PDA

View Full Version : Paris-Nisa 2008



dumy84
19th February 2008, 15:55
PROGRAM
9 mars: prologue à Amilly (Loiret), 4,6 km
10 mars: 1re étape Amilly - Nevers, 184,5 km
11 mars: 2e étape Nevers - Belleville (Rhône), 201 km
12 mars: 3e étape Fleurie (Rhône) - Saint-Etienne, 164,5 km
13 mars: 4e étape Montélimar (Drôme) - Station du Mont Serein / Mont-Ventoux (Vaucluse), 176 km
14 mars: 5e étape Althen-des-Paluds (Vaucluse) - Sisteron (Alpes-de-Haute-Provence), 172,5 km
15 mars: 6e étape Sisteron - Cannes (Alpes-Maritimes), 203,5 km
16 mars: 7e étape Nice - Nice, 122,5 km

Pentru prima data din 1987 incoace, 'Cursa Soarelui' va ajunge pe celebra catarare Mont-Ventoux, folosita in special in Dauphine Libere si Turul Frantei.

Cursa Paris-Nisa se va desfasura in perioada 9-16 martie, caravana ciclista urmand sa treaca prin de acum clasicele orase Nevers, Belleville, Saint-Etienne, Sisteron si Cannes.

georg40
19th February 2008, 20:50
In total, cele 20 de echipe au de absolvit 1 230 km. Invingatorul din editia precedenta, spaniolul Alberto Contador probabil ca nu-si va putea apara titlul formatia lui, Astana nefiind invitata la intrecere.

dumy84
19th February 2008, 21:37
Mai mult ca sigur Astana nu se va regasi pe lista de start, din moment ce ASO i-a lasat pe oamenii lui Bruyneel si din afara Turului Frantei. Bruyneel chiar vorbea marti, la Astana (capitala Kazahstanului) de existenta unei batalii intre UCI si ASO, echipa Astana fiind prinsa la mijloc in acest duel intre forul ciclist mondial si organizatorii Marilor Tururi.

Este pacat sa nu-i avem la start pe Contador, Leipheimer, Kloden si ceilalti :(

zonconel
28th February 2008, 10:46
Din nou scandaluri legate de aceasta cursa. Federatia franceza a aprobat cererea ASO (Amaury Sports Organization) de a organiza cursa Paris - Nice in cadrul calendarului national "sub jurisdictie exclusiv franceza", fapt ce a determinat UCI SA incearce un boicot trimitand scrisori tuturor echipelor, insa majoritatea par a fi de partea ASO.

dumy84
4th March 2008, 12:50
Ciclistul francez Thomas Voeckler a fost nevoit sa se retraga de la startul Cursei Soarelui din cauza unei bronsite capatate in Turul Californiei. In urma acestui fapt, echipa Bouygues Telecom arata astfel:

Pierrick Fédrigo, Anthony Geslin, Jérôme Pineau, Matthieu Sprick (FRA), Stef Clement (NED), Xavier Florencio (ESP), Johan Tschopp (SUI), Yuri Trofimov (RUS).

TheMentalist
9th March 2008, 19:32
Prologul este transmis inregistrat astazi de eurosport de la ora 00:30. Etapa de maine va fi transmisa de la ora 16:00.

dumy84
9th March 2008, 21:08
Hushovd a castigat prologul, fiind primul purtator al tricoului galben.

Rezultate:

1 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 5.28
2 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.04
3 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.05
4 Bradley McGee (Aus) Team CSC
5 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole 0.06
6 Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle - H30
7 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas 0.07
8 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 0.08
9 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
10 Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle - H30 0.09
11 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.11
12 David Millar (GBr) Slipstream Chipotle - H30
13 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 0.12
14 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne
15 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
16 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 0.13
17 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
18 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
19 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne
20 Craig Lewis (USA) High Road
21 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.14
22 Markus Eichler (Ger) Team Milram
23 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
24 Gert Steegmans (Bel) Quick Step
25 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 0.15

dumy84
11th March 2008, 00:06
Gert Steegmans de la Quick Step si-a adjudecat prima etapa in linie, depasindu-i la final, pe un asa numit 'gat de catarare' pe francezul Jerome Pineau (Bouygues) si Thor Hushovd (CA), acesta din urma pastrandu-si prima pozitie la general.

Tazz
11th March 2008, 19:45
Din pacate n-am vazut etapa de azi ca nu mi-a mers Eurosportu toata ziua :( Sa caut pe net sa vad ce s-a intamplat...

dumy84
11th March 2008, 23:46
A castigat acelasi Steegmans dupa un sprint in patru cu Hushovd, Chavanel si Albasini. Hushovd si-a pastrat tricoul galben pentru trei secunde.

dumy84
13th March 2008, 02:09
A treia etapa a cursei Paris-Nisa a prilejuit prima schimbare de lider dupa prolog, francezul Sylvain Chavanel preluand tunica galbena de la un Thor Hushovd pierdut pe drumul spre Saint-Etienne. Mansa i-a revenit finlandezului Kjell Carlstrom de la Liquigas, acesta invingandu-l la un sprint in doi pe francezul Clement Lhotellerie.

P.S. Etapa de joi nu trebuie ratata, ciclistii ajungand la altitudine pe Mont-Ventoux.

dumy84
13th March 2008, 12:45
Olandezul Karsten Kroon (CSC) a primit o penalizare de 20 de secunde dupa ce a mers in trena masinilor oficiale pe coborarea ultimei ascensiuni. In aceste conditii clasamentul general provizoriu arata astfel:

1 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 12.37.01
2 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne 0.03
3 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.08
4 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.14
5 Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step 0.18
6 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto 0.19
7 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale 0.21
8 Robert Gesink (Ned) Rabobank
9 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.22
10 Alexander Efimkin (Rus) Quick Step 0.34

Tazz
13th March 2008, 13:09
Oho, da vad ca Hushovd s-a pierdut bine de tot. A cazut mult in clasament. Cu siguranta n-o sa pierd etapa de azi ;)

zonconel
13th March 2008, 14:41
si inca o mica relatare (http://ciclism.blogspot.com/2008/03/schimbare-de-lider-in-paris-nice.html)
asteptam cu interes etapa de azi ;)

dumy84
13th March 2008, 18:02
Victorie pentru Cadel Evans pe Mont-Ventoux, tricoul galben fiind preluat de tanarul olandez Robert Gesink, 21 de ani, de la Rabobank.

Geografu
13th March 2008, 18:25
Superba etapa , am urmarit-o si eu si de abia astept sa privesc noul sezon de ciclism de aici incolo.
Bravo Cadel ! :ok:

dumy84
13th March 2008, 18:27
Ciclist de viitor acest Gesink. De urmarit daca va rezista pana duminica in fata vulpoiului Rebellin, aflat la doar 32 de secunde in spate.

YoYoyOi
13th March 2008, 23:18
am vazut si eu azi cursa pe final. Nu sunt o mare fana a ciclismului, insa imi plac cei doi comentatori si peisajele de acolo. Foarte interesant faptul ca soselele erau acoperite de zapada pe unle portiuni. Si ciclistii saracutii asa sumar imbracati...
@ Dumy Gesink, imi pare printre cei mai buni tineri din Turul Frantei 2008.

Tazz
13th March 2008, 23:25
Gesink, imi pare printre cei mai buni tineri din Turul Frantei 2008.

Poate si unul din cei mai buni cataratori ... :rolleyes:
Vom vedea.

dumy84
13th March 2008, 23:30
Cei doi comentatori ai Eurosport puneau problema ca acest Gesink vine din echipa lui Rasmussen, ciclistul danez retras din TDF anul trecut chiar cand purta tricoul galben, fiind suspect de doping, si ca nu cumva si el sa fie dopat (ca prea merge bine). Eu inclin sa cred ca Gesink e curat, mai ales ca Rabobank este una din echipele cele mai putin implicate in scandaluri de dopaj.

Tazz
13th March 2008, 23:41
Da, am auzit ce comentau. Stii cum e, la cate cazuri de dopaj au fost, acum daca mai apare cate un ciclist cu rezultate neasteptate e suspectat imediat. Dar si eu cred ca e curat...

zonconel
14th March 2008, 18:29
Spaniolul Carlos Barredo facand parte dintr-un grup de cinci evadati castiga a treia victorie pentru Quick Step, trecand linia de sosire cu 15 secunde inaintea colegilor de evadare: Christophe Moreau (Agritubel), Karsten Kroon ( CSC), Pierre Rolland (Credit Agricole) si Manuele Mori (Saunier Duval-Scott).

dumy84
16th March 2008, 00:34
Schimbare de lider dupa etapa a 6-a, italianul Davide Rebellin preluand tricoul galben dupa un atac foarte frumos in 20 de km. Fostul lider, Robert Gesink, nu a reusit sa faca fata tacticii puse la punct de italienii Rebellin, Nocentini si Cunego, acestia formand pe coborarea spre Cannes un grup de evadare din care au mai facut parte Luis Leon Sanchez, Bobby Julich si Sylvain Chavanel. Acesta din urma avea sa-si treaca in cont victoria de etapa. Cursa se incheie duminica la Nisa, pentru victoria finala luptandu-se Rebellin si Nocentini, intre cei doi fiind doar 3 secunde.

Tazz
16th March 2008, 14:24
Ce final strans avem :ok:

dumy84
16th March 2008, 18:30
Rebellin a castigat Paris-Nisa

Ciclistul italian Davide Rebellin a castigat, duminica, a 66-a editie a cursei Paris-Nisa, impunandu-se pentru doar trei secunde in fata conationalului sau Rinaldo Nocentini de la AG2R, acesta fiind cel mai strans rezultat inregistrat in istoria competitiei.

Cea mai mica diferenta de pana acum fusese inregistrata in 1973, cand celebrul Raymond Puolidor, multiplu ocupant al locului secund in Turul Frantei, l-a depasit pe olandezul Joop Zoetemelk cu patru secunde.

Bun ciclist de curse clasice si castigator al probelor de o zi din Ardeni, Davide Rebellin de la Gerolstainer a luat optiunea castigarii 'Cursei Soarelui' in etapa de sambata de la Cannes, cand a preluat tricoul galben de la Robert Gesink (Rabobank), in urma unui atac pe coborare.

In varsta de 36 de ani, Rebellin a incheiat pe locul trei editia din 2003 a cursei Paris-Nisa, pentru a fi al doilea in 2004 si 2007. De notat ca aceasta este a doua victorie obtinuta de ciclistul originar din San Bonifacio intr-o cursa importanta pe etape, dupa izbanda din Tirreno-Adriatico din 2001.

Disputata intr-o bucla de 119 kilometri la Nisa, ultima etapa a 'Cursei Soarelui' a fost castigata de spaniolul Luis Leon Sanchez (Caisse d'Epargne), acesta depasindu-i pe Maxime Monfort (Cofidis) si pe Carlos Barredo (Quick Step).

Clasament general final in Paris-Nisa:

1 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
2 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r 0.03
3 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto 0.48
4 Robert Gesink (Ned) Rabobank 0.51
5 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne 1.09

Onlinesport

zonconel
17th March 2008, 15:16
De remarcat si Clement Lhotellerie francezul de la Skil-Shimano ca cel mai bun catarator, titlu bine meritat dupa comportarea din cursa