PDA

View Full Version : Alegeri locale 2008



Pages : [1] 2

resita
25th January 2008, 11:57
Dupa ultimele informatii, neoficiale, alegerile locale din acest an ar avea loc in decurs de 2 zile, pe 24-25 mai.

mai multe inf. aici (http://resitasportmedia.ablog.ro/2008-01-25/alegeri-locale.html)

Balaci
25th January 2008, 13:29
Le e frica la politicieni ca nu vine nici dracu? de aia o lungesc pe doua zile?
Oricum, la locale va fi prezenta mai mare, e alta treaba acolo.
Hai sa fac si niste predictii (asa de inceput) pentru orasele mari: Clujul il ia Boc, Iasiul Nechita, Timisoara...nu mai sunt sigur ca o sa fie Ciuhandu, depinde de contracandidati, Sibiul il ia Johannes clar:yeah:, Constanta-Mazare. La Bucuresti, daca ia tot Videanu, inseamna ca Bucurestiul isi merita liderii pe care i-a tot avut; pe de alta parte nici adversari ca lumea nu are.
La Brasov nu stiu care e situatia, la Pitesti ia Pendiuc si la Ploiesti-Calota. La Targu-Jiu, Carciumaru. In rest, nu prea mai stiu cum stau lucrurile...

LE: nici la Craiova nu stiu care e starea de spirit, dar daca ia tot Solomon, inseamna ca deja sunt prea multi tigani acolo:(

Elphax
25th January 2008, 13:53
la Bucuresti o sa ia CARE ESTE ...

resita
25th January 2008, 13:59
la Bucuresti o sa ia CARE ESTE ...

adica prigoana :happy:happy
se pare ca si el vrea sa fie primar

Gabri3l
25th January 2008, 14:00
Le e frica la politicieni ca nu vine nici dracu? de aia o lungesc pe doua zile?
Oricum, la locale va fi prezenta mai mare, e alta treaba acolo.
Hai sa fac si niste predictii (asa de inceput) pentru orasele mari: Clujul il ia Boc, Iasiul Nechita, Timisoara...nu mai sunt sigur ca o sa fie Ciuhandu, depinde de contracandidati, Sibiul il ia Johannes clar:yeah:, Constanta-Mazare. La Bucuresti, daca ia tot Videanu, inseamna ca Bucurestiul isi merita liderii pe care i-a tot avut; pe de alta parte nici adversari ca lumea nu are.
La Brasov nu stiu care e situatia, la Pitesti ia Pendiuc si la Ploiesti-Calota. La Targu-Jiu, Carciumaru. In rest, nu prea mai stiu cum stau lucrurile...

LE: nici la Craiova nu stiu care e starea de spirit, dar daca ia tot Solomon, inseamna ca deja sunt prea multi tigani acolo:(

keep dreaming...wrong prediction:rosu:

Balaci
25th January 2008, 14:02
Mai vedem noi. Calota e un primar foarte bun, raman la parerea asta. Ce te nemultumeste la el?

@elphax: la Timisoara care e situatia? Cine pare favorit?Am inteles ca CIuhandu nu mai e asa de po****r

Elphax
25th January 2008, 14:16
nu prea e dar nici nu prea are contracandidat ...

YoYoyOi
25th January 2008, 14:56
daca ajunge "care este" primar pe Bucuresti, e vai si amar de romani :happy

NORGEMAN
25th January 2008, 16:25
Balaci... la noi se stie de pe acum cine va iesi primar: George Scripcaru. Nu are adversar in acest moment.

Sorin Blaj
25th January 2008, 19:24
nu prea e dar nici nu prea are contracandidat ...

Constantin Ostaficiuc

Sorin Blaj
25th January 2008, 19:24
la Bucuresti o sa ia CARE ESTE ...

Nicio sansa.

resita
15th February 2008, 00:08
Dupa ultimele informatii, neoficiale, alegerile locale din acest an ar avea loc in decurs de 2 zile, pe 24-25 mai.

mai multe inf. aici (http://resitasportmedia.ablog.ro/2008-01-25/alegeri-locale.html)

si uite ca ce am spus eu pe 25 ianuarie s-a adeverit :drak:

am avut sursa buna ;)

Sorin Blaj
19th February 2008, 16:18
Am adaugat si un poll. Va invit sa votati partidul favorit in alegerile locale.

YoYoyOi
19th February 2008, 16:29
votat :ok:

Elphax
19th February 2008, 16:48
anti BASEEEEEEeeeeeeeeeeeeee ......

Elphax
19th February 2008, 16:55
ce faci Sorine?

Sorin Blaj
19th February 2008, 17:19
YoYoyOi, Elphax, va rog sa mai votati o data, pentru ca a trebui sa refac poll-ul. Nu am bifat optiunea pentru ca votul sa fie public. Multumesc si scuze pentru incident. :)

Balaci
20th February 2008, 09:35
Cum voi vota in Tg-Jiu anul asta, pe actualul primar Florin Carciumaru, voi vota cu PSD. Daca eram in Cluj votam probabil Boc la primarie si PNL/PSD la locale si judetene.

Elphax
20th February 2008, 10:41
comunistule :P

Balaci
20th February 2008, 11:09
Criptocomunist mai exact:D

TheUndertaker
20th February 2008, 13:26
Cred ca voi vota PD-L-ul.E partidul la moda acum.Adevarul e ca nu am incredere in nici un partid.Toti se dau mari ca fac si dreg daca ii alegem si nu fac nimic sau aproape nimic.

Sorin Blaj
20th February 2008, 14:13
Multi vor da o sansa reala Partidului Democrat Liberal.

Daca PSD si PNL oficilializeaza relatia, PDL va face singur guvernul.

Balaci
20th February 2008, 14:23
Parca era vorba de alegerile locale aici. Daca nici la astea nu se voteaza omul, ci partidul, de ce mai tot vreti uninominale?:thinkso:
P.S. Eu prevad guvern PD-L plus PSD.:D

Sorin Blaj
20th February 2008, 14:27
PDL-ul este favorit si la locale. Lupta decisiva se va da in marile orase. Sa nu uitam ce importante sunt Consiliile Judetene si Municipale.

Gabri3l
20th February 2008, 20:05
de frica:D unei infrangeri usturatoare, se pare ca edil Emil Calota din partea psd-ului nu va mai candida pentru primaria Municipiului Ploiesti ...duca-se :yeah:

resita
22nd February 2008, 00:23
nu stiu inca toti candidatii din resita dar va spun ca voi vota omul si nicidecum partidul.

Sorin Blaj
22nd February 2008, 01:15
Inseamna ca il vei vota pe Sorin Frunzaverde. :ok:

resita
1st March 2008, 01:12
in Resita a izbucnit o adevarata revolta impotriva pd ca urmare a neamplicarii lor in fotbal, ei sunt principalii vinovati pentru desfintarea echipei FEM RESITA si se pare ca vor plati foarte scump.

primul pas este la alegerile locale, unde se va vota la greu anti pd.

Balaci
1st March 2008, 01:24
Pai si cu Frunzaverde cum ramane?

resita
1st March 2008, 01:29
Pai si cu Frunzaverde cum ramane?

pe el il doare in sula de fotbal. deci ramane cum am stabilit :rosu:

datorita unor decizii luate lumea a ajuns sa nu ii mai suporte. chiar sunt curios cum vor evolua lucrurile

Cristian
1st March 2008, 02:26
Votez PNL ca la Galati primar va fi Marius Stan din partea acestui partid. /OLE/

Gabri3l
5th March 2008, 16:31
ce amuzanti sunt astia de la psd bucuresti:) habar n-au pe cine sa puna sa candideze, ca oricum stiu ca se fac de ras si nu pupa nici turul 2... daca il pun pe Vanghelie care este(sau nu), cred ca il va bate si Cosmin Gusa:D)

Sorin Blaj
5th March 2008, 17:07
in Resita a izbucnit o adevarata revolta impotriva pd ca urmare a neamplicarii lor in fotbal, ei sunt principalii vinovati pentru desfintarea echipei FEM RESITA si se pare ca vor plati foarte scump.

primul pas este la alegerile locale, unde se va vota la greu anti pd.

Mama ce de microbisti in Resita!

Ce se mai aude cu revolta? :)

Sorin Blaj
8th March 2008, 17:03
Vad ca te-ai dat la fund Resita. Poate pentru ca intre timp, Consiliul Local Resita a alocat trei miliarde de lei vechi pentru echipa?

Apropo. azi au jucat cu Medias acasa, fiind invinsi cu 4-1.

resita
8th March 2008, 17:46
Mama ce de microbisti in Resita!

Ce se mai aude cu revolta? :)


Vad ca te-ai dat la fund Resita. Poate pentru ca intre timp, Consiliul Local Resita a alocat trei miliarde de lei vechi pentru echipa?

Apropo. azi au jucat cu Medias acasa, fiind invinsi cu 4-1.

pai vom vedea la alegeri :evil:

Lordliv
12th March 2008, 12:20
Oamenii lui Paszkany strang randurile in jurul lui Basescu
De unde stiti dumneavoastra numele lui Paszkany Arpad Zoltan? ...Normal ca de la fotbal, fiind finantatorul CFR Cluj, dar il mai tineti minte de undeva: anul trecut, la bilantul Parchetului General, Traian Basescu a invocat un memoriu trimis pe email (incercati sa-i scrieti presedintelui ce necazuri aveti, si vedeti daca va raspunde in direct, la televizor) de "un cetatean" care reclama trucarea unei licitatii de catre seful CJ Cluj (un liberal) - a doua zi, presa a dezvaluit si numele cetateanului de bine: Paszkany, aflat in mare tandrete cu partidul condus de Emil Boc.

Jocurile omului de afaceri au reusit, acum cativa ani, sa distruga PNTCD. Un rol important l-a avut Adrian Popa, pe-atunci june taranist, prieten din copilarie si fost angajat al lui Paszkany, acum viceprimar de Cluj-Napoca din partea PNL, dar tot prieten din copilarie si fost angajat al lui Paszkany.

Datoriile se platesc, insa, si, dupa reteta batatorita cu taranistii, Popa a reusit sa aduca PNL Cluj in pragul colapsului, deoarece a fost maturat din fruntea filialei. Aparent de asta, deoarece, ca om infiltrat in partid de omul de afaceri, avea, se pare o misiune clara: sa roada la temelie, pentru a-i micsora capitalul electoral sefului consiliului judetean, Marius Nicoara, lider al liberalilor.

Si contracandidat al lui Emil Boc la primarie, sau al altui fruntas PD-L la consiliul judetean, daca se va vota uninominal. Ca si datoriile la Traian Basescu sa platesca!

Popa se afla cu un picior in afara PNL, deoarece a fost propus la excludere. Inauntru fiind, insa, a reusit sa afle destul de multe din afacerile liberalilor - din grup, care contorizeaza tot, mai face parte un fost secretar de stat de la Transporturi, Toni Dascalu, alt fost angajat al lui Paszkany. Sursele noastre ne-au informat ca dupa ce va contesta masura excluderii, si va pierde, Popa se va alipi la trupul partidului prezidential. Se pare ca nu de unul singur. Ci alaturi de alti infiltrati de-ai lui Paszkany - omul are afaceri in toata tara - , care vor suta in plasa PNL pana o vor gauri, spre vesnica pomenire (si sustinere) a lui Traian Basescu.


ziare.com

Sorin Blaj
12th March 2008, 12:30
Apropo. Credeti ca il poate bate cineva pe Boc la alegerile pentru primaria Clujului?

YoYoyOi
12th March 2008, 12:34
exista sanse... nu stiu cine vor fi contra-candidatii, dar se poate...

Sorin Blaj
12th March 2008, 15:24
Doar vorbe, vreau nume. :)

Balaci
12th March 2008, 15:26
Nume de posibili contra-candidati cu sanse, desi mai degraba teoretice: Nicoara sau Norica Nicolai (PNL), Funar (PRM), Dancu (PSD). De fapt singurul cu sanse reale ar fi Nicoara, dar cred ca e destul de destept sa candideze la presedentia CJ si sa evite primaria.

Sorin Blaj
12th March 2008, 16:12
Cu alte cuvinte, nu prea sunt contracandidati cu sanse.

Apropo, din partea PD-L, stii cine cine candideaza la presedintia CJ

Balaci
12th March 2008, 17:03
Nu cred ca s-au hotarat inca, Nicoara e o nuca tare acolo...

Sorin Blaj
12th March 2008, 17:05
Mersi. :ok:

Nicoara este actualul presedinte al CJ?

Balaci
12th March 2008, 17:08
Da, el e cel cu Nokia, Mercedes etc. Plus e actionar (majoritar???) la Banca Transilvania. Colaboreaza destul de bine cu Boc, desi sunt din partide diferite

Sorin Blaj
12th March 2008, 17:23
Bun. Si cine are cele mai mari merite pentru aducerea Nokia si eventual Mercedes la Cluj, Nicoara sau Boc sau mai precis, cat reprezinta contributia fiecaruia?

Balaci
12th March 2008, 18:59
Nokia a fost adusa la Jucu (deci nu in Cluj Napoca), iar Mercedes la Dej (ar putea fi adus). Cred ca am raspuns la intrebare...as mai adauga la realizarile lui Nicoara si proiectul de dezvoltare al aeroportului din Cluj sau aducerea celor de la Emerson
Meritele lui Boc sunt altele, nu mai putin neglijabile

Cristian
13th March 2008, 21:19
Vineri seara - lansarea candidaturii lui Marius Stan!


Directorul general al FC Otelul, Marius Stan, va fi lansat oficial vineri 14 martie in cursa pentru Primaria Galati de catre Partidul National Liberal.

Evenimentul va avea loc la Teatrul Muzical "Nae Leonard", de la ora 19.00, in cadrul Galei Premiilor PNL Galati. Invitatul special al manifestarii este Teodor Melescanu, ministrul Apararii.

Galele Premiilor PNL vor fi transmise in direct de TV Galati!

Sursa: www.otelul-galati.ro

Sorin Blaj
14th March 2008, 00:19
Are sanse Marius Stan?

Cristian
14th March 2008, 00:24
Are sanse, e cunoscut datorita corectitudinii lui, eu il cred un om capabil sa realizeze ceva pentru acest oras, nu neaparat pentru fotbal, desi se va implica si la fotbal.

Sorin Blaj
14th March 2008, 00:29
Mersi Cristi. Cine este primar acum in Galati?

Cristian
14th March 2008, 00:45
Un bosorog tampit de care sincer nu mai vreau sa aud. Primar e de la PSD: Dumitru Nicolae ( noi ii spunem NicioLaie) :D

Sorin Blaj
14th March 2008, 00:55
Sper sa ajunga Marius Stan primar. :ok:

Gabri3l
14th March 2008, 19:11
După alegerile locale, puterea politică reprezentată de cei 41 de președinți de județe aleși uninominal, va avea trei culori: portocaliul democrat-liberal, roșul social-democrat și verdele maghiar.

România, împărțită între PDL și PSD

De la 1 iunie, în România va apărea o nouă specie politică: șeful de județ ales direct de popor. În prezent există doar baroni locali cu voie de la partid. Prin alegerea lor prin vot uninominal, într-un singur tur vor exista 41 de președinți de județe care-și vor dubla influența politico-financiară prin autoritatea electorală cu care i-a învestit poporul.

Cei 41 de aleși ai poporului vor fi adjudecați de PDL (între 20- 24 de președinți):ok:, PSD (10-16) și UDMR (5-6). PNL are șanse mici să obțină vreun post.:) Motivul este simplu. Uninominalul într-un singur tur avantajează partidele care obțin cel mai bun scor pe județ. Tocmai pentru că PSD și PDL sunt lideri în aproape toate județele, cu excepția celor în care maghiarii sunt majoritari, aceste partide au insistat pentru introducerea acestui tip de vot.

Banii europeni, la mâna șefilor de județe

Datorită influenței financiare, politice și electorale pe care o au președinții de CJ, aceste poziții vor constitui miezul alegerilor locale. Cu cât un partid câștigă mai multe județe, cu atât își sporește șansele ca în turul al doilea să obțină mai multe primării. Șefia consiliului județean este o poziție râvnită în primul rând datorită influenței financiare. Consiliul Județean este autoritatea care împarte banii de la buget către localități și care decide ce lucrări se fac și prin ce firme. Din acest an, poziția de președinte de CJ devine și mai importantă. Pe lângă fondurile venite de la bugetul de stat, din acest an vor veni de la UE câteva miliarde de euro.

La ce e bun baronul la casa partidului

Spre deosebire de primari, care sunt aleși prin vot uninominal în două tururi de scrutin, președinții de CJ sunt aleși din primul tur. Cu alte cuvinte, câștigă candidatul care se clasează pe primul loc, chiar dacă nu a obținut majoritatea de 50% plus unu. Desemnarea președinților de județe din primul tur va influența confuntările pentru primării în turul al doilea. Prin banii primiți de la CJ, primarii sunt dependenți direct de președinții de județ.

Din acest motiv, dacă, într-un anume județ, PSD câștigă președinția CJ, candidații la primării ai acestui partid vor primi pentru turul al doilea un avantaj. Ei vor putea folosi ca argument de campanie faptul că „la județ“ vor avea un sprijin, ceea ce va garanta primirea de bani pentru localitatea respectivă. Importanța președintelui de CJ se vede și la alegerile parlamentare. Datorită fondurilor gestionate și relației cu primarii, șefii de județe sunt motorul mobilizării financiare și electorale a partidului. Valoarea electorală a baronului s-a văzut la europarlamentare, când PSD, un partid aflat în declin, a reușit să obțină scoruri bune doar în județele în care avea președinți de consilii.

PDL scoate „bătrânii“ la înaintare

În bătălia pentru județe, PSD va miza pe actualii președinți de CJ: Marian Oprișan (Vrancea), Liviu Dragnea (Teleorman), Constantin Conțac (Botoșani), Nicușor Constantinescu (Constanța). Aceștia au fost, de altfel, și cei care au presat pentru votul uninominal, mizând pe faptul că se vor realege ușor. Ei au prima șansă, dar nu sunt excluse surprizele.

Dacă vor fi totuși realeși, ei își vor spori puterea în partid, permițându-și chiar și un tip de autonomie față de deciziile conducerii PSD. PDL, în schimb, va arunca în luptă lideri vechi, cu notoritate națională: Radu Berceanu (Dolj), Sorin Frunzăverde (Caraș-Severin), Gheorghe Flutur (Suceava), Ioan Oltean (Bistrița-Năsăud). Tactica PDL este să adune cât mai multe voturi, dar se încearcă și eliberarea „centrului“ de figurile învechite.

http://www.evz.ro/imagemanager/images/2008/martie/14/graf_07.jpg

SITUAȚIA DIN 2004

Șefii de județe își câștigau posturile în urma negocierilor

La alegerile din 2004, cele 41 de consilii județene au fost împărțite astfel: PSD - 19, PNL - 6, UDMR - 5, PD - 4, PUR - 4, PRM - 3 și FDGR - 1. Pe legea anterioară, președinții de CJ erau aleși prin negocierile și înțelegerile dintre consilierii județeni. Așa se face că partide precum PC, care au obținut un scor general mic, au prins conducerea a patru consilii județene. De asemenea, PD și PNL, deși formau o alianță și au însumat peste 30% din voturi, au deținut împreună doar 10 consilii județene.

SCHIMBARE DE DECIZIE

Premierul s-a conformat: va fi uninominal la localele din acest an

Deși au încercat să evite aplicarea noii legi privind alegerea autorităților locale, liberalii au cedat presiunilor venite din partea baronilor PSD care au amenințat cu moțiunea de cenzură. În consecință, guvernul a anunțat ieri că va modifica hotărârea privind organizarea alegerilor locale, pentru a permite alegerea prin vot uninominal a președinților de Consilii Județene. Anunțul a venit chiar de la premierul Tăriceanu care, deși aflat la Bruxelles, a auzit despre zarva creată la București de baronii PSD.

Mitrea: guvernul a încercat o „golăneală“

Amenințarea cu moțiunea de cenzură a fost lansată de Liviu Dragnea, șeful baronilor, și întărită de președintele PSD Mircea Geoană și de șeful de campanie Miron Mitrea. „Este o golăneală, ca să spun pe față, a unor oameni cărora le e frică de votul uninominal. Am spus că, dacă guvernul încearcă să facă asemenea artificii, PSD va depune imediat moțiune de cenzură“, a spus Mitrea. În schimb, liberalul Bogdan Olteanu susține că posibilitatea privind amânarea votului uninominal a rezultat dintr-un amendament din lege introdus chiar de PSD.

„PSD ori vrea să evite alegerile locale, ori nu-și înțelege propriul amendament“, a replicat el. Totuși, înainte de amenințarea PSD cu moțiunea de cenzură, liberalii aveau planuri de amânare a uninominalului pentru CJ până în 2012. După ședința de guvern de miercuri, Victor Paul Dobre le-a transmis mai multor prefecți, într-o videoconferință, că la alegerile locale din acest an șefii CJ nu vor fi aleși uninominal, ci „pe baza legislației în vigoare“. (Romulus Georgescu) - EVZ

asa cum era de asteptat, pnl(sub conducerea lui Taricelu) va deveni istorie... iar PDL va deveni, in premiera, cel mai important partid politic din Romania care va surclasa cu brio psd in epoca post-comunista...

Balaci
14th March 2008, 20:03
Nu te baza pe calcule de genul asta, alegerile locale nu seamana cu alte alegeri. Exemplu: PDL e trecut ca si castigator la Gorj, desi Mantog, candidatul lor, e in toate sondajele pe locul 4-5. La Cluj, iarasi, Nicoara (PNL) ar trebui sa iasa fara probleme inca un mandat. Asa ca nu te bucura inca prea mult, sa nu ai surpirze mari...mai ales ca si "oficiosul" le mai umfla

Cristian
15th March 2008, 09:48
GALĂ ÎN STIL LIBERAL



* Un trofeu pentru Victor Cilincă * Marius Stan, lansat oficial de liberali


"Timpuri Noi", artificii, confeti, premii pentru cei mai merituoși dintre gălățeni, atmosferă destinsă, tipic liberală, întreținută de maestrul de ceremonii, Mircea Cristea, liderul municipalei PNL, și o lansare de candidat la Primărie. Pe scurt, a fost aseară, la Teatrul Muzical, Gala Premiilor PNL 2008. Ne mândrim că printre premianții liberalilor s-a aflat și colegul nostru, Victor Cilincă, redactor la departamentul politic al cotidianului "Viața liberă".


Cinste lor!


Iată care au fost câștigătorii Galei PNL din acest an: Premiul pentru rezultate deosebite la învățătură i-a revenit elevei Cezara Humă, olimpică la limba germană. Florin Melinte, directorul Teatrului Muzical, a obținut premiul pentru cultură. Pentru activitatea socială, liberalii au premiat-o pe Ana Burtea, director executiv al fundației "Inimă de copil". Adriana Dumitru, căpitanul secund al echipei de volei feminin CSU Metal, este câștigătoarea premiului pentru sport. Pentru afaceri, premiul i-a revenit lui Ștefan Constantin, patron Mailoo Construct. La secțiunea presă, au fost distinși cu premii: Victor Cilincă, redactor la "Viața liberă", Mirella Aur – redactor șef al cotidianului Monitorul de Galați, Carmen Gabor, realizator de emisiuni la TV Galati, și Mihai Costache, realizatorul "Cafeluței" de la Pro TV Galați. "Ca unul care am fost, sunt și voi fi independent politic, sunt onorat să primesc un premiu respectabil pentru opiniile mele, fără să fi fost dat mai întâi în judecată", a spus colegul nostru. Vicepreședintele la nivel național al PNL, Victor Paul Dobre, i-a înmânat Premiul de Excelență "unui om care a reprezentat România în străinătate, unui domn al politicii românești", ministrului Apărării, Teodor Meleșcanu.

Lansare de secol XXI


"Vrem să dăm Galațiului primul primar liberal al secolului XXI și vrem să-l dăm acum! Vi-l prezint pe un mare învingător: Marius Stan", a anunțat Mircea Cristea lansându-l oficial în cursa pentru primărie pe președintele Clubului de fotbal "Oțelul" Galați. "Eu nu o să fac promisiuni fără acoperire, cum au făcut alții, mă rezum doar la a promite ceea ce pot să fac", a spus Marius Stan. La oameni (politici) și candidați noi, nu putea lipsi "Timpuri Noi", care au încheiat cu un concert pe măsura așteptărilor Gala Premiilor PNL 2008.

Sursa: www.viata-libera.ro cotidial local.

Datenshi
15th March 2008, 13:48
Cred ca la locale e mai important omul decat partidul din care face parte. Din pacate, multi aleg in continuare partidul.

Sorin Blaj
15th March 2008, 16:54
Clar e mai important omul. Greu este sa gasesti omul potrivit si acesta sa mai si doreasca sa se implice intr-o lupta murdara, murdara, murdara.

resita
15th March 2008, 17:30
Lovitura de teatru la Resita.

Dupa ce toata lumea stia ca Vali Rusu este candidatul PLD si dupa ce el si-a inceput campani de aparitii in public ieri s-a produs lovitura de gratie si anume ca Tiberiu Pădurean este candidat din partea PDL. :happy:happy:happy

Sorin Blaj
15th March 2008, 17:39
Cine sunt cei doi? :)

resita
15th March 2008, 17:48
Cine sunt cei doi? :)

Tiberiu Pădurean - viceprimar, a candidat si la alegerile precedente dar a pierdut in fata lui Liviu Spataru - PNL

Vali Rusu - este tanar si prin targ se zvoneste ca ar fi finul lui frunzaerde

Cristian
15th March 2008, 23:47
Cred ca la locale e mai important omul decat partidul din care face parte. Din pacate, multi aleg in continuare partidul.

Pai Penny din cate vezi eu am subliniat ce ma interesa, nu ma atrage partidul PNL, de altfel niciun fel de partid. Eu votez persoana Marius Stan nu partidul respectiv.

Cristian
16th March 2008, 18:54
Candidat al PD-L la functia de primar al Galatiului e Andrei Lisinschi (este OK daca iese si Lisinschi), candidat din partea PNG-CD este Igor Parvu :cry:, din partea PC este Eugen Durbaca, din partea PSD este Dumitru Nicolae (bosorog tampit) :happy

bada_otelul
17th March 2008, 11:50
Candidat al PD-L la functia de primar al Galatiului e Andrei Lisinschi (este OK daca iese si Lisinschi), candidat din partea PNG-CD este Igor Parvu :cry:, din partea PC este Eugen Durbaca, din partea PSD este Dumitru Nicolae (bosorog tampit) :happy

cine wai?!?igor parvu?cel care a reusit performanta unica sa retrogradeze intai Otelul la fotbal si dupa cativa ani si Otelul la handbal?:headbang::headbang::headbang:
e bine macar ca am scurtat serios lista: durbaca si familia,niciolaie si partidul mult iubit,parvu expertul in retrogradari...pfffffffff,pe zi ce trece Stan pare o solutie tot mai buna:rolleyes:

Cristian
17th March 2008, 12:02
Da ma Bada paralelu ala... mama ii zicea "parloaga" :cry:

rob_din
17th March 2008, 15:41
Cristian Diaconescu, vicepreședintele PSD, a declarat, luni, după ședința Biroului Permanent Național, că Sorin Oprescu nu candidează la Primăria Capitalei, prin urmare nu există nicio campanie de strângere de semnături în favoarea acestuia.

"Nu se strâng niciun fel de semnături, nu are niciun fel de susținere acest lucru", a DECLARAT Diaconescu.

"Așteptăm ca până la 6 aprilie să avem la nivel național finalizate procedurile interne", a adăugat vicepreședintele PSD.

Întreaga dezmințire are la bază informații apărute, duminică, în presă, potrivit cărora senatorul social-democrat Sorin Oprescu ar putea candida la Primăria Capitalei ca independent. Posibilul demers survine în contextul în care conducerea PSD nu a luat încă o decizie privind susținerea lui Sorin Oprescu la Primăria Capitalei.

Antena3.ro


Probabil PSD-ul doreste ca nu cumva sa piarda PDL-ul Primaria. Felicitari

Sorin Blaj
17th March 2008, 15:49
Sorin Oprescu este cea mai buna solutie pentru PSD la primaria capitalei. Cred ca este singurul care are sanse.

rob_din
17th March 2008, 16:15
Sorin Oprescu este cea mai buna solutie pentru PSD la primaria capitalei. Cred ca este singurul care are sanse.

Tocmai de aceea refuza sa-l lase sa candideze.

Sorin Blaj
17th March 2008, 16:38
Cred ca Marian Vanghelie trage sforile sa candideze el. Va ramane si fara sectorul 5.

miril
17th March 2008, 18:03
Ceea ce este bine. Ma gandesc si la Parcul cu Platani si la Cotroceni.

Lordliv
19th March 2008, 01:09
BERCEANU ȘI PRIOTEASA, MECI INEGAL PENTRU SCAUNUL CJ


Conform sondajului, șeful social-democraților ar avea 62,85 la sutã, iar cel al democrat-liberalilor 10,40


Indiferent de numele grele ce sunt aruncate pe piață de diverse partide ca și candidați pentru Consiliul Județean (CJ) Dolj, lupta pentru șefia administrației nu pare la fel de strânsă ca aceea pentru Primăria Craiovei. Într-un sondaj realizat recent și prezentat parțial în ediția de ieri a cotidianului nostru, Ion Prioteasa este favorit pentru a dobândi un nou mandat în fruntea CJ Dolj, urmat, nu foarte îndeaproape, de VIP-ul alegerilor locale, senatorul Radu Berceanu. Dacă în Bănie democrat-liberalii par a obține cele mai multe mandate de consilier municipal, în Dolj, situația se schimbă în favoarea PSD.

Lupta care se va da pentru șefia Consiliului Județean Dolj pare a fi, la prima vedere, nu atât de strânsă ca pentru Primăria Craiova. Sondajul care circulă pe sub mână în rândul jurnaliștilor craioveni arată că pentru scaunul de președinte al administrației județene principalii combatanți, în ochii electoratului, sunt președintele PSD Dolj, Ion Prioteasa, și omologul său din fruntea PD-L, Radu Berceanu.
Astfel, la întrebarea “Dacă duminica viitoare ar fi alegeri locale în Craiova, pe cine ați vota, indiferent de ce partid l-ar susține?”, respondenții din localitățile doljene, altele decât Craiova, au decis să-l crediteze pe Ion Prioteasa cu 62,85 la sută, în timp ce Radu Berceanu ar obține doar 10,40 la sută. Balanța dintre cei doi se mai echilibrează când vine vorba despre municipiul Craiova. Actualul președinte al CJ Dolj ar mai fi girat pentru încă un mandat în fruntea administrației de doar 47,69 la sută dintre respondenți. Dacă președintele PSD Dolj ar mai pierde din voturi în Bănie, nu același lucru se poate spune despre liderul PD-L Dolj, care adaugă zestrei pe care ar dobândi-o în județ încă opt procente, ajungând astfel la 18,40 la sută.
Cei doi pot dormi însă liniștiți, în urma lor abia zărindu-se contracandidați precum Constantin Dascălu, vicepreședinte al CJ Dolj, Ion Groza, fost subprefect, Gelu Vișan, consilier județean, sau Dan Mogoș, directorul Autorității de Sănătate Publică Dolj. Pe podiumul laureaților, alături de Prioteasa și Berceanu, urcă la mare distanță Constantin Dascălu, care ar obține doar 3,40 la sută din voturile doljenilor și 4,50 în Craiova. În urma sa vine liberalul Ion Groza, care ar dobândi procente relativ asemănătoare de la electoratul din Dolj (3,1) și din Craiova (3,6). Subiecții sondajului realizat de COS dau dovadă că sunt indeciși și când vine vorba despre desemnarea președintelui CJ Dolj. Din acest punct de vedere, craiovenii sunt mai puțin hotărâți în a vota un candidat sau altul, sondajul relevând că 14,1 la sută dintre cei chestionați sunt indeciși, în timp ce la județ un procent de 12,84 la sută.

PD-L cu Craiova, PSD rămâne cu județul

În zona partidelor politice, PSD conduce în preferințele electoratului doljean, în timp ce PD-L își atrage de partea sa opțiunile politice din Craiova. Astfel, în cazul unui scrutin electoral, care ar avea loc duminică, PSD ar obține prin vot, de la electoratul din Dolj, 38,15 la sută, în timp ce doar 23,5 la sută dintre respondenți ar vota cu social-democrații. De partea cealaltă, PD-L ar obține mai multe voturi de la craioveni, care ar gira formațiunea cu 28,47 la sută, în timp ce democrat-liberalii conduși de Radu Berceanu ar fi votați de 24,56 la sută dintre doljenii chestionați în sondaj.



PRM, între pragul electoral și tușă pe patru ani

După patru ani de mandat în fruntea țării, liberalii aflați la guvernare ar obține un scor considerat de unii bun, de alții insuficient. În cazul unor alegeri, ce ar avea loc în mai puțin de-o săptămână, candidații PNL ar obține de la electoratul doljean 12,01 procente, în timp ce simpatizanții partidului din Craiova ar mări cota formațiunii la 15,86 la sută. De remarcat că PRM, un partid cu ceva procente în anii anteriori, confirmă căderea liberă în care se află de ceva vreme. Formațiunea condusă de Corneliu Vadim Tudor n-ar trece pragul electoral, dacă ar fi după votanții din județ, care creditează PRM cu 4,68 la sută. Scorul partidului este ridicat de simpatizanții din Craiova, care plasează PRM peste pragul electoral cu 6,9 la sută.

rob_din
20th March 2008, 13:23
PSD și-a desemnat candidatul la Primăria Capitalei. este vorba de actualul primar al sectorului 5, Marian Vanghelie. Joi, Marian Vanghelie s-a întâlnit cu Miron Mitrea, coordonatorul de campanie al social-democraților, Titus Corlățean, secretarul general al partidului și Mircea Geoană, președintele partidului. În urma discuțiilor, s-a stabilit că Vanghelie va reprezenta PSD în bătălia pentru fotoliul de primar general la București. Printre ceilalți posibili candidați PSD a mai fost vehiculat și numele lui Sorin Oprescu, dar până la urmă partidul a optat pentru actualul primar al sectorului 5.

Mircea Geoană a declarat după anunțarea candidaturii pentru București că "Marian Vanghelie este sprijinit de mine și de organizație. Cred că este o propunere combativă și de succes". Referitor la o eventuală candidatură ca independent al lui Sorin oprescu, Geoană a spus că "acesta este riscul lui, noi îl sprijinim pe Vanghelie".

Tot joi s-au desemnat și candidaturile primăriilor de sectoare. La sectorul 1, va candida Dan Tudorache, la sectorul 4, Vasile Mihalache, iar la sectoul 2 Neculai Onțan. Celelalte candidaturi de sectoare sunt încă în dezbatere.




Un partid ridicol.

miril
20th March 2008, 14:02
Stire buna de...almanahe.

J.Bond
20th March 2008, 14:38
PSD = VANGHELIE :cry: (Bucuresti) :cry:

Eu zic totusi sa asteptam pana luni, cand vor decide ILIESCU&NASTASE.
Geoana nu-mi inspira nimc.:)

Sorin Blaj
20th March 2008, 16:48
PSD și-a desemnat candidatul la Primăria Capitalei. este vorba de actualul primar al sectorului 5, Marian Vanghelie. Joi, Marian Vanghelie s-a întâlnit cu Miron Mitrea, coordonatorul de campanie al social-democraților, Titus Corlățean, secretarul general al partidului și Mircea Geoană, președintele partidului. În urma discuțiilor, s-a stabilit că Vanghelie va reprezenta PSD în bătălia pentru fotoliul de primar general la București. Printre ceilalți posibili candidați PSD a mai fost vehiculat și numele lui Sorin Oprescu, dar până la urmă partidul a optat pentru actualul primar al sectorului 5.

Mircea Geoană a declarat după anunțarea candidaturii pentru București că "Marian Vanghelie este sprijinit de mine și de organizație. Cred că este o propunere combativă și de succes". Referitor la o eventuală candidatură ca independent al lui Sorin oprescu, Geoană a spus că "acesta este riscul lui, noi îl sprijinim pe Vanghelie".

Tot joi s-au desemnat și candidaturile primăriilor de sectoare. La sectorul 1, va candida Dan Tudorache, la sectorul 4, Vasile Mihalache, iar la sectoul 2 Neculai Onțan. Celelalte candidaturi de sectoare sunt încă în dezbatere.



Un partid ridicol.

O veste buna. PSD va pierde si sectorul 5. :ok:

Bumbescu
20th March 2008, 17:31
Este incredibil ca va candida almanahe:happy:
Intr-adevar, au pierdut si sectorul 5, sunt complet cretini psd-istii astia. Pe langa faptul ca nu are din start sanse, magraonul ala reprezinta si o jignire la adresa bucurestenilor, sunt convins ca nici macar psd-istii nu il vot vota decat in proportie de 50%. Oricat de comunist inchistat ai fi nu poti sa pui votul pe tiganul ala analfabet pt ca te autodesconsideri.

Sorin Blaj
20th March 2008, 19:16
Inseamna ca electoratul din sectorul 5 ...

Liviu
20th March 2008, 19:20
Acelasi PSD care merge pe interese de grup, nici nu conteaza daca vor castiga sau nu... sa razi sau sa plangi ? Un analfabet, care a mai candidat si a fost facut praf de Videanu si care nu a facut mai nimic in sectorul lui in 8 ani. Motivatia alegerii sale data de un mahar din PSD: "Ne bazam pe faptul ca 76% din bucuresteni nu au studii superioare". :shock: Adica se regasesc in Vanghelie. :happy

Tot joi s-au desemnat și candidaturile primăriilor de sectoare. La sectorul 1, va candida Dan Tudorache, la sectorul 4, Vasile Mihalache, iar la sectoul 2 Neculai Onțan. Celelalte candidaturi de sectoare sunt încă în dezbatere
De Tudorache n-am auzit si cred ca nici 80% din cetatenii din S1. Ontanu isi face treaba, nu prea cu spor dar probabil va castiga sectorul. Mihalache si-a facut treaba cand a fost mai demult primar si se va bate cu Piedone si candidatul PD, actualul ******* de primar al S4 e inexistent ca prezenta, ultima oara a fost vazut in concediu in Bulgaria, se plictisise de stat in Delta.

Bumbescu
20th March 2008, 19:41
Inseamna ca electoratul din sectorul 5 ...

.....:D

rob_din
20th March 2008, 20:14
Este incredibil ca va candida almanahe:happy:
Intr-adevar, au pierdut si sectorul 5, sunt complet cretini psd-istii astia. Pe langa faptul ca nu are din start sanse, magraonul ala reprezinta si o jignire la adresa bucurestenilor, sunt convins ca nici macar psd-istii nu il vot vota decat in proportie de 50%. Oricat de comunist inchistat ai fi nu poti sa pui votul pe tiganul ala analfabet pt ca te autodesconsideri.

Cred ca uiti cine a fost pana acum primar in Capitala.
In plus nu stiu ce legatura are daca este sa nu tigan. Dar ma rog, rasismul unora este penibil

rob_din
20th March 2008, 20:16
Acelasi PSD care merge pe interese de grup, nici nu conteaza daca vor castiga sau nu... sa razi sau sa plangi ? Un analfabet, care a mai candidat si a fost facut praf de Videanu si care nu a facut mai nimic in sectorul lui in 8 ani. Motivatia alegerii sale data de un mahar din PSD: "Ne bazam pe faptul ca 76% din bucuresteni nu au studii superioare". :shock: Adica se regasesc in Vanghelie. :happy

De Tudorache n-am auzit si cred ca nici 80% din cetatenii din S1. Ontanu isi face treaba, nu prea cu spor dar probabil va castiga sectorul. Mihalache si-a facut treaba cand a fost mai demult primar si se va bate cu Piedone si candidatul PD, actualul ******* de primar al S4 e inexistent ca prezenta, ultima oara a fost vazut in concediu in Bulgaria, se plictisise de stat in Delta.

Ontanu e unul din cei mai mari mafioti din Romania. Din cauza unui individ ca asta pe care l-am votat in 2000 am jurat ca nu voi mai vota niciodata.
Probabil pentru Oprescu mi-as fi incalcat promisiunea dar au avut grija pesedistii sa mi-o respect

resita
20th March 2008, 22:47
Intilnire PSD- PNL la Vila Lac 1 pentru incheierea unui acord :happy:happy

Sustinerea candidatilor in turul doi si pact de neagresiune :drak:

Liderii PSD si PNL s-au intilnit din nou la Vila Lac 1 pentru a discuta despre incheirea unui acord pentru sustinerea reciproca a candidatilor in turul al doilea de scutin si a unui pact de neagresiune. Surse social-democrate au declarat ca se va propune si o intelegere pentru o eventuala guvernare comuna dupa viitoarele alegeri generale. Din delegatia PNL fac parte premierul Tariceanu, vicepresedintele Ludovic Orban si Dan Motreanu, iar din partea PSD participa Mircea Geoana, Adrian Nastase si Miron Mitrea. Vila Lac 1 este pazita de jandarmi.

Discutiile dintre liderii PSD si PNL au inceput in jurul orei 17.00 si delegatiile celor doua partide sint conduse de Calin Popescu Tariceanu si Mircea Geoana.

Sursele citate spun ca aceasta ar fi ultima intilnire si ca PSD asteapta un raspuns clar din partea liberalilor. Este vorba despre incheirea unei intelegeri privind sustinerea reciproca a candidatilor in turul al doilea de scrutin in alegerile locale si a unui pact de neagresiune. Propunerea cu care vine PSD la discutii se refera si la prelungirea pactului de neagresiune in campania electorala pentru alegerile parlamentare si mai departe, in functie de scorul obtinut, incheierea unei intelegeri pentru o guvernare comuna.

Aceste teme au fost abordate si la intilnirea precedenta, dar nu s-a ajuns la un acord. Liderii PNL nu au formulat atunci un refuz categoric, cerind un termen de gindire. Reticenta liberalilor se leaga de faptul ca o colaborare transpareanta cu PSD ar fi un mesaj prost pentru electoratul PNL, ceea ce ar dezavantaja partidul.

Ulterior acestei intilniri, liderii PNL si PSD au dat unda verde incheierii unor colaborari in judete sub motivul unei administratii eficiente. La inceputul acestei saptamini, la Botosani PNL si PSD au convenit deja asupra unui pact de colaborare in alegerile locale.

Buna parte din discutii se vor axa, potrivit surselor Hotnews.ro, asupra situatiei din Bucuresti dupa anuntarea de catre Mircea Geoana a candidaturii lui Marian Vanghelie.

Social-democratii vor sa obtina din partea PNL sustinerea intr-un eventual tur doi al lui Marian Vanghelie.Lucrurile nu sint insa simple si discutiile se anunta tensionate, liberalii spunind la intilnirea anterioara ca ar putea sa sustina candidatura lui Sorin Oprescu. Acesta este considerat de PNL cu sanse mai mari si mai aproape de profilul de candidat pe care electoratul liberal l-ar putea accepta.

Desi Mircea Geoana a anuntat oficial candidatura lui Vanghelie si acesta deja a intrat in campanie, anumiti lideri din partid, cum ar fi Ion Iliescu, nu sint de acord si vor incerca luni la Biroul Permanent, unde se va face validarea candidaturii, sa forteze retragerea acestuia si numirea lui Sorin Oprescu.

Informatiile care vorbeau despre intentia lui Oprescu de a candida ca independent, au fost infirmate chiar de el. " Nu am discutat niciodata in partid sau cu Geoana o asemenea posibilitate". Pe de alta parte, Miron Mitrea, unul dintre sustinatorii vehementi ai lui Vanghelie, a declarat ca daca Oprescu doreste sa candideze ca independent trebuie sa parasesca partidul.

Surse social-democrate sustin ca Geoana a fost presat sa ia aceasta decizie si sa-l anunte pe Vanghelie de organizatia PSD Bucuresti, care a amenintat cu o razmerita. Mai mult chiar, Vanghelie a batut cu pumnul in masa si a spus ca nu va da niciun ban pentru campanie in cazul in care nu va fi propus candidat la primaria Capitalei.

Bumbescu
21st March 2008, 10:46
Cred ca uiti cine a fost pana acum primar in Capitala.
In plus nu stiu ce legatura are daca este sa nu tigan. Dar ma rog, rasismul unora este penibil

Penibil esti tu si ti-am mai spus-o de cateva ori pana acum.
Problema nu e ca vanghelie e tigan, ci ca e tigan imputit, scandalagiu, analfabet si violent. Daca il puneau pe madalin voicu de exemplu nu era nici o problema.

Cristian
22nd March 2008, 20:30
http://img119.imageshack.us/img119/1368/image03221915tv263sz8.jpg (http://imageshack.us)

moty
22nd March 2008, 20:44
pe asta-l sustii tu, Cristi?

Sorin Blaj
22nd March 2008, 20:57
Sigur nu. :)

Cristian
22nd March 2008, 21:18
pe asta-l sustii tu, Cristi?

Nu moty, eu il sustin pe Marius Stan care candideaza din partea PNL :D Am vazut emisiunea in care si-a lansat candidatura candidatul Andrei Lisinschi la Express TV.

Sorin Blaj
28th March 2008, 16:42
Se pare ca Vasile Blaga va fi candidatul PDL pentru primaria Bucurestiului: http://www.newsin.ro/alegeri-blaga.php?cid=view&nid=b4b7464e-d7bf-4fbe-97ba-07d3f5a68f35&hid=media

axybasevi
3rd April 2008, 21:58
Interesante discutiile voastre si la fel ca in politica exista multe pareri pro si la fel de multe contra. Consider ca fiecare trebuie sa-si sustina punctul de vedere (mai putin cei care injura :) ). de asemenea, daca adminii imi permit, as dori sa va recomand un site despre alegerile locale din iunie. Este vorba despre Alegeri Locale (http://www.alegeri-locale.eu/index.html). Mi se pare interesant ca are sute de stiri numai despre alegeri locale din toata Romania. Succese multe va doresc !

Romeo
4th April 2008, 09:56
de 18 ani asteptam sa ne vedem orasul curat, fara gropi, fara asfalt din care creste iarba. In schimb ni se pun 3 cosuri de gunoi pe 50 metri, in centru, unde se plimba primarul si tot acolo se pun pavele dupa ce se sparge gresia pusa acum 10 ani. Se reasfalteaza la fiecare 10 ani sau chiar mai des daca pe strada aia sta vreun smecher si multe alte strazi raman in paragina, desi cei d epe acolo isi platesc impozitele regulat. Primaria este plina de consilieri al carui singur obiectiv este sa-si ia salariul din bugetul local. Orice cersetor poate face acelasi lucru pe care-l fac consilierii. La pollul de mai sus trebuia adaugata inca o optiune: nu votez! Cei care nu au beneficiat de nimic din ceea ce primaria trebuia sa faca, sau li s-au schimbat felinarele de pe strada desi celealte functionau au cea mai buna optiune in "nu votez". Astfel nu va veti legat dreptul vostru de parazitii care toaca bugetul local.
Cu exceptia lui Base care a facut multa galagie cat a fost primar, puteti spune ca s-a vazut ceva in Bucuresti de pe urma celor care au venit dupa 1990 ?

Gabri3l
8th April 2008, 14:20
Vasile Blaga este candidatul PDL la Primaria Capitalei... si totodata si viitorul primar(adaug eu):))

miril
8th April 2008, 15:45
La prima vedere nu ma deranjeaza. Blaga.

Sorin Blaj
8th April 2008, 16:33
Principalii candidati la primaria capitalei sunt Vasile Blaga (PDL), Miron Mitrea (PSD) si Ludovic Orban (PNL). Candidatii secundari sunt Cozmin Gusa (PIN) si Aurelian Pavelescu (PNTCD-PNG).

rob_din
8th April 2008, 16:53
Inca o runda de alegeri la care nu ma duc. Mai bine imi tai o mana decat sa votez cu mafioti precum Blaga si Mitrea. Rusine

Bumbescu
8th April 2008, 19:00
Principalii candidati la primaria capitalei sunt Vasile Blaga (PDL), Miron Mitrea (PSD) si Ludovic Orban (PNL). Candidatii secundari sunt Cozmin Gusa (PIN) si Aurelian Pavelescu (PNTCD-PNG).

Desi in poll am votat pnt-cd nu cred ca voi face asa, Pavelescu ala este mult prea prost.
In rest....jale:
Blaga-fost FSN-ist-nu pot
Mitrea-mai bine mort
Orban- un lautar la primarie? e scarbos si libidinos, ma mai gandesc
Gusa- horror
Pavelescu-creier de bibilica
Mai e si odiosul ala de la conservatori, codrin stefanescu-Doamne ce vierme....

resita
8th April 2008, 19:05
Principalii candidati la primaria capitalei sunt Vasile Blaga (PDL), Miron Mitrea (PSD) si Ludovic Orban (PNL). Candidatii secundari sunt Cozmin Gusa (PIN) si Aurelian Pavelescu (PNTCD-PNG).

aveti de unde sa alegeti :happy:happy:happy:happy

Bumbescu
8th April 2008, 19:09
Am belit-o:D

resita
8th April 2008, 19:14
Am belit-o:D

E belita de mult la voi :evil:

apropo, Prigoana nu mai candideaza?

moty
8th April 2008, 19:15
Cu Prigoana parca as vota, dar mi-e ca va intra si el in clubul marilor dezamagiri :(

Sorin Blaj
8th April 2008, 20:04
Se zvoneste ca Prigoana va fi contracandidatul PDL la sectorul 5.

rob_din
8th April 2008, 21:56
E belita de mult la voi :evil:

apropo, Prigoana nu mai candideaza?

Asta ar fi cireasa pe coliva Bucurestiului:)

resita
9th April 2008, 09:48
Oprescu mai candideaza sau nu, independent?

Sorin Blaj
9th April 2008, 12:59
Se pare ca va candida independent.

resita
9th April 2008, 13:44
Sorine@ la voi tot Marinescu este primar? parca asa il cheama

miril
9th April 2008, 13:58
Se zvoneste ca Prigoana va fi contracandidatul PDL la sectorul 5.

L-as sustine caci speranta moare ultima. Singurul, motiv...potential, Progresul Bucuresti. La echipa de fotbal, ma refer.

Romeo
9th April 2008, 13:59
Principalii candidati la primaria capitalei sunt Vasile Blaga (PDL), Miron Mitrea (PSD) si Ludovic Orban (PNL). Candidatii secundari sunt Cozmin Gusa (PIN) si Aurelian Pavelescu (PNTCD-PNG).

nu pot fi decat spectator la alegerile din Bucuresti. De pe poll lipseste optiunea "nu votez", cea mai cinstita alegere de altfel.
Blegu este impins de PD-L, este doar un test pentru Basescu. Daca el convinge bucurestenii sa-l voteze pe Blaga, poate ajunge chiar prim ministru in ianuarie.
Mitrea este testul PSD, daca nici asta nu iese, poate renunta definitiv si sa nu se mai prezinte niciodata la primaria capitalei.
Orban va arata PNL-ului pe ce poate miza in sondaje, daca va iesi primar Base va trebui sa se gandeasca serios la oamenii pe care (nu-i) are in PDL.
Gusa ? Nesimtire crasa. Anul trecut era alergat pe strada de un bucurestean si acum cheltuie fonduri intr-o campania in care nu va avea nici 5 %
Pavelescu ? de ce sa nu cheltuie un ban, daca fraierii din tara asta platesc pentru circul democratic

Sorin Blaj
9th April 2008, 19:32
Sorine@ la voi tot Marinescu este primar? parca asa il cheama

Martinescu, de 12 ani. Un om slab, care nu a facut nimic pentru oras.

Romeo
10th April 2008, 17:55
Martinescu, de 12 ani. Un om slab, care nu a facut nimic pentru oras.

totusi, daca a stat 12 ani, ori este apreciat de votanti, ori merita. Sechelariu si Funar au fost si ei apreciati de alegatori si presa s-a opintit din rasputeri sa le manjeasca imaginea si sa convinga suficient de multi votanti sa fie impotriva celor doi. Acum 4 ani Seche a ajuns in turul II (deci a terminat pe 2), iar Funar a fost intrecut de Rus si de unul din papagalii PD-L.
Poate ca primarii nostri nu vor sau nu pot sa faca mai mult, asa cum vrem noi.

Sorin Blaj
10th April 2008, 19:39
Nici una, nici alta.

miril
11th April 2008, 10:30
Bodu e cu noi! In Cotroceni. Dupa...prigoana de la PD-L.

rob_din
11th April 2008, 14:48
Sinucidere in direct: candidatul la primaria Capitalei este Cristian Diaconescu. In aceste conditii Gusa si Orban pot spera la turul 2

Romeo
11th April 2008, 15:15
IN BUCURESTI NU SE MAI CITESC ALMANAHE
Diaconescu este un politician de gen Nastase, stie sa vorbeasca dar nu sa se impuna. Nu stiu daca are pete la dosar si asta poate fi un atu. Gusa este ceva ce trebuie respins, altceva in afara de dat din gura nu este capabil, un eemplar de tupeu de ********. Eu zic ca va fi o lupta interesanta intre mamaligile Blaga - Diaconescu si liberal-tupeistul Orban.

Liviu
11th April 2008, 16:12
Diaconescu este un politician de gen Nastase, stie sa vorbeasca dar nu sa se impuna. Nu stiu daca are pete la dosar si asta poate fi un atu. Gusa este ceva ce trebuie respins, altceva in afara de dat din gura nu este capabil, un eemplar de tupeu de ********. Eu zic ca va fi o lupta interesanta intre mamaligile Blaga - Diaconescu si liberal-tupeistul Orban.
Administratiile locale n-ar fi trebuit politizate. Noi alegem un manager, practic un administrator, ce legatura o avea asta cu politica... in fine...
Cel mai convenabil pentru toata lumea era sa candideze Marean, oricum nu intra in turul 2 iar cei din sectorul 5 scapau de el.:D

Mai ieri Gusa, zicea ca vrea sa desfiinteze gara de N si sa faca una mai spre margine, pe locul ramas liber sa planteze vile, blocuri, mall-uri. Plimba-ti ursu' carpatin in alta parte mai Gusha ! :rosu:

Bodu e cu noi! In Cotroceni. Dupa...prigoana de la PD-L.
Bodu asta pana la urma si-a facut echipa de fotbal ca asa zicea ? :cool:

Dupa ala cu 3 la romana vine ala cu 3 la matematica ? :o:

Romeo
11th April 2008, 18:40
Administratiile locale n-ar fi trebuit politizate. Noi alegem un manager, practic un administrator, ce legatura o avea asta cu politica... in fine...
Cel mai convenabil pentru toata lumea era sa candideze Marean, oricum nu intra in turul 2 iar cei din sectorul 5 scapau de el.:D

Mai ieri Gusa, zicea ca vrea sa desfiinteze gara de N si sa faca una mai spre margine, pe locul ramas liber sa planteze vile, blocuri, mall-uri. Plimba-ti ursu' carpatin in alta parte mai Gusha ! :rosu:



vom ajunge sa deplangem Consiliile Po****re d epana in 1989, acolo cel putin nu se cheltuiau banii pentru "anumite" firme, iar dupa cutremurul din 1977 unele orase s-au ales cu cladiri moderne in centru si cu blocuri consolidate, locatarii fiind mutati in alte blocuri. La un cutremur de nivelul celui din 1977 sau mai mare, ce vor face ghinionistii ?
Politizarea asta nu exclude candidaturile independente si au fost independenti preferati partidelor, dar in orasele mari nu ai mari sanse sa-i cunosti pe alesi, ceea ce spuneam si la votul uninominal, deci practic votezi partidul sau nu te prezinti.
Ideea cu mutarea garii de nord a fost a prostanacului, dar el era mai rezonabil, o muta la Basarab. O cheltuiala imensa pentru a face un Mall ? Cam asta e ideea PSD-ului, facem ca sa ne aflam in treaba, au probat asta in Ploiesti, inlocuind asfalt cu pavele.

resita
12th April 2008, 15:12
Vadim i-a propus lui Sorin Oprescu să candideze pentru PRM la primarie :D

Balaci
12th April 2008, 16:15
Nu se va intampla. Oricum, Oprescu are ceva sanse ca independent, poate chiar e mai bine asa pentru el:ok:

Tyler Durden
12th April 2008, 18:20
Vadim i-a propus lui Sorin Oprescu să candideze pentru PRM la primarie :D

S-ar sinucide din punct de vedere politic, daca ar da curs invitatie.

YoYoyOi
12th April 2008, 22:50
tocmai am venit de la lansarea candidatilor PDL Dej la alegerile locale. Foarte multa lume. Chiar nu ma asteptam. Sala Sporturilor a fost plina ochi, mai multi oameni au stat in picioare decat locurile pe scaune :groggy:
A fost prezenta toata spuma pdl-ista a Clujului in frunte cu Boc, Tise, Buda, Pacurar, Stamatian si Hardau.

rob_din
12th April 2008, 23:19
tocmai am venit de la lansarea candidatilor PDL Dej la alegerile locale. Foarte multa lume. Chiar nu ma asteptam. Sala Sporturilor a fost plina ochi, mai multi oameni au stat in picioare decat locurile pe scaune :groggy:
A fost prezenta toata spuma pdl-ista a Clujului in frunte cu Boc, Tise, Buda, Pacurar, Stamatian si Hardau.

Ne-ai emotionat la culme cu acest mesaj. Cu adevarat vibranta atmosfera.

Daca aia e spuma pdl-ista de la cluj e clar cu ce partid de doi bani avem de-a face. Mai lipsea Elena Basescu pentru a mai ridica un pic nivelul de inteligenta al sefilor PDL

YoYoyOi
12th April 2008, 23:22
aia e conducerea PDL pe Cluj, care-i problema ta, tanga?
te strange elasticul?

Balaci
12th April 2008, 23:24
Boc=papagal
Tise=mafiot tanar (vorba lui Baselu')
Buda= cretin increzut
urmatorii doi nu ii cunosc
Hardau=no comment

resita
13th April 2008, 09:20
Adrian Copilul Minune candideaza din partea PSD pentru un post de consilier la Stefanesti - Ilfov

:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Romeo
13th April 2008, 12:12
Adrian Copilul Minune candideaza din partea PSD pentru un post de consilier la Stefanesti - Ilfov

:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

el castiga si daca nu se asocia partidului, candidatii la consilieri sunt necunoscuti d emajoritatea alegatorilor. Probabil vrea sa-i faca o minune celuilalt Adrian din partid ca sa fie si el ales undeva.

torinezu
13th April 2008, 20:04
Adrian Copilul Minune candideaza din partea PSD pentru un post de consilier la Stefanesti - Ilfov

:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

ceva mai jenant si penibil nu se putea! in ce hal a ajuns psd!:headbang:

moty
13th April 2008, 21:43
Adrian Copilul Minune candideaza din partea PSD pentru un post de consilier la Stefanesti - Ilfov

:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

De tot rasu', de tot plansu'!

Balaci
14th April 2008, 10:34
Nu vad ce atata tam-tam pentru o candidatura intr-o comuna din Ilfov. Pana la urma nu e Adrian Copilu Minune mai rau decat doamna lector Udrea Cocosel, ba intr-un fel e chiar mai sincer (hop, hop). Pe ce loc este el pe liste, chiar? Asta a spus cineva? E primul pe lista? Al 5-lea? Al 8-lea?
Ce revolta generala. Daca omul are succes la Stefanesti, nu vad care e problema.

rob_din
14th April 2008, 12:19
Nu vad ce atata tam-tam pentru o candidatura intr-o comuna din Ilfov. Pana la urma nu e Adrian Copilu Minune mai rau decat doamna lector Udrea Cocosel, ba intr-un fel e chiar mai sincer (hop, hop). Pe ce loc este el pe liste, chiar? Asta a spus cineva? E primul pe lista? Al 5-lea? Al 8-lea?
Ce revolta generala. Daca omul are succes la Stefanesti, nu vad care e problema.

Ai dreptate partial. Stirea e penibila (PSD-ul a ajuns un partid ridicol), dar mai penibil e spre exemplu faptul ca Udrea a fost sefa cancelariei prezidentiale. Asta e nivelul politicii de la noi

Sorin Blaj
16th April 2008, 11:50
Sorin Oprescu si-a anuntat candidatura la Primaria Capitalei ca independent.

Bumbescu
16th April 2008, 12:52
Sorin Oprescu si-a anuntat candidatura la Primaria Capitalei ca independent.

E bine, psd-istii nici nu vor intra in turul 2....e misto de urmarit acum daca-l da vanghelie afara din partid pe oprescu:happy
In ce hal a ajuns si oprescu, sa fie pus la zid de un tigan analfabet si dat afara din partid, cred ca-i cel mai bun exemplu de "te bagi in tarate, te mananca porcii"

rob_din
16th April 2008, 13:52
E bine, psd-istii nici nu vor intra in turul 2....e misto de urmarit acum daca-l da vanghelie afara din partid pe oprescu:happy
In ce hal a ajuns si oprescu, sa fie pus la zid de un tigan analfabet si dat afara din partid, cred ca-i cel mai bun exemplu de "te bagi in tarate, te mananca porcii"

Isi da el demisia, nu-l da nimeni afara. Si e ultima oara cand mai raspund la comentarii rasiste. Inca te crezi in secolul 15 probabil

Bumbescu
16th April 2008, 15:50
Isi da el demisia, nu-l da nimeni afara. Si e ultima oara cand mai raspund la comentarii rasiste. Inca te crezi in secolul 15 probabil

Dar nu te-a rugat nimeni sa-mi raspunzi iubitule.:D
Comentarii rasiste vede doar mintea ta creata.
Vanghelie e tigan? este...
e analfabet? este....
deci care-i problema?

sec 15? dezvolta te rog, nu de alta dar termenul mi-e teama ca era cam incipient la vremea aia(singurii asupriti erau evreii)....oricum stramosii lui vanghelie nu plecasera inca de pe plaiurile natale...

resita
18th April 2008, 20:13
Candidati pentru primaria Resita care conteaza :D

Liviu Spătaru – PNL actual primar
Tiberiu Pădurean – PDL
Vasile Mircea Zaberca - PSD
Alimpe Domășnean – PNȚCD.

Candidati pentru sefia Consiliului Judetean Caras Severin:

Sorin Frunzaverde - PDL
Horia Irimia - PNL
Ioan Mocioalca - PSD

Sorin Blaj
18th April 2008, 21:21
Are vreo sansa Horia Irimia?

resita
18th April 2008, 21:37
Are vreo sansa Horia Irimia?

nici o sansa

din cate se pare frunza va castiga din turul I, culmea acest lucru este dorit si de unele persoane din cadrul PNL-ului (membrii marcanti, chiar primarii) din orasele mai mici unde se stie sigur ca primarul va iesi din primul tur, daca se organizeaza turul II doar pt. consiliul judetean vor fi cheltuieli inutile suportate de administratia locala respectiva iar interesul va fi scazut


De ex. in Caransebes actualul primar, Ion Marcel Vela - PNL, va castiga din primul tur fara probleme. Ceea ce a facut el in oras nu se poate descri in cuvinte

Balaci
18th April 2008, 21:47
Ce a facut? Ma facusi curios...

resita
18th April 2008, 21:57
Ce a facut? Ma facusi curios...

a adus orasul sus de tot, a atras peste investitorii straini care ofera peste 5.000 de locuri de munca, rata somajului este undeva la 2,-3%, a reabilitat toate cladirile vechi, a facut peste 30 fantani artiziene si potabile (fiecare intersectie beneficiaza de asa ceva) a adus orasul pe locul 2 la curatenie din romania pe anul 2006, in prag de sarbatori arata bestial (atat realitatea cat si antena 3 au laudat orasul pt. impodobirea din perioada sarbatorilor de iarna) etc

sincer un asa primar isi doresc si resitenii dar el a spus clar ca nu pleaca din caransebes

Poate sorin a fost prin zona si poate sa isi spuna si el parerea

rob_din
18th April 2008, 22:00
a adus orasul sus de tot, a atras peste investitorii straini care ofera peste 5.000 de locuri de munca, rata somajului este undeva la 2,-3%, a reabilitat toate cladirile vechi, a facut peste 30 fantani artiziene si potabile (fiecare intersectie beneficiaza de asa ceva) a adus orasul pe locul 2 la curatenie din romania pe anul 2006, in prag de sarbatori arata bestial (atat realitatea cat si antena 3 au laudat orasul pt. impodobirea din perioada sarbatorilor de iarna) etc

sincer un asa primar isi doresc si resitenii dar el a spus clar ca nu pleaca din caransebes

Fantastic, oare cum se face clasamentul la curatenie? Asta e probabil inca unul din acei oameni politici care isi platesc laudatori. Oare cat la suta i-a revenit din aducerea acelor investitori straini?

resita
18th April 2008, 22:03
Fantastic, oare cum se face clasamentul la curatenie? Asta e probabil inca unul din acei oameni politici care isi platesc laudatori. Oare cat la suta i-a revenit din aducerea acelor investitori straini?

nu stiu si nici nu ma intereseaza atat timp cat a creat locuri de munca si cat timp este bine vazzut pt. realizarile sale

hai ca de tine sunt lamurit de mult asa ca parerea ta chiar nu ma intereseaza

daca ai fi fost de prin partile locului ai fi stiut cum sta treaba dar asa ...vorbesti doar ca sa te afli in treaba

Sorin Blaj
18th April 2008, 22:09
Am trecut acum un an prin Caransebes si sincer nu am sesizat nicio modificare majora.

Ca si comparatie, si in Lugoj au venit cateva firme care au absorbit forta de munca, dar orasul arata jalnic, ca dupa razboi, te lovesti de gropi la tot pasul, se face curatenie de Craciun, de Pasti si de alegeri. Strazile sunt un dezastru, cladirile vechi stau sa pice si nu ma refer la cele particulare, ci la cele publice (repara la Muzeu de vreo doi ani de zici ca reconstituie statui ale lui Michelangelo nu altceva).

In oras nu se investeste decat in ziua berii, vinului, ruga Lugojana etc.

Nu tu atragere de fonduri europene, nu tu constructie de locuinte ANL, nu tu sistematizare. Se construieste ca la nebuni, fara niciun orizont, fara un plan, fara nimic, haotic. Constructii de cinci etaje langa altele doar cu parter. Nu tu vreun cartier nou. Ce sa mai vorbesc de canalizari, asfaltari au alte lucrari de genul asta.

Adevarul este ca actualul primar a daramat orasul de 12 ani. Apropo de fantani, doar atat a facut, fantani in fiecare cartier din oras. Prea putin.

Este primar PD, dar e vai de mama lui.

Balaci
18th April 2008, 22:09
Sa fiu on-topic: La Tg Jiu candidatii importanti (in ordinea sanselor) sunt:

Florin Carciumaru (actualul primar-PSD)
Doru Tascau (PNL)
Gheorghe Novac (PDL)

La Consiliul Judetean:

Ion Calinoiu (PSD)
Ionel Mantog (PDL)
Ilie Morega (PNL)
Nicolae Mischie (PNG :shocked:)

Favoriti in judet: la Carbunesti actualul primar interimar Calina (PSD), la Motru actualul primar Hanu (PSD, fost PRM), la Rovinari primarul Filip (cred tot PSD), la Sadu nu prea stiu.

La Tg Jiu Carciumaru are sanse foarte mari sa iasa din primul tur (iarasi), la Cons. Jud. e mai complicata treaba, oricum toate variantele sunt perdante acolo (indivizi sinistrii in corpore).

resita
18th April 2008, 22:13
sorine, la lugoj voi aceti noroc cu papucarii. (nu stiu cum cheama firma respectiva)

oricum mie mi se pare ca lugoj-ul nu mai este ce era acum 8-10 ani atunci cand univ. dragan era in floare

ps. 4 ani am stat in lugoj :ok:

Sorin Blaj
18th April 2008, 22:15
Adevarul este ca Lugojul are nevoie de un om gospodar, care sa tina la oras si sa vrea sa faca treaba, nu de oamanei care sa-si vada doar interesul personal si sa fie deja plictisiti de aceasta demnitate publica. Cel putin asa il percep eu pe Martinescu, un plictisit, se multumeste cu putin si il doare in basca de oras.

Chiar nu imi dau seama cum a reusit sa castige trei mandate la rand.

Sorin Blaj
18th April 2008, 22:23
sorine, la lugoj voi aceti noroc cu papucarii. (nu stiu cum cheama firma respectiva)

oricum mie mi se pare ca lugoj-ul nu mai este ce era acum 8-10 ani atunci cand univ. dragan era in floare

ps. 4 ani am stat in lugoj :ok:

Universitatea este in floare si acum, cel putin de domeniul asta poti sa raspund in cunostinta de cauza. :)

Papucarii? Da, Rieker sunt tari, dar platesc prost. Au probleme anul asta si vor trebui sa ridice stacheta la salarii. Anul trecut a investit intr-o fabrica, firma suedeza Autoliv, care platesc bine. Mai mult, au atras salariati chiar de la Rieker, de au intrat astia in fibrilatii. :)

Dar mai sunt firmele Mondial (acum Villeroy & Boch), Werzalit, Honeywell.

Oricum, primarul nu are niciun merit, doar ca a taiat panglica la inaugurari. :)

resita
18th April 2008, 22:27
Universitatea este in floare si acum, cel putin de domeniul asta poti sa raspund in cunostinta de cauza. :)



da? sincer din ce am aflat eu situatia nu era asa buna.

acum 10 ani eram cca. 800 de studenti in an la zi ( drept, economie si cibernetica) iar acum am inteles ca sunt cca. 200 la toate ramurile.

inseamna ca sunt prost informat eu.

de mondial toata stima, au produse foarte bune calitativ, eu am venit anumit in lugoj la sediu acum 5 ani cand mi-am redecorat apartamentul pt. a-mi cumpara gresie si faianta

Sorin Blaj
18th April 2008, 22:35
Universitatea este inima orasului in acest moment, cel putin asta este parerea mea. Mentine orasul viu si il ridica la un alt nivel.

Studentii? S-a dus vremea cand intr-o promotie de drept erau 500-800 de studenti. De fapt, s-au inversat rolurile, daca in 1998, de exemplu, cand a fost prima promotie la Stiinte Economice, au absolvit 50 de studenti, acum promotia are 200 la trei specializari: Finante si banci, Economia comertului, turismului si serviciilor si Cibernetica economica, iar la Facultatea de Drept sunt doar vreo 70-80.

Dar per total lucrurile sunt ok, pentru ca la Stiinte Economice sunt acum circa 700 de studenti, la Drept vreo 300 si asta doar la cursurile de licenta. Daca adaugam si studentii de la masterat, vreo 500, sunt destul de multi.

resita
22nd April 2008, 10:30
Candidatul PD-L Ion Popescu a indemnat electorii sa voteze cu Mazare!

Avocatul Ion Popescu, decanul Baroului Constanta, candidatul PD-L la sefia Consiliului Judetean Constanta, a comis o gafa monumentala la lansarea candidatilor pentru alegerile locale. La manifestarea organizata cu pompa duminica seara, la Casa de Cultura a Sindicatelor din Constanta, unde erau prezenti Emil Boc, Theodor Stolojan, Elena Udrea, Elena Basescu, Raluca Turcan sa, „catindatul” Ion Popescu s-a trezit vorbind, in incheierea apoteotica a discursului sau: „Va rugam asadar sa votati PD-L si echipa Mazare – Popescu!” Oratorul de profesie a facut apoi stanga-mprejur, plecand de la microfon si lasand intreaga asistenta stupefiata.

Pedelistii de pe scena au facut fete – fete, in frunte cu Dorel Constantin Onaca, candidatul la primarie, cel care trebuia pomenit in locul lui Mazare

:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

rob_din
22nd April 2008, 10:37
Odată cu apropierea alegerilor, apar tot mai multe sondaje referitoare la șansele candidaților pentru Primăria Capitalei. Ultimele două, date publicității la începutul săptămânii, îi dau, fiecare, ca favoriți ai cursei electorale la București pe independentul Sorin Oprescu și pe candidatul Partidului Democrat-Liberal, Vasile Blaga.

Potrivit unui studiu realizat de Liga pentru Apărarea Drepturilor și Libertății Politice, împreună cu D@D Research, bucureștenii îl preferă pe Vasile Blaga ca primar. Sondajul arată că, cu o lună înainte de ziua votului, mai puțin de jumătate dintre bucureșteni, mai precis 46,2 la sută, sunt hotărâți să meargă la urne. Dintre ei, puțin peste un sfert l-ar alege pe Vasile Blaga. Pe locul doi, cu aproape 15 la sută, se află Cristian Diaconescu, urmat la distanță mică de Cozmin Gușă cu 13,4 procente. Pe locul 4 se plasează reprezentantul PNL, Ludovic Orban, cu aproape zece procente. Studiul D@D Research a fost realizat în perioada 11-18 aprilie pe un eșantion de 930 de persoane, la nivelul Capitalei, cu o eroare maximă de 3,3%.

În schimb, un alt sondaj, realizat de institutul Gallup, îl plasează pe prima poziție pe Sorin Oprescu. Sondajul arată că 34% din electoratul bucureștean îl preferă, în primul tur de scrutin, pe proaspătul demisionat din PSD. El ar fi urmat de Vasile Blaga, creditat cu doar 17%, în timp ce Cristian Diaconescu și Cozmin Gușă ar lua, fiecare, câte 10% din voturi. Sondajul a fost efectuat prin telefon, în perioada 17-19 aprilie, pe un eșantion de 814 persoane, la nivelul Capitalei, cu o eroare maximă de 3,5%.



Eu n-am incredere in sondaje, dar daca Blaga ia sub 30% in primul tur s-a terminat cu PDL-ul la Primaria Capitalei. Mai ales ca iata si la consiliu au un procent sub ce spun sondajele pe tara

rob_din
23rd April 2008, 01:38
Senatorul independent Sorin Oprescu ar putea ieși din cursa pentru Primăria Capitalei.

Și aceasta din cauza problemelor legate de semnăturile de susținere care au fost depuse la Biroul Electoral Municipal marți, în ultima zi de înscriere a candidaților. Pentru a putea candida ca independent, Oprescu are nevoie de 35.000 de semnături. Se pare însă că membrii Biroului Electoral nu au validat toate semnăturile cu care s-a prezentat senatorul Oprescu. Pe listă sunt cu 2.000 de semnături mai puțin, întrucât acestea nu aveau codul numeric personal.

"În urmă cu câteva ore erau doar câteva sute de semnături care erau date deoparte, acum au apărut mai multe. Nu știu de ce, rămân și eu mască, am senzația că doresc să nu candidez (...) Nu mă impacientez, mă duc să văd care este situația (...) Se poate contesta decizia. Am făcut adunarea acestor semnături transparent, le-am luat de la bucureșteni, au fost verificate de copiii care le-au luat. Mă așteptam la asta", a declarat Sorin Oprescu.



REALITATEA

rob_din
23rd April 2008, 01:48
Sa le fie frica unora ca nu mai prind nici turul doi?

Sorin Blaj
23rd April 2008, 02:09
Fara Oprescu contracandidat, Blaga castiga din primul tur.

rob_din
23rd April 2008, 09:15
Fara Oprescu contracandidat, Blaga castiga din primul tur.

Asta in visele tale poate. Si fara Oprescu, Blaga are toate sansele sa piarda. Dar inca n-am ajuns in dictatura, asa ca sunt convins ca Oprescu va fi lasat sa candideze

Sorin Blaj
23rd April 2008, 10:06
Mai avem o luna si ne vom lamuri.

resita
2nd May 2008, 14:11
cica astia sunt favoriti la resita :headbang::headbang:

La Primăria Reșița bătălia se poartă între actualul primar, liberalul Liviu Spătaru, și viceprimarul PD-L Tiberiu Pădurean.

Bugetul muncipalității se ridică la 120 de milioane de lei, pe care Spătaru a pus ochii pentru a-și face și mai vizibilă imaginea de edil-șef, iar celălalt susține că banii trebuie folosiți mai cu economie. Anul trecut, Spătaru, Pădurean și alți câțiva angajați ai primăriei au fost trimiși în judecată de Curtea de Conturi Caraș-Severin, pentru mai multe prejudicii, printre care cele cauzate de plata nelegală către salariații instituției a unor sporuri salariale și decontări.

Un alt prejudiciu pus în cârca viceprimarului democrat și constatat de Curtea de Conturi, de aproape 2,5 milioane de lei, „este determinat de plata nelegală a sumei de 2.323.242 lei, sumă ce reprezintă situațiile de lucrări decontate aferente lucrărilor de la km7 - Calea Caransebeșului”, după cum rezultă din actele oficiale.

Mai mult, primarul en titre, Liviu Spataru a cheltuit, acum trei ani, din bugetul instituției pe care o conduce aproape 9.000 de euro pentru o excursie de patru zile in China și Anglia. Asta, in timp ce procurorii DNA Timișoara il căutau să-l audieze, printre altele, de luare de mită și abuz in serviciu contra intereselor publice in formă continuată, pentru că și-ar fi forțat subordonații să incheie un contract de achiziție de combustibil in urma căruia bugetul local a fost prejudiciat cu peste 130.000 de euro, beneficiind din partea căștigătorului contractului de o vacanță in Muntenegru.

si atunci sa-i votezi

Liviu
3rd May 2008, 02:22
Arma secreta a unuia dintre contracandidatii lui Vanghelie la S5: Organizatia de tineret. :)

http://img149.imageshack.us/img149/6065/vanghelieas7.th.jpg (http://img149.imageshack.us/my.php?image=vanghelieas7.jpg)

Romeo
3rd May 2008, 09:54
Eu n-am incredere in sondaje, dar daca Blaga ia sub 30% in primul tur s-a terminat cu PDL-ul la Primaria Capitalei. Mai ales ca iata si la consiliu au un procent sub ce spun sondajele pe tara

aici depinde cine face sondajul, asta daca mai exista vreun institut care sa fi fost aproape de adevara in 2000, 2004 si acum. Sunt mult emani****ri si cea mai grosolana mi se pare chestia cu 46 % din Bucuresteni vor sa voteze. Dar jocul pe banii altora este urmatorul: daca nu va convine x, veniti sa votati pe cine vreti voi, iar posturile TV vor spune: iata ce diferenta mica, nu dai cateva zeci de milioane sa-ti fac publicitate. Din pacate, in TOATE orasele in loc de curatenie se face acum campanie electorala, pe banii dvs si toti acesti bani vor fi recuperati din buget, adica in loc de un oras frumos veti avea afise si gargara.

rob_din
3rd May 2008, 12:45
Partidul lui Gigi Becali, PNG, a primit mai mult spațiu de emisie pe TVR decât formațiunea parlamentară PC, informează "Cotidianul".

Comunicatul de presă SRTv dat publicității vineri arată că PNG (Partidul Noua Generație) a primit 102,36 de minute de emisie pe TVR, pentru toată durata campaniei, deși nu este un partid parlamentar, iar PC (Partidul Conservator), care este o grupare parlamentară, a primit numai 94,02 minute de emisie.

Stațiile locale ale televiziunii naționale au fost mai generoase cu candidații din teritoriu, acordând PNG-ului 334,5 minute și PC-ului 307,3 minute.

Cristian
3rd May 2008, 16:28
Marius Stan are si site personal www.marius-stan.ro :)

Hard
4th May 2008, 11:01
cate minciuni a pus si asta pe website.

Cristian
4th May 2008, 11:07
Da ? care-s minciunile alea domnul Sebastian Atotcorectul ? Si-n plus zi si mie un candidat la primaria Galatiului mai bun decat Marius Stan...

Romeo
4th May 2008, 11:25
Marius Stan are si site personal www.marius-stan.ro :)

asa arata un program, dar vedeti si cum arata orasele, de la propuneri pana la realizare este o diferenta ca intre Galati si Monte Carlo. De ce credeti ca Stan poate ce n-au facut altii si nu numai la Galati ci in toata tara ? Se apuca acum primaria sa dea 3 milioane pentru fiecare apartament sa-i lipeasca cartoane pe afara ? Si mai ales cu ce oameni poate face un asa mare volum de lucrari.

Hard
4th May 2008, 11:41
Da ? care-s minciunile alea domnul Sebastian Atotcorectul ? Si-n plus zi si mie un candidat la primaria Galatiului mai bun decat Marius Stan...

mai bun in ce sens ? :) el este un om care se pricepe la conducerea unui club de fotbal , la primarie nu are cum sa fie mai bun decat ceilalti. auzi tu ,4 benzi pe basarabiei :))) .

Cristian
4th May 2008, 11:50
In orice caz esti de acord cu mine ca trebuie o schimbare in oras ???

Hard
4th May 2008, 12:01
o schimbare este necesara,insa nu cred ca Stan e alegerea potrivita.daca ne raportam doar la viitorul echipei Otelul,poate e cea mai buna varianta.Dar in rest ...

Cristian
4th May 2008, 12:04
Iti zic eu ca echipa va merge chiar daca e sau nu Stan primar... Iti zic sincer Sebastian, m-am saturat de leprele astea PSD-iste din oras... Asta gandesc si eu, daca nu Stan, oricine altcineva fara PSD...

Romeo
5th May 2008, 09:54
mai bun in ce sens ? :) el este un om care se pricepe la conducerea unui club de fotbal , la primarie nu are cum sa fie mai bun decat ceilalti. auzi tu ,4 benzi pe basarabiei :))) .

acum voi trebuie sa stiti ca alea sunt promisiuni si nici un sfert nu se vor realiza, oricine va fi primar. Otelul va sta in prima divizie atat timp cat Mittal va da bani, altfel nu stiu cine va scoate 5 milioane euro pe an. La primarie se poate face treaba daca se vrea, daca se termina cu prostiile si se trece la ceva care sa va atraga atentia. La fel este in orice oras, numai ca banii se duc de obicei la firmele agreate de primar si pentru po****tie nici de mici nu mai raman.

J.Bond
5th May 2008, 16:59
Asa cum era usor de ghicit si de anticipat, mafiotii si spagarii aia din Parlament de la PSD si PNL fac orice ca sa se spele intre ei si sa intarzie cat pot sau sa-si blocheze dosarele de coruptie acolo in Parlament la ei, desi DNA le-a cerut de mult timp sa le dea cat mai repede avizul de cercetare penala in cazul unora ca Pacuraru, Nastase, Chiuariu, Mitrea.
Nu degeaba, Parlamentul are credibilitatea cea mai mica printre romani. Se pare ca tin sa ne demonstreze asta inca o data.

Din pacate, din cauza unor corupti ca ei care-si blocheaza dosarele in fata justitei, amestecul politicului in Justite va fi privita cu suspiciune la Bruxelles. Si mai presus de toate, Romania si romanii simplii obisnuiti care in Romania sunt mai prejos in fata legii decat parlamentari politicieni, vor avea de suferit.
PENTRU ACEI PARLAMENTARI CARE-SI BLOCHEZA SAU INTARZIE CAT POT DOSARELE DE CORUPTIE IN PARLAMENT, AM DOAR SCARBA DE EI SI NU MERITA SA MAI AJUNGA IN PARLAMENT NICIODATA.:rosu:

SA SPERAM CA LA ACESTE ALEGERI LOCALE, DAR MAI ALES LA CELE PARLAMENTARE, ROMANII, CARE AU AVUT NENUMARATE OCAZII SA CONSTATE ANUMITE LUCRURI SI SA TRAGA UNELE CONCLUZII, VOR VOTA DE DATA ASTA IN CUNOSTINTA DE CAUZA DOAR CU ACEIA CARE INTRADEVAR MERITA SA AJUNGA ACOLO IN PARLAMENTUL ROMANIEI CA SA II REPREZINTE SI NU SA SE FOLOSEASCA DE EI PENTRU A SE IMBOGATII SI CA MAI APOI SA-SI BLOCHEZE TOT EI DOSARELE DE CORUPTIE.

Gabri3l
6th May 2008, 02:16
Avocatul ANDREI VOLOSEVICI castiga sustinatori pentru Primaria Ploiestiului
Marti, 6 Mai

Acelasi sondaj indica o configuratie - de asemenea asteptata - si in ceea ce priveste pozitionarea candidatilor pentru functia de primar al municipiului Ploiesti. Omul legii - cum e caracterizat reprezentantul PD-L, avocatul Andrei Volosevici - devine tot mai convingator prin forta programului sau electoral, a tineretii si a capacitatii sale de a schimba Ploiestiul, astfel incat a ajuns sa intruneasca 33,6% dintre sufragiile repondentilor. Dupa el se situeaza, in ordine: Daniel Savu (PSD) cu 19,4%, Gratiela Gavrilescu (PNL) - 12,8%, Radu Socoleanu (PNG) - 6,1%, Elena Trican (PC) - 2,2%, Radu Popescu (independent) - 1,8%. Si in acest caz, procentul celor nehotarati ramane destul de ridicat, respectiv 24,1% - semn ca fiecare dintre candidati are, in continuare, front de lucru in campania electorala.

PD-L ia caimacul preferintelor electoratului

Un sondaj similar a fost efectuat si pentru testarea preferintelor electoratului fata de partidele angajate in batalia alegerilor locale. Dincolo de notorietatea fiecarui candidat in parte, partidele, ca entitate politica, au si ele locul lor in preferintele celor chemati la vot. O asemenea ierarhizare a optiunilor repondentilor situeaza PD-L pe primul loc - cu 36,2%, urmat de PSD - 26,9%, PNL 14,0%, PNG - 6,2%, PRM - 3,1% si PC - 2,1%.

ZIARUL PRAHOVA

Romeo
6th May 2008, 07:30
[b]avocatul Andrei Volosevici - devine tot mai convingator prin forta programului sau electoral, a tineretii si a capacitatii sale de a schimba Ploiestiul, astfel incat a ajuns sa intruneasca 33,6% dintre sufragiile repondentilor. Dupa el se situeaza, in ordine: Daniel Savu (PSD) cu 19,4%, Gratiela Gavrilescu (PNL) - 12,8%, Radu Socoleanu (PNG) - 6,1%, Elena Trican (PC) - 2,2%, Radu Popescu (independent) - 1,8%. Si in acest caz, procentul celor nehotarati ramane destul de ridicat, respectiv 24,1% - semn ca fiecare dintre candidati are, in continuare, front de lucru in campania electorala.



important ar fi sa faca ce vor ploiestenii si nu ce vrea partidul. Realizarile lui Calota s-au facut numai pentru crearea de profit firmelor de pavele si de felinare, sunt destule strazi care arata ca dupa bombardament, nu centrul era important, in plus s-au distrus si locurile de parcare. Chioscurile de carti sunt parasite, toaletele publice cumparate pe bani grei sunt incuiate, jumatate de an s-a circulat printre gropi in centrul orasului, pe pista de biciclete se parcheaza masini de lux, pavajul refacut deja este denivelat, felinarele ultimul racnet au deja becuri arse, intr-un cuvant munca fara rost din banii fraierilor si pentru ca acestea trebuie sa poarte un nume acesta este PSD.
Ma indoiesc ca un avocat va fi capabil sa faca mai mult ca un inginer, dar astia sunt, nu ai ce vota.

resita
6th May 2008, 08:54
Candidata PRM la CJ Bacău, Codruța Arvinte, ne invită s-o încercăm. Sau să încercăm și cu ea. „Încearcă și cu o femeie!“ :ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

http://img98.imageshack.us/img98/1046/capture1jb2.jpg (http://imageshack.us)

Romeo
7th May 2008, 09:01
Încearcă și cu o femeie!“

asta-i anunt pentru gay ?

Elphax
15th May 2008, 22:54
o chestie interesanta cu CNSAS:
- candidatul PD-L la CJ Timis a fost declarat 'curat' de catre CNSAS
- totusi il putem gasi pe listele cu informatori ai securitatii ale caror dosare 'au disparut' din arhive, la verificarea din '90

:D interesant ...

resita
18th May 2008, 20:35
Lista neagra a candidatilor la presedintia Consiliilor Judetene http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2008-05-18-3034966-0-lista-neagra-candidatilor-presedintia.pdf

moty
18th May 2008, 23:25
si cei din bucuresti unde sunt?

Liviu
19th May 2008, 00:08
Pomana electorala se diversifica: whisky, calatorii gratuite cu microbuzul prin capitala, carti de colorat - Hotnews

Daca pana acum partidul lui Gigi Becali s-a limitat la pomeni electorale, constand in oua, zahar, ulei si cozonac, sambata membrii PNG imparteau pe strazile capitalei sticle cu whisky. Contactat de HotNews.ro, Gigi Becali nu a confirmat, dar nici nu a infirmat, reactionand in stilul caracteristic: "Sa-ti raspunda mamica ta la intrebare; ma doare in... cum dati voi stirea" :floricica:

PNTCD a identificat durerile locuitorilor capitalei, in mare parte legate de trafic. Si pentru ca in acest week-end traseele mai multor mijloace de transport in comun sunt deviate sau chiar suspendate, PNTCD preia gratuit cu un microbuz calatorii din statiile aflate pe traseele Colentina-Universitate si Pantelimon-Universitate.
________

Numai pe traseele astea baieti ? Va spun eu ca sunt mai multe. :rolleyes:
Carti de colorat da PD-L... Am ramas crucit ce promite Vanghelie. Nu ca face curat, nu ca asfalteaza strazile (eu pana in primavara asta nu am vazut strada asfaltata fara sa aiba canalizare dar la Vanghelie e posibil orice, inclusiv sa fie trecuta in acte ca are canalizare), nu ca face curatenie in primarie. El promite ca la cele 1500 de blocuri din sector le va pune... termopane. Deh, pesedeul... :sad:. Si apropo de cazul demascat, cu functionarii care le furau case la batrani, ar fi bine sa se infiga si in cei care directioneaza ajutoarele sociale in sectorul 5, cu spagile lor care le iau de la amarati... Nu stiu nimic DNA-ule, asa am auzit si eu, vorbeau doua babute la coada la paine... :rolleyes: (nu stau in sectorul 5)
________

Manea si elefantul. Candidatul PNL pentru primaria Constantei, Victor Manea. Liberalul le-a adus constantenilor un elefant in Piata Ovidiu. Manea, poreclit “elefantul”, a inchiriat si a plimbat pachidermul pe strazi, explicandu-le cetatenilor ca animalul se hraneste printre altele si cu “mazare”. Aluzie directa la actualul primar al Constantei. Afisele lui Manea infatiseaza un elefant si un borcan cu mazare, desfacut, din care fumega un trabuc.

http://img395.imageshack.us/img395/6625/image2008051630259730lahm5.th.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=image2008051630259730lahm5.jpg)

Mortal kombat electoral - pistoale, bate, capete sparte si ochi scosi. In alte zone ale tarii, candidatii au renuntat la zambete si promisiuni. Au trecut la lupte de strada. In Giurgiu, in comuna Iepuresti, candidatul PD-L s-a ales cu un glont de cauciuc in cap. Potrivit IJP Giurgiu, opt sustinatori ai candidatului PD-L la primaria comunei, Costin Ceausu, au fost agresati, prezentand urme de violenta pe corp, de angajatii unei firme de paza din Bucuresti, chemati de primarul pesedist al localitatii, Gheorghe Paunescu.

Violentele electorale au explodat in mai multe localitati din tara. Un militant politic din comuna Bucsani a fost lovit in cap cu o piatra iar medicii au fost nevoiti sa-i scoata un ochi. De asemenea, in Hunedoara, un tanar de 20 de ani care lipea afise electorale a fost batut de primarul PD-L, Aurel Lupu.

Seria agresiunilor fizice continua. Potrivit comunicatelor de presa electorale, vicepresedintele PSD Giurgiu, Ionel Dinu, a fost batut de PD-L-isti, iar masina acestuia a fost lovita si avariata. In Gorj, liderii PSD si PD-L se injura ca la usa cortului si se imbrancesc.

http://img98.imageshack.us/img98/274/victimeelectoraleiepurejq6.th.jpg (http://img98.imageshack.us/my.php?image=victimeelectoraleiepurejq6.jpg)

Campanie in WC. Primarul sectorului 2, pesedistul Neculai Ontanu, isi face campanie in wc-urile din barurile bucurestene. De exemplu, intr-un bar din zona Universitatii, clientii care merg la toaleta au ocazia sa-i vada pe Adriean Videanu si Liviu Negoita, cosmonauti in spatiu care verifica „cu ochii lor ca singurele constructii care se vad de pe Luna sunt Marele Zid Chinezesc si Bordurile lui Videanu-Negoita“. In partea de jos a afisului, Neculai Ontanu „primarul SERIOS si DeVotat“ se ridica in slavi pe vorbele altora.

http://img382.imageshack.us/img382/6729/image20080517302928441sjc6.th.jpg (http://img382.imageshack.us/my.php?image=image20080517302928441sjc6.jpg)

resita
19th May 2008, 00:25
si cei din bucuresti unde sunt?


pai cei din bucale sunt curati ca lacrima :ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Benny
19th May 2008, 16:06
Ce-i al tau e si al meu in varianta timisoreana: Timisoara ta e si Timisoara mea:

http://www.emilcristescu.ro/images/stories/votati_emil_cristescu.png

J.Bond
20th May 2008, 01:47
Pomana electorala se diversifica: whisky, calatorii gratuite cu microbuzul prin capitala, carti de colorat - Hotnews

Daca pana acum partidul lui Gigi Becali s-a limitat la pomeni electorale, constand in oua, zahar, ulei si cozonac, sambata membrii PNG imparteau pe strazile capitalei sticle cu whisky. Contactat de HotNews.ro, Gigi Becali nu a confirmat, dar nici nu a infirmat, reactionand in stilul caracteristic: "Sa-ti raspunda mamica ta la intrebare; ma doare in... cum dati voi stirea" :floricica:

PNTCD a identificat durerile locuitorilor capitalei, in mare parte legate de trafic. Si pentru ca in acest week-end traseele mai multor mijloace de transport in comun sunt deviate sau chiar suspendate, PNTCD preia gratuit cu un microbuz calatorii din statiile aflate pe traseele Colentina-Universitate si Pantelimon-Universitate.
________

Numai pe traseele astea baieti ? Va spun eu ca sunt mai multe. :rolleyes:
Carti de colorat da PD-L... Am ramas crucit ce promite Vanghelie. Nu ca face curat, nu ca asfalteaza strazile (eu pana in primavara asta nu am vazut strada asfaltata fara sa aiba canalizare dar la Vanghelie e posibil orice, inclusiv sa fie trecuta in acte ca are canalizare), nu ca face curatenie in primarie. El promite ca la cele 1500 de blocuri din sector le va pune... termopane. Deh, pesedeul... :sad:. Si apropo de cazul demascat, cu functionarii care le furau case la batrani, ar fi bine sa se infiga si in cei care directioneaza ajutoarele sociale in sectorul 5, cu spagile lor care le iau de la amarati... Nu stiu nimic DNA-ule, asa am auzit si eu, vorbeau doua babute la coada la paine... :rolleyes: (nu stau in sectorul 5)
________

Manea si elefantul. Candidatul PNL pentru primaria Constantei, Victor Manea. Liberalul le-a adus constantenilor un elefant in Piata Ovidiu. Manea, poreclit “elefantul”, a inchiriat si a plimbat pachidermul pe strazi, explicandu-le cetatenilor ca animalul se hraneste printre altele si cu “mazare”. Aluzie directa la actualul primar al Constantei. Afisele lui Manea infatiseaza un elefant si un borcan cu mazare, desfacut, din care fumega un trabuc.

http://img395.imageshack.us/img395/6625/image2008051630259730lahm5.th.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=image2008051630259730lahm5.jpg)

Mortal kombat electoral - pistoale, bate, capete sparte si ochi scosi. In alte zone ale tarii, candidatii au renuntat la zambete si promisiuni. Au trecut la lupte de strada. In Giurgiu, in comuna Iepuresti, candidatul PD-L s-a ales cu un glont de cauciuc in cap. Potrivit IJP Giurgiu, opt sustinatori ai candidatului PD-L la primaria comunei, Costin Ceausu, au fost agresati, prezentand urme de violenta pe corp, de angajatii unei firme de paza din Bucuresti, chemati de primarul pesedist al localitatii, Gheorghe Paunescu.

Violentele electorale au explodat in mai multe localitati din tara. Un militant politic din comuna Bucsani a fost lovit in cap cu o piatra iar medicii au fost nevoiti sa-i scoata un ochi. De asemenea, in Hunedoara, un tanar de 20 de ani care lipea afise electorale a fost batut de primarul PD-L, Aurel Lupu.

Seria agresiunilor fizice continua. Potrivit comunicatelor de presa electorale, vicepresedintele PSD Giurgiu, Ionel Dinu, a fost batut de PD-L-isti, iar masina acestuia a fost lovita si avariata. In Gorj, liderii PSD si PD-L se injura ca la usa cortului si se imbrancesc.

http://img98.imageshack.us/img98/274/victimeelectoraleiepurejq6.th.jpg (http://img98.imageshack.us/my.php?image=victimeelectoraleiepurejq6.jpg)

Campanie in WC. Primarul sectorului 2, pesedistul Neculai Ontanu, isi face campanie in wc-urile din barurile bucurestene. De exemplu, intr-un bar din zona Universitatii, clientii care merg la toaleta au ocazia sa-i vada pe Adriean Videanu si Liviu Negoita, cosmonauti in spatiu care verifica „cu ochii lor ca singurele constructii care se vad de pe Luna sunt Marele Zid Chinezesc si Bordurile lui Videanu-Negoita“. In partea de jos a afisului, Neculai Ontanu „primarul SERIOS si DeVotat“ se ridica in slavi pe vorbele altora.

http://img382.imageshack.us/img382/6729/image20080517302928441sjc6.th.jpg (http://img382.imageshack.us/my.php?image=image20080517302928441sjc6.jpg)
Ce panarame! :cry: :cry:

resita
20th May 2008, 08:07
PSD Arad sparge tiparele unei strategii clasice de marketing electoral și iese pe piață cu un afiș care face trimitere directă la scena biblică a Cinei cea de Taină. În rolul lui Iisus – Dorel Căprar, candidatul PSD la Primăria municipiului Arad. În dreapta acestuia, în rolul Mariei Magdalena, după unii interpreți (vezi Codul lui Da Vinci) este Teodora Hotăran, principala colaboratoare a candidatului Dorel Căprar. Ceilalți „apostoli“ sunt candidații PSD la posturile de consilieri municipali. Din imagine lipsește un singur personaj, Iuda. Scăparea e intenționată, făcându-se astfel trimitere la Dorel Popa, fost candidat PSD, astăzi candidat din partea PC la Primăria Arad.

http://img292.imageshack.us/img292/9773/capture1ss9.jpg (http://imageshack.us)

YoYoyOi
20th May 2008, 11:43
Fereasca Dumnezeu... atata e de zis :(

rob_din
20th May 2008, 12:25
Mie mi se pare excelenta idea celor de la PSD Cluj. Asa se face campanie. Eu ma refer la idee, habar n-am cine sunt aia din poza

moty
20th May 2008, 22:42
Mie mi se pare o idee supercretina. E blasfemie!

resita
20th May 2008, 22:47
ce sa le ceri daqca atat ii duce capul :(:(:(

ei cred ca prin asta atrag voturi :happy:happy:happy

Lover
20th May 2008, 23:38
ce sa le ceri daqca atat ii duce capul :(:(:(

ei cred ca prin asta atrag voturi :happy:happy:happy

voturile ateilor poate :)

moty
20th May 2008, 23:43
nici macar, ca aia poate nu-nteleg ideea :D

rob_din
21st May 2008, 00:49
Mie mi se pare o idee supercretina. E blasfemie!

Du-te la Tanacu, fiindca au nevoie de calugari. Ultimul e la parnaie.

rob_din
21st May 2008, 00:50
ce sa le ceri daqca atat ii duce capul :(:(:(

ei cred ca prin asta atrag voturi :happy:happy:happy

Tu esti o persoana rationala, asa ca as dori si o motivare. Ce ti se pare rau la aceasta idee?

ensic
21st May 2008, 12:51
Finul lui Boc și-a făcut vilă la bloc

http://www.evz.ro/pictures/articles/big/68981f933289a385e81fdd56b0585e24.jpg

"Fostul prefect de Cluj, Alin Tișe, finul liderului PDL Emil Boc și candidat la șefia consiliului județean, a ridicat o clădire cu trei niveluri lipită de blocul în care locuiește." evz

Chiar nu pot sa cred ca se intampla asa ceva in Cluj in 2008!!!

YoYoyOi
21st May 2008, 13:06
eu nu vad care-i problema :groggy:

vecinii mei de pe cealalta scara au ridicat lipit de bloc inca o cladire... au prelungit bucataria si o camera cu inca doua camere... si asta pana la etajul al doilea... si pe astia nu i-a dat la presa...

ensic
21st May 2008, 13:14
eu nu vad care-i problema :groggy:

vecinii mei de pe cealalta scara au ridicat lipit de bloc inca o cladire... au prelungit bucataria si o camera cu inca doua camere... si asta pana la etajul al doilea... si pe astia nu i-a dat la presa...

:shocked: Pai dupa logica asta shaolinul de la Tanacu trebuia lasat in pace ca nici pe cei care au facut inchizitia nu i-a inchis nimeni in puscarie! :headbang:
Si vecinii tai candideaza la posturi publice de conducere?

P.S. YoYoyOi sincer sa fiu pana nu vad si in alte ziare stirea tind sa cred ca situatia e mai nuantata! Il cunosc pe Tise si nu cred ca e atat de naiv politic incat sa se expuna asa ieftin.

YoYoyOi
21st May 2008, 13:35
omul a concesionat terenul pe care a construit prelungirea apartamentelor. In plus de asta, prelungire nu si-a facut doar el ci si vecinii lui, din cate stiu eu.

Si pentru ca m-ai intrebat, ensic, DA. Vecinul meu de la parter, cel care in fata blocului are construit un balcon transformat in magazin, iar in spatele blocului are construite inca doua camere, candideaza pentru Consiliul Local din partea PNG. Dar nu vad ce legatura are una cu alta... Daca esti candidat la alegeri n-ai voie sa-ti inchizi balconul, sa-ti faci mansarda, sau sa-ti construiesti cate camere vrei?
Atata timp cat exista autorizatiile si actele in regula, nu vad care-i baiul...
La fel am vrut sa fac si eu, sa-mi prelungesc apartamentul cu inca 2 camere, dar din cauza faptului ca stau la et 4 iar vecinii mei de jos nu vor sa-si faca, nu pot nici eu.

PS nu vad "logica" Tanacu in faza asta. Ori nu inteleg eu, ori n-ai inteles tu...

rob_din
21st May 2008, 13:58
eu nu vad care-i problema :groggy:

vecinii mei de pe cealalta scara au ridicat lipit de bloc inca o cladire... au prelungit bucataria si o camera cu inca doua camere... si asta pana la etajul al doilea... si pe astia nu i-a dat la presa...

Vezi ca partidul tau de suflet se bate pentru respectarea legii daca nu ma insel. Cum respecta respectiva constructie legea?
Eu am un vecin la parter care si-a prelungit holul cu 2-3 metrii patrati mancand din holul blocului, asociatia a facut plangere la primarie (pe buna dreptate, fiindca nu vreau sa mor la urmatorul cutremur), iar primaria l-a obligat sa-si dea jos holul construit ilegal. Sigur din pacate sunt multi care-si darama zidurile interioare, iar pe aia nu-i poate prinde nimeni

ensic
21st May 2008, 14:07
Daca esti candidat la alegeri n-ai voie sa-ti inchizi balconul, sa-ti faci mansarda, sau sa-ti construiesti cate camere vrei?

YoYoyOi astia de la evz nu zic ca si-a inchis balconul ci ca a construit vila cu 3 "niveluri", cea ce implica automat ca si balcoanele de la etaje sunt ot ale lui!

Vincitor
21st May 2008, 14:08
YoYoyOi astia de la evz nu zic ca si-a inchis balconul ci ca a construit vila cu 3 "niveluri", cea ce implica automat ca si balcoanele de la etaje sunt ot ale lui!

daca are balconul pe verticala !

Vincitor
21st May 2008, 14:13
PSD Arad sparge tiparele unei strategii clasice de marketing electoral și iese pe piață cu un afiș care face trimitere directă la scena biblică a Cinei cea de Taină. În rolul lui Iisus – Dorel Căprar, candidatul PSD la Primăria municipiului Arad. În dreapta acestuia, în rolul Mariei Magdalena, după unii interpreți (vezi Codul lui Da Vinci) este Teodora Hotăran, principala colaboratoare a candidatului Dorel Căprar. Ceilalți „apostoli“ sunt candidații PSD la posturile de consilieri municipali. Din imagine lipsește un singur personaj, Iuda. Scăparea e intenționată, făcându-se astfel trimitere la Dorel Popa, fost candidat PSD, astăzi candidat din partea PC la Primăria Arad.

http://img292.imageshack.us/img292/9773/capture1ss9.jpg (http://imageshack.us)

Se joaca cu cele sfinte . Pedeapsa va veni , pt asta vor suferi un esec usturator . Mai tineti minte reclama lui ronaldo pt pirelli . Cand a pozat intr-o pozitie similara cu statuia lui ISUS din rio .. stiti , avea anvelope pe talpi . Dupa reclama aia ,a inceput declinul .
http://en.wikipedia.org/wiki/Corcovado

YoYoyOi
21st May 2008, 14:24
YoYoyOi astia de la evz nu zic ca si-a inchis balconul ci ca a construit vila cu 3 "niveluri", cea ce implica automat ca si balcoanele de la etaje sunt ot ale lui!

Iote ce zice Foaia Transilvana: “În fapt, nu e vorba despre o casa propriu-zisa, ci de extinderea celor trei balcoane (parter, etajul 1 si etajul 2). Alin Tise e proprietar doar pe apartamentul de la primul etaj si a ales sa-si mareasca suprafata de locuit doar dupa ce vecinul sau de la parter a facut acest lucru. Administratorul blocului unde locuieste candidatul PD-L, un domn pe nume Nicula, crede ca este putin probabil ca fostul prefect sa fi construit fara autorizatie. „Noua nu ne-a cerut parerea, dar cred ca s-a înteles cu vecinii. Ma îndoiesc ca s-ar fi apucat sa-l faca fara autorizatie de constructie. Am auzit discutii între vecini, ca i-ar fi luat din lumina unuia dintre ei, dar n-a venit nimeni la mine sa se plînga. Si-au facut si altii, a facut si el, dar nu l-a reclamat nimeni”, spune administratorul blocului de pe Dorobantilor 78.”

Cristian
21st May 2008, 14:36
Deja mi se face sila de campania asta electorala, toata ziua stau autobuze, jeep-uri... pe strazi si cu boxe, si cersesc voturi....

YoYoyOi
21st May 2008, 14:43
asta mi se pare si mie jenant si foarte deranjant...
Ieri a fost ziua PDL-ului sa-mi enerveze urechile... azi e ziua UDMR-ului... deja a trecut masina de vreo 5 ori pe langa blocul meu. Ba mai si opreste la intersectii pentru 10-15 minute... Si va dati seama cum e in Romania anului 2008, sa auzi cantece si sloganuri urlate in difuzoare in limba maghiara...

Balaci
21st May 2008, 14:47
http://www.youtube.com/watch?v=-iusmHSLrfQ&feature=related

Apropo de campanii cretine :lol:

ensic
21st May 2008, 14:59
Si va dati seama cum e in Romania anului 2008, sa auzi cantece si sloganuri urlate in difuzoare in limba maghiara...

Pai canta si tu: Ozo sep, ozo sep/ Poti urla ca nu votez:D

Sorin Blaj
21st May 2008, 15:02
Se joaca cu cele sfinte . Pedeapsa va veni , pt asta vor suferi un esec usturator . Mai tineti minte reclama lui ronaldo pt pirelli . Cand a pozat intr-o pozitie similara cu statuia lui ISUS din rio .. stiti , avea anvelope pe talpi . Dupa reclama aia ,a inceput declinul .
http://en.wikipedia.org/wiki/Corcovado

Cata dreptate ai! :ok:

Vincitor
21st May 2008, 15:16
Pai canta si tu: Ozo sep, ozo sep/ Poti urla ca nu votez:D

ozo sep /ozo sep /poti urla ca nu votez /...de png ma delimitez !!:D

YoYoyOi
21st May 2008, 16:47
http://www.youtube.com/watch?v=-iusmHSLrfQ&feature=related

Apropo de campanii cretine :lol:

chiar e tampita faza :happy

am vazut si eu afise le BM saptamana trecuta cu "hai sa facem Baia Mare" cat blocurile de mari :cry:

rob_din
21st May 2008, 17:00
Se joaca cu cele sfinte . Pedeapsa va veni , pt asta vor suferi un esec usturator . Mai tineti minte reclama lui ronaldo pt pirelli . Cand a pozat intr-o pozitie similara cu statuia lui ISUS din rio .. stiti , avea anvelope pe talpi . Dupa reclama aia ,a inceput declinul .
http://en.wikipedia.org/wiki/Corcovado

Tampenii de genul asta am mai auzit cand ma mai duceam ca prostul pe la Biserica. Dumnezeu, daca exista, are treburi mai importante decat sa pedepseasca PSD Arad

orbette
21st May 2008, 18:05
nu stiu pe la altii ce e, dar la mine in oras numai astia de la pd-l isi fac campanie agresiva...dar agresiva rau de tot..te scot din minti nu alta. si acum apare si candidatul PNTCD (nici nu stiam ca mai exista) la primarie, care e probabil cu rahatul la fundulet ca stie ca n-are cum sa-i ia fata unui primar care la scrutinul trecut a obtinut 90% din voturi, si cere ca afisele electorale ale respectivului sa fie retrase, ca vezi doamne pe afis apare numele cu o initiala diferita fata de cel inregistrat la evidenta po****tiei :happy: si induce electoratul in eroare :happy: pai miticul tot mitic ramane, asa ca nu va fi nici o mirare cand la noi va iesi pentru a 3-a oara primar candidatul FDGR

resita
21st May 2008, 18:19
pe mine m-au innebunit astia de la PNG, de cateva zile colinda ca nebunii strazile cu difuzoarele la maxim si incurca circulatia si sa vezi atunci distractie :ras-plans::ras-plans::ras-plans: ieri 3 tipi vrut sa-i sparga masinu de campanie ca stationa in mijlocul intersectiei

Sergiu
21st May 2008, 18:23
mai resita, chiar mi se pare hazlie semnatura ta. Parca ai multumi Uniunii civive maghiare din Romania. Mai ales in contextul threadului asta.

resita
21st May 2008, 18:23
mai resita, chiar mi se pare hazlie semnatura ta. Parca ai multumi Uniunii civive maghiare din Romania. Mai ales in contextul threadului asta.


pai aia si fac :ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

ps. reclama mascata :happy:happy

Vincitor
21st May 2008, 19:21
Tampenii de genul asta am mai auzit cand ma mai duceam ca prostul pe la Biserica. Dumnezeu, daca exista, are treburi mai importante decat sa pedepseasca PSD Arad

sa-l ajute pe becali ??Nu e musai ca Dumnezeu sa pedepseasca , nici n=am zis asa ceva , poate exista un fel de justitite nu neaparat divina , cum sa-i zi zic, cosmica, asa cum daca nu cineva ci ceva a ordonat tot acest univers din punct de vedere fizic , chimic si etc , de ce nu ar putea exista si o componenta spirituala , justitiara care sa regleze in timp [ mai scurt sau mai lung ]anumite anomalii.

Bumbescu
22nd May 2008, 10:43
PSD Arad sparge tiparele unei strategii clasice de marketing electoral și iese pe piață cu un afiș care face trimitere directă la scena biblică a Cinei cea de Taină. În rolul lui Iisus – Dorel Căprar, candidatul PSD la Primăria municipiului Arad. În dreapta acestuia, în rolul Mariei Magdalena, după unii interpreți (vezi Codul lui Da Vinci) este Teodora Hotăran, principala colaboratoare a candidatului Dorel Căprar. Ceilalți „apostoli“ sunt candidații PSD la posturile de consilieri municipali. Din imagine lipsește un singur personaj, Iuda. Scăparea e intenționată, făcându-se astfel trimitere la Dorel Popa, fost candidat PSD, astăzi candidat din partea PC la Primăria Arad.

http://img292.imageshack.us/img292/9773/capture1ss9.jpg (http://imageshack.us)

Cu afisul asta psd-istii si-au asigurat macar voturile comunitatii musulmane din arad:D

Vorbind serios acum, afisul e o mizerie, indiferent daca esti crestin practicant sau ateu un asemenea afis e oribil.
Gonococul ala psd-ist pe post de Isus e o ofensa adusa in primul rand bunului simt.

resita
22nd May 2008, 15:29
PRIMARITA MEA - VALENTINA MELCEA http://www.youtube.com/watch?v=xix3y9ZVY4g&eurl=http://sutu.ro/page/2/ super clip :ok:

asta e tare
http://img233.imageshack.us/img233/3171/53821493dy3.jpg (http://imageshack.us)

YoYoyOi
22nd May 2008, 15:49
astia-s cu capul rau de tot :cry:

Balaci
22nd May 2008, 15:54
Cu capu? Pune-o cu capu:D
http://www.diseara.ro/images/poza_zilei/1116.jpg

YoYoyOi
22nd May 2008, 15:57
geeee zas :cry:

Cristian
22nd May 2008, 16:30
PRIMARITA MEA - VALENTINA MELCEA http://www.youtube.com/watch?v=xix3y9ZVY4g&eurl=http://sutu.ro/page/2/ super clip :ok:

asta e tare
http://img233.imageshack.us/img233/3171/53821493dy3.jpg (http://imageshack.us)

Cat A adik motociclete :cry: Expira pe 09-06-2008 :happy Deci nu apuca turul 2 asta-i clar :cry:

moty
22nd May 2008, 22:38
mare ti-e gradina Doamne!

Balaci
24th May 2008, 00:30
http://blog.time4news.ro/c-c/?title=cele-mai-penibile-spoturi-afia-351-e-ele&more=1&c=1&tb=1&pb=1

Top 10 cele mai penibile spot-uri/afise electorale :D

resita
24th May 2008, 00:40
lipseste ala cu magarii din gorj :ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Liviu
24th May 2008, 14:51
http://img292.imageshack.us/img292/9773/capture1ss9.jpg (http://imageshack.us)
Doamne sfinte, ce va urma ? Politicieni pozati in pozitia lui Iisus pe cruce si un mesaj sub :"PSD - suferim pentru binele tarii !" ??? :angry:

...

In mod clar o anticampanie electorala in sectorul 6. Antonel sa fie vinovatul ? :rolleyes: Apropo, nu s-au dat publicitatii si sondajele pentru primarii de sector ?

http://img148.imageshack.us/img148/9703/imagine007wb8mr3.jpg (http://imageshack.us)
http://img148.imageshack.us/img148/9703/imagine007wb8mr3.90c6fe9748.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=148&i=imagine007wb8mr3.jpg)

Balaci
24th May 2008, 17:52
Asta, Poteras, e prost, sau...? Ca nu reusesc sa inteleg. Face misto de Basescu? Pai cum isi permite sa fie PDL-ist si sa faca misto de seful lui, tata lor? Sau e doar cretin si nu a realizat ironia?

miril
25th May 2008, 10:24
Iata ca se poate face si altfel de campanie virtuala:

http://www.gandul.info/societatea/comenzi-in-trafic-ro-clipul-pnl-care-a-pacalit-virtual-50-000-de-bucuresteni-video.html?3932;2657772

resita
26th May 2008, 18:21
conform ultimelor sondaje pt. primaria resita situatia ar fi in felul urmator:

1. Mihai Stepanescu - independent :ok:
2. Tiberiu Padureanu (PD-L)
3. Spataru Liviu (PNL), actualul primar

clasarea pe primul loc a independentului Stepanescu este de inteles deoarece foarte multi membrii si simpatizanti ai PDL nu sunt si nu au fost de acord cu numirea (de la centru ) lui Padureanu (actual vice primar, el a pierdut si acum 4 ani in turul al II-lea)ca si candidat din partea partidului pt. aceste alegeri si au ales sa il voteze pe Stepanescu

vine puternic din urma un alt independent, Ioan Vaduva, care se pare ca are de partea sa cele mai sarace cartiere din resita, periferia orasului acolo unde zilnic imparte pachete celor din zona

se pare ca Sorin Frunzaverde (PD-L) va castiga functia de presedinte al consiliului judetean din primul tur

Gabri3l
27th May 2008, 15:48
Banner al Partidului Noua Generație:
"Cine pe Gigi îl ajută, Dumnezeu îi dă valută". :cry:

2stupiddogs
27th May 2008, 18:16
Pentru conformitate...
http://img292.imageshack.us/img292/6584/biggigidoizz6.jpg

:ras-plans::plans:

2stupiddogs
27th May 2008, 18:21
http://img140.imageshack.us/img140/8461/labaox2wu0.jpg
Mi-e groaza sa ma gandesc la unele lozinci ale simpatizantilor acestui candidat....

Sorin Blaj
28th May 2008, 19:31
Ultima idee de reclama electorala:

rob_din
28th May 2008, 20:11
conform ultimelor sondaje pt. primaria resita situatia ar fi in felul urmator:

1. Mihai Stepanescu - independent :ok:
2. Tiberiu Padureanu (PD-L)
3. Spataru Liviu (PNL), actualul primar

clasarea pe primul loc a independentului Stepanescu este de inteles deoarece foarte multi membrii si simpatizanti ai PDL nu sunt si nu au fost de acord cu numirea (de la centru ) lui Padureanu (actual vice primar, el a pierdut si acum 4 ani in turul al II-lea)ca si candidat din partea partidului pt. aceste alegeri si au ales sa il voteze pe Stepanescu

vine puternic din urma un alt independent, Ioan Vaduva, care se pare ca are de partea sa cele mai sarace cartiere din resita, periferia orasului acolo unde zilnic imparte pachete celor din zona

se pare ca Sorin Frunzaverde (PD-L) va castiga functia de presedinte al consiliului judetean din primul tur

E la moda treaba asta cu plecatul din partid daca nu esti nominalizat si candidatura ca independent. Ceea ce e bine.

La consiliul judentean normal ca cine castiga o face din primul tur fiindca nu exista doua tururi

resita
28th May 2008, 20:46
E la moda treaba asta cu plecatul din partid daca nu esti nominalizat si candidatura ca independent. Ceea ce e bine.



pai Stepanescu nu a facut parte din PLD ;)

el candideaza ca independent, nicidecum nu este un fost membru al PD

Datenshi
28th May 2008, 20:51
http://img140.imageshack.us/img140/8461/labaox2wu0.jpg
Mi-e groaza sa ma gandesc la unele lozinci ale simpatizantilor acestui candidat....

S4200006S4200007

Propuneri de slogan de la “binevoitori”:

Noi ne ținem de Laba.
Laba - fapte, nu vorbe.
Laba în sprijinul cetățenilor.
Vine Laba.
Laba pentru modernizare. Pentru ei, pentru voi, pentru noi toți,
Laba. Alegerea corectă
Laba. Laba din dragoste pentru Bârgău.
Laba la PRIMARIE!
Gospodaru’ Laba o sa faca treaba!
PD-L sustine LABA!
Laba nu te lasa la greu!
Nu vota cu stinga, Laba e de dreapta.
Laba. Ceea ce meritam!
Cu Laba vom reusi.
Laba. Altii promit, eu fac!

resita
28th May 2008, 20:57
S4200006S4200007

Propuneri de slogan de la “binevoitori”:

Noi ne ținem de Laba.
Laba - fapte, nu vorbe.
Laba în sprijinul cetățenilor.
Vine Laba.
Laba pentru modernizare. Pentru ei, pentru voi, pentru noi toți,
Laba. Alegerea corectă
Laba. Laba din dragoste pentru Bârgău.
Laba la PRIMARIE!
Gospodaru’ Laba o sa faca treaba!
PD-L sustine LABA!
Laba nu te lasa la greu!
Nu vota cu stinga, Laba e de dreapta.
Laba. Ceea ce meritam!
Cu Laba vom reusi.
Laba. Altii promit, eu fac!

:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

rob_din
28th May 2008, 21:05
pai Stepanescu nu a facut parte din PLD ;)

el candideaza ca independent, nicidecum nu este un fost membru al PD

Pai nu inteleg atunci, membrii PDL vroiau sa puna drept candidat pe cineva care nu era membru de partid?

resita
28th May 2008, 22:04
Pai nu inteleg atunci, membrii PDL vroiau sa puna drept candidat pe cineva care nu era membru de partid?


nu, ei il doreau pe unul de-al lor dar nu a fost acceptat de centru de unde a fost impus actualul vice, Padureanu, iar acest lucru nu a fost pe placul multora din partid si in consecinta multi vor vota partidul la CL si CJ dar nu il vor sustine pe primarul propus de la centru si de aceea il vor vota pe independentul Stepanescu

ps. sper ca m-am facut inteles :rolleyes:

un articol despre el din gardianul http://www.gardianul.ro/transilvania/2008/05/23/politica-c7/un_independent_favorit_pentru_primaria_resita-s111550.html

rob_din
28th May 2008, 22:09
nu, ei il doreau pe unul de-al lor dar nu a fost acceptat de centru de unde a fost impus actualul vice, Padureanu, iar acest lucru nu a fost pe placul multora din partid si in consecinta multi vor vota partidul la CL si CJ dar nu il vor sustine pe primarul propus de la centru si de aceea il vor vota pe independentul Stepanescu

ps. sper ca m-am facut inteles :rolleyes:

un articol despre el din gardianul http://www.gardianul.ro/transilvania/2008/05/23/politica-c7/un_independent_favorit_pentru_primaria_resita-s111550.html

Am inteles acum:)

Datenshi
29th May 2008, 12:37
http://www.ziarul-ziarul.ro/articol5844/Alegeri-cu-Muia-Laba-si-Gaf-.htm
http://steliadis.blogspot.com/2008/05/te-ai-saturat-de-laba-incearca-muia.html

Cristian
29th May 2008, 14:35
Cum isi mai fac campanie electorala unii :D :

http://img140.imageshack.us/img140/1106/img3310cf9.jpg (http://imageshack.us)

bog_enceanu
29th May 2008, 16:59
http://www.youtube.com/swf/l.swf?video_id=LiXhUQabWts&rel=1&eurl=&iurl=http%3A//i.ytimg.com/vi/LiXhUQabWts/default.jpg&t=OEgsToPDskIqI8o3uQ3QrwmvQrQSdl_B

Lordul
29th May 2008, 17:02
La alegerile locale din acest an, partidele politice din Romania mizeaza si pe politicieni cu nume de familie destul de comice. Laba, Muia si Gaf doresc sa devina primari in diverse localitati din tara. Unii dintre ei au mai detinut cate un mandat si au demarat proiecte viabile.
In cazul altora, numele poate fi usor asociat cu realizarile de la primarie. Este cazul edilului Muia Vasile, din judetul Timis, ce a oferit alegatorilor doar... sex oral.
Primarul Muia are ce oferi alegatorilor
PSD ofera electoratului din comuna Cheveresul Mare (judetul Timis), pe Muia Marcel, drept candidat la Primarie. Primarul Muia isi mai doreste un mandat de edil, dar pana in prezent, el a oferit electoratului sau doar scandaluri sexuale. Fiul primarului Muia Marcel a fost acuzat anul trecut ca, impreuna cu un prieten, ar fi violat o minora. Tanarul Muia a fost retinut o perioada pentru ca ar fi abuzat de tanara, obligand-o sa ii faca sex oral, dupa care a amenintat-o. Si tatal, primarul Marcel Muia, a oferit acelasi lucru consatenilor. In septembrie 2004, la scurt timp dupa alegerile locale, sotia lui Muia a facut publice o serie de fotografii pornografice. In pozele respective, primarul Muia aparea in pat cu amanta, in timp ce aceasta ii facea sex oral. La scurt timp dupa acest scandal, cuplul Muia a divortat. Sloganul electoral al lui Muia este: “Mai bine. Pentru mai multi”
Laba, o alternativa mai sigura
Exista insa si alte alternative pentru alegatori. In Bistrita Bargaului, se mizeaza pe siguranta si continuitatea proiectelor asigurate de primarul PD-L, Vasile Laba. Sloganele lui Laba sunt: “Eu ma tin de cuvant” si “Vasile Laba. Facem ce trebuie!”.
Dupa Muia si Laba, urmeaza Gaf
Intr-o campanie plina de efort fizic si intelectual, PNG-CD candideaza, la primaria sectorului 4, cu Gaf Deac. Gaf are un mesaj ce demonstreaza ca poate tine piept sloganurilor lui Muia si Laba: “Gaf. Un primar pe masura problemelor tale”.
Virusul pojarului bantuie la Jucu
La Primaria localitatii Jucu (judetul Cluj) candideaza trei politicieni cu numele de Pojar. Dorel Pojar (PD-L) candideaza impotriva rudei sale, Valentin Pojar, care este insa membru PSD. Cel de-al treilea candidat, cu acelasi nume de familie, Mircea Pojar, este considerat de cei doi un “intrus”. “Nu e in familie. E o coincidenta de nume si e la PNDC”, afirma primarul Dorel Pojar.

Balaci
30th May 2008, 10:52
In Gorj, am pus mana pe ultimul sondaj (secret) al PNL si PSD-ul rupe tot. Primarul din Tg Jiu, presedintele de CJ si consiliul local si cel judetean vor fi PSD-iste, in proportii covarsitoare.
O palma pe obrazul lui Mantog (PDL), care credea ca printr-o campanie agresiva (tipica PDL la nivel national), va reusi ceva. Se pare insa ca nu va trece de 15-17% duminica, nici el nici partidul:ok:

adi_sampon
30th May 2008, 15:24
In Arad sunt cativa candidati foarte buni pentru primarie .PSD - Dorel Caprar ,actualul primar Gheorghe Falca si mai sunt cativa de la PNL si PC mai importanti
Dar sunt sigur ca actualul primar va castiga din nou ,doar e finul lui Base ,si a facut campanie tare cu concerte etc de manifestari destul de penibile .
Alegerile au devenit o cursa nenorocita pentru punerea stapanirii pe bani din bugetele locale ale oraselor iar in Arad cel putin sunt bani cati vrei

YoYoyOi
1st June 2008, 14:29
iaca am fost si eu la vot si am stat o juma' de ora la coada :shocked:

Tyler Durden
1st June 2008, 14:51
In schimb la sectia mea de votare era destul de pustiu, a durat 2-3 minute cu totul.

resita
1st June 2008, 14:54
iaca am fost si eu la vot si am stat o juma' de ora la coada :shocked:


tu vorbesti serios?



In schimb la sectia mea de votare era destul de pustiu, a durat 2-3 minute cu totul.


asa si la mine si am fost la vot dupa ora 12:00 cand iese lumea de la biserica si teoretic trebuia sa fie mai multe persoane la vot

resita
1st June 2008, 15:03
prezenta la vot la ora 10:00

http://img223.imageshack.us/img223/8131/capture1nn0.jpg (http://imageshack.us)
http://img233.imageshack.us/img233/8671/capture2qx0.jpg (http://imageshack.us)
http://img222.imageshack.us/img222/3350/capture3kt7.jpg (http://imageshack.us)

Gontel
1st June 2008, 15:16
S4200006S4200007

Propuneri de slogan de la “binevoitori”:

Noi ne ținem de Laba.
Laba - fapte, nu vorbe.
Laba în sprijinul cetățenilor.
Vine Laba.
Laba pentru modernizare. Pentru ei, pentru voi, pentru noi toți,
Laba. Alegerea corectă
Laba. Laba din dragoste pentru Bârgău.
Laba la PRIMARIE!
Gospodaru’ Laba o sa faca treaba!
PD-L sustine LABA!
Laba nu te lasa la greu!
Nu vota cu stinga, Laba e de dreapta.
Laba. Ceea ce meritam!
Cu Laba vom reusi.
Laba. Altii promit, eu fac!

nici nu stii ce slogan sa alegi... :ras-plans: :happy

pana una alta, eu am votat cu PNTCD si Partidul Verde... :D

moty
1st June 2008, 16:58
gata, i-am rezolvat. m-am distrat in cabina, "peretele" de panza era mai transparent decat perdeaua, am ghidat-o pe nevasta-mea pas cu pas:D
Hai ai nostri (nu spui cine, decat dupa ora 21 :D)

resita
1st June 2008, 16:59
slaba prezenta la vot pana la ora 14:00 :(:(:(

media pe tara 23,26

resita
1st June 2008, 17:05
in caras-severin sute de buletine de vot s-au „nascut“ nule. :happy:happy asta pentru ca de pe ele lipsesc casetele candidatilor PNL si PSD.

:groggy::groggy::groggy::groggy:

resita
1st June 2008, 17:56
ce coada la vot este la stefanesti :groggy::groggy::groggy::groggy:

YoYoyOi
1st June 2008, 18:18
tu vorbesti serios?


vorbesc foarte serios.
erau vreo 15-20 de persoane inaintea mea si dupa mine s-au mai adunat vreo 20.... erau doar 3 cabine de vot, dar totusi...

moty
1st June 2008, 18:26
ce coada la vot este la stefanesti :groggy::groggy::groggy::groggy:

a pompat gigi!

Balaci
1st June 2008, 19:08
Votat, PSD pe linie. Sper sa nu iasa Mantog (PDL) presedinte de CJ, ca e grava treaba...:(

YoYoyOi
1st June 2008, 22:07
La ora 18:00 la Cluj Napoca

Emil Boc - 70%
PDL are 50% pe municipiu si 40% pe judet
PNL are 10% pe municipiu si 18% pe judet
PSD are 10% pe municipiu si 15% pe judet

Tise are 5 procente in fata lui Nicoara :yeah: