PDA

View Full Version : Astra Ploieºti



Mishumacher
11th August 2005, 13:56
Astra Ploiesti a fuzionat cu International Pitesti si astefel derby-urile dntre gazari din Divizia B vor fi ca pe vremuri!!!
/hello /hello /hello

Mishumacher
20th August 2005, 11:43
Hello!
NU zice nimeni nimik aici!!!
/hello /hello /hello

juventuz
20th August 2005, 12:01
Hello!
NU zice nimeni nimik aici!!!
/hello /hello /hello
chiar a fuzionat?

Mishumacher
20th August 2005, 18:14
A avut azi primul meci la Ramnicu Valcea si a luat bataie cu 2-0!!!!!

Mishumacher
24th August 2005, 12:41
Ati vazut cu cine joaca Astra in cupa Romaniei?Cu Chimia Brazi!
La CHimia am auzit ca joaca Cursaru!!!

bogho
26th August 2005, 11:57
echipa Astra Ploiesti are cumva vreo stema? Si cam care sunt culorile echipei, sau macar au vreun nr. de tel unde pot lua detalii despre echipa?

Mishumacher
26th August 2005, 18:49
Culorile echipei erau alb-negru si joaca in cartierul de Vest al Ploiestiului.
Alte detalii nu mai stiu.Ca e echipa este noua.Nu stiu daca a pastrat aceeasi stema ca in trecut!

Mishumacher
28th August 2005, 12:02
Astra Ploiesti a batut Rapid II cu 6-1

10' 37' 77' Malaele, 52' Bunea, 59' Dascalescu, 90' Patulea / 22' Chiriac

Urmeaza Craiova!!!

Angelina Jolie
30th August 2005, 04:47
Eu nu inteleg de ce aia care au bagat bani sa reinfiinteze Astra nu au bagat banii aia in Petrolul.

Mishumacher
30th August 2005, 09:45
Nu le-au iesit afacerile cum vroiau ei!!!
Oricum banii care sa bag in Astra nu sunt bani curati!!

Mishumacher
30th August 2005, 20:57
Astra a fost eliminata in Cupa de Chimia Brazi,scor 1-2
Au marcat: Nica (35), Iacob (68) / M. Dascalescu (27)

Mishumacher
3rd September 2005, 14:15
Astra - U Craiova 0-3
Dina (32), D. Stoica (60), Argintaru (88)

Mishumacher
11th September 2005, 20:56
Astra a incasat-o din nou!Nici nu mai conteaza d la cine si cu ce scor!!!

KLMN
7th October 2005, 10:31
Eu o vedeam pe Astra o pretendenta la promovare, dar vad ca "se bate" pe la retrogradare.

Mishumacher
2nd November 2005, 19:44
Duna a fost demis de la carma echipei din "9 mai"!!!!

Mishumacher
12th November 2005, 14:21
Meci egal al astristilor cu UNirea Urziceni!!
Doar 0-0!

Mishumacher
19th November 2005, 13:57
min 70
Poiana Campina 0-1 Astra Ploiesti
gol Dascalescu

Mishumacher
26th November 2005, 23:43
ASTRA PLOIEŞTI 4 - 1 FC SIBIU
T. Petre (8), M. Dăscălescu (43), B. Oprea (48), Panait (73) / Dîlbea (57)

Mario Di Lazi
16th February 2006, 10:33
Sa aprindeti si voi nocturna pentru prima etapa din retur dintre Astra si CSM Rm. Valcea.

dragosh_vl
19th February 2006, 00:00
pe ziua consuma curentul :))

OVIDIU 62
22nd April 2006, 15:41
ECHIPA nu joaca nimic,asta din ce am vazut la TV,cu OTOPENIUL.

OVIDIU 62
25th April 2006, 21:14
pacat ca aceasta echipa nu mai este ce era odata.

Kan
7th May 2006, 16:59
tot niculae e patron nu??..la anu o vad batandu-se la promovare...dc nu in 2 3 ani...nu suporta asta mult timp sa aibe echipa in B...e k un copil pt el:D ...FORZA ASTRA!!!..sper k au schimbat stema aia k era km nasoala si total nepotrivita...cum naiba...rosu albastru..si ei jucat in alb cu negru...hmmmmmmmmmm

Mario Di Lazi
18th June 2006, 11:56
Astra a retrogradat in Liga a 3 a. Linia de clasament sezon 2005-06. Div. B 2
CLASAMENT GENERAL
Loc Echipa P M V E I GD GP G
...
9. FC Caracal 43 30 13 4 13 34 38 -4
10. Astra Ploiesti 40 30 12 4 14 45 50 -5
11. Minerul Motru 39 30 10 9 11 32 33 -1
...

Mario Di Lazi
20th June 2006, 19:53
“Cazul Astra”
Prahovenii merg la Lausanne
Comisia de Recurs Federală a respins ieri memoriul depus de Astra Ploieşti în privinţa meciului cu Universitatea. Deşi craiovenii au avut câştig de cauză la trei instanţe până acum, prahovenii au afirmat că sunt hotărâţi să meargă până la tribunalul de la Lausanne cu această cerere absurdă. Directorul executiv al clubului oltean, Ovidiu Costeşin, le-a recomandat ironic ca după ce vor pierde şi în Elveţia să reia memoriul cu prima instanţă din România, pentru a continua la nesfârşit circul.

lupisor
7th February 2007, 22:18
;) de petrolul ce se mai aude?
mai joaca pe ilie oana?

lupisor
7th February 2007, 22:23
ce se mai aude de petrolul?
cand revine acasa?
pe ilie oana

07Ex
16th February 2007, 21:21
Dar de Astra ce se mai aude? La un moment dat erau in A iar acum vad ca sunt pe loc retrogradabil in B. Cine se mai ocupa si de astia, si nu inteleg dece nu fuzioneaza cu Petrolul ca sa aiba si Ploiestiul o echipa in A in loc sa aiba 2 in B.

Mario Di Lazi
19th March 2007, 14:39
Dennis Serban, noul antrenor al Astrei Ploiesti
La doar doua luni dupa ce Mircea Rednic a renuntat la serviciile sale, Dennis Serban a decis sa urmeze cariera de antrenor. De azi, acesta este tehnicianul principal al echipei de liga a III-a Astra Ploiesti!
Conducerea a decis ca Gigel Cosarek sa devina director tehnic al clubului din “9 Mai”, Dennis urmând sa raspunda de echipa ce-si propune promovarea la finele acestui sezon!
Astra este pe locul patru, în seria a III-a a Ligii a III-a, dar cu un meci mai putin disputat si are sanse reale de a obtine macar pozitia a doua, ce duce la baraj.
sursa - prosport.ro

Kan
19th March 2007, 19:45
hmmmmmmmmmmm...interesant

Mario Di Lazi
19th March 2007, 22:10
Pãi da ... el a mai jucat la Astra ... parcã aici este socrul lui ... nu ?

ics21
5th April 2007, 23:07
Astra PLoiesti - o echipa ce se lasa asteptata in div. A :(

Mario Di Lazi
21st February 2008, 08:58
RACHITA:'VREAU IN LIGA I'
Antrenorul lui CSM Ploieºti crede cã în 2 ani de zile echipa sa poate promova în primul eºalon fotbalistic

Cu 10 zile înaintea debutului returului Ligii a III-a, Valeriu Rãchitã s-a declarat mulþumit de randamentul jucãtorilor sãi în stagiul de pregãtire din aceastã iarnã.

Vivi, cum a decurs pregãtirea?
Am avut la dispoziþie cele mai bune condiþii de pregãtire. Am fost cazaþi în Antalya la un hotel de 5 stele, unde, de asemenea, am beneficiat de cele mai bune condiþii. Din punct de vedere fotbalistic, pot spune cã a fost un stagiu reuºit. Am întâlnit adversari puternici din Belarus în faºa cãrora nu am pierdut. Mai mult, am obþinut trei victorii ºi un egal. Singura înfrângere a fost cea în faþa formaþiei maghiare, FC Halatas, echipã ce o învins-o ºi pe Farul.

Mai puteþi pierde promovarea?
Returul se joacã, însã dacã evoluãm ca în turul campionatului, nu cred cã mai putem pierde promovarea. Plus cã am transferat jucãtori cu experienþã, care au jucat în Liga I. Mã gândesc aici la Gheorghe Rohat sau la ªtefan Ciobanu.

Cum se face cã, deºi aþi fost fundaº, echipa dvs. practicã un fotbal ofensiv?
Într-adevãr, CSM Ploieºti este formaþia cu cel mai bun atac din primele trei eºaloane ale fotbalului românesc. Ca fundaº, îmi doream sã ajung ºi eu în faþa porþii ºi sã înscriu. Îmi doresc ca echipa mea sã cîºtige fiecare, iar dac’ nu marchezi, nu ai cum sã obþii victoria.

Cu ce antrenor v-a plãcut sã lucraþi cel mai mult?
Cu toþi, însã un loc aparte în inima mea îl ocupã Victor Piþurcã, cu care vorbesc sãptãmânal la telefon. Am avut multe de învãþat de la el, ºi, pot spune cã mi-a influenþat cariera de antrenor.

Care este obiectivul pe termen lung al CSM-lui?
Am stabilit ca în trei ani sã promovãm în Liga I. Personal, vreau ca sã nu evoluãm mai mult de un an în Liga a II-a ºi sã promovãm din primul sezon pe prima scenã a fotbalului românesc. Avem jucãtori de valoare care pot evolua la cel mai înalt nivel. Din pãcate, nu suntem susþinuþi de conducerea oraºului. E o situaþie similarã cu cea din Craiova.

Cum se face cã CSM Ploieºti este mai iubitã decât Petrolul?
Sunt mai mulþi factori care au dus la aceastã situaþie. Faptul cã Petrolul nu mai evolueazã la Ploieºti, i-a fãcut pe suporteri sã se îndepãrteze, ºi sã-ºi îndrepte atenþia cãtre CSM Ploieºti. Plus cã multe din fostele glorii ale Petrolului au venit lângã aceastã echipã. În momentul de faþã, 90% din oraº susþine CSM-ul. Este, practic, prima echipã a Ploieºtiului.
prosport.ro

ducus
27th February 2008, 22:25
Nu inteleg de ce e asa de pesimist Rachita, din moment ce echipa sa se afla la 10 puncte fata de CS Buftea, este evident ca nu mai poate pierde calificarea in Liga II in acest sezon! Urmatorul meci il va avea in deplasare cu echipa senatorului Dan Claudiu Tanasescu, CS Predeal.

Mario Di Lazi
29th February 2008, 13:27
probabil cã vrea sã aducã mai multã lume la stadion ...
vrea sã spunã cã încã se joacã ... probabil la asta se gândeºte :)

ducus
11th March 2008, 00:45
Ar fi si timpul ca Ploiestiul sa aibe din nou doua echipe in Liga II. Sa speram ca si Astra va promova din Liga IV in Liga III.

Mario Di Lazi
11th March 2008, 12:37
pãi sunt pe locul 1 ... sigur promoveazã ...

ducus
25th April 2008, 18:58
pãi sunt pe locul 1 ... sigur promoveazã ...
CSM Ploieºti - prima promovatã în Liga a II-a!:yeah:
Cu cinci etape înaintea finalului de sezon, CSM Ploieºti este prima echipã din România promovatã matematic! Dupã ce echipa antrenatã de Valeriu Rãchitã a învins la Breaza, în derbiul rundei cu numãrul 29, ultimele cinci runde nu mai conteazã în clasament, ploieºtenii fiind deja în eºalonul secund.

Cu un avans de 16 puncte faþã de urmãtoarea clasatã, CS Buftea, în condiþiile în care în joc mai sunt puse 15 puncte, în total, echipa condusã de Marian Manea ºi Adrian Teodorescu se pregãteºte, deja, de liga secundã.
CSM-ul a mai stabilit ºi un record, în acest retur, fiind singura echipã ce a adunat punctaj maxim, Rãchitã dorind sã mai bifeze un record: acela de a avea victorii pe linie într-o jumãtate de campionat, ceea ce s-a întâmpla, sãptãmâna aceasta, dacã CSM-ul bate pe Conpet, în disputa de vineri! Tehnicianul Valeriu Rãchitã spune cã: „nu am jucat ºi nu voi juca decât pentru suporteri, pentru a le dovedi cã meritãm sã fim susþinuþi. Faptul cã am învins, chiar dcã jocul nu m-a mulþumit tot timpul este un lucru bun. Nu este deloc uºor sã motivezi echipa, meci de meci, când nu existã nici un fel de presiune privind rezultatul. Mã bucur ºi cã am închis gura celor care au gândit cã o vom lãsa mai moale în acest retur. Nu vom face acest lucru, singura schimbare, dupã ce s-a realizat promovarea ºi matematic va fi aceea cã voi mai da, încã o datã, ºanse sã joace celor din lot, pentru a ºti pe cine sã contãm din varã ºi pe cine nu”.
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-3/csm-ploiesti-prima-promovata-in-liga-a-ii-a-2580705
Ce parere aveti, cum se va descurca in sezonul urmator in esalonul secund echipa lui Vivi Rachita? Principalele contracandidate la titlu vor fi UTA si U Cluj. Va reusi sa le invinga? Vom avea o liga II mai slaba decat in acest sezon?

Maryusake
7th May 2008, 22:02
Mai pe romaneste,CSM Ploiesti=Astra Ploiesti?:confused:

Mario Di Lazi
12th May 2008, 10:00
CSM Ploieºti a luat locul în Liga a3a echipei Astra Ploieºti
dar nu a luat ºi palmaresul ...

ducus
26th September 2008, 00:48
Iata lotul pentru acest sezon:
Nr. Poziþie Jucãtor
1 P Alexandru Iatan
12 P Daniel Popa
17 F Sergiu Brujan
6 F Gheorghe Rohat
4 F Ovidiu Mihalache
18 F Laurenþiu Florea
- F Costel Vodiþã
- F Eugen Crãciun
- F Cãtãlin Zapodeanu
- F Alexandru Cristea
- F Andrei Apetroaie
- F Marian Stamate
7 M Cristi Vlad
Nr. Poziþie Jucãtor
14 M Victoraº Cataramã
26 M Liviu Mihai
30 M Vasile Gheorghe
10 M Claudiu Tudor
8 M Takayuki Seto
- M Tiberiu Pãduraru
- M ªtefan Alexandru
- A Eduard Bica
9 A ªtefan Ciobanu
20 A Georgian Pãun
15 A Dimitrie Gafiþa
24 A Decebal Nae
Dupa 6 etape echipa lui Rachita are 15 puncte si doar o infrangere si e pe primul loc in clasament, alaturi de Ceahlaul. Vor promova impreuna in Liga I?

ducus
11th October 2008, 14:27
Echipa lui Vivi Rachita conduce acum cu 1-0 pe Dunarea Giurgiu, intr-un meci transmis LIVE pe sport.ro ;)

ducus
21st October 2008, 15:30
CSM Ploiesti a coborat pe locul 4 in clasament dupa ce a pierdut cu 1-0 in fata lui Prefabricate Modelu.
Urmatorul meci: 25.10 CSM Ploiesti-CS Buftea.

Vorpal
22nd October 2008, 22:55
CSM Ploiesti a coborat pe locul 4 in clasament dupa ce a pierdut cu 1-0 in fata lui Prefabricate Modelu.
Urmatorul meci: 25.10 CSM Ploiesti-CS Buftea.

:sleep: asta e cea mai buna gluma ever!
Meciul s-a terminat 2-2 si nu 1-0 pentru Modelu. Mai intereseaza-te :ok:

ducus
10th November 2008, 14:15
CSM ploiesti ramane pe locul 2, cu 30 de puncte, supa ce a invins Stiinta Bacau cu 2-0.
Urmatorul meci: 22 noiembrie Dunarea Galati-CSM Ploiesti.

ducus
23rd April 2009, 11:17
CSM Ploiesti a invins acasa cu 1-0 pe Cetate Suceava si ramane pe locul 3, la 2pct. de Delta si 9pct. de liderul Ceahlaul. Se pare ca echipei ii merge mai bine dupa despartirea de Vivi Rachita. In etapa urmatoare va intalni in deplasare Dunarea Giurgiu.

ducus
8th May 2009, 21:40
CSM Ploiesti bate in deplasare pe Buftea cu 5-3 si e pe locul 3 cu 49p., la 13p. in fata rivalei Petrolul, care o urmeaza chiar pe locul 4.
In etapa urmatoare vor intalni acasa pe Progresul (sau ar fi trebuit s-o intalneasca), iar avand in vedere ca s-a retras cea din urma, CSM-ul va castiga la masa verde cu 3-0.
Apoi, in etapa 30 au meci cu Dinamo II.

Gabri3l
15th July 2009, 13:43
Astra Ploiesti a fuzionat cu International Pitesti si astefel derby-urile dntre gazari din Divizia B vor fi ca pe vremuri!!!
/hello /hello /hello

intre timp Astra Ploiesti revenit in A(liga 1)...Petrolul (inca) mai asteapta.

Ion Marin felicitã revenirea Astrei în Liga I
Fostul antrenor al Farului, Ion Marin a fost prezent la ultimul meci al echipei FC Ploieºti în liga a II-a. Întâmpinat de preºedintele gazdelor, Marian Manea, „Sãpãligã” a exclamat: „Am venit sã vã felicit ºi sã vã urez succes în Liga I”, apoi cei doi au urcat în lojã pentru a urmari partida.

Ion Marin a antrenat la Ploieºti atât Petrolul cât ºi Astra, cele mai mari performanþe avându-le cu Petrolul ºi anume câºtigarea Cupei României în 1995.

Gabri3l
1st August 2009, 02:13
http://www.fcastraploiesti.ro/index.php

ducus
13th August 2009, 23:40
Clubul ploiestean aniverseaza in acest an 75 de ani de existenta. Apropo, stie cineva ce s-a ales de adevarata Astra Ploiesti, cea care juca sezonul trecut in liga V prahoveana dupa ce ii cedase dreptul lui CSM Ploiesti sa joace in liga III acum 2 sezoane?
Astia sunt cam in aceeasi situatie cum e actualul Petrolul cu SC Petrolul 1995 Ploiesti...:rolleyes:

ducus
4th September 2009, 11:19
Noul antrenor al Astrei este Nicolo Napoli! Conducerea tehnica a "gazarilor" a decis sa se desparta de Ion Moldovan dupa ce echipa nu a reusit sa inscrie nici un gol in primele 3 etape.
In prezent Astra ocupa locul 13 cu 5 puncte (-4 la adevar).

ducus
10th October 2009, 12:01
Pe 17.10 Astra va juca acasa cu Craiova lui Mititelu. Ploiestenii ocupa locul 14 cu 9p.

Pedro1984
8th August 2010, 12:58
au terminat sezonul trecut batandu'se la retrogradare , acum cred ca se v'or bate la cupele europene

ducus
21st December 2010, 23:25
Niculae vrea sa mute echipa la Giurgiu, dar oare cum se va numi? Astra Giurgiu exista deja, si e satelitul Astrei Ploiesti. Va reveni la denumirea echipei giurgiuvene de Dunarea, sau va alege Inter?
Vrea sa faca stadion de 15000 de locuri. Insa eu nu inteleg de ce vrea sa plece din Ploiesti, cica primarul n-a fost interesat deloc de aceasta echipa, pai la Giurgiu, unul din cele mai sarace judete o sa fie aia interesati de fotbal?

SwedishMafia
21st December 2010, 23:38
Din ce-am auzit,detine cam tot ce misca la giurgiu.

Gabri3l
5th January 2011, 19:51
un site al suporterilor...

http://dracii-negrii-9-mai.webs.com/

Shinnok
5th January 2011, 20:06
Salutare ! :) Si eu simpatizez echipa :D