PDA

View Full Version : “Motoreta” Stanescu nu mai este…



Utilizator
12th March 2004, 08:12
Nelu Stanescu, fostul fundas lateral al lui Dinamo din anii ’80 s-a stins din viata in urma unui infarct, la numai 47 de ani. Nu vom uita niciodata daruirea in joc si cursele fulminante pe extrema ale celui care a fost Motoreta echipei Dinamo.
Mi-aduc aminte un Steaua-Dinamo cand Babadag si-a spart capul intr-un contact aerian pe la jumatatea primei reprize si a revenit in joc imediat cu un “turban” , nelasandu-i nici o sansa lui Lacatus pe tot restul meciului.
A fost un mare sufletist, Dumnezeu sa-l ierte !

Red Heat
12th March 2004, 09:38
Eu sunt Tulcean. Il stiu de pe vremea cand juca la Delta Tulcea. L-am urmarit cu placere dupa ce a ajuns la Dinamo. Suporterii il numeau "fundasul cu picioare de otel". M-am intalnit cu el acum vreun an de zile si i-am cerut un autograf. A fost surprins. Cred ca se dezobisnuise. Pacat ca Dinamo nu a avut grija de el. Si nu e singurul din trupa de aur. Mare jucator si caracter.
Sa-i fie tarana usoara !

gicu
12th March 2004, 11:25
D-zeu sa-l ierte!

ieppy
12th March 2004, 11:38
Dumnezeu sa-l ierte. Desi nu l-am vazut niciodata jucand din cate am inteles de la voi a fost un jucator care punea suflet pentru Dinamo si de aceea cred ca merita tot respectul nostru.

petea
4th September 2011, 20:42
Nelu Stanescu, fostul fundas lateral al lui Dinamo din anii ’80 s-a stins din viata in urma unui infarct, la numai 47 de ani. Nu vom uita niciodata daruirea in joc si cursele fulminante pe extrema ale celui care a fost Motoreta echipei Dinamo.
Mi-aduc aminte un Steaua-Dinamo cand Babadag si-a spart capul intr-un contact aerian pe la jumatatea primei reprize si a revenit in joc imediat cu un “turban” , nelasandu-i nici o sansa lui Lacatus pe tot restul meciului.
A fost un mare sufletist, Dumnezeu sa-l ierte !

Este vorba despre finala CR din anul 1986 castigata de Dinamo cu 1-0, gol Damaschin.

Aurel.D
5th September 2011, 16:54
Imi aduc aminte de el...nu era genul care sa iasa in evidenta, dar era un muncitor pe teren. Ca si Custov, alt mare dinamovist care ne-a parasit recent. Dumnezeu sa il odihneasca in pace!