PDA

View Full Version : jucatorii



filipges92
21st February 2008, 23:36
Buna ziua tuturor ,
Sunt jucator de tenis am 16 ani , sunt clasat in primi 100 . La club nu am parteneri de varsta mea (sunt mai mici) si din aceasta cauza sunt nevoit sa joc meciuri numai in concursuri . A-s vrea sa gasesc un alt jucator (14 sau 16 ani) aflat intr-o situatie asemanatoare cu care sa pot juca . Sunt din Bucuresti si am teren liber pe zgura .
Astept raspunsul vostru .

Lucian86
22nd February 2008, 10:58
Buna ziua tuturor ,
Sunt jucator de tenis am 16 ani , sunt clasat in primi 100

Ce inseamna ca esti clasat in primii 100 ????

Poti sa-ti cauti si un adversar mai mare decat tine daca esti clasat in prima 100:) Eu am 21 de ani dar cred ca ma bati fara probleme:P Circa acum 3 ani, am jucat intr-un turneu intre scoli aici in Torino si picasem in primul tur cu un pusti de 14 ani (era de nivel 4.0 in acel sistem de valori la care se incepe de la 5 si se coboara pana la nivelul 1, a jucatorilor profesionisti)...In fine, m-a batut mar pustiul:happy in 2 seturi 6-2, 6-3...ala a fost primul si ultimul turneu de tenis la care am participat:(

printulmiskin
22nd February 2008, 12:35
Luciane tu de ce nivel esti atunci daca te-a batut mar pustiul de nivel 4.0?

TenisFan
22nd February 2008, 12:46
Luciane tu de ce nivel esti atunci daca te-a batut mar pustiul de nivel 4.0?Nu e numar natural ii da cu virgula si perioada... :shocked:

Lucian86
22nd February 2008, 13:09
Luciane tu de ce nivel esti atunci daca te-a batut mar pustiul de nivel 4.0?

Eu nu sunt clasat in acel sistem de valori....eu nu fac turnee; acela a fost un simplu turneu la care m-am dus din placere pentru tenis si pentru distractie incat eram in grup acolo....tin minte cum ne bateam joc de un coleg, unul nu foarte bun la tenis care jucase impotriva unuia de 2.5 daca imi aduc bine aminte, un jucator masiv si impunator, unul in fata caruia avea 0 % sanse sa castige :happy

Daca tot vrei sa stii de ce nivel sunt, din scara aia de valori pana la 7, ma aflu pe la 2.5 - 3 dupa calculele mele.....Nu sunt foarte bun dupa cum vezi....ma pricep catusi de putin; am o tehnica destul de buna insa imi lipseste practica (joc tenis de 3 ani )...cu siguranta nu pot face fata la turnee:(

Momentan, ma gandesc sa incep niste cursuri mai serioase ca am niste facilitati financiare in calitate de student la universitate aici in Torino:)

printulmiskin
22nd February 2008, 15:37
Bine Luciane,daca ai facilitati,profita de ele..Tenisul este atit de frumos,chiar si atunci cind e jucat de muritori de rind ca noi,de nivel sub piciorul broastei..

Lucian86
25th February 2008, 10:49
Bine Luciane,daca ai facilitati,profita de ele..Tenisul este atit de frumos,chiar si atunci cind e jucat de muritori de rind ca noi,de nivel sub piciorul broastei..

E aproape sigur ca o sa ma duc in cele din urma....nu pot rata sansa pe care o am sa-mi inbunatatesc jocul....cursurile de tenis in Italia sunt foarte scumpe (circa 900 de euro pe luna nesocotind toate accesoriile de care ai nevoie). Cu facilitatile de care dispun ajung la mult mai putin;:)

Lucian86
3rd March 2008, 20:12
Bine Luciane,daca ai facilitati,profita de ele..Tenisul este atit de frumos,chiar si atunci cind e jucat de muritori de rind ca noi,de nivel sub piciorul broastei..

He he, am inceput cursurile:) voi face un curs pe saptamana insa am posibilitatea de a juca si in weekend pe un teren gratuit de langa mine....se vad deja primele inbunatatiri:)