PDA

View Full Version : Nu stiu ce racheta ar trebui sa iau



itenciu
24th February 2008, 22:03
Am 1.72 (am vazut ca trebe si intaltimea ca sa iei o racheta) si sunt incepatoru incepatorilor... chiar nu stiu ce racheta ar trebui sa-mi iau ca sa pot sa am un "start" cat mai bun in acest jok

Optimistul
24th February 2008, 22:14
La ski inaltimea este importanta pt. lungimea skiurilor , la tenis ar trebui sa ne spui macar varsta .

itenciu
24th February 2008, 22:17
La ski inaltimea este importanta pt. lungimea skiurilor , la tenis ar trebui sa ne spui macar varsta .

Am 14 ani :cool:

Optimistul
24th February 2008, 22:45
Un Wilson K factor team ti-as recomanda - parca e vreo 550 lei.
Daca nu vrei sa investesti prea mult poti sa cumperi o racheta la SH la max. 2 milioane dar cu o greutate 280-290 g si cu o suprafata de 100 .

itenciu
25th February 2008, 12:29
SH ar trebui sa insemne second-hand

Prome
25th February 2008, 13:37
pai ce altceva :rolleyes:

Aadryan
29th February 2008, 10:45
Salut Eu Am 21 de ani;1,83m si am inceput sa joc tenis de o luna.Am doua rachete: un HEAD(tensiunea 26), si una No Name adusa din franta(tensiunea 19). Multi mi-au spus ca HEADul este prea puternica pentru mine dar eu ma simt excelent cu ea. Cam care este tensiunea buna pt un incepator?

ionutzakis
29th February 2008, 13:57
Salut Eu Am 21 de ani;1,83m si am inceput sa joc tenis de o luna.Am doua rachete: un HEAD(tensiunea 26), si una No Name adusa din franta(tensiunea 19). Multi mi-au spus ca HEADul este prea puternica pentru mine dar eu ma simt excelent cu ea. Cam care este tensiunea buna pt un incepator?

Depinde de mai multi factori: anotimp, temperatura, teren umed sau uscat, zgura/beton, rigiditatea rachetei, suprafata rachetei, si mai ales tipul de racordaj, stil de joc si priza folosita.

Sper ca am fost suficient de clar.

ionutzakis
29th February 2008, 13:58
...adaugam si cat de des vrei sa schimbi racordajul si daca ai afectiuni la cot/incheietura/umar.

Lucian86
29th February 2008, 15:09
Salut Eu Am 21 de ani;1,83m si am inceput sa joc tenis de o luna.Am doua rachete: un HEAD(tensiunea 26), si una No Name adusa din franta(tensiunea 19). Multi mi-au spus ca HEADul este prea puternica pentru mine dar eu ma simt excelent cu ea. Cam care este tensiunea buna pt un incepator?

Eu cred ca tensiunea e un factor subiectiv, deci fiecare isi alege tensiunea cu care se simte mai bine. Tine cont ca o tensiunea mai mare iti ofera mai mult control dar mai putina putere...viceversa pentru tensiunea mai mica

Personal folosesc 23-24.....e un bun "balance" intre putere si control

ionutzakis
29th February 2008, 17:24
ok, ca incepator iti trebuie un racordaj mai moale, 21-25 ca sa ai putere, de control nu poate fi vorba la inceput. Dar daca racheta e oversize sau Babolat PD sau APD, atunci neaparat trebuie minim 55 altfel o sa dai numai in gard.

Aadryan
29th February 2008, 22:29
Mersi de sfaturii! Chiar o sa tin cont de ele!

wKlaudiu
24th March 2008, 23:54
...adaugam si cat de des vrei sa schimbi racordajul si daca ai afectiuni la cot/incheietura/umar.

Salutare. Sunt incepator si vreau sa-mi iau o racheta. Se pare ca sunt multi parametri care trebuie urmariti insa avand in vedere ca nu o sa joc mai mult de o data pe saptamana si ca bugetul nu are sa fie asa de generos vreau sa va intreb ce lucruri mai importante tb sa urmaresc la o racheta suprafata, greutate, racordaj (etc..) si ce valori recomandati pt acesti parametri. Trebuie sa mentionez ca ma cam deranjeaza clavicula dreapta.
Multumesc.

Optimistul
25th March 2008, 07:23
Daca ai buget redus si esti incepator poti sa-ti iei o racheta la mana a doua dar buna . Cauta un club mai puternic si intreaba pe la terenuri ce si cum ...
Recomadari : suprafata 100,greutate 270-290 g,tensiune racordaj 26-28 .
Trebuie sa vezi la un medic ce-ai la clavicula . Succes !

mihai_marculesc
19th June 2008, 18:49
Buna ziua !

Am o fetita de aproape 8 ani care a inceput sa practice tenisul acum 1 an si cateva luni.
De curand a inceput sa mearga si la turnee. Are o racheta HEAD LIQUID METAL, la care a trecut de la HEAD AGASSI 25.
Cativa antrenori care au vazut-o jucand au spus ca racheta este prea grea si grosimea manerului e prea mare.
As dori sa-mi spuna cineva cam ce ar fi mai bun pentru o astfel de varsta la o fetita.

Multumesc anticipat !

Optimistul
19th June 2008, 21:43
Ti-am raspuns pe celalalt thread .

ionut_hapca
10th August 2008, 14:27
Buna ziua !

Am o fetita de aproape 8 ani care a inceput sa practice tenisul acum 1 an si cateva luni.
De curand a inceput sa mearga si la turnee. Are o racheta HEAD LIQUID METAL, la care a trecut de la HEAD AGASSI 25.
Cativa antrenori care au vazut-o jucand au spus ca racheta este prea grea si grosimea manerului e prea mare.
As dori sa-mi spuna cineva cam ce ar fi mai bun pentru o astfel de varsta la o fetita.

Multumesc anticipat !

rachetele HEAD din gama liquidmetal sunt destul de bune, eu as recomanda un maner de 2. avantajul rachetelor HEAD este acela ca manerul se poate schimba!
mult succes! :)