PDA

View Full Version : Monica Seles si-a anuntat oficial retragerea!



ducus
15th February 2008, 13:22
Jucătoarea de tenis americană de origine sârbă Monica Seles a anunțat oficial, joi, într-un comunicat, că se retrage din activitate.

"Tenisul a fost și va fi mereu o parte importantă din viața mea. M-am gândit un timp la revenirea ca jucătoare profesionistă, dar acum am decis să mă retrag", a spus Seles.

Monica Seles, în vârstă de 34 de ani, a câștigat 53 de titluri de simplu în circuitul WTA, dintre care nouă la turnee de Grand Slam. Ea a devenit numărul unu mondial în martie 1991, când avea 17 ani, și a păstrat această poziție timp de 178 de săptămâni.

Jucătoarea a marcat istoria tenisului, ea fiind înjunghiată pe teren în timpul unui turneu de la Hamburg, în aprilie 1993. După o pauză de doi ani, Seles a revenit în competiții și a ajuns până în finala US Open. Câteva luni mai târziu, Seles a câștigat al patrulea său titlu la Australian Open, succes care a fost pentru ea și ultimul în turneele de Grand Slam.

Ultimul succes al jucătoarei americane în circuitul WTA datează din 2002, de la turneul de la Madrid. Seles a renunțat din nou la competiții în primăvara anului 2003, din cauza unei accidentări la picior. Sportiva a intenționat să revină în mai multe rânduri, dar nu a făcut-o. În decembrie 2007, ea a spus să vrea să se inspire din revenirea compatrioatei sale Lindsay Davenport.

"Voi continua să joc în meciuri demonstrative, să particip la evenimente de binefacere și organizate pentru promovarea tenisului", a explicat Seles, care a obținut cetățenia americană în martie 1994.
http://www.mediafax.ro/sport/monica-seles-si-a-anuntat-oficial-retragerea.html?1689;2389192
Asadar, legenda vie a tenisului mondial se retrage la apogeul carierei! Trebuia sa vina din pacate si acest moment, multumim Monica Seles pentru spectacolul pe care ni l-ai oferit!

Lucian86
18th February 2008, 13:09
Nu era deja retrasa:o: ????

In fine, cred ca era si timpul sa se retraga.....Sportivii de succes ca Monica Seles nu pot continua la asa nivel.....Cand perioada de glorie ia sfarsit, cred ca retragerea este decizia cea mai inteleapta; cum a facut Sampras de exemplu: S-a retras castigand un grand-slam:)

Kooler
18th February 2008, 13:21
Acum la 34 de ani s-a gandit si ea sa se retraga... Daca nu a jucat pana acum cum sa se gandeasca la revenire? Indecisa fata. Cam tarziu, Kim Clijsters s-a retras la 26 fara sa stea prea mult pe ganduri.