PDA

View Full Version : Cupa Mondiala,27.02-2.03, Pyeongchang (Coreea)



georg40
18th February 2008, 17:25
Urmatoarea etapa in Cupa mondiala va avea loc in indepartata Coreea intre 27 februarie si 2 martie 2008.
Aceste intreceri constituie o repetitie generala pentru Campionatul mondial care va fi gazduit in anul 2009 de aceasta tara.

Programul intrecerilor:

miercuri , 27 februarie, ora 11: 10 km sprint barbati
joi, 28 februarie, ora 11: 7,5 km sprint femei
vineri, 29 februarie, ora 11,30: 12,5 km urmarire barbati
sambata, 1 martie ,ora 11: urmarire femei
duminica, 2 martie, ora 11: stafeta mixta

Orele indicate corespund in mare si programului de transmisii al Eurosport, transmisii live, diferenta de fus orar intre Seul si Bucuresti fiind de 7 ore.

Breakcore
20th February 2008, 21:09
Ale noastre au timp sa ajunga? Pe 24 se incheie europenele iar pe 27 reincepe cupa mondiala? Are cineva informatii?

rob_din
20th February 2008, 21:38
Ale noastre au timp sa ajunga? Pe 24 se incheie europenele iar pe 27 reincepe cupa mondiala? Are cineva informatii?

Nu cred ca vor participa, de fapt s-ar putea ca dupa CE sa se incheie sezonul pentru romance. Spun asta fiindca si in anii trecuti dupa cele doua competitii mari (CM si CE) doar Tofalvi a mai fost trimisa la concursuri de Cupa Mondiala, insa niciodata la Khanty Mansyisk (probabil din ratiuni financiare).

Insa anul acesta sezonul se incheie la Oslo, poate acolo macar Tofalvi sa participe

Breakcore
20th February 2008, 21:41
Inteleg. Oricum ,ma gandesc ca fetele noastre ar fi oricum obosite dupa doua campionate daca ar participa si in Corea. Oricum ,cred ca toti asteptam medalii la europene,eu chiar am incredere in Tofalvi,Gerbacea,Reka si de ce nu ,si in ceilalti

rob_din
20th February 2008, 21:44
Inteleg. Oricum ,ma gandesc ca fetele noastre ar fi oricum obosite dupa doua campionate daca ar participa si in Corea. Oricum ,cred ca toti asteptam medalii la europene,eu chiar am incredere in Tofalvi,Gerbacea,Reka si de ce nu ,si in ceilalti

Azi Ferencz a mers slab pe schiuri, nu pre e in forma, cred ca singura sansa la medalii tot Tofalvi ramane. Sper sa fac un sprint bun pentru a pleca cat mai bine la pursuit (aici poate lua si aur daca trage bine)

Breakcore
20th February 2008, 21:48
si eu am cele mai mari sperante in Eva. La modul in care s-a deplasat astazi pe schiuri,si o tragere aproape perfecta la pursuit ar fi capabila sa-i aduca aurul.Se pare ca Eva agreaza probele de pursuit din moment ce acolo a avut cele mai bune rezultate ale sezonunui. Nu vreau sa anticipez,insa sunt mari sanse pentru medalie

Breakcore
23rd February 2008, 17:22
Se pare ca vom avea participante din Romania la aceasta etapa a cupei mondiale,pe Tofalvi si pe Plotogea(nu vad alte motive pentru care sa nu fi luat startul azi). De altfel,nu au fost singurele sportive care nu au luat startul astazi in proba de pursuit si ma gandeasc ca,la fel ca si Nazarova,Domracheva ,Palka,Kalinchik samd au preferat sa plece in Corea

rob_din
23rd February 2008, 17:33
Daca Tofalvi si Plotogea au fost trimise in Coreea se poate ca Federatia sa le fi trimis pentru a lua contactul cu o baza pe care n-au mai concurat niciodata si care la anul va gazdui Campionatele Mondiale, criteriu de calificare la JO

TheMentalist
26th February 2008, 21:01
Se pare ca OEB nu va participa la aceasta etapa, dar si dupa aceasta etapa isi va pastra prima pozitie in clasamentul general.

rob_din
27th February 2008, 17:46
Victorie clara pentru Svendsen in fata lui Hanevold si a lui Friedreich Pinter

La sprintul feminin participa Purdea, Tofalvi si Plotogea

orbette
27th February 2008, 19:54
frumoasa cursa...si ce baza aveau coreenii. pacat ca la noi fondurile pentru sport se duc pe unde nu trebuie, ca locatii am avea destule.

iuli
28th February 2008, 11:55
Dopata :(

Marie Laure Brunet !!!!!!!! Locul 7 dupa 2 trageri !!!

Bailly locul 2 !!! Este ca o victorie

rob_din
28th February 2008, 12:12
Victorie pentru Neuner in fata Sandrinei Bailly

O noua cursa excelenta pentru Eva Tofalvi - locul 15 (la 1:20 de Neuner)

TheMentalist
28th February 2008, 12:34
Foarte buna clasarea Evei, locul 15, va fi in carti pentru proba de pursuit.

rob_din
28th February 2008, 12:35
Sandrine Bailly s-a apropiat la 2 puncte de Andrea Henkel in clasamentul CM

Tofalvi a urcat de pe 41 pe 39

Breakcore
28th February 2008, 18:19
Cateva concluzii personale : Neuner este fabuloasa la deplasarea pe schiuri; Ponza o ''duce'' din ce in ce mai bine cu deplasarea pe schiuri,Kati Wilhelm pare,din pacate pentru ea,ca nu mai este asa de buna la schi fond,si,nu in ultimul rand Tofalvi mai rapida la deplasarea pe schiuri decat Guseva,Gregorin,Buchholz si Becaert (asta dupa o privire de ansamblu la timpul de schiat si tururile de penalizare). Purdea ,cu 5 tururi de penalizare, a avut un timp mai bun cu 11 secunde decat Nilson,care a ratat la fel. Sa speram ca Tofalvi va face o figura buna la cursa de pursuit,tragand cu 0 ,asa cum ne-a aratat de doua ori in acest sezon.

rob_din
28th February 2008, 19:12
Fara indoiala acesta e cel mai bun sezon al Evei Tofalvi. Niciodata n-a reusit sa puncteze in atatea curse. Sigur a reusit in 2001 locul 6 la Mondiale, dar din punct de vedere al constantei rezultatelor acest sezon e de departe cel mai bun

TheMentalist
28th February 2008, 19:33
Abia astept pursuitul, cred ca Eva se va putea clasa in top 10, pacat ca nu este in acest week-end cursa de mass-start pentru ca Eva ar fi evoluat cu siguranta, pentru ca lipsesc foarte multe competitoare din fata ei in clasamentul general.

Breakcore
28th February 2008, 20:32
Diferentele la pursuit nu sunt asa mari,orice se poate intampla. Tot ce pot spera este ca Eva sa traga cum a mai facut-o in inca 2 curse din acest sezon (0+0+0+0),pentru ca se vede ca la schi fond a facut progrese remarcabile.

rob_din
28th February 2008, 20:55
Eu cred ca oricum Evei ii convine mai mult Pursuitul decat Mass Startul.

Breakcore
28th February 2008, 21:11
Si eu cred asta; mai mult,este a 21-a in clasamentul general la pursuit

Breakcore
1st March 2008, 12:32
Ce rapid schiaza Tofalvi,plecata a 15-a,cu 3 tururi de penalizare,la ultimul intermediar este a 12-a

Breakcore
1st March 2008, 12:35
Locul 13 la final,a fost depasita de Rogstad. Oricum ,cursa buna.
Victorie pentru Bailly,locul 2 pentru Ponza si 3 pentru Ahatova. Buna comportare a frantuzoaicelor,Brunet s-a clasat a 4-a

TheMentalist
1st March 2008, 12:36
Pacat ca a depasit-o Rogstad pe Eva, dar este bun si locul 13, chiar foarte bun.

miril
1st March 2008, 12:36
Pacat ca a ratat ultima tinta, la ultima trecere prin poligon. I-ar fi adus un loc in primele 10, asa a terminat pe 13, rezultat foarte bun, totusi. Bailly suverana.

rob_din
1st March 2008, 12:37
E bine ca am ajuns sa nu fim foarte multumiti de un loc 13.

Bailly devine lidera in clasamentul Cupei Mondiale

Breakcore
1st March 2008, 12:39
Oricum,Tofalvi a avut al 16-lea timp ca deplasare pe schiuri,la 1:05 de Bailly,in fata Tatianei Moiseeva,Helenei Johnson,lui Rogstad samd
Eva a 35-a in clasamentul general

rob_din
1st March 2008, 12:40
Va urca in primele 35 in CM Tofalvi. Sunt curios daca va participa la Khantyi Mansyisk

Si Purdea a reusit o cursa buna cu 2 ratari

rob_din
1st March 2008, 12:45
Locul 35 in clasamentul CM pentru Tofalvi. Este la doar 13 puncte de locul 30

Tracoromana
1st March 2008, 13:27
Ma bucur pentru Sandrine Bailly si pentru Ponza si pentru Brunet. Si pentru Eva, se intelege.

Iaco
1st March 2008, 13:50
Cred ca o sa participe si in rusia ca e in siberia, oricum ca sa ajunga in coreea toti sportivii cica au schimbat avionu undeva in rusia prin siberia...cred ca toti se muta dupa aia in rusia si acolo vor mai veni cei ce nu au participat in coreea ...vezi OEB

TheMentalist
1st March 2008, 14:46
Greu de spus daca Tofalvi va evolua in Rusia, deoarece a avut un program foarte incarcat in ultima perioada cu Campionate Mondiale, Europene si o etapa de Cupa Mondiala.

rob_din
1st March 2008, 14:49
Greu de spus daca Tofalvi va evolua in Rusia, deoarece a avut un program foarte incarcat in ultima perioada cu Campionate Mondiale, Europene si o etapa de Cupa Mondiala.

Cu siguranta nu acesta ar fi motivul pentru o neparticipare. E o pauza de 5 zile pana la urmatorul concurs, indeajuns pentru a se mai odihni.

iuli
1st March 2008, 19:03
Allez Sandrine et Marie Laure !!!!!!!!! Yupiiiiiiiiii !!! Sandrine in galben si Marie Laure cel mai bun rezultat din cariera, mai mult ca sigur urmatoarea mare campioana din Franta.

rob_din
1st March 2008, 19:13
Allez Sandrine et Marie Laure !!!!!!!!! Yupiiiiiiiiii !!! Sandrine in galben si Marie Laure cel mai bun rezultat din cariera, mai mult ca sigur urmatoarea mare campioana din Franta.

Esti francez?:)

iuli
1st March 2008, 20:32
Doar mare fan al celor doua.

Breakcore
1st March 2008, 21:27
si eu tin cu Sandrine,desi nu tin cu Franta;pot sa spun ca arata si bine

rob_din
2nd March 2008, 13:15
Victorie pentru Norvegia in stafeta mixta in fata Italiei si Frantei. Marile forte din biatlon n-au participat nici macar cu echipa a doua, mai curand cu echipa a treia