PDA

View Full Version : Retur Liga 1 2007-2008!



TaciAcolo
19th February 2008, 23:15
Poate fi considerat un nou inceput pentru Pandurii care ieri si-a prezentat lotul numai putin de 11 jucatori noi au fost adusi.

Și-au ales numerele pentru tricouri

80. Joao Pedro Mingote
12. Adriano Moreira
22. Ibrahim Dossey
25. Constant Djakpa
14. Florin Popete
6. Carlos Alexandre Cardoso
19. Anilton Jose Junior
3. Alin Rus
4. Alin Chibulcutean
16.Adrian Rusu
23. Jose Lucas Jackson
9. Adrian Popescu
10. Ciprian Vasilache
21. Florin Stângă
14. Robert Vancea
5. Alexandru Păcurar
60. Marco Soares
15. Pedro Carlos Carvalho
11. Daniel Orac
30. Ilie Iordache
8. Fabio Nunes
28. Alexandru Pițurcă
18. Jaka Stromajer
20. Liviu Mihai
32. Jessui Silva do Nascimento
7. Wandeir de Oliviera do Santos
77. Ibon Perez Arrieta
2. Sergiu Mândrean

Jucătorii recent transferați de Pandurii au ales deja numerele cu care vor evolua în noul sezon, jucătorii prezenți la Pandurii și în tur păstrând aceleași numere pe tricouri. Cele mai interesante alegeri au aparținut portarului Mingote care va juca cu numărul 80 pe tricou, Marco Soares alegând numărul 60 iar spaniolul Arrieta numărul 77. Lotul pentru noul sezon îl include încă și pe slovenul Jaka Stomajer care nu a dorit să plece la CSM Vâlcea dar este dorit de FC Vaslui.


Pandurii au transferat un atacant din Chile

Clubul Pandurii Târgu Jiu a perfectata azi transferul unui jucător chilian care evoluează ca atacant și care s-a aflat în probe la Dacia Mioveni. Diego Andres De Gregorio Contreras a semnat deja cu Pandurii în această dimineață un contract pe patru ani de zile, după cum a precizat președintele clubului gorjean, Marin Condescu: „Atacantul chilian Diego Contreras e de acum jucătorul nostru, am semnat cu el un contract valabil pe patru ani.” Diego Contreras este născut pe 6 septembrie 1986 și a evoluat în prima ligă din Chile la Audax Italiano în perioada 2004-2006. În urmă cu un an acesta a fost împrumutat la formația ciliană Deportes Melipilla, pentru care a înscris șapte goluri în precedentul sezon. Cilianul a venit la Pandurii liber de contract după ce la începutul acestui an s-a aflat în pregătire cu formația de primă ligă Dacia Moveni pentru care a reușit să înscrie de trei ori în perioada cantonamentului din Antalya. Tot în această iarnă cilianul a susținut probe de joc și la grecii de la PAOK Salonic. Transferul a fost perfectat după ce antrenorul portughez Joaquim teixeira a cerut conducerii să mai aducă un atacant, tehnicianul considerând că punctul slab al echipei sale este atacul.

TaciAcolo
23rd February 2008, 13:16
Numerele de pe tricou !

Lot Pandurii 2008

Portari:

80. Joao Pedro Mingote
12. Adriano Moreira
22. Ibrahim Dossey

Fundași:

25. Constant Djakpa
14. Florin Popete
6. Carlos Alexandre Cardoso
19. Anilton Jose Junior
3. Alin Rus
4. Alin Chibulcutean
16.Adrian Rusu
23. Jose Lucas Jackson
2. Sergiu Mândrean
. Constantin Grecu

Mijlocași:

9. Adrian Popescu
10. Ciprian Vasilache
21. Florin Stângă
14. Robert Vancea
5. Alexandru Păcurar
60. Marco Soares
15. Pedro Carlos Carvalho
11. Daniel Orac
30. Ilie Iordache

Atacanți:

8. Fabio Nunes
28. Alexandru Pițurcă
18. Jaka Stromajer
20. Liviu Mihai
32. Jessui Silva do Nascimento
7. Wandeir de Oliviera do Santos
77. Ibon Perez Arrieta


cu totii maine la stadion sa vedem prima victorie dupa 15 etape :ok: /OLE/

TaciAcolo
26th February 2008, 14:53
Au pierdut la debut 1-3 cu timisoara!

Pacat pentru suporteri care au umplut stadionul municipal pana la refuz cum niciodata nu am vazut ...nici scarile de acces nu mai erau libere! sper sa

se revanseze in cupa romaniei cu o victorie in fata buzaului si sa le multumeasca astfel miilor de spectatori care au fost prezenti duminica pe stadion.



http://i269.photobucket.com/albums/jj70/ocupat25/P1020606.jpg


http://i269.photobucket.com/albums/jj70/ocupat25/P1020611.jpg

http://i269.photobucket.com/albums/jj70/ocupat25/P1020596.jpg

http://i269.photobucket.com/albums/jj70/ocupat25/P1020580.jpg

Jerry20cm
27th February 2008, 14:46
ce-i cu Ilie ?:(

TaciAcolo
27th February 2008, 14:47
a fost suspendat ..revine in meciu` cu Craiova de duminica

TaciAcolo
1st March 2008, 13:17
Maine meci important pe stadionul Extensiv cu Universitatea Craiova... oficialii craioveni iar incearca sa creeze o atmosfera ostilia: Balaci declara ca ne bat de la 2 goluri in sus... sa vedem ce o sa fie

*Coco*
1st March 2008, 15:31
LA cum joaca Pandurii au tot dreptul sa declare asa cv. SIncer vorbind

TaciAcolo
1st March 2008, 15:33
comportament de amatori pe cine ai vazut tu de la echipele mari sa faca astfel de declaratii batem de la 2 in sus , 2 goluri la pauza cum au zis ca o sa aiba la Iasi etc penibili... o sa ramana cu vorbele

crioava si buzau sunt de valoare apropiata parca a fost 0-0:thinkso:

*Coco*
1st March 2008, 17:01
Nop a batut craiova 3-1 pe Buzau Acasa...
In fine eu pentru partida de maine imi doresc sa bata Pandurii ca sa mai aibe sanse de a scapa.Craiova oricum scapa de retrogradare si nu ar fi o tragedie daca pierde.

TaciAcolo
1st March 2008, 17:03
zic acum buzaul ca este cam la nivelul stiintei... in tur a fost tragedie pt ei si Pandurii au batut cu 3-0

ciorbicafaristu
1st March 2008, 17:57
de ce esti tu asa sigur ca scapa craiova? daca pierd maine intra serios in rahat...oricum, eu imi doresc un x, ca sa fie toata lumea multumita:D

*Coco*
1st March 2008, 18:09
Are echipa prietene chiar nu imi este frica, scapa 100%
Eu chiar imi doresc sa bata Pandurii maine ca sa isi mentina sanse de scapare

TaciAcolo
1st March 2008, 19:05
e greu domnule si complicat ..nimeni nu poate sa fie sigur ca se salveaza sa mai curga cateva etape

ciorbicafaristu
2nd March 2008, 15:01
prietene coco, dupa ce ati aratat in prima repriza, eu mi-as face mari probleme in locul tau...am vazut multe meciuri proaste, multe ale farului, dar ca asta de azi nu prea am vazut

TaciAcolo
2nd March 2008, 15:57
e un meci....... penibil in viata mea nu am avzut asa ceva..antrenori de mana a 2 jucatori d emana a 2 ..atat la Craiova cat si la Pandurii ...in loc sa aduca condescu 11 jucatori mai bien cumpara 2-3 valorosi fmmm ...=


mi`e rusine mie de ce echipa avem...doamne sper sa se duca direct la aeroport

TaciAcolo
2nd March 2008, 22:41
COMUNICAT CONFERINȚĂ DE PRESĂ PANDURII TÂRGU JIU

Conducerea clubului Pandurii Lignitul Târgu Jiu anunță organizarea unei conferințe de presă pentru data de 3 martie, de la ora 12. Conferința va avea loc la sala de ședințe a clubului Pandurii de la Stadionul Municipal, la aceasta fiind prezent președintele clubului Pandurii, Marin Condescu.

CONDUCEREA CLUBULUI PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU



sper sa anunte demiterea coloniei portugheze!

*Coco*
2nd March 2008, 22:48
Anunta pe dracu...
Eu de cand i`am vazut din meciu cu Lupeni o repriza am vazut ca sunt catastrofe...
Tu robyyy ziceai de Soares ala ca e Adebayor si el saracu nici de Liga III nu e

*Coco*
2nd March 2008, 22:50
Teixeira dat afara, Sandoi ofertat


Dupa meciul pierdut la Craiova, presedintele Marin Condescu si-a bagat echipa in sedinta, reprosandu-le jocul extrem de slab si scandalul din vestiar in care secundul Florin Bejinaru a fost batut de catre ceilalti doi secunzi portughezi. Desi nu l-a anuntat oficial, Condescu a luat hotararea sa-l demita pe tehnicianul Joaquim Teixeira, primul ofertat sa-i ia locul fiind Emil Sandoi, selectionerul nationalei de tineret. Acesta a refuzat insa lasandu-i presedintelui Pandurilor ca variante pe Sorin Cirtu si Gigi Multescu. Luni, la ora 12:00, este anuntata o conferinta de presa in care, daca nu apare nimic neprevazut va fi anuntata demiterea lui Teixeira si numirea noului antrenor.

TaciAcolo
2nd March 2008, 22:52
lol batut de aia fmmmm

de asta au intrat asa tarziu in rep a 2:thinkso:

*Coco*
2nd March 2008, 22:56
La final de meci...
Intra pe gsp si vezi
Arata si moca lu Bejenariu cu ochii negri:))

TaciAcolo
2nd March 2008, 22:57
..si jucatorii romani nu l-au aparat ???

Bejenariu e o legendapt Pandurii ...fatza de terminatii aia de liga a 5

mare greseala a facut Condescu... sper sa accepte Neagoe sa vina

*Coco*
2nd March 2008, 23:00
Cica nu se baga nimeni...
Bag pl ca oricum CArtu nu vine suntem prea in kkt sa vina Cartu ...
Sper sa ii dea afara si pe jucatorii portughezi care oricum sunt varza...
Sa pastreze doar pe Cardoso,Anilton si Jessui atat in rest afara

TaciAcolo
2nd March 2008, 23:01
trebuie o curatenie asta e sa ramana decat jucatorii cu caracter stanga , iordache, djakpa, orac,...macar sa incercam de acum o constructie ...pt viitorul sezon de divizia b sa atacam promovarea

si Sandoi cred ca ar fi potrivit nu ar trebuii privita ca o tragedie aceasta retrogadarea ci sa gandeasca pe termen lung da cu un antrenor potrivit

*Coco*
2nd March 2008, 23:03
Nu cred ca pleaca Sandoi de la Nationala de tineret are si el acolo obiectiv...
MAre greseala a facut COndescu cu aducerea astuia un noname Texi asta si slab de tot din toate punctele de vedere

TaciAcolo
2nd March 2008, 23:05
un antrenor dornic de performanta..pe Cartu nu`l vad se enerveaza prea repde.

daca vrea sa faca ceva Condescu bun e sa`l convinga pe Sandoi sau Neagoe sa antreneze in b si sa contruieasca o echipa ..ca e clar ca acolo o sa ne ducem.

oricum e ceva cu tabela si nocturna in liga a 2:rolleyes:

*Coco*
2nd March 2008, 23:08
Sincer nu cred ca vom retrograda ...
Avem acasa meciuri cu echipele care ne batem la retrogradare...DAca le`am castiga:)

TaciAcolo
2nd March 2008, 23:09
fi ma serios :cry:

suntem in groapa... steaua vine etapa viitoare ..daca jucatorii se mobilizeaza si scot un rezultat bun ar fi o renastere da greu... fff greu

cand il ai pe vasilache si din 3 metri da peste

*Coco*
2nd March 2008, 23:17
pl lui vasilache ii sari mingea ...
Ne bate steaua bun... castigam la Buzau:>

TaciAcolo
2nd March 2008, 23:18
asulta la mine ..nicio victorie pana la sfarsitul anului...suntem depasiti clar de nivelul ligii 1

de la meciul cu Farul parca suntem blestemati

TaciAcolo
3rd March 2008, 01:52
Săndoi e favorit
Antrenorul Joaquim Teixeira are orele numărate la cîrma gorjenilor. Președintele Marin Condescu a început să-i caute un înlocuitor tehnicianului portughez înaintea partidei din Cupă, cu Buzău. Unul dintre favoriții să preia postul de "principal" al grupării din Tîrgu-Jiu este selecționerul "naționalei" de tineret, Emil Săndoi.


sa speram ca vine...ne trebuie un antrenor adevarat

TaciAcolo
3rd March 2008, 17:55
Neagoe se întoarce!

Fostul antrenor al gorjenilor, Eugen Neagoe, va reveni în funcția de principal. Chiar dacă nu a vrut să confirme informațiasurse din cadrul clubului susțin că tehnicianul va reveni la cîrma pandurilor.

Neagoe a fost demis la finalul anului trecut după o serie de rezultate slabe ale echipei.

TaciAcolo
5th March 2008, 19:10
MECI STEAUA / Porțile stadionului se vor deschide la ora 19 pentru meciul cu Steaua

La meciul dintre Pandurii și Steaua din etapa a 22-a, conducerea clubului Pandurii se așteaptă ca biletele puse în vânzare să se epuizeze rapid. Secretarul general al clubului Pandurii, daniel Băloi, a făcut un apel la suporterii echipei să se grăbească să își procure bilete pentru că meciul se poate juca cu casa închisă având în vedere solicitarea mare de bilete, dar și să se grăbească pentru a intra în stadion în ziua jocului pentru că porțile se pot închide mai devreme: „ Cei care doresc bilete la acest joc trebuie să se grăbească și să le achiziționeze joi și vineri pentru că, fiind cerere foarte mare, este posibil ca sâmbătă să nu se mai găsească bilete și să se joace cu casa închisă. Accesul publicului pe stadion va permis începând cu ora 19 și de aceea îi rugăm pe posesorii de abonamente să ia măsuri pentru a ajunge în timp util la stadion. Fiind un meci cu grad de risc ridicat există și pentru aceștia riscul de a nu mai putea intra, pentru că porțile pot să fie închise în momentul în care stadionul va fi plin. Acest lucru îl va decide observatorul partidei.” Clubul Steaua a anunțat conducerea clubului Pandurii că va deplasa la acest joc un număr de 500 de suporteri, locurile disponibile în stadion fiind în acest caz limitate la 3000, alte 500 fiind gratuitățile acordate de club iar 5000 fiind ocupate de către abonați. Conducerea clubului a precizat că este posibil ca aceste 3000 de bilete să se epuizeze în primele două zile, anunțând suporterii că dacă se va întâmpla acest lucru, casa de bilete nu va mai funcționa în ziua meciului decât pentru a se distribui tichetele gratuite pentru femei și copii.

TaciAcolo
8th March 2008, 23:34
0-1 cu Steaua...dar important e ca echipa lui Neagoe a jucat altceva.... am sperante in continuare

*Coco*
8th March 2008, 23:40
Plm avem urmatoarele 4 meciuri cu contracandidate la retrogradare( Buzau (d) , Ceahlaul(a), Farul(d) , Iasi (a)) daca luam 9 puncte in meciurile acestea avem sanse sa ne scapam;)

TaciAcolo
8th March 2008, 23:42
oricum jocu a mers excelent astazi ..a buzau o sa se joace fara spectatori eu sunt convins ca o sa batem

*Coco*
8th March 2008, 23:49
La Buzau sunt si eu convins ca trebuie sa castigam neaparat mai ales ca se joaca fara spectatori ;)
Un mare plus pentru noi acest aspect

TaciAcolo
9th March 2008, 00:06
avem si portar...a facut un meci foarte bun mignoute ...cred ca cel mai bun transfer

TaciAcolo
9th March 2008, 12:28
http://www.youtube.com/watch?v=usBKGJQnZb4

http://www.youtube.com/watch?v=EqGgJagz-4s

http://www.youtube.com/watch?v=2r0tLySCKbA
cateva imagini de la meci.

TaciAcolo
12th March 2008, 15:35
http://www.youtube.com/watch?v=NeV77wALmaE filmulet

TaciAcolo
15th March 2008, 22:51
http://www.youtube.com/watch?v=Sj4L87w2maY gol vasilache...1-3 la buzau

TaciAcolo
20th March 2008, 13:59
6 puncte ..din 2 victorii de 12 puncte :D tinand cont de ce echipe am invins..cu care ne aflam in lupta directa pt mentinera in liga 1

urmeaza un meci greu lui la constanta daca nu pierdem avem sanse sa ramanem parerea mea:D oricum echipa joaca fotbal:ok:

TaciAcolo
24th March 2008, 20:56
o victorie mare la constanta 2-1 /OLE/

TaciAcolo
26th March 2008, 13:42
Antrenorul Eugen Neagoe a reușit cu Pandurii cea de-a treia victorie consecutivă în acest sezon, tehnicianul precizând că echipa constituie secretul acestor victorii. Antrenorul este de părere că Pandurii a jucat foarte bine și la primul joc după revenirea sa la echipă, cel cu Steaua, pe care l-a pierdut nemeritat. Eugen Neagoe speră acum ca Pandurii să se mențină deasupra liniei și să păstreze același ritm al jocurilor bune și în meciurile dificile care vor urma.

Reporter: A fost mai greu decât vă așteptați jocul cu Farul Constanța, pentru că echipa a reușit victoria în urma unui penalti?

Eugen Neagoe: A fost un joc de mare luptă. A fost un joc greu pentru noi și știam că așa va fi pentru că Farul este o echipă bună. Era și normal pentru că Farul este în aceeași situație ca și noi. Dar până la urmă e important că am reușit să câștigăm cele trei puncte. Am câștigat pe merit pentru că eu cred că am jucat mult mai bine decât adversarul.

Rep.: Care a fost punctul cheie al meciului cu Farul, ce anume a făcut ca victoria să aparțină până la urmă pandurilor?

E.N.: Echipa. Echipa a jucat din nou bine, am reușit să marcăm primii dar, din păcate, am primit gol la următoarea fază. Dacă am fi intrat la pauză cu 1-0 cred că era mult mai ușor și cred că puteam câștiga mai lejer. Dar a trebuit să muncim mult pentru victoria asta și băieții merită felicitări pentru efortul pe care l-au depus chiar dacă terenul a fost ceva mai rău. Până la urmă important e că am reușit să câștigăm.
Rep.: Ai început jocul cam în aceeași formulă de echipă și nici de această dată jucătorii transferați în iarnă nu au fost trimiși pe teren, vor avea ei șanse să joace până la finalul returului?

E.N.: Da, Vasilache a lipsit pentru că este suspendat. Dar echipa care câștigă de obicei nu se schimbă. Noi am păstrat cam aceeași formulă de echipă de la meciul cu Steaua. Jucătorii transferați în iarnă au și ei șanse de a juca. Important este să avem rezultate acum și să ne atingem obiectivul. Iar ei vor avea șanse cum au și ceilalți jucători și va veni și rândul lor să demonstreze că merită să joace la Pandurii.

Rep.: Cât de mult a contat în acest meci absența lui Ciprian Vasilache?

E.N.: Pentru noi a contat foarte mult absența lui Vasilache. Contează mult absența unui jucător iar Vasilache e un jucător important pentru noi. Dar mă bucur că și fără el am reușit să câștigăm un joc în deplasare, un joc foarte important pentru noi și îl așteptăm acum la jocul cu Poli Iași de acasă să facă iarăși un joc bun.

Rep.: Se poate spune că revenirea lui Păcurar a adus un plus vizibil în jocul echipei, chiar dacă a jucat o perioadă doar o repriză?

E.N.: Păcurar este și el un jucător foarte important, un jucător valoros al nostru și ne-a lipsit foarte mult în turul campionatului. Eu sper ca de acum să ne putem baza pe el și în primul rând îmi doresc să fie sănătos. Dacă băieții vor fi sănătoși și vom avea parte de cât mai puține suspendări atunci vom fi din ce în ce mai puternici.

Rep.: Pițurcă a devenit o certitudine a echipei Pandurii, pentru că a făcut jocuri bune în ultima perioadă și a început să și marcheze?

E.N.: După părerea mea, de când am venit eu, de la partida cu Steaua, în toate jocurile Pițurcă a evoluat destul de bine. El este într-o creștere de formă și este mult mai sigur pe el. A câștigat mult și are o mai mare încredere în el, mai ales că a și înscris. Era normal după evoluțiile bune pe care le-a avut să vină și golul acesta. Chiar îi spuneam înainte de meci că tot timpul când muncești mai mult trebuie să apară și rezultatele.

Rep.: Care este secretul în urma căruia Pandurii a ajuns la trei victorii consecutive?

E.N.: Echipa e cheia acestor evoluții bune. Și la meciul cu Steaua am jucat bine și nu meritam să pierdem. În turul campionatului, cu această echipă am avut evoluții foarte bune dar am pierdut multe puncte nemeritat, cu o neșansă foarte mare.

Rep.: Cum vezi acum șansele de salvare de la retrogradare ale pandurilor după trei victorii consecutive?

E.N.: Suntem acum deasupra liniei și sper să ne menținem acolo în continuare pentru că se poate. Sincer nu mi-aș dori nici eu și nici jucătorii să mai fim sub linie. Liniștiți nu suntem încă pentru că mai e de lucru, mai sunt de jucat nouă partide, toate foarte dificile. Vom încerca să câștigăm cât mai multe jocuri și să aducem cât mai multe puncte și sper ca la finalul campionatului să fim una dintre echipele care vor rămâne în prima divizie.

Rep.: Urmează o serie de meciuri dificile pentru Pandurii, CFR, Rapid, Dinamo, cum vezi evoluția echipei în perioada următoare?

E.N.: Asta este, acesta este programul. Trebuie să jucăm de acum înainte la fel de bine ca în aceste ultime etape și sper să obținem rezultate bune și cu echipele care sunt mai sus în clasament. Am arătat că se poate și în tur când am făcut jocuri bune și am avut și rezultate bune cu unele dintre aceste echipe. Pandurii a fost o echipă incomodă pentru echipele mari și anul trecut și ar putea fi și acum. Prin jocul pe care l-am arătat cred că am dovedit că Pandurii ar fi trebuit să fie acum una dintre echipele de pe locurile 8-9 în clasament dar am pierdut multe puncte pe neșansă, pe foarte mari ratări și greșeli individuale. Lucru care ne-a costat și am ajuns la un moment dat să nu mai avem încredere în noi. Cu siguranță acum avem un moral mai bun dar trebuie să rămânem concentrați și serioși în continuare pentru că nu s-a terminat campionatul. Iar dacă vom munci la fel de bine ca în aceste ultime etape vom putea câștiga mult mai multe meciuri.

TaciAcolo
26th March 2008, 22:58
"Nu fac calcule în privința retrogradării"
de Cosmin Brujan

Cu nouă etape înainte de finalul campionatului, mai toată lumea recurge la calcule. Unii calculează de zor ce șanse mai au la titlu, alții la o participare în cupele europene, iar alții calculează șansele de supraviețuire. Deocamdată, nimic nu este sigur, lupta la titlu este aprigă, locurile de cupă europeană sînt și ele la mare căutare, iar în privința retrogradării nu se știe nimic.

Ceea ce-i interesează pe microbiștii gorjeni e calculul șanselor pe care le au Pandurii să evite matineul. În ultimele nouă partide ale campionatului, elevii lui Neagoe vor juca de patru ori acasă și de cinci ori în deplasare. Deja, gorjenii au acumulat 24 de puncte, aflîndu-se deasupra liniei de plutire, însă fiecare meci este considerat ca o finală. Mai au de jucat acasă cu Poli Iași, Unirea Urziceni, UTA și Dacia Mioveni, iar în deplasare la CFR, Dinamo, Rapid, Vaslui și Bistrița. În total sînt puse în joc 27 de puncte din care gorjenii vor să obțină cît mai mult.



Antrenorul Eugen Neagoe nu vrea să-și facă propriile calcule în privința evitării retrogradării. „Nu-mi place să fac calcule, așa că nu voi face. Nu știu cu cîte puncte nu se retrogradează, mai sînt multe etape pînă la final și orice se poate întîmpla. Au fost cîteva meciuri cu finaluri neașteptate, așa că ce rost să facem presupuneri. Concret, noi vrem să facem atîtea puncte cîte ne sunt necesare pentru evitarea retrogradării”, a declarat Neagoe.

Acesta le-a impus și elevilor săi să procedeze la fel, astfel că cei de la Pandurii urmăresc politica pașilor mărunți. „Ce să facem acum, să stăm să ne gîndim ce facem peste trei etape? Nu. Trebuie să ne concentrăm pentru următorul meci, acela e cel mai important. După aceea, iarăși următorul meci devine cel mai important, și tot așa până la final. Nu ne gîndim decît la noi, nu ne gîndim decît la cum să abordăm cît mai bine fiecare meci”, a spus Neagoe.

Conducerea administrativă are o altă optică. „Mai avem patru meciuri acasă, așa că obligatoriu trebuie să mai strngem 12 puncte pentru a scăpa. Cu 36 de puncte cred că putem rămne în Liga I, dar asta depinde foarte mult și de alte echipe. Dacă nu vor mai fi mari surprize, atunci evident avînd 36 de puncte vom scăpa. Dar, dacă vor fi surprize, atunci e posibil să ne trebuiască și mai multe puncte. Vom vedea, dar oricum în acest moment este foarte important că nu ne-am rupt de Mioveni și Buzău”, a declarat secretarul general, Daniel Băloi.

Astfel, în opinia oficialului gorjean, fiecare meci de acum încolo al pandurilor de pe teren propriu este capital, trupa lui Neagoe neavând voie să facă pași greșiți. „Nu mai suntem sub presiunea acelui loc retrogradabil, nu mai suntem sub presiunea victoriei din deplasare, acum trebuie să câștigăm acasă și să mai ciupim ceva din deplasare. Avem nevoie de suporteri care pot deveni al 12-lea jucător în aceste jocuri rămase. Este important și faptul că echipa a adus zâmbetul pe chipul suporterilor”, a încheiat Daniel Băloi.

TaciAcolo
1st April 2008, 16:02
Arrieta a înscris primul gol pentru Pandurii

Trimis pe teren în partea a doua a jocului, atacantul spaniol Ibon Perez Arrieta a reușit să și înscrie la jocul cu Poli Iași un gol care a adus trei puncte echipei. Antrenorul Eugen Neagoe a declarat după meci că Arrita putea chiar să realizeze dubla dacă nu se grăbea, apreciind că jucătorul spaniol a intrat foarte bine în meci: „Arrieta a intrat foarte bine în joc și a reușit să și marcheze. Chiar am avut o discuție imediat după joc cu el că nu trebuia să se grăbească la acea fază când a scăpat singur dar a încercat să lobeze mingea peste portar. Dar a lovit mingea puțin mai tare și s-a dus și peste poartă. Putea să marcheze și al doilea gol și era mult mai bine și pentru echipă și pentru el dacă reușea să înscrie două goluri azi. Chiar le-am cerut jucătorilor de rezervă care intră pe teren să se vadă că sunt mai proaspeți pentru că de aceea facem schimbări.” Arrieta a exersat mult timp înaintea acestui joc șuturile la poartă din acea zonă a terenului, rămânând și câte o jumătate de oră după antrenamente pentru a se pregăti suplimentar.


inspirat geana cu schimbarile dupa pauza si Cardoso si Arietta au adus un plus de valoare in echipa si siguranta ..mai ales la Cardoso ca a jucat foarte bine pe partea stanga

TaciAcolo
9th April 2008, 22:46
Retur de exceptie ..oare cine se astepta ..uite ca am ajuns la a 6 victorie consecutiva ..ultimele 2 echipe batute in deplasare cu acelas scor 1-2 dinamo si cfr

PANDURII E REGINA OLTENIEI!

TaciAcolo
12th April 2008, 21:29
Azi la ora prânzului se vânduseră deja jumătate din biletele scoase la vânzare pentru meciul de duminică, existând posibilitatea ca meciul să se joace cu casa inchisă.:great:

TaciAcolo
5th May 2008, 00:00
Un final frumos de campionat pentru Pandurii ..astazi ne`am indeplinit si obiectivul unul modest evitarea retrogadarii :D ..dar care la un moment parea imposibil de realizat ...cu victoria de astazi 1-0 cu Mioveni suntem in liga 1 si la anu si am sarbatorit cum trebuie focuri de artificii si sampanie :D ...

cateva poze de la meci .. au fost cam 6000 de oameni

http://www.youtube.com/watch?v=jx4JPCdWOqw

TaciAcolo
7th May 2008, 13:42
Clasamentul returului
1 Steaua 16 13 1 2 30 - 9 40p +19
2 CFR 1907 Cluj 16 9 3 4 22 - 12 30p +6
3 Dinamo 16 8 5 3 25 - 19 29p +2
4 Unirea Urziceni 16 6 8 2 18 - 10 26p +2
5 Pandurii 16 8 2 6 19 - 18 26p +2
6 Farul 16 7 5 4 16 - 15 26p +2
7 Otelul Galati 16 7 3 6 23 - 14 24p 0
8 Poli Iasi 16 7 3 6 20 - 18 24p 0
9 Rapid 16 7 2 7 21 - 16 23p -4
10 Univ. Craiova 16 6 5 5 23 - 25 23p +2
11 Poli Timisoara 16 6 4 6 18 - 18 22p -2
12 Gloria Buzau 16 5 4 7 13 - 20 19p -5
13 FC Vaslui 16 4 6 6 14 - 13 18p -6
14 Ceahlaul 16 4 4 8 13 - 22 16p -8
15 Gloria Bistrita 16 3 5 8 9 - 15 14p -10
16 U Cluj 16 3 4 9 13 - 29 13p -11
17 UTA Arad 16 3 3 10 14 - 26 12p -12
18 Dacia Mioveni 16 2 5 9 8 - 20 11p -13

frumos:ok:

Balaci
7th May 2008, 13:48
Ar fi frumos ca asta sa fie clasamentul final (cu exceptia primului loc:)

TaciAcolo
7th May 2008, 13:54
intram in primele 7 daca ..nu aveam perioada aia incredibila de 18 sau 19 meciuri fara victorie