PDA

View Full Version : Steaua, in turul 3 preliminar?



Vadim
14th July 2006, 14:58
Poate afecta eliminarea uneie sau mai multor echipe italiene tabloul preliminariilor Ligii Campionilor? Parca Steaua a fost prima sub linie in turul 2 preliminar, poate urca in turul 3?

Jerry20cm
14th July 2006, 15:00
Poate afecta eliminarea uneie sau mai multor echipe italiene tabloul preliminariilor Ligii Campionilor? Parca Steaua a fost prima sub linie in turul 2 preliminar, poate urca in turul 3?

sa si stabilit cu cine va juca in turul 2 preliminar, nu are cum sa mai urce.

cristane
14th July 2006, 15:30
Nu se mai poate schimba nimic, asta e clar. Mai ales ca dupa ce se va anunta azi decizia privind echipele italiene, din cite am inteles au o saptamina sa faca apel.

SILVIU99
14th July 2006, 15:32
steaua va juca in turul 3 dar dupa ce trece de gorica(cred ca va trece)

dede
14th July 2006, 15:36
eh, oricum trece...

byby
14th July 2006, 16:01
Si ce se intampla cu locurile goale pe caer le au echipele italiene in Liga Campionilor?

Jerry20cm
14th July 2006, 16:04
Si ce se intampla cu locurile goale pe caer le au echipele italiene in Liga Campionilor?

Nu vor fi locuri libere...echipele AC MILAN, FIORENTINA si JUVENTUS vor fi inlocuite cu alte echipe in ordinea clasari acestora in sezonul tocmai incheiat.
Inter-Roma...direct in Champions League
Chievo-Palermo....turul 3 preliminar.

byby
14th July 2006, 16:08
Cam are sens ce spui tu.

Jerry20cm
14th July 2006, 16:09
Cam are sens ce spui tu.

pai cam asa e :P

byby
14th July 2006, 16:10
Atunci sa inchida acest subiect moderatorii. :p

Paul
14th July 2006, 16:12
Poate afecta eliminarea uneie sau mai multor echipe italiene tabloul preliminariilor Ligii Campionilor? Parca Steaua a fost prima sub linie in turul 2 preliminar, poate urca in turul 3?

NU.

Sa o luam logic (ca stai prost de tot la capitolul asta).

1. Chiar daca echipele alea vor fi eliminate din Cupele Europene vin altele. Chievo , Palermo , etc abia asteapta sa joace in Europa si voi asa.

Asa se explica ca Italia a renuntat la locul din Intertoto , fiindca cea care trebuia sa mearga (Palermo)era sigura ca va intra in UEFA. De aia Farul nu joaca cu Palermo si joaca cu Auxeurre.

2. Steaua nu a fost prima sub linie in turul II preliminar.

Diferenta dintre campionalele care joaca in turul II si cele care joaca in turul III preliminar se face la nivelul locurile 16-17. Israel e pe 16 si joaca in turul III preliminar , Serbia e pe 17 si joaca in turul II preliminar.

A)Sa analizam situatia in care Italia dispare de pe harta europei fotbalistice (adica inclusiv Inter , care e curata).

Atunci ce s-ar intampla (probabil).
Fiecare tara avanseaza cate o pozitie si mai multe tari vor avea avantaje.

1. Franta (urca de pe 4 pe 3) , in loc sa trimita 3+3 echipe , trimite 4+3 (3+3 inseamna 3 in Liga , 3 in UEFA)

2. OLANDA (urca de pe 7 pe 6) in loc de 2+4 va avea 3+3

3. Belgia , in loc de 2+2 va avea 2+4

4. Turcia - acelasi numar de echipa , doar ca campiona Fenerbahce nu mai joace preliminarii ci merge direct in Liga

5. Serbia Muntenegru - campioana joaca in turul III prel , in loc de turul II

6. Croatia - in loc de 1+2 va avea 1+3

7. Slovenia - campioana va juca in turul II prel , nu in turul I prel


Deci in aceasta situatie doar 7 tari ar avea de castigat.
Romania nu e printre ele.

Mergem mai departe.
Mai exista o situatie pur cretina. Deci nici nu elimina toate echipele italieni (si atunci s-ar intampla ce am scris mai sus) , nici nu inlocuieste echipele blatiste cu altele (cazul cel mai logic) ci pur si simplu Milan , Juve , Fiorentina si Lazio nu sunt primite in UEFA si locurile lor raman vacante.
Practic Italia sa aiba doar 3 echipe in EUropa. Inter in t III preliminar al Ligii , AS Roma si Chievo in UEFA.

Aici ar ramane locuri vacante , si situatia e extrem de complicata la nivelul UEFA.

La nivelul Ligii situatia ar fi relativ simpla:
deci raman 3 locuri vacante. Ele vor fi ocupate astfel (dupa logica mea)

Locul 3 din Franta (Lille) si 3 din Germania (Hamburg) merg direct in Grupele Ligii , iar locul 4 din Franta /Germania si Portugalia (Lens, Shalcke , Sporting Braga) merg in Liga Campionilor in turul III preliminar.

Insa sa revenim on topic. Ziceai de Steaua. Dupa cum ti-am dovedit , indiferent de se intampla Steaua joaca in turul II. Bine oricum nu se va intampla nimic fiindca meciurile sunt stabilite si sunt trase la sorti. Dar si daca nu erau trase la sorti tot nu era afectata Romania.

Insa STeaua intr`adevar poate obtine un mic avantaj. In turul III Fiorentina NU e CAP de Serie. Adica e un adversar posibil pentru Steaua. Eh , daca Milan , Juve si Fiorentina sunt excluse , atunci in Liga din partea Italiei merg in mod normal : Inter si Roma (direct) , Chievo si Palermo (prel). Nu e mare lucru, doar ca in urna B , ar intra Chievo fix in locul Fiorentinei. Si in cazul (Doamne Fereste!) in care Steaua pica cu Chievo e mult mai accesibil ca si Fiorentina.

Oricum Steaua va pica cu Debrecen sau Djurgarden ;)

Jerry20cm
14th July 2006, 16:15
Paule cat ti-a luat sa scrii atat???:D
Da oricum thread-ul nu are niciun sens deoarece turul 2 preliminar deja e stabilit si nu mai poate fi modificat.

byby
14th July 2006, 16:15
Paul, cred ca esti cel mai frumos si destept barbat din Romania.

dede
14th July 2006, 16:55
apropo, cu echipele din Grecia ce se intampla? ca parca Grecia e exclusa din Europa...

Jerry20cm
14th July 2006, 16:57
apropo, cu echipele din Grecia ce se intampla? ca parca Grecia e exclusa din Europa...

ieri s-a stabilit ca pot participa

cristane
14th July 2006, 16:58
apropo, cu echipele din Grecia ce se intampla? ca parca Grecia e exclusa din Europa...

Din cite am inteles grecii au fost iertati.

Hipgnosis
14th July 2006, 17:10
Paul, cred ca esti cel mai frumos si destept barbat din Romania.


:happy :happy :happy :happy :happy :happy :happy :happy