PDA

View Full Version : Intalniri cu Politia Rutiera-amenzi,dialoguri,conflicte



Hard
18th February 2008, 12:16
Enumerati aici ce probleme ati avut cu Politia Rutiera pana acum,mai ales cele in care considerati ca ati avut dreptate.

Mario Di Lazi
18th February 2008, 12:55
nu iexistă ... organu are todeanu dreaptate :D

Hard
18th February 2008, 13:20
Nu cred.
Sa povestesc ce mi s-a intamplat ieri. Plecam din Bucuresti cu iubita mea si cu tatal meu spre Galati. Deoarece nu m-am adaptat inca la traficul din Bucuresti,l-am lasat pe tatal meu la volan pana sa iesim din jungla,pentru ca el se descurca mai bine . Exact dupa podul de la Dragonul Rosu/Europa ,la intersectia de la Metro este un semafor foarte prost amplasat ,pe care tatal meu l-a vazut in ultima clipa ca era la lumina galbena.Din coincidenta ,pe sensul opus se afla o masina de politie,Logan,dar nu rutiera.Taica-miu s-a speriat si a pus frana,dar dupa ce intrase practic in intersectie.I-am zis sa continue drumul ca nu e nimic.Normal ca gogosarii l-au vazut si ne-au facut semn sa oprim la 200 m mai departe. Dupa care a urmat dialogul urmator:
-Ma numesc .... va rog sa prezentati actele.Stiti ca ati trecut pe culoarea rosie a semaforului ?
-Nu domnule,am trecut pe culoarea galbena,am martori,fiul meu...dupa care ma striga taica-miu la masina politiei.
I-am explicat ca am vazut galben in ultima clipa si ca a franat sa poata trece pietonii.
Gaborii nu m-au bagat in seama ,continuand discutia cu taica-miu:
-Ati oprit in intersectie,ceea ce este interzis.
Asta m-a enervat la culme si i-am cerut gaborului lamuriri:unde scrie ca oprirea masinii este interzisa in intersectie?Daca Doamne fereste mi se opreste motorul in intersectie,ce fac iau amenda ?
S-a bagat in seama partenerul lui de serviciu :D, spunandu-mi sa ma duc sa citesc regulamentul
-Nu domnule,dumneavoastra ar trebui sa imi spuneti ce am gresit,unde scrie in regulament ca am gresit.
M-au rugat sa ma duc inapoi la masina mea ,iritati de insistenta mea de a cere lamuriri.Cum naiba un politist de la paza si ordine imi da mie amenda ca am incalcat o regula pe care nici el nu o stie?Numai in tara noastra se intampla asta. Nu am vrut sa plec,ce naiba nu am voie sa stau pe trotuar ???.Au inceput sa ma ameninte ca daca nu plec de acolo ,e posibil sa regret. Am plecat pana la urma...
A continuat dialogul gabor-taica-miu:
-Stiti ca asta se lasa cu luarea permisului?
-Cum domnule,nu se poate asa,serviciul meu depinde de masina,folosesc masina in fiecare zi...
-Pai atunci cum facem ?
VROIA SPAGA,rahatul...
Mi-am scos telefonul si am inceput sa le fac poze ,urma sa ii inregistrez.
:cry:dupa 1 minut,i-au dat permisul inapoi si i-au zis ca sa aiba grija de acum ca nu se opreste in intersectie,si ca il iarta de data asta.
Am dat si eu noroc cu ei,scuzand-ma ca i-am suparat dar vroiam si eu niste lamuriri,la care ei spun:
-Pai tu vrei lamuriri gratis? Scoate 100 de euro si mai vorbim.
Le-am facut un semn de " aha,bine..." dupa care ne-am urcat in masina si ne-am continuat drumul.
Amandoi erau Agent 1 de la paza si ordine Voluntari.

Frate,daca nu iti place scoala,fa-te politist,dar nu abuza de uniforma pe care o imbraci...

YoYoyOi
18th February 2008, 13:37
super tare intamplarea ta :happy

eu nici nu stateam de vorba cu ei daca nu erau de la rutiera :D

Elphax
18th February 2008, 13:48
super tare intamplarea ta :happy

eu nici nu stateam de vorba cu ei daca nu erau de la rutiera :D

exact :ok:

Hard
18th February 2008, 14:04
Cum sa nu stau de vorba daca ne-au oprit ?:D
Orice organ de politie are dreptul sa te opreasca cand "vrea" muschii lui ,domnule ...

YoYoyOi
18th February 2008, 14:34
perfect de acord. Te opreste il intrebi de ce si cine e, ala iti zice ca e de la pza si te-a oprit ca ai trecut pe rosu, ii dai buna ziua si te urci in masina si pleci. Scurt.

Hard
18th February 2008, 14:43
Pai ce politist spune ca e de la paza? Se prezinta ca agent de politie.Avea si chitantierul de amenzi :cry:..a notat ceva si in carnetelul lor :lol: ...
Nu se poate asa ceva,yoyo,iti faci probleme aiurea.Sfidare ...cine stie cat timp mai pierzi din cauza asta ... mai bine vorbesti cu ei. Politistilor li se citeste o mare frustrare pe fata cand vorbesc cu o persoana mai inteligenta decat ei,in plus se emotioneaza in fata camerelor foto :cry: , datorita abuzurilor pe care le fac ,le e frica sa nu isi piarda postul. Trebuie sa ii facem sa inteleaga ca suntem in Uniunea Europeana de peste un an .

YoYoyOi
18th February 2008, 18:21
pai nu se vede? adica atunci cand se prezinta te doare gura sa-l intrebi la ce sectie lucreaza?
ca doar nu trebuie sa pleci capul in fata oricaruia care poarta uniforma...

resita
18th February 2008, 19:00
chiar daca nu va vine sa credeti in 10 ani de cand am permis nu am avut probleme cu politia, chiar daca am calcat pe bec :D, m-am inteles bine cu politaii. o vorba buna aruncata in discutie si devin cei mai buni prieteni ai tai :drak:

Hard
18th February 2008, 22:34
tie iti place sa dai spaga.

resita
18th February 2008, 22:51
tie iti place sa dai spaga.

n-am dat spaga, am aratat legitimatia de control, subtil, in asa fel incat sa o vada bine :evil:

Hard
18th February 2008, 23:02
deci si tu abuzezi de meseria ta :D
nimeni nu e corect in tara asta :no:
:drak:

resita
18th February 2008, 23:06
deci si tu abuzezi de meseria ta :D
nimeni nu e corect in tara asta :no:
:drak:

sa nu spui la nimeni :D

YoYoyOi
18th February 2008, 23:08
pfff ce uamini :D

Mario Di Lazi
19th February 2008, 07:43
noroc cu telefoanele estea mobile :D
cotizam la bugetul familei lor fiecare dintre noi :D

Benny
19th February 2008, 13:36
Cu o singura exceptie nu am avut intalniri la care sa pot spune ca am fost nedreptatit. Cand am calcat pe bec am platit. Dar am fost tratat intotdeauna politicos. Singura nedreptate a fost la inceputul anilor 90, dar i s-a intamplat de fapt tatalui meu. La iesirea din oras a fost oprit pentru ca ar fi folosit faza lunga, desi nu era adevarat. Am coborat si eu din masina si la fel ca si Hard am fost trimis inapoi (acum stiu: daca vrei sa primesti mita nu ai nevoie de martori, daca vrei sa procedezi corect ai nevoie de martori). Tata a platit o spaga mica si ne-au lasat sa plecam.

YodaRo
19th February 2008, 17:17
eu cu politia romana am avut 2 incidente...m-au oprit mi-au spus ca trebuie sa port centura in oras. Eu stiam ca in ro nu mai era regula asta la acel timp. In fine le-am aratat permisul de SUA si m-a intrebat..."bah dar tu boletin n-ai?" I-am spus ca nu..ca nu mai sunt cetatean roman. Si apoi cetaentii romani cu rezidenta in alta tara nu treb sa aiba si buletin sau CI sau cum se keama. Si mi-a intorc spatele si a plecat fara sa zica nimic.

cu police in USA is a different story. Odata pentru viteza depasita m-a oprit...luminile in spatele meu a pus reflectorul pe mine...ca la infractori si... a venit si mi-a spus ce am incalcat si m-a trimis in court. Daca faci pe nebunul te si baga la jail pentru reckless driving. In court o mai poti drege si scapa ieftin.

Elvis81
8th April 2008, 20:24
in romania stiti toti cum e..sa va spun cum e in ucraina..daca nu vrei sa ai probleme,cand vezi politia tragi frumos pe dreapta din proprie initiativa,pui in mana echivalentul a 5 lei si mergi sa dai noroc cu ala,care oricum are uniforma ca la Rosal:happy si mergi mai departe:ok:

cea mai tare faza..acum 2 sapt nu mai aveam bani de aia de-a lor si i-am dat 2 dolari...replica aluia a fost geniala: vezi ca dolarul a scazut..mai trebuie inca unul:happy:happy

Hard
17th April 2008, 14:55
pe ce strada ? ca sa fiu atent :D

moty
17th April 2008, 21:22
@maur: te-ai scos ca ai scapat doar cu atat!

Cristian
17th April 2008, 21:39
am recidivat.ieri m-au oprit militienii ca am intrat pe interzis.m-au intrebat ce cautam pe interzis si le-am spus ca aveam treaba acolo(apucasem doar sa intru in gura strazii),faptul e consumat de acum si asta e.mi-au dat av si m-au avertizat sa am grija.

Ai intrat pe interzis si te-au intrebat si dat avertisment ??? Ai dat de niste militieni ingaduitori.

Hard
18th April 2008, 09:52
smardan are sens unic de cand ma stiu :D iar pe sensul celalalt caragiale parca :D am locuit in zona :D

oaspetele
19th April 2008, 10:08
oricum, nu iei puncte pentru asta.
si eludarea semnului de interzis nu se lasa cu suspendarea permisului, dupa cate stiu eu.

Cristian
25th April 2008, 22:16
Da si astia pun semne de interzis peste noapte pe unele strazi.... Se intampla nici sa nu-l observi din obisnuinta ca nu-i acolo....

Lordul
25th April 2008, 22:39
in jud Botosani ,comuna Copalau, jud Neamt Horia a patit-o tata pt viteza , si in Franta pe autostrada langa Lyon 161 km/h ....

JJ
14th May 2008, 13:25
La bulgari am mai invatat ceva: Unde e semn de drum ingustat, n-ai voie sa depasesti. Chiar daca semnul e pe un drum cu 3 benzi, in fata unui sant care ocupa doar una din benzi.

Lordul
14th May 2008, 14:59
la bulgari nu tre sa opresti la orice masini de politie ca acolo se practica multe marlanii si golaneli,opresti numai alea marca opel(parca) ca alea sunt siguri de poltiie restu sa n-ai incredere ; oricum le dai 10 euro si mergi mai departe de ceva...

crissis
14th May 2008, 17:37
la bulgari nu tre sa opresti la orice masini de politie ca acolo se practica multe marlanii si golaneli,opresti numai alea marca opel(parca) ca alea sunt siguri de poltiie restu sa n-ai incredere ; oricum le dai 10 euro si mergi mai departe de ceva...

:mda:povesti nemuritoare tranzitez Bulgaria cu propria masina( nr grecesti) si nu am avut probleme. Foarte rar am vazut sa faca baraj politia bulgara in rest de masini de politie singure pe drum nici vorba.
Marlanie mai mare decat la brava politie romana nu am intalnit nici macar la bulgari.

Hard
15th May 2008, 11:48
crissis , nu toate problemele se pot intampla tie. si totusi aici vorbim despre problemele cu politia din Romania.

crissis
15th May 2008, 13:13
Sa stii ca am facut referire la brava politie romana fie ca vorbim de cei de la frontiera sau de cei din teritoriu.In timp ce calatoream de la Bucuresti la Iasi am fost oprit de doua ori( nu am nimic impotriva sa ma opreasca politia), odata in jud. Vrancea dupa Focsani si odata in Vaslui cate 30-40 de minute pentru verificari. Sa fi vazut fata politaiului( ii pierea zambetul de pe fata si isi lua moaca aia de "organ" al puterii) cand ii spuneam ca sunt roman care traieste in afara tarii.

JJ
15th May 2008, 13:36
la bulgari nu tre sa opresti la orice masini de politie ca acolo se practica multe marlanii si golaneli,opresti numai alea marca opel(parca) ca alea sunt siguri de poltiie restu sa n-ai incredere ; oricum le dai 10 euro si mergi mai departe de ceva...
Stimabile, daca nu opresti la semnalul agentului amenda si rauvointa lui atunci cand te prinde sunt mult mai mari.

Cum titlul era "probleme cu politia rutiera" si nu scria "din Romania", mai zic ceva din Bulgaria, ca mi-am adus aminte. Au pus placaje cu profile de masini de politie pe stalpi (sau acum vreun an nu le-am vazut eu), cu scris reflectorizant si toate cele. Era sa fac accident o data, ca l-am vazut pe una din limitarile la 60 si parea suficient de realist cat sa trag o frana zdravana.

O chestie frumoasa in Bucuresti: eram in coloana de masini, vorbeam la telefon, la verde las telefonul jos si plec. Ma opreste agentul si incerc cu vrajeala "hai domle ca stateam, cand s-a dat verde am lasat telefonul..." la care el: "Ia uite, si n-aveti nici centura. Si nici doamna n-are". Pana la urma am fost multumit doar de amenda de telefon.

Hard
15th May 2008, 16:07
jj, si in Romania sunt placaje cu forma unui politist , puse prin satele in care se circula de regula cu viteza :) m-am speriat prima data :D este un lucru bun,din punctul meu de vedere. cat despre amenda pe care ai luat-o , ai luat-o pe merit. nu crezi ? in UK amenda ca vorbesti la telefon ca sofer atunci cand esti in trafic este de fix 1000 Lire Sterline :)

Cristian
15th May 2008, 16:15
jj, si in Romania sunt placaje cu forma unui politist , puse prin satele in care se circula de regula cu viteza :) m-am speriat prima data :D este un lucru bun,din punctul meu de vedere. cat despre amenda pe care ai luat-o , ai luat-o pe merit. nu crezi ? in UK amenda ca vorbesti la telefon ca sofer atunci cand esti in trafic este de fix 1000 Lire Sterline :)


Unde mai pui ca pe soseaua Tecuci - Galati erau masini de politie cu un politist (manechin) in ea :cry: Iar pe la Tudor Vladimirescu un politist (manechin) cu baston reflectorizant in mana :cry:

Hard
15th May 2008, 16:33
masina aia e dincolo de Tecuci cand te duci spre Barlad , nu ? :D o masina cu numar de MAI. acolo se incetineste mereu :D

Cristian
15th May 2008, 16:41
Cam asa, nu am fost atent in ce localitate, oricum am incetinit :cry:

Celso
16th May 2008, 22:14
Unde mai pui ca pe soseaua Tecuci - Galati erau masini de politie cu un politist (manechin) in ea :cry: Iar pe la Tudor Vladimirescu un politist (manechin) cu baston reflectorizant in mana :cry:

intr-o dimineata pe la 5 aproape de intrarea in Buzau.... nu stiiam ce se uita asa insistent la mine dintr-un "borcan" din ala comunist:D ...un manechin imbracat in politist, cascheta si toate cele:happy

Cristian
8th July 2008, 19:59
Pai ce politist spune ca e de la paza? Se prezinta ca agent de politie.Avea si chitantierul de amenzi :cry:..a notat ceva si in carnetelul lor :lol: ...
Nu se poate asa ceva,yoyo,iti faci probleme aiurea.Sfidare ...cine stie cat timp mai pierzi din cauza asta ... mai bine vorbesti cu ei. Politistilor li se citeste o mare frustrare pe fata cand vorbesc cu o persoana mai inteligenta decat ei,in plus se emotioneaza in fata camerelor foto :cry: , datorita abuzurilor pe care le fac ,le e frica sa nu isi piarda postul. Trebuie sa ii facem sa inteleaga ca suntem in Uniunea Europeana de peste un an .

Ei draci, eu am calcat linia continua de la o trecere de pietoni si m-a oprit pe motivul asta. Pana nu m-am luat de el si nu am recunoscut nimic, nu mi-a dat pace. Cand o vazut ca nu o scoate la capat cu mine, mi-a zis ca de alta data sa fiu mai atent :drak:

Sergio_D
2nd September 2008, 16:56
Pot primi amenda de la un politist comunitar? Intreb asta pentru ca acum cateva zile a venit unul pe capul meu chitit sa imi dea amenda; oprisem intr-un loc in care nu aveam voie. :D

Dupa vreo 10 minute de discutii, am plecat fara sa mai incasez amenda, pe motiv ca era tarziu si nu mai avea un proces-verbal. :D

Balaci
2nd September 2008, 17:22
Da, iti poate da!

Cristian
2nd September 2008, 18:17
Pot primi amenda de la un politist comunitar? Intreb asta pentru ca acum cateva zile a venit unul pe capul meu chitit sa imi dea amenda; oprisem intr-un loc in care nu aveam voie. :D

Dupa vreo 10 minute de discutii, am plecat fara sa mai incasez amenda, pe motiv ca era tarziu si nu mai avea un proces-verbal. :D

Raspuns: Da, politia comunitara imparte amenzi in Galati celor care au parcat ilegal. :headbang:

Hard
2nd September 2008, 18:36
in sfarsit se civilizeaza si taranii care isi parcheaza masinile pe unde ii duce mintea ...

Cristian
2nd September 2008, 19:53
De Bucuresti vorbesti ???

YoYoyOi
2nd September 2008, 21:17
nuuu, de Tg Jiu :D

resita
2nd September 2008, 21:35
politia comunitara nu poate da amenda pe linie de circulatie

dar totusi exista si o exceptie de la regula, daca spatiul pe care ati parcat se afla in administratia primarie

daca ati primit amenda de la un comunitar eu va sfatuiesc sa o atacati in instanta si castigati sigur

Cristian
3rd September 2008, 08:14
Oricum orice amenda as primi as ataca-o ;)

Hard
3rd September 2008, 10:26
De Bucuresti vorbesti ???
ma refer la toata tara,nu doar la taranii din galati.
politia nu se prezinta la procese,mai grav e cand iei o amenda la sute de km departare de domiciul stabil.

Cristian
4th September 2008, 11:43
Sebastian, care e limita de viteza intre Agentia de Voiaj si Papadie ??? Sambata dimineata m-am grabit sa prind verde la semaforul ala de la agentie iar sus pe la Banca Transilvania era radaru, cred ca aveam vreo 65-70 km/h :) Ma astept sa-mi vina amenda :D

Hard
4th September 2008, 12:26
ce ma,am fata de politist?

50 ron in 48 de ore si 2 pct.dar e posibil sa fi fost la limita daca nu ai fost oprit ulterior. 65-70 km/h pe bord inseamna de fapt cam 60-62 km/h.stai linistit.

Sergio_D
4th September 2008, 13:17
nuuu, de Tg Jiu :D

Saru'mana Yoyo :D

Oprisem pentru 3-4 minute in fata parcului de la Coloana, ma intalnisem acolo cu o persoana care urma sa plece din tara; am plecat 30 de secunde de langa masina; cum am revenit, politistul calare pe masina. :D

Jacob
4th March 2009, 12:07
Stie cineva ce amenda/puncte primesc pt depasirea vitezei legale cu 57 km/h? (107 pe un sector de 50km/h) -sau trebuie predat permisul :) ?

Jerry20cm
4th March 2009, 17:40
din cate stiu eu, trebuie sa-ti ia permisul.

Elphax
4th March 2009, 17:44
eu zic sa nu-l predai, sa-l ascunzi bine :)

Datenshi
4th March 2009, 17:49
Stie cineva ce amenda/puncte primesc pt depasirea vitezei legale cu 57 km/h? (107 pe un sector de 50km/h) -sau trebuie predat permisul :) ?

Stie Turcu mai bine, fix cu atat a depasit si el. :D

Din cate stiu, 90 de zile si o amenda usturatoare.

TaciAcolo
4th March 2009, 18:37
500 ron amenda

subaru_vrx
28th April 2009, 00:07
stie cineva sa imi zica articolul si alineatul si in special legea , asta noua, in care apare faptul ca politistii nu mai au voie sa te opreasca fara motiv?
va rog mult, cine stie sa imi zica si mie....

abc_tase
23rd July 2009, 14:49
Art. 182. – (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza prin executarea semnalelor regulamentare de catre politistul rutier sau, dupa caz, de catre politistul de frontiera, atunci când constata încalcari ale normelor rutiere ori în situatia în care exista indicii temeinice despre savârsirea unei contraventii ori a unei fapte de natura penala, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte si a bunurilor care fac obiectul urmaririi, precum si pentru verificarea detinerii de catre conducatorii vehiculelor a documentelor prevazute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza si în conditiile producerii unor calamitati naturale, dezastre sau a altor situatii care pun în pericol siguranta circulatiei.

Doctor_Satan
27th November 2009, 16:33
Ce ma pot enerva politistii care stau la vanatoare!
Am luat acum vreo 2 saptamani amenda ca am mers cu 76 in oras. Partea care o urasc eu e ca exista o zona portiune maricica de drum la iesirea de la mine din oras unde sunt 2 benzi pe sens. Eram in zi de sambata, nu era nici dracu pe strada, pietoni nu sunt in zona aia si am adaptat viteza la tipul de drum. Eu merg pe ideea ca daca drumu-i liber, merg cu viteza la care ma simt eu in siguranta pe drumul respectiv, fie ea 30 sau 90.
Partea buna e ca a fost amabil baiatul si mi-a dat amenda pentru 65, cea mai mica. Mai frica mi-a fost ca eram iesit din oras si nu aveam rovigneta. Poate imi trantea o amenda si pentru aia.
Tin sa mentionez ca asta a fost prima mea amenda.

TeBat
28th November 2009, 14:16
Ce ma pot enerva politistii care stau la vanatoare!
Am luat acum vreo 2 saptamani amenda ca am mers cu 76 in oras. Partea care o urasc eu e ca exista o zona portiune maricica de drum la iesirea de la mine din oras unde sunt 2 benzi pe sens. Eram in zi de sambata, nu era nici dracu pe strada, pietoni nu sunt in zona aia si am adaptat viteza la tipul de drum. Eu merg pe ideea ca daca drumu-i liber, merg cu viteza la care ma simt eu in siguranta pe drumul respectiv, fie ea 30 sau 90.
Partea buna e ca a fost amabil baiatul si mi-a dat amenda pentru 65, cea mai mica. Mai frica mi-a fost ca eram iesit din oras si nu aveam rovigneta. Poate imi trantea o amenda si pentru aia.
Tin sa mentionez ca asta a fost prima mea amenda.

sunt absurzi astia cu limitele lor de viteza inexplicabil de mici chiar si pe o portiune de drum liber si drept fara pietoni

Celso
28th November 2009, 14:29
la cat timp expira punctele alea? aveam si eu vreo 5 luate prin martie:D ..mi-a dat puncte asa ca a fost finut, vroia magaru sa imi ia permisu:D ca nu am acordat prioritate la un pieton (desi nu prea avea dreptate), dat fiind faptul ca era chiar ziua mea de nastere in acea zi, m-a iertat:):drak: ...mai era si prima oara cand ma oprea un politist de cand imi luasem permisu;)

in rest nu prea am avut probleme, merg destul de relaxat, cum zice si Satan, cand e drum liber prin oras o mai pisc si cu 70-80:), desi am vazut ca in ultimul timp cam stau gaborii la panda:headbang:

TeBat
28th November 2009, 15:08
punctele se sterg la 6 luni

Celso
28th November 2009, 15:15
e bine:drak:

Doctor_Satan
2nd December 2009, 12:11
Astazi i-am injurat pe aia de la Politia Comunitara. Ieri, de ziua noastra nationala, astia n-au avut de lucru.
Eu imi parchez masina in spatele blocului, pe spatiu verde, pentru ca nu sunt locuri de parcare in acea zona si vreau sa-mi supraveghez masina cand am chef, nu sa ies pe scara sa ma chiorasc pe geam.
Si porcii ce fac? Imi lasa pe parbriz o invitatie la sediul lor, la ora 13:50 (mi-a placut asta), altfel iau amenda intre 100 si 500 lei.
I-am sunat si le-am zis sa fixeze alta zi pentru ca sunt in timpul programului de lucru la acea ora si nu pot lipsi, asa ca ma duc vineri dupa-amiaza.
Abia astept sa vad daca-mi dau amenda pentru neprezentare, ca asa scandal n-au intalnit in viata lor, la ce chef de cearta am.
Ziceti si voi: ce mama naibii sa fac daca n-am loc de parcare in locul din care imi pot supreaveghea masina?

moty
2nd December 2009, 23:54
Amice, in Bucuresti n-ai loc de parcare sa dai cu tunu', d-apai unul in care s-o si poti supraveghea!

Celso
3rd December 2009, 09:57
Si la mine e problema grava cu parcarile:( ...Satane, zi mersi ca nu ti-au ridicat-o direct cum se face pe aici:D

pune si tu o alarma cu pager ...cand se aprinde pageru iesi pe scara cu pusca:drak:

ce sa facem...votati Base & Geoana:yeah::happy

Radu
3rd December 2009, 10:37
Amice, in Bucuresti n-ai loc de parcare sa dai cu tunu', d-apai unul in care s-o si poti supraveghea!

Eu mi-am facut parcare proprie in spatele blocului...:D

Celso
3rd December 2009, 11:21
proprie?:o:

la mine sunt 10 locuri cu plata pt 90 de apartamente:cry:

Radu
3rd December 2009, 11:35
proprie?:o:

la mine sunt 10 locuri cu plata pt 90 de apartamente:cry:

Da,proprie!:D

moty
3rd December 2009, 23:37
Ma bag si eu, cat dai locu'?

Radu
4th December 2009, 08:02
Ma bag si eu, cat dai locu'?
Scump domne scump...am fost am luat o autorizatie de la primarie...si impreuna cu cativa baieti de pe scara ne-am facut o parcare de 5 locuri...:D

Q-Djyni
4th December 2009, 17:09
Scump domne scump...am fost am luat o autorizatie de la primarie...si impreuna cu cativa baieti de pe scara ne-am facut o parcare de 5 locuri...:D

Destept baiat :ok:

torn_beton
7th December 2009, 19:27
Haideti sa va spun eu cea mai tare amenda data vreodata in tara adeptilor lui Ilici si a lui Base:

- dupa ce a incercat tot felul de intimidari posibile pentru a primi spaga, prealuminatul si-a justificat verificarile prin statie printr-o amenda pentru zgomot(atributie de jandarm) data in conditiile in care circulam cu o masina cu absolut 0 modificari fata de varianta de fabrica, masina omologata individual de RAR fara interventii iliesco-basesciene(ar trebui sa le zic romane).

PS: prea tare nu ma deranjeaza ca i-am mai ars la 5 procese pana acum si oricum ma plimb prin tribunale, din fericire in tara asta mai sunt si exceptii de institutii care functioneaza(pacat ca doar partial).

Doctor_Satan
8th December 2009, 13:10
Chiar, cam care-i procedura sa refuzi amenzile? Si avocatul e pe cheltuiala ta?
Nu poti sa le ceri despagubiri morale in cazul in care castigi procesul?

torn_beton
11th December 2009, 21:31
Pai in primul rand ar trebui sa stii ca te ajuta mult mai mult daca semnezi procesul verbal decat daca refuzi sa-l semnezi. Poti scrie la mentiuni ca nu esti de acord cu decizia luata si ce mai vrei tu.

Avocatul este pe cheltuiala ta, in cazul castigarii procesului amenda se anuleaza, deci sa nu cumva sa faci greseala sa o platesti dinainte.

Poti cere despagubiri, dar nu prea ai sanse sa primesti din moment ce nu s-a realizat un abuz in serviciu sau alta fapta grava din partea politistului.

Conserva
8th August 2010, 10:39
Nu ai cum sa primesti despagubiri decat daca deschizi un proces Civil de cerere de daune.