PDA

View Full Version : Etapa 16: DINAMO - FC ARGES



Vulturul
24th February 2004, 13:02
sambata 13 martie, Dinamo - FC Arges - ora 21:00 (Prima TV)
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

gicu
24th February 2004, 17:37
iata c-a sosit momentul :-)

Astept comentariile prietenilor mei argeseni despre acest meci :ok:

Pronosticul meu: 4-0 :yeah:

Tudose
25th February 2004, 04:16
Gicule, sa inteleg ca ne astepti de mult? :) Chiar, cu cine esti prieten dintre suporterii pitesteni?
Esti cam pesimist, eu ma asteptam sa prezici cel putin 7-0 :D

Red Heat
25th February 2004, 10:07
Cred ca Dinamo are de luat o revansa fata de FC Arges, mai joaca si primul meci acasa, asa ca probabil vor da totul pe teren. Cred ca se va termina un 3-1 (pt. Dinamo :) )

gicu
25th February 2004, 14:06
Gicule, sa inteleg ca ne astepti de mult? :) Chiar, cu cine esti prieten dintre suporterii pitesteni?
Esti cam pesimist, eu ma asteptam sa prezici cel putin 7-0 :D

Tudose, sunt realist doar :p
Cat despre a doua intrebare...vezi pm

Pustoai-k
25th February 2004, 17:30
ARgesh va castiga si acest meci!Deci dinamo-Arges 0-1

FatFrumos
26th February 2004, 04:14
Argesul la pierdut pe Dica vad un 2-0 lejer scos de Dinamo.

maryuss_mau
26th February 2004, 10:34
2-o pentru dinamo . unul din goluri va fi marcat de danciulescu. fara dica atacul argesului e ..... lipsa.

Red Heat
26th February 2004, 10:37
Ce mare jucator e Dica asta fratilor???? Mie, sincer mi se pare ca e ca o domnisoara pe teren

uti2102
26th February 2004, 19:06
Pana una alta avetzi meci cu Argeshu' shi io zic ca nu va fi un simplu antrenament. Prepelitza o sa va puna probleme.......cum ? n-atzi auzit de el ? Nici o problema, nici el nu e jucator mare.......deocamdata...... :evil:

dlgicu
27th February 2004, 03:58
Tinand cont de traditia meciurilor FC Arges - Dinamo (bate Dinamo la Bucuresti - bate Arges/egal la Pitesti), de faptul ca "legaturile" intre cele doua cluburi sunt puternice (antrenori+jucatori refuzati/rodati de Dinamo la Pitesti, generalul Berechet fost comandant general al IPJ Arges, FC Arges - fosta Dinamo Pitesti), va trebui din pacate sa citez din XXL si 10 Grei:
"Speranta moare ultima; pacat, ar trebui sa moara prima"

Eu am zis mersi si de victoria de la Pitesti, am luat maximul posibil pe anul asta :(

M-ar distra sa aud ce zic conducerea sau Moldovan despre tactica pentru meciul asta...

Tudose
27th February 2004, 04:07
Cred ca numai la tactica nu se gandesc... Probabil se va respecta traditia ultimilor ani. :( Ultima oara cand am luat puncte din Stefan cel Mare a fost tocmai in 1985, cand am castigat cu 2-0. Vremuri precum cea a celebrei victorii cu 4-3 par a fi apuse, in deplasarile din Bucuresti ne multumim sa mai smulgem cate ceva din Ghencea sau de pe Giulesti.

dlgicu
27th February 2004, 04:56
Din cate stiu eu in campionatul ala la Pitesti a fost 0-1, asa ca nici macar ala nu se pune, trebuie sa sapi mai adanc

Tudose
27th February 2004, 05:55
Da, in retur Dinamo a invins in Trivale cu 1-0, dar ramane victoria din Stefan cel Mare. Daca sap mai adanc ma tem ca iar ma intorc in anul de gratie 1979...

Tudose
27th February 2004, 16:25
Comentarii despre meciul din prima etapa cu Dinamo aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=2017

gicu
27th February 2004, 17:04
dlgicu, asadar nu ne facem griji :) Cine stie, poate se mai iveste vreun tanar talent pitestean care sa fie pe placul lui Andone in vara :)

Vulturul
27th February 2004, 17:41
Va fi un meci super greu pt noi ....Dinamo este marea favorita insa sa nu uitam ca asa era si in prima etapa la Pitesti si atunci Argesul a invins.Atunci un pusti de care nimeni nu auzise nimik (Nastasie) a facut "misto" de intreaga echipa alb-rosie in aceasta pauza argesul nu a facut mari achizitii.Nu ar fi exclus ca pe 6 martie Antal sau nu stiu ce jucator sa puna osul la un rezultat bun la Bucuresti.Avem jucatori care vor sa se afirme:Tanasa,Bilasco si Prepelita fiind doar cativa dintre ei!Chiar Nastasie ar putea face din nou un joc mare....Deci sunt increzator dar in acelasi timp imi este si frica...nu pot sa dau un rezultat final dar daca ar fi as merge cum e si normal pe mana alb-violetilor!

Tudose
27th February 2004, 19:47
dlgicu, asadar nu ne facem griji :) Cine stie, poate se mai iveste vreun tanar talent pitestean care sa fie pe placul lui Andone in vara :)
Da, ne-am dori sa se intample asa cum a fost si cu Dica in tur: a jucat foarte bine, a inscris, a fost pe placul lui Andone... :cool:

ieppy
27th February 2004, 19:52
si a plecat la Steaua. Ai uitat partea asta tudose. Apropo, te duci la meci?

Tudose
27th February 2004, 22:43
N-am uitat ca a plecat la Steaua, asta s-a intamplat insa la sfarsitul turului si nu avea legatura cu meciul respectiv. E un lucru care nu m-a bucurat, oricum nu pe banii care s-au incasat.
O sa ajung in tara abia pe 8 martie, nu am gasit bilet mai devreme, asa ca din pacate... Ma consolez cu gandul ca meciul din tur a fost singurul din acest campionat desfasurat la Pitesti pe care nu l-am vazut (motive de sanatate). Pana la urma, a iesit bine pentru noi si m-am multumit cu asta.

uti2102
27th February 2004, 23:09
Pai in cazul asta Tudose, itzi propun sa nu te uitzi nici la meciul acesta! Poate poate le-o trage Prepelitza la dinamovishti! :p Sa le dea cateva boabe :evil: .

Tudose
28th February 2004, 00:30
Alpopa, dar la meciul cu Steaua ce zici, sa ma uit sau nu? :D

gicu
28th February 2004, 00:34
Tudose, asa s-a intamplat cu Dica. Din pacate, cum zicea si ieppy, n-a ajuns in Stefan cel Mare.

ieppy
28th February 2004, 02:20
lasa gicule ca nu e bai. Cum se striga la galerie? Dica pentru noi este Neaga II!

Ravelly
28th February 2004, 02:28
Chiar daca urasc Dinamo si ii doresc numai insuccese, trebuie sa fiu realist...Dinamo -Arges 1-0

Tudose
28th February 2004, 02:38
Nu cred ca Dica va urma traseul lui Neaga. Aceasta e parerea mea in momentul de fata, iar anul acesta ne vom putea convinge.

gicu
28th February 2004, 02:39
lasa gicule ca nu e bai. Cum se striga la galerie? Dica pentru noi este Neaga II!

Pai nu ieppy, pacat ca n-a ajuns la Dinamo...dar pacat pt. el :p

Cat despre comparatia Dica - Neaga, eu n-as merge asa departe. Cred (sper) sa nu urmeze calea aia...ci sa-si vada de treaba.
A propos de asta, tin minte momentul in care se discuta trecerea lui Mutu la Dinamo. La vremea aia Mutu era un tanar foarte talentat...insa indisciplinat (si-a permis o data sa-l infrunte pe antrenorul de-atunci al pitestenilor si sa refuze schimbarea de pe teren). Spre deosebire de Neaga, pt. Mutu schimbarea "locului de munca" a fost benefica. A devenit mult mai disciplinat pe teren.

Vulturul
28th February 2004, 11:43
PT ieppy:Referitor la sloganul :"Cum se striga la galerie? Dica pentru noi este Neaga II!"...nu iti dau dreptate man...si uite si dc...dica e mult mai respectat decat neaga la Pitesti.El chiar si-ar fi dorit sa ramana la Pitesti insa nu sa putut...In scurt timp o sa bag pe net niste articole din presa locala in care o sa vada toata tara ca Dicanu nu a uitat de unde a plecat!!

ieppy
28th February 2004, 12:41
Maniacule, a fost doar o gluma mai degraba menita pentru stelisti decat pentru argeseni. Ei sau ars cu Neaga. Sa speram ca Dica nu va urma acelasi drum insa dupa evenimentele de la nationala nu cred ca va mai fi prezent acolo in viitorul apropiat.

rew
28th February 2004, 15:00
DINAMO (si cu 1 om mai putin) bate pe Arges . De la 3-0 in sus.

uti2102
28th February 2004, 18:19
Nu cred ca Dica va urma traseul lui Neaga. Aceasta e parerea mea in momentul de fata, iar anul acesta ne vom putea convinge.

Parerea mea Tudose (care cred k va fi atacata de vreo 99% din suporteri) este ca Neaga, daca va fi sustzinut de cei din jur, va putea reveni. Shi nu ma refer doar la nivelul pe care il avea la Argesh ci la ceva mai mult. Om trai shi om vedea, dar asta e impresia mea........daca Neaga va uimi microbishtii atunci il vom putea asemana cu Phoenix. Shi eu cred ca va reushi.

N0_NaM3
28th February 2004, 20:20
1 solist ...bate dinamo 100% .

Polichampion
1st March 2004, 18:24
da nu cred ca Argesu va pune probleme. meci in familie.

the_big
2nd March 2004, 10:26
2-0 ,Dinamo si Rapid au cele mai bune trupe .......nu au cum sa se impiedice cainii de FC Arges !

Vulturul
2nd March 2004, 17:21
Inceperea returului a fost amanata pentru data de 13 martie 2004.

Polichampion
2nd March 2004, 23:20
sigur, meci intre caini... :))

Tudose
3rd March 2004, 03:15
Singurul motiv care poate sa ma bucure este ca in acest fel voi reusi sa fiu prezent la prima etapa, pe Stefan cel Mare.

Tudose
3rd March 2004, 03:22
sigur, meci intre caini... :))
Ce spui tu de caini? Ce legatura are Argesul cu porecla asta? :o:

Silviu18
3rd March 2004, 11:35
toate echipele sunt ambitionate cand e vorba sa joace contra echipelor bucurestene!
DEPINDE numai de forta lor ca sa invinga echipe precum Rapid steaua sau dinamo

Polichampion
4th March 2004, 20:42
Argesu e tovarasie si cu Dinamo si cu Steaua, un fel de fata buna la toate…. Comisarul nu va face probleme ********ilor…

Tudose
4th March 2004, 21:18
Fata buna la toate? :ciocan: Nu mai departe de prima etapa a campionatului am invins Dinamo in Trivale. La fel in returul campionatului trecut.
Cu Moldovan au fost eliminate din Cupa atat Steaua, cat si Dinamo. Nu mai vorbesc de alte ocazii, cu alti antrenori, am avut o serie de 6 victorii consecutive asupra stelistilor. Deci... de unde atata tovarasie? :evil:

ieppy
5th March 2004, 09:47
tudose, lasa-i frate in pace ca sunt multi acum care cauta conspiratii peste tot. O parte din stelisti spun ca Dinamo are deja toate meciurile asigurate iar o parte din dinamovisti spun ca Steaua au meciurile deja castigate. Un lucru este clar, aceste teorii le poti spune unui copil de 5 ani(si nu e neaparat ca te crede). Campionatul se va castiga pe bune insa cei care vor pierde vor da vina pe blaturile echipei adverse. Asa e la noi, e mai usor sa-l acuzi pe adversar decat sa iti asumi responsabilitatea pentru greseli.

gicu
5th March 2004, 10:27
Cica o sa se joace la 22:00...

Hai ai nostrii! :p

Vulturul
5th March 2004, 12:02
Se pare ca meciul din Stefan cel Mare se va juca de la ora 22:00.

ciprianmiron
5th March 2004, 12:57
:ciocan: Echipa me favorita este Apulum. Asa ca din cauza faptului ca Argesul ne-a tras-o rau de tot atat in campionat cat si in Cupa nu pot tine decat cu Dinamo. Ma gandesc la un scor de 3-1.

be_real
5th March 2004, 14:57
0-3 asa incep cainii returul ,vezi meciul din prima etapa a returlui trecut cu Astra !

Vulturul
5th March 2004, 18:28
Pt cel din Alba Iulia....nu fi suparat pe FC Arges.... si Bacaul a patit-o la fel anul trecut!! :) si nu s-au suparat asa ca tine!!! :p






www.ultras-arges.as.ro

M|tea
6th March 2004, 11:55
:) Desi as vrea un dezastru in Stefan Cel Mare nu cred ca e posibil.Jucatorii condusi de ION MOLDOVAN nu cred ca au puterea necesara pentru a rezista in fata liderului.Dinamo-FC Arges 2-0

Tudose
11th March 2004, 13:51
Dinamo - FC Argeş, de la ora 21:00
Azi de dimineaţă clubul Dinamo Bucureşti şi televiziunea Prima TV au ajuns la un acord pentru ora de începere a meciului Dinamo Bucureşti - FC Argeş din prima etapă a campionatului naţional de fotbal. Programată iniţial pentru ora 20:00, mutată la ora 22:00 dintr-o dispoziţie a Consiliului Naţional al Audiovizualului, întâlnire va avea loc la ora 21:00, în data de 13 martie. Compromisul făcut de clubul Dinamo este acela că cei 11 jucători vor intra pe teren în tricouri care nu au inscripţionate numele şi logo-ul producătorului de alcool Stalinskaya, iar la pauză vor fi afişate şi bannerele pe stadion. În acest fel, Prima TV nu va avea de suferit nici o amendă din partea CNA-ului care, printr-o hotărâre adoptată în toamna anului trecut interzice televiziunilor să facă orice fel de reclamă băuturilor spirtoase înainte de ora 22:00. Liga Profesionistă de Fotbal, care nu a avut nici un cuvânt de spus în aceste negocieri, a luat la cunoştinţă şi a trimis câte un fax cluburilor Dinamo şi FC Argeş, pentru a le înştiinţa oficial ora de începere a meciului.

Se amână returul din nou?
Pe holurile Ligii Profesioniste de Fotbal, astăzi, câţiva oameni de fotbal discutau despre oportunitatea amânării pentru a doua oară a debutului returului, din cauza precipitaţiilor căzute continuu în noaptea de marţi spre miercuri şi pe parcursul zilei. Dacă la Divizia A lucrurile sunt ceva mai complicate, la celelalte eşaloane nu pare atât de greu mutarea datei de disputare a primei etape, mai ales că terenurile de joc ale celor 24 de gazde din Divizia B nu se pot compara cu cele ale cluburilor din "A". Astă-seară sau cel mai târziu mâine o decizie în acest sens va fi luată, chiar dacă procentul cluburilor care vor amânarea ar fi mult mai mic decât acum două săptămâni.

Adi Preda (Top) - Romanian Soccer - 10 Martie 2004

gigel_bucur
12th March 2004, 10:49
... La vremea aia Mutu era un tanar foarte talentat...insa indisciplinat (si-a permis o data sa-l infrunte pe antrenorul de-atunci al pitestenilor si sa refuze schimbarea de pe teren). Spre deosebire de Neaga, pt. Mutu schimbarea "locului de munca" a fost benefica. A devenit mult mai disciplinat pe teren.

daca nu ma insel antrenorul de atunci era Gicu Dobrin :O

gicu
12th March 2004, 11:21
daca nu ma insel antrenorul de atunci era Gicu Dobrin :O

Parca da ( :O ) dar sa asteptam raspunsul pitestenilor, ei stiu mai bine.

Red Heat
12th March 2004, 12:45
Eu nu sunt pitestean dar va asigur ca era Dobrin antrenor.

ultravioletu
13th March 2004, 00:49
Mda, asa este, era Dobrin. La a carui statuie Mutu ar trebui sa se inchine si acum, cand, cu toata mediatizarea care i se face, dovedeste ca e departe de rafinamentul (ca de talent sa nu aducem discutia) Gascanului. Sa nu fii in stare sa dai gol singur cu portarul iesit la 16 metri...

Vulturul
13th March 2004, 10:13
Cu cateva ore inainte de inceperea meciului nu pot sa spun decat atat:HAI FCARGES!

Tudose
13th March 2004, 14:31
La meciul de care vorbim Dobrin era director tehnic, iar Silviu Dumitrescu antrenor. Am fost prezent atunci pe stadion si am vazut intamplarea in direct. Multe s-au mai schimbat intre timp, Mutu, desi avem inca proaspata impresia ratarilor din finalul meciului cu Stuttgart, nu mai seamana cu cel de atunci, a devenit un profesionist adevarat. La valoarea lui Dobrin nu cred ca poate ajunge, mass-media este o arma extraordinara, insa "Gascanul" este inca departe.

ultravioletu
13th March 2004, 18:06
Hai baietii, hai cu golul!!!

gicu
13th March 2004, 19:37
Hai baietii, hai cu golul!!!
care baieti? :)

uti2102
13th March 2004, 22:38
Mda....e minutu' 75 shi-i deja 2-0 pentru Dinamo. Meritat, ce pot sa zic. Dar dupa cum incepuse meciul nu pot sa nu pun o intrebare...cu rima, ce-i drept. "Marincau asta e TANTALAU?" Nu zic ca era altul deznodamantul daca nu era eliminat, dar macar mai puneau probleme shi Argeshu' in atac. Shi oricum, pana atunci Dinamo nu avusese ocazii........Dar asta-i fotbalul. Brava cainilor! :)

dlgicu
13th March 2004, 22:55
iata ca surpriza secolului nu s-a realizat nici in acest an... poate oi trai sa mai apuc sa vad si eu o victorie argeseana in Stefan cel Mare.

Tudose
14th March 2004, 00:22
Cat timp am jucat in 11, a fost totusi bine. Am avut si cateva ocazii la scorul de 0-0. Dupa eliminarea lui Marincau (justificata) Dinamo a inceput sa preseze tot mai tare poarta noastra si golurile au venit firesc. Am fi meritat macar golul de onoare, chiar in ultimul minut sutul lui Tanase fiind deviat greu in corner de Preda.

Red Heat
15th March 2004, 08:38
Am fost la meci. Ca sa fiu obiectiv jocul lui Dinamo a lasat de dorit (asta in comparatie cu ce a jucat in tur). La fel de adevarat este si faptul ca Argesul a venit cu strategia clasica, pe care o abordeaza majoritatea echipelor in Stefan cel Mare, aceea de a se aseza pe 3 randuri in aparare si a incerca sa loveasca pe contra-atac. E greu sa faci spectacol in asemenea conditii. Cred ca daca nu intervenea eliminarea lui Marincau, Dinamo avea meci greu de tot. Argesul chiar mi-a placut cat a jucat in 11. Una peste alta, avand in vedere ca nici Rapidul nu a aratat mare lucru, cred ca Dinamo ramane, totusi, o candidata serioasa la castigarea titlului. Ramane de vazut cum se misca Steaua.

Vulturul
15th March 2004, 10:32
Asta e mergem inainte alaturi de ie...buni sau rai sunt ai nostrii...ne asteapta o saptamana dificila cu o deplasare la Alba Iulia unde nu ar trebui sa avem probleme avand in vedere scorul din tur si un meci greu sambata cu Petrolul pe care trebuie sa-l castigam neaparat!FORZA VIOLA


www.ultras-arges.as.ro

baubau
15th March 2004, 13:40
Explicati-mi si mie conform regulamentului cum a fost acel off-side la Niculescu!

ieppy
15th March 2004, 13:43
bau-bau, las-o moarta ca ala a fost offside. Ce naiba, nu suntem copii! Dar nu a influentat rezultatatul pentru ca nimeni nu imi poate spune Dinamo ar mai fi fost egalata in meciul de sambata.

Gica Chioru
15th March 2004, 13:56
Atitudinea apatica a jucatorilor pitesteni poate da nastere la orice speculatii.

Personal, il consider pe Helesteanu cel mai corect arbitru din div. A. In ceea ce priveste competenta, lasa de dorit. Exista doua faze incriminante, ambele la Alexa.
-intrare criminala cu talpa, nu primeste galben
-sare, intentionat, cu crampoanele pe pulpa unui jucator cazut, nu primeste galben/rosu
_________
-ofsaidul de la golul doi este ,totusi, o faza de joc -arbitrii romani sunt destul de slabi, greseala scuzabila.

calu
15th March 2004, 14:18
da,a fost offside,dar aia nu schimba cu nimic din istorie,ce mi-e 2-0 ,ce mi-e 3-0?

JJ
15th March 2004, 14:20
Era 1-0 cand a fost golul, si al treilea gol s-a marcat prin minutul 90. Cine stie?

uti2102
15th March 2004, 18:56
Bla bla bla. Lasatzi-o moarta. N-a fost nici un blat. O fi fost blat in capul tantalaului de Marincau. Daca eram Ion Moldovan il pedepseam vreo 3 saptamani pentru prostia de care a dat dovada. In rest, offside la golul 2 shi ceva gresheli normale din partea arbitrului. Nimic anormal. In afara de Marincau, desigur....... :ciocan:

ultravioletu
16th March 2004, 11:00
Sper sa nu o mai îmbulinam cu Petrolul. Cu Dinamo, sa presupunem ca izbuteam sa ne aparam 90 de minute si sa scoatem pe 0-0, dar aia nu e fotbal, fratilor. Noi trebuie sa dam goluri. Mai ales ca jucam acasa cu Ploiestiul si EI o sa fie cei care se vor baricada în 16 m. Iar la ei nu joaca nici un Marincau...

În alta ordine de idei, înca un an în care vulturasii s-au dus în groapa timizi precum mieluseii... ca sa-l parafrezez pe dlgicu, poate oi apuca si eu ziua în care Argesul se duce sa joace la victorie acolo... :mda:

Utilizator
16th March 2004, 11:08
Pt. Ultravioletu: Respect echipa din Pitesti, dar unde s-a mai dus in ultimii ani sa joace la victorie si sa castige? Cam in putine locuri…Pe Ghencea? In Giulesti? In plus nu cred ca Argesul are echipa mai buna decat Dinamo la ora actuala ca sa emita pretentii de victorie in deplasare. Altfel mi s-a parut ca au luptat destul de aprig, nu mi s-au parut deloc mielusei cum spui. La 0-0 au avut o ocazie care daca se transforma in gol poate chiar vedeai de pe acum puncte scoase la noi.
Va doresc succes in continuare, sa bateti Rapid sau Steaua daca se poate. Sa apuc sa vad si eu victorie a Argesului impotriva Stelei :)

Tudose
16th March 2004, 12:10
Pt. Ultravioletu: Respect echipa din Pitesti, dar unde s-a mai dus in ultimii ani sa joace la victorie si sa castige? Cam in putine locuri…Pe Ghencea? In Giulesti?
Am fost sa jucam la victorie si am castigat in Giulesti (campionatul 2000/2001) si in Ghencea (2001/2002).



In plus nu cred ca Argesul are echipa mai buna decat Dinamo la ora actuala ca sa emita pretentii de victorie in deplasare. Altfel mi s-a parut ca au luptat destul de aprig, nu mi s-au parut deloc mielusei cum spui. La 0-0 au avut o ocazie care daca se transforma in gol poate chiar vedeai de pe acum puncte scoase la noi.

Cat timp am jucat in 11, ne-am luptat aprig, apoi s-a rupt filmul.



Va doresc succes in continuare, sa bateti Rapid sau Steaua daca se poate. Sa apuc sa vad si eu victorie a Argesului impotriva Stelei :)
Speram si noi.

dlgicu
17th March 2004, 17:38
Iata ca aruncatorul cu noroi de serviciu, Mazeta Sporturilor, a facut dreptate si dinamovistilor, e drept nu pe prima pagina ci la categoria "barfe", in ce priveste banuielile de blat... astia ar fi in stare sa caute si pana la a treia generatie, doar doar or gasi o legatura.

<<Cu mai mulţi ani în urmă, Mitică Dragomir se lăuda cu un jucător aflat în proprietatea sa, ce va ajunge, pasămite, mare "sculă", pe numele său Bogdan Nicolae. Între timp, Corleone a ajuns printre altele cel mai important prieten din fotbal al lui Gigi Becali, patronul Stelei, iar Bogdan s-a făcut băiat mare, fotbalist mediocru şi fundaş la FC Braşov. Acum parcă devine mai clar de ce se se tot plasa Bogdănel la meciul cu Steaua mai mereu cu cîţiva paşi în spatele atacanţilor lui Piţurcă ori alerga de parcă era în tempoul reluărilor TV, nu? Exemplul cel mai elocvent ar fi faza golului.>>

Nu spun ca echipele nu ar face jocuri murdare, dar eu zic ca mai bine baietii s-ar uita mai atent la meciurile in sine si ar evidentia etapa de etapa problemele elementare de ani de zile ale asa-zisilor "fotbalisti" din divizia A: stopul, preluarea, precipitarea in fata portii, moralul prost, jocul incalcit fara nici o viziune (aici e intr-adevar "meritul" antrenorului) s.a.m.d.
Nu, in goana dupa audienta ziarele de sport prefera sa iroseasca resurse logistice in investigatii de doi bani in rahatul din culise dand astfel satisfactie suporterului roman care poate spune fericit: "Da, capra, pardon oaia, stelista are raie si ii lipseste iarba pe teren, dar nici cea dinamovista nu se simte mai bine".

dlgicu
17th March 2004, 17:41
s-a pierdut pe undeva citatul din mazeta, il pun aici

Cu mai mulţi ani în urmă, Mitică Dragomir se lăuda cu un jucător aflat în proprietatea sa, ce va ajunge, pasămite, mare "sculă", pe numele său Bogdan Nicolae. Între timp, Corleone a ajuns printre altele cel mai important prieten din fotbal al lui Gigi Becali, patronul Stelei, iar Bogdan s-a făcut băiat mare, fotbalist mediocru şi fundaş la FC Braşov. Acum parcă devine mai clar de ce se se tot plasa Bogdănel la meciul cu Steaua mai mereu cu cîţiva paşi în spatele atacanţilor lui Piţurcă ori alerga de parcă era în tempoul reluărilor TV, nu? Exemplul cel mai elocvent ar fi faza golului.

ultravioletu
18th March 2004, 10:06
Utilizator, în ultimii ani Argesul a jucat la victorie toate meciurile cu Steaua, indiferent de locatie. În 1998, 1999, 2000 am jucat 6 meciuri cu ei (inclusiv în Cupa): 4 victorii (consecutive!), 2 egaluri. În 2001 ne-au dat 4-0 în Trivale, dar în retur am luat punctele înapoi. Cu Rapid situatia e destul de complicata, cred ca au fost si alte interese, în general când am batut în potcoava ei ne-au cam luat (destul de dubios) punctele înapoi în Trivale. Totusi, ideea era ca meciurile de afara le-am jucat destul de viguros...

Tudose
18th March 2004, 11:40
Cu Steaua am avut 8 meciuri la rand fara infrangere, din care 6 victorii consecutive, atat in campionat, cat si in Cupa, astfel:

februarie 1998: FC Arges - Steaua 4-2 (la penalty-uri, in Cupa)
aprilie 1998: FC Arges - Steaua 3-2
august 1998: FC Arges - Steaua 3-2
martie 1999: Steaua - FC Arges 1-2
decembrie 1999: FC Arges - Steaua 4-0
aprilie 2000: Steaua - FC Arges 0-1
noiembrie 2000: FC Arges - Steaua 1-1
mai 2001: Steaua - FC Arges 3-3

ultravioletu
19th March 2004, 11:05
Da exact, scuze. Apoi in toamna 2001 a fost turul acela de cosmar, cu 0-4 acasa cu Steaua si National, insa in retur am castigat deplasarile din Bucuresti de pe Ghencea (1-0) si Cotroceni (2-1), am plecat neinvinsi din Giulesti (1-1), deci se putea. In schimb, cu retrogradabilii de Sportul am facut 3-3 in Regie, iar in Groapa am scos exact atatea puncte cat in ultimii 18 ani. Adica zero.

Ideea mea era ca oricat de precara a fost situatia din clasament (uneori am fost foarte aproape de retrogradare), meciurile din deplasare din ultimii 5 ani au fost tratate cu maximul de ambitie in Ghe. (3 victorii, un egal, o infrangere abia anul trecut) sau Giu. (2 victorii, un egal, 2 infrangeri).

ultravioletu
19th March 2004, 11:21
Si ca am ajuns la ambitie, eu nu pot sa iert conducerea clubului in doua episoade: 99-2000 si 2000-2001.

In primul caz a fost prostie crasa, jocul rezultatelor ne permitea, in cazul in care am fi batut in ultima etapa la Bistrita, sa ne clasam pe 3 si sa mergem in UEFA. Daca bateam, am fi fost la egalitate de puncte cu Steaua si Ceahlaul, iar rezultatele directe in trei echipe ne avantajau pe noi (batusem de doua ori Steaua), insa desteptii din conducere au luat in seama numai rezultatele directe cu Ceahlaul, la care stateam mai prost. Asa ca au concluzionat ca nu avem nici o sansa, deci au dat vacanta mai devreme la o jumatate de echipa si s-au dus la Bistrita in excursie. Prostie incalculabila. Idiotenie. Plus lipsa de respect fata de suporteri.

In anul urmator, campionatul a fost destul de slab, iar in retur am stat aproape tot timpul in ceafa liderului (Steaua). Ar fi putut fi o lupta pasionanta pana la final, si multi au facut analogia cu 1979 (in ultima etapa jucam in Ghencea... n-aveam pe Dobrin, dar era Neaga marea "revelatie"). Dar... cred ca a noastra conducere nici nu-si propusese cu adevarat campionatul (era celebrul obiectiv "locul 1-5"), altfel nu se explica meciuri suspecte precum 0-1 la Rocar sau mai ales 0-2 acasa cu Rapid (cu preluarea antologica din careu a "marii vedete" Neaga) precum si alte cateva astfel de chifle - cu Foresta, Bistrita sau National - care in final ne-au clasat pe locul 5 (obiectiv indeplinit!!!).

Utilizator
19th March 2004, 12:40
Ok, am inteles sa traiti :) ati batut Steaua si Rapid. Nu prea am timp sa caut palmaresul FC Arges-Dinamo din ultimii ani si memoria mea e cam scurta recunosc, dar mi-aduc aminte ca in tur ne-ati batut, anul trecut la fel, daca nu ma insel prea tare si la voi (sau parca 0-0 la Pitesti) si la noi, in cel mai prost retur al lui Dinamo. Cu Steaua au fost vreo 3 ani la rand (2000-2003) cand isi reconstruiau echipa si cam pierdeau pe acasa cu multi, nu prea e concludent.
Parerea mea e ca ati jucat cu acelasi aplomb cam cu toate bucurestenele, dar poate sunt subiectiv. Eu cel putin ma temeam meeu de meciurile de la Pitesti, mi-aduc aminte ca se juca la sange mai mereu.
Revenind la meciul ultim, eu sincer sa fiu il apreciez ca fi fost pe bune, v-ati aparat supranumeric si ati si avut vreo 2 ocazii la 0-0 (am mai spus). Acum mai e si alt aspect, de lot. Avem echipa ceva mai bunicica decat voi, tre sa recunoasteti, n-o sa luam bataie cu toti ca asa e trendu’. Iar daca iei obiectiv turul (nu mai pun si faptul ca am jucat frumos in UEFA, zic eu) cred ca am demonstrat ca practicam fotbal nu altceva. In spatele acuzelor permanente la adresa noastra se ascund meciuri mult mai suspecte de care nu se leaga nimeni.
Iar ca istoric, mi-aduc aminte de celebra victorie la noi (3-4 parca) din ’79 cand ati luat si titlul, cu Dobrin maestro si Radu II cu Nicolae (parca) la finalizare.

Tudose
19th March 2004, 12:51
In general, meciurile cu Dinamo de la Pitesti din ultimii ani le-am castigat, insa in Stefan cel Mare nu am mai obtinut nimic de prin 1985.
Referitor la Steaua, seria noastra a inceput in 1998, cand i-am eliminat din Cupa si i-am si incurcat in lupta pentru titlu (pana la urma au castigat in acel an), deci cred ca aici e cat se poate de concludent.
Povestea din 1979 s-a mai tot discutat aici, la "Istoric, palmares, meciuri memorabile".

Utilizator
19th March 2004, 12:58
Anul trecut in retur nu ne-ati batut la noi? Parca da…
Iar la urma urmei am avut si echipa, din ’85 pana prin ’93 eram destul de tari…Si din 2000 incoace, exceptand 2002-2003, cam tot asa. :)
Iar faptul ca ne-ati cam batut pe la voi e suficient din punctul meu de vedere :). As putea sa spun si eu ca v-am dat meciul in tur, gafele coloratilor nostri de atunci aduceau suspect de mult a non-combat :)

Tudose
19th March 2004, 13:03
Anul trecut in retur (adica 2002-2003), cand Dinamo era in pasa proasta, meciul s-a jucat la Pitesti si am castigat cu 2-0. In 1985, in Stefan cel Mare, a fost 2-0 pentru noi, imi amintesc ca era chiar inainte ca Dinamo sa intalneasca Vardar Skopje in Cupa UEFA.
Dinamo a mai avut momente slabe prin '86-'87, pana cand a reusit Lucescu sa reconstruiasca echipa. Cat priveste speculatiile despre aranjamente, eu nu cred in ele! Daca de atat au fost in stare Meride si Okunowo, nu ai ce sa le faci, de altfel ei au si parasit echipa dupa putin timp.

Utilizator
20th March 2004, 23:44
OK, am spus ca sunt slab de memorie :). Ma bucur ca nu crezi in speculatii, exista o adevarata paranoie in legatura cu noi, orice meci castigat e suspect in viziunea unora, desi avem echipa. Pacat de voi pentru meciul cu Petrolul, mi s-a parut ca ati fost mai buni. Cam putina lume la meci...De ce?

Tudose
21st March 2004, 19:29
Faptul ca vine lume putina la meci se datoreste mai multor factori:
- rezultate mai slabe in ultima vreme;
- disensiuni in interiorul galeriei, despartita in doua factiuni;
- politica slaba a conducerii in marketing si in promovarea imaginii clubului (de fapt, inexistenta unei astfel de politici);
- probleme financiare (au existat vremuri bune cand se umpleau cate 10 autocare pentru deplasari la Suceava sau la Satu Mare, acum se pun la dispozitie 1, cel mult 2)

Utilizator
22nd March 2004, 10:39
va doresc succes si sa scapati de retro...Pacat ca o echipa precum FC Arges, intr-un oras cu ceva resurse economice zic eu, nu reuseste sa se ridice la nivelul din trecut. Se poate la Alba-Iulia, Piatra-Neamt si un sepoate la Pitesti?
Interesante disensiunile in galerie, factiuni si alte alea; se inampla mai peste tot, desi mobilul este comun: sa sprijine echipa favorita. Sau or avea ceva avantaje de impartit, cum se cam intampla iarasi peste tot pe la noi?