PDA

View Full Version : Reforme in boxul amator incepand din 2009



Sorin Blaj
20th February 2008, 14:48
Modificari in boxul amator incepand din 2009:



Meciurile de box amator isi vor schimba structura incepand din 1 ianuarie 2009, urmand sa se desfasoare pe durata a trei reprize de cate trei minute, in loc de patru reprize a cate doua minute, revenindu-se astfel la sistemul folosit in urma cu aproape 20 de ani, a decis Comitetul Executiv al AIBA.


"Boxul spectacol va reveni in ring prin aceste modificari care vor intra in vigoare de la 1 ianuarie 2009. Eu am propus aceste modificari cand am fost membru al Comitetului de Reforme al AIBA si le-am sustinut apoi in Comisia Tehnica si de Regulamente. In final, Comitetul Executiv a votat pentru schimbare", a declarat, pentru Mediafax, vicepresedintele AIBA, Rudel Obreja.

"Este un pas foarte important, pentru ca intreaga strategie a meciurilor de box se va modifica, vor fi mai multe partide care se vor incheia prin KO, acest sport va fi mult mai spectaculos", a mai aratat Obreja, care a adaugat ca unele partide se vor putea desfasura chiar pe durata a patru reprize de cate trei minute.


O alta modificare importanta votata in Comitetul Executiv este eliminarea culorilor rosu si albastru ale celor doi combatanti.


"Sportivii vor putea evolua in ce echipament doresc, inclusiv in culorile nationale. Pugilistii nu vor mai fi obligati ca unul sa poarte rosu, iar celalalt albastru. Am incercat sa eliminam masina de punctaj, pentru ca meciurile de box sa fie mai corecte, dar deocamdata nu am reusit. In schimb, sunt bucuros ca ne-a reusit aceasta stratagema, de schimbare a echipamentului, astfel incat arbitrilor sa le fie mai greu sa avantajeze pe unul dintre combatanti, din simplul motiv ca pugilistii vor fi mai greu de identificat in ring", a precizat Obreja.



Sursa: Mediafax

Elphax
20th February 2008, 14:56
arbitrilor sa le fie mai greu sa avantajeze pe unul dintre combatanti, din simplul motiv ca pugilistii vor fi mai greu de identificat in ring", a precizat Obreja.



nu vad cu ce ii impiedica pe arbitrii sa avantajeze :happy

georg40
20th February 2008, 15:35
Schimbarile sunt in fapt nesemnificative.
Revenirea la cele 3 reprize a 3 minute este fireasca si salutara, decizia anterioara a fost foarte greu de motivat si explicat, in ce priveste culoarea colturilor este doar o chestie de optica si nu a decis niciodata vreo partida. La competitiile de amploare pugilistii au evoluat si pana acum in culorile nationale, centura din material rosu sau albastru fiind doar un indiciu pentru arbitri-judecatori. Explicatiile lui Obreja sunt oarecum cusute cu ata alba...

4star
25th February 2008, 15:43
trei reprize a trei minute e ok, dar faza la faza cu culorile ... a scaldat-o Rudel..
ramane sa elimine si masina de punctaj pentru a reveni spectacolul si la luptele de amatori.

mihai_1991
6th January 2009, 20:33
nu vad cu ce ii impiedica pe arbitrii sa avantajeze :happy

Arbitrii pot favoriza pe unul dintre boxeri dictand break-uri in favoarea lui, spre exemplu.