PDA

View Full Version : FCM BACAU - U.CRAIOVA



EDMOND_
15th March 2004, 13:40
Etapa a doua a returului ne duce la Bacau... sa speram ca moldovenii se vor speria de amintirea acelui meci excelent facut de Lutu si vor capota din nou. Chiar daca Lupescu incearca sa ordoneze jocul acestora ...
Poate vor sosi cele doua carti verzi si Napoli va avea la dispozitie intreg lotul!

inter
15th March 2004, 13:49
daca nu batem e nasol ... trebuie sa invingem

EDMOND_
15th March 2004, 13:57
Pe mine ma intereseaza mai mult jocul..daca vin si rezultate cu atat mai bine! Oricum nu cred ca avem vreun obiectiv in returul asta...poate sa ne distram incurcand pe unii care lupta pentru titlu!

Vietnam
15th March 2004, 15:22
Cartea verde a sirbului venii, cica in doua zile vine si a lui Lutu.
Mama mama ce speriosi o sa fie moldovenii... mi se falfiie cum sunt aia, Craiova sa joace bine si sa cistige pe merit. Cum dracu nimeriram primele doua etape numai cu moldoveni?

Pacala
15th March 2004, 17:49
daca joaca amandoi cu bacaul, batem in deplasare si luam punctele inapoi pierdute acasa

Pacala
15th March 2004, 17:51
sper sa fie adevarat, ar fi foarte bine sa poata juca amandoi cu bacaul , luam 3 puncte la bacau daca joaca

EDMOND_
15th March 2004, 23:05
Aproape sigur Bundea nu va juca... din cate stiu eu are 4 galbene... Poate asta este sansa lui Lutu sa arate ca se poate conta pe el este refacut si Bolohan... chiar daca nu vine cartea verde pentru Lutu Napoli acum are de unde alege ... Preda , Miclea , Vigariu , Stoianof...

ady_azzuro
16th March 2004, 14:45
Lutu...hattrick! /OLE/

EDMOND_
16th March 2004, 15:40
Pentru mesajul de mai sus ti-am dat un avertisment! Ar trebui sa incerci sa incepi sa gandesti pentru ca daca vei evolua la acest nivel ( care nu cred ca este caracteristic pentru zona pe care o reprezinti ) ne vei lipsi in scurta vreme de" placerea "de a conversa cu tine. Iar echipa pentru care ai postat acest mesaj nu s-a remarcat , din pacate , decat prin excesele lui Sechelariu!
Indiferent ca veti castiga sau nu, veti ramane la acelasi nivel: o echipa oarecare care trebuie sa intregeasca lista celor 16 sau 18 din divizia A. !

EDMOND_
16th March 2004, 22:57
Valentin PRIBEANU EDITIE SPECIALA -- Antrenamentul de astazi

"Ratările exasperante din prima etapă a returului l-au făcut pe tehnicianul italian Nicolo Napoli să schimbe "registrul" antrenamentului de ieri după-amiază. S-a lucrat în special la precizia execuţiilor, atât cu capul, cât şi cu piciorul. Şedinţa de pregătire a început la ora 16 şi s-a desfăşurat tot pe stadionul "Tineretului", deşi antrenorii o planificaseră iniţial pe "Ion Oblemenco II". "Alb-albaştrii" au lucrat, de asemenea, serios şi la viteză, ruperile de ritm şi jaloanele fiind doar două dintre exerciţiile des repetate la antrenamentul de ieri. Inedit a fost faptul că "juveţii" au "făcut" jaloanele şi cu spatele, lucru care le-a creat puţine probleme. S-a exersat mult faza de atac, iar în final, timp de 15 minute s-a jucat la două porţi pe teren redus. Ca de obicei, Silviu Lung i-a întins, în tot acest timp, serios pe cei trei goal-keeperi ai "Ştiinţei", în una dintre scurtele pauze reuşind să se şi fotografieze alături de ei. Nu s-a prezentat încă la pregătire Borbely, a cărui convalescenţă se prelungeşte. Şi Mihăiţă Pleşan a acuzat la începutul şedinţei de pregătire dureri la genunchiul piciorului stâng, dar nu a fost vorba despre nimic serios, el reluându-şi imediat antrenamentul. Pentru astăzi este programat un joc-şcoală, de la ora 16, aceiaşi la care se va disputa şi meciul cu FCM Bacău. "

Jeremie Njock a apărut la antrenamente tuns la "zero", afişând un nou "look". Fotbalistul de culoare speră că astfel va avea mai mult noroc. Altfel, vorbind despre Universitatea, Njock a surprins ieri cu o declaraţie prin care anunţa că la nivelul lotului există o stare de tensiune şi este haos. Ce a uitat să spună camerunezul este că şi el a jucat în acest "film", fiind actorul principal într-un episod care a "rulat" chiar în această iarnă, când a plecat de la teren pe motiv că îi este frig. (D. C.)

Dispută între McBreen
şi galerie

La sfârşitul antrenamentului de ieri, desfăşurat pe stadionul Tineretului , reprezentanţii galeriei "Peluza Sud- Cristi Neamţu" l-au aşteptat pe McBreen să se răfuiască din cauza gestului pe care acesta
l-ar fi făcut la finele meciului cu Oţelul Galaţi. "Macca" a fost acuzat că ar fi scuipat spre tribune atunci când a fost huiduit de spectatori. Disputa era să reînceapă când unul dintre suporteri i-a strigat să o lase mai uşor cu băutura. (M. N.)

ady_azzuro
17th March 2004, 22:16
Parerea mea e ca Napoli ar face bine sa inceapa cu Randjeloci si Ungureanu, iar NJock si McBreen pe banca :cool:

EDMOND_
17th March 2004, 22:22
Guso - Vigariu, Daouda, Papură, Iordache - Miclea, Murgan, Pleşan ,Stîngă - Randjelovic, McBreen. Dupa antrenamentul din aceasta zi se pare ca aceasta este echipa probabila pentru meciul cu Bacaul...nu este sigur ca va sosi cartea verde pentru Lutu ! Sarbul a aratat pofta de joc inscriind de doua ori in poarta aparata de Guso. Pe banca de rezerve : Banica , Moti , Craciunescu, Preda ,Bolohan, Stoianof , Njock.

ady_azzuro
17th March 2004, 22:28
Daca-i vine cartea verde lui Lutu, el il va inlocui pe Miclea.
Are pofta de gol sarbul, sper sa le dea 2 boabe si bacaoanilor :yeah:
Care dintre voi face deplasarea la Bacau pentru a vede meciul?

EDMOND_
17th March 2004, 22:44
Poti sa-l vezi si tu, este pe Romania 2... poate ajung si eu la Bacau , daca-l conving pe Inter sa mearga si el... trec si-l iau din Bucuresti...

ady_azzuro
17th March 2004, 22:58
Cred ca il da si Romania International, va duceti la Peluza Sud cu galeria, sau la oficiala?

EDMOND_
17th March 2004, 23:07
Nu stiu inca , daca mergem nu cred ca vom sta la oficiala. Nu-mi place cum se vede meciul de acolo. Prefer peluza....

Ravelly
17th March 2004, 23:28
Eu unul sunt optimist ca si voi de altfel...sper sa invingem (nu conteaza scorul)

EDMOND_
18th March 2004, 08:33
Prosport

Ionuţ Lupescu evită să copieze modelul din Bundesliga, deşia absolvit şcoala de la Köln



Cristian Blănuţă

Se poate adapta stilul german fotbalului băcăuan?
Ionuţ Lupescu: Nu, nicidecum. Însă, chiar dacă am jucat în Germania, nu înseamnă neapărat să fac la Bacău şcoala germană. Se învaţă din toate campionatele, iar eu încerc să le transmit fotbaliştilor tot ce am deprins în carieră .
Jucătorii fac faţă cerinţelor?
După meciul de la Bistriţa, am realizat că au nevoie de timp. Din păcate, returul a început şi trebuie să ne punem la punct cît mai repede. La Bistriţa, nu am văzut în primul rînd motivaţie, chiar dacă tensiunea a avut un cuvînt greu de spus. Cînd joci pe puncte, situaţia devine delicată.
Aţi studiat jocul Craiovei?
Am urmărit meciul cu Oţelul şi am tras cîteva concluzii. Craiova vine şi cu tradiţia şi cu individualităţi care pot decide.
Luţu este una dintre ele?
Este un jucător periculos, dar echipa Craiovei nu este mai presus de a noastră, dacă vom avea dăruire şi curaj.
Există probleme în efectiv?
S-a accidentat David, însă revine Baciu. Oricum, am mai multe variante pe posturi. Dar, decizia finală o voi lua înaintea meciului.
cristian.blanuta@prosport.ro

Cursaru s-a accidentat

Atacantul Cătălin Cursaru riscă să rateze meciul cu Universitatea Craiova. Fostul golgeter al României a acuzat dureri în regiunea lombară, motiv pentru care a absentat ieri de la cele două antrenamente conduse de Lupescu. Jucătorul băcăuan va fi monitorizat zilele acestea de către medicul echipei, Teofil Bora, acesta începînd tratamentul de fizioterapie cu laser miercuri dimineaţă. (Cristian Blănuţă)

ady_azzuro
18th March 2004, 18:03
Nu stiu inca , daca mergem nu cred ca vom sta la oficiala. Nu-mi place cum se vede meciul de acolo. Prefer peluza....
De la peluza se vede cel mai nasol, eu stateam sub stema de la tribuna 2 sau la tribuna 1 :)
In mod normal, nu ar trebui sa avem probleme cu moldovenii, cred ca le vom administra un 2-1 scurt :yeah:

EDMOND_
18th March 2004, 18:35
Mie imi place la peluza , oricum se pare ca nu mai ajung .... se duc sigur baietii de la Gruppo Regie , din Bucuresti !! Ady , in fotbal normalul nu prea mai exista... iar Bacaului ii sunt necesare punctele mai mult decat noua ...asa ca vom avea un meci greu! Asta nu inseamna insa ca nu putem invinge!

ady_azzuro
18th March 2004, 20:35
Macar sa retraim o parte din amintirile CRAIOVEI MAXIMA, cand se punea doar problema diferentei de scor cu care vom invinge :)

EDMOND_
19th March 2004, 05:54
"Meciul cu Universitatea Craiova poate fi cheia galben-albaştrilor care deschide seiful cu “verzişori”. O eventuală înfrîngere îi va lăsa fără o para chioară, pentru că sistemul de premiere impus de Kaiser prevede cel puţin şapte puncte obţinute în patru meciuri. Potul cel mare, de 5.000 de dolari, a fost ratat o dată cu înfrîngerea de la Bistriţa. (pentru 9 puncte in patru jocuri )
În joc au rămas 3.500 de dolari, pentru sapte puncte, pe care Ciocoiu & Co nu vor să-i rateze, altfel următoarele două partide ar juca gratis. “Juveţii” nu trezesc amintiri plăcute în Bacău. Ultima confruntare între cele două formaţii, în sezonul precedent, pe stadionul “Dumitru Sechelariu”, s-a încheiat cu victoria Craiovei, 3-2, cînd Luţu a marcat de trei ori.
Cursaru are şanse mici să joace
Participînd la antrenamentul de ieri, Cătălin Cursaru s-a mişcat separat, sub supravegherea preparatorului Blaga. El a acuzat dureri lombare, motiv pentru care a “sărit” şedinţele de pregătire. După aproximativ 30 de minute, Cursaru a părăsit terenul din cauza durerilor: “Pot doar să alerg”, a spus băcăuanul, care are şanse infime să poată evolua sîmbătă. "
cristian.blanuta@prosport.ro


Partida dintre FCM Bacau si Universitatea Craiova, care va incepe la ora 16.00 (TVR 2, in direct), va fi arbitrata de Alexandru Deaconu (central), Tudor Constantinescu, Dumitru Bargaoanu (ambii asistenti) si Mihai Ene (rezerva). Observatori la meciul de pe stadionul „Dumitru Sechelariu“ au fost delegati Mircea Cezar Ionescu si Nicolae Rainea.

EDMOND_
19th March 2004, 10:28
Din cate am vazut la antrenamente exista si posibilitatea unor surprize din partea lui Napoli ... Bolohan in aparare in locul lui Vigariu , Preda la mijloc in locul lui Stanga. Miclea va juca in locul lui Bundea , care este suspendat.
In atac Napoli era inca nehotarat , folosind in echipa posibililor titulari cate o repriza pe Njock si McBreen. Sarbul pare deja "batut in cuie" in linia de atac.
Plus ca ar putea sa apara si Lutu , daca va primi astazi cartea verde!

inter
19th March 2004, 10:30
pt. mine surpriza ar fi sa ne bata bacaul ....., ceea ce nu cred sa se intample

gsm
19th March 2004, 10:42
mie imi place lotul craiovei, ne trebuie doar liniste. cu acest lot putem ajunge pe podium.

ady_azzuro
19th March 2004, 19:48
Se pare ca TVR Intl nu va transmite meciul :(

EDMOND_
20th March 2004, 16:59
3 - 1 pentru Bacau la pauza. Nu jucam nimic iar antrenorul italian parca este in excursie.

iulian
20th March 2004, 17:45
, ne trebuie doar liniste. cu acest lot putem ajunge pe podium.

asa este...tocmai asta va lipseste...da sunteti "artisti" in a gasi imediat un alt subiect de scandal cum inchideti unu..

cu lotul asta ? poate ...sa dea dumnezeu...da cu antrenoru asta....care parerea mea ca mai mult va incurca....nu pe podium....ci invers....

nemuritor
20th March 2004, 17:53
ce se mai poate spune in afara de un singur cuvant, rusine


incepand cu staicu, badea, napoli si toti jucatorii, ne-au facut de ras.mi-e scarba de ei, ne-au facut de rusine, sa nu mai aud de ei
P.S.: hedmoande , nu sterge mesajul chiar daca nu-ti convine, asta e adevarul

iulian
20th March 2004, 17:55
ce :drak: va tot luati de Staicu bai fratilor...ce vreti sa faca ala mai mult decit face ???
bani da la echipa...lasa presedintele si antrenorul sa isi faca treaba...ce ati vrea sa faca mai mult ?

una 2 ...faceti ce faceti ( e bine acum ?)...si va luati de el...eu il dau :drak: ca nu am nici o treaba cu el...dar cind vad ca vreti sa inscrie el in locul jucatorilor ma enervez..

bun ...pleaca asta ca nu e bun...este vreunu mai bun care si-a exprimat dorinta de a prelua Craiova? daca da spuneti-mi si mie ca eu nu stiu inca.....

ady_azzuro
20th March 2004, 18:07
Penibil, oricum nu ma asteptam la minuni dupa scandalul care a fost in Banie :evil:

iulian
20th March 2004, 18:14
N-ai nici o treaba tu cu echipa asta si nu stii nimic din ce se intamplat aici. Abereaza pe forumul aurolacilor.

nu stiu de ce am impresia ca mie-mi pasa mai mult decit tie de Craiova ...

EDMOND_
20th March 2004, 18:32
Nemuritor si Iulian , v-am sters la amandoi mesajele care contineau jigniri! Daca se va repeta va voi da avertisment indiferent cu cine simpatizati...

iulian
20th March 2004, 18:36
ma rog..nu stiu cu ce am jignit eu...dar oricum discutia degenera...asa ca mai bine ca le-ai sters :(

EDMOND_
20th March 2004, 18:39
"P.S.: hedmoande , nu sterge mesajul chiar daca nu-ti convine, asta e adevarul "

Stii care e problema ,nemuritor , m-am saturat de fitele tele ! Nu ti-a sters nimeni niciodata vreun mesaj aici , cum nu am sters nici altor suporteri craioveni. Din momentul asta te invit sa-ti vezi de treaba! Daca ai ceva de spus spune...daca nu abtine-te! Ti-am repetat ca nu am nimic cu nimeni dar tu incepi sa ma enervezi.. Posteaza tot ce vor muschii tai , atat cat o faci fara sa incalci regulile forumului.

EDMOND_
20th March 2004, 18:53
A fost unul din cele mai proaste meciuri ale Universitatii vazute de mine !
Iar Napoli chiar nu cred ca poate antrena in acest moment la acest nivel. Poate are calitati , dar nu are nici un fel de experienta.... Nu s-a vazut in nici un moment mana antrenorului .Insa eu nu voi spune niciodata ca imi este scarba de echipa mea de suflet. Cel mai usor este sa fii suporter de " vreme buna" ... cel mai greu este sa fii langa echipa indiferent de situatie...

Vadim
20th March 2004, 19:12
Napoli este lucrat de echipa. A fost non-combat clar.

EDMOND_
20th March 2004, 19:18
Poate ca da..Nu sunt insa convins! Desi au fost lucruri care m-au intrigat! De ce insa l-ar lucra pe Napoli ?

Lion
20th March 2004, 19:22
lucratura de antrenor cum ne-am obisnuit...
nu va mai agitatzi...daca universitatea are ceva"datorii"la bistritza napoli mai sta si etapa viitoare...daca nu pleaca chiar de maine...
acelasi scenariu de 13 ani...jucatorii impreuna cu conducerea administrativa lucreaza antrenori...eu nu inteleg de ce nu-l da afara fara sa ne facem in halul asta de ras...
RUSINE SA VA FIE...

nemuritor
20th March 2004, 19:37
iulica,sa mai scrii pe aici ca poate inveti limba romana, iei lectii gratuite. Nu te intereseaza Universitatea sa mai scrii aici cand ai sa ma vezi pe mine pe forumul lui steaua

hedmoande, nu ti-am spus descat sa nu-mi stergi mesajul ,ce sarisi asa si nu ma ameninta .Ia uite la el, e mare moderatoar, eu n-am jignit pe nimeni. Ti-am spus tie sa nu stergi mesajul meu si i-am sugerat omului cu punga sa invete sa scrie inainte de a se baga in seama cu altii.

Vadim
20th March 2004, 19:38
Pentru ca Napoli nu este dorit acolo, asa cum nici Lacatus nu a fost.

nemuritor
20th March 2004, 19:39
cel mai ridicol este ca militianul ceausist purtator de sabie ninja vinde meciuri pe banda rulanta ca sa-l dea afara si pe napoli.nu spun ca trebuia adus dar daca l-a adus macar sa-l dea afara fara circ. sa-l puna pe badea antrenor si sa termine odata acest circ.

blue scorpio
20th March 2004, 19:45
Dupa meciul de astazi, cel mai fericit e Staicu...care v-a face presiuni mari asupra lui Badea..in primul rand de a-l demite pe Napoli si apoi sa preia functia de antrenor..
Daca unii dintre jucatori nu si-au aparat sansele e foarte grav...

EDMOND_
20th March 2004, 19:46
Vom vedea in etapele urmatoare! Insa l-am privit pe Napoli de cateva ori..
Nu l-am vazut agitandu-se deloc , nu am vazut sa dea cea mai mica indicatie... iar fotbalistii au jucat fara urma de ambitie! Nu-l judec insa nici pe Napoli dupa doua meciuri desi nu cred ca sistemul in care joaca se potriveste in acest moment Universitatii... Nu pot insa nici sa accept cu ochii inchisi ideea ca Napoli are valoare , dar a fost lucrat... Daca insa nu este asa ? Daca asta este valoarea lui ca antrenor in acest moment ?
Ca o simpla observatie : Bacaul are -7 , un esec o ducea la -10 ! Si Gloria este la -8.... !!

ady_azzuro
20th March 2004, 20:23
Se poate sa fi fost blat, sper sa plece Napoli si sa vina Badea, alta solutie nu vad :no:

EDMOND_
20th March 2004, 23:20
Vad ca si Editie Speciala , ziarul lui Mititelu , vrea sa sugereze ca jucatorii nu l-ar dori pe Napoli ...

"Napoli a picat încă o dată la "vot"


"Alb-albaştrii" au făcut o figură urâtă, care poate fi interpretată şi ca un vot de blam
la adresa antrenorului. Nicolo nici n-a vrut să se gândească la aşa ceva. "

Personal , ma indoiesc ca acesta ar fi adevarul....fotbalul are insa o mie de necunoscute si adevarul este destul de greu de aflat. Badea declara ca momentan nu se pune problema inlocuirii lui Napoli... Este destul de clar insa ca , oricat de bine intentionat si cat de pregatit din punct de vedere teoretic o fi italianul are insa un mare handicap..lipsa de experienta si probabil imposibilitatea de a se adapta la felul nostru de a trai fotbalul... ( patroni , presedinti , jucatori , suporteri ! )

EDMOND_
21st March 2004, 05:06
Iata cateva declaratii dupa meci:


= Nicolo Napoli : "N-am făcut un meci bun", au fost primele cuvinte ale lui Nicolo Napoli (foto) la final. Apoi a continuat: "Ce mai e de zis cînd iei două goluri care au plecat din aut. Echipa mea a dormit în acest joc. Un coşmar de meci pe care nu-l vom uita prea curînd. Nu cred că există în echipă jucători care să nu mă dorească, nu cred aşa ceva şi nu asta e problema". Întrebat dacă îşi simte ameninţat postul, italianul a evitat un răspuns direct: "Cînd formaţia pierde, normal că şi antrenorul e de vină, dar eu mă gîndesc cum să-i recuperez psihic pe fotbalişti în vederea partidei de sîmbătă de la Bistriţa".

= Corneliu Papura : "E inexplicabil ce s-a întîmplat astăzi. Foarte greu de înţeles. Am luat trei goluri ca în curtea şcolii şi în condiţiile astea rezultatul nu mai miră"

= Dinel Staicu :"Am văzut meciul la televizor, dar nu mă întrebaţi pe mine de soarta lui Napoli. Am pus un preşedinte la club, el trebuie să decidă acum ce e de făcut"

seby
21st March 2004, 11:08
Clone ...

EDMOND_
22nd March 2004, 04:58
Gazeta de Sud :

"...un meci pierdut pe propriile greseli, pentru ca nici Bacaul nu a jucat mare lucru, golurile gazdelor fiind reusite dupa faze ca in curtea scolii (doua din aut si unul din corner!). Vina este a tuturor: a lui Staicu, a lui Badea, a lui Napoli si a celora care au jucat, dar si a unei parti a galeriei, aceea din cauza careia nu avem un antrenor ca lumea. A patronului, pentru ca nu pune o data piciorul in prag, a presedintelui, ca merge pe mina lui Napoli, iar a italianului, pentru ca nu are nici un gram de idee de ce se petrece in fotbalul romanesc! Nicolo merge pe mina unor fotbalisti care joaca doar ce vor ei, iar cind vine vorba de o idee de joc este total neinspirat...."

"...Mijlocul a fost paralizat: Stinga nu poate mai mult, chiar daca vrea, Miclea, bun in amicale si la antrenamente, se sperie ca de moarte in meciurile oficiale, Murgan nu stia nici el ce cauta mijlocas stinga, iar Plesan s-a zbatut, dar izolat nu avea ce face de unul singur.
In atac, Universitatea a fost inexistenta. Daca australianul McBreen ne lamurise saptamina trecuta care-i sint limitele, sirbul Randjelovic a fost o mare deceptie"


Raman si eu la parerea pe care am spus-o dupa meciul de la Craiova , cu Otelul , ca linia noastra de mijloc este limitata si ca acesta este principalul motiv pentru care nu merge jocul.

EDMOND_
22nd March 2004, 05:12
Prosport : Declaratie Dinel Staicu

"A fost cea mai supărătoare înfrîngere de cînd sînt eu patronul Craiovei”, a declarat Dinel Staicu. Rugat să comenteze evoluţia unsprezecelui aliniat la Bacău şi dacă vor fi amendaţi, finanţatorul oltean a spus: “Am un preşedinte de club, şi el hotărăşte ce decizii să ia, iar ca finanţator mă abţin cu privire la jucători. Eu pun acest rezultat pe seama unui accident, iar pentru a mă convinge de asta, jucătorii trebuie să-mi demonstreze la Bistriţa şi mai departe că meciul cu FCM Bacău a fost o pură întîmplare. Dacă vor continua aşa, atunci mai bine ne lăsăm şi ne apucăm de baschet sau de alt sport”. Staicu a continuat critica la adresa jucătorilor pe care-i plăteşte şi care, în opinia sa, au făcut figuraţie contra trupei lui Ionuţ Lupescu. “Gîndiţi-vă, dacă aş dona pensionarilor patru miliarde de lei pe lună, adică atît cît cheltuiesc cu Universitatea, mi-ar face zilnic cîte o statuie. Dar lumea vrea fotbal, şi trebuie să ţină cineva şi echipa”, a încheiat Dinel. "
narcis.drejan@prosport.ro
george.paunescu@prosport.ro