinamo Bucuresti
[/list:u]

Fiecare echipa joaca cu cealalta de 8 ori. De 4 ori in tur si de 4 ori in retur.
Fiecare etapa contine o dubla intalnire. Pana acum s-au diosputat 4 etape,deci fiecare echipa asustinut 8 mecirui.
Meciurile din cadrul unei etape se disputa vinerea si sambata.

Eu am luat partea la 6 meciuri in acest campionat. Am ratat doar 2 meciuri din cauza unei raceli. :(
Clasamentul de pana acum este :
1.Steaua 16 puncte (maxim)
2.Miercurea Ciuc 11 puncte
3.Gheorgheni 4 puncte
4.Dinamo 1 punct


Pe totzi cei care cititzi acest post si locuitzi in Bucuresti va invit lapatinuarul Mihai Flamaropol..sa vedetzi un hockey destul de calitativ.

Vinerea asta de la 19 si sambata de la 17...va fi Dinamo vs. Miercurea-Ciuc

Revin la acest subiect.

O interesa pe cineva ?

Colonelu'
5th November 2002, 18:12
Gabriel mentzioneaza ca intrarea este libera. Poate asa vor veni mai multi oameni pe patinoar. 8)

Gabriel
5th November 2002, 18:17
Iar pe langa asta in pauza este muzica ca la marile patinuare. Plus ca chiar langa tabela de marcaj se gaseste un bufet cu chipsuri,floricele,semintze,ceai,cafea,Coca Cola si chiar hot-dog calzi. Eu am mancat vreo 4 hot dog in periplurile mele la patinuar si mi s-au parut foarte buni.

Lumea in schimb este cam putina. Maxim 300 de oameni la meciurile obisnuite. Doar la Steaua vs. Ciuc cred ca au fost vreo 750 .

Iar hockey-ul practicat de ai nostrii este destul de spectaculos. Nu sunt ei Montreal Canadiens sau Colorado Avalanche...dar mie imi place sa ii privesc.

Onlinesport vrea parerea voastra
5th November 2002, 18:56
Cred ca de la hot-dogii aia ai racit... Erau prea hot, iar in sala prea frig.

manta
6th November 2002, 01:10
Eu am vazut doar un meci Steaua-Dinamo si mi-a placut.Totul e ok,mai putin lipsa publicului.Daca ar veni mai multa lume ar fi chiar frumos.Din pacate nu prea exista interes pentru sportul asta in Bucuresti.

Gabriel
6th November 2002, 09:03
Da,manta...dar nici nu este promovat ! Ai auzit tu sa zica la televizor ceva ?
In prosport...sunt scrise doar 5 randuri la fiecare etapa.
Cum sa vina lumea,daca nici nu stie ca exista cu campionat national de hockey ?

Valer
11th November 2002, 00:56
Eu acum is in vancata aici in Romania, plec dupa sarbatorile de iarna. Vreau sa merg si eu la un meci. Pe care mi-l recomandati?

14th November 2002, 09:41
Daca vreti sa vedeti un patinoar plin de spectatori veniti la meciurile Steau Bucuresti-Sport Club Miercurea Ciuc, la Miercurea Ciuc. Aici toata lumea iubeste hocheiul, stie regulamentul, sanctioneaza imediat( si cateodata nu prea sportiv) greselile arbitrilor... Ce s-a intamplat sambata( 9 nov) pe patinoarul Mihai Falamaropol nu poate fi tolerat. Astfel de manifestari nu au ce cauta in arenele sportive!! Sa bati cu batele de baseball doi hocheisti aflati in tribune si nimeni sa nu intervina este scandalos!!! Violenta din tribunele patinoarului trebuie sa dispara!! Daca hocheistii vor sa sa bata pe gheata e numai treaba lor, dar in tribune trebuie sa avem asigurata securitatea...

Gabriel
15th November 2002, 01:19
Am fost la meciul de care spune Dora in postul de mai sus ! Intradevar....rusine ce s-a intamplat !

Oricum....ciucanii au fost cam magari in prima repriza....dar ceea ce s-a intamplat in tribune ..nu trebuia sa se intample !

Sunt curios cum vor fi intampinatzi Dinamo in Harghita !

Vadim
15th November 2002, 01:40
Te duci si la meciul ala?

15th November 2002, 12:34
Cei de la Dinamo nu vor pati nimic in Harghita, mai exact la Gheorgheni, pentru simplul motiv ca meciul se va juca fara spectatori. Asa a hotarat ieri Biroul Federal al FRHG. La fel se va intampla si cu meciul Steaua-Sport Club M.Ciuc, care se va juca cu usile inchise. Doar cei de la presa vor avea acces iar ei, sunt convinsa, nu se vor apuca sa bata hocheisti in vestiar... :D In plus, de cate ori se disputa un meci la Miercurea Ciuc, sunt mobilizate importante forte de ordine, hocheistii ies din patinoar flancati de jandarmi, iar dupa meci se cazeaza la un motel aflat la cativa kilometri de M.Ciuc. E adevarat ca cei din Bucuresti sunt huliti, se zbiara vrute si nevrute, dar cateodata lucrul asta chiar ii mobilizeaza. Totusi, am si eu o intrebare: de ce nu scrie nimic pe sit-ul asta despre hochei?? :?:

Gabriel
15th November 2002, 12:36
Bineinteles ....ca nu. :happy Dar in schimb poate ma duc la Dinamo vs. Gheorgheni ,meci ce incheie turul campionatului !

Oricum..Steaua s-a desprins in castigatoare. Acum sa vedem cu cine va juca play-offul !
Ca asa se face in campionat. Locul 1 cu locul 2 din sezonul regulat..joaca marea finala....asa ca in NHL ! :D

Gabriel
15th November 2002, 12:39
Totusi, am si eu o intrebare: de ce nu scrie nimic pe sit-ul asta despre hochei?? :?:

Pai hockeyul este foarte putin mediatizat la noi. Probabil d'aia a si ajuns in starea deplorabila in care se afla.
In ziare nu spune nimeni nimic...la televizor la fel. Intr-un timp mai transmitea Antena 1....acum vad ca s-au lasat.
Si e mare pacat..pentru ca hockeyul pe gheatza este un sport superb.
The Coolest Game on Earth...asa cum zic cei din NHL.

dora...inregistreaza-te si tu pe forum. Nu mai posta ca guest.

Dora
15th November 2002, 15:22
Eu tot incerc sa dau mesajele pe forum, dar se pare ca habar n-am sa fac asta.. De fapt, nu se pare, ci chiar habar n-am... :D Daca nu reusesc nici de data asta ma las pagubasa si o pun pe seama faptului ca sunt femeie... :twisted:

Dora
15th November 2002, 15:34
OK.. Am reusit! Pot pleca linistita in weekend... Bye, bye

Gabriel
15th November 2002, 22:47
Bravo !
Felicitari pentru ca ai reusit sa dai mesaje pe forum..si felicitari pentru ca esti un fan al hockeyului pe gheatza...femeie fiind !

.....

Si o mica intrebare pentru tine. La cele doua meciuri Steaua vs. Ciuc de la Bucuresti (meciuri la care am asistat si eu) echipa harghiteana a fost incurajata de vreo 20 de fete....toate imbracate la fel. Una dintre ele avea un superb tricou cu Czech Republic.
Erai si tu printre acele fete ?

Dora
17th November 2002, 09:58
Fetele respective fac parte, din cate stiu eu, din echipa feminina de hochei pe gheata a clubului Sport Club Miercurea Ciuc. Eu nu eram printre ele pentru simplul motiv ca tin cu Steaua si nu cu altcineva.. :P A fost o vreme cand tineam cu cei de la Sport Club, chiar daca sunt stelista de cand ma stiu, dar dupa niste incidente urate care au avut loc in patinoarul Vakar Lajos ( Coco Cazacu a facut comotie cerebrala pe gheata, iar 3 mii de oameni strigau: "loviti-l", o ziarista de la Antena 1 a fost lovita in cap cu un scaun smuls din tribuna, de la 2 metri de mine), am zis ca e mai bine sa revin la prima mea iubire, chiar daca unii se uita urat la mine la meciuri.. La urma urmei traim intr-o tara libera si tinem cu cine vrem, nu?

Dora
18th November 2002, 09:50
felicitari pentru ca esti un fan al hockeyului pe gheatza...femeie fiind !




Habar n-ai ce multe femei de aici iubesc hocheiul.. Si nu vad de ce acest sport ar fi unul doar pentru barbati ?? :evil:

Gabriel
18th November 2002, 21:36
Pai eu nu prea cunosc multe femei care sa fie fani hockey si d'astea m-am mirat. Si chiar imi pare bine.
Nu am zis ca e un sport numai pentru barbatzi.

Cica la Dinamo le-a suspendat patinuarul. Adica nu vor mai putea evolua in Bucuresti pentru cateva etape. Naspa. O sa vad mai putin hockey pe viu ! :(
Sunt curios cum vor fi primitzi dinamovistii la Miercurea Ciuc ,dupa incidentele petrecute la Bucuresti.

Dora
19th November 2002, 08:40
Dinamo nu mai are dreptul sã organizeze meciuri cu public la Bucuresti pentru urmãtoarele 14 etape, mai precis pînã la finalul sezonului regulat. Meciul cu Steaua se disputa acolo, dar fara public. Poate iti faci rost de o legitimatie de VIP sau Press sa mergi totusi la meci..
In legatura cu venirea dinamovistilor la Miercurea Ciuc ti-am spus, nu cred ca vor fi probleme. Partida Dinamo Bucuresti- Sport Club Miercurea Ciuc se diputa la Gheorgheni, fara public. La fel se va intampla si cu meciul Steaua Bucuresti- Progym care va avea loc la Miercurea Ciuc, tot fara public.. Asa ca nu vad care ar fi problema, mai ales ca fiecare dintre cele doua cluburi organizatoare va incerca sa nu pateasca ce a patit Dinamo la meciul cu Sport Clubu... Hocheistii din Miercurea Ciuc participa acum si al Cupa Panonia, la care sunt inscrise echipe din Zalgreb, Belgrad, Budapesta.. Nu e cine stie ce competitie, dar se merge pe ideea ca un joc in plus nu strica la pregatirea hocheistilor
P.S.. Numai noi doi vorbim despre hochei aici :?: :happy

Gabriel
19th November 2002, 16:11
Dupa ce ca si asa venea putina lume la patinuar..acum n-o sa mai vina deloc. :(
Pai numai noi vorbim,daca altcineva nu se pricepe. :D

Dora
20th November 2002, 16:01
Nu stiu de ce nu vin oamenii la voi la patinoar!?! Aici pretul biletelor este de 50 mii pebtru adulti si 30 mii pentru copii si patinoarul este, cel putin la meciurile importante, plin. La voi au si alte alternative-prefera sa se duca la fotbal sau la alte competitii sportive din capitala.. La noi au crescut cu hocheiul in sange si fiecare copil de aici vrea sa se faca hocheist :)

Gabriel
20th November 2002, 16:55
La noi este intrarea libera si tot nu vin. Au fost 500 la Steaua- Miercurea Ciuc. In rest prezentza este foarte slaba.
Imi doresc un meci pe un patinuar cu 4000 de oameni. Cred ca ar lua foc...la ecoul pe care il are.
La Dinamo - Miercurea Ciuc...erau 100 de oameni...si cand huiduiau si fluierau se auzea foarte tare. Dar sa fie 4000 ? 8)

Dora
21st November 2002, 15:51
Habar n-ai ce frumos se aude in patinoar cand urla 3000 de oameni!! E o experienta interesanta :D Si avem si campionat de hochei feminin!! Chiar luni va incepe.. SAC!! /hello Suporteri din Bucuresti nu prea vin aici, probabil de teama. O singura data a venit seful galeriei de fotbal a Stelei, Jean Pavel parca-l cheama, si era sa ia bataie serioasa.. Bine si din cauza prostiei lui. :ciocan: Mi se pare mie sau forumul asta e mai colorat acum??

Dora
27th November 2002, 11:42
Dinamo a jucat ieri la Miercurea Ciuc cu Progymul, cu usile inchise.. Meciul s-a terminat la egalitate 3-3. Asa cum ma asteptam nu au fost incidente. Vor juca si astazi, de la 12. Tot ieri Steaua a luat bataie cu 3-4 de la Sport Club Miercurea Ciuc. Meci frumos, disputat mai ales in ultima parte. Astept acum partida de astazi, de la ora 17.. :yeah:

Dora
27th November 2002, 16:11
In al doilea meci Dinamo a invins Progym Gheorgheni cu scorul de 6-2. Nimeni n-a luat bataie, la propriu :ciocan:

Gabriel
27th November 2002, 17:01
Multumim de informatzii ,Dora. Si acum te rog sa ne prezintzi clasamentul la zi. Eu am pierdut contactul cu campionatul national,de cand nu m-am mai dus la meciuri.
S-a terminat turul ?

Gabriel
29th November 2002, 22:38
Dupa o lunga absentza am fost iar la patinuar. Si am vazut un meci extraordinar.Un adevarat spectacol pe gheatza.Plus ca a fost un meci deosebit de sportiv.Nu a fost nici o bataie si au fost foarte putine eliminari.
Steaua a invins Progym Gheorgheni cu 10-5.

In fatza mea statea o familie tare amuzanta.Tatal si mama la vreo 35 de ani si un baietel la vreo 7 ani.Cand a deschis Steua scorul,copilul isi intreaba mama cine a dat gol,iar mama ii raspunde : "Gheorghenii". Iar tatal confirme cu un aer trist. Abia dupa ce a anuntat crainica patinuarului golul...au aflat si ei ca de fapt Steua inscrisese. Tatal : "bine canu s-a terminat meci egal..ca nu mai aflam care e Steua si care e ceilaltzi". Prin repriza a doua reuseseste si Progym sa marcheze,iar copilul aplauda la scena deschisa. Mama catre copil : "Nu mai aplauda,ca unguroii nu ne aplauda pe noi acolo." Copilul : "pai de ce ? ce e acolo ?" Mama :"acolo sunt multzi unguri ! " .
Ce parere avetzi despre familia ce a stat in tribuna chiar in fatza mea ?

Vadime,tu de ce nu vii pe la meciuri ?

Gabriel
30th November 2002, 20:51
Astazi am asisatat la cea de-a doua partida dintre Steaua si Progym Gheorgheni. Am plecat dupa doua reprize,pentru ca ma plictisisem. Steaua domina clar de tot,iar jucatorii harghiteni nu dadeau semne ca doresc sa revina.
Dupa 40 de minute scorul era 5-1 pentru echipa bucuresteana,asta dupa ce oaspetzii deschisesera scorul in minutul 9 ,daca nu ma insel.

Dora.....mai da si tu informatzii din Harghita. Unde ai disparut asa fara urma ?

Dora
2nd December 2002, 09:50
Dora nu a dsiparut fara urma, numai ca a fost ocuapta cu Ziua Nationala si are si ceva probleme de sanatate si, deocamdata, nu prea mai poate intra in patinoar. Ultima data am fost la meciul Steaua-Sport Club, scor 6-3. Despre familia aia pe care ai intalnit-o la patinoar, numai de rau...Echipele nu ar trebui catalogate dupa etnia celor care joaca.. Asa se nasc sovinii de mai tarziu. La fel se intampla si aici, la Miercurea Ciuc, unora le e frica sa se bucure cand Steaua sau Dinamo inscrie, de teama ca ar putea fi apostrofati de cei de aici. Am patit-o si eu o data, dar le-am zis ca "traim intr-o tara libera si tin cu cine vreau". Cam asta e, totul tine de educatie!

toma
4th December 2002, 02:42
nu sunt pe site articole despre hochei pentru ca nu avem informatii. pe rompres nu primim, sau mult prea sumar pentru a avea ce publica. poate ne trimiteti voi ceva, cand mai mergeti la meciuri :)

Dora
4th December 2002, 10:00
Toma eu iti pot trimite stiri, atunci cand am, despre ce se intampla la Miercurea Ciuc: conferinte de presa, scandaluri, meciuri.. Eu scriu din Harghita pentru o agentie de presa si nu cred ca ar fi probleme daca ar aparea si pe site.. Astept sa-mi spui daca r fi OK.. Si eu am observat ca nu sutn stiri pe site. E drept ca eu nu sunt ziarist sportiv si sa nu te astepti la cine stie ce cronici de meciuri.. dar stiri, gen agentie, cu ce s-a intamplat la meci, sau decizii ale conducerii Sport Club, etc, etc iti pot trimite atunci cand sunt.. Numai sa-mi spui cum sa procedez....

Gabriel
4th December 2002, 10:44
Si eu pot trimite o asa zisa cronica de la meciurile pe care le vad. Dar acum sa nu te astepti sa imi iau carnetelul cu mine si sa notez marcatorii golurilor,minutele depenalizare sau mai stiu eu ce.
Pot povesti asa...care e atmosfera la patinuar,ce mai e pe la bufetul patinuarului,cum se comporta suporterii.....si bineinteles cateva detalii legate de meciul in sine.

Dora,mai e vreo etapa in acest an....sau turul a luat sfarsit ?

6th December 2002, 11:22
Cit am stat in RO (Timisoara) n-am avut ocazia sa vad hockey live :( (Patinoarul din TM s-a inchis prin '90 si nici inainte nu se prea juca).
In schim am avut ocazia sa vad la Köln recent un meci intre Köln si Düsseldorf. Rivalitatea dintre cele 2 orase e aproape legendara (pe toate planurile). Nu s-a facut reclama deloc pentru acest meci, totusi au aparut 18.100 de specatori (s-a jucat intr-o simbata seara), Kölnarena avind o capacitate de 18.500 . Atmosfera a fost de nivel NHL. Tin sa mentionez ca dupa meci suporterii au plecat impreuna catre statia de metrou din apropiere; n-am vazu urma de politist (or fi fost citiva, in civil dar nici unul in uniforma). N-am vazut pe nimeni sa fie atacat verbal ca purta tricoul lui DEG.

Gabriel
6th December 2002, 12:21
Pai la fel se intampla si cu suporterii din NHL. La ei nu exista galerii. Stau suporterii impreuna....iar dupa meci ii vezi tot impreuna la un hot dog si o bere.
Deh,oameni cu minte....nu ca noi.

Dora
5th January 2003, 11:46
Campionat Mondial la hochei pe gheață pentru juniori la Miercurea Ciuc

Patinoarul Vakar Lajos din Miercurea Ciuc găzduiește de luni, 6 ianuarie, Campionatul Mondial de Juniori 20 ani, Divizia a II-a, grupa A la hochei pe gheață. La competiție participă selecționatele României, Lituaniei, Estoniei, Marii Britanii, Bulgariei și Africii de Sud. Secretarul general al Federației Române de Hochei pe Gheață, Eduard Pană, a declarat în cadrul unei conferințe de presă susținute la Miercurea Ciuc că Fundația Hocheiului pe Gheață Românesc a finanțat acest concurs cu 60.000 de franci francezi. Competiția este organizată de Federația Internațională de Hochei pe Gheață, care va trimite un observator la Miercurea Ciuc și de către federația română de specialitate. Cele cinci echipe oaspete sunt cazate și vor servi masa la un hotel de trei stele din Miercurea Ciuc, iar reprezentativa României va rămâne la locul său de catonament din localitatea Frumoasa, de lângă Miercurea Ciuc. Potrvit specialiștilor, în funcție de nivelul echipelor, pe primul loc se situeză Estonia, urmată de Marea Britanie și de România.

Vadim
6th January 2003, 16:50
O mama sa ii spuna unui copil lucrurile alea mi se pare deplasat. Mai ales pe o arena de sport, unde mai degraba ii explici unui copil cum se joaca disciplina respectiva, in speta hochei pe gheata. Copilul nu stie ce e aia puc si i se explica unele tensiuni (si asa intretinute artificial si cu alte scopuri).

In ceea ce priveste stirile, daca trimiteti o sa apara pe site. Probabil ca in curand va incepe o colaborare si cu FR de Hochei, dar asta nu va exclude materialele voastre.

Gabriel, din pacate nu am timp sa merg la meciuri, am vazut anul trecut un singur meci "pe viu", de fotbal, dar sper ca in timp sa se mai schimbe lucrurile. Dar, pana in luna martie, as merge la un meci de hochei.

Gabriel
6th January 2003, 17:20
Tu crezi ca mama copilului stia regulile hockey-ului ? Venisera cu totzii ca niste zvezveci la patinuar.

O sa te anuntz cand ma duc la urmatorul meci..poate mergem impreuna.

Dora...cand incepe re-turul ?

Vadim
6th January 2003, 20:37
Heh, Dora, stirea pe care au pus-o tu acolo e de pe Rompres, o iau de la ei.

Dora
7th January 2003, 15:15
In cea de-a doua zi a Campionatului Mondial de Hochei pe Gheata
pentru juniori 20 ani, Divizia a II-a, Grupa A, care se desfasoara la
Miercurea Ciuc echipa Lituaniei a invins selectionata Bulgariei cu
scorul de 7-2. Pe reprize scorul a fost 5-1. 1-1, 1-0. Au marcat
pentru lituanieni, Slikas Karolis de patru ori si Sakaitis Simas,
Kazlauskas Deividas si Gricius Daugirdas. De la juniorii bulgari au
inscris Blagoev Borislav si Nikolov Emiliyan. Echipa lituaniana a
acumulat 15 pedepse de cate doua minute, ceea ce inseamna 30 minute
petrecute pe banca de penalitati in timp ce selectionata Bulgariei nu
a primit decat 6 pedepse a cate doua minute. Tot astazi mai sunt
programate partidele Romania- Marea Britanie si Estonia-Africa de
Sud.


Gabriel.. habar n-am cand incepe returul. Sorry! :?

Dora
7th January 2003, 19:22
Echipa de juniori a Romaniei a pierdut al doilea meci de la CM de hochei pe gheata

Echipa de juniori a Romaniei a pierdut al doilea meci de la CM de hochei pe gheata, disputat in fata reprezentativei Marii Britanii. Partida s-a incheiat cu scorul de 9-1, pe reprize- 4-0, 2-0, 3-1. Au inscris pentru Marea Britanie Lake Ryan de trei ori, Myers Matthew de doua ori, Towalski Matthew,Rugg Stewart, Moran Paul si Radmall Adam cate un gol. Singurul gol al echipei Romaniei a fost marcat de catre Szasz Szabolcs. Juniorii romani au primit 14 penalizari de cate doua minute, in vreme ce echipa Marii Britanii a acumulat 16 penalizari de 2 minute si una de 20 minute. La aceasta ora se disputa partida Estonia- Africa de Sud. Maine, 8 ianuarie, la Campionatul Mondial pentru Juniori 20 ani, la hochei pe gheata Divizia a II-a grupa A care se desfasoara la Miercurea Ciuc este zi de pauza, urmand ca in data de 9 ianurie competitia sa se reia cu partidele: Estonia- Lituania, Marea Britanie-Africa de Sud si Bulgaria- Romania.

Dora
8th January 2003, 11:57
Estonia a învins Africa de Sud cu 17-4 la CM de hochei pe gheață pentru juniori

Reprezentativa Estoniei, favorită la Campionatul Mondial de juniori 20 ani Divizia a II-a, grupa A, a învins aseară, 7 ianuarie, cu 17-4 echipa Africii de Sud. Pe reprize scorul a fost 9-1, 6-1, 2-2. De la juniorii estonieni au marcat Petrov Alexandr de patru ori, Konosev Deniss de 3 trei ori, Sillandi Paul și Sorokin Jaanus de cîte două ori și Salagin Jevgheni, Kuzmin Ivan, Kaikov Alexandr, Lorenz Kristjan, Razumovski Roman și Kuznetsov Alexandr câte un gol. De la Africa de Sud au înscris Reinecke Joshua și Cardoso Damian de câte două ori. Este cea de-a doua victorie a estonienilor la Campionatul Mondial de hochei pe gheață care se desfășoară la Miercurea Ciuc după ce în prima zi a învins reprezentativa României cu 13-1.

sickboy
8th January 2003, 20:24
Clasament LNH,DUPA 12 etape

1.Steaua 24. 21 0 3 42p
2.Ciuc 23. 13 2 8 28
3.Dinamo 21. 5 3 13 13
4.Progym 22. 1 5 16 7

GoPens
9th January 2003, 13:20
"... Eduard Pană, a declarat în cadrul unei conferințe de presă susținute la Miercurea Ciuc că Fundația Hocheiului pe Gheață Românesc a finanțat acest concurs cu 60.000 de franci francezi. "


ceva n-am priceput. mai exista franci francezi???

Dora
10th January 2003, 09:33
Nu... A fost greseala lui! E vorba de franci elvetieni, dar in conferinta de presa era prea obosit si a zis franci francezi... asta e :happy

Dora
10th January 2003, 15:12
Echipa de juniori a Românie la hochei pe gheață a obținut prima victorie la Campionatul Mondial de Juniori 20 ani, care se desfășoară la Miercurea Ciuc. Juniorii români au învins joi seară(9 ianuarie) echipa reprezentativă a Bulgariei cu scorul de 15-0, pe reprize 6-0, 5-0, 4-0. Golurile selecționatei României au fost însrise de Zsok, de trei ori, Georgescu, Balla și Iustinian de două ori, Șofalcă, Flueraș, Jipa, Molnar, Zerkula și Mărgineanu, o singură dată. Sambata România întâlnește Africa de Sud, iar duminică joacă împotriva selecționatei Lituaniei.

Gabriel
18th January 2003, 01:51
Eu deja am fost la primul meci de hockey pe 2003. :happy
Steaua a intrecut cu 8-3 pe harghitenii de la Progym Gheorgheni.
M-am uitat dupa Vadim pe patinuar...dar nu l-am vazut. :P

Cristian
18th January 2003, 20:03
CLASAMENT Divizia NHL 1


1 Steaua Bucuresti 27 23 0 4 170 - 85 46
2. Sport Club Miercurea Ciuc 26 16 2 8 114 - 78 3
3. Dinamo Bucuresti 24 6 3 15 76 - 112 15
4. Progym Apicom Gheorgheni

Dora
19th January 2003, 12:29
Si eu am fost la meciurile din campionat ale Sport Club Miercurea Ciuc. Vineri au invins Dinamo cu 5-0, iar sambata cu 3-0. Chiar daca vineri seara intrarea a fost libera nu s-au semnalat nici un fel de incidente, cu exceptia obisnuitelor slogane la adresa echipelor din Bucuresti... :evil: In rest, meciuri echilibrate, nu foarte spectaculoase si raman la parerea mea ca cele doua echipe de juniori care au ajuns in finala Campionatului Mondial U 20- Estonia si Marea Britanie- pot da lectii oricaror hocheisti care activeaza in campionatul intern...Astept cu interes play off-ul. Cred ca o sa vin si in Bucuresti...Sper sa nu iau bataie pe acolo /nope/

Gabriel
19th January 2003, 12:37
Ieri cica au batut Gheorghenii pe Steaua cu 6-5. Eu nu am fost la meci dar asa am auzit.

Dora....sa ma anuntzi cand vii in Bucuresti...sa mergem la meci impreuna.

sickboy
20th January 2003, 01:33
Vin si eu daca ma primiti?!

I stood up for you Dora ,NO PROBLEM ! /nope/


:ciocan:


Rezultate weekend
M. CIUC-DINAMO 5-0 VINERI;3-0 SIMBATA

STEAUA-PROGYM 9-3 VINERI: 5-6! SIMBATA

Dora
20th January 2003, 09:05
Va anunt daca vin.. Sper sa nu am in weekend-ul ala examene (sunt in sesiune). Daca sunt libera ne intalnim la patinoar. Poate vine si Vadim :P

Gabriel
21st January 2003, 01:23
Pai cand o sa fie play-off-ul ? Ca doar nu incepe acum ? Eu cred ca prin martie-aprilie are sa fie !

Oricum..in acest week end este Steaua vs. Miercurea Ciuc. Abia astept. Sper sa ajung la patinuar....caci si eu sunt in sesiune. :very sad:

Dora
21st January 2003, 11:06
Din informatiile de culise am aflat ca play-off-ul incepe candva pe la mijlocul lunii februarie... Si eu termin sesiunea chiar in martie.. :very sad: Asa ca..sper ca va fi mai tarziu dar nu prea cred. Vor trai si vom vedea!! Gabriel, sa-mi povestesti si mie cum a fost la meci!! Si poate il iei si pe Vadim sa puna pe site cronica meciului vazut de el!! :P

sickboy
22nd January 2003, 02:49
Cred ca vin si eu la meciul de simbata,vineri nu pot.Tin cu Steaua,dar nu imi place cind se striga lozinci anti unguresti.

Sper sa avem un meci bun,desi Steaua joaca fara citiva titulari.

Cine isi aduce aminte de finala din 2000 cind a fost o bataie generala,nu-mi venea sa cred ochilor! Batai cu pumnii,crosele(not fair),portari contra portari...

Pentru altii,poate a fost un meci urit, dar pentru mine a fost -THE MATCH !

Dora
23rd January 2003, 09:34
Si in patinoarul din Miercurae Ciuc se striga slogane anti-romanseti asa cum se striga anti-unguresti la Bucuresti. E adevarat ca nu prea au ce cauta intr-o arena sportiva, dar important este meciul, jocul hocheistilor! Eu spun sa te duci la meci.. sper sa merite!

sickboy
26th January 2003, 04:13
REZULTATE: vineri- Steaua-Ciuc 1:3
sambata- Steaua-Ciuc 2:7 !!!

Am fost la meciul se sambata,dezastru Steaua, Miercurea Ciuc s-a distrat !
In min. 5 era deja 0-3 ,dupa prima repriza,0-5 !
Se vad rezultatele noilor achizitiide la Ciuc si lipsa de experienta a portarilor de la Steaua.Plus Steaua a jucat fara citiva jucaori importanti (Lupascu si linia ucraineana),dar ciucani au meritat din plin victoria.
Tot meciul se poate rezuma la o singura faza-lansat in urmarirea unui puc pierdut, veteranul C.Daia(Steaua) avea avans vreo trei metri fata de Elekes(M.Ciuc),dar Elekes l-a depasit in viteza pe Daia, a driblat portarul si a inscris...

Gabriel
26th January 2003, 10:45
Am fost la amandoua meciurile. La meciul de vineri am fost impreuna cu Vadim.
Parerea mea este ca Steaua s-a relaxat...ei nemaiputand pierde sefia clasamentului...implicit avantajul terenului propriu in finala.
Am urmarit in acest campionat...daca nu ma insel 14 meciuri cu Steaua. Steaua nu joaca cum a jucat in acest week end. O sa vedetzi in finala. :happy

Oricum....Ciucanii raman o echipa buna...si eu am sa tin cu ei la finala..pentru ca ma intristeaza publicul de pe patinoarul Mihai Flamaropol. Un public format din majoritate tigani boratzi , pusti la pubertate si necunoscatori ai jocului de hockey. Mi se pare o rusine...publicul bucurestean de hockey.
La 5-0...cand Ciuc evoluau in 4 oameni...li s-a mai accidentat unul...iar spectatorii exultau. Au inceput obisnuitele sloganuri cu bosgorii. Asa a reusit sa dea si Steaua un gol..5 contra 3.

Sickboy....dar ce parere ai de golul 3 al Ciucului ? De la linia albastra. :happy
Plus ca ciucanii au reusit 2 goluri..short-handed...adica in inferioritate.

Dora
27th January 2003, 09:49
Imi pare rau ca nu am fost la meciuri.. Abia astept play-off-ul!! Cu toate ca n-am vazut partidele nu cred ca Steaua nu poate mai mult decat a aratat vineri si sambata..
Ma amuza Gabriel care spune ca va tine cu Ciucul pentru ca publicul de hochei de pe Flamaropol este o rusine... Daca ai veni la Miercurea Ciuc ti-ai dat seama ca aici exista un public de hochei format, care cunoaste regulamentul, dar care are fata de Steaua, aceeasi reactie ca si "tiganii boratzi , pustii la pubertate si necunoscatorii jocului de hockey"...Nu cred ca are vreo legatura cu daca cunosti sau nu jocul asta... Si daca are sa-mi explici si mie de ce la nu stiu ce finala la Miercurea Ciuc, cand Coco Cazacu a fost lovit si a facut comotie pe gheata, 3 mii de spectatori urlau: Loviti-l. omorati-l!! Si la noi si la voi, din pacate se intampla asta.. Eu o sa tin cu Steaua... "Dumneaavoastra, domunule Gabriel", puteti sa tineti cu cine vreti ca doar traim intr-o tara libera. :P

P.S Cine a scris stirea de pe site..cu meciul de vineri seara?? patinoarul ala se mai cheama 23 August, sau e Flamaropol?? :happy

Gabriel
27th January 2003, 17:55
Articolul l-a facut Vadim. Cu chiu cu vai am reusit sa-l trag dupa mine la meci. :) Patinoarul se numeste Mihai Flamaropol...dar noi ,bucurestenii, tot 23 August ii zicem.
La fel si la stadionul de fotbal. Nu il cunoaste nimeni drept Lia Manoliu. 23 August ii zic totzi..chiar si pustii de 10 ani. 23 August..sau simplu...23.

A..pai daca si suporterii de la Miercurea Ciuc sunt asa necivilizatzi nu mai tin cu ei. Tin cu bucurestenii.....ca-s de'ai mei. :happy
Am vazut interviu cu Daia pe B1....si zicea ca or sa is intre in normal de saptamana viitoare...cand se va intoarce linia ukrainiana. Ei..saracii au jucat in 2 linii.
Asa ca ,draga Dora....te astept sa sustinem impreuna Steaua.

Romania este tzara noastra
Si ne pisham pe Ungaria voastra
Ale,ale..ale,ale
Sa-tzi dau la **** , bozgore !

Cam asa canta publicul de pe Flamaropol. :happy

sickboy
27th January 2003, 20:53
In legatura cu golul trei,gol frumos dar eu zic ca a gresit portarul.

Toata admiratia pentru jucatorul ciucan,accidentat,care a incercat sa se ridice, sa stea in picioare si sa-si ajute echipa!

Cred ca vom avea o finala echilibrata cu conditia ca Steaua sa revina la forma de la inceputul sezonului.

In legatura cu spectatorii...no comment...incerc sa nu le dau atentie.

As dori ca hocheiul din Romania sa fie mult mai fizic,citeodata zici ca e patinaj artistic,asta datorita si arbitrajului;mai multa intensitate,meciurile ar fii mult mai atractive si hocheiul ar avea mai multa publicitate => mai multi bani !

PS. Din surse sigure am auzit ca C.Daia(antrenorul Stelei) era foarte nervos pe jocul prestat de Steaua;ucrainienii vor veni marti.

Dora
28th January 2003, 09:38
Eu nu am de gand sa strig nemerniciile ale pe patinoar, daca vin la meci... :shock: Nu sunt demne de cineva care are pretentia ca stie sa deosebeasca albul de negru...Eram sigura ca din cauza ukrainienilor au evoluat stelistii prost. Am intzeles ca impreuna cu linia ukrainieana sunt, la ora actuala, mai buni decat ciucanii. Sa vina play off-ul!! :yeah:

Gabriel
28th January 2003, 11:31
Eh..pai nici eu nu strig alea...dar ma distreaza unde ducea mintea oamenilor si ce poa' sa scorneasca.

Doar stii ca si pe mine ma enerveaza publicul prost..d p oricarepatinoar. M-am enervat cumplit cand il fluierau pe jucatorul de care zice sickboy.

Play-off-ul va veni. Mai sunt inca 6 etape. Deci...3 saptamani. Steaua are 6 puncte avans. Deci este posibil ca Ciuc sa castige sezonul regulat si sa obtina avantajul terenului propriu in finala.
Tot ce imi doresc e sa vad...5 meciuri. Sper sa nu se termine finala cu 3-0.

Dora
28th January 2003, 12:15
Iti doresti sa vezi 5 meciuri?? Asta inseamna ca vii la Ciuc?? Sa vezi ce inseamna patinoar plin!! Nu credeam ca Ciucul mai poate castiga avantajul terenului propriu.. Vom trai si vom vedea!! Daca mai sunt trei saptamani s-ar putea sa pierd primele meciuri ca am examen atunci.. :evil: Dar simt ca Steaua va castiga play off-ul!! :yeah:

Gabriel
28th January 2003, 13:04
Nu , nu vin la Ciuc. Dar ar fi frumos sa vad meciul de deschidere al finalei la Bucuresti. Meciul 4 si meciul 5 tot la Bucuresti.

oftopic : credeam ca ai depasit varsta facultatzii :P

Dora
28th January 2003, 15:03
Stimabile domn, Gabriel ! Incepetzi sa ma enervatzi din ce in ce mai tare... :ciocan: Dar acest fapt nu cred ca-i intereseaza pe cei care scriu pe acest forum.. Asa ca daca vretzi sa ne certam o putem face pe private :evil:
Eu credeam ca discutam despre sporturi de iarna, mai exact hochei si nu despre varsta mea sau a ta.. Si daca vrei iti spun acum ce varsta am, pentru ca e o varsta care imi place.. dar nu vad legatura cu forumul asta. In plus oricand poti sa inveti, niciodata nu esti prea destept!! :flame:

Gabriel
28th January 2003, 22:08
Nu vreau sa ne certam pe privat...vreau sa ne tachinam in public. :happy

Iata clasamentul la zi :

1. Steaua Bucuresti 30 23 0 7 178 - 101 46
2. Sport Club Miercurea Ciuc 29 19 2 8 127 - 81 40
------------------------------------------------------------------------------
3. Dinamo Bucuresti 29 7 4 18 86 - 131 18
4. Progym Apicom Gheorgheni 30 4 6 20 86 - 164 14

Iata si clasamentul ligii a doua :

1. Sportul Studentesc Bucuresti 14 14 0 0 104 - 26 28
2. Ager Dunarea Galati 12 7 0 5 36 - 34 14
------------------------------------------------------------------------------
3. HC Csikszereda M-Ciuc 16 3 0 13 43 - 86 6
4. HC Sfantu Gheorghe * 10 2 0 8 28 - 65 4

* = s-au retras din campionat. nu stiu motivele. probabil financiare

Astept cu interes meciurile de baraj pentru calificare in grupa I. Dar probabil nici SPortul si nici Galati..nu vor reusi accederea in primul esalon.

Dora
29th January 2003, 09:00
Doar sase puncte intre Sport Club si Steaua?? Sper sa vad 3 meciuri la Ciuc(daca vor fi) Daca nu va bate Steaua in primele doua la Bucuresti si apoi si la Ciuc si se termina play off-ul!
Nu cunosc evolutia echipelor din Liga a 2-a asa ca nu-mi pot da cu parerea despre posibilele echipe care vor accede in grupa I... :?
Spuneai ceva de tachinat?? :P

Gabriel
29th January 2003, 11:08
Pai finala se joaca asa : primul meci la locul 1 , urmatoarele doua la locul doi , si urmatoarele meciuri..la locul 1...daca este nevoie.

Deci..daca castiga Ciuc...sezonul regulat..primul meci va fi la tine , iar urmatoarele doua vor fi la mine.

Tachinat ? Eu nu ma tachinez cu oamenii batrani...pentru ca sunt suparaciosi. 8)

Dora
29th January 2003, 11:24
OK!! Pai Ciucul nu castiga sezonul regular.. mai mult ca sigur! Si asta inseamna ca e foarte posibil sa se joace trei meciuri la tine.. Si primul meci sa fie la tine... :) Urmatoarele doua la mine si restul la tine... Deci daca nu ma duc la primul meci la Bucuresti e posibil sa vad doar meciurile care se disputa la M.Ciuc si apoi daca mai e cazul sa vin si la Bucuresti. intzeleg!

Esti liber sa nu te tachinezi cu oamenii batrani pentru ca, oricum, cu mine o faci.. Cu alte cuvine, daca nu te tachinezi cu oamenii batrani, dar cu mine o faci, inseamna ca nu intru in aceasta categorie :P :P

Dora
31st January 2003, 12:21
La sfrasitul acestei saptamani au loc meciuri contand pentru Liga Nationala de hochei pe gheata, prima grupa valorica. La Bucuresti Steaua joaca impotriva echipei Dinamo, iar la Gheorgheni Progym Apicom primeste replica Sport Club Miercurea Ciuc (sambata ora 19, duminica ora 17). Gabriel, sa stii ca iubitorii de hochei din Miercurea Ciuc isi doresc ca primul meci din play-off sa se dispute la Bucuresti, sa invinga Sport Club, sa castige si cele doua meciuri de la M.Ciuc si sa intre in posesia titlului acasa.. Dupa toate probabibiltatile Sport Club nu a castigat niciodata titlul acasa, in fata propriilor suporteri, care isi doresc foarte mult acest lucru.. :)

Gabriel
31st January 2003, 17:46
Eu cred ca o sa-l piarda acasa. O sa castige Steaua primul meci la Bucuresti..si urmatoarele doua acolo. Eh....dar sa nu ne hazardam.

Ma gandesc sa plec spre patinoar , desi afara e zapada si frig. Ar putea fi un meci frumos in seara asta. Mai am juma' de ora la dispozitie....timp in care ma gandesc daca ma duc sau nu.

Dora
2nd February 2003, 09:43
Si eu cred la fel..S-ar putea totusi sa nu piarda acasa ambele meciuri. Sport Club joaca fenomenal in fata propriilor suporteri, asa ca e posibil sa castige Steaua acasa.. Sper ca ai fost la meci! Eu nu m-am dus pentru ca de la M.Ciuc la Gheorgheni e oarece distanta, drumurile nu sunt foarte curatate si nu vroiam sa risc sa raman blocata pe undeva. Nu stiu daca mai joaca Sport Club vreo etapa acasa, inainte de play-off :?

Gabriel
2nd February 2003, 11:33
Am fost la meciul de vineri..cand Steaua a invins cu 7-2. A fost un meci foarte frumos. S-a vazut clar cate nevoie are Steaua de linia ukrainiana....care si-a facut pe deplin datoria la acest meci.
Dinamo habar nu au de scheme . Nu stiu sa se aseze in teren. In doua situatzii de 5 contra 3 nu au fost capabilisa inscrie. Ba chiar erau sa primeasca gol. Avand un surplus de doi jucatori pe gheatza ei sutau la poarta de la linia albastra..in loc sa faca o schema , ceva.

La meciul de ieri nu m-am mai dus....pentru ca nu prea mai aveam ce sa vad. Dinamo sunt mult prea slabi. Am auzit ca s-a terminat cu 4-1 pt. Steaua.

In ultima etapa (deci peste 2 saptamani..ca 2 etape au mai ramas)....Ciuc va juca acasa cu Steaua. Deci...o sa ai parte de meciuri frumoase. Eu nu voi mai vedea meciuri pana la play-off..ca Steaua mai are doar deplasarile de la Ciuc si Gheorgheni ...iar Dinamo va juca fara public.

Asadar..ne vedem la play-off !

Dora
3rd February 2003, 08:38
Nici Ciuc si nici Steaua nu prea au ce arata, daca nu sunt pe gheata liniile ucrainiene.. Steaua a pierdut multi jucatori- Cazacu, Radu Viorel, etc, iar Ciuc a renuntat la unii dintre ei asa ca amandoua aveau nevoie de oameni. Abia astept meciul Steaua- Sport Club inainte de play-off. Probabil ca va semana cu o pregatire pentru finala.. ne vedem la play-off! Sau nu.. :thinkso:

Dora
4th February 2003, 08:36
La Miercurea Ciuc, in weekendul asta, se disputa nu mai putin de trei partide Sport Club- Dinamo Bucuresti. Vineri si sambata sunt meciurile din sezonul regular, iar duminica se continua partida dintre Sport Club si Dinamo, cea in care s-au inregistrat incidente la Bucuresti. Din cate spunea ofiterul de presa de la Sport Club meciul continua din minutul in care s-a oprit si de la scorul 4-1. Se joaca cu usile inchise, dar tot o sa merg... :happy

Dora
5th February 2003, 14:12
Am aflat Gabriel ca play off-ul incepe pe 21 februarie.. Asa ca la primul meci nu am cum sa ajung.. Poate vin in Bucuresti la meciul 4, daca va mai fi :)

Gabriel
5th February 2003, 16:52
Abia astept finala.

Iata clasamentul punctelor :

1. Levente Elekes SCMC 30 22 52
2. Evgheni Pisarenko Steaua 19 23 42
3. Andrei Butochnov Steaua 23 18 41
4. Viorel Nicolescu Steaua 24 16 40
5. Catalin Geru Steaua 25 13 38
6. Jozsef Adorjan Dinamo 24 12 36
7. Ion Timaru Steaua 17 19 36
8. Nutu Andrei Dinamo 12 23 35
9. Razvan Lupascu Steaua 17 17 34
10. Tibor Tatar SCMC 18 14 32

Prima cifra reprezinta golurile , a doua cifra reprezinta pasele , a treia cifra reprezinta totalul punctelor.
Inca o data ma intreb : ce s-ar face Steaua fara ai sai ukrainieni ?

Dora
10th February 2003, 09:08
Am fost duminica la meci.. S-au jucat ultimele 27 de minute din partida Sport Club- Dinamo București disputată în data de 9 noiembrie 2002 și întreruptă în minutul 33, din cauza gravelor incidente care au avut loc pe patinoarul „Mihai Flamaropol”. Dupa cum stiti partida a fost întreruptă în luna noiembrie când doi hocheiști ciucani, Butsenko Konstantin și Szocs Szabolcs, au fost bătuți cu bestialitate de un grup de persoane înarmate cu bâte de baseball. Săptămâna viitoare, sâmbătă și duminică, se dispută ultimele două meciuri din sezonul regular dintre Sport Club și Steaua București, urmând ca în funcție de golurile marcate una din cele două echipe să câștige avantajul terenului propriu pentru play-off. Daca Sport Club invinge cu un avans de 8 goluri poate castiga avantajul terenului propriu.. Vineri si sambata Sport Club a invins Dinamo cu 10-0 si respectiv 9-2. Hocheistii de la Dinamo parca nu era pe gheata, sau erau dar concurau pentru proba de dans la patinaj artistic.. :D Astept saptamana viitoare meciul cu Steaua si apoi play-off-ul! :yeah:

Gabriel
10th February 2003, 17:55
Si iata ca in necunostiintza de cauza...eu & Dora am fost impreuna la meci. La Dinamo vs. Miercurea Ciuc. Eu am vazut prima parte la Bucuresti..pana la gravele incidente....iar ea a vazut ultima parte la Miercurea Ciuc.

Deci..am vazut acelasi meci...la patinuar.

Astept cu interes deciderea avantajului terenului propriu. Orice e posibil.

Dora
11th February 2003, 09:05
Iata un aspect la care nu m-am gandit Gabriel... Chiar ca am fost amandoi la acelasi meci jucat pe doua patinoare diferite. :) Am uitat sa spun ca s-a reluat de la 4-1 pentru Sport Club si s-a terminat cu 8-1. Si nu a fost nici un incident pentru ca s-a jucat fara public. Chiar cineva din tribuna spunea ca e trist sa urmaresti un meci de hochei fara spectatori. Nici nu te puteai concentra prea bine la jocul sportivilor pentru ca te gandeai ca nu e decat un simplu antrenament...
Si eu astept deciderea avantajului terenului propriu, dar parca mi-e greu sa cred ca Steaua va pierde la 8 goluri diferenta. Daca se va intampla ma voi gandi inevitabil la un soi de blat. :D
P.S Iata ca am devenit si junior!!! :jump:

sickboy
14th February 2003, 00:44
Cum va descurcati cu frigu' Dora?

Se joaca hochei in exterior, adica pe patinoare naturale?
Va invidiez pe voi cei din zona Harghitei,patria hocheiului in Romania ! :yeah:

Am auzit ca exista un bar numai al fanilor hocheiului.

Dora
14th February 2003, 08:41
Cei sanatosi se descurca foarte bine cu frigul... Cei care au probleme de sanatate au mult de suferit, mai ales ca in acest an am avut diferente foarte mari de temperatura de la zi la noapte, de aproape 30 grade, si fluctuatii barice neobisnuite.. Drept urmare, cardiacii, astmaticii si bolnavii psihici umplu spitalele... Saptamana trecuta 8 oameni au murit dupa ce au intrat in stop cardio respirator.. Cred ca e cea mai lunga perioada cu temperaturi sub minus 20 grade din ultimii 20 ani!

In exterior nu prea se joaca hochei, din cate stiu eu. Si asta pentru ca nu prea avem patinoare naturale. Stiu ca s-a redeschis cel de la Bălan, orasul natal al lui Timar de la Steaua si in rest nu am informatii ca ar mai fi. In trecut patinoarele naturale de la sate chiar erau foarte frecventate si de acolo erau selectionati viitorii componenti ai Sport Clubului. In acest an se pare ca vor incepe lucrarile la doua patinoare naturale, unul la Miercurea Ciuc, langa cel artificial si unul intr-un sat..

Stiu ca exista un bar al iubitorilor de hochei, am trecut de multe ori pe langa el, arata bine, dar de intrat n-am intrat niciodata. Nu ma intreba de ce... cred ca cei care intra acolo nu-mi spun nimic :? Cam asta e! In ritmul asta voi ajunge sa scriu romane fluviu :P

sickboy
15th February 2003, 01:56
Brrr...frig !

Merci,mai scrie.

Dora
16th February 2003, 10:41
Sport Club Miercurea Ciuc a învins vineri seara Steaua Bucuresti cu scorul de 4-3, în ultima etapa a Campionatului national de Hochei pe Gheata. Sâmbătă însă Sport Club a fost învinsă pe patinoarul Vakar Lajos cu scorul de 3-1 de catre eterna sa rivala, Steaua București. La sfârșitul partidei mai mulți suporteri ciucani au vrut sa-l batã pe arbitrul de poartã Csomortan Laszlo care a anulat un gol al echipei Sport Club. Acesta a fost scos din patinoar de aproximativ 20 de jandarmi. Prezent la meci, secretarul general al Federației Române de Hochei pe Gheațã, Eduard Panã, a declarat cã meciul de sâmbãtã seara a fost cel mai frumos din tot campionatul, caracterizat prin dãruire, angajament fizic, tehnicã în mare vitezã și așezare tacticã deosebitã a ambelor echipe.

Va povestesc maine mai multe.. meciul de sambata a fost extraordinar!! O adevarata finala.. Sper ca si play-off-ul sa fie la fel :happy

Gabriel
16th February 2003, 10:46
Iata clasamentul final :

1. Steaua Bucuresti 36 28 0 8 211 - 114 +97 56
2. Sport Club Miercurea Ciuc 36 25 2 9 171 - 90 +81 52
------------------------------------------------------------------------------------
3. Dinamo Bucuresti 36 9 4 23 100 - 174 -74 22
4. Progym Apicom Gheorgheni 36 4 6 26 96 - 200 -104 14


Asteptam mai multe despre meciul de sambata. :)

Ne vedem sau nu la Bucuresti...saptamana viitoare ?

Dora
17th February 2003, 09:28
Despre meciul de sambata, vorba lui Eduard Pana- a fost, cred, cel mai frumos din intreg campionatul. Toate cele trei reprize au fost spectaculoase, mare viteza pe gheata, atacuri si aparare foarte buna a ambelor echipe.. Chiar a fost o incantare sa-l urmaresc!! A fost si un incident la sfarsitul partidei cand suporterii au vrut sa-l bata pe arbitrul de poarta, Csomortan Zsolt, pentru ca la scorul de 1-1 a anulat un gol al Sport Club-ului.. Pana la urma a fost scos din patinoar cu vreo 20 de jandarmi, dar, din cate ii cunosc eu pe cei de aici, tot isi va primi pedeapsa. De remarcat prestatia de zile mari a lui Timaru...Are omul asta o viteza de reactie si o tactica cu care poate concura cu ucrainienii si de la Steaua si de la Sport CLub.. Chiar ma gandeam ca daca l-ar chema Butsenko sau Emelianenko sigur ar fi cotat mai bine..
Din informatiile de culise, dar sigure, la play off vor arbitra trei brigazi internationale, stiu si din ce tara dar nu spun deocamdata ca e- off record-Ma bucur ca e asa... ca sa elimine orice speculatii..

Gabriel, din pacate vineri, 21 februarie, nu ne vedem la meci pentru ca sambata la ora 10 am examen si nu am cum sa ajung la Brasov..Sorry!! Poate alta data! :no:

GoPens
17th February 2003, 12:26
conform lui express.ro [http://www.expres.ro/sport/?news_id=112219]
arbitrii vor fi din CZ.

"Nemultumiti de prestatia arbitrilor, ciucanii au propus ca la finala sa fie adusi trei arbitri din Cehia. Marius Gliga, antrenorul Stelei, era ieri convins ca arbitrul a procedat corect la faza incriminata de ciucani. “Avem caseta meciului, putem proba ca n-a fost gol. A fost mai degraba o deficienta organizatorica la faza golului decit o greseala de arbitraj. "

n-am inteles ceva. n-a fost video review la golul cu pricina?`

Dora
17th February 2003, 14:18
Da, intr-adevar, arbitrii sunt din Cehia. E vorba de trei brigazi care vor arbitra in play- off. Cel putin asa spune Eduard Pana.
Ce spuneai sa fie?? Video review? Fii serios!! Unde crezi ca s-a desfasurat meciul?? Suntem in Romania!! Chiar ma bucur ca Marius Gliga are caseta meciului pentru ca a fost prea mare scandal pe seama golului ala.. De unde eram eu.. din partea cealalta a patinoarului si langa mantinela, chiar n-am vazut mare lucru... :?

PezDisperser
18th February 2003, 17:16
dar ce au arbitrii nostrii? :? nu pot fi impartiali nici macar in playoffuri? sau care e faza?

Dora
19th February 2003, 14:36
E mai bine sa fie arbitri neutri. Nu ca ar nostri nu ar fi buni, dar pentru ca lupta pentru titlu se da intre Steaua Bucuresti si Sport Club Miercurea Ciuc intotdeauna vor exista speculatii.. Daca sunt unguri vor fi acuzati ca au influentat Sport Clubul, daca sunt romani ca au influentat Steaua.. Asa ca e mai bine sa fie cehi, sau orice alta natie, si sa inchida gura carcotasilor :thinkso:

GoPens
20th February 2003, 14:24
problema e ca cehii s-ar putea sa aibe un stil de arbitraj cu care jucatorii de la noi sa nu fie obisnuiti (consistenta in arbitraj e importanta) si s-ar putea sa fie obisnuiti cu o interpretare diferita a regulilor.

dar data fiind situatia intre MC si Steaua, un arbitraj impartial e mai important decit sa fie si bun.

Dora
21st February 2003, 10:04
Daca mergeti astazi la 17 la primul meci din play-off, pe Flamaropol, va rog sa-mi povestiti si mie cum a fost :) Vizionare placuta! Eu va voi spune ce va fi saptamana viitoare. Toate bune! :yeah:

Gabriel
21st February 2003, 11:20
Normal ca mergem ! :)
Bafta la examen , maine ! ...si poate ne vedem peste doua saptamani daca se prelungeste seria.

sickboy
21st February 2003, 11:24
Meciul de azi e LIVE pe TVR2 de la 17.00 !

Din pacate azi nu pot sa vin ,se joaca si miine?

:ciocan:

Gabriel
21st February 2003, 11:54
Nu. Urmatoarele doua meciuri se joaca la Miercurea Ciuc...saptamana viitoare.
Si pe urma..iar la Bucuresti..daca una dintre echipe nu va castiga toate cele 3 meciuri.

Dora
21st February 2003, 14:06
Si eu am auzit ca se transmite in direct la TVR 2, dar nu stiu daca e sigur. Sper sa se prelugeasca si sa nu se termine finala dupa trei meciuri pentru ca, chiar am chef sa vad mai multe meciuri faine... Gabriel, mersi pentru incurajari. Chiar am nevoie, ca am un examen uracios :shock: Weekend placut!!

Gabriel
21st February 2003, 22:31
ale,ale...ale,ale....itzi dam la **** bozgore !....a fost scandarea cu care Armata Ultra a intampinat echipa ciucana pe gheatza patinuarului Mihai Flamaropol..cu ocazia desfasurarii primului meci al finalei Ligii Nationale. Cand echipa militara si-a facut aparitia ..intr-un echipament ce se asemuia cu cel al new-york-ezilor de la Rangers , galeria a explodat pur si simplu.
O atmosfera foarte frumoasa in tribune unde au luat loc circa 1000 de spectatori.
A fost prezenta si o mica galerie ciucana formata din vreo 10 oameni...care bolboroseau ceva in ungureste.

Dupa cum stitzi meciul s-a terminat cu 5-0 in favoarea bucurestenilor. Pe teren nu au existat decat ei. Meciul nu a fost deloc unul frumos...ambele echipe fiind incordate. Dar astazi..Steaua a fost cu mult peste adversara sa.
Sper din tot sufletul sa castige si Ciuc macar un meci...sa mai am parte de hockey live in acest sezon.

Dupa primele 3 goluri..publicul scanda pe buna dreptate...."plecatzi acasa ! " . Ciuc s-a facut de ras.

Dora
23rd February 2003, 10:26
Hihihi.. Gabriel, nu stii ce inseamana sa explodeze galeria :P M-am uitat si eu la prima repriza a meciului si am avut senzatia ca, cu hocheistii la Sport Club s-a intamplat ceva :? Parca erau pierduti in teren, nu puteau sa construiasca nimic, in poarta nu era decat umbra excelentului Vasziliev, ce s-a intamplat cu oamenii astia? Stiu ca nu au avut patru titulari pe teren, dintre care capitanul Hozo, dar parca forta unei echipe nu sta in patru oameni.. De vazut o partida live sigur vei mai vedea Gabriel, pentru ca Ciucul va castiga acasa o partida...Asa se intampla intotdeauna'
Echipamentul despre care vorbesti, stelistii l-au purtat si saptamana trecuta la Ciuc, dar din cate stiu eu numai tricourile sunt noi... In fine, astept cu nerabdare meciurile de la sfrasitul saptamanii. Gabriel tu o sa le vezi la TV.. :happy

Gabriel
23rd February 2003, 10:35
Vii la Bucuresti daca se prelungeste seria ? Promit sa itzi fac cinste cu un pumn de semintze. :)

Dora
23rd February 2003, 11:49
Hihihi.. Nu mananc niciodata semnite in patinoar :P Nici daca-mi face cineva cinste. Doar un pahar de ceai in pauze.. la noi se da la protocol la patinoar, ceai cald. Revenid la lucruri serioase imi doresc foarte tare sa vin la Bucuresti pentru ca niciodata nu am vazut un meci pe Flamaropol.. Dar.. daca va fi vineri la 17, mi-e imposibil pentru ca eu vineri lucrez pana la 14, adica atunci as putea teoretic sa fug de la lucru.. Si nu prea as avea cu ce sa vin la Bucuresti. Eventual daca ma teleportez!! Poate se prelungeste si se va juca si sambata (cred ca sper prea mult) si atunci as putea sa vin. Pana atunci mai vorbim... :)

Dora
24th February 2003, 15:28
Acum m-am intors de la o conferinta de presa si se pare ca se isca un scandal in hocheiul romanesc. Sport Club Miercurea Ciuc a sesizat Biroul Federal al FRHG si Federatia Internationala despre faptul ca hocheistul ucrainean de la Steaua, Riabenko Konstantin, evolueaza ilegal.. Mai exact, astia au facut rost de o foaie de arbitraj din campionatul Ucrainei care atesta ca Riabenko a jucat pe 7 ianuarie acolo. iar perioada de transferari la noi a fost in decembrie.. Cu alte cuvinte, daca se va dovedi ca Riabenko nu are drept de joc, Steaua risca sa piarda primul meci al finalei cu 5-0, adica exact cu cat l-a castigat pe merit, spun eu.. Chiar imi pare rau daca se va ajunge la asta, cu toate ca nu sunt de acord nici cu ilegalitatile.. Astept decizia Biroului Federal si evident, meciurile de la sfarsitul saptamanii... Si, astept si reactzii de la voi la toata povestea asta!! :?

Gabriel
24th February 2003, 18:23
Ar fi o mare tampenie. Steaua ar fi castigat si fara acest hockeyst. Eu nici nu am auzit de el.
Ciucu' sunt prea prosti si d'aia se agatza si ei de ce pot. Chiar daca Steaua va pierde meciul la masa verde...tot va castiga finala....pt. ca au 2 clase peste Ciuc la ora actuala. :happy

Dora
24th February 2003, 19:07
Si eu sunt de aceeasi parere... Toata lumea a vazut ca Sport Club a jucat ca o echipa de clasa a 10-a.. Din pacate o decizie la masa verde in defavoarea Stelei ar putea insemna un soc psihologic pentru ei si in infernul patinoarului de la Ciuc ar putea pierde ambele meciuri si deci si finala... Nu stiu ce sa spun.. La ora 18 FRHG inca analiza contestatia Sport Club.. Nu inteleg de ce nu au facut aceasta sesizare inainte de primul meci al finalei ? Mie mi-au spus ca stiau de 2 saptamani, dar au avut nevoie de dovezi (adica foaia respectiva de arbitraj pe care o am si eu). Cu toate astea ma gandesc ca ar fi putut sesiza Federatia Internationala care poate obtine mai usor informatiile de la federatiile nationale. Orice argumente ar aduce ei, unii dintre fanii Sport Club spun ca vor ramane cu un gust amar daca echipa lor favorita ar castiga finala dupa o decizie la masa verde, pentru ca au vazut cu totii ca ciucanii nu au jucat deloc!! Sa vedem ce hotaraste FRHG!! Ar fi nedrept pentru ca Riabenko asta, dupa cum spuneai si tu Gabriel, nu prea a aratat mare lucru... Din cate am auzit suspiciuni planeaza si asupra portarului.. Tergheev, sau cum il cheama.. Chiar imi pare rau... :(

Dora
25th February 2003, 15:20
Am citit ca FRHG a trimis un fax la Federația Ucraineană de specialitate pentru a rezolva cazul Riabenko. Presedintele FRHG, Marian Negoita spune ca nu a luat nici o decizie în acest caz si ca așteaptă un răspuns din partea ucrainenilor pentru a vedea cînd s-au dat dezlegările pentru cei șapte jucători prezenți în România: patru la SC Miercurea Ciuc și trei la Steaua. Sper ca Steaua sa nu piarda atat de stupid meciul de la Bucuresti! :hmm:

Danciu
26th February 2003, 17:21
Se pare ca federatia internationala nu cunoaste nici un transfer facut de Steaua (Anton Butochinov,Trechnev,Rijabenko) si SCMC (Hmil, Scerbatiuk, Fadeev, Dvoretkii). Actele nu au ajuns la federatia internationala. Asa suna faxul trimis inapoi de federatia internationala FRHG. Dupa cum se vede 7 ucrainieni joaca ilegal in Romania, deoarece ei nu sunt inregistrati la FIH. Se pare ca Negoita si Pana sunt in mare impas si vor permite ambelor echipe sa utilizeze jucatorii in continuare. Asa este bine si pentru spectacolul hocheistic. Last News: Coco Cazacu s-a intors si va juca la Miercurea Ciuc contra lui SCMC. Steaua prezinta o echipa formidabila (Gliga a spus ca e cea mai tare din istoria clubului) iar SCMC pare sa aiba putine sanse in castigarea finalei. O victorie la Bucuresti pt SCMC pare putin probabila in cazul cand SCMC reuseste 2 victorii pe teren propriu.

Dora
27th February 2003, 14:15
Iata o veste neasteptata! Sport Club se duce cu pâra la Federația Internațională și nici ei nu sunt curați :D Se adeverește încă o dată proverbul cu „Cine sapă groapa altuia...
Abia aștept meciurile de vineri și sâmbătă... Si încă o veste bună cu venirea lui Coco Cazacu! Cred că omul ăsta și-a dat seama că ce știe să facă cel mai bine e să joace hochei! :yeah:

PezDisperser
27th February 2003, 15:03
http://www.topsport.ro/categories.jsp?artNdx=7055

interviu interesant

PezDisperser
27th February 2003, 15:16
se preconizeaza o transmisie televizata ceva?

Dora
27th February 2003, 15:42
Se transmit in direct ambele partide pe TVR 2.. De la ora 17. Asa stiu

PezDisperser
27th February 2003, 21:17
da, asa scrie si in program ... sa speram ca va fi un meci "mai bun" 8)

Gabriel
28th February 2003, 01:32
Danciu a scris urmatoarele dar din pacate pe un subiect nou. Nu este nevoie de subiect nou pt. asa ceva. Pt. ca Vadim inca nu a inclus la forum optiunea de unire mesaje...nu am cum sa le unesc. Iata ce a zis danciu

Asa cum am anuntat deja apelul celor de la SCMC a fost respins. Riabenko are drept de joc si pentru urmatoarele jocuri. Poate SCMC va face apel la urmatorul meci la Bucuresti ca nu pot juca pentru ca le cade tavanul in cap. Penibil.Penibil.Penibil. Coco Cazacu asteapta sa intre pe gheata si sa inscrie :drak: Cat pentru SCMC din Bucuresti un singur mesaj: /fu/ /fu/ /fu/

Dora
2nd March 2003, 09:33
Extraordinar de frumos ultimul meci al finalei!! Spectaculos, echilibrat, dramatic... Ma bucur ca am avut ocazia sa vad o asemenea confruntare. Din cate stiu eu e pentru prima data de cand se castiga campionatul la lovituri de departajare si tot pentru prima data cand Steaua i-a titlul la Ciuc.
Peste doua saptamani va avea loc Adunarea Generala a FRH in care se va da o batalie dura pentru schimbarea conducerii- adica Pana si Negoita- Se pare ca mediatiazatul caz „Riabenko” a sco s la iveala o groaza de nereguli din hocheiul romanesc. Din 2000 si pana acum nici unul dintre stranierii care au jucat in Romania nu au avut drept de joc, si asta pentru ca FRH nu a virat banii necesari catre Federatia de Internationala, bani pe care de altfel cluburile i-au dat FRH.
Aud ca pana si contractul de sponsorizare a Connex-ului este incheiat cu Fundatia Hocheiului Romanesc, in fruntea careia se afla Pana, si nu cu Federatia asa cum era normal.. Sunt foarte curioasa ce se va intampla! :?

sickboy
4th March 2003, 20:14
Nu m-am uitat la meciuri din cauza tansmisiei sub orice critica a TVR-ului!

Cred ca Gabriel ar fi vrut ca Miercurea Ciuc sa cistige macar un meci,singurul fan al Stelei care dorea ca echipa sa piarda macar un meci. /nope/

Dora
5th March 2003, 12:54
Gabriel ar fi vrut ca Miercurea Ciuc sa cistige macar un meci pentru ca, spune el, vroia sa mai vada un meci pe Flamaropol.. Sau poate ca sa-mi faca mie cinste cu o mana se semintze :thinkso: .. Cine stie? :P

Gabriel
5th March 2003, 13:45
Exact.

Poate vii la finala cupei Romaniei la fotbal. :happy

Pana la toamna...nu mai e hockey , nu ?

Dora
5th March 2003, 15:43
Finala cupei Romaniei?? Nu dau banii pentru asa ceva.. E adevarat ca n-am mai fost la un meci de fotbal din liceu si atunci nu mi-a spus mare lucru ca erau ceva divizionare C, sau asha ceva.. Cu toate astea ma uit cu interes, dar numai la TV /nope/
E adevarat, pana la toamna nu va mai fi hockey.. Cel putin eu asha stiu :x

Gabriel
5th March 2003, 20:09
He,he...si sa tot fie vreo 20 de ani de la ultimul meci de fotbal la care ai fost , nu ? :P

Daca nu mai avem hockey pana la toamna..nu ne ramane decat sa urmarim Campionatul Mondial...care in acest an va avea loc in Finlanda. Perioada : 26 aprilie - 11 mai.
O sa fac eu un subiect..ca merita discutat. Dar mai incolo.

Dora
7th March 2003, 11:24
Hehehe .. Esti rau, dar n-am putere sa-ti raspund la fel.. Ma chinuie o pneumonie si acu ar trebui sa fiu in pat, dar n-are cine sa ma inlocuiasca.. Sunt mult mai putini ani de cand am fost la primul si ultimul meci de fotbal.. Perseverezi in shicane.. :x Pe mine ma intereseaza acum ce se va intampla la Adunarea Generala a FRH.. Sunt foarte curioasa daca Eduard Pana va fi debarcat... Mai vb.. Ma duc acasa ca am febra.. Papa :)

Gabriel
7th March 2003, 18:19
Incredibil dar adevarat. Si eu am febra. Ieri abia ma miscam prin casa. Acum mi-am mai revenit dupa niste aspirine si paracetamoale.
Sper sa ne insanatosim grabnic. :)

Nu perseverez in rautatzi....te mai tachinez si eu ! :P

Mah..am uitat sa te intreb ? Barajul pt. promovare cand e ?

Dora
10th March 2003, 11:37
Chiar ca incredibil.. Pana si de 8 martie am stat tintuita in pat cu antibiotice și ceaiuri și m-am urât pentru asta..Acum încep să-mi revin, dar aștept după amiază verdictul medicului.. Sper ca și tu te simți mai bine cu toate ca organismele bătrâne se vindecă mai greu :P
Uite ca nu știu cand e barajul pentru promovare :? Ma interesez si daca aflu iti spun...

Gabriel
10th March 2003, 21:55
Ce organisme batrane mai ? ...ca sunt cu cel putin un deceniu mai tanar decat tine :P

Eu m-am facut bine.....ceea ce itzi urez si tie. Si..la multzi ani pentru 8 martie. Iarta-ma ca am uitat sa itzi urez la timp.
Mucenici ai mancat ? Sau nu se obisnuieste la voi ? Eu am mancat si d'aia moldovenesti si d'aia clasici !

Dora
11th March 2003, 07:47
Cu cel putin un deceniu mai tanar?? HA! Ai vrea tu sa fii asha, ai fi inca un adolescent si cred ca ti-ar placea... :P Bine ca tu te-ai facut bine! L-a mine s-a complicat si acum astept sa vina ora 8 sa merg la cabinet sa ma injecteze- ampicilina si gentamicina-. Poate ai dreptate ca tu esti mai tanar!! Si cand te gandesti ca m-am imbolnavit la ultimul meci de hochei dintre Steaua si Sport Club... :( M-am prezentat la patinoar direct de la trenul de Brasov-inadecvant imbracata si asha am ajuns sa fac pneumonie...
Multumesc pentru urarile de La multi ani!! Am mancat mucenici, dintr-aia in forma de 8, unsi cu miere si dati prin nuca macinata... O cunostinta a facut ca eu nu ma pricep, iar la unguri nu se obisnuieste.
Tu de 9 martie ar fi trebuit sa bei 40 de pahare de vin, dar bag seama ca esti prea mic pentru sportul asta.. mai bine un pic de zaharel :drak:

In alta ordine de idei, Sport Clubul e in Ungaria, la Cupa Panonia, iar la sfarsit de saptamana are lor Adunarea Generala a FRH.

GoPens
11th March 2003, 10:34
Si cand te gandesti ca m-am imbolnavit la ultimul meci de hochei dintre Steaua si Sport Club... M-am prezentat la patinoar direct de la trenul de Brasov-inadecvant imbracata si asha am ajuns sa fac pneumonie...


not to be teasing you, dar in kölnarena de regula stai in mineca scurta, altfel transpiri. oh well, i guess i am teasing you :drak:

Dora
11th March 2003, 10:55
HAHAHA.. Radetzi de mine si nu e corect!! :ciocan: Nu va mai spun nimic de acum incolo... :P

mistress of ice
16th October 2005, 13:49
Moooama nu s-a mai scris aici de 2 ani :mda:

CAMPIONATUL NATIONAL DE SENIORI - Program

Turn 1 - 21.10.2005 - 19.11.2005
21.10.2005 VLA Csíkszereda - SCMC
21.10.2005
MFL Sportul - Progym

21.10.2005
GLT Galaţi - Steaua

22.10.2005
VLA Csíkszereda - SCMC

22.10.2005
MFL Sportul - Progym

22.10.2005
GLT Galaţi - Steaua


II

28.10.2005
GHG Progym - Galaţi

28.10.2005
VLA SCMC - Sportul

29.10.2005
MFL Steaua - Csíkszereda

29.10.2005
GHG Progym - Galaţi

29.10.2005
VLA SCMC - Sportul

30.10.2005
MFL Steaua - Csíkszereda



III

04.11.2005
MFL Steaua - Sportul

05.11.2005
GLT Galaţi - Csíkszereda

04.11.2005
VLA SCMC - Progym

05.11.2005
MFL Steaua - Sportul

06.11.2005
GLT Galaţi - Csíkszereda

05.11.2005
VLA SCMC - Progym



IV

11.11.2005
GHG Progym - Steaua

11.11.2005
VLA SCMC - Galaţi

12.11.2005
VLA Csíkszereda - Sportul

12.11.2005
GHG Progym - Steaua

12.11.2005
VLA SCMC - Galaţi

13.11.2005
VLA Csíkszereda - Sportul



V

18.11.2005
MFL Steaua - SCMC

18.11.2005
GHG Progym - Csíkszereda

18.11.2005
MFL Sportul - Galaţi

19.11.2005
MFL Steaua - SCMC

19.11.2005
GHG Progym - Csíkszereda

19.11.2005
MFL Sportul - Galaţi






Turn 2 - 25.11.2005 - 21.01.2006
VI

25.11.2005
VLA SCMC - Csíkszereda

25.11.2005
GHG Progym - Sportul

25.11.2005
MFL Steaua - Galaţi

26.11.2005
VLA SCMC - Csíkszereda

26.11.2005
GHG Progym - Sportul

26.11.2005
MFL Steaua - Galaţi



VII

02.12.2005
GLT Galaţi - Progym

02.12.2005
MFL Sportul - SCMC

02.12.2005
VLA Csíkszereda - Steaua

03.12.2005
GLT Galaţi - Progym

03.12.2005
MFL Sportul - SCMC

03.12.2005
VLA Csíkszereda - Steaua



VIII

08.12.2005
MFL Sportul - Steaua

10.12.2005
VLA Csíkszereda - Galaţi

09.12.2005
GHG Progym - SCMC

09.12.2005
MFL Sportul - Steaua

11.12.2005
VLA Csíkszereda - Galaţi

10.12.2005
GHG Progym - SCMC



IX

20.12.2005
MFL Steaua - Progym

20.12.2005
GLT Galaţi - SCMC

20.12.2005
MFL Sportul - Csíkszereda

21.12.2005
MFL Steaua - Progym

21.12.2005
GLT Galaţi - SCMC

21.12.2005
MFL Sportul - Csíkszereda



X

20.01.2006
VLA SCMC - Steaua

20.01.2006
VLA Csíkszereda - Progym

20.01.2006
GLT Galaţi - Sportul

21.01.2006
VLA SCMC - Steaua

21.01.2006
VLA Csíkszereda - Progym

21.01.2006
GLT Galaţi - Sportul




Playoff | Semifinals (Best of 5)

# 1 Team #1 - Team #4
# 2 Team #4 - Team #1
# 3 Team #4 - Team #1
# 4 Team #1 - Team #4
# 5 Team #1 - Team #4

# 1 Team #2 - Team #3
# 2 Team #3 - Team #2
# 3 Team #3 - Team #2
# 4 Team #2 - Team #3
# 5 Team #2 - Team #3


Playoff | 5th place (Best of 3)
# 1 Team #5 - Team #6
# 2 Team #6 - Team #5
# 3 Team #5 - Team #6


Playoff | 3rd place (Best of 5)
# 1 Semifinal Losers
# 2 Semifinal Losers
# 3 Semifinal Losers
# 4 Semifinal Losers
# 5 Semifinal Losers


Playoff | Final (Best of 7)
# 1 Semifinal Winners
# 2 Semifinal Winners
# 3 Semifinal Winners
# 4 Semifinal Winners
# 5 Semifinal Winners
# 6 Semifinal Winners
# 7 Semifinal Winners


Up
Final Ranking
1.
2.
3.
4.
5.
6.


MFL Bucureşti - Mihai Flamaropol
VLA Miercurea Ciuc - Vákár Lajos
GHG Gheorgheni - Müjégpálya
GLT Galaţi - Patinoarul Artificial

aimbo
16th October 2005, 14:17
Nu prea :D

http://www.hochei.ro/forum/viewtopic.php?p=3474#3474

Daca nu se considera reclama. Programul meciurilor in perioada 16-24 octombrie

mistress of ice
16th October 2005, 15:07
Cea am scris eu este programul Campionatului National De Seniori iar ce incepe pe 16-24 octombrie este Campionatul National De Juniori :D nu stiu de ce scrie juniori/seniori pe afisul de la patinoar dar o sa ma interesez.
Ce ai scris tu nu are cum sa fie de seniori fiindca apare si echipa DINAMO acolo si dinamo nu mai are echipa de seniori .

aimbo
16th October 2005, 22:27
Turn 1 - 21.10.2005 - 19.11.2005
21.10.2005 VLA Csíkszereda - SCMC
21.10.2005
MFL Sportul - Progym

Deja s-a jucat azi HC Csikszereda - SCMC si s-a terminat 1-17 pentru cei mari. Este programul corect pentru 16-24 care cuprinde si meciurile de juniori marcate cu JI. A inceput mai devreme campionatul datorita neasteptatei participari in acel mini campionat organizat in ungaria.

mistress of ice
11th November 2005, 02:23
Rezultatele pana acum:


16.10.2005 Miercurea Ciuc Csíkszereda - Sport Club 1-1(0-5, 0-6, 1-6)
19.10.2005 Bucureşti Sportul - Progym 1-5(0-1, 0-1, 1-3)
19.10.2005 Bucureşti Steaua - Galaţi 10-1(3-0, 4-0, 3-1)
17.10.2005 Miercurea Ciuc Csíkszereda - Sport Club 5-13(2-5, 3-3, 0-5)
20.10.2005 Bucureşti Sportul - Progym 3-13(2-5, 1-5, 0-3)
20.10.2005 Bucureşti Steaua - Galaţi 15-5(4-1, 5-2, 6-2)

II
22.10.2005 Gheorgheni Progym - Galaţi 7-3(3-1, 1-1, 3-1)
22.10.2005 Miercurea Ciuc Sport Club - Sportul 26-1(11-0, 9-1, 6-0)
22.10.2005 Bucureşti Steaua - Csíkszereda 10-0(2-0, 2-0, 6-0)
23.10.2005 Gheorgheni Progym - Galaţi 5-2(0-1, 2-0, 3-1)
23.10.2005 Miercurea Ciuc Sport Club - Sportul 19-1(5-0, 7-1, 7-0)
23.10.2005 Bucureşti Steaua - Csíkszereda 13-4(5-0, 2-2, 6-2)

III

25.10.2005 Bucureşti Steaua - Sportul 16-1(2-1, 9-0, 5-0)
25.10.2005 Galaţi Galaţi - Csíkszereda 10-0(3-0, 1-0, 6-0)
25.10.2005 Miercurea Ciuc Sport Club - Progym 6-1(1-0, 3-0, 2-1)
26.10.2005 Bucureşti Steaua - Sportul 11-0(1-0, 5-0, 5-0)
26.10.2005 Galaţi Galaţi - Csíkszereda 4-1(1-0, 2-1, 1-0)
26.10.2005 Miercurea Ciuc Sport Club - Progym 7-2(1-1, 1-1, 5-0)


IV
29.10.2005 Gheorgheni Progym - Steaua 3-6(0-1, 1-4, 2-1)
29.10.2005 Miercurea Ciuc Sport Club - Galaţi 8-1(1-0, 2-1, 5-0)
29.10.2005 Miercurea Ciuc Csíkszereda - Sportul 3-6(0-0, 1-3, 2-3)
30.10.2005 Gheorgheni Progym - Steaua 4-1(2-5, 0-3, 2-2)
30.10.2005 Miercurea Ciuc Sport Club - Galaţi 10-2(1-1, 8-0, 1-1)
30.10.2005 Miercurea Ciuc Csíkszereda - Sportul 5-7(2-3, 3-2, 0-2)



V

04.11.2005 Bucureşti Steaua - Sport Club 2-4(1-0, 1-2, 0-2)
05.11.2005 Gheorgheni Progym - Csíkszereda 8-1(3-1, 2-0, 2-0)
05.11.2005 Bucureşti Sportul - Galaţi 3-3
05.11.2005 Bucureşti Steaua - Sport Club 3-3(1-1, 1-1, 1-1)
06.11.2005 Gheorgheni Progym - Csíkszereda 12-3(5-2, 4-0, 3-1)
06.11.2005 Bucureşti Sportul - Galaţi 1-6(0-2, 1-1, 0-3)

mistress of ice
7th December 2005, 01:00
Alte rezultate interesante

HCM Galati - Progym Gheorgheni 3-2 (1-0,1-2,1-0)
HCM Galati - Progym Gheorgheni 3-2 (1-0,2-1,0-1)
HCM Galati - SCMC 2 - 9 (2-2,0-2,0-5)
HCM Galati - SCMC 2-12 (2-1,0-2,0-9)

Steaua Suki - Progym Gheorgheni 8 - 2 (4-2,2-0,2-0)
Steaua - PROGYM 14:2 (3-0,7-2,4-0)

Sunt niste meciuri foarte echilibrate intre unele echipe Steaua-SCMC ; Sporul- HC Csikszereda ; Progym si HCM Galati
O sa anunt pe threadu' asta cand mai sunt meciuri pe Flamaropol si pe CM under 20 despre meciurile care incep pe 12 :)

mistress of ice
8th December 2005, 19:23
In meciul de azi am simtit lipsa celor 5 mari valori de la Steaua :capitanul Timaru, Geru , Lupascu, Bazsilidez si portarul Catrinoi :(
Scor 9-3 pt Miercurea Ciuc sa vedem meciul de maine poate isi revin baietzii
O sa postez niste articole cu detalii despre accidentarile celor 5

mistress of ice
8th December 2005, 20:27
Capitanul Ion Timaru operat de hernie femurală şi inghinală "Accidentarea lui Timaru a fost cauzată atît de uzură, cît şi de loviturile primite în timp.

Stelistul Răzvan Lupaşcu are o problemă gravă la coloană, unul dintre medici explicându-i că riscă foarte mult dacă va mai continua să facă sport de performanţă.
Răzvan LUPAŞCU
În timpul turneului tricolorilor în Ungaria, unul dintre titulari, stelistul Răzvan Lupaşcu (foto, în centru), a acuzat mari dureri la spate.
Imediat după ce a revenit în ţară, Lupaşcu a făcut un control medical amănunţit, în urma căruia verdictul medicilor a fost îngrijorător: dacă va mai continua sportul de performanţă, riscă să paralizeze. Aflat la Mangalia, la refacere, jucătorul a declarat: “După tomografie, unul dintre medici mi-a spus că ar fi bine să nu mai fac sport de performanţă. M-am speriat foarte tare, motiv pentru care am mers la specialistul neurochirurg, care mi-a explicat că am o problemă la o vertebră, iar dacă se va agrava, poate fi o chestiune care va duce până la operaţie”. Răzvan şi-a asumat însă riscul, continuând să joace. “Pentru mine hocheiul reprezintă totul”, a spus Lupaşcu. Dacă va ajunge “la cuţit”, federaţia îl va sprijini.

Bazsilidez -va fi operat la umar :(

Catrinoi nu mai stiu :D

Geru o intindere

mistress of ice
9th December 2005, 20:39
Incredibil meciul...2 reprzize au durat 2 ore, ciucanii au parasit gheatza dupa ce le-a fost anulat un gol dat in poarta gola deoarece portarul Stelei era cazut si accidentat pe gheatza ...in cele din urma ciucanii au revenit primind pedeapsa pt oprirea meciului incepand un sir de penalizari pt ciucani din cauza duritatzilor :( aproximativ 6 minute s-a jucat in dubla superioritate numerica pt Steaua (5-3 jucatori pt Steaua) ...o ocazia pe care -din pacate- Steaua nu a stiut sa o fructifice :(
1-1 scorul pana acum...

mistress of ice
9th December 2005, 21:41
Scor final 2-1 pt echipa lui Marius Gliga STEAUA goluri marcate de Ploscov-35 si Legachev-10

realmadrid.com
9th December 2005, 22:15
Din ce au dat astia la TV, nu stiu daca in meciul de astazi, sau in cel pierdut cu 9-3, Pisarenko a incasat-o cam 2-3 minute de la un ciucan, fara ca arbitrii sa intervina...

mistress of ice
9th December 2005, 23:06
Ieri a fost faza cu Pisarenko si arbitrii nu s-au bagat deoarece bataia in hochey e cat de cat admisa si se intervine atunci cand unul dintre jucatori cade pe gheatza sau cand e pe punctul de "a muri" cel lovit...in cazul de fatza Pisarenko si-a "luat-o" in spirit de sacrificiu ...putea si el sa dea dar nu a riscat sa fie eliminat o etapa ...echipa chiar avea nevoie de el ;)

aimbo
9th December 2005, 23:21
Ieri a fost faza cu Pisarenko si arbitrii nu s-au bagat deoarece bataia in hochey e cat de cat admisa si se intervine atunci cand unul dintre jucatori cade pe gheatza sau cand e pe punctul de "a muri" cel lovit...in cazul de fatza Pisarenko si-a "luat-o" in spirit de sacrificiu ...putea si el sa dea dar nu a riscat sa fie eliminat o etapa ...echipa chiar avea nevoie de el ;)


Nu au voie sa se bata. Avem doar arbitri prosti, atata tot. IIHF nu prevede bataia in regulament. Doar NHL-ul.

Si cum poti sa ti-o incasezi cand ala tot in casca ? Pisa oricum cred ca a facut anger management course sau ceva, anul trecut nu prea statea mult pana sa dea.

mistress of ice
9th December 2005, 23:30
Nu ai vazut k a inceput sa dea fara sa-l vada arbitrii ,e mai calm dar dak erau valorile in echipa sigur sarea la bataie numai Dennis se pricepea de la inceput sa dea mai pe ascuns si simuleaza super bine dar si el e mult mai calm acum

mistress of ice
8th January 2006, 19:14
Ieri la meciul dintre Steaua si Galati , Galatiul nu s-a prezentat din cauza lipsei de bani( primaria nu le-a dat bani pentru transport si cazare) astfel Galatiul a iesit din campionat :(

mistress of ice
17th January 2006, 19:35
"HCM Dunărea Galaţi - reprimită în campionat

Comisia de Apel a Federaţiei Române de Hochei pe Gheaţă a decis," ieri", reprimirea în campionat a echipei Hochei Club Municipal Dunărea Galaţi, care fusese exclusă din competiţie luni, deoarece nu s-a prezentat la primele două meciuri din Superligă, se arată într-un comunicat al FRHG. "Deşi măsura luată de Comisia de Disciplină a fost perfect regulamentară, totuşi, în interesul naţional al hocheiului, precum şi având în vedere faptul că eliminarea gălăţenilor ar fi dus la o bulversare totală a calendarului competiţional intern, se ridică excluderea echipei HCM Dunărea Galaţi din campionatul intern", se menţionează în comunicat.
Formaţia gălăţeană a fost exclusă din campionat de Comisia de Disciplină, deoarece nu s-a prezentat la cele două meciuri pe care trebuia să le dispute la sfârşitul săptămânii trecute, la Bucureşti, cu Steaua, în prima etapă a Superligii. Formaţia gălăţeană a pierdut cu 0-5, pentru neprezentare, ambele meciuri şi este obligată să plătească toate cheltuielile făcute de clubul bucureştean pentru organizarea jocurilor respective.
Superliga de hochei pe gheaţă se desfăşoară între primele patru echipe clasate la finalul sezonului regulat, acestea fiind Steaua, HC Miercurea Ciuc, Progym Gheorgheni şi HCM Dunărea Galaţi. "

Steaua - Progym 7-0
Steaua - Progym 6-4
Sportklub - HCM Galati 18-1
SportKlub - HCM Galati 18-2
Sportul Studentesc - HC Csikszereda 4-4
Sportul Studentesc- HC Csikszereda 1-2

mistress of ice
17th January 2006, 19:44
Azi Steaua- Sport Club Miercurea Ciuc 4-1 goluri marcate de Geru -2 ;Dennis Zabludovsky :kiss: :D ; Legachev si pt Ciuc Filip
In minutul 13 s-a iscat o bataie care a dus la eliminarea multor jucatori....ma duc sa ma uit la caseta acum si dupa o sa postez amanunte:)

realmadrid.com
17th January 2006, 22:13
Am vazut si eu bataia la TV :D...foarte "tare" :D. Oricum, am inteles ca dupa ce s-a terminat bataia au fost vreo 10 eliminari :D

aimbo
18th January 2006, 00:13
Pai au fost multe "game-misconduct", asa ca nu va asteptati maine la efective complete. Acum Steaua si SCMC au numar egal de puncte, dar SCMC golaveraj mai bun. Maine la 17:30 (asa am auzit) meciul.

axterix
18th January 2006, 07:43
azi nu o sa fie transmis meciul din nu stiu eu ce motive
a fost interesanta bataia de ieri:)
tvsport e foarte penibil cu reluarile date
ar fi mai bine chiar fara reluari, oricum la reluari iti arata altceva
cu 2 camere nu se poate filma un meci de hochei

ASP
18th January 2006, 14:34
poate nu te-ai prins dar TV Sport filmeaza cu un webcam (atunci cand li se termina acumulatorul la mobil)

mistress of ice
18th January 2006, 19:57
Azi 4-1 pentru Ciuc meciul il vedem maine la 13.30 pe TvSport inteligentza ora :D

ASP
18th January 2006, 21:22
sper ca mamele celor de la TV Sport sa sughita puternic in seara asta.

mistress of ice
3rd February 2006, 13:44
Astazi Steaua-Sport club miercurea ciuc pe Flamaropol de la ora 16
Maine Steaua -Sport culb miercurea ciuc tot pe Flamaropol de la ora 17

mistress of ice
3rd February 2006, 23:17
2-5 Steaua-Sport Club Miercurea Ciuc dupa ce Steaua a condus cu 2-0 din cauza unor greseli in apararea stelistilor ....Oricum a fost un meci frumos cu 2500 de suporteri o organizare frumoasa cu Doroftei invitat ,premii in pauze concursuri si demonstratia unei masinutze care a intrat pe gheatza inainte de meci ....o bijuterie :rolleyes:
In Playoff o sa se joace 4 meciuri din 7 in urma rezultatelor de pana acum 4 meciuri in Miercurea Ciuc si 3 in Bucuresti

realmadrid.com
3rd February 2006, 23:22
Au fost si greseli in aparare...dar tot in repriza a 2a cand Ciucul era la conducere ..cei de la Steaua Suki au avut 2 oameni pe teren timp de 1 minut si ceva...dar nu au reusit nimic :D
Mi-a placut ultimul (sau penultimul..nu mai stiu) gol al ciucanilor..."aproape" de mijlocul terenului a fost sutul :D

PS_Intradevar...frumoasa masina :P

Gabriel
4th February 2006, 12:27
care va fi programul finalei ? imi doresc sa ajung si eu la un meci.

realmadrid.com
4th February 2006, 13:27
Pai finala incepe miercuri...si jocul inaugural se va desfasura in Ciuc :D. Eventual, daca va fi un joc decisiv...acesta se va juca tot in Miercurea Ciuc.

mistress of ice
4th February 2006, 20:37
Azi Steaua-Sport Club 1-5

realmadrid.com
4th February 2006, 22:08
Steaua Suki: ''Nu e nimeni vinovat, în afară de noi''

http://www.onlinesport.ro/sport/sporturi/hochei/index.php?meniuId=42&viewCat=475&viewItem=8447

Daca joaca tot asa...Steaua mai are o sansa la anul :D

realmadrid.com
5th February 2006, 13:57
Steaua - SC Miercurea Ciuc 1-5

Dupa aceasta victorie formatia harghiteana a incheiat pe primul loc sezonul regulat.
Ciucanii au punctat prin Papp min 10.29, Krechac min 16.52, min 47.31, Zsok min 27.12 si Elekes min 46.42. Steaua a redus din diferenta prin Bondariev min 26.41. Antrenorul Stelei, Marius Gliga, a catalogat infringerile suferite vineri si simbata in fata lui SC Miercurea Ciuc drept umilitoare, dar a apreciat ca adevarata competitie va fi in play-off-ul pentru locurile 1-2. "Campionatul de-abia acum incepe, o data cu finala, in care speram sa ne refacem imaginea sifonata in ultimele meciuri", a afirmat Gliga.

Intrebat daca jucatorii sai vor fi sanctionati pentru prestatiile din cele doua partide cu Miercurea Ciuc, tehnicianul stelist a raspuns: "In mod normal s-ar impune sanctiuni, dar asta nu decid eu, ci conducerea clubului". Surse din conducerea CS Steaua sustin ca fundasul Rares Corduban va fi penalizat financiar pentru evolutiile din meciurile de vineri si simbata.

Capitanul Stelei Suki, Ion Timaru, a catalogat drept penibila evolutia din meciurile cu SC Miercurea Ciuc si spera ca formatia "ros-albastra" sa se revanseze in finala fata de conducerea clubului si fata de suporteri. "Daca ieri am fost la pamint, azi am fost sub gheata. Am jucat penibil, nu avem nici o scuza", a subliniat Timaru.

Presedintele sectiei de hochei a SC Miercurea Ciuc, Janos Kurko, considera ca forma aratata de Steaua in ultimele doua partide nu trebuie sa-i induca in eroare pe harghiteni in perspectiva partidelor din play-off: "In ultimele doua meciuri de la Bucuresti am evoluat foarte bine si sper sa o tinem tot asa si in finala, unde sint constient ca va fi altceva.

S-a vazut mina antrenorului nostru (n.r. - Slavomir Chelebec), care are marele merit ca a reusit sa impuna disciplina la echipa. Barurile din Miercurea Ciuc nu-i mai au clienti pe jucatorii nostri si asta se vede atit prin forma aratata, cit si prin disciplina de pe gheata", a comentat Kurko.

La meciul disputat pe patinoarul "Mihai Flamaropol" au asistat aproximativ 1.000 de spectatori. Play-off-ul pentru locurile 1-2 ale Campionatului National de hochei pe gheata se va disputa dupa sistemul "cel mai bun din sapte meciuri".

Prima partida se va disputa, miercuri, 8 februarie, la Miercurea Ciuc, iar urmatoarele vor avea loc dupa cum urmeaza: una la Bucuresti, doua la Miercurea Ciuc, doua la Bucuresti (daca mai este nevoie), una la Miercurea Ciuc (daca mai este nevoie). Meciurile din finala vor fi conduse de o brigada de arbitri din Rusia.

http://www.spt.ro/?section=13&subsection=0&articol=5792

DIXX
5th February 2006, 21:06
Bravo Ciuc:yeah: /hello :yeah:

axterix
6th February 2006, 08:32
as fi dat cele 2 victorii din weekend pe 1 victorie in meciul de miercuri:D
sper sa o tina tot asa ciucul:yeah:
BAFTA!/hello

realmadrid.com
8th February 2006, 14:56
Revansa militara?

SC Miercurea Ciuc si Steaua-Suki se intilnesc astazi in prima partida din finala Superligii Nationale.
Sport Club Miercurea Ciuc intilnes te astazi, de la ora 16:00, pe patinoarul "Vakar Lajos", pe veterana rivala Steaua-Suki, in prima partida din finala Superligii. Playoff- ul se va desfasura dupa sistemul cel mai bun din sapte meciuri, Sport Club urmind sa aiba avantajul a patru meciuri pe teren propriu.

"Prin prisma ultimelor doua meciuri disputate la Bucuresti, avem prima sansa. Totusi, sa ne amintim de un sezon in care noi am cistigat prima partida cu 9-2, iar in ziua urmatoare Steaua a reusit sa se impuna cu 2-1", a declarat Janos Kurko, finantatorul formatiei SC Miercurea Ciuc.

Singura indisponibilitate din tabara harghitenilor este Erwin Moldovan. Militarii, in schimb, vor trebui sa le faca fata ciucanilor fara doi titulari, Basilidesz si Lupascu, amindoi accidentati. Conducerea ros-albastrilor a afirmat ca va lua masuri pentru meciurile pierdute saptamina trecuta, insa daca printr-o minune acestia vor cistiga in deplasare, va oferi cele mai mari premii din istoria sectiei de hochei.

Arbitrul intilnirii va fi rusul Maxim Manin. In actualul sezon, Miercurea Ciuc si Steaua s-au intilnit de opt ori. Ciucanii au invins de cinci ori, iar un alt joc s-a incheiat la egalitate. Al doilea meci al ultimului act din Liga Nationala va avea loc duminica, 12 februarie, la Bucuresti. Duelul va continua pe 17 si 18 februarie (Miercurea Ciuc), 24 si 25 februarie (Bucuresti), un eventual meci decisiv fiind programat pe 4 martie (Miercurea Ciuc).

Patru din sapte
Finala Superligii se desfasoara in sistemul cel mai bun din sapte meciuri. S-a stabilit programul primelor patru confruntari, toate transmise de TV Sport. Dupa jocul de astazi, simbata, de la ora 11:00, se va derula prima confruntare in Capitala.

Apoi, pe 17 si 18 februarie, vor fi alte doua intilniri la Miercurea Ciuc. Daca va mai fi nevoie, se vor mai desfasura doua meciuri, pe 24 si 25 februarie la Bucuresti, iar un eventual meci decisiv s-ar tine pe 4 martie la Miercurea Ciuc.

SPT (http://www.spt.ro/?section=13&subsection=0&articol=5924)

realmadrid.com
8th February 2006, 20:58
SC Miercurea Ciuc - Steaua Suki 2-1 (0-1) (1-1) (2-1)

http://www.spt.ro/?section=13&subsection=0&articol=5974

uti2102
8th February 2006, 21:04
Am vazut doar ultima repriza shi Steaua a jucat slab, la disperare, fara actziuni clare. Deabia daca a reushit sa duca pucul in treimea adversa....

realmadrid.com
8th February 2006, 21:12
Cum mai spunea cineva de pe hochei.ro, "un meci de hochey are 60 de minute, nu 20 cat rezista Steaua" :D
Dupa ce au marcat primul gol, eram sigur ca vor castiga stelistii, mai ales ca fiecare echipa in finala de anul trecut a castigat mai mult in deplasare decat pe teren propiu..

Declaratii (http://www.onlinesport.ro/sport/sporturi/hochei/index.php?meniuId=42&viewCat=475&viewItem=8549) :ok:

mistress of ice
8th February 2006, 22:44
Cum mai spunea cineva de pe hochei.ro, "un meci de hochey are 60 de minute, nu 20 cat rezista Steaua" :D

Te-ai uitat la meci?? Hai sa fim seriosi chiar tzi s-a parut k Steaua nu "a rezistat" ciucanilor? Ce patesc baietzii nu e de rezistenta e de concentrare...deja se relaxeaza involuntar din repriza 2...au mometele lor slabe dar la sfarsit s-a vazut k Stea a tras de ea pana in ultima secunda

realmadrid.com
8th February 2006, 23:10
M-am uitat la primele 2 reprize si la repriza a 3a partial..
Daca nu e de rezistenta, inseamna ca dupa priam reprezia se gandesc la banii pe care ii primesc dupa ce vor castiga meciul :D
Parerea mea este ca Ciucul a meritat sa castige, dupa ce in primele 2 reprize au atacat in continuu.

axterix
9th February 2006, 07:32
bravo ciuc!
se pare ca pana la urma cea mai buna solutie e cu arbitrii straini, s-a vazut si ieri si la alte meciuri, nu mai exista acea violenta si comentarii asupra arbitrajelor


Te-ai uitat la meci?? Hai sa fim seriosi chiar tzi s-a parut k Steaua nu "a rezistat" ciucanilor? Ce patesc baietzii nu e de rezistenta e de concentrare...deja se relaxeaza involuntar din repriza 2...au mometele lor slabe dar la sfarsit s-a vazut k Stea a tras de ea pana in ultima secunda

daca ieri steaua, sa zicem ca a rezistat mai bine fizic, in ultimile 2 meciuri din bucuresti s-a vazut clar ca nu rezista fizic

realmadrid.com
9th February 2006, 13:48
Asterix, atata timp cat Ciucul a castigat, normal ca nu au mai facut gura in privinta arbitrajelor :D. Oricum, nu prea au fost faze controversate si arbitrajul a fost bun.

axterix
9th February 2006, 13:50
a deci vrei sa zici ca steaua pana acuma nu s-a legat de arbitraj?
chiar si gliga a zis ca e mai bine cu arbitrii straini
hai sa fim corecti!

starsteel
17th February 2006, 22:48
4-0 si 4-2 pentru Steaua, campionii nu iarta nimic, sogorii redusi la tacere acasa, nu mai au sanse sa vada meciul 7 la Ciuc.

Paul
18th February 2006, 08:28
pai e 2-1 ... daca batem azi suntem campioni :D

DIXX
18th February 2006, 12:28
Sincer sa fiu la noi in Ardeal "sogorii" cum se exprima"profesorul" de mai sus sunt mult mai iubiti ca modovenii.Stau si eu intr-o tara straina si vad cum e sa fi tratat ca minoritar,oricum cei care o fac sunt oameni cu putin material sub par.

07Ex
1st May 2006, 06:50
Pana la urma stie cineva unde pot gasi clasamentul final al campionatului de hochei inainte si dupa playoff? Merci!