PDA

View Full Version : Aventura europeana a echipelor romanesti continua in sezonul 2006/2007



Pages : [1] 2

Sorin Blaj
14th July 2006, 02:23
Aventura de anul trecut nu se putea sa nu continue si anul acesta.

Se pleaca de aici:http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2006.html
Am incheiat anul 2006 pe locul 9.

Dupa cum se vede anul acesta startul a fost unul reusit. Rapid a invins acasa cu 5-0 pe Sliema (Malta), iar Dinamo a invins cu 4-0 pe Hibernians (Malta), in deplasare.
Daca tinem cont si de parcursul Farului, care a trecut deja de doua tururi in Intertoto si intalneste in turul trei pe Auxerre (Franta), se poate spune ca premisele sunt foarte bune.

Deja avem primele puncte in clasamentul pe anul 2007: 0,666: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html
Suntem pe acelasi loc 9, la distanta de peste patru puncte de locul 10, ocupat de Belgia.

Va invit sa uram succes echipelor romanesti in acest an de Cupe europene si sa votati echipa care credeti ca va avea cel mai lung parcurs european.

my_bogdan
14th July 2006, 09:27
Daca tinem cont si de parcursul Farului, care a trecut deja de doua tururi in Intertoto si intalneste in turul trei pe Auxerre (Franta), se poate spune ca premisele sunt foarte bune.

pai daca se califica si Farul in Uefa...punctele adunate de echipele romanesti se vor imparti la 4, ceea ce nu este prea bine. mai bine ramanem si anu asta cu 3 echipe.....parerea mea:ok:

Kroenan
14th July 2006, 12:04
Mare ciuperca esti sa spui asta... Tu habar nu ai cum stau lucrurile nu-i asa? :D Ai intrat aici doar ca te plictiseai.

4 echipe inseamna mai multe puncte pentru Romania... `Imparteala` este cu totul altceva si nu se refera la ce crezi tu.

Mare-i Gradina, Doamne

my_bogdan
14th July 2006, 12:22
Mare ciuperca esti sa spui asta... Tu habar nu ai cum stau lucrurile nu-i asa? :D Ai intrat aici doar ca te plictiseai.

4 echipe inseamna mai multe puncte pentru Romania... `Imparteala` este cu totul altceva si nu se refera la ce crezi tu.

Mare-i Gradina, Doamne

:ciocan: mai informeaza-te tu ....mai citeste in urma ca au mai fost discutii de genu asta
dupa parera ta la ce se refera imparteala ta ?

Jerry20cm
14th July 2006, 12:37
In caz ca vom avea 4 echipe in competitile europene, punctele obtinute se vor imparti la 4.
Sa zicem ca Rapid va catiga in timp ce restul vor pierde meciurile sustinute, asta inseamna:
dak avem 4 echipe participante:
3 pct. impartite la 4 echipe participante = 0.75 pct.
iar dak avem 3 echipe obtinem :
3 pct. impartite la 3 echipe participante= 1 pct.

Bineinteles exista si posibilitatea ca Farul sa faca un sezon de exceptie in Cupa Uefa si asta sa fie un castig pt. Romania, oricum eu imi doresc ca si Farul sa ajunga in grupele Cupei Uefa.

SILVIU99
14th July 2006, 13:26
sa dea domnu sa fie un parcurs cat se poate de lung pt toate echipele romanesti

Paul
14th July 2006, 13:27
din pacate iarasi nimeni nu poate vota obiectiv ... :no:
auzi la ei ... Farul cel mai lung traseu european

Eu zic ca nu e important cine are cel mai lung traseu european , ci care e acela.
Una e sa avem 3 echipe in primavara europeana , si atunci pentru fiecare echipa in partea acest sezon ar fi un succes, si alta e ca Steaua sa aiba cel mai lung traseu european , dar sa nu vedem primavara europeana (=sezon ratat)

Jerry20cm
14th July 2006, 13:31
din pacate iarasi nimeni nu poate vota obiectiv ... :no:
auzi la ei ... Farul cel mai lung traseu european

Eu zic ca nu e important cine are cel mai lung traseu european , ci care e acela.
Una e sa avem 3 echipe in primavara europeana , si atunci pentru fiecare echipa in partea acest sezon ar fi un succes, si alta e ca Steaua sa aiba cel mai lung traseu european , dar sa nu vedem primavara europeana (=sezon ratat)

orgolile sunt mari...nu cred ac vreun dinamovist va vota ca Steaua va avea cel ami lung traseu european, si bineinteles nici suporteri lu' Faru' nu vor vota pt. Steaua,Dinamo sau Rapid chiar dak stiu ca Farul nu are sanse sa aibe un traseu european mai prelungit decat al echipelor bucurestene.

SILVIU99
14th July 2006, 13:35
orgolile sunt mari...nu cred ac vreun dinamovist va vota ca Steaua va avea cel ami lung traseu european, si bineinteles nici suporteri lu' Faru' nu vor vota pt. Steaua,Dinamo sau Rapid chiar dak stiu ca Farul nu are sanse sa aibe un traseu european mai prelungit decat al echipelor bucurestene.

ai mare dreptate fiecare suporter crede in echipa lui si e si normal acest lucru doar daia e suporter al acelei echipe:yeah:

Sorin Blaj
14th July 2006, 14:34
In caz ca vom avea 4 echipe in competitile europene, punctele obtinute se vor imparti la 4.
Sa zicem ca Rapid va catiga in timp ce restul vor pierde meciurile sustinute, asta inseamna:
dak avem 4 echipe participante:
3 pct. impartite la 4 echipe participante = 0.75 pct.
iar dak avem 3 echipe obtinem :
3 pct. impartite la 3 echipe participante= 1 pct.

Bineinteles exista si posibilitatea ca Farul sa faca un sezon de exceptie in Cupa Uefa si asta sa fie un castig pt. Romania, oricum eu imi doresc ca si Farul sa ajunga in grupele Cupei Uefa.
Asa este. In momentul de fata punctele se impart la 3, deoarece avem trei echipe in tururile preliminare (Steaua in LC, Rapid si Dinamo in CU), daca insa Farul trece de Auxerre, atunci, deoarece Farul va trece din Cupa Uefa Intertoto in turul doi preliminar din Cupa Uefa, vom avea 4 echipe si punctele realizate se vor imparti la 4.

Anul trecut au fost doar 3 castigatoare ale Cupei Uefa Intertoto, anul acesta sunt 11.

Pentru detalii suplimentare privind Cupa Uefa Intertoto din acest an si programul competitiei: http://www.uefa.com/competitions/IntertotoCup/news/Kind=1/newsId=436631.html

alex-hcm
14th July 2006, 15:14
Eu vreau sa ajunga Farul in turul 1 al cupei uefa...si acolo e greu sa ajungem in grupe dar tot o echipa precum auxerre am putea intalni...nu ma intereseaza ca se imparte la 4 si ar lua romania mai putine puncte. Principal e ca farul sa ajunga in premiera macar pe tabloul proincipal al cupei eufa, unde nu a fost niciodata. Si asta ii poate da sperante si la un sezon de exceptie in liga 1 , unde sa termine in primele 4.

dede
14th July 2006, 15:49
he he...iar incep calculele :P
eu zic ca Steaua va avea cel mai lung traseu, ca si pana acum...se va califica in gr ucl si de acolo in primavara europeana :D

Hipgnosis
14th July 2006, 17:16
he he...iar incep calculele :P
eu zic ca Steaua va avea cel mai lung traseu, ca si pana acum...se va califica in gr ucl si de acolo in primavara europeana :D
Oricum intrarea in grupele CL face mai multe decat o primavara europeana (optime sau sfert) si este cam egala cu o semifinala. Parerea mea:drak:

cristane
14th July 2006, 17:20
Oricum intrarea in grupele CL face mai multe decat o primavara europeana (optime sau sfert) si este cam egala cu o semifinala. Parerea mea:drak:

Din punct de vedere financiar, al performantei si al importantei, e clar ca ai dreptate. Dar din punct de vedere al punctelor pentru coeficient, nu e asa.
Vad ca am inceput cu calcule masive :) Eu zic sa ne bucuram pina putem, pentru ca dupa ce vom avea 6 echipe in Europa, si fiecare punct european va valora doar 0.167, o sa urmeze si coborirea vertiginoasa pe tobogan :)

dede
14th July 2006, 17:22
Oricum intrarea in grupele CL face mai multe decat o primavara europeana (optime sau sfert) si este cam egala cu o semifinala. Parerea mea
pai da mey, numai ca nu e de ajuns doar sa intri in liga si apoi sa te faci de rusine, mai trebuie sa mai si castigi niste meciuri :D

Paul
14th July 2006, 18:20
Oricum intrarea in grupele CL face mai multe decat o primavara europeana (optime sau sfert) si este cam egala cu o semifinala. Parerea mea:drak:
Uite aici niste nume de echipa care au intrat in grupele Champions League in ultimii ani (7-8 ani) : Molde , Maribor , Artmedia . Astea nici nu stii de pe unde sunt.

Sa iti mai zic? HJK Helsinky , AIK Stockholm , Dinamo Zagreb , Williem II , Helsingborg , Genk , Maccabi Haifa , ca sa nu mai vorbim de veteranele Sparta Praga Rosenborg si Strum Graz. Dar isi mai aminteste cineva ca aceste echipa sa fi facut vre`un meci memorabil?

Deci o grupa de Liga nu se compara cu o semifinala de UEFA.
In schimb un sfert de Liga se compara cu 10 UEFA :drak:

sun
14th July 2006, 18:24
scurta :

Dinamo elim in turul I Uefa
Rapid elim in grupe
Steaua - locul 4 in grupa CL

Elphax
14th July 2006, 18:26
CE OPTIMIST esti Sun

Vand vise
14th July 2006, 23:11
100 % Steaua...ajunge pana in semifinale in ucl...cel putin

SILVIU99
14th July 2006, 23:18
100 % Steaua...ajunge pana in semifinale in ucl...cel putin

nu se compata CU cu CL sa fiti multumiti daca intrati in grupe si terminati pe 3 si continuati in uefa

SORENSEN
14th July 2006, 23:50
Daca Farul va trece de Auxerre...atunci poate face lucruri frumoase in UEFA...asa ca ..treceti de Auxerre si asta dovedeste ca meritati :)

Sorin Blaj
16th July 2006, 00:00
Din pacate Farul a pierdut astazi 1-4, la Auxerre. Greu de revenit in retur.

Vlad
16th July 2006, 00:23
Au nevoie de un 3-0 la Constanta. Lucru foarte greu de obtinut, dar nu imposibil.

Elphax
16th July 2006, 00:29
greu de crezut ca francezii, daca au marcat 4 acasa, nu vor putea marca unul la ct.
imi pare rau de rechini...

alex-hcm
16th July 2006, 00:31
Auxerre sa nu se astepte la viata usoara la constanta.. Cu un stadion plin, o echipa cu noroc mult si multa inspiratie, Farul le va da frisoane francezilor pt calificarea in Uefa... Calificarea nu e decisa,,, 2-0 la pauza si repriza a doua interzisa cardiacilor.... Se poate

apparte
16th July 2006, 01:34
Aveti nevoie de ceva ce v-a lipsit azi:sansa!Pt ca putea fi 0-1 la sutul lui Apostol,in schimb a fost bara iar peste cateva minute a fost golul lor de 1-0 tot prin sut de la distanta.Putea fi invers! Imediat au facut 2-0(minutul urmator) pt ca la 2-1 Gurita sa rateze 1-1 cu portarul!A mai fost minge jucata cu mana de francezi in careul propriu(jucatorul era cu spatele la minge si l-a lovit in brat),se putea da penalty...plus inca un sut bun al lui Apostol prins de portar...francezii i-au remarcat pe Curca,Apostol si Disney iar despre niculae au spus ca a fost "inexistent"!De asemenea a fost spusa si povestea cu schimbarea denumirii stadionului din Constanta!

ronaldinho
16th July 2006, 10:07
cred ca anul acesta dinamo va face surpiza si va fi echipa romaneasca cu cel mai lung parcurs. steaua e posibil sa se califice in grupe, dar am oarecare indoieli. La Rapid pare o situatie tensionanata, dar cred totusi ca se vor califica in grupele UEFA. Farul e iesita din ecuatie, parerea mea.
Previziunile mele:
Steaua locul 3 in CL....continua un tur in UEFA
Dinamo.....pana in sferturi
Rapid......trece de grupe si clacheaza in primul tur ( sper sa nu am dreptate in ceea ce priveste Rapidul )

Paul
16th July 2006, 12:38
nu se compata CU cu CL sa fiti multumiti daca intrati in grupe si terminati pe 3 si continuati in uefa
stai linistit ca daca iese socoteala asa , mergem la biserica si facem si noi ceva donatii :ok:

Oricum asta e cazul ideal : locul 3 in grupele CH League.
Locul 2 in grupele Ch League ar fi un vis

SILVIU99
16th July 2006, 12:43
stai linistit ca daca iese socoteala asa , mergem la biserica si facem si noi ceva donatii :ok:

Oricum asta e cazul ideal : locul 3 in grupele CH League.
Locul 2 in grupele Ch League ar fi un vis

imi place de tine ca esti realist nu ca altii stelisti de pe forum care viseaza sferturi si mai stiu eu ce :ok:

SORENSEN
16th July 2006, 13:02
Sa treci de grupele UEFA e usro dar sa treci grupele CL e chiar mai mult de un vis...e aproape de imposibil...
As fi super fericit sa terminam pe 3 ...dar sa ajungem acolo si apoi sa facem calcule...
imi pare rau de Farul dar Auxerre e o formatie solida din Franta si rezultatul a confirmat-o...

sun
16th July 2006, 19:29
nu ca altii stelisti de pe forum care viseaza sferturi si mai stiu eu ce :ok:

uita-te la mine , Silviu :cool:

Farul are o singura sansa : Auxerre sa isi aduca rezervele la Constanta .

Oricum ar fi , pe Niculae il asteapta un meci foarte greu .

Paul
16th July 2006, 19:35
imi place de tine ca esti realist nu ca altii stelisti de pe forum care viseaza sferturi si mai stiu eu ce :ok:

si eu vizez la sferturi , da ma multumesc (anu asta) si cu o participare decenta in grupele Ligii

astia mai batrani sunt mai nerabdatori :drak:

Jerry20cm
16th July 2006, 19:41
imi place de tine ca esti realist nu ca altii stelisti de pe forum care viseaza sferturi si mai stiu eu ce :ok:

Silviule totzi visam sferturi,semifinale, finala dar cred ca realizam cu totzi ca e imposibil.
Oricum au mai spus-o si alti si eu as fi multumit cu calificarea in grupe si locul 3.

sun
16th July 2006, 19:51
Daca m-ati intreba ce imi doresc cu adevarat , as spune fara sa ezit :

o victorie imensa acasa ( adica cu una din urmatoarele : Real , Barca , Inter , Man United , Liverpool , Bayern ) , chiar daca terminam pe 4 :ok:

Prefer asta decat rezultate norocoase si locul 3

Paul
17th July 2006, 14:18
in afara de Barcelona , oricare dintre acele echipe poate pierde pe Ghencea
eu unul mi-as dori ca in primul meci acasa sa predam cuiva o lectie de fotbal , in nici un caz la final cand nu putem sa ne bucuram de victorie fiindca vom fi eliminati

Oricum si daca vom bate Liverpool , peste ani vom auzi ca era doar a 4-a forta a Angliei , iar campionatul german e prea slab ca si Bayern Munchen.
Daca vom bate Barcelona , sigur am avut noroc ca aia aveau 9 jucatori accidentati , Interul ar fi o echipa slaba care de 20 de ani se chinuie sa ia un titlu , iar de Real nu mai zic: e in aer.

Deci poate doar daca am castiga o grupa cu Barcelona si Chelsea in ea , atunci ne-ar fi recunoscuta valoarea.

Luis Garcia10
17th July 2006, 19:02
Eu ma multumesc si cu o calificare dintr-o grupa cu chelsea sau barca si dak se poate si o victorie in fata uneia dintre ele ar fi excelent!

aetius
18th July 2006, 17:25
ce ziceti de o grupa : chelsea; as roma; steaua;sahtior ?
si o linie de clasament 6 3 2 1 10-5 11p pt steaua ?
sweet dreams...
... dar sa revenim la realitate...
am votat cu steaua cu speranta ca va prinde locul de uefa din grupele cl si de data asta va juca finala.

aetius
18th July 2006, 17:27
am si eu o intrebare.
echipele ce joaca in preliminarii primesc doar coef tarii impartit la 3 dar nu primesc si punctele proprii realizate in aceste meciuri de calificare. why?

cristane
18th July 2006, 21:26
Exista 2 punctaje diferite:
- punctajul tarii - obtinut prin impartirea numarului de puncte acumulate la numarul de echipe avute (cu mai multe mentiuni: victoria e 2 puncte, egalul 1 punct; in tururile preliminare se acorda jumatate din punctele obtinute; pentru calificarea in fazele finale sau in grupele CL se acorda puncte bonus). Clasamentul asta se face in fiecare vara, pe baza rezultatelor din ultimii 5 ani, si determina numarul de echipe al fiecarei tari in cupele europene si turul in care intra ele in competitie.
- punctajul fiecarei echipe in parte - care e o combinatie intre coeficientul tarii, explicat mai sus, si punctele obtinute de echipa respectiva. Punctajul acesta nu conteaza decit pentru determinarea favoritilor / outsiderilor intr-un anume tur.

Sper ca te-am lamurit :yeah:

Ayrton
20th July 2006, 09:52
Tragerea la sorti pentru turul II preliminar al Cupei UEFA, se va efectua pe 28.07.2006 la Nyon.

POSIBILII ADVERSARI DIN TURUL II PRELIMINAR UEFA pt Dinamo si Rapid (ce vor fi capi de serie):

1) *Lokomotiv Sofia (Bulgaria) 8.016
2) Beitar Jerusalem (Israel) 7.108
3) Bnei Yehuda (Israel) 7.108
4) OFK Belgrade (Serbia) 6.600
5) Hajduk Kula (Serbia) 6.600
6) *APOEL Nicosia (Cipru) 6.355
7) *NK Domzale (Slovenia) 5.355
8 ) *NK Rijeka (Croatia) 4.647 / Omonia Nicosia 3.355 - in tur la Rijeka a fost 2-2.
9) *FK Sarajevo (Bosnia) 3.695
10) ? una dintre A sau B sau C sau D
11) ? una dintre A sau B sau C sau D

In functie de echipele ce se vor califica din Cupa Intertoto si turul I preliminar al Cupei UEFA, 2 echipe din lista de mai jos vor fi posibili adversari iar alte 2 echipe cap de serie:
A. *Varteks Varazdin (Croatia) 9.647/ KF Tirana (Albania) 1.210- in tur in Croatia s-a terminat 1-1.
B. ** AE Larissa (Grecia) 10.587 / Kayserispor (Turcia) 8.634 - in tur a fost 0-0 in Grecia.
C. ** Villarreal (Spania) 76.006 / NK Maribor (Slovenia) 4.355 - in tur in Spania, a castigat Maribor cu 2-1
D. ** Maccabi Petah-Tikva (Israel) 9.108 / Ethnikos Achna (Cipru) 3.355 - in tur in Israel, a castigat Ethnikos cu 2-0.

*echipe ce disputa turul I preliminar al Cupei UEFA. Echipele ce si-au asigurat practic calificarea din tur sunt prezentate individual, restul in perechi.
**echipe ce disputa finala Cupei Interto. Echipele ce si-au asigurat practic calificarea din tur sunt prezentate individual, restul in perechi.

aetius
20th July 2006, 16:47
in mod normal ar trebui sa intre amindoua in turul I al uefa fara probleme.

Sorin Blaj
23rd July 2006, 01:53
Pentru Farul aventura europeana s-a incheiat. Am ramas la fel cum am plecat, cu trei echipe care conteaza in clasamentul Uefa pe acest an.

Gabriel28
23rd July 2006, 09:49
sper ca steaua sa intre in grupele liglii, si dinamo si rapid in in cele ale cupei uefa :)

aetius
27th July 2006, 08:05
daca avem bafta la tragerea la sorti, putem in ultimul tur preliminar sa batem tot si sa adaugam 2pct intregi la coef uefa care adaugat la 1pct actual+1 punct azi si miercurea viitoare fac un total de 4 pcte uefa la startul competitiei, iata deci motivul pentru care vom fi "ajutati" sa nu mai jucam tururi preliminarii pentru ca romanii au devenit regii preliminariilor in ultimii 2 ani.

Sorin Blaj
27th July 2006, 15:25
Important este ca TOATE echipele romanesti sa invinga in meciurile din tururile preliminare si sa intre in grupe (CL si Uefa), pentru a acumula cat mai multe puncte.

krydo
27th July 2006, 16:28
Tragerea la sorti a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor si respectiv a turului 2 din UEFA va fi sau nu televizata?

Jerry20cm
27th July 2006, 16:33
Tragerea la sorti a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor si respectiv a turului 2 din UEFA va fi sau nu televizata?

probabil le transmite eurosport in direct, dar nu stiu sigur.
dak nu uita-te pe site-ul UEFA ca sunt foarte rapizi:D,imediat cum se extrage o echipa o si trec pe site:D

Ayrton
27th July 2006, 16:50
Si au si transmisie video live astia de la UEFA! :)

sun
27th July 2006, 17:13
Tragerea la sorti a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor si respectiv a turului 2 din UEFA va fi sau nu televizata?

Transmise ambele in direct de Eurosport de la Nyon ( la fel ca in ultimii ani ) .

Universal
27th July 2006, 19:27
Pronosticul meu conform valorii celor 3 echipe:

1.Fc Steaua Bucuresti-eliminatä in sferturile Ligii Campionilor sau eliminatä in semifinalele Cupei Uefa
2: Fc Rapid Bucuresti - eliminata in sferturile Cupei Uefa
3. Fc Dinamo Bucuresti-eliminatä in optimile Cupei Uefa

Succes tuturor :ok:

Vand vise
27th July 2006, 20:01
1: Fc Steaua Bucuresti - ajunge pana in semifinale - UCL
2: Fc Rapid Bucuresti - ajunge in grupe...dar nu trece
3. Fc Dinamo Bucuresti - nu ajunge in grupe

sun
28th July 2006, 11:58
Trebuie sa imi cer scuze . Tragerea la sorti nu va fi televizata de Eurosport . Va trebui sa fiti cu ochii in 4 pe siteul Uefa . www.uefa.com

SILVIU99
28th July 2006, 12:57
va fi pe tv sport tragerea vor avea editie speciala:ok:

Zapada
28th July 2006, 14:13
Rapid pentru ca joaca in cupa UEFA
Steaua va fi mai slaba anul ascesta (va aduna mai putine puncte in clasamentul UEFA) ca anul trecut

Sorin Blaj
28th July 2006, 19:17
Dupa Gorica - Steaua 0-2, Sliema - Rapid 0-1 si Dinamo - Hibernians 5-1, Romania a acumulat deja 1,666 puncte in clasamentul Uefa pe anul 2006/2007 si a urcat pe locul 8, in clasamentul UEFA 2007:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

In clasamentul pe tari pe anul 2006/2007, Romania (1.666) este pe locul 3, dar echipele importante nici nu au intrat in concurs:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2007.html

In clasamentul general pe echipe cel mai bine sta Steaua, locul 34, urmata de Rapid, pe 66 si Dinamo, pe 89:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2007.html

Sorin Blaj
2nd August 2006, 20:49
Cu o victorie a Stelei astazi in returul cu Gorica, Romania ajunge la 2 puncte in clasamentul Uefa pe anul 2006/2007.

stefanm14
2nd August 2006, 22:16
Asa e, o sa avem 2 puncte si o sa trecem pe primul loc, pt ca letonii au luat bataie, irlandezii de la Cork sunt condusi cu 2-0 la Belgrad, iar bulgarii erau si in urma noastra cu putin, plus ca la ei punctele se impart la 4. Sa speram ca nu o sa mai coboram de pe prima treapta :P

In legatura cu aventura echipelor romanesti, eu vad asa :

Steaua - locul 3 in grupele CL - optimi UEFA
Rapid - saisprezecimi UEFA
Dinamo - nu iese din grupe

Sorin Blaj
3rd August 2006, 10:34
Dupa Steaua - Gorica 3-0, Romania a acumulat deja 2.000 puncte in clasamentul Uefa pe anul 2006/2007 si se mentine pe locul 8, in clasamentul UEFA 2007:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

In clasamentul pe tari pe anul 2006/2007, Romania (2.000 puncte) a urcat pe locul 1, dar echipele importante nici nu au intrat in concurs:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2007.html

In clasamentul general pe echipe cel mai bine sta Steaua, locul 34, urmata de Rapid, pe 66 si Dinamo, pe 89:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2007.html

SORENSEN
3rd August 2006, 12:36
Abia acum incepe aventura mai serioasa...dar lucrurile si mais eriaose incep din grupele CL si din turul 1 al cupei UEFA

stefanm14
3rd August 2006, 15:10
Cine stie un site unde sa pot vedea bonusurile pt coeficienti ? (surprinzator, pe site-ul lui Bert nu am vazut nicaieri asa ceva). Sau macar spuneti-mi daca Steaua ar primi bonusul acela de 3 puncte pt intrarea in grupe, pe care l-au primit deja echipele calificate direct, sau daca acest bonus se da doar pt calificarea directa ?

Sorin Blaj
3rd August 2006, 15:12
Bonusul se da doar pentru intrarea in grupe. Steaua este inca in tururile preliminare: Turul 3 cu Standard. Steaua inca nu a intrat in grupe, trebuie sa treaca de Standard.

stefanm14
3rd August 2006, 15:41
Ce naiba ma Sorine mai iei la misto :D Nu stiu ce ai inteles din postul meu, dar eu am intrebat daca Steaua ar primi bonusul. Deci il primeste ?

Sorin Blaj
3rd August 2006, 16:05
Daca intra in grupe, sigur ca DA. Toate echipele care intra in grupe primesc un bonus de 3 puncte, nu conteaza cum au ajuns, direct sau prin tururi preliminare. Ti-am raspuns inca din primele randuri ale postului precedent.

aetius
3rd August 2006, 19:54
daca batem tot in ultimul tur preliminar avem urmatoarea zestre:
actual 2 pcte uefa,(1*6 meciuri)/3 echipe=2 pcte uefa din turul 3 preliminar ucl si turul 2 preliminar uc, bonus de accedere in grupele cl 3pcte/3chipe=1pct uefa.
deci vom avea sansa sa terminam preliminariile cu un coef de 5,000 !!! iar altii de abia acum intra in hora !!!
pentru locul 7-8 ne batem de la egal la egal cu Olanda si Rusia !!! acum 2 ani daca scriam asa ceva ma bagau la azilul de nebuni.
hai romania. hai steaua, rapid si dinamo.

Gabriel28
4th August 2006, 12:32
pentru locul 7-8 ne batem de la egal la egal cu Olanda si Rusia !!! acum 2 ani daca scriam asa ceva ma bagau la azilul de nebuni.

looooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooool

esti funny rau frate....dar asa e, ai mare dreptate :))))) nici mie nu imi vine sa cred ce coeficient avem in clipa de fata, ..mai bine sa nu ne mai miram atat ca sa nu ii deocheam :)))

stefanm14
4th August 2006, 15:32
Nu cred ca ar trebui sa ne gandim prea mult la coeficientul de 5 dupa preliminarii. Totusi, Steaua are 2 meciuri grele cu Standard si nu cred ca le va castiga pe amandoua. Apoi, Rapid si Dinamo nu au nici ele meciuri usoare in deplasare (desi normal de aici ar trebui sa vina 4 victorii nu se stie). Nu mai vorbesc de turul I unde si in urna outsiderelor sunt adversari tari. Ar trebui sa ne multumeasca calificarile, eventual chiar si cu punctaj minim (2 egaluri / 1 victorie si o infrangere ) : ma refer aici la turul III preliminar al UCL si la turul I al cupei UEFA.

stefanm14
4th August 2006, 16:35
Analiza de mai sus e un pic gresita, am spus ca pt un coeficient de 5 trebuie sa batem si in turul I al cupei UEFA, nu e asa, pt coeficientul de 5 sunt necesare cele 6 victorii din tururile preliminare + bonusul pt accederea in grupele Ligii.

Apropo, pt accederea in grupele cupei UEFA se da vreun bonus ?

sun
4th August 2006, 17:27
nu , nu se da nici un bonus in UEFA inainte de sferturi ..

stefanm14
4th August 2006, 19:45
Mi se pare corect sa se dea bonus decat din sferturi, una e sa te califici in grupele CL si alta in grupele UEFA, apoi daca s-ar da pt fiecare tur din UEFA ar fi incorect, mai ales ca si acum se castiga mult mai usor punctele in UEFA, poate ca UEFA ar trebui sa intervina in acest sens : de exemplu sa puna 3 puncte la victorie in CL.

Sorin Blaj
4th August 2006, 23:30
Stefan.

Nu sunt chiar de acord cu tine, asa vreo 50% :D , deoarece interesul pentru Cupa Uefa este dat de valoarea premiilor si dupa cum stii, de anul acesta se vor da premii mai consistente pentru performantele din etapele superioare. Si Uefa si-a dat seama de acest neajuns. Daca pe viitor aceste recompense vor creste o sa vezi ca si interesul pentru aceasta cupa va creste proportional.

SORENSEN
5th August 2006, 00:50
Interes pt UEFA ar fi dar problema e ca sunt prea multe echipe din campionatele puternice angrenate in CL...apoi de l anul vom avea si noi privilegiul de a intra cu 2 echipe in CL una f probabil direct in grupele CL

stefanm14
5th August 2006, 01:01
Pai tocmai, sunt mult mai multe echipe puternice in CL : e mult mai greu sa obtii puncte acolo.

DECAR
6th August 2006, 15:12
cu cat mai multe echipe care nu aduna puncte, cu atat mai putine sanse pe viitor,calculele sunt mai complicate!!!!!!!!1uitati-va la coeficientii tarilor puternice si este suficient sa intelegeti ca nu numarul de echipe conteaza ci performantele obtinute an de an!!!!!!!!!!!!?

Sorin Blaj
6th August 2006, 23:31
Este adevarat ce spui dar nu avem alternativa. TREBUIE sa castigam cat mai multe puncte, pentru a avea cat mai multe echipe in cupele europene si astfel sa creasca nivelul campionatului romanesc.

aetius
7th August 2006, 10:43
ideea e sa ne mentinem in top 9 cat de multi ani putem. probabil vom avea si ani cu 6 echipe , dar sa nu ne amagim, acestia vor fi cei mai slabi la coef.

Sorin Blaj
7th August 2006, 11:54
Punctele de anul trecut o sa ne ajute exact cinci ani. Practic timp de cinci ani nu vom cobori sub locul 10. Ideal ar fi ca sa avem cate o performanta mare macar din trei in trei ani. Atunci ne vom mentine mereu in top 10.

Sorin Blaj
10th August 2006, 23:33
Ieri si azi am reusit doar 3 puncte.
3 puncte : 2, pentru ca suntem in preliminarii = 1,5 puncte
1,5 puncte : 3 echipe = 0,5 puncte in clasamentul Uefa

Sorin Blaj
11th August 2006, 13:33
Dupa Standard - Steaua 2-2, Sarajevo - Rapid 1-0 si Dinamo - Beitar 1-0, Romania a acumulat 2,500 puncte in clasamentul Uefa pe anul 2006/2007 si se mentine pe locul 8, in clasamentul UEFA 2007, la jumatate de punct dupa Olanda si la un punct in fata Rusiei:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

In clasamentul pe tari pe anul 2006/2007, Romania (2.500) este pe locul 2, dupa Bulgaria (2.625):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2007.html

In clasamentul general pe echipe cel mai bine sta in continuare Steaua, locul 34 (45.340), urmata de Rapid, pe 66 (29.340) si Dinamo, pe 89 (22.340):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2007.html

SORENSEN
11th August 2006, 14:09
O aventura inceputa prost ca si anul trecut..cand am infirmat zicala "ce incepe prost se termina si mai prost" sa dea Dumnezeu ca si anula sta sa ajungem departe in cupele europene..:)

Sorin Blaj
11th August 2006, 15:20
S-a pierdut o jumatate de punct, de catre Rapid, la fel ca si Dinamo anul trecut cu bulgarii, in minutele de prelungiri (90+3). Doar ca atunci eram deja cu toate echipele in grupele Cupei Uefa.

bluesky
21st August 2006, 19:21
nu va faceti griji se vor califica toate echipele angrenate in cupele europene.

Universal
21st August 2006, 20:24
nu vä facetigriji, cred cä cel putin 3 ani Romäni va avea o echipä calificatä in UCL :ok:

POPI POPESCU
21st August 2006, 21:06
Concluzia inseamna ca este: Steaua trebuie sa bata pe Standard, Rapid pe Sarajevo si Dinamo pe Beitar. Steaua trebuie sa se califice in grupele CL si sa prinda CEL PUTIN locul 3 acolo, oricum sa ajunga in primavara europeana ca si Rapid si Dinamo care trebuiesc sa accede in faza grupelor a Cupei UEFA si tot ele sa ajunga ca Steaua. Asta ar depasi performanta anului trecut. Oricum toate echipele romanesti si bucurestene joaca nu doar pentru ele ci mai ales pentru Bucuresti si Romania. Superb ar fi daca pe langa acestui parcurs pe care ni-l dorim, echipa nationala a Romaniei ar termina anul 2006 cu trei victorii consecutive impotriva Bulgariei, Albaniei si Belarus. Forza STEAUA, Rapid si Dinamo BUCURESTI, hai Romania! Bafta tuturor!

Sorin Blaj
25th August 2006, 06:41
Primul pas a fost facut. Toate cele trei echipe romanesti au trecut mai departe: Steaua in grupele Ligii Campionilor, dupa 10 ani de asteptare si Rapid si Dinamo, in turul intai din Cupa Uefa.

Ayrton
25th August 2006, 11:16
UEFA A ALES GRUPELE

Cei de la UEFA au impartit in 8 urne valorice echipele care s-au calificat in ultimul act preliminar al Cupei UEFA. Astfel, Dinamo a fost plasata in a saptea urna valorica si este cap de serie. Adversarul pe care il va intalni in turul 3 preliminar al Cupei UEFA va fi ales dintre

Tottenham Hotspur (ANG),
FC Groningen (OLA),
Skoda Xanthi (GRE),
FC Sion (ELV),
MFK Ruzomberok (SLV).

starsteel
25th August 2006, 11:23
Singurul adversar de evitat este Totenham Hotspur London in cazul meu din 2 motive, unul ca sunt net superiori lui Dinamo iar doi am tinut cu aceasta echipa de mic copil. Interesant e clubul la care a jucat antrenorul lui Beitar, Ardiles.

starsteel
25th August 2006, 11:37
Mai crunt par a fi adversarii Rapidului din urna a 6-a,
West Ham United (Anglia)
Nacional (Portugalia)
Trabzonspor (Turcia)
Lokomotiv Sofia (Bulgaria)
Rabotniki (Macedonia)
Singurul pe deplin accesibil e Rabotniki.

Ayrton
25th August 2006, 12:38
Mi-as dori:

FC Sion - DINAMO
Rapid - Nacional Madeira

Nu m-ar dernaja prea mult nici grecii si nici slovacii (cei mai usori adversari pt Dinamo). In niciun caz nu vreau cu englezii sau olandezii de la Groningen, ce au superechipa.
Iar rapidistii ar fi culmea sa cada iar cu ex-iugoslavi, dupa Vardar Skoplije, FC Sarajevo, acum Rabotniki...

starsteel
25th August 2006, 13:20
Mai bine sa fie formatiile astea care incep cu R:
Dinamo - Ruzomberok (Slovacia)
Rapid - Rabotniki (Macedonia)

Rossi
25th August 2006, 13:41
La mai mare!


Spiritul gigibecalian este atât de pregnant, mirosul de circ atât de întepator, foamea de afirmare atât de mare, încât o victorie a Stelei la limita, cu un gol suspect de ofsaid, asupra unei mediocre Standard Liege, a fost transformata în sarbatoare nationala.


prosport

starsteel
25th August 2006, 14:17
Alta mizerie. Suspect de offside? Si la 1-1 eram tot acolo unde numai noi putem ajunge.
Standard - Celta Vigo ?!

starsteel
25th August 2006, 14:30
Rapid - Nacional (portugal) au fost primele echipe scoase din urne.

Ayrton
25th August 2006, 14:31
Mi-as dori:

FC Sion - DINAMO
Rapid - Nacional Madeira



Fantastic ce-am nimerit-o cu rapidul! :)

Vand vise
25th August 2006, 14:34
cat noroc are rapid :)
dinamo-xanthi .. cat bulan si pe astia :D

starsteel
25th August 2006, 14:36
Groningen nu-3
Sion nu-2
Ruzomberok nu-1

Xanthi (Grecia) - Dinamo
Sansa mare, ramasesera grecii si Totenham.

Hard
25th August 2006, 14:37
mai era tottenham si xanthi,ce bulan ati avut:)))

Ayrton
25th August 2006, 14:38
binisor ambele!

starsteel
25th August 2006, 14:39
Tragere la sorti buna pt. echipele romanesti sa speram ca vor reusi accederea in grupele UEFA Cup, anul trecut pe vremea asta adversarele erau Everton si Feyenoord dar parca Dinamo si Rapid erau mai valoroase.

Sorin Blaj
25th August 2006, 17:37
Tragere la sorti FOARTE BUNA. Sa ne aducem aminte ca anul trecut jucam in turul intai cu Feyenoord si Everton. Eu sunt de parere ca Dinamo este mai tare ca anul trecut, iar Rapid a inceput sa creasca DUPA meciul cu Feyenoord.

Ayrton
25th August 2006, 18:17
1. Tragere la sorti mai buna ca anul trecut, fara discutie.
2. Rapidul este cam la acelasi nivel ca anul trecut (pierdeau in campionat puncte, au facut marea surpriza tocmai cu Feynoord).
3. Dinamo nu mi se pare mai tare decat anul trecut, lipsa de omogenitate punandu-si inca amprenta. Abia in 2-3 luni va fi fara discutie o echipa tare. Marele avantaj e ca Dinamo va juca returul acasa.

In concluzie, ambele TREBUIE sa se califice tinand cont de punctul 1!

Sorin Blaj
25th August 2006, 18:24
Ar fi bine ca varful de forma si de omogenitate sa fie in grupe.

Sorin Blaj
26th August 2006, 15:19
Dupa Steaua - Standard 2-1, Rapid - Sarajevo 2-0 si Beitar - Dinamo 1-1, Romania a acumulat 4.333 puncte in clasamentul Uefa pe anul 2006/2007 si a urcat un loc, de pe 8 pe 7, in clasamentul UEFA 2007, la 3.251 puncte dupa Portugalia si la 0.540 puncte in fata Rusiei:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

In clasamentul pe tari pe anul 2006/2007, Romania (4.333) a urcat pe locul 1, inaintea Bulgariei (4.125) si Ucrainei (3.500):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2007.html

In clasamentul general pe echipe Steaua a facut un salt spectaculos de 6 locuri, de pe 34 pe 28 (48.945), urmata de Rapid, pe 67, care a pierdut un loc (29.945) si Dinamo, pe 88, care a urcat un loc (22.945):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2007.html

In clasamentul pe echipe pe anul 2007, conduce Steaua, cu 4.430 puncte. Rapid si Dinamo sunt pe 33, cu 1.430 puncte.

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/tcoef2007.html

sun
26th August 2006, 18:58
hmm . Xanthi e fosta adversara a lui Boro .

In sezonul trecut , in turul intai al cupei Uefa , Mboro a trecut de greci cu 2-0 acasa si 0-0 in deplasare .. :D

Liviu
26th August 2006, 19:05
Spiritul gigibecalian este atât de pregnant, mirosul de circ atât de întepator, foamea de afirmare atât de mare, încât o victorie a Stelei la limita, cu un gol suspect de ofsaid, asupra unei mediocre Standard Liege, a fost transformata în sarbatoare nationala.
M-am uitat azi la reluarea meciului de pe TVR si pot sa afirm 100% ca nu a fost offsaid la primul gol . Badea era cu un pas in spatele ultimului aparator . Ar trebui sa ne bucuram de victoria Stelei nu sa spunem ca a fost un arbitraj pro-Steaua!!!:o: Standard oricum mult peste Rosenborg .
Daca pana acum Steaua a fost echipa care a adus cele mai multe puncte la coeficient , anul asta Rapid si Dinamo ar trebui sa traga tare si sa ia cat mai multe puncte , sa ne putem mentine pe locul 8 care aduce 3 echipe in CL si 3 in Uefa , pentru ca s-ar putea ca Steaua din pacate , in acest sezon, sa nu ajunga in primavara europeana. Performantele de anul trecut , insa , cu greu vor fi egalate in urmatorii ani .

Sorin Blaj
26th August 2006, 23:34
La mai mare!

Spiritul gigibecalian este atât de pregnant, mirosul de circ atât de întepator, foamea de afirmare atât de mare, încât o victorie a Stelei la limita, cu un gol suspect de ofsaid, asupra unei mediocre Standard Liege, a fost transformata în sarbatoare nationala.

prosport
La ce te poti astepta de la ziaristii de la prosport? Niste gunoaie de ziaristi.

Liviu
27th August 2006, 00:10
Mie nu imi vine sa cred cum pot fi unii ziaristi . Dupa meciul de miercuri la Realitatea era Cartianu si unul de pe la stirile sportive care tot o dadeau inainte cum ca Steaua s-a calificat dupa ce a castigat un campionat printr-un meci cu cantec . Ce faci ma ? Nu te bucuri sau te cheama Borcea?
La fel dupa meciul de la Middlesbrough , cand in 7plus era scris cu titlu mare : Basescule mai cheama-i si trage-le un cap in gura! :headbang: :ciocan: :o: asta vizavi ca presedintele i-a chemat la Golden Blitz dupa meciul cu Rapid. Atitudini nepotrivite de la ziaristi care au apartenete si ei .Unul stelist altul dinamovist etc. Cand trebuiau sa respecte supararea stelistilor unii au avut o atitudine gen I love you Boro.

La ce te poti astepta de la ziaristii de la prosport? Niste gunoaie de ziaristi.
Eu personal ma astept sa lase la o parte simpatiile lor si sa faca ce a zis Gradinescu inainte de Steaua-Standard : E un meci mare , dupa care noi , TOTI romanii , ar trebui sa ne bucuram . Indiferent cu ce echipa tinem. Si , completez eu : Cine nu se bucura , SA TACA!

Tragere la sorti buna pt. echipele romanesti sa speram ca vor reusi accederea in grupele UEFA Cup, anul trecut pe vremea asta adversarele erau Everton si Feyenoord dar parca Dinamo si Rapid erau mai valoroase.
Acum a fost primul an in care toate echipele romanesti au fost capi de serie in toate fazele. Adversare mai slabe , totusi echipele noastre - in afara de Steaua - si ele mai slabe decat anul trecut.

Sorin Blaj
27th August 2006, 00:44
prosport nu mai este un ziar de sport ci o fituica de scandal, de la articolul scris dupa infrangerea cu Middlesbrough.

aetius
27th August 2006, 10:35
batalia pentru locul 6 a inceput !
rapid buc.-nacional funchal

SORENSEN
27th August 2006, 11:33
Cred ca e nacional madeira...oricum locul 6 pare prea mult..dar daca se obtine nu e o problema...

sun
27th August 2006, 11:39
sunt 2 echipe care joaca pe insula Madeira : Maritimo Funchal si Nacional Madeira ( Funchal e cea mai mare asezare de pe insula ) . Bineinteles ca si Nacional joaca tot la Funchal . Deci nu e o greseala sa scrii Nacional Funchal :ok:

Sorin Blaj
27th August 2006, 13:46
batalia pentru locul 6 a inceput !
rapid buc.-nacional madeira
Pana la locul 6 mai sunt 3.251 puncte. Ar fi ceva ca Rapid sa ia toate puncte echipei din Portugalia, tara de pe locul 6.

aetius
28th August 2006, 08:49
exactamente colega :)

Sorin Blaj
14th September 2006, 01:34
Dupa victoria Stelei la Kiev, avem inca 2/3 puncte (0.666 puncte), in Clasamentul Uefa pe anul 2007.

SAMM
14th September 2006, 01:36
Dupa victoria Stelei la Kiev, avem inca 2/3 puncte (0.666 puncte), in Clasamentul Uefa pe anul 2007.

de care probabil vor profita dinamo si cooperativa

Sorin Blaj
14th September 2006, 01:56
Sa speram ca maine, Rapid si Dinamo vor mai aduce si ele 4 puncte.

zamolxe
14th September 2006, 02:03
de care probabil vor profita dinamo si cooperativa

cooperativa mimeaza fotbalul cind joaca cu voi. ia exemplu steaua - farul anul asta, vaslui - steaua, sportul steaua (confirmate ca blaturi de porumboiu si siman) de sezonul trecut.

Sorin Blaj
14th September 2006, 02:05
cooperativa mimeaza fotbalul cind joaca cu voi. ia exemplu steaua - farul anul asta, vaslui - steaua, sportul steaua (confirmate ca blaturi de porumboiu si siman) de sezonul trecut.
Tu inca traiesti din amintiri. Realitatea este ce a fost in seara asta si ce va fi maine seara.

Liviu
14th September 2006, 02:08
Dupa victoria Stelei la Kiev, avem inca 2/3 puncte (0.666 puncte), in Clasamentul Uefa pe anul 2007.
Din ce ştiu , victoria din CL se punctează cu 3 puncte în clasamentul coeficienţilor şi astfel am luat 3 puncte : 3 echipe = 1 punct coeficient . Sper să nu mă înşel .

zamolxe
14th September 2006, 02:12
de care probabil vor profita dinamo si cooperativa


Tu inca traiesti din amintiri. Realitatea este ce a fost in seara asta si ce va fi maine seara.

nu neg ce spui, postul meu este o replica pt samm.

pytzy
14th September 2006, 12:21
Sper ca toate echipele romanesti implicate in cupele europene sa aiba un parcurs cat mai lung posibil. Tre' sa adunam cat mai multe puncte.

Sorin Blaj
14th September 2006, 14:40
Din ce ştiu , victoria din CL se punctează cu 3 puncte în clasamentul coeficienţilor şi astfel am luat 3 puncte : 3 echipe = 1 punct coeficient . Sper să nu mă înşel .
Da, se puncteaza cu 3 puncte, dar doar in clasamentul grupei, in Clasamentul Uefa se puncteaza cu 2 puncte.

Sorin Blaj
14th September 2006, 14:52
Dupa Dinamo Kiev - Steaua 1-4, Romania a acumulat 33.832 puncte si se mentine pe locul 7, in clasamentul UEFA 2007, la 2.960 puncte de Germania (36.792) si la 0.957 puncte in fata Rusiei (32.875):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

In clasamentul pe tari pe anul 2006/2007, Romania (5.000) este tot pe locul 1, inaintea Bulgariei (4.125) si Ucrainei (3.500):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2007.html

In clasamentul general pe echipe Steaua a mai urcat un loc, de pe 28 pe 27 (51.165) depasind chiar pe Middlesbrough, urmata de Rapid, pe 66, care a urcat un loc (30.165) si de Dinamo, pe 89, care a pierdut un loc (23.165):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2007.html

In clasamentul pe echipe pe anul 2007, conduce Steaua, cu 6.650 puncte. Rapid si Dinamo sunt tot pe 33, cu 1.650 puncte.

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/tcoef2007.html

aetius
14th September 2006, 15:37
frate blaj de portugalia ai uitat?

Sorin Blaj
14th September 2006, 16:02
frate blaj de portugalia ai uitat?
Nu am uitat, dar intre timp a depasit Germania si este pe locul 5, cu 37.082 puncte.

Thomas
14th September 2006, 16:37
Dupa Dinamo Kiev - Steaua 1-4 ... In clasamentul general pe echipe Steaua a mai urcat un loc, de pe 28 pe 27 (51.165) depasind chiar pe Middlesbrough, urmata de Rapid, pe 66, care a urcat un loc (30.165) si de Dinamo, pe 89, care a pierdut un loc (23.165) ...

În consecinta Steaua are sanse mari ca la anul în cazul în care se califica în Liga Campionilor sa fie în urna a 2-a. Anul acesta a fost nevoie de un coeficient de 54,757 pentru aceasta. În mod normal Steaua nu are cum sa nu mai adune vreo 5-6 puncte macar în acest sezon ceea ce ar fi deja suficient. ... ok, consecinta va fi probabil ca unii;) o sa zica în acel caz ca Steaua a avut noroc la tragerea la sorti ... dar cred ca asta deja e normal si nu mai deranjeaza pe nimeni ...:D

Sorin Blaj
14th September 2006, 19:43
Se pare ca Dinamo va mai adauga 2 puncte la zestrea echipelor romanesti din acest an. Puncte care se vor imparti la numarul de echipe (3). Dinamo conduce la Xanthi cu 3-1, in minutul 41. Si Danciulecu a ratat in acelasi minut, singur cu portarul.

Ayrton
15th September 2006, 09:54
Da, Dinamo a castigat, la fel si Rapidul. :ok:
Vad insa ca Bert Kassiesa n-a actualizat inca clasamentele... abia astpet sa vad cum am mai progresat! :)

Gabriel28
15th September 2006, 10:56
suferi....impusca-te. dinamo ce echipa tare a batut in ultimii 20 de ani ba? terminatule...voi si rapidistii suferiti rau, orice echipa bate steaua, e echipa de *****, dar pana sa joace meciul ii ridicati in slavi ...cum ati facut si cu betis si cu dinamo kiev inainte de meci, si acum ati dat-o la intors ca e echipa de *****, stiu eu alte echipe de *****....dar mai bine tac.

tuxie
15th September 2006, 11:08
Cred ca imaginea de mai jos ar putea constitui un sfat util vis-a-vis de parerile cuiva de mai sus:

http://www.mninter.net/~richard/Please%20do%20not%20feed%20the%20trolls.jpg

Sorin Blaj
15th September 2006, 12:47
Dupa Xanthi - Dinamo 3-4 si Rapid - Nacional 1-0, Romania a acumulat 35.165 puncte si se mentine pe locul 7, in clasamentul UEFA 2007, la 2.251 puncte de Portugalia (37.416), am mai recuperat 0.709 puncte, la 2.484 puncte de Germania (37.649) si la 1.790 puncte in fata Rusiei (33.375), am marit diferenta cu 0.833 puncte:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

In clasamentul pe tari pe anul 2006/2007, Romania (6.333) este tot pe locul 1, inaintea Bulgariei (4.625) si Rusiei (3.875):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2007.html

In clasamentul general pe echipe Steaua este tot pe locul 27 (51.605) depasind chiar pe Middlesbrough, urmata de Rapid, pe 61, care a urcat cinci locuri, de pe 66 (32.605) si de Dinamo, pe 85, care a urcat patru locuri, de pe 89 (25.605):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2007.html

In clasamentul pe echipe pe anul 2007, conduce Steaua, cu 7.090 puncte. Rapid si Dinamo au urcat pe 26, de pe 33, cu 4.090 puncte.

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/tcoef2007.html

Ayrton
15th September 2006, 12:54
Pentru calificarea in grupele cupei Uefa se da vreun bonus? Ca nu mai tin minte...

Sorin Blaj
15th September 2006, 12:57
Din pacate nu se da nici un punct. Abia in sferturi se da un punct.

Uite cate puncte au primit bonus Steaua si Rapid, anul trecut:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2006.html

Sorin Blaj
16th September 2006, 13:19
Neaparat, Dinamo si Rapid trebuie sa se califice in grupele Cupei Uefa, pentru a avea astfel cel putin inca 8 meciuri de disputat.

Universal
16th September 2006, 13:45
Sunt absolut sigur cä Romänia se va mentine cel putin pänä pe locul 8 la sfärsit- deci va avea 2 echipe in UCL, una direct si una in calificäri turul III: Cele mai potrivite echipe sä reprezinte Rom. in Cupa Uefa ar fi,din opinia mea,CFR Cluj,Poli Timisoara ,Rapid Bucuresti si Otelul.

Gabriel28
16th September 2006, 14:15
in alta ordine de idei daca sa zicem, teoretic, steaua le-o trage la lyon, rapid lu nacional si dinamo lu xanthi aia....coeficientul tarii ca creste mult: 37.165!!

Sorin Blaj
16th September 2006, 14:58
Da, s-ar repeta situatia din saptamana trecuta, deoarece fiecare echipa va aduna cate 2 puncte, 6 in total si se vor imparti la numarul de echipe in cupele europene (3), rezultand 2 puncte in Clasamentul Uefa pe anul 2007.

Acum avem 35.165 puncte + 2 puncte = 37.165 puncte.

Ar fi o situatie ideala.

Sorin Blaj
16th September 2006, 18:00
Cel mai probabil Steaua va mai avea de disputat cel putin 7 meciuri, 5 in Liga si 2 sau in Liga sau in Cupa Uefa. In timp ce Rapid si Dinamo trebuie sa intre in grupe pentru a avea de jucat minim cate 4 meciuri fiecare, la care se adauga bineinteles meciurile retur.

Ar fi ideal ca de acum incolo sa mai avem 17 meciuri de disputat.

Gabriel28
17th September 2006, 04:08
Ar fi super ideal ca Steaua sa obtina macar un pt acasa cu Lyon, sa bata pe Real acasa, sa faca meci nu la ei, sa bata acasa cu Kiev, si..probabil ca va pierde la Lyon. deci inca 8 Puncte...total 11, calificare asigurata!

Rapid sa treaca cu brio de Nacional si sa intre in grupe, de unde sa se califice mai departe!

Dinamo sa ii rupa pe Xanthi acasa, si sa intre in grupe, de unde de data aceasta sa se si califice mai departe (cum ar fi logic).

deci daca planul asta va iesii dau de baut la tot forumu'!!

SORENSEN
17th September 2006, 12:14
Cred care sunt multi care ar da..ce mai am pune-o de o mare petrecere ..indiferent de echipa...
Oricum trebuie sa ne vedem de joc,sa ne concentram sa dam ce avem mai bun si cred ca ne vom indeplini obiectivele europene.

Gabriel28
17th September 2006, 13:39
auziti ma baieti, da cum ar fi ca totusi steaua sa zicem ca ajunge in finala si chiar o castiga, si rapid sau dinamo castiga uefa? (avem dreptul sa visam) ar fi nebunie sau nu in Super Cupa? :)))))) Atunci chiar ca meciul mileniului :D

Sorin Blaj
17th September 2006, 14:21
Nu este interzis sa visam. Eu m-as multumi si cu o noua intalnire intre echipe romanesti in fazele superioare ale Cupei Uefa. Acest lucru ar insemna puncte importante in Clasamentul Uefa si mai multe echipe pe viitor, in cupele europene.

Romeo
17th September 2006, 14:48
daca vom avea multe echipe in cupa UEFA, media s-ar putea sa scada, pentru ca nu cred ca va mai putea alta sa intre in grupe, deci in preliminarii se obtin puncte putine, impartite la echipe mai multe. Oricum, sa traim momentul. Daca vom avea si la anul echipa in grupe, mai ne putem lauda cu ceva, acum vreo 3 ani uitasem ca mai exista cupe europene !!

Sorin Blaj
17th September 2006, 14:55
La anul vom ave o echipa calificata direct in grupe si una in turul trei preliminar al Ligii Campionilor. La acestea doua se adauga doua echipe in Cupa Uefa.

SORENSEN
17th September 2006, 15:29
DIn turul 2 preliminar a doua echipa...

Liviu
17th September 2006, 15:39
La anul vom ave o echipa calificata direct in grupe si una in turul trei preliminar al Ligii Campionilor.
Calificată direct în grupe numai dacă echipa care va câştiga Liga va termina în campionatul intern pe un loc care i-ar permite intrarea directă în grupe , fără tur preliminar . Şanse oricum foarte mari , numai să nu se întâmple ca cu Liverpool anul trecut .
Din 2008 e foarte posibil ca echipa campioană să intre direct , pentru asta e nevoie de locul 8 la coeficienţi la sfârşitul acestui an , performanţa foarte probabilă . Locul 10 , ocupat de noi la începutul sezonului , nu garanteaza prezenţa campioanei direct în Ligă , ţara de pe locul respectiv trebuind să aştepte să vadă cine ia Liga .

Este interesant de văzut de peste doi ani , când vom avea probabil 6 echipe în Europa , cum va evolua coeficientul . Nu numai pentru că noile venite sunt mai slabe şi nu vor avea mari performanţe dar şi pentru că nu ne vom mai putea baza pe punctele din preliminarii . Campioana intră direct în CL , locul 2 în turul 3 preliminar iar cele 4 echipe din Uefa direct în turul 1 - în care numai SDR au coeficient să fie capi de serie , restul vor prelua 33% din coef ţării şi mai mult ca sigur că vor fi în urna 2 .

În mod sigur vom acumula în acest an un coeficient de cel puţin 10 puncte . Steaua mai are 5 jocuri , la fel şi Dinamo iar Rapid şanse foarte mari să continue şi ea . În mod normal Steaua va mai lua minim 3p coeficient în grupă ( o victorie + un egal ) , Dinamo minim 5p ( victorie cu Xanthi + o victorie+1 egal în grupe ) , Rapid dacă se califică , fiind 90% în urna 3 în grupele Uefa va avea şanse mari să acumuleze şi ea câteva puncte . Să nu uităm primăvara europeană , unde sunt sigur că vom avea din nou cel puţin o echipă .

Romeo
18th September 2006, 17:47
Deocamdata se pare ca Dinamo se duce spre Liga Campionilor, daca vom avea acces direct, daca ajunge in turul 3 preliminar, fara sa fie cap de serie da iar peste un Manchester United si apoi se duce in UEFA Cup. Poate mai ajunge tot Steaua, din turul II la anul in grupe. Interesant de intuit ce ar face CFR Cluj sau Poli Tim la anul, CFR a depasit apogeul si cred ca revine spre plutonul clasamentului. Am inceput repede sa visam, dar am vazut o harta a Europei: nici o echipa din tarile care au aderat in 2004 nu sunt in liga campionulor acum, nici Sparta Praha !!

dragos_popa17
18th September 2006, 17:57
Eu m-as multumi si cu o noua intalnire intre echipe romanesti in fazele superioare ale Cupei Uefa.
Trei echipe in semifinalele cupei UEFA :rolleyes: Si sa nu castige nici una trofeu :P Nu de-alta, da' sa nu se supere ceilalti :D

Io banuiesc ca anul asta facem iar un coef mare, cel putin 12, iar la anul ne oprim undeva intre 4(cel putin) si 8(cel mult). In principiu, daca am avea o medie a coef de 6-7 anual ne-am clasa in primele 10, de unde am avea o echipa direct in liga (mai putin daca suntem pe 10 si liga e castigata de o echipa care nu e direct calificata in sezonul viitor)

pytzy
19th September 2006, 10:18
Sa speram la cat mai multe echipe romanesti in cupele europene. Poate trece si ce-a care va juca in intertoto in cupa uefa ar fi super sa fim cat mai multi. Teoretic vin si mai multe puncte(in caz ca obtinem si victori).

my_bogdan
19th September 2006, 12:24
Sa speram la cat mai multe echipe romanesti in cupele europene. Poate trece si ce-a care va juca in intertoto in cupa uefa ar fi super sa fim cat mai multi. Teoretic vin si mai multe puncte(in caz ca obtinem si victori).

sunt sase f mari sa mearga si echipa din intertoto in uefa pt ca intra direct in turul 2 preliminar unde este cap de serie iar cu putin noroc poate fi cap de serie si in turul 3.
Dar teoretic e mai bine sa nu se califice echipa din intertoto in uefa pt ca s-ar imparti punctele adunate la mai multe echipe.

dragos_popa17
19th September 2006, 14:33
Pe de alta parte, vom avea mai multe echipe si implicit mai multi jucatori cu experienta europeana => arie mai mare de selectie pt echipa nationala.

pytzy
19th September 2006, 15:52
sunt sase f mari sa mearga si echipa din intertoto in uefa pt ca intra direct in turul 2 preliminar unde este cap de serie iar cu putin noroc poate fi cap de serie si in turul 3.
Dar teoretic e mai bine sa nu se califice echipa din intertoto in uefa pt ca s-ar imparti punctele adunate la mai multe echipe.
Da dar daca aduce victori, aduce implicit si puncte si tot aia este dar vin mai multe puncte. Sa mai fim vazuti si noi altfel in europa nu doar niste echipe de umplutura.:rolleyes:

aetius
20th September 2006, 10:06
Din 2008 e foarte posibil ca echipa campioană să intre direct , pentru asta e nevoie de locul 8 la coeficienţi la sfârşitul acestui an , performanţa foarte probabilă . Locul 10 , ocupat de noi la începutul sezonului , nu garanteaza prezenţa campioanei direct în Ligă , ţara de pe locul respectiv trebuind să aştepte să vadă cine ia Liga .

Este interesant de văzut de peste doi ani , când vom avea probabil 6 echipe în Europa , cum va evolua coeficientul .
Să nu uităm primăvara europeană , unde sunt sigur că vom avea din nou cel puţin o echipă .
sezonul 2008/09
si locul 9 acorda 1 echipa in grupele cl.
de preferat e sa sarim direct pe 6 pentru ca vom avea 2 echipe in grupele cl si 1 echipa in turul 3 preliminar . deci cel putin 12 meciuri garantate pentru aceste echipe. apoi vom mai avea 3 in r1 din uefa unde s-ar putea cu putin noroc sa avem macar 1 echipa cap de serie .

in acest an :
dinamo daca trece in grupe va fi probabil in ultima urna valorica, cu noroc in urna a 4 -a adversarii sunt cei mai probabil, dupa meciurile tur din r1:
club brugge, leverkusen, partizan b. si tottenham
rapid daca trece in grupe va fi probabil in urna 4 valorica cu adversarii :
osasuna, basel, palermo si ...feyenoord ( care fiti siguri vor vrea revansa in fata visiniilor )
steaua daca trece de grupe va fi greu sa treaca de optimi

pe de alta parte...
portugalia, germania si rusia au cite 1 echipa in 2 grupe comune de cl, asta e un factor favorizant pt noi, caci punctele se vor imparti si in plus 2 din aceste echipe vor fi eliminate din europa pentru ca nu vad pe internazionale sau arsenal pe locul 4 in grupele lor.
pentru portugalia situatia incepe sa devina gri , daca rapidul si herenveen scot pe nacional si setubal, fapt care iarasi ne ajuta ( nu-i asa ? cand moare capra vecinului de clasament suntem maestri in lacrimi de crocodil...)

sun
20th September 2006, 15:42
cand moare capra vecinului de clasament suntem maestri in lacrimi de crocodil...)

ai spus prea multe lucruri in fraza asta ..

Cel mai important lucru pentru progresul situatei cu coeficientii e sa ajungem cu 2 echipe iar in primavara europeana ( nu conteaza care ) . In situatia asta , facem cel putin 75% din coeficientul enorm de anul trecut :ok:

Romeo
21st September 2006, 11:12
N-ati inceput prea repede sa visati ? Sper ca zilele astea sa nu fie apogeul fotbalului românesc si sa urmeze declinul. Si Liege si Kiev nu sunt in forma in care au fost alta data, cat despre adversarii lui Dinamo si Rapid, ei au un mai mic renume decat echipele noastre. Deocamdata Rapid este departe de perspectiva de a intalni din nou Steaua, dar teoretic se poate, asa ca ori Rapid ori Steaua va juca finala cupei UEFA !!!

pytzy
21st September 2006, 11:53
Sunt rapidist de cand ma stiu si mi-ar place lucrul asta, adica sa jucam finala UEFA dar pe dinamo de ce nu o incluzi in calculele tale 'Romeo' ? Ti se pare prea slaba ?

aetius
21st September 2006, 16:38
vor fi meciuri foarte grele saptamana viitoare, mai ales ca saptamana asta steaua s-a razboit si cu rapid si cu dinamo.
liga lui mitica e intr-o dunga a facut un asa hal de program echipelor din cupele europene incat vor fi gata obosite saptamana viitoare. poate se desteapta si anuleaza etapa de sambata\duminica si o reprogrameaza , sau macar meciurile celor 3 . cer prea mult?
de exemplu cele 3 meciuri de sambata\duminica s-ar putea reprograma o data cu meciurile din cupa romaniei ale echipelor de liga a II -a si alte ligi inferioare ( 32-imi de cupa ).MITICA NE AUZI?

Sorin Blaj
21st September 2006, 16:45
N-ati inceput prea repede sa visati ? Sper ca zilele astea sa nu fie apogeul fotbalului românesc si sa urmeze declinul. Si Liege si Kiev nu sunt in forma in care au fost alta data, cat despre adversarii lui Dinamo si Rapid, ei au un mai mic renume decat echipele noastre. Deocamdata Rapid este departe de perspectiva de a intalni din nou Steaua, dar teoretic se poate, asa ca ori Rapid ori Steaua va juca finala cupei UEFA !!!
Mai citeste o data ce ai scris si o sa-ti dai seama cine viseaza. Rapid in finala cupei Uefa? La cum joaca Rapidul acum, sa zica mersi daca intra in grupe.

aetius
21st September 2006, 17:04
sorine nu fii rau...
daca rapid se califica isi vor reveni, pentru ca ei deja sunt in urcare de forma , din pacate desi au un psihic beton ei nu prea au norocul lui dinamo de aceea rapidul munceste pe brinci pentru rezultatele pe care le are.
pe scurt ei sunt mult mai muncitori ca stelistii si mai putin norocosi ca dinamovistii. stie razvanel de ce...

Sorin Blaj
25th September 2006, 22:49
Maine, o noua etapa din aventura europeana a echipelor romanesti in cupele europene. Steaua intalneste pe stadionul Ghencea campioana Frantei: Olympique Lyon. Steaua se reintoarce acasa, pe un stadion adus la standardele Ligii Campionilor.

Gabriel28
25th September 2006, 23:17
cu 3 victorii europene saptamana asta romania v-a aduna 36.498 puncte :D...portughezii vor avea 2 echipe eliminate....deci nu vor aduna multe puncte...asa ca le vom respira in ceafa :D

Sorin Blaj
26th September 2006, 15:09
cu 3 victorii europene saptamana asta romania v-a aduna 36.498 puncte :D...portughezii vor avea 2 echipe eliminate....deci nu vor aduna multe puncte...asa ca le vom respira in ceafa :D
Asta ar fi o situatie ideala. Bine ar fi sa fie asa. Cel mai important este sa se califice in grupele Cupei Uefa si Dinamo si Rapid. Cel mai greu va fi pentru Rapid.

dan
26th September 2006, 16:00
romaina ar putea sa faca un coeficient mai mare decat anul trecut,dinamo si rapid au sanse mari sa intre in grupe....daca ar trece de grupe atunci vom avea 100% un coeficient de tara bun la sfarsitul sezonului.

my_bogdan
26th September 2006, 16:30
romaina ar putea sa faca un coeficient mai mare decat anul trecut,dinamo si rapid au sanse mari sa intre in grupe....daca ar trece de grupe atunci vom avea 100% un coeficient de tara bun la sfarsitul sezonului.

de unde acest 100% ? sa zicem ca se califica in grupe...se califica in saisprezecimi si sunt eliminate .....nu mai iese coeficient ca anu trecut

dan
26th September 2006, 17:04
nu avea legatura cu coef.de anul trecut:'daca ar trece de grupe atunci vom avea 100% un coeficient de tara bun la sfarsitul sezonului.',asta am zis. chiar si asa teoretic putem obtine un coeficient mai bun decat anul trecut chiar daca echipele vor fi eliminate in saisprezecimi.

Sorin Blaj
26th September 2006, 17:22
de unde acest 100% ? sa zicem ca se califica in grupe...se califica in saisprezecimi si sunt eliminate .....nu mai iese coeficient ca anu trecut
Anul trecut am realizat 16.833 puncte, in acest an avem deja 6.333 puncte. Pentru a realizat acelasi punctaj ca si anul trecut mai sunt necesare 10.500 puncte.

Ce inseamna asta?

10.500 x 3 echipe = 31.500 puncte : 2 puncte/meci = 15.75 (16) victorii.

In concluzie, pentru a realiza acelasi punctaj de anul trecut mai sunt necesare inca 16 victorii. Cu precizarea ca daca se face egal, trebuie doua egaluri pentru a realiza tot 2 puncte, cate se primesc pentru o victorie.

In acest moment, echipele noastre mai pot juca:

Steaua:
5 meciuri sigure (in grupele Ligii Campionilor)
7 meciuri (5 in gLC + 2 in LC sau CU, daca se califica din grupa pe locul 1, 2 sau 3)

Dinamo:
1 meci sigur (returul cu Xanthi)
5 meciuri (1 cu Xanthi si 4 in grupele Cupei Uefa, daca se califica, mai mult ca sigur)
7 meciuri (1 cu X, 4 in gCU si 2 in turul urmator al Cupei Uefa, daca se califica din grupa)

Rapid:
1 meci sigur (returul cu Nacional)
5 meciuri (1 cu Nacional si 4 in grupele Cupei Uefa, daca se califica, mai mult ca sigur)
7 meciuri (1 cu N, 4 in gCU si 2 in turul urmator al Cupei Uefa, daca se califica din grupa)

Scenarii:
Pesimist: 7 meciuri (5 Steaua, 1 Dinamo si 1 Rapid)
Previzibil: 13 meciuri (5 Steaua, 5 Dinamo si 1 Rapid)
Probabil: 15 meciuri (5 Steaua, 5 Dinamo si 5 Rapid)
Optimist: 21 meciuri (7 Steaua, 7 Dinamo si 7 Rapid)
Superoptimist: 25 meciuri (7 Steaua, 7 Dinamo, 7 Rapid si 4 meciuri asigurate de doua calificari in tururi superioare)

Puncte realizate:
Pesimist: 3 puncte (3 Steaua, 0 Dinamo si 0 Rapid)
Previzibil: 10 puncte (5 Steaua, 5 Dinamo si 0 Rapid)
Probabil: 15 puncte (5 Steaua, 5 Dinamo si 5 Rapid)
Optimist: 21 puncte (7 Steaua, 7 Dinamo si 7 Rapid)
Superoptimist: 25 puncte (9 Steaua, 9 Dinamo, 7 Rapid)

Dupa cum observati pentru a egala punctajul de anul trecut trebuie ceva mai mult, inca 6.500 puncte.

Bun, sunt previziuni si dupa cum stim, cateodata, realitatea este alta.

sebi_farul
26th September 2006, 21:00
Steaua va avea cel mai mare parcurs in Liga. Dinamo si Rapid se vor intalni in semifinalele Cupei UEFA!!!! Anul acesta se vad lupta intre VEST si ROMANIA....

Sorin Blaj
26th September 2006, 21:42
Daca Dinamo si Rapid se intalnesc in semifinalele Cupei Uefa si Steaua trece de grupele Ligii Campionilor, atunci Romania va depasi punctajul de anul trecut.

Sorin Blaj
27th September 2006, 01:13
Dupa Steaua - Lyon 0-3, Romania ramane cu 35.165 puncte si se mentine pe locul 7 in clasamentul UEFA 2007, la 2.251 puncte de Portugalia (37.416), la 2.484 puncte de Germania (37.649) si la 1.290 puncte in fata Rusiei (33.875). Rusia a recuperat 0.500 puncte, prin victoria lui TSKA Moscova. Din fericire echipele portugheze (Benfica si FC Porto) si cea germana (Hamburg) au pierdut.

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

In clasamentul pe tari pe anul 2006/2007, Romania (6.333) este tot pe locul 1, inaintea Bulgariei (4.625) si Rusiei (4.375):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2007.html

In clasamentul general pe echipe Steaua este tot pe locul 27 (51.605), urmata de Rapid, pe 61 (32.605) si de Dinamo, pe 85 (25.605):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2007.html

In clasamentul pe echipe pe anul 2007, pe primul loc au trecut Arsenal si Manchester United, Steaua, cu 7.090 puncte coborand pe locul 5. Rapid si Dinamo au coborat pe 29, de pe 26, cu 4.090 puncte.

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/tcoef2007.html

Ramane sa vedem ce vor reusi Dinamo si Rapid, joi.

bluesky
27th September 2006, 12:29
Sa Speram Ca Ambele Echipe Se Vor Califica Si Or Aduce Puncte Care Ne Sunt Necesare Sa Propulsam Cat Mai Multe Echipe In Europa DIN CAMPIONATUL NOSTRU

aetius
27th September 2006, 18:27
sa speram ca rusii vor bate si pe sporting. asa ca batalia pentru locul 6 depinde in mare masura de dinamo cat mai ales de rapid care o poate scoate din europa pe nacional madeira. bafta.

Sorin Blaj
28th September 2006, 01:33
Contributia fiecarei echipe romanesti la realizarea punctajului in Clasamentul Uefa.

Acum avem 35.165 puncte. Aceste puncte au fost realizate de:

1. Steaua: 47,5 : 3 = 15.833 puncte (45.02%)
2. Rapid: 30 : 3 = 10.000 puncte (28.44%)
3. Dinamo: 22 : 3 = 7.333 puncte (20.85%)
4. National: 3.5 : 3 = 1.166 puncte (3.32%)
5. Otelul: 2.5 : 3 = 0.833 puncte (2.37%)
TOTAL: 35.165 puncte

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

Sorin Blaj
28th September 2006, 15:16
Rapidul are astazi un meci foarte greu. Poate cel mai greu din ultimii ani. Astazi este poate cel mai important examen pentru Razvan Lucescu.

Doresc ca atat Dinamo cat si Rapidul sa se califice in grupele Cupei Uefa, pentru a avea astazi asigurate inca 8 meciuri in cupele europene si pentru a avea mai multe oportunitati, de a realiza puncte in Clasamentul Uefa pe anul 2007.

suporterita
28th September 2006, 15:22
greu meci are Rapid azi... cu cine joaca cu Benfica cumva?greu si l-au facut in tur cind trebuia sa aibe macar un 2-0 periculos si unii se mai lauda ca de fapt ei trebuiau sa joace in CL

Sorin Blaj
28th September 2006, 17:10
Dinamo este ca si calificata, dar Rapid are cel mai greu meci. A castigat cu 1-0, dar scorul este unul fragil.

Sorin Blaj
28th September 2006, 22:13
Echipele clasate inaintea Romaniei in Clasamentul Uefa pe anul 2007, Germania si Portugalia si dupa, Rusia, au avut pierderi semnificative in turul intai din Cupa Uefa:
Germania: 2 echipe (Hertha Berlin si Schalke 04)
Portugalia: (Vitoria Setubal)
Rusia: (Rubin Kazan si Lokomotiv Moscova, ambele din Cupa Uefa)

Daca si Rapidul ii elimina pe cei de la Nacional Madeira va fi o oportunitate extraordinara pentru Romania, sa se apropie de Germania sau Portugalia.
Portugalia mai poate sa piarda o echipa (Braga), care este condusa la Chievo, in minutul 39 cu 1-0. In tur scorul a fost 2-0 pentru Braga.

Sorin Blaj
28th September 2006, 23:18
2-0 pentru Chievo, in minutul 68.

Rapidul sufera in Portugalia. Este 1-0 pentru Nacional si Rapidul nu reuseste sa puncteze decisiv. Lucescu muta si il introduce pe Griffiths. In locul lui sau langa Moldovan? Il schimba pe Zicu, vom avea un trio ofensiv puternic: Moldovan, Buga si Griffits.

Sezione
28th September 2006, 23:25
Rapidul are astazi un meci foarte greu. Poate cel mai greu din ultimii ani. Astazi este poate cel mai important examen pentru Razvan Lucescu.

Doresc ca atat Dinamo cat si Rapidul sa se califice in grupele Cupei Uefa, pentru a avea astazi asigurate inca 8 meciuri in cupele europene si pentru a avea mai multe oportunitati, de a realiza puncte in Clasamentul Uefa pe anul 2007.

Un meci mult mai usor ca al stelei cu OL si mult mai greu ca al lui dinamo cu skoditzlele...

Sorin Blaj
28th September 2006, 23:27
Avem nevoie de un gol pentru a sta linistiti.

Gabriel28
28th September 2006, 23:34
mama numai vine golu lu rapid odata sa putem respira si noi.

rusii au ramas fara rubin si lokomotiv
olanda fara groningen
portugalia fara setubal

rapid trebuie sa se califice!!!

Sorin Blaj
28th September 2006, 23:37
mama numai vine golu lu rapid odata sa putem respira si noi.

rusii au ramas fara rubin si lokomotiv
olanda fara groningen
portugalia fara setubal

rapid trebuie sa se califice!!!
Pierderile inregistrate de echipele clasate inainte sau dupa Romania, in Clasamentul Uefa pe anul 2007:

Germania: 2 echipe (Hertha Berlin si Schalke 04)
Portugalia: o echipa (Vitoria Setubal)
Rusia: 2 echipe (Rubin Kazan si Lokomotiv Moscova, ambele din Cupa Uefa)
Olanda: o echipa (Groningen)

Sorin Blaj
29th September 2006, 00:01
BRAVO RAPID! BRAVO DINAMO! BRAVO STEAUA!

Al doilea sezon consecutiv in care Romania se califica cu toate trei echipele in grupele cupelor europene. Chiar am evoluat, pentru ca Steaua este in grupele Ligii Campionilor.

Liviu
29th September 2006, 01:04
Să vedem şi cu cine ar putea pica echipele noastre la tragerea la sorţi pentru grupele Uefa :

Urna 1:
Sevilla
Newcastle United
Panathinaikos
AC Parma
Ajax
Bayer Leverkusen
Feyenoord
AJ Auxerre

Urna 2:
Club Brugge
FC Basel
AZ Alkmaar
Sparta Praha
Glasgow Rangers
Celta de Vigo
Paris Saint-Germain
RC Lens

Urna 3:
Besiktas
Palermo
Espanyol
Heerenveen
Partizan Belgrade
Rapid Bucuresti
Wisla Kraków
Slovan Liberec

Urna 4:
Fenerbahçe
Austria Wien
Hapoel Tel-Aviv
Osasuna
Blackburn Rovers
Grasshoppers Zürich
Dinamo Bucuresti
Livorno

Urna 5:
Tottenham Hotspur
Maccabi Haifa
Sporting Braga
AS Nancy Lorraine
Eintracht Frankfurt
Zulte Waregem
Mladá Boleslav
OB Odense

Ce-aţi zice de o grupă : Newcastle-Sparta Praga-Rapid-Hapoel Tel.Aviv-Odense ? :ok:
Sau din contră , de o grupă :Ajax-Glasgow Rangers-Palermo-Dinamo-Tottenham ? :no:

Sorin Blaj
29th September 2006, 01:17
Dupa Dinamo - Xanthi 4-1 si Nacional - Rapid 1-2, Romania a mai adaugat 1.333 puncte la 35.165, avand acum 36.498 si se mentine pe locul 7 in clasamentul UEFA 2007, la 1.251 puncte de Portugalia (37.416) recuperand 1.000 puncte, la 2.008 puncte de Germania (37.649) recuperand 0.476 puncte si la 2.262 in fata Olandei si 2.373 puncte in fata Rusiei (33.875). Am mai pus 1.083 puncte intre noi si rusi.
Olanda a depasit Rusia in clasament:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

In clasamentul pe tari pe anul 2006/2007, Romania (7.666) este tot pe locul 1, inaintea Angliei (5.375), Bulgariei (5.125) si Spaniei (4.714):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2007.html

In clasamentul general pe echipe Steaua a coborat doua locuri, de pe 27 pe locul 29 (52.045), urmata de Rapid, pe 58 (35.045), a urcat trei locuri si de Dinamo, pe 80 (28.045), urcand cinci locuri:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2007.html

In clasamentul pe echipe pe anul 2007, pe primul loc sunt tot Arsenal si Manchester United, cu 8.7735 puncte. Steaua, cu 7.5300 puncte coborand pe locul 9. Rapid si Dinamo urcand pe 15, de pe 29, cu 6.5300 puncte.

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/tcoef2007.html

Asteptam cu interes tragerea la sorti a grupelor Cupei Uefa de marti. Cele cinci grupe valorice sunt urmatoarele:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/seeduc2006.html

johny bravo
29th September 2006, 06:02
@ Sorin Blaj

daca o echipa castiga un meci in grupele UEFA sau CL cate puncte (care conteaza in calcularea coeficientilor) primeste pt victorie: 2 sau 3?

adica impartim 2/3 sau 3/3?

ce nu inteleg este de ce spre exemplu am adaugat 1,333 la coeficientul de tara cand doar Dinamo a castigat in transa asta de meciuri... stiu ca 0,333 vin de la coeficientul de tara.

mai sus, tu spui ca se acorda doar 2 puncte pt victorie; atunci nu ar fi trebuit sa punctam azi doar 0,666 +0,333?

as vrea sa ma lamuresc pt ca mi se pare cam exagerat sa avem nevoie chiar de 16 victorii (vorbesc de la momentul cand aveam 6,333 pct) pt a egala coeficientul de anul trecut in conditiile in care aveam deja ceva puncte.

multam anticipat pt lamuriri.

dede
29th September 2006, 07:35
se dau 2 pct pt victorie
(2 pct rapid + 2 pct dinamo)/3=1,333...deci la coef de tara se mai adauga inca 1,333 pct

Sorin Blaj
29th September 2006, 08:29
@ Sorin Blaj
daca o echipa castiga un meci in grupele UEFA sau CL cate puncte (care conteaza in calcularea coeficientilor) primeste pt victorie: 2 sau 3?
adica impartim 2/3 sau 3/3?

Asa cum spune si d3d3, se primesc 2 puncte in Clasamentul Uefa si 3 puncte in clasamentul grupei.


ce nu inteleg este de ce spre exemplu am adaugat 1,333 la coeficientul de tara cand doar
Dinamo a castigat in transa asta de meciuri... stiu ca 0,333 vin de la coeficientul de tara.

Si eu eram convins ca Rapid nu a castigat nici un punct, crezand ca se ia in considerare scorul dupa 90 de minute, dar se pare ca m-am inselat, din fericire :), si se ia scorul dupa 120 de minute. Promit ca ma documentez si revin cu lamuriri. Important este ca avem 1.333 puncte in plus in Clasamentul Uefa, dupa victoriile si calificarile Rapidului si lui Dinamo, in grupele cupei Uefa (4:3=1.333 puncte).


mai sus, tu spui ca se acorda doar 2 puncte pt victorie; atunci nu ar fi trebuit sa punctam azi doar 0,666 +0,333?

Da, se acorda 2 puncte pentru victorie, adica 4:3 sau 0,666 (de la Dinamo) + 0.666 (de la Rapid). Acel coeficient de tara se adauga in clasamentul echipelor. In clasamentul pe tari se acorda 2 puncte pentru fiecare victorie si 1 punct pentru egal. Se mai avorda si puncte bonus. Cazul Stelei, care a primit 3 uncte bonus pentru intrarea in grupele Ligii Campionilor.


as vrea sa ma lamuresc pt ca mi se pare cam exagerat sa avem nevoie chiar de 16 victorii (vorbesc de la momentul cand aveam 6,333 pct) pt a egala coeficientul de anul trecut in conditiile in care aveam deja ceva puncte.

Din pacate este real, avem nevoie de 16 victorii, de fapt de 14, ca 2 le-am realizat aseara.
Calculele sunt simple:
Anul trecut am facut 16.833 puncte.
Pana aseara aveam 6.333 puncte.
Rezulta ca ne mai trebuia 10.500 puncte.
10.500 x 3 (pentru ca avem trei echipe) = 31.500 puncte : 2 puncte (pentru victorie) = 15,75 victorii.
In acelasi timp este posibil sa mai castigam puncte bonus din eventuale calificari in fazele superioare ale celor doua cupe. Se acorda bonus cate 1 punct pentru calificarea in sferturi, semifinale sau finala Cupei Uefa si cate 1 punct pentru fiecare etapa de dupa iesirea din grupele Ligii Campionilor.


multam anticipat pt lamuriri.

Cu placere. :)

csaby
29th September 2006, 14:27
# country 01/02 02/03 03/04 04/05 05/06 rank06 nt06
1 Spain 14.857 15.500 14.312 12.437 15.642 72.748 7
2 Italy 12.571 15.928 8.875 14.000 15.357 66.731 7
3 England 11.571 10.666 11.250 15.571 14.428 63.486 7
4 France 7.125 7.916 13.500 11.428 10.812 50.781 8
5 Germany 13.500 9.142 4.714 10.571 10.437 48.364 8
6 Portugal 9.375 10.750 10.250 8.166 5.500 44.041 6

Dupa cum vedeti nici o tara nu are coeficient de 16,... ba chiar si 15,... apare rar asa ca daca am avea in fiecare an 9-10 puncte ar fi excelent ! Momentan avem 7.666 => daca adunam 7 puncte(3 victorii si un egal) facem 10 (adica OK)!

Romania 2.625 2.166 4.333 5.500 16.833 31.457 3

Dar avem de recuperat perioada 2002-2005 unde media este de 4 pct!

Pronosticul meu pina la sfirsitul anului 2006:
STEAUA - 1-2 pct cu Kiev
DINAMO - 2 victorii, un egal si o infringere - 5 pct
RAPID - 2 victorii, un egal si o infringere -5 pct
=>11-12 pct/3=3.666-4.000
Deci la sfarsitul anului o sa avem 11.333-11.666 pct si 3 echipe in primavara europeana!

johny bravo
29th September 2006, 15:49
@ Sorin Blaj

oau! acum am inteles. super explicatie:ok:

aetius
29th September 2006, 16:45
dpdv al coef rapidul merita felicitari, aseara daca egala imparteam punctele cu portughezii asa avem noi 2 si ei 0 ! oportunisti pina la capat !!! bravo lor.

Sorin Blaj
29th September 2006, 17:23
# country 01/02 02/03 03/04 04/05 05/06 rank06 nt06
1 Spain 14.857 15.500 14.312 12.437 15.642 72.748 7
2 Italy 12.571 15.928 8.875 14.000 15.357 66.731 7
3 England 11.571 10.666 11.250 15.571 14.428 63.486 7
4 France 7.125 7.916 13.500 11.428 10.812 50.781 8
5 Germany 13.500 9.142 4.714 10.571 10.437 48.364 8
6 Portugal 9.375 10.750 10.250 8.166 5.500 44.041 6

Dupa cum vedeti nici o tara nu are coeficient de 16,... ba chiar si 15,... apare rar asa ca daca am avea in fiecare an 9-10 puncte ar fi excelent ! Momentan avem 7.666 => daca adunam 7 puncte(3 victorii si un egal) facem 10 (adica OK)!

Romania 2.625 2.166 4.333 5.500 16.833 31.457 3

Dar avem de recuperat perioada 2002-2005 unde media este de 4 pct!

Pronosticul meu pina la sfirsitul anului 2006:
STEAUA - 1-2 pct cu Kiev
DINAMO - 2 victorii, un egal si o infringere - 5 pct
RAPID - 2 victorii, un egal si o infringere -5 pct
=>11-12 pct/3=3.666-4.000
Deci la sfarsitul anului o sa avem 11.333-11.666 pct si 3 echipe in primavara europeana!
Daca am avea o medie de 10 puncte pe an, atunci nu am mai cobori niciodata sub locul 5. Ar fi o situatie ideala.

Sorin Blaj
29th September 2006, 17:25
@ Sorin Blaj

oau! acum am inteles. super explicatie:ok:
Cu placere. Anytime. :)

Sorin Blaj
30th September 2006, 14:20
Spre surprinderea multora si ma refer aici nu numai la romani, singurele tari a caror aventura in Europa continua cu toate echipele, sunt ROMANIA si Spania. Toate celelalte tari pierzand cel putin o echipa.

aetius
1st October 2006, 12:18
ar fi bine sa mearga toate 3 in primavara, de rapid si steaua nu imi fac griji dar dinamo are "traditie" de a sta primavara doar in campionatul intern.

Sorin Blaj
1st October 2006, 12:29
Cred ca viitorul (primavara europeana) echipelor romanesti este in Cupa Uefa. Ar fi grozav ca sa iasa toate trei din grupe, iar Rapid si Dinamo sa treaca si de turul urmator, pentru a ajunge in primavara europeana.

csaby
3rd October 2006, 01:16
Cred ca viitorul (primavara europeana) echipelor romanesti este in Cupa Uefa. Ar fi grozav ca sa iasa toate trei din grupe, iar Rapid si Dinamo sa treaca si de turul urmator, pentru a ajunge in primavara europeana.

din cate stiu eu primavara europeana este imediat dupa grupele UEFA(atit CL cit si cupa). ma insel?

verifica aici: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/calendar2006.html
sau in februarie nu e primavara ... :)

Sorin Blaj
3rd October 2006, 01:32
din cate stiu eu primavara europeana este imediat dupa grupele UEFA(atit CL cit si cupa). ma insel?

verifica aici: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/calendar2006.html
sau in februarie nu e primavara ... :)
Ai dreptate. Ca sa vezi ce usor se poate ajunge in primavara europeana. :)

Mersi pentru informatie.

csaby
3rd October 2006, 15:40
Ai dreptate. Ca sa vezi ce usor se poate ajunge in primavara europeana. :)

Mersi pentru informatie.

Daca trecem cu bine de "iernile" Besiktas, FC Brugge Bayer Leverkusen Tottenham - Dinamo, Patathinaikos, PSG, Hapoel, Mlada - Rapid atunci ajungem si in "primavara"!

/hello BAFTA/hello

Sorin Blaj
3rd October 2006, 16:19
Daca trecem cu bine de "iernile" Besiktas, FC Brugge Bayer Leverkusen Tottenham - Dinamo, Patathinaikos, PSG, Hapoel, Mlada - Rapid atunci ajungem si in "primavara"!

/hello BAFTA/hello
Dintr-o data, parca nu mai este asa de usor.

Sorin Blaj
3rd October 2006, 23:04
Anul trecut am realizat 16.833 puncte, in acest an avem deja 6.333 puncte. Pentru a realizat acelasi punctaj ca si anul trecut mai sunt necesare 10.500 puncte.

Ce inseamna asta?

10.500 x 3 echipe = 31.500 puncte : 2 puncte/meci = 15.75 (16) victorii.

In concluzie, pentru a realiza acelasi punctaj de anul trecut mai sunt necesare inca 16 victorii. Cu precizarea ca daca se face egal, trebuie doua egaluri pentru a realiza tot 2 puncte, cate se primesc pentru o victorie.

In acest moment, echipele noastre mai pot juca:

Steaua:
5 meciuri sigure (in grupele Ligii Campionilor)
7 meciuri (5 in gLC + 2 in LC sau CU, daca se califica din grupa pe locul 1, 2 sau 3)

Dinamo:
1 meci sigur (returul cu Xanthi)
5 meciuri (1 cu Xanthi si 4 in grupele Cupei Uefa, daca se califica, mai mult ca sigur)
7 meciuri (1 cu X, 4 in gCU si 2 in turul urmator al Cupei Uefa, daca se califica din grupa)

Rapid:
1 meci sigur (returul cu Nacional)
5 meciuri (1 cu Nacional si 4 in grupele Cupei Uefa, daca se califica, mai mult ca sigur)
7 meciuri (1 cu N, 4 in gCU si 2 in turul urmator al Cupei Uefa, daca se califica din grupa)

Scenarii:
Pesimist: 7 meciuri (5 Steaua, 1 Dinamo si 1 Rapid)
Previzibil: 13 meciuri (5 Steaua, 5 Dinamo si 1 Rapid)
Probabil: 15 meciuri (5 Steaua, 5 Dinamo si 5 Rapid)
Optimist: 21 meciuri (7 Steaua, 7 Dinamo si 7 Rapid)
Superoptimist: 25 meciuri (7 Steaua, 7 Dinamo, 7 Rapid si 4 meciuri asigurate de doua calificari in tururi superioare)

Puncte realizate:
Pesimist: 3 puncte (3 Steaua, 0 Dinamo si 0 Rapid)
Previzibil: 10 puncte (5 Steaua, 5 Dinamo si 0 Rapid)
Probabil: 15 puncte (5 Steaua, 5 Dinamo si 5 Rapid)
Optimist: 21 puncte (7 Steaua, 7 Dinamo si 7 Rapid)
Superoptimist: 25 puncte (9 Steaua, 9 Dinamo, 7 Rapid)

Dupa cum observati pentru a egala punctajul de anul trecut trebuie ceva mai mult, inca 6.500 puncte.

Bun, sunt previziuni si dupa cum stim, cateodata, realitatea este alta.
Se pare ca suntem in scenariul probabil. Fiecare echipa mai are de jucat cel putin cate 4 meciuri, in total 12. Din cele 15 preconizate sau jucat deja 3, obtinand 2 victorii (Dinamo cu Xanthi si Rapid cu Nacional).
Mai sunt necesare 14 victorii pentru a egala punctajul realizat anul trecut: 16.833 - 7.666 = 9.167 puncte x 3 = 27.501 : 2 = 13.75 (14) victorii

sun
4th October 2006, 15:07
bine , daca Steaua iese din grupele CL , ia puncte bonus .

La fel daca Rapid sau Dinamo ajung in sferturile UEFA :ok:

cred ca Steaua mai face 4 puncte , in grupa si nu se califica mai departe .. Rapid face 9 puncte si merge in primavara .. Iar Dinamo sigur face 4 ..

Sorin Blaj
5th October 2006, 17:31
bine , daca Steaua iese din grupele CL , ia puncte bonus .

La fel daca Rapid sau Dinamo ajung in sferturile UEFA :ok:

cred ca Steaua mai face 4 puncte , in grupa si nu se califica mai departe .. Rapid face 9 puncte si merge in primavara .. Iar Dinamo sigur face 4 ..
Corect, Steaua ia puncte bonus daca iese din grupele CL si merge mai departe in CL, nu si daca merge mai departe in CU.

4 puncte pentru Steaua inseamna inca doua victorii sau o victorie si doua egaluri, in grupa. Cu un astfel de punctaj merge sigur mai departe in Cupa Uefa si atunci va mai acumula puncte.

Intre Rapid si Dinamo, cred ca Dinamo va face mai multe puncte decat Rapidul.

CrAzY92
6th October 2006, 14:26
Steaua trece de grupe si dupaia mai vedem viatza continua !!:evil:

Sorin Blaj
17th October 2006, 22:25
Din pacate, Steaua nu reuseste prea multe, nici in meciul cu Real Madrid.

Sorin Blaj
19th October 2006, 15:04
Dupa Steaua - Real Madrid 1-4, Romania ramane cu 36.498 puncte si se mentine pe locul 7 in clasamentul UEFA 2007, la 1.584 puncte de Portugalia (38.082) diferenta marindu-se cu 0.333 puncte, la 2.589 puncte de Germania (39.078) diferenta marindu-se cu 0.581 puncte si la 1.873 puncte in fata Rusiei (34.62533.875), rusii recuperand 0.500 puncte si la 1.976 in fata Olandei (34.522), aceasta recuperand 0.286 puncte.
Rusia a depasit Olanda in clasament:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

In clasamentul pe tari pe anul 2006/2007, Romania (7.666) este tot pe locul 1, inaintea Angliei (6.125), Spaniei (5.285), Italiei (5.214) si Bulgariei si Rusiei (5.125):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2007.html

In clasamentul general pe echipe Steaua a mai coborat un loc, de pe 29 pe locul 30 (52.045), urmata de Rapid, pe 58 (35.045) si de Dinamo, pe 80 (28.045):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2007.html

In clasamentul pe echipe pe anul 2007, pe primul loc sunt Chelsea si Manchester United, cu 11.0210 puncte. Steaua, cu 7.5300 puncte coborand pe locul 16, de pe 9. Rapid si Dinamo coborand pe 21, de pe 15, cu 6.5300 puncte, cu observatia ca ele nu au jucat inca in grupele Cupei Uefa:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/tcoef2007.html

Astazi joaca Rapidul, acasa cu Paris Saint Germain (PSG). Ce buna ar fi o victorie a rapidistilor astazi. SUCCES!
Dinamo sta saptamana aceasta.

Ayrton
19th October 2006, 18:21
O victorie a Rapidului ar insemna enorm, avand in vedere ca Steaua a pierdut iar Dinamo nu va juca.
TVSport transmite in direct la ora 21.15 un meci ce ne intereseaza direct: AZ Alkmaar - Braga.
Alte meciuri ce ne intereseaza direct (echipe din Portugalaia, Germania, Olanda, Rusia):
Osasuna - Heerenven
Bruges - Leverkuusen
Basel - Feynoord
Eintracht - Palermo

Sorin Blaj
19th October 2006, 21:13
Un prim rezultat care ne avantajeaza: Entracht Frankfurt - Palermo: 1-2.

Sorin Blaj
19th October 2006, 22:53
RAPID - PSG: 0-0.

Rapid va trebui sa invinga in deplasare, la Panathinaikos Atena sau la Hapoel Tel Aviv, pentru a se califica. Plus o victorie acasa cu Mlada Boleslav.

Sorin Blaj
19th October 2006, 23:14
Alte rezultate finale care ne intereseaza:

AZ Alkmaar - Braga: 3-0
Basel - Feyenoord: 1-1
Osasuna - Heerenven: 0-0
Bruges - Leverkusen: 1-1

remy
20th October 2006, 00:42
Un prim rezultat care ne avantajeaza: Entracht Frankfurt - Palermo: 1-2.
Mama, dar ce echipa are Palermo ! Am vazut acum rezumatul de la Frankfurt, si au jucat pragmatic, au fortat cand a trebuit, cu portar super-bun.
DAR, TOTUSI, NU TE INTELEG DE CE NE AVANTAJEAZA REZULTATUL ASTA ?


Besiktas [0 - 2] Tottenham H.

31' [0 - 1] H. Ghaly
63' [0 - 2] D. Berbatov


Club Brugge [1 - 1] Bayer Leverkusen

35' [0 - 1] B. Schneider
47' [1 - 1] P. Clement
Rezultate foarte bune pt. Dinamo.
Se pare ca doar Dinamo, si, poate, Rapid, mai pot aduce puncte pt. coeficient. Steaua poate pierde si cu Dinamo Kiev.
Si ce se mai laudau stelistii ca numai ei fac faima Romaniei. Roata se intoarce !

P.S.
Iar Daniel Niculae a dat gol, dar Auxerre e sub orice critica, 1-3 cu Maccabi Haifa !!!
De-asta se spune ca UEFA e o cupa neinteresanta pt. echipele din vest !

Sorin Blaj
20th October 2006, 01:05
Mama, dar ce echipa are Palermo ! Am vazut acum rezumatul de la Frankfurt, si au jucat pragmatic, au fortat cand a trebuit, cu portar super-bun.
DAR, TOTUSI, NU TE INTELEG DE CE NE AVANTAJEAZA REZULTATUL ASTA?

Pentru ca suntem in lupta directa cu Germania, Portugalia, Rusia si Olanda pentru locul 6, loc care asigura 4 echipe in Liga Campionilor si 2 in Cupa Uefa.
Uita-te la Clasamentul Uefa 2007:
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html


Rezultate foarte bune pt. Dinamo.
Se pare ca doar Dinamo, si, poate, Rapid, mai pot aduce puncte pt. coeficient. Steaua poate pierde si cu Dinamo Kiev.
Si ce se mai laudau stelistii ca numai ei fac faima Romaniei. Roata se intoarce !
Da, bune pentru Dinamo. Mai intai, este clar ca Besiktas este de batut si TREBUIE batuta, iar egalul poate sa le incurce pe amandoua, daca nu obtin doua victorii.


P.S.
Iar Daniel Niculae a dat gol, dar Auxerre e sub orice critica, 1-3 cu Maccabi Haifa !!!
De-asta se spune ca UEFA e o cupa neinteresanta pt. echipele din vest !
Auxerre este varza si cu Niculae si fara.

Sorin Blaj
20th October 2006, 01:26
Dupa Rapid - PSG 0-0, Romania acumuleaza 36.832 puncte si se mentine pe locul 7 in clasamentul UEFA 2007, la 1.250 puncte de Portugalia (38.082), recuperand 0.334 puncte, la 2.389 puncte de Germania (39.221), am recuperat 0.200 puncte si la 1.739 in fata Olandei (35.093), distantandu-ne cu 0.237 puncte de olandezi si 2.207 puncte in fata Rusiei (34.625), punand inca 0.334 puncte fata de rusi.
Olanda a depasit Rusia in clasament:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

In clasamentul pe tari pe anul 2006/2007, Romania (8.000) este tot pe locul 1, inaintea Angliei (6.875), Spaniei (5.875), Italiei (5.785) Bulgariei si Rusiei (5.125):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2007.html

In clasamentul general pe echipe Steaua este tot pe locul 30 (52.155), urmata de Rapid, pe 54 (36.155), a urcat 4 locuri si de Dinamo, pe 80 (28.155):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2007.html

In clasamentul pe echipe pe anul 2007, pe primul loc sunt tot Chelsea si Manchester United, cu 11.2685 puncte. Steaua si Rapid, cu 7.640 puncte sunt pe locul 20, Steaua coborand 4 locuri iar Rapid urcand un loc. Dinamo coborand pe 29, de pe 21, cu 6.640 puncte, deoarece inca nu a jucat nici un meci in grupele Cupei Uefa:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/tcoef2007.html

Saptamana aceasta am adunat din doua meciuri doar un singur punct.

remy
20th October 2006, 03:38
PE GERMANIA NU-I POATE AJUNGE, CHIAR DACA RAPID SI DINAMO AR CASTIGA TOT ACASA, SI EGAL IN DEPLASARE. CA STEAUA, NICIO SANSA.
Lupta mare e cu Portugalia, dar, tare am impresia ca nu se va putea ajunge nici pe asta, pt. ca Steaua nu mai contribuie cu nimic, si Dinamo are echipe super-tari, din Germania, Anglia, Belgia si Turcia.
ASA CA ... STEAUA NU VA MAI JUCA LA ANUL PT. CALIFICARE IN GRUPELE CH. LEAGUE.

Sorin Blaj
20th October 2006, 11:46
PE GERMANIA NU-I POATE AJUNGE, CHIAR DACA RAPID SI DINAMO AR CASTIGA TOT ACASA, SI EGAL IN DEPLASARE. CA STEAUA, NICIO SANSA.
Lupta mare e cu Portugalia, dar, tare am impresia ca nu se va putea ajunge nici pe asta, pt. ca Steaua nu mai contribuie cu nimic, si Dinamo are echipe super-tari, din Germania, Anglia, Belgia si Turcia.
ASA CA ... STEAUA NU VA MAI JUCA LA ANUL PT. CALIFICARE IN GRUPELE CH. LEAGUE.
CE-AS RADE !
Pentru ca esti obsedat de a fi impotriva Stelei, nu mai vezi realitatea.

Anul viitor vom avea oricum doua echipe in Liga Campionilor (locurile 1 si 2), una direct in grupe si una in calificari, daca Liga va fi castigata de o echipa deja calificata in Liga, daca va fi o surpriza si castigatoarea Ligii nu este calificata direct de pe un loc de Liga Campionilor, atunci amandoua vor merge in calificari.

In ceea ce priveste echipele din Romania care ne vor reprezenta in Liga Campionilor, in acest moment DOAR doua pot emite pretentii: Dinamo si Steaua. Din pacate Rapidul nu mai este echipa de anul trecut si ultima dovada este meciul de aseara cu PSG.

Ca sa te edifici, anul trecut Steaua a jucat in grupele Cupei Uefa cu Lens, o echipa apropiata ca valoare de PSG, dovada ca anul trecut a terminat cu un punct in fata (52, respectiv 51), pe locul 7, iar PSG pe locul 9, iar Steaua ia spulberat cu un sec 4-0, pe cand Rapid anul acesta nu a reusit decat un 0-0:

Pts P W D L GF GA +/-
1 Lyon 79 38 22 13 3 56 22 34
2 Lille 67 38 18 13 7 52 29 23
3 Monaco 63 38 15 18 5 52 35 17
4 Rennes 55 38 15 10 13 49 42 7
5 Marseille 55 38 15 10 13 47 42 5
6 Saint-Etienne 53 38 12 17 9 47 34 13
7 Lens 52 38 13 13 12 45 39 6
8 Auxerre 52 38 14 10 14 48 47 1
9 Paris-SG 51 38 12 15 11 40 41 -1
10 Sochaux 50 38 13 11 14 42 41 1
11 Strasbourg 48 38 12 12 14 42 43 -1
12 Nice 46 38 10 16 12 38 45 -7
- Toulouse 46 38 12 10 16 36 43 -7
14 Ajaccio 45 38 10 15 13 36 40 -4
15 Bordeaux 44 38 8 20 10 37 41 -4
16 Metz 44 38 10 14 14 33 45 -12
17 Nantes 43 38 10 13 15 33 38 -5
18 Caen 42 38 10 12 16 36 60 -24
19 Bastia 41 38 11 8 19 32 48 -16
20 Istres 32 38 6 14 18 25 51 -26

johny bravo
20th October 2006, 18:04
problema cu nemtii este ca Werder o sa joace mai mult ca sigur in Cupa UEFA si mi-e teama ca ajunge in finala. sunt foarte in forma si cred ca vor aduce f multe puncte Germaniei

YoYoyOi
20th October 2006, 18:32
Rezultatele inregistrate in ultima etapa a celor doua competitii europene rezervate cluburilor arata ca pozitia Romaniei in clasamentul coeficientilor pe ultimele cinci sezoane ar putea fi amenintata de Olanda.
In clasamentul coeficientilor pe ultimele cinci sezoane, Portugalia ocupa locul sase, cu 38,082 puncte, Romania este a saptea, cu 36,832, iar Olanda a opta, cu 35,093 puncte. Primele trei locuri ale aceleiasi ierarhii sint ocupate de Spania, cu 63,748 puncte, Italia, cu 59,645 puncte, si Anglia, cu 58,790 puncte.

Romania a obtinut doar 0,334 puncte in etapa europeana de la mijlocul acestei saptamini, dupa punctul adus de Rapid din confruntarea cu Paris Saint-Germain din Cupa UEFA. De notat insa ca din cele trei echipe aflate in competitie, doar Steaua si Rapid au evoluat, Dinamo neavind meci programat.

Romania tinteste locul sase detinut de Portugalia. In aceasta etapa, echipele portugheze au avut un parcurs slab, din patru meciuri obtinind o singura victorie, FC Porto - Hamburg, scor 4-1. In rest, Sporting Lisabona, Benfica si Braga au pierdut meciurile cu Bayern Munchen, Celtic Glasgow, respectiv AZ Alkmaar.

Cele doua puncte obtinute de FC Porto, impartite la sase (n.r. - numarul de echipe cu care Portugalia a inceput in cupele europene) s-au transformat in 0,333 puncte in topul coeficientilor, ceea ce inseamna ca, fata de Romania, Portugalia isi mentine avansul de 1,25 puncte.

Reprezentantele Olandei, tara situata pe locul opt in ierarhia coeficientilor, au reusit un adevarat tur de forta: doua victorii, Galatasaray - PSV 1-2 si AZ Alkmaar - Sporting Braga 3-0, si doua rezultate de egalitate, Osasuna - Heerenveen 0-0 si FC Basel - Feyenoord 1-1. Cum Olanda a avut sapte echipe inscrise la inceputul campaniei europene, rezulta 0,857 puncte in clasamentul coeficientilor, cu peste 0,5 puncte mai mult decit Romania. Ca si in cazul Romaniei, Olanda a avut o echipa, Ajax Amsterdam, care a stat in prima etapa a grupelor Cupei UEFA.

Din comparatia programului meciurilor pe care reprezentantele celor trei tari le vor disputa in etapa viitoare a cupelor europene rezulta, la prima vedere, ca formatiile olandeze ar fi avantajate.

Programul echipelor romanesti in etapa viitoare a cupelor europene:
Liga Campionilor: Real Madrid - Steaua
Cupa UEFA: Dinamo - Besiktas Istanbul; Hapoel Tel Aviv - Rapid Bucuresti.

Programul echipelor portugheze in etapa viitoare a cupelor europene:
Liga Campionilor: Bayern - Sporting, Benfica - Celtic, Hamburg - FC Porto.
Cupa UEFA: Sporting Braga - Slovan Liberec.

Programul echipelor olandeze în etapa viitoare a cupelor europene:
Liga Campionilor: PSV - Galatasaray.
Cupa UEFA: Grasshopper - AZ Alkmaar, Heerenveen - Odense, Ajax - Austria Viena.
Feyenoord sta.

Tara care ocupa locul sase in clasamentul coeficientilor, calculat pe baza rezultatelor obtinute de propriile echipe in ultimele cinci sezoane ale cupelor europene, are dreptul, in sezonul 2008/2009, sa inscrie trei echipe in Liga Campionilor (campioana si vicecampioana - direct in grupe; echipa clasata pe locul trei in al treilea tur preliminar) si trei echipe in Cupa UEFA (cistigatoarea Cupei si formatiile clasate pe locurile patru si cinci in campionatul intern).

Romania continua sa conduca in clasamentul coeficientilor in sezonul 2006-2007, cu opt puncte, fiind urmata de Anglia, cu 6,875 puncte si Spania, cu 5,857 puncte. In acest top Olanda se situeaza pe locul 12, cu 3,928 puncte, iar Portugalia ocupa abia locul 17, cu 3,416 puncte.
Autor: Sport Total

Sorin Blaj
20th October 2006, 22:16
Rezultatele inregistrate in ultima etapa a celor doua competitii europene rezervate cluburilor arata ca pozitia Romaniei in clasamentul coeficientilor pe ultimele cinci sezoane ar putea fi amenintata de Olanda.

In clasamentul coeficientilor pe ultimele cinci sezoane, Portugalia ocupa locul sase, cu 38,082 puncte, Romania este a saptea, cu 36,832, iar Olanda a opta, cu 35,093 puncte. Primele trei locuri ale aceleiasi ierarhii sint ocupate de Spania, cu 63,748 puncte, Italia, cu 59,645 puncte, si Anglia, cu 58,790 puncte.

Din comparatia programului meciurilor pe care reprezentantele celor trei tari le vor disputa in etapa viitoare a cupelor europene rezulta, la prima vedere, ca formatiile olandeze ar fi avantajate.

Programul echipelor romanesti in etapa viitoare a cupelor europene:
Liga Campionilor: Real Madrid - Steaua
Cupa UEFA: Dinamo - Besiktas Istanbul; Hapoel Tel Aviv - Rapid Bucuresti.

Programul echipelor portugheze in etapa viitoare a cupelor europene:
Liga Campionilor: Bayern - Sporting, Benfica - Celtic, Hamburg - FC Porto.
Cupa UEFA: Sporting Braga - Slovan Liberec.

Programul echipelor olandeze în etapa viitoare a cupelor europene:
Liga Campionilor: PSV - Galatasaray.
Cupa UEFA: Grasshopper - AZ Alkmaar, Heerenveen - Odense, Ajax - Austria Viena.
Feyenoord sta.

Tara care ocupa locul sase in clasamentul coeficientilor, calculat pe baza rezultatelor obtinute de propriile echipe in ultimele cinci sezoane ale cupelor europene, are dreptul, in sezonul 2008/2009, sa inscrie trei echipe in Liga Campionilor (campioana si vicecampioana - direct in grupe; echipa clasata pe locul trei in al treilea tur preliminar) si trei echipe in Cupa UEFA (cistigatoarea Cupei si formatiile clasate pe locurile patru si cinci in campionatul intern).
Doar la prima vedere:

Sa luam fiecare tara pe rand:

1. Romania: poate sa obtina 4 puncte (victorii Dinamo si Rapid)
4 : 3 = 1.333 puncte

2. Portugalia: poate sa obtina 4 puncte (victorii Benfica si Braga)
4 : 6 = 0.666 puncte

3. Olanda: poate sa obtina 6 puncte (victorii PSV, Heerenveen si Ajax)
6 : 7 = 0.857 puncte

Repartizarea numarului de echipe pe tari, in functie de locul ocupat, in sezonul 2006/2007:
www.footbel.com/documents/COMPETITIES/access%20list%202006_07.pdf

apercele
20th October 2006, 22:25
olandezii nu au si pe feyernoord? parca astia au pierdut ieri...

Sorin Blaj
20th October 2006, 22:27
Feyenoord sta etapa viitoare, iar ieri au facut egal: Basel - Feyenoord: 1-1.

aetius
22nd October 2006, 09:22
cea mai buna situatie a echipelor romanesti o are dinamo.de ce?
daca bate pe besiktas ,ii ingroapa definitiv pe turci, care nu pot bate in ultimele 2 meciuri.
dinamo trebuie sa scoata un egal in belgia si macar un punct in meciurile cu bayer l si tottenham , echipe care s-ar putea sa fie deja calificate la ora meciurilor cu noi.
egalul din belgia al celor de la bayer are o importanta maxima pentru noi:
din aceasta grupa te poti califica si cu 4 sau 5 puncte.
dinamo : 4 meciuri , 0 puncte, urmatorul meci acasa cu besiktas.
tottenham 3 meciuri, 3 puncte, urmatorul meci acasa cu brugges.
leverkusen: 3meciuiri, 1 punct , sta
besiktas: 3 meciuri, 0 puncte
brugges: 3 mecirui, 1 pct


rapidul trebuie sa ia punct sau puncte in israel altfel cu 4 puncte posibile vor lasa calificarea lor pe mina altora, mai ales ca ei nu joaca in ultima etapa.

steaua, are un meci infernal pe bernabeu dar daca oli isi joaca cartea poate obtine un 0-0 mai mult decat onorabil. oricum steaua va disputa calificarea in primavara europeana la bucuresti cu dinamo kiev.

Sorin Blaj
27th October 2006, 20:09
Dinamo TREBUIE sa dovedeasca forma foarte buna din campionat in grupa Cupei Uefa.

Daca vor face senzatie si se vor califica in primavara europeana, vor arata tuturor cat sunt de valorosi, daca nu, vor da apa la moara celor ce le contesta valoarea aratata in campionat.

Sorin Blaj
1st November 2006, 15:14
Pronosticul meu pentru aceasta etapa a Cupelor Europene si rezultatele dupa ziua de marti:

1. Romania: poate sa obtina 4 puncte (victorii Dinamo si Rapid)
4 : 3 = 1.333 puncte
Ncio echipa din Romania nu a jucat inca, Steaua joaca azi, iar dinamo si Rapid maine.

2. Portugalia: poate sa obtina 4 puncte (victorii Benfica si Braga)
4 : 6 = 0.666 puncte
Ieri, Sporting a reusit un punct, din deplasarea de la Bayern (0-0). In concluzie ar putea realiza 5 puncte.

3. Olanda: poate sa obtina 6 puncte (victorii PSV, Heerenveen si Ajax)
6 : 7 = 0.857 puncte
Ieri, PSV a castigat meciul cu Galatasaray (3-0). Sunt in graficul meu.

aetius
1st November 2006, 16:46
dinamo si rapid pot aduce 2 victorii .
daca adaugam si pe corpodean :drak: care o sa aiba grija ca ajax-ul lui mitea si ogararu sa nu ia puncte:evil: :evil: , avem sanse mari sa ne indepartam de olanda.

tarzanboy
1st November 2006, 22:05
steaua e mai buna decat a-si imagineaza trebuie doar sa-si dea seama de asta

Sorin Blaj
1st November 2006, 22:48
PE GERMANIA NU-I POATE AJUNGE, CHIAR DACA RAPID SI DINAMO AR CASTIGA TOT ACASA, SI EGAL IN DEPLASARE. CA STEAUA, NICIO SANSA.
Lupta mare e cu Portugalia, dar, tare am impresia ca nu se va putea ajunge nici pe asta, pt. ca Steaua nu mai contribuie cu nimic, si Dinamo are echipe super-tari, din Germania, Anglia, Belgia si Turcia.
ASA CA ... STEAUA NU VA MAI JUCA LA ANUL PT. CALIFICARE IN GRUPELE CH. LEAGUE.
Poate ar trebui sa te uiti la Real Madrid - Steaua, sa vezi ce joaca Steaua astazi. Daca Dinamo si Rapid, joaca macar pe jumatate ca ei, trecem si de Germania.

Sorin Blaj
2nd November 2006, 00:21
Pronosticul meu pentru aceasta etapa a Cupelor Europene si rezultatele dupa ziua de marti si miercuri:

1. Romania: poate sa obtina 4 puncte (victorii Dinamo si Rapid)
4 : 3 = 1.333 puncte
Steaua a pierdut astazi cu 0-1 la Madrid, iar Dinamo si Rapid joaca maine.

2. Portugalia: poate sa obtina 4 puncte (victorii Benfica si Braga)
4 : 6 = 0.666 puncte
Ieri, Sporting a reusit un punct, din deplasarea de la Bayern (0-0), iar astazi si Benfica (3-0 cu Celtic) si Porto (3-1 la Hamburg) au castigat. In concluzie au realizat deja 5 puncte si daca maine bate si Braga, pot sa faca 7.

3. Olanda: poate sa obtina 6 puncte (victorii PSV, Heerenveen si Ajax)
6 : 7 = 0.857 puncte
Ieri, PSV a castigat meciul cu Galatasaray (3-0). Sunt in graficul meu.

Pana acum Portugalia a mers perfect, noroc cu pasii gresiti ai nemtilor si rusilor.

__________________

Sorin Blaj
2nd November 2006, 22:48
Am ratat un punct astazi, prin Rapid.

3 puncte aduse de Rapid (1) si Dinamo (2).

Din pacate Rapidul trebuie sa castige acasa cu Mlada si sa se roage ca in celelate partide rezultatele sa le fie favorabile, cat mai multe egaluri.

Dinamo a castigat, dar valoarea aratata nu le da prea multe sperante pentru primavara europeana. Din pacate.

YoYoyOi
2nd November 2006, 23:36
1 punct valoros in clasamentul coeficientilor. Mult noroc si la mai mare pt toate cele 3 echipe.

Sorin Blaj
2nd November 2006, 23:56
1 punct valoros in clasamentul coeficientilor. Mult noroc si la mai mare pt toate cele 3 echipe.
Da, ai dreptate, fiecare punct conteaza.

apercele
3rd November 2006, 01:41
sa adaugam punctele astea la pusculita, ca vulturii din europa deabea asteapta sa ne impiedicam...nu vor ei sa defilam noi cu 2-3 echipe in CL....le stricam planurile

Sorin Blaj
3rd November 2006, 02:04
Dupa Real Madrid - Steaua 1-0, Hapoel Tel Aviv - Rapid 2-2 si Dinamo - Besiktas 2-1, Romania acumuleaza 37.832 puncte si se mentine pe locul 7 in clasamentul UEFA 2007, la 1.417 puncte de Portugalia (39.249), distantandu-se cu inca 0.167 puncte fata de noi, la 1.960 puncte de Germania (39.792), am recuperat 0.429 puncte fata de ea si la 1.882 in fata Olandei (35.950), distantandu-ne cu 0.143 puncte de olandezi si 2.957 puncte in fata Rusiei (34.875), punand inca 0.750 puncte fata de rusi.

Per total, chiar daca Rapidul a facut doar egal si Steaua a pierdut, cele trei puncte aduse de Rapid (1) si Dinamo (2), asigura inca un punct in clasament. Practic, am pierdut foarte putin fata de Portugalia, ne-am apropiat de Germania si ne-am distantat de Olanda si Rusia. Chiar pot sa spun ca nu mai putem pierde, in cel mai rau caz, locul 8:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2007.html

In clasamentul pe tari pe anul 2006/2007, Romania (9.000) este tot pe locul 1, inaintea Angliei (8.125), care s-a apropiat periculos, Italiei (6.642) Spaniei (6.571), Frantei (5.625) si Rusiei si Danemarcei (5.375):

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2007.html

In clasamentul general pe echipe Steaua este tot pe locul 33 (52.485), a pierdut 3 locuri, urmata de Rapid, pe 52 (37.485), a urcat 2 locuri si de Dinamo, pe 73 (30.485), cu un salt de 7 locuri:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2007.html

In clasamentul pe echipe pe anul 2007, pe primul loc este Lyon, cu 12.8560 puncte, urmata de Liverpool si Chelsea , cu 12.6810 puncte. Rapid si Dinamo, cu 8.970 puncte sunt pe locurile 20 si 21, Rapid pastrandu-si pozitia, iar Dinamo urcand 8 locuri, de pe 29. Steaua cu 7.970 puncte, a coborat pe locul 30, de pe 20:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/tcoef2007.html

Saptamana aceasta am adunat din trei meciuri trei puncte, rezultand un punct in clasamentul general.

danny del corco
3rd November 2006, 02:47
Saptamana aceasta am adunat din trei meciuri trei puncte, rezultand un punct in clasamentul general.[/QUOTE]

Bine,bine, si la ce ne foloseste? Cate echipe si in ce competitii, vom avea sdreptul la anul ? Fii mai explicit .

Sorin Blaj
3rd November 2006, 02:57
Saptamana aceasta am adunat din trei meciuri trei puncte, rezultand un punct in clasamentul general.

Bine,bine, si la ce ne foloseste? Cate echipe si in ce competitii, vom avea sdreptul la anul ? Fii mai explicit .[/QUOTE]
Cum la ce ne foloseste? Romania are acum 9.000 puncte in Clasamentul Uefa pe anul 2006/2007 si ocupa locul 7 in clasamentul general pentru anul 2007.

Daca terminam pe locurile 7-8, vom avea o echipa calificata direct in grupele Ligii Campionilor si una in turul trei preliminar si 4 echipe in turul intai al Cupei Uefa, in total 6 echipe.
De pe locul 9, vom avea o echipa calificata direct in grupele Ligii Campionilor si una in turul trei preliminar si doua in Cupa Uefa, una in turul intai si una in turul doi preliminar, in total 4 echipe.

Nexus
3rd November 2006, 04:37
Cu toate trei echipele in primavara cred ca nu putem scapa locul 6. Insa dupa ce vom intra cu 6 echipe va fi jale. Iar sezoane de 3-4 puncte.

Liviu
3rd November 2006, 12:23
Insa dupa ce vom intra cu 6 echipe va fi jale. Iar sezoane de 3-4 puncte.
Va fi într-adevăr ... În afară de trioul bucureştean , toate celelalte vor prelua o treime din coeficientul ţării şi în turul 1 din Uefa nu vor fi cap de serie , fapt ce le va diminua serios şansele de intrare în grupe . Plus că nu vom mai juca tururi preliminarii şi nu ne vom mai baza pe puncte luate de la maltezi şi andorrieni . Fotbalul românesc , în acest moment , poate face faţă cu succes cu 2+2 echipe .

Săptămâna asta a fost oarecum previzibilă dpdv al coeficienţilor . Este mulţumitor acest punct coeficient . Avem reale şanse ca anul ăsta să treacă toate 3 în primăvară , unde va ajunge şi Steaua , care va reîncepe să puncteze şi ea . Până atunci , într-un pronostic realist , Steaua ar mai lua 1-2 puncte , Dinamo 2-3 şi Rapidul 2 . Deci , încă vreo 2 puncte coeficient până la sfârşitul anului . +/- ceva .

dede
3rd November 2006, 12:35
Va fi într-adevăr ... În afară de trioul bucureştean , toate celelalte vor prelua o treime din coeficientul ţării şi în turul 1 din Uefa nu vor fi cap de serie , fapt ce le va diminua serios şansele de intrare în grupe . Plus că nu vom mai juca tururi preliminarii şi nu ne vom mai baza pe puncte luate de la maltezi şi andorrieni . Fotbalul românesc , în acest moment , poate face faţă cu succes cu 2+2 echipe .
las' ca o sa vada si alte echipe ce inseamna cupele europene, ca deocamdata stiu numai sa comenteze si sa-si dea cu parerea :mda:
anul asta si anul viitor ce mai putem aduna pct, ca dupa aceea incepe din nou chinul...vom ajunge iar sa ne batem pe la locul 15-20 :mda:

Sorin Blaj
3rd November 2006, 13:02
Noroc ca la anul avem doar 4 echipe, 2 in LC si 2 in CU. Mai avem doi ani in fata pentru a ne intari, pentru achizitii de jucatori si castigare de experienta.

In momentul de fata doar cele trei, Steaua, Rapid si Dinamo, pot face fata cat de cat, in cupele europene.

csaby
3rd November 2006, 14:55
Haideti sa fim optimisti !

Putina matematica:

Afirmatie : Putem ajunge pe locul 5!

Presupunem ca Germania si Portugalia obtin 11 pct anul acesta

Germany 45.864 =>necesar 8.032 pct ptr sa-i depasim
Portugal 45.666 =>necesar 7.834 pct ptr sa-i depasim

Iata varianta optimista(realizabila):
Presupunem ca anul acesta Dinamo si Rapid castiga meciurile din grupe, iar Steaua bate Kievu (nu si la Lyon :) ) si in primavara se califica toate trei in semifinale :yeah: =>minim 2 pct/tur (tre 1 victorie sau 2 egaluri) iar de acolo mai departe punctele echipelor care joaca intre ele raman tot la noi asa ca nu mai conteaza :)
Meciuri Puncte Bonus
Grupe Steaua 2 2 -
Dinamo 3 6 -
Rapid 2 4 -

1/32 Steaua 2 2 -
Dinamo 2 2 -
Rapid 2 2 -

1/16 Steaua 2 2 -
Dinamo 2 2 -
Rapid 2 2 -

Sferturi Steaua 2 2 1
Dinamo 2 2 1
Rapid 2 2 1

Semif Steaua 2 2 1
Dinamo 2 2 1
Rapid 2 2 1

Finala ROMANIAx2 1 2 2
38 8
=>46/3=15.333

15.333>8.032(Germany)>7.834(Portugal) Q.E.D

Deci la sf avem 9.000+15.333=26.333 coeficient 06/07 si am ramane 4-5 ani coeficient minim 40 => printre primii 9 !

csaby
3rd November 2006, 14:57
Noroc ca la anul avem doar 4 echipe, 2 in LC si 2 in CU. Mai avem doi ani in fata pentru a ne intari, pentru achizitii de jucatori si castigare de experienta.

Sau 5 ! daca luam in calcul si Intertoto!



In momentul de fata doar cele trei, Steaua, Rapid si Dinamo, pot face fata cat de cat, in cupele europene.

Din pacate "cat de cat" e cuvantul cheie!

Sorin Blaj
3rd November 2006, 16:09
Sau 5 ! daca luam in calcul si Intertoto!

Din pacate "cat de cat" e cuvantul cheie!
Ai dreptate cu Intertoto, dar nu e de dorit, pentru ca se vor imparti punctele la 5, nu la 4.

Cat de cat, fiecare in cupa in care joaca, dar pot sa afirm ca Steaua, daca ajunge in Cupa Uefa, va ajunge departe, cel putin in semifinala.

Sorin Blaj
18th November 2006, 16:33
Ingrijorator se prezinta Steaua si Dinamo, pentru meciurile din cupele europene de saptamana viitoare, cu Dinamo Kiev, respectiv FC Bruges.

be@
21st November 2006, 11:31
CITESTE LUME CINE NE REPREZINTA PE NOI IN EUROPA !!!!!!!


Steaua, cea mai slaba din LC la posesia balonului

Echipa lui Cosmin Olaroiu a avut o posesie medie de 23 de minute pe meci in cele patru disputate pina acum in grupele Ligii Campionilor, cea mai slaba din competitie.
Steaua este pe primul loc la faulturi comise in primele patru meciuri din grupa, 89, si pe locul doi la cartonase galbene, 12, dupa Sahtior Donetk, 16.


STATI MA ACASA, CA NE FACETI DE RUSINE !!!!

Hard
21st November 2006, 11:33
Da ne-a anuntat Doris2001 pe alt thread.Multumim oricum si tie:happy

YoYoyOi
21st November 2006, 11:42
Ne-au mai anuntat si altii, multumim pt grija pe care ne-o purtati ;)

Sevilla86
21st November 2006, 12:26
STATI MA ACASA, CA NE FACETI DE RUSINE !!!!

Steaua, echipa romaneasca cu cele mai mari performante pe plan European in ultimii 15 ani... de fapt singura echipa care a realizat performanta in ultimii 15 ani pe plan extern. Fara Steaua am fi fost ca Bulgaria: fara nici o echipa in istoria grupelor Champions League. De fapt sezonul asta si Bulgaria ne-ar fi luat-o inainte... Ultima semifinala de cupa Europeana ar fi fost si acum semifinala lui dinamo in Cupa Cupelor din 1990... Fara Steaua am fi inscris si la anu tot o singura echipa in Preliminariile CL, echipa care ar fi jucat probabil 3 tururi preliminarii in compania echipelor din Cipru, Moldova, Kazahstan si Georgia.
Fara precedentul Gigi Becali care a incetat vanzarea jucatorilor pe banda rulanta si pe sume derizorii, probabil ca si acum s-ar fi procedat la fel...
Inchinati-va Stelei! Si inainte sa pronuntati numele "Steaua" spalati-va la gura!
Bine aici am exagerat putin, dar m-a luat valul... scuze...


http://i125.photobucket.com/albums/p50/Alex1986Sevilla/rosalbastru2.jpg

be@
21st November 2006, 12:30
Da ne-a anuntat Doris2001 pe alt thread.Multumim oricum si tie:happy

Eu nu am timp sa stau toata ziua pe ols, ca altii, si sa citesc toate thredurile. Nici pe acesta nu l-am citit.

YoYoyOi
21st November 2006, 12:31
Bine aici am exagerat putin, dar m-a luat valul... scuze...


http://i125.photobucket.com/albums/p50/Alex1986Sevilla/rosalbastru2.jpg

nu-i nimic, se iarta;)

Sorin Blaj
21st November 2006, 13:53
Eu nu am timp sa stau toata ziua pe ols, ca altii, si sa citesc toate thredurile. Nici pe acesta nu l-am citit.
Ai dreptate. Numarul posturilor este edificator. :) Ai o medie de DOAR 13 posturi pe zi.

Red-Castorryy
21st November 2006, 14:04
Ai dreptate. Numarul posturilor este edificator. :) Ai o medie de DOAR 13 posturi pe zi.

el nu citeste ci doar scrie :happy :happy :happy

sun
21st November 2006, 14:27
Doamne e offtopic aici ceva de speriat..

red , fii atent ca be@ vine de la beatrice , deci e femeie :ras-plans:

Sorin Blaj
21st November 2006, 14:34
Steaua are astazi un meci decisiv pentru a merge mai departe in Cupa Uefa, in primavara europeana.

Nu stiu de ce? Dar am o premonitie ca Steaua va face un meci mare si va castiga detasat. Poate ma insel. Oricum, nimic nu anunta un astfel de rezultat, dar Steaua ne-a mai surprins placut.