PDA

View Full Version : Made in Romania



vasile314tzurka
10th March 2004, 10:26
acest topic este dedicat lucrurilor care vi se par de domeniul fantezieii si se petrec la noi. nu este facut pentru a denigra ci pentru a ne vedea cum suntem si sa putem face ceva pentru ca astafel de lucruri sa nu se mai intimple.

vasile314tzurka
10th March 2004, 10:27
“Am lipit acel anunt si l-am pus sa dea cu capul, insa nu s-a dat prea tare."

din declaratia unei profesoare de "educatie plastica" care a pus un elev de 12 ani sa se dea cu capul de perete timp de 20 de minute.

directoarea scolii spune ca:

"...Eu o stimez pe doamna de desen, mai ales ca are grave probleme de sanatate. Probabil ca a fost nervoasa”.

http://www.expres.ro/social/?news_id=148320

vasile314tzurka
10th March 2004, 10:28
Copilul batut de mascati, internat a treia oara in spital

http://www.expres.ro/investigatii/?news_id=148302

Utilizator
10th March 2004, 11:46
Vasile, ar trebui sa pui "interzis minorilor sub 18 ani" la acest topic. Made in Romania pare sa devina un topic horror. Poate ar fi interesant sa punem aici lucrurile bune care s-or mai intampla prin tara, cele rele sunt deja fapt divers.

vasile314tzurka
10th March 2004, 12:48
o fi interzis minorilor care iau bataie...
pe mine ma intereseaza ca alea rele sa nu mai fie. sau macar intr-o masura infinit mai mica decit sunt acum. problema violentei in societatea romaneasca e una reala si ne confruntam cu ea tot timpul. aici putem discuta ce sa facem nu numai sa anuntam. ma uita pe forumul ev z. unde s-a gasit un individ ca sa ia apararea politistilor care-l snopisera pe baiat. asta ce o fi?

Ultras
10th March 2004, 12:53
Mi se pare normal! Sa-i spuna lu mutu' ca se intorcea la ora 12 noaptea de la scoala. Si daca esti cat de cat normal la cap cand vezi o incaierare ocolesti si tu un pic zona. Poate i-a venit mintea la loc. :ciocan:

vasile314tzurka
10th March 2004, 13:09
dupa cum se vede si cu ochiul liber in romania "bataia e rupta din rai" e un soi de percept convingator. cum spuneai utilizator? e horror? nu. e mioritic:)

ultrass,

sunt curios daca aveai un copil daca asa reactionai. sunt sigur ca nu. si hai sa spunem ca ai dreptate. ce cauta la 12 noaptea (nu era 12 pina una alta) pe strada? ok. ala e un copil. l-ai vazut si la televizor ca e juma de buletin. te repezi in el si-l rupi? crezi ca daca il lua unul de guler si numai se rastea la el "tu ce cauti aici, p,leaca acasa" nu pleca? sau crezi ca a inceput sa se bata cu mascatii? cinste politiei romane care a anihilat un mare terorist. cinste neterminatilor de la circa 14 care au lasat un copil batut pe strada fara sa-i dea cea mai mica ingrijire. daca nu stii, domnu' fiorosu, ca conform legii un infractor este tratat in cazul unei afectiuni.

inainte de a fi asa de "sfatos" gindeste un pic.

Ultras
10th March 2004, 13:20
In termeni democratici copilul poate fi considerat "victima colaterala". Nu am copil, dar daca as avea si ar pati acelasi lucru, dupa ce isi revenea, i-as mai fi dat si eu o mama de bataie. Preventiv! Alta data sa evite situatiile potential periculoase. Si sa invete ca pe pisica o omoara curiozitatea. Daca eu as fi procedat la fel, pana acum eram intr-un carucior, chior si mancam cu paiu'. Permanent!

Ultras
10th March 2004, 13:29
Si bineinteles ca as da in judecata Politia Romana, pentru ca, nu-i asa, prostia se plateste!

vasile314tzurka
10th March 2004, 13:55
si binentels ai da politia ramana in judecata din puscarie. vezi "ti-am pregatit un loc la noi in celula". daca era pe strada aiurea si daca se baga in boclucuri tot vina ta este, iar tu ca un tata neavenit ce esti altceva decit bataia stii? mde:(

Ultras
10th March 2004, 14:04
Legi tampite! Ca multe altele "Made In Romania" Oricum as prefera puscaria, decat sa am mustrari de constiinta toata viata. Si cand as iesi i-as mai trage o bataie buna, ca sa fiu sigur ca nu a uitat. :mad:

GoPens
10th March 2004, 14:13
problema e, copilul creste si intr-o zi e mai tare ca tine. si-atunci vai de existenta ta biologica...

Ultras
10th March 2004, 14:19
Legile naturale! Daca e aplicata corect, cu metoda, peste ani cu siguranta nu se va inapoia. Pun pariu ca majoritatea dintre noi au luat-o pe coaja de la parinti, dar pun pariu ca nici unul nu a ridicat mana la ei. Sau suntem cumva la Stirile de la ora 5?

GoPens
10th March 2004, 14:29
eu am prieten pe care-l batea tata-su ca pe hotzu de cai. cind a crescut suficient a pus mina pe un par si l-a virit sub nasu la tata-su cu vorbele "daca te mai aitingi vreodata de mine, te altoiesc cu ranga de trebuie nanotehnologie sa-ti faca oasele la loc la spital". si ar fi facut-o. daca-i copulu' destept, la tribunal minte ca l-ai agresat sexual in toata copilaria (vecinii ce l-au vazut vinat de la bataile "preventive") o sa confirme. si te trezesti cu capitanul Burcea din "terminus paradis" in celula de nu mai vezi lumina zilei.

eu n-as putea sa zic ca am mincat bataie ca si copil. cel putin nu in comparatie cu fartatu' meu. tatal meu si sportul studentesc nu bateau pe nimeni :) (just kidding)

vasile314tzurka
10th March 2004, 14:35
Legi tampite! Ca multe altele "Made In Romania" Oricum as prefera puscaria, decat sa am mustrari de constiinta toata viata. Si cand as iesi i-as mai trage o bataie buna, ca sa fiu sigur ca nu a uitat. :mad:

nu legile sunt timpite ci oamenii care au ca singur argument bataia:( si soiul acesta de legi nu sunt numai aici. ca sa nu mai vorbesc de ce spune mai sus gopens:) atunci sa te vad, cind te-o pune fi-tu-n carucior si iti da paiul sa ieie...aer:)

ricky
10th March 2004, 14:36
Cred ca tovarasa profesoara din CRAIOVA ar trebui sanctionata exemplar !
ORICE ar fi facut copilul chestia cu LOC DE DAT CU CAPUL e...de balamuc !
Imposibil ca sa fi fost singurul caz al profesoarei. Cine impinge atit de departe pedeapsa corporala precis ii altoieste zilnic pe elevi !

Apoi, se poate spune un cuvint si despre unii copiii care gasesc in orele de la scoala doar o posibilitate de-a fi impreuna cu ceilalti prieteni...

vasile314tzurka
10th March 2004, 14:37
Legile naturale! Daca e aplicata corect, cu metoda, peste ani cu siguranta nu se va inapoia. Pun pariu ca majoritatea dintre noi au luat-o pe coaja de la parinti, dar pun pariu ca nici unul nu a ridicat mana la ei. Sau suntem cumva la Stirile de la ora 5?

nu exista bataie aplicata corect. trezeste-te. nu e neaparat sa te ciomageasca si fi-tu. e suficient sa nu-ti mia dea un pahar de apa cind nu o sa mia poti. sau sa te scuipe-n ochi. ce dracu, chiar asa de lipsit de imaginatie esti incit sa crezi ca rezolvi ceva cu bataia?

vasile314tzurka
10th March 2004, 14:39
Cred ca tovarasa profesoara din CRAIOVA ar trebui sanctionata exemplar !
ORICE ar fi facut copilul chestia cu LOC DE DAT CU CAPUL e...de balamuc !
Imposibil ca sa fi fost singurul caz al profesoarei. Cine impinge atit de departe pedeapsa corporala precis ii altoieste zilnic pe elevi !

Apoi, se poate spune un cuvint si despre unii copiii care gasesc in orele de la scoala doar o posibilitate de-a fi impreuna cu ceilalti prieteni...

nu este important ca este din craiova, ci ca e femeie, posibila mama, si profesoara. dupa capul meu ar trebui scoasa din invatamint pe viata si deferita justitiei. ma intreb unde e "ti-am pregatit un loc la noi in celula".

GoPens
10th March 2004, 14:43
astia-s pedagogii nostii, cu astia defilam. si-apoi te miri cind creste copilu' si-i trage la nevasta-sa o batuta serioasa ca nu-i gata ciorba, ca doar asa o invatat la scoala.

mama ce proces i-as face la "pedagoaga" de-ar fi copilu' meu.

Ultras
10th March 2004, 14:47
Am deviat un pic de la subiect da' trebuie sa mai adaug ceva. Am prieteni si cunostinte care au copii care nu au primit niciodata nici un fel de corectie. Astia sunt cei mai rai. Te uiti la parinti, ii stiai oameni normali la cap si apoi ii vezi cu progeniturile si nu iti vine sa crezi. Balamuc curat. Urla, se dau cu capu' de pereti, varsa, sparg etc. Adevarati vandali. Iar singurul comentariu al parintilor este ceva de genul: "Stai frumos, mamica, sa nu te lovesti!". Zici ca sunt spalati pe creier! Legume! La o masa am nimerit langa animalul unei familii de medici, de vreo 5-6 ani. Zbiera ca din gura de sarpe la ma-sa (drept in urechea mea) ca vrea nu mai stiu ce. I-am recomandat lu' ta-su sa-i articuleze doua perechi de palme, ca daca nu i le aplic eu. Se uitau la mine ca la extraterestru. Am vazut ca nu au nici o reactie, m-am ridicat si i-am dat doi pumni in cap de l-am asezat la loc in scaun (am uitat sa va spun ca statea in picioare si mai avea un pic si se suia pe masa). Minune! Liniste! Se uita brotacu' la mine cu expresie de uimire cu nu am mai vazut. Era prima data cand i se intampla asta! Se mai uita la parinti, dar acestia se faceau ca nu au observat incidentul. Restul serii a stat mielusel! Cu cateva exceptii cand ma duceam la toaleta, dar cum ma intorceam cum se potolea. Statea si era cu ochii numai pe mine. Nici nu mai misca. De atunci parintii lui ma invita destul de des pe la ei, dar onorez invitatia destul de rar. Cand totusi ma duc chistocu', cu toate ca a mai crescut, numai pe langa mine sta. Sta si se uita. Si nu cred ca am mai auzit vreun sunet de la el. Dar in rest are acelasi comportament. Cel mai nasol lucru in lumea asta e un copil rasfatat! Chestia cu "bataia e rupta din Rai" o fi demodata, dar cu siguranta e sanatoasa.

vasile314tzurka
10th March 2004, 14:52
nu e sanatoasa de fel
exista suficiente metode de "represiune" fara bataie. mai invata.

in alta ordine de idei daca nu-ti place la altu-n casa de ce nu pleci? de ce ar trebui sa faci tu ordine? am cunoscut si eu copii, mia multi ca tine, crede-ma am trait in floreasca, care cu toata bataia mincata nu erau mai buni sau mai cuminti. poate mai smecheri.

Ultras
10th March 2004, 14:53
In privinta profesoarei sunt de acord ca a gresit. In cazurile de indisciplina trebuie aplicat regulamentul. Excludere de la cursuri 3 zile (la prima abatere) si aplicarea de amenzi parintilor. Daca nu pot sa-i tina sub control, atunci sa plateasca. Nimeni nu-i obligat sa-si toceasca nervii cu toti "handicapatii".

ricky
10th March 2004, 14:53
VASILE, te rog sa nu-mi urci oltenii in cap ! :headbang:
Am spus "prof din CRAIOVA" pentru ca nu i-am retinut numele, aseara, la TVR I !
Chestia cu "sanctionata exemplar" cred ca are in cuprins si faptul ca e reactia unei FEMEI etc...
Sau...vrei sa pierd meciul de deseara si sa motivez mai departe ?! :p

Ultras
10th March 2004, 14:55
nu e sanatoasa de fel
exista suficiente metode de "represiune" fara bataie. mai invata.

in alta ordine de idei daca nu-ti place la altu-n casa de ce nu pleci? de ce ar trebui sa faci tu ordine? am cunoscut si eu copii, mia multi ca tine, crede-ma am trait in floreasca, care cu toata bataia mincata nu erau mai buni sau mai cuminti. poate mai smecheri.

Era un restaurant, pardon! Si nu puteam pleca pentru ca trebuia sa achit nota! :mda:

vasile314tzurka
10th March 2004, 14:59
pai chemai chelnerul, achitai si plecai. care era baiu? chiar nu pricep cum ti-ai permis asa ceva. daca nu-mi place imi iau catrafusele si plec. am vazut si eu familii cu copii rasfatati si asa am facut. m-am scuzat si am plecat. cum o sa fac eu ordine la altul in casa atita timp cit nu vine peste mine? la bataie recurg doar daca sunt agresat si nu am incotro. esti periculos moncher cu astfel de apucaturi.

GoPens
10th March 2004, 14:59
bineinteles ca nu exista proces de educatie fara corectie, doara odrasla isi cauta limitele. dar cine spune ca corectia trebuie sa fie corporala? o fi ea cea mai simpla de atribuit, dar individul care (temporar) nu face ceva de frica corectiei corporale si nu pentru ca-i este clar ca e o idee proasta e periculos, pentru ca, in momentul in care dispare mecanismul de control (care initiaza aplicarea corectiei) va profita de ocazie.

doctorii cu odrasla (care-i buna de recama pro prezervativ) pun pariu ca nu s-au ocupat/ocupa mai mult decit minimal de copil. nu-ti parchzi copilul in fata televizorului si astepti sa creasca ca doar i-o veni mintea la cap. de aceea eu sustin ca un copil e un sacrificiu (in primul rind ca timp) si e o idee al naibii de buna sa se gindeasca parintii potentiali bine de tot inainte sa puna prezervativul deoparte daca chiar sunt dispusi sa-si sacrifice marea majoritate din timpul lor pe viitor.

Ultras
10th March 2004, 15:10
pai chemai chelnerul, achitai si plecai. care era baiu? chiar nu pricep cum ti-ai permis asa ceva. daca nu-mi place imi iau catrafusele si plec. am vazut si eu familii cu copii rasfatati si asa am facut. m-am scuzat si am plecat. cum o sa fac eu ordine la altul in casa atita timp cit nu vine peste mine? la bataie recurg doar daca sunt agresat si nu am incotro. esti periculos moncher cu astfel de apucaturi.

Nota trebuia sa o achit integral! Era masa mea! Iar daca eram asa periculos, nu cred ca mai eram invitat asa de des de respectivii.
Oricum, daca vei avea un astfel de specimen, sa ma chemi sa ti-l scot din barba, daca pana atunci nu ti-a smuls-o toata! :drak:

Ultras
10th March 2004, 15:22
Daca doriti sa imi raspundeti la doua intrebari:
1. Ati primit corectii corporale de la parinti?
2. Daca da, atunci credeti ca v-au influentat dezvoltarea in mod negativ?

Eu unul am primit si chiar mi-au prins bine. Nu la momentul respectiv, ci mult mai tarziu. Oricum pe la 13 ani tatal meu (care avea si are o palma grea) a obosit si m-a lasat in plata Domnului!

Este interesanta si parerea celor care nu au primit corectii corporale, dar cred ca nu prea exista, iar acestia oricum au o parere foarte buna despre ei. :evil:

GoPens
10th March 2004, 15:29
defineste corectie corporala. din punctul meu de vedere o ciubla dupa ceafa nu-i o corectie corporala. o batuta cu cureaua de nu te asezi 2 zile este. dupa aceasta definitie 1. nu, 2. N/A.

daca palma dupa ceafa se considera atunci 1. da, 2. nu cred ma m-a influentat in vreun fel, deoarece dupa 10 minute am uitat.

Ultras
10th March 2004, 15:36
Corectie corporala este si palma dupa ceafa. Este tot ce inseamna contact fizic cu scop de a pedepsi sau a atentiona. Nu va ganditi la batai ca in filme! Alea chiar sunt de "ti-am pregatit un pat la noi in celula". Cele in urma carora sunt necesare ingrijiri medicale sunt de domeniul penalului chiar si in cazul in care victima este un adult.

vasile314tzurka
10th March 2004, 16:36
1 da
2 da

oricum am facut dupa cum m-a dus capul si nu a rezolvat nimic in afara de nervii de moment ai respectivului parinte. nu mi s-a spus de ce ci doar nu. la mine n-a tinut. in plus urasc astfel de corectii. daca nu esti in stare sa explici si sa te impui mai bine nu mai fa copii. ar fi mai simplu.

Vadim
10th March 2004, 17:56
Eu am primit o corectie corporala, cateva palme peste cap, cand era sa ma calce masina cand mergeam cu bicicleta. Aveam 6 ani. Acum ma uit de 10 ori in toate partile cand traversez strada. Cred ca uneori bataia este rupta din Rai, mai ales in copilarie. Normal, nu sa cada copilul jos, dar cat sa simta si sa tina minte lucrurile importante.

vasile314tzurka
10th March 2004, 18:42
la cit e taica-tu e cam nasol:)

ricky
10th March 2004, 18:44
Eram in clasa a 9-a, la inceput.
Primisem la limba romana, de pregatit pentru a doua zi, un...autor !
Da ! Totul despre el !
Nervos la culme, am spus ca "nu ma mai duc la scoala" !
A fost unica, singura data, cind tata mi-a tras o palma !
Si ?
Tot n-am invatat sa pun "I"-ul cum trebuie ! :p

Cred ca exista unii copii pe care bataia mai mult ii irautateste.

Dar, cu ceva nu sint de acord : ca ALTCINEVA sa-mi atinga copilul !

Pe de alta parte, tot auzeam in autobuz (cind un copil injura ) : "asa te invata la scoala?"
De parinti...numai de bine ! :O

Ultras
10th March 2004, 18:46
O palma aplicata corect marcheaza o lectie care nu se uita. :ok:

Ultras
10th March 2004, 18:56
Ricky, palma ai primit-o pentru ca ai spus ca nu te duci la scoala, nu ca sa te convinga sa iti faci tema. Daca ti-ai fi tinut gura acum puteai spune ca nu ai fost "atins" niciodata. Iar daca pentru asta ai primit una, atunci inseamna ca ai fost un copil extrem de linistit.

ricky
10th March 2004, 19:03
ULTRAS, de primit...am mai primit de la bunica : jucam tenis sau fotbal, de dimineata pina seara, si "uitam" sa vin la masa de prinz ! :p
EA incerca sa ma altoiasca...cu cirpa de vase pe care cumva o avea mereu pe umar ! :p

Intr-adevar, am fost un copil linistit si ascultator !
Acum m-am facut mai al dracului, pe ONLINE ! :p

Sincer : nu m-am batut cu nimeni !

P.S. Nu tin minte din perioada de cind...nu mai tin minte ! (cind eram "berbec" mic ! :p )

Ultras
10th March 2004, 19:08
Eu vorbeam de genul de copii care fac tampenii si scandal non-stop. Adica genul meu! :evil: Cred ca daca nu as fi intampinat din cand in cand cate o scatoalca nu mi-as fi revenit. Si de cei rasfatati care cum nu le convine ceva dau din picioare si fac ca toti dracii.

Utilizator
10th March 2004, 23:44
S-a atins aici aspectul educational in Ro. Parerea mea este ca se face dupa ureche, arhaic (vezi batai, abuzuri ale parintilor, totul fara prea multa pedeapsa din partea legii), modele impuse fiind de prosta calitate. Scoala a cazut in derizoriu, exemplele copiilor sunt alde Becali, sportivi si tot felul de mitocani imbogatiti prin japca. In acest climat, cultivat din plin de televiziuni (o expresie frecventa pe la emisiuni TV facuta cu mare admiratie de prezentatoare "ude" in cautare de soti bogati este "lumea buna", cu referire la adunaturile de imbogatiti). Cand vezi pe la stiri ca un anume impresar/presedinte de club sare cu parul la un primar si nu pateste nimic, e firesc sa fie copiat de "plebe", e un model doar. Politia este plina de cetateni care au ales acest drum pentru ca nu erau in stare de alte activitati si dornici de a bate legal sau de a lua sfanta spaga, asa cum au vazut ei ca se face pe acolo. Suntem o natiune muribunda din punct de vedere social, cu scara valorilor rasturnata, si vom avea nevoie de cel putin 2 generatii sa revenim la normalitate. Daca Doamne-ajuta ne accepta UE, poate ca biciul civilizatiei va face schimbari mai rapid.
In SUA daca atingi propriul copil in vreun loc public nu va fi o surpriza pentru nimeni daca vei fi arestat si amendat drastic. Nu mai zic de profesori care sa atinga vreun copil. Dar acolo lucrurile functioneaza. Tot ceea ce se intampla la noi nu e o marca inregistrata romaneasca, explicatia este ca noi suntem cu ceva zeci de ani in urma civilizatiei actuale. Traim inca o perioada in care spiritul primar domina in relatiile sociale. Cred ca ar trebui sa existe in fiecare piata un "loc de dat cu capul" unde sa fie dusi toti cei ce folosesc violenta in relatiile umane. Ar fi un exemplu si ar atrage mai multi spectatori decat shushele finantate de don primar Vanghelie care este. Si eu m-as duce sa vaz autoflagelari ale barbarilor dintre noi. Cred ca mi-ar crea o senzatie de confort si siguranta.

Apropo de educatie; la Carcotasi am vazut un filmulica excelent de la vizita unei delegatii parlamentare in China in 2002. domnul ministru Athanasiu a executat acolo un dans ritualic barbar cu sulita si impopotzonat cu frunze excelent de utilizat ca material didactic la orele de dirigentie cu tema: "Cum sa ne purtam civilizat si demn fara sa cadem in ridicol".

Cipangoo
11th March 2004, 10:39
Ultras da-mi voie sa te contrazic. Nu exista copii care sa faca nazbatii e banda rulanta. orium nu de la inceput. Si daca a ajuns sa le faca tot din lipsa de atentie si de timp alocat de catre parinti le face. Asa ca eu nu vad pedeapsa corporala ca pe o solutie ci ca pe o consecinta a lipsei de atentie sau poate chiar de capacitate de a te impune in fata progeniturii.
Ca sa-ti rasund la intrebare eu sunt unul din acei copii pe care-i crezi foarte rari care nu au primit pedepse corporale de la parinti. Si nu pentru ca nu faceam boacane ci pentru ca pentru mine a contat foarte mult o cearta sau dezamagirea unuia dintre parinti.
Cat despre altul sa imi atinga copilul... n-as vrea sa fiu in pielea lui.

Ultras
11th March 2004, 11:12
Ultras da-mi voie sa te contrazic. Nu exista copii care sa faca nazbatii e banda rulanta. orium nu de la inceput. Si daca a ajuns sa le faca tot din lipsa de atentie si de timp alocat de catre parinti le face. Asa ca eu nu vad pedeapsa corporala ca pe o solutie ci ca pe o consecinta a lipsei de atentie sau poate chiar de capacitate de a te impune in fata progeniturii.
Ca sa-ti rasund la intrebare eu sunt unul din acei copii pe care-i crezi foarte rari care nu au primit pedepse corporale de la parinti. Si nu pentru ca nu faceam boacane ci pentru ca pentru mine a contat foarte mult o cearta sau dezamagirea unuia dintre parinti.
Cat despre altul sa imi atinga copilul... n-as vrea sa fiu in pielea lui.

Modul in care se comporta un copil difera in functie de temperamentul sau, mediul in care creste, daca este sau nu supravegheat, daca are frati sau surori, etc. Ca sa ma dau tot pe mine exemplu. De la 5 pana pe la 14 ani zilnic eram implicat in batai pe strada, la scoala, in casa (cu frate-meu). Crezi ca as fi fost impresionat de o mustrare sau de o privire dezamagita a parintilor mei? Acum imi aduc aminte de un incident petrecut aproape de finalul "carierei" mele de scandalagiu. Am omis sa vorbesc de anturaj, gashca. Niciodata nu actionam singur. Ar fi fost mult prea periculos. Intr-o zi un smecheras cu vreo 2 ani mai mare s-a luat de mine (nu mai stiu motivul, dar nici nu conta pentru mine). Imi facuse ziua! L-am umplut de sange in mai putin de 5 minute. Seara se trezeste taica-miu la usa cu ta-su tinand de mana "victima" care avea ochii tumefiati si nasul rupt. Urlete, amenintari (de genul "il prind, ti-l omor"), bla bla bla... Pe mine ma distra la culme, stiam ca o sa mi-o iau, dar stiam de asemenea ca individul va regreta ca a indraznit sa vina la usa. Mi-am luat cateva scatoalce imediat, pe urma a venit si morala. Eu eram nerabdator sa treaca noaptea. Dupa doua saptamani individului ii era frica sa se mai duca acasa, masina si-a vopsit-o de doua ori si nu stiu de cate ori si schimbat geamurile (statea la etajul 1, ghinion de nesansa) si un picior in ghips. Si nu am miscat nici un deget. Gashca a rezolvat problema. Si nici unul dintre noi nu aveam inca buletin. Cand stau si ma uit in urma, nici mie nu-mi vine sa cred. Ca sa rezolvi un astfel de comportament este nevoie de un militian cu experienta, nu de cuvinte moralizatoare.

Ultras
11th March 2004, 11:28
Ca sa explic mai bine punctul meu de vedere. Corectia corporala nu trebuie exclusa din start, dar nici nu trebuie aplicata abuziv. Si cum spuneam aplicarea ei trebuie sa fie metodica. Daca dai si lasi sa se vada ca iti este mila nu ai facut nimic (din acest motiv la mine nu a avut efect imediat, simteam ca mai mult il doare pe taica-miu decat ma doare pe mine). Cand o faci trebuie sa fie o chestie impersonala, fara sentiment si sa induci ideea ca re poate repeta la urmatorul pas gresit cu o intensitate sporita. Si mai ales trebuie evitata creerea obisnuintei.

Ultras
11th March 2004, 11:36
Si inca o intrebare generala: daca iti loveste cineva copilul, cum actionezi impotriva lui? Astept raspunsurile voastre!

Utilizator
11th March 2004, 11:57
Eu am spus-o, lovirea unui copil nu este in regula, chiar si ca parinte (eu sunt unul). Ca mai scapi vreo palma la fund de trei ori pe an la vreo abatere care-I poate face lui rau cred ca e permis, dar daca-I explicit si pentru ce a incasat-o, altfel s-ar putea crede nedreptatit.
Daca cineva mi-ar lovi copilul…In orice caz as avea o discutie aprinsa cu respectivul. Daca l-ar lovi rau sau fara motiv cred ca as fi tentat sa-l pedepsesc si eu, nu stiu daca lovindu-l, dar m-as preocupa sa plateasca asta. Intr-o tara normala legea ar face ordine in cazuri de genul asta, la noi mai va…

GoPens
11th March 2004, 12:02
daca iti loveste cineva copilul, cum actionezi impotriva lui? Astept raspunsurile voastre!

1. l-as reclama la politie pentru vatamare corporala
2. i-as face un proces civil pentru daune.

Cipangoo
11th March 2004, 12:37
Probabil ca solutiile lui GoPens nu se pot aplica in Romania. Probabil ca solutia Utilizatorului e mai aproape de realitatea mioritica.

Ultras, binenteles ca dezvoltarea unui copil incepe devreme dar eu nu am spus ca trebuie sa-l lasi sa ajunga asa ca sa nu mai ai alta solutie si sa ajungi sa-l bati. Eu cred ca se poate rezolva orice fara a ajunge la vatamare corporala. pe de alta parte experienta mea se rezuma la a fi cel educat nu de a educa eu pe cineva. Si cum de educat am fost educat o singura data nu sunt cine stie ce experimentat. pe de alta parte cred ca sunt lucruri care dor mai tare ca o bataie si care au mai mult efect.

Ultras
11th March 2004, 12:41
Nu vorbeam de vatamare! Ci de corectie.

Cipangoo
11th March 2004, 12:48
Tu spuneai ca acea corectie trebuie sa fie aplicata in asa fel incat sa fie resimtita de cel caruia i se aplica. Asta inseamna pana al urma vatamare. oricum nu e foarte important termenul. Faptul ramane. Si nu cred ca sunt multi care stiu cand sa se opreasca. Mai ales ca de cele mai multe ori bataile astea sunt aplicate la manie. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla...

Ultras
11th March 2004, 12:52
Cine nu se poate controla cand este vorba de un copil, indiferent daca este al lui sau nu, trebuie sa caute urgent ajutor de specialitate. Vatamarea ca termen inseamna existenta unor urme fizice. Proba pentru vatamare este certificatul de la medico-legal.

vasile314tzurka
11th March 2004, 14:14
ei na?:) parca tu erai ala cu doi pumni in cap brotacului, ca mi-e lene acu' sa stau sa caut citatul:) cum arata "ajutorul" de specialitate? cu o bita de baseball?:) haios.

aporpos de "periculos". am vazut un bebelus intinzind mina dupa o flacara. am sarit si bunica mi-a spus sa-l as ca a doua oara nu o sa mai faca. oare?

gigel_bucur
11th March 2004, 14:16
pana la vatamarea "cu ceva urme fizice" de care vb. Ultras, ma gandesc ca depinde de starea in care ma aflu, de faptul ca traim in romania si legile sunt/nu sunt sau se aplica din doi in trei.
daca fiica-mea face o prostie o pedepsesc eu sau nevasta-mea, cu siguranta.
totusi, nu vad ce chestie teribila ar putea face un copil de 10 ani pt. ca respectivul sa nu astepte judecata parintilor. si daca el nu are rabdare, eu de ce as avea?

vasile314tzurka
11th March 2004, 14:26
“Sa va fereasca Dumnezeu sa spun eu pe citi ii cunosc, ei facind alte practici, si ii vad cu dumneavoastra”.

din cele spuse de noul vicepremier, talpes, la audierea din parlament.

http://www.expres.ro/foisor/?news_id=148500

a doua zi a dat-o la albit, cum ca ar fi fost vorba de altceva.

vasile314tzurka
11th March 2004, 14:34
altele si mai fastuase:)

uite remanierea, ia-o de unde nu-i:)

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol&article_id=74342

Politist prahovean cercetat pentru furt de... fier vechi :)

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol&article_id=74340

Ultras
11th March 2004, 14:39
Alo, Vasile! Treaba cu doi pumni in cap nu trebuia sa te duca cu gandul la Rocky III. Daca te-ai gandit ca i-am zgruncinat creierii brotacului, te-ai inselat! A contat mai mult gestul, forta aplicata fiind 0. Chiar ma vezi desfigurand un copil pentru ca imi tipa in ureche sau pentru orice alt motiv?

vasile314tzurka
11th March 2004, 14:41
pina ieri nu, dar m-ai pus pe ginduri:) de acum vin la nicu la terasa cu bodigarzii dupa mine, vorba lautarului:)

Ultras
11th March 2004, 14:45
Cat despre "bodygarzi" uita-i si economiseste banii! M-am pocait si am apucat-o pe calea lui Budha... pana ma scoate careva din sarite! :mad:

ricky
15th March 2004, 22:51
BIG BROTHER si la sport !

Nu surprinde pe nimeni ca acolo unde-si baga coada "pensionarul" (Ioanitoaia) sportul trece pe planul 2 !

vasile314tzurka
1st April 2004, 10:25
Dupa ce a lasat de doua ori o comuna fara energie electrica
Hotul de cabluri Vasile Dumitras, omorat in bataie de sateni

Un barbat din Mogosesti-Iasi prins pe un stalp al instalatiei electrice de catre consatenii sai in timp ce incerca sa fure cablul de alimentare a fost omorat in bataie. In urma cu doua saptamani, mai exact pe 12 martie, satul Corcodel, comuna Grajduri, a ramas fara energie electrica. Timp de aproape 16 zile nimeni nu a intervenit pentru a remedia avaria. Oamenii din sat au ramas in bezna, iar aparatele lor electrocasnice - frigidere, masini de spalat, aspiratoare - au ramas nefolosite. Cei de la RENEL au comunicat satenilor din Corcodel ca cineva a furat cablul si ca vor incerca sa remedieze defectiunea. Lucru care s-a petrecut dupa doua saptamani, adica pe 29 martie a.c. In aceeasi seara insa, satenii din Corcodel s-au trezit iarasi fara curent. Patru barbati din localitate, respectiv fratii Viorel si Dan Iacob, impreuna cu Costel Stoica si Ion Strut s-au asezat la panda. Ei l-au surprins pe Vasile Dumitras, 31 de ani, pe un stap de inalta tensiune in timp ce incerca sa taie cablurile cu un patent de constructie speciala. Cei patru sateni aflati la panda l-au batut pe hotul de cabluri cu bate si furci din fier. In urma loviturilor primite hotul de decedat. Cei patru sateni care au incercat sa-si faca singuri dreptate sunt cercetati acum in stare de arest pentru savarsirea infractiunii de omor calificat. Ei s-au predat ieri Politiei judetului Iasi. La perchezitia domiciliara s-au gasit bucati din batele cu care s-a comis omorul. Acestea urmau sa fie puse pe foc. Vasile Dumitras, hotul de cabluri nu locuia in satul Corcodel. El venea la diverse intervale de timp de la Mogosesti, unde avea domiciliul, in vizita la mama sa. Aici ramanea de obicei cate o saptamana. Dumitras nu avea o ocupatie. Politia nu poate confirma daca el este autorul furturilor de cabluri inregistrate in ultimele luni la Grajduri. Cert este ca a fost gasit pe stalp un patent si un cutit de taiat firele electrice. Dupa ce au stat doua saptamani fara curent electric satenii din Grajduri nu au mai putut suporta o experienta asemanatoare; pentru ca fortele de ordine nu au reactionat in nici un fel ei au cautat sa-si faca singuri dreptate.

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol&article_id=76879

GoPens
1st April 2004, 10:34
Dumitras nu avea o ocupatie.

pai dupa cum am vazut, avea: fura cabluri.
mama frate ce de pungasi! acu, cind ma uit pe geam afara, observ si io ca p-aci nu vad nici un stilp de curent electric. au mutat astia tot in subteran, cu exceptia liniilor de inalta tensiune. o fi mai bine asa, dar tot io-s primu care injura cind excavatorul taie cablurile de curent ca a tinut urmasul de ienicer harta topografica invers. apoi as pune si io mina pe furca, dar n-am :drak:

vasile314tzurka
1st April 2004, 11:28
de la a spune pina la a face, GoPens, e mare distanta. noi suntem intr-un ev mediu aproximativ cu sos de democratie ambientala.

alx_ro
1st April 2004, 11:39
De la inceputul anului si pana in prezent, alesii au facut nu mai putin de 21 de accidente cu autoturismele Dacia SuperNova, pe care le au la dispozitie pentru activitatea in circumscriptiile electorale. De cand au fost cumparate aceste masini, respectiv din iunie 2001, ele au fost implicate in 272 de accidente usoare si foarte usoare si in 13 accidente medii si foarte grave. si masinile din parcul central (pe care le conduc soferi profesionisti) s-au busit de 251 de ori, dar doar de 42 de ori din cauza soferilor Parlamentului. Pentru a tempera elanul vitezoman al alesilor, chestorul care raspunde de dotarile birourilor parlamentare a fost nevoit sa le scrie unele recomandari. Gena Saru In cei trei ani de cand au Daciile SuperNova, alesii si-au demonstrat adevarate "calitati" de sofer. Din cele 272 de accidente inregistrate din iunie 2001 pana acum, 119 au fost din vina conducatorilor auto de pe autoturismele camerei, restul fiind cauzate de ceilalti participanti la trafic. "Varful de sarcina" l-a reprezentat anul 2002, cand au fost inregistrate 49 de accidente usoare si 3 grave, fata de 2003, cand au fost 36 de accidente usoare si doar unul grav. in 2004 alesii s-au cumintit, ei fiind vinovati doar de 9 din cele 21 de accidente usoare inregistrate de la inceputul anului. Cele mai multe accidente medii si grave - adica 9 - s-au produs in 2001. Accident mediu sau grav este considerat incidentul care a dus la inlocuirea autoturismului - in 3 cazuri - ori a caroseriei sau cu reparatii capitale - in 8 cazuri. Pentru a mai tempera din elanul pe care il au colegii lui la volan (care ar fi trebuit sa se exprime mai degraba la sedintele in plen), chestorul care raspunde de dotarile din teritoriu, Alexandru Lapusan, le-a transmis colegilor o circulara prin care recomanda insistent reducerea vitezei de circulatiei cu autoturismele de circumscriptie si adaptarea vitezei la conditiile din timpul deplasarii. Circulara mai contine recomandari privind mentinerea autoturismelor in stare tehnica corespunzatoare, un set de in- structiuni referitoare la utilizarea si inlocuirea anvelopelor din dotarea autoturismelor si variante de solutionare a circulatiei in deplina siguranta pe perioadele de iarna, prin dotarea autoturismelor cu echipamente suplimentare adecvate. Lapusan stie el ce stie, pentru ca a avut la indemana lista cu motivele care au condus la accidentarea masinilor parlamentare. Astfel, cele mai multe accidente (59) au avut loc din cauza neadaptarii vitezei la configuratia traseului ori la conditiile meteo-rutiere sau de trafic; 22 de loviri s-au produs din cauza nerespectarii distantei corespunzatoare in mers, alte 22 din cauza neasigurarii la schimbarea directiei de mers, 9 pentru ca alesii nu au acordat prioritate si 7 pentru ca nu s-au uitat bine in jur atunci cand au mers in marsarier ori cand au pornit masina.

http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=magazine&detail=article&aid=68181

Adrian
1st April 2004, 21:01
Se poate cateva imagini din eterna si fascinanta Romanie?

Ultras
1st April 2004, 22:14
Fiind in tema, pot sa spun ca Supernovele achizitionate pe Camera Deputatilor, a fost facute la repezeala (comanda mare, deh) si au avut multe bube. Si eu am fost implicat intr-un astfel de accident usor, chiar in prima luna de la receptionarea masinii. Nu cred ca avea 200 km la bord. A trebuit sa merg la Alexandria, recunosc depasisem viteza legala (aveam 100Km/h), iar la un moment dat ne-a iesit brusc din balarii un caine in fata. Soferul a apasat frana, masina a inceput sa danseze pe sosea. Singura solutie in afara de o rasturnare spectaculoasa a fost sa ridice piciorul de pe frana. Caine de talie mica, dar cu capul tare. Am facut praf bara (cu proiectoare cu tot), un far si radiatorul. Asta ca experienta persoanala. Nu mai spun ca ce nu se etanseaza in mod obisnuit usile la Supernove, dar la astea intra mai multa apa decat n-ar fi avut de loc. Nu mai spun ca un deputat a murit intr-un incident similar cu cel in care am fost implicat. Ghinionul lui a fost ca veneau masini pe contrasens (sau poate norocul nostru ca era soseaua libera). Pot sa va mai spun ca soferul unui alt deputat (o ea) a tinut masina 2 luni in service numai pentru a putea sa zica indulgent ca are masina. Iar toate au avut o buba comuna: blocarea alarmei, moment in care nu mai aveai ce sa faci decat sa o lasi sa urle si sa pleci pe jos. Nu iau apararea alesilor, dar cine a facut masinile si cum le-a facut cred ca a avut un singur gand: sa scape de ei.

alx_ro
2nd April 2004, 11:37
Nu iau apararea alesilor, dar cine a facut masinile si cum le-a facut cred ca a avut un singur gand: sa scape de ei.
Si nu s-a gandit bine?
La cat mai multi romani ca acestia...

Ultras
2nd April 2004, 13:48
Da' cu soferii si aia ca mine ce-au avut? Ne-or fi trecut la pagube colaterale? :mda:

Datenshi
2nd April 2004, 15:13
Iar toate au avut o buba comuna: blocarea alarmei, moment in care nu mai aveai ce sa faci decat sa o lasi sa urle si sa pleci pe jos.

Sau sa o decuplezi frumos de la baterie si sa o bagi la loc. :)

ricky
13th April 2004, 22:57
NO COMMENT !

http://www.expres.ro/topstory/?news_id=151773

alx_ro
14th April 2004, 21:45
Femeile care isi parasesc copiii ar trebui supuse la cele mai groaznice torturi.

vasile314tzurka
15th April 2004, 08:05
hotilor sa li se taie mina, adulterii sa fie lapidati... mde:(
ai idee ca unele femei au traume psihice la nastere? exista o masura in toate, iar a judeca nu se face cu barda. parca spuneai ceva de ziaristi...

alx_ro
15th April 2004, 16:17
Scuza-ma vasile, dar nu pot fi obiectiv in fata unor cazuri de genul asta. Pur si simplu pentru ca aceste... femei isi bat joc de niste vieti care nu au cum sa se apere... Eu nu judec cu barda. Ieri eram pur si simplu contrariat cand am citit articolul. Acolo se scrie de copii "avantajati" intr-un fel. Cati nu exista, sau au existat, despre care nu se aude nimic? Cati nu au murit? Crezi ca toti au avut sansa sa fie gasiti de cineva?
Eu nu vorbesc de femeile care de bine de rau duc copiii undeva (cu toate ca nici astea nu merita altceva decat dispret), la un camin sau altceva. Vorbesc de cele care pur si simplu ii "ARUNCA"... Tu ce le-ai face? Le-ai zice: "Bravo! Hai ca iti mai fac si eu unul!"? Nu cred... Sotia mea e doctor. Tu stii ca la ginecologie, varsta medie a celor care nasc, vin pentru avorturi su cine stie ce, e din ce in ce mai mica? Stii ca exista "fetite" de 12-13 ani care vin sa faca avort sau sa nasca? Cred ca am ajuns la un moment in care toata lumea a auzit de prezervativ, pastile contraceptive sau alte moduri de contraceptie. Deci nu au nici o scuza.
Dar hai ca am divagat prea mult de la subiect... In concluzie, nu ar trebui torturate, dar ar trebui luate niste masuri drastice impotriva unora ca ele pentru a da exemplu. Si dezvoltata educatia sexuala in scoli si in toate mediile. Asa cred eu...

ricky
15th April 2004, 23:03
ALX_RO, stii si tu, ca si mine, ca INCULTURA este cea care provoaca astfel de cazuri !
Iti pot da exemple de SEFI DE...JUDET care au spus ca "HANDICAPATII SINT O RUSINE PENTRU ROMANIA !"

Si oamenii acestia umbla LIBERI PE STRAZI !

P.S. Am propus, odata, Evenimentului zilei sa le dau nume etc si...au lasat-o moale !
Nici un raspuns !
Tot de acolo am aflat despre o tinara care, pentru bunica oarba, s-a lasat de scoala !
Am vrut sa-i trimit un pachet de CRACIUN !
EVZ a promis ca da adresa de pe undeva din CRAIOVA dar...liniste !

Am un exemplu de ZIARIST sau..."ziarist" care s-a VINDUT cu TRUP SI SUFLET unora improscind cu noroi pe cei care au grija de copiii handicapatii...

Iti pot da imagini VIDEO, filmate de subsemnatul, intr-un camin de handicapati incare SINGURA PREOCUPARE A UNORA este ...sa lupte pentru putere !

Caseta inregistrata atunci, cindva, e...neatinsa !
IMI ESTE SCIRBA DE UNELE PERSOANE FILMATE !
Scirba si sila ! :jerk:

alx_ro
15th April 2004, 23:18
Cred ca ar trebui odata si odata sa se ia atitudine impotriva unor oameni ca astia... Dar cum? Sa nu uitam ca in Romania SINGURA putere care conteaza e puterea banului... Il ai, esti liber sa faci orice...
Pacat...

iulian
15th April 2004, 23:35
Sa nu uitam ca in Romania SINGURA putere care conteaza e puterea banului... Il ai, esti liber sa faci orice...
Pacat...
alex...crede-ma...in realitate ...peste tot e la fel...banul dicteaza...oriunde in lume nu numai in Ro

Adrian
16th April 2004, 01:45
Ai dreptate, peste tot banul dicteaza, numai ca in unele tari au bani doar oamenii de o anumita conditie, de aici diferenta....

alx_ro
16th April 2004, 17:43
Da iulian, peste tot banu' dicteaza, dar la noi "NUMAI" banul dicteaza... Nu mai exista nici o valoare in afara lui...

Utilizator
21st April 2004, 09:55
O stire sinistra: inca un om moare de foame in Romania de azi. Pana cand?
“Un arhitect de 66 de ani a murit de foame in propria casa
Nicolae Stoian Staniloiu a fost proiectant al Uzinelor Mecanice Timisoara
"Cumpara un ou si imi spunea ca jumatate este pentru el si jumatate pentru mama sa". "La ultima sedinta de bloc, se plangea ca de-abia-i ajung banii de medicamente si ca a impartit cinci cartofi, ca sa-i ajunga la cina o saptamana". Asa sunau, ieri, amintirile vecinilor despre timisoreanul Nicolae Stoian Staniloiu, de 66 de ani, care a fost gasit mort de foame in locuinta sa de pe strada Mugurilor. Imbracat intr-o camasa de culoarea pamantului, cu mainile scheletice pe pieptul costeliv, cazut pe spate in pat, asa l-au gasit pompierii care au fortat usa apartamentului cu numarul 10, fiind chemati de vecinii intrigati ca nu se mai misca nimic in locuinta cu doua incaperi de la etajul I al imobilului cu numarul 2. […]"A fost om mare. A terminat arhitectura la Institutul Ion Mincu, din Bucuresti, si cand a revenit la Timisoara a proiectat UMT-ul…[…]”
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol&section_id=16&article_id=79090

bapsy
19th May 2004, 23:10
Sunt groaznice povestile astea... si sincer am ajuns la un punct in care nu rezist psihic daca le bag in seama. Imi pare si mie rau ca sunt asa de rece, si chiar nu ma recunosc, dar le vad in fiecare zi si am inceput sa le trec cu vederea pentru ca de schimbat nu le pot schimba si mai mult imi fac mie rau uitandu-ma la ei.
La mine jos la bloc sunt cativa copii ai strazii pe care ii stiu de cand sunt mici. Au crescut odata cu mine. I-am vazut batuti de politie, sau batuti de oricine altcineva, violati... putem spune batuti de soarta. Un timp chiar m-am inteles bine cu ei, le dadeam tigari, mancare... ce apucam. Pana unul din ei s-a spanzurat in parcul de langa mine... primul meu soc, pot sa zic ca m-a traumatizat putin.
A doua chestie care s-a intamplat este ca unul dintre ei, drogat fiind m-a prins odata pe strada de gat. Stiu ca nu este vina lui... dar nici vina mea.
Am vazut destule si ca autoaparae incerc sa mai bag in seama chestiile astea ca ma rod pe dinauntru ... asa ca am ajuns asa cum nu vroiam sa ajung niciodata ... rece.

ricky
20th May 2004, 08:04
Prieteni, e trist !
Foarte trist ce se intimpla !
Din pacate, grijile noastre de zi cu zi ne fac sa uitam de vecina (ul) de linga noi...
In blocul unde am locuit isi duce zilele un batrin .
Un batrin care a luptat in al doilea razboi mondial.
Atunci cind se..."pilea", incepea sa ne povesteasca de timpurile traite.
Nu prea il mai ascultam...
Acum, traieste din mila vecinilor. Unii isi mai aduc aminte de el.
"Doamna lui", cum ii spunea sotiei, s-a dus.
De mindrie si boala, nu prea mai iese din casa.

Am vrut sa punem "gard viu" la bloc.
L-a carat din padure. L-am pus...si copiii l-au stricat in mai putin de 2 saptamini...
Noi, citiva care mai...miscam ceva pe la bloc, eram mereu certati si injurati de nea Stoia.
Nu i-o luam in nume de rau. Stiam ca nu pe noi ne injura.

De cite ori vorbesc la telefon cu vecinii, intreb de el.
Oare astept ziua in care sa-mi spun careva ca...s-a dus linistit ?
Un om care si-a riscat viata pentru TARA !
A ramas cu o insigna de veteran si cu abonament de autobuz. Pe care nu-l mai poate folosi...