PDA

View Full Version : Campionatul European de biatlon, Nove Mesto



TheMentalist
17th February 2008, 22:56
Aici putem discuta despre toate cursele Campionatului European de biatlon care se va disputa la Nove Mesto.

rob_din
18th February 2008, 01:33
Miercuri 20th Feb.

Probele de individual

10:00 Masculin Seniori
11:20 Juniori Masculin
14:00 Feminin Seniori
15:20 Juniori Feminin

Vineri 22nd Feb.

Probele de sprint

10:00 Masculin Seniori
11:20 Juniori Masculin
13:30 Seniori Feminin
14:30 Juniori Feminin

Sambata 23 Feb

Probele de Urmarire
11:00 Masclin Seniori
12:00 Masculin Juniori
14:15 Feminin Seniori
15:15 Juniori Feminin

Dumininca 24th Feb.

Probele de Stafeta

11:00 Masculin senori, juniori
13:30 Feminin seniori, juniori

rob_din
19th February 2008, 18:30
Cum era de asteptat cehii participa cu cei mai buni biatlonisti

Roman Dostál, Tomáš Holubec, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, Zdeněk Vítek

rob_din
19th February 2008, 20:13
Olga Pyleva revine maine in competitii dupa suspendarea de 2 ani cauzata de dopaj

rob_din
19th February 2008, 20:51
Macar la Europene ar fi cazul sa luam o medalie

rob_din
20th February 2008, 12:23
Din pacate am ratat de putin acea medalie in individualul juniorilor, Stefan Gavrila terminand pe 4 cu 2 ratari (2+0+0+0)

In individualul seniorilor s-a impus Tomas Sikora

rob_din
20th February 2008, 15:24
Natalia Levtchenkova (Moldova) a castigat individualul femini,

Eva Tofalvi locul 6 cu 4 tinte ratate, daca rata de 3 ori lua argintul.

Eva a fost a doua ca deplasare pe schiuri

rob_din
20th February 2008, 16:32
Cursa foarte slaba la junioare: cel mai bun loc - 15 pentru Reka Ferencz

Breakcore
20th February 2008, 21:06
Foarte bine s-a deplasat Tofalvi,in ciuda temperaturii ridicate a zapezii,mult mai rapida decat Filipova,care acum cativa ani era in topul mondial(fac aceasta comparatie deoarece au ratat ambele de 4 ori)
De remarcat si performanta,la juniori,a lui Gavrila,locul 4 cu 2 minute(nu foarte rapid,in schimb).Ma asteptam de la Gerbacea la un rezultat bun,insa nu a mai continuat

TheMentalist
20th February 2008, 21:16
Foarte bine s-a deplasat Tofalvi,in ciuda temperaturii ridicate a zapezii,mult mai rapida decat Filipova,care acum cativa ani era in topul mondial(fac aceasta comparatie deoarece au ratat ambele de 4 ori)
De remarcat si performanta,la juniori,a lui Gavrila,locul 4 cu 2 minute(nu foarte rapid,in schimb).Ma asteptam de la Gerbacea la un rezultat bun,insa nu a mai continuat

Inca un fan al biatlonului:yeah:bine ai venit pe forum:ok:

Breakcore
20th February 2008, 21:17
Multumesc ; sint nespus de fericit sa conversez cu oameni care iubesc biatlonul

rob_din
20th February 2008, 21:34
Foarte bine s-a deplasat Tofalvi,in ciuda temperaturii ridicate a zapezii,mult mai rapida decat Filipova,care acum cativa ani era in topul mondial(fac aceasta comparatie deoarece au ratat ambele de 4 ori)
De remarcat si performanta,la juniori,a lui Gavrila,locul 4 cu 2 minute(nu foarte rapid,in schimb).Ma asteptam de la Gerbacea la un rezultat bun,insa nu a mai continuat

Azi au abandonat 3 romani: Gerbacea, Mosoiu, Faur. Nu stiu din ce cauza (am inteles ca Gerbacea a gresit traseul) insa toti trasesera catastrofal

Iar referitor la deplasarea pe schiuri, asa cum am mai spus Eva a fost a doua la 53 de secunde de Yakovleva

rob_din
20th February 2008, 21:51
La revenirea dupa suspendare Pyleva s-a clasat extrem de modest locul 27 cu 3 minute de penalizare (deplasare foarte lenta pe schiuri)

Breakcore
20th February 2008, 21:54
Da,chiar si uitasem de acest nume. M-am bucurat cand am vazut-o pe lista de start,insa a dezamagit repede.Iata ce inseamna o suspendare in viata unui sportiv,fie el extrem de valoros.Fara sa fiu rautacios mi s-a parut ca s-a mai ''implinit'' rusoaica,probabil din pricina ca a nu s-a antrenat constant

rob_din
20th February 2008, 21:58
Da,chiar si uitasem de acest nume. M-am bucurat cand am vazut-o pe lista de start,insa a dezamagit repede.Iata ce inseamna o suspendare in viata unui sportiv,fie el extrem de valoros.Fara sa fiu rautacios mi s-a parut ca s-a mai ''implinit'' rusoaica,probabil din pricina ca a nu s-a antrenat constant

Eu nu m-am bucurat deloc (cred ca cine s-a dopat nu mai are ce cauta in sport), insa faptul ca acum la revenire e mai grasuta si merge lent n-ar trebui sa o ingrijoreze. Are tot timpul pana la anul sa reintre in forma.

rob_din
21st February 2008, 09:42
Desi pare un succes de proportii pentru Moldova trebuie spus ca Levtchenkova este rusoaica, insa ea a preferat acum cativa ani sa concureze pentru Moldova fiindca nu avea loc in loturile Rusiei

Breakcore
21st February 2008, 20:28
Da,situatia Levtchenkovei este asemanatoare si altor sportivi din Rusia ce au preferat sa mearga pentru alte tari din fosta Uniune Sovietica. Vladimir Dratchev,acum ceva ani,desi rus concura pentru Belarus

rob_din
22nd February 2008, 11:21
Artem Goussev a castigat sprintul seniorilor

Garnita desi a ratat un singur foc a ajuns la peste 4 minute

Berger desi a ratat 5 focuri a terminat pe locul 8

rob_din
22nd February 2008, 11:52
Rezultate foarte proaste pentru juniori, datorate unor trageri catastrofale, liderii Gerbacea si Gavrila au ratat 4 respectiv 9(!!!!) tinte. Gavrila este incredibil de inconstant la trageri. Ba tage excelent, ba trage dezastruos.

Cred ca Gavrila a stabilit un adevarat record azi: 1 tinta din 10 atinse

rob_din
22nd February 2008, 14:32
Cursa dezamagitoare pentru Eva Tofalvi in sprintul castigat de Oksana Yakovleva. Tofalvi a ratat 3 tinte, singurul lucru pozitiv este diferenta rezonabila cu care va pleca la pursuit: 1 minut 22

Dana Plotogea locul 18

rob_din
22nd February 2008, 15:25
Nici la junioare situatia nu a fost mai buna. Claudia Flangea a terminat pe 10, iar Reka Ferencz pe 16

rob_din
22nd February 2008, 17:05
Totusi per total comportarea la junioare a fost buna fiindca am avut 3 sportive in primele 20 intr-o cursa in care au participat 72 de sportive

rob_din
23rd February 2008, 12:45
Locul 11 pentru Roland Gerbacea in Pursuitul juniorilor, cu 5 tinte ratate. Rusul Shipulin se anunta ca o mare speranta pentru JO de la Vancouver. Dupa ce a dominat Mondialele de juniori acum a castigat si cele 3 probe de la Europene

rob_din
23rd February 2008, 14:27
Din nu stiu ce motive Tofalvi si Plotogea nu au mai luat startul in Pursuit. O explicatie ar fi ca au plecat spre Correa, insa mi se pare o idee foarte proasta sa renunti la Pursuit si stafeta, doua probe cu sanse de medalii

Breakcore
23rd February 2008, 15:08
Felicitari castigatoarelor. Remarcabila cursa Filipovei,imi aduce aminte de zilele bune ale Bulgariei.
Cel mai probabil Tofalvi si Plotogea au plecat spre Corea,intrucat nu cred ca ambele au fost bolnave/obosite. Oricum la modul in care a castigat Filipova medalia,plecand la 3:11 sec,cred ca Eva ar fi putut obtine medalia.

rob_din
23rd February 2008, 15:16
Sincer daca este asa nu inteleg decizia Federatiei. S-a dat cu piciorul la doua mari sanse de medalii. La stafeta aveam chiar mai mari sanse decat la Pursuit.

Breakcore
23rd February 2008, 15:19
Sunt de acord cu tine. Diferenta Evei de locul 1 era de1:22 ,iar la modul in care s-a tras(ca la juniori) cred ca era si recuperabila.
Sa dea Dumnezeu sa ne inselam iar deplasarea in Corea sa se dovedeasca inspirata

rob_din
23rd February 2008, 15:21
Cred ca de abia marti cand apar listele de start ale CM din Coreea ne vom da seama daca acesta a fost motivul. Poate chiar or fi patit ceva cele doua, desi e imporobabil

rob_din
23rd February 2008, 15:53
Doar locul 10 pentru Ferencz in pursuitul junioarelor.

Am obtinut rezultate mai bune la Mondialele de juniori decat la Europene desi la Nove Mesto participarea a fost mai slaba

Breakcore
24th February 2008, 10:09
Cursele de baieti,atat la seniori cat si la juniori sunt la 11:00 iar cursele fetelor ,junioare si senioare la 13:20. Se vor tine,deci,pe doua partii?

Iaco
24th February 2008, 10:44
Cursele de baieti,atat la seniori cat si la juniori sunt la 11:00 iar cursele fetelor ,junioare si senioare la 13:20. Se vor tine,deci,pe doua partii?

Ce curse sunt astazi? individualu sau ce?

rob_din
24th February 2008, 11:11
Cursele de baieti,atat la seniori cat si la juniori sunt la 11:00 iar cursele fetelor ,junioare si senioare la 13:20. Se vor tine,deci,pe doua partii?

Nu, se tin in acelasi timp. Probabil dupa un tur- doua, juniorii vor ramane mult in spate.

rob_din
24th February 2008, 11:12
Ce curse sunt astazi? individualu sau ce?

Stafetele

rob_din
24th February 2008, 12:28
N-am mai pomenit asa ceva: Mosoiu a facut 5 tururi de penalizare intr-o cursa de stafeta dupa tragerea culcat. Asta inseamna ca a ratat 8 focuri din 8 incercari.

Breakcore
24th February 2008, 14:23
Fantastic. Suntem aproape de medalia de bronz la junioare,intre Ferencz si Pihrushna sunt 13 sec in favoarea romancei. Hai Romania !

rob_din
24th February 2008, 14:26
Da, medalie de bronz pentru Romania in stafeta junioarelor. Bine ca macar o medalie am luat

Breakcore
24th February 2008, 14:27
Si Bronz pentru Romania la junioare! Felicitari BABES Alina ,FLANGEA Claudia si FERENCZ Reka