PDA

View Full Version : Cate Grand Slamuri va castiga Djokovic in intreaga cariera?



DJ Klaus
14th February 2008, 08:15
Este Djokovic un "one time grand slam winner"? Este Australian Open doar o intamplare fericita pentru Nole sau tipul e chiar bun si poate castiga mult mai multe Grand Slamuri in cariera lui??? Votati si sa vedem ce iese.

printulmiskin
14th February 2008, 09:09
nu cred ca este tipul de jucator care sa "fure "doar un major..A aratat ca are singe de campion in el,si inclin sa cred ca va fi urmatorul Nr.1,dupa ce Federer se va retrage..

raulmad
14th February 2008, 10:15
Cate turnee de Grand Slam va castiga Djokovic este greu de spus. Dar sigur nu va ramane doar cu acest AO. Parerea mea este ca, in acest moment, doar el, Federer si Nadal pot castiga un Grand Slam. Nu vad alt jucator capabil sa reuseasca acest lucru.

Optimistul
14th February 2008, 10:19
Cine poate sti cate GS va castiga in toata cariera lui ?
Un lucru e cert , jocul lui este bun pe toate suprafetele si are sanse mari sa castige toate cele 4 GS de-alungul intregii sale cariere .

adrian_str
14th February 2008, 19:51
Cu siguranta ca Nole este capabil sa devina unul dintre cei mai mari tenismeni din toate timpurile. Are toate atuurile pt a reusi acest lucru. Momentan se afla pe pozitia a 3-a in ATP, dar la varf lupta este mai stransa ca niciodata, asa ca pot interveni surprize. Personal, sunt fan Federer, dar cred ca dupa retragerea elvetianului, sarbul are cele mai mari sanse de a-i succeda la tron. Nadal nu poate juca la fel de bine pe parcursul intregului sezon, finalul fiind unul extrem de slab. Energia depusa in primavara la masters-urile pe zgura, isi spune serios cuvantul. Cred ca daca nu-si va apara punctele de anul trecut in lunile urmatoare, ii va extrem de dificil sa ramana pana la finele anului pe pozitia secunda. Plus ca in 2007 a disputat si un ultim act la Wimbledon ! Djokovic este un jucator mai complet, dar care are caderi cand iti este lumea mai draga. Inca nu are experienta necesara pt a fi lider al ierarhiei masculine, insa in cativa ani, totul este posibil. Roger nu cred ca va mai juca mai mult de 4 ani, atunci, Djoko poate fi la maturitatea necesara pt a-i lua locul. Ca sa raspund si la poll, cred ca 90%, Nole va castiga cel putin 7-8 turnee de Mare Slam. Daca va continua sa evolueze in modul acesta, poate fi mai bun ca Federer sau Sampras. Modul in care Federer a dominat lumea tenisului nu este la indemana oricui, dar la fel s-a spus si despre Lendl, Edberg, Sampras (mai ales) ca vor fi cei mai buni din toate timpurile. Insa iata ca urmasii lor au izbutit lucruri de luat in seama. Raman la parerea ca daca Federer nu va avea probleme de sanatate, NU ARE CUM SA FIE DETRONAT ! Este unul dintre geniile acestui sport. Cu toate acestea, suprematia lui se clatina vazand cu ochii. Toti isi doresc sa-l bata pe Fedex. L-au studiat in cele mai mici detalii si este normal sa nu mai joace nici el la acelasi nivel, mai ales ca are de toate in prezent. Cred ca mai joaca doar pt a-l depasi pe Pistol-Pete la trofee de Mare Slem si pt recordul de cele mai multe sezoane in fruntea clasamentului ATP. Alta motivatie eu nu prea as vedea... Aceasta concurenta care devine pe zi ce trece din ce in ce mai dificila, este benefica. Am deviat putin, asa ca ma intorc la Novak :).
Legat de sarb, cred ca inca nu este pregatit fizic pentru un nivel de lider mondial. Are 20 de ani si asta conteaza. Federer de la 23 de ani si ceva a ajuns in fruntea clasamentului. Deci mai are de tras Novak pt a ajunge cel mai bun. Dupa ultimele rezultate, inclin sa cred ca in momentul actual, doar Novak, Roger si Rafa au sanse reale de a cuceri un titlu de Grand Slam. Ceilalti, ori au ajuns la maximul lor, ori nu au inca experienta necesara. Gasquet, Murray, Tsonga sunt viitorii oameni din fruntea ierarhiei. Roddick, Davydenko, Ferrer, Gonzalez nu cred ca mai pot progresa incat sa ajunga pe primele trei locuri. Mi-e foarte greu sa cred acest lucru. Eu unul, nu sunt inca lamurit asupra ascensiunii unora ca Baghdatis, Ferrer, Youzhny, Berdych... Din urma vin Cilic, Wawrinka, Gulbis, Verdasco, Tipsarevic, Del Potro, Young. Am sperante si de la Haase, Guccione, Querrey, Fognini sau Zverev. Nu stiu insa cum vor evolua.
Am fost cam lung, dar sper sa ma fi facut inteles.

adrian_str
14th February 2008, 19:53
Apropo de Djokovic. Se vede conditia fizica ! La Marseille, este condus de Gilles Simon 6-2, 3-4. Sa vedem cat va mai rezista ! Nu vad o revenire...

printulmiskin
14th February 2008, 22:41
Apropo de Djokovic. Se vede conditia fizica ! La Marseille, este condus de Gilles Simon 6-2, 3-4. Sa vedem cat va mai rezista ! Nu vad o revenire...

Adriane,bun venit(cam tirziu ,e adevarat)pe acest forum..Scrii cam mult,dar in general ai coerenta,si ai habar de acest sport,lucrul cel mai important...Mi-as permite un sfat:fii mai concis,astfel spusele tale vor avea mai mare rezonanta(pozitiva sau negativa)..In general,sint de acord cu ceea ce ai spus despre sirb,insa nu cred ca are acel grad de genialitate pe care l-a atins Federer sau Sampras...

adrian_str
14th February 2008, 23:05
Adriane,bun venit(cam tirziu ,e adevarat)pe acest forum..Scrii cam mult,dar in general ai coerenta,si ai habar de acest sport,lucrul cel mai important...Mi-as permite un sfat:fii mai concis,astfel spusele tale vor avea mai mare rezonanta(pozitiva sau negativa)..In general,sint de acord cu ceea ce ai spus despre sirb,insa nu cred ca are acel grad de genialitate pe care l-a atins Federer sau Sampras...

Bine v-am gasit :d ! Principalul meu defect (ma rog, unul dintre ele :d) este ca nu sunt foarte concis. Sper sa reusesc pe viitor sa scap de el...
Legat de Nole. Nu sunt fan al lui (ci al lui Roger), dar cred ca are cel putin la fel de mult talent. Poate chiar mai mult ! Sa nu uitam ca Fed cand era de varsta lui Novak, nu juca totusi atat de bine. Nu pot prezice cu exactitate cum va evolua pe viitor sarbul, dar cu siguranta ca daca il vor ocoli problemele medicale, va avea un viitor frumos. Poate nu de nivelul lui Roger sau al lui Pistol-Pete, insa va ramane in amintirea multor iubitori de tenis.

adrian_str
14th February 2008, 23:18
@printulmiskin

Ce parere aveti despre relansarea carierei lui Karol Beck ? Fiind un fan al lui, eram curios sa aflu ce opinie aveti. Toti cei cu care am dicutat erau sceptici in privinta revenirii lui in lumea tenisului mare. Totusi prin prisma jocului bun si a rezultatelor satisfacatoare din acest debut de an, inclin sa cred ca am ceva motive de bucurie :)

DJ Klaus
15th February 2008, 03:45
Adriane,bun venit(cam tirziu ,e adevarat)pe acest forum..Scrii cam mult,dar in general ai coerenta,si ai habar de acest sport,lucrul cel mai important...Mi-as permite un sfat:fii mai concis,astfel spusele tale vor avea mai mare rezonanta(pozitiva sau negativa)..In general,sint de acord cu ceea ce ai spus despre sirb,insa nu cred ca are acel grad de genialitate pe care l-a atins Federer sau Sampras...

Eu unul nu mi-as permite sa-i spun unui nou venit cat si cum sa scrie ca nu sunt lingvist sau scriitor. Mai ales ca fiecare avem un stil propriu pe care nu ni-l va schimba nimeni. Mi se pare putin nepoliticos, atat. Mai ales ca Adrian scrie bine si nu m-am plicitsit nici o clipa in timpul in care am citit. Daca scria aiurea mai ziceam. Si eu scriu mult cateodata. Asa simt, asa fac. Apropo , salut Adriane !

On-Topic: Eu unul nici nu stiu cine-i Beck. imi amintesc ceva de numele lui dar nu-mi spune multe. Dar , mai fratilor, Djokovic asta e in Serbia ! Nu e nici din vest, nici din america , nici din Australia. E sarac de-al nostru, din estul Europei. Cum naiba astia sunt in stare sa aiba jucatori in top 100 si noi nu. Ca sa nu mai zic de femei ca sunt si frumoase si bune... la tenis(top 10). Adica , dupa geografia pe care o stiu eu, Serbia e o unghie de tara. Chiar in halul asta am ajuns. S-au mutat toate talentele in Serbia?

Optimistul
15th February 2008, 07:25
Dar , mai fratilor, Djokovic asta e in Serbia ! Nu e nici din vest, nici din america , nici din Australia. E sarac de-al nostru, din estul Europei. Cum naiba astia sunt in stare sa aiba jucatori in top 100 si noi nu. Ca sa nu mai zic de femei ca sunt si frumoase si bune... la tenis(top 10). Adica , dupa geografia pe care o stiu eu, Serbia e o unghie de tara. Chiar in halul asta am ajuns. S-au mutat toate talentele in Serbia?

Sunt destui forumisti printre care si Val care cred ca aportul federatiei sarbe in cresterea acestor 3 jucatori de top 10 ( Nole, 'Anutza' si 'Lenutza')este zero si ca academiile la care au evoluat ulterior au facut totul .
Aceeasi parere am auzit-o si de la Nastase saptamana asta la TV ,bineinteles ca sa se scuze de neputinta federatiei pe care o pastoreste .Daca pana acum federatia noastra se vaita de fondurile f. mici pe care le primeste in fiecare an si prin asta motiva lipsa jucatorilor romani in top , au venit acesti 3 sarbi si le-a dat peste nas ...
Domnilor , performanta , accederea in top 10 nu este o intamplare ci este aportul bineinteles si al federatiei sarbe care prin antrenorii ei a reusit sa puna temelia potrivita peste care s-a putut construi dupa 13-14 ani cand acestia au plecat in Elvetia ( Ana), Germania ( Nole) si Statele Unite ( Jelena). Tenisul nu incepe la 13 ani, ci la 5-7 ani !
Dar ce miracole sa asteptam de la FRT cand ei nici macar n-au dat o licenta vreunui antrenor ca sa nu-si deranjeze sustinatorii la alegeriile generale care majoritatea habar n-au de tenis ?! Tot asa Klaus se lucreaza lautereste si-n Statele Unite ?

printulmiskin
15th February 2008, 09:12
@printulmiskin

Ce parere aveti despre relansarea carierei lui Karol Beck ? Fiind un fan al lui, eram curios sa aflu ce opinie aveti. Toti cei cu care am dicutat erau sceptici in privinta revenirii lui in lumea tenisului mare. Totusi prin prisma jocului bun si a rezultatelor satisfacatoare din acest debut de an, inclin sa cred ca am ceva motive de bucurie :)

Sincer,nici mie nu imi spune mare lucru acest jucator,dar asta nu inseamna ca nu o fi un jucator bun..Deci ,daca nu il cunosc,nu pot emite o parere..Klaus,era doar o sugestie amicala,facuta si poate din putina "invidie"ca eu nu sint in stare sa scriu asa de multe..Iar in legatura cu sirbii cei voinici si sirboaicele frumoase,sa recunoastem ca sint un popor diferit de al nostru,cu oameni ambitiosi si talentati (asa cum sintem si noi )dar au in plus acea mindrie si dirzenie ce noua ne lipseste aproape cu desavirsire.Toti s-au pregatit de mici in tara lor,unii in virf de munte iar altele in bazine de inot dezafectate,dar la 12,13 ani au zburat in academii serioase,unde talentul lor a fost valorificat la maximum.Cam asta cred ca este reteta cistigatoare si pt copiii nostri..

vassy
15th February 2008, 10:16
Ideea e ca daca scrii un post mai lung sunt sanse ca multi sa nu il citeasca, mai ales daca nu formatezi bine textul, nu pui aliniate, etc. Totusi felicitari pentru Adrian deoarece reuseste sa scrie mult si bine ;)

Cred ca Djokovic va castiga mai multe turnee de GS decat Nadal :D

Karol Beck e un fel de Hanescu :P dar care nu a mai jucat din cauza dopajului. Acum se chinuie sa joace cahllenger-uri ca sa adune puncte, probabil vrea sa intre in top 100 pana la finalul anului.

raulmad
15th February 2008, 11:06
Cred ca Djokovic va castiga mai multe turnee de GS decat Nadal

Poate da, poate nu.
Oricum pe langa conditia fizica ar trebui sa-si imbunatateasca si psihicul. Cam dese (in opinia mea) crizele de nervi de pe teren atunci cand nu-i merge jocul.

Lucian86
15th February 2008, 12:28
Avand in vedere ca Djokovic a ajuns cel putin in semi-finale la ultimele 4 grand-slamuri disputate, performanta reusita doar de Federer( binenteles in limita proportiilor) cred ca sarbul are tot ce-i trebuie sa castige mai mult de un turneu de mare slam.

Eu am votat intre 3-5.....Va fi greu sa ajunga acolo insa personal cred ca va reusi pana la sfarsitul carierei sale sa atinga acest rezultat.

Lucian86
15th February 2008, 12:59
@printulmiskin

Ce parere aveti despre relansarea carierei lui Karol Beck ? Fiind un fan al lui, eram curios sa aflu ce opinie aveti. Toti cei cu care am dicutat erau sceptici in privinta revenirii lui in lumea tenisului mare. Totusi prin prisma jocului bun si a rezultatelor satisfacatoare din acest debut de an, inclin sa cred ca am ceva motive de bucurie :)

Adriane, ai niste preferinte ciudate :o: Cine sunt Aisam QURESH, Karol Beck sau Jesse Levine ????? Unde i-ai vazut jucand pana acum pe cei 3 ca eu nici de numele lor nu stiu; ce sa mai vorbim de vazut la televizor:( In fine, fiecare cu preferatii sai; e bine totusi cand cineva mai apreciaza si jucatori mai putin cunoscuti:)
Apropo, daca tot esti fan Federer, include-l atunci printre preferatii din semnatura ta;)

adrian_str
15th February 2008, 15:55
Adriane, ai niste preferinte ciudate :o: Cine sunt Aisam QURESH, Karol Beck sau Jesse Levine ????? Unde i-ai vazut jucand pana acum pe cei 3 ca eu nici de numele lor nu stiu; ce sa mai vorbim de vazut la televizor:( In fine, fiecare cu preferatii sai; e bine totusi cand cineva mai apreciaza si jucatori mai putin cunoscuti:)
Apropo, daca tot esti fan Federer, include-l atunci printre preferatii din semnatura ta;)

Mi s-a mai spus ca sunt suporterul unor tenismeni nu prea cunoscuti, dar fiecare cu preferatii lui :d. Pe absolut toti i-am vazut la joc, la televizor (pe Jesse, nu) sau live pe internet. De asta sunt si sustinator al lor. Pe Qureshi l-am descoperit in 2006, la turneul de la Hertoghenbosch (fostul Rosmalen). A evoluat in runda inaugurala contra detinatorului titlului, croatul Mario Ancic. Credeam ca Super Mario va trece fara probleme de necunoscutul pakistanez. Insa dupa meciul absolut uluitor (Ancic a castigat 76/3, 67/0, 75 !!!), m-am documentat in legatura cu jucatorul asiatic si l-am mai urmarit la diferite turnee. Este un tenismen agresiv care uneori are executii de mare campion. La dublu a patruns in prima suta mondiala si am speranta ca ar putea ajunge mult mai sus. Pacat ca pe celelalte suprafete, in afara de cele rapide, nu are rezultate... Acest lucru cantareste mult in privinta clasamentului...
De Jesse Levine, daca tot ai pomenit de el, mi-a povestit o cunostinta din Canada, care l-a vazut la mai multe turnee. Curios, am vizionat partide de-ale sale si mi-a lasat o impresie buna ! Cu toate ca nu este un colos (are 1,75 si pana in 70 de kg) joaca un tenis frumos si reuseste lovituri de efect, mai ales ca este si stangaci ! (E singurul jucator de mana inversa care imi place). Are 20 de ani si cred ca in scurt timp va exploda. Daca nu sezonul acesta, in doi ani sigur va intra in top 100.
Legat de Karol Beck. Prima oara am auzit de el in 2002, cand a pierdut la Andrei Pavel in turul 2 la Wimbledon. In acelasi an a evoluat si impotriva lui Hanescu, in Cupa Davis. Mai tineti probabil minte barajul cu slovacii. In anii urmatori l-am urmarit si mi-a placut cum joaca :). Din nefericire, exact cand se afla pe val, in finalul lui 2005 a fost depistat pozitiv dupa victoria cu Guillermo Coria, din semifinalele Cupei Davis !! Nu mi-a venit sa cred... Nu a facut prea multe declaratii in legatura cu acest subiect si ii respect dorinta... A pierdut doi ani de zile, dar cred ca in prezent este pregatit sa joace la nivel ridicat. Este pe un drum bun, asa ca sunt multumit.
Scriindu-ti, mi-am adus aminte ca nu l-am pus in lista pe Dudi Sela ! :D. Acum cred ca sunt nevoit sa-l scot pe Clement :(. Dudi al meu e un tenismen care se misca foarte bine, are lovituri puternice, avand in vedere ca nici el nu are o statura impozanta. Anul trecut, l-am privit pentru prima oara, in partida lui cu Marat Safin de la Aussie Open si pot spune ca am o parerea foarte buna despre el. Din punctul meu de vedere, daca are moral bun poate invinge jucatori si din top 30-40.
Ca sa-ti raspund la o alta intrebare, cea cu Federer, consider ca maestrul elvetian este undeva deasupra toturor, asa ca introducerea lui in scurta lista cu "Supporting" mi s-a parut fara sens.

Optimistul
15th February 2008, 19:28
Iar in legatura cu sirbii cei voinici si sirboaicele frumoase,sa recunoastem ca sint un popor diferit de al nostru,cu oameni ambitiosi si talentati (asa cum sintem si noi )dar au in plus acea mindrie si dirzenie ce noua ne lipseste aproape cu desavirsire.Toti s-au pregatit de mici in tara lor,unii in virf de munte iar altele in bazine de inot dezafectate,dar la 12,13 ani au zburat in academii serioase,unde talentul lor a fost valorificat la maximum.
Numai cu ambitia si talentul n-ajungi in top 10 mondial ... trebuie sa sti si meserie . Poti sa te duci la cea mai buna academie din lume la 12 -14 ani si daca n-ai "fundatia buna" n-ai sanse de top 10 .


Raman la parerea ca daca Federer nu va avea probleme de sanatate, NU ARE CUM SA FIE DETRONAT ! Este unul dintre geniile acestui sport. Cu toate acestea, suprematia lui se clatina vazand cu ochii. Toti isi doresc sa-l bata pe Fedex. L-au studiat in cele mai mici detalii si este normal sa nu mai joace nici el la acelasi nivel, mai ales ca are de toate in prezent.

Adica anul trecut a avut probleme de sanatate de-a jucat mai slab decat in 2006 ? Sanatatea lui Federer nu-i suficienta ca sa ramana nr. 1 !
El e studiat de 4 ani si nu l-au putut bate ,dacat atunci cand nivelul lui de joc a scazut .
Mie imi este teama ca Federer isi va pierde suprematia cat de curand , pana la urma numai are nevoie de banii din concursuri din moment ce are 2 contracte super-grase de la Nike si Wilson indiferent de rezultate sale...

Lucian86
18th February 2008, 13:20
Numai cu ambitia si talentul n-ajungi in top 10 mondial ... trebuie sa sti si meserie . Poti sa te duci la cea mai buna academie din lume la 12 -14 ani si daca n-ai "fundatia buna" n-ai sanse de top 10 .

Nu prea cred ca "miracolul" sarbesc se datoreaza prea mult bunei organizari a centrelor de copii si juniori din acea tara. In cazul lui Djokovic si a lui Ivanovic, un rol fundamental l-au avut parintii acestora care i-au sprijinit mereu in pregatirea lor.
Tenisul este totusi un sport individual; campionii se nasc sau se formeaza mod accidental, indiferent de cum este organizata federatia de tenis din tara respectiva. Cum am mai spus, organizarea unei federatii nationale se evalueaza mai mult in mod cantitativ decat calitativ adica prin numarul jucatorilor de top care ii reusesti sa-i promovezi.

Kooler
18th February 2008, 13:33
Pai ce nu-i ajunge unu? Vrea mai multe? Nu mai castiga nici unul pentru ca Rafa mai explodeaza odata.

Optimistul
19th February 2008, 21:31
Nu prea cred ca "miracolul" sarbesc se datoreaza prea mult bunei organizari a centrelor de copii si juniori din acea tara. In cazul lui Djokovic si a lui Ivanovic, un rol fundamental l-au avut parintii acestora care i-au sprijinit mereu in pregatirea lor.
Tenisul este totusi un sport individual; campionii se nasc sau se formeaza mod accidental, indiferent de cum este organizata federatia de tenis din tara respectiva. Cum am mai spus, organizarea unei federatii nationale se evalueaza mai mult in mod cantitativ decat calitativ adica prin numarul jucatorilor de top care ii reusesti sa-i promovezi.

II cunosti tu parintii asa de bine , sau ai impresia ca romanii sunt parinti indiferenti ?

Daca tu crezi ca accidental apar superjucatorii cred ca instictual te uiti in W.C. inainte sa tragi apa ca doar, doar apare vreo minune ... :happy

La tine valoreaza mai mult 10 jucatori de top 100 decat 3 de top 10 ?

DJ Klaus
19th February 2008, 21:41
Trebuie sa fiu de acord aici cu Optimistul.
Luciane daca tu ai un talent nemaipomenit la saxofon? Sa zicem ca tu ai fi mai tare ca Kenny G , dar daca tu nu ai vazut un saxofon in viata ta sau nu ai avut puterea financiara sa iti iei unul? Nu iti irosesti talentul? Cate talente ascunse or fi dar daca nu se promoveaza cantatul la saxofon atunci cine sa le descopere? Asa si cu tenisul. Nu-l promoveaza nimeni atunci nu descopera nimeni talente. Poate ca la noi sunt mai multe talente decat in Franta , Australia si America la un loc. Daca ai nostri nu au unde sa joace pentru ca nu isi permit financiar sa ia lectii sau sa plateasca terenul atunci de unde sa stii cine-i talent si cine nu-i???

In orasul in care suint eu sunt sute de terenuri gratis si alte zeci care au si nocturna , tot gratis. Se organizeaza periodic lectii de tenis de grup gratis de catre unele cluburi doar ca sa atraga lumea catre tenis. Auzi ? Lectii gratis!!! Cate lectii gratis sau altfel de evenimente gratuite de tenis ai auzit la noi in Romania?

Lucian86
20th February 2008, 00:48
II cunosti tu parintii asa de bine , sau ai impresia ca romanii sunt parinti indiferenti ?

Daca tu crezi ca accidental apar superjucatorii cred ca instictual te uiti in W.C. inainte sa tragi apa ca doar, doar apare vreo minune ... :happy

La tine valoreaza mai mult 10 jucatori de top 100 decat 3 de top 10 ?

He he:rolleyes: se rascoala baietii legati profesional de acest sport:cool:

Optimistule, tot respectul pentru dumneata ca esti mai batran ca mine si te pricepi bine la acest sport insa nu-mi raspunde te rog la lucruri pe care nu le-am spus....Eu nu am zis nimic despre parintii din Romania:( (sau nu-i asa?) si chiar nimic despre tensiul din Romania (de obicei esti dumneata cel care ne spune de toate). Sunt sigur ca sunt parinti buni in Romania;)
Cat despre parintii lui Djokovic, uite ca am citit si eu ca au avut un rol fundamental in succesul lui Novak; altfel nu mi-as explica de ce si fratii sai mai mici tind sa devina jucatori profesionisti.....3 frati jucatori de tenis nu prea se vede la niste parinti nepasatori:(

Hai sa schimb cuvantul asta ambiguu "accidental" cu intamplator; ceea ce vroiam sa spun este ca un jucator devine campion din mai multe motive care nu au de-a face neaparat cu nivelul tenisului din tara natala.......Stii, imi vine greu sa cred ca Federer este ceea ce este datorita in special federatiei elvetiene de tenis. A fi campion, tine in primul de jucator, de caracterul acestuia, de psihic, de perseverenta si seriozitatea cu care se dedica tenisului....Binenteles acesta trebuie sa aiba o baza, posibilitatea morala, logistica si financiara de a se forma in acest sport. De aici spun eu ca reiese capacitatea fiecarei tari de a crea jucatori de performanta prin numarul de tenismeni de top pe care acestia ii produc.

Referitor la ultima ta intrebare cred ca e putin cam anomal ca o tara sa aiba 3 jucatori in top 10 si nimeni altul in top 10-100. Eu ma refeream strict la Serbia care are un numar 3 mondial iar in rest un numar 43 si probabil (nu stiu exact) unul spre numarul 100. Ei bine, imi vine greu sa cred ca in ciuda fenomenului Djokovic, scoala sarbeasca de tenis e mai buna de exemplu decat cea franceza care nu are decat abia un numar 7 mondial.

Dj Klauss ai dreptate ce spui:ok: Nu vad sa fi spus ceva sa contrazica ceea ce spui tu:(

Optimistul
20th February 2008, 07:19
Luciane , se vede ca tu nu te implici in tenisul de performanta ci esti doar un spectator al fenomenului .
In primul rand "intamplator" nu iese nici-un jucator de top 10 in tenisul actual .
In al doilea rand nu numai parintii au un rol important in educatia jucatorului ci si alte multe persoane . De exemplu @Printul nu gaseste nici macar un antrenor adevarat in Slobozia si este nevoit sa-si antreneze singur copilul ...
Daca tot compari rezultatele sarbilor cu cele al francezilor ar trebui sa ti cont de asemenea de numarul de jucatori legitimati, de fondurile alocate la nivel federal , de infrastructura ( nr. de terenuri de tenis si turnee organizate ) si o sa ramai socat dupa ce introduci toate datele astea "intr-un calculator" de rezultat ...

Lucian86
20th February 2008, 10:45
Luciane , se vede ca tu nu te implici in tenisul de performanta ci esti doar un spectator al fenomenului .
In primul rand "intamplator" nu iese nici-un jucator de top 10 in tenisul actual .
In al doilea rand nu numai parintii au un rol important in educatia jucatorului ci si alte multe persoane . De exemplu @Printul nu gaseste nici macar un antrenor adevarat in Slobozia si este nevoit sa-si antreneze singur copilul ...
Daca tot compari rezultatele sarbilor cu cele al francezilor ar trebui sa ti cont de asemenea de numarul de jucatori legitimati, de fondurile alocate la nivel federal , de infrastructura ( nr. de terenuri de tenis si turnee organizate ) si o sa ramai socat dupa ce introduci toate datele astea "intr-un calculator" de rezultat ...

Optimistule, intradevar sunt un spectator si prin urmare asa pot eu evalua tenisul din fiecare tara adica prin numarul de jucatori prezenti in prima 100 mondiala. Poate e un criteriu superficial si cu siguranta asa si este insa eu nu m-am aventurat mai inainte sa spun ce este bine si ce este rau in tenis si nicidecum sa critic pe unul sau pe altul pentru ca nu am informatiile necesare.

Am spus doar un singur lucru: ca nu mi sa pare ca Serbia ar fi o tara unde tenisul se invata extraordinar de bine, o tara ce are toate lucrurile pe care le-ai enumarat dumneata mai sus. Un campion ca Djokovic s-a nascut cu siguranta datorita multor persoane insa un campion ca Djokovic s-a nascut datorita in principal persoanei lui. Cei externi tie te pot aduce la performanta insa depinde in primul rand de tine insuti daca vei deveni numarul 1 sau nu.

"intamplator" nu este un cuvant aruncat acolo oarecum ci l-am relationat cu federatia de tenis din tara respectiva; in 2 cuvinte am spus ca un jucator devine campion intamplator adica fara ca federatia de tenis din tara sa aiba vreo contributie substantiala in aceasta performanta. Atentie!!! sa nu sa se inteleaga ca am spus ca federatia de tenis ar fi inutila si nu are de-a face cu nimic cu jucatorul in cauza. O federatie trebuie sa puna totul la dispozitie pentru a creste jucatori de valoare. O federatie buna va creste multi jucatori de performanta, o federatie mai putin buna va creste mai putini. Faptul ca eventual un jucator din federatia mai putin buna va ajunge un campion, este o performanta in care federatia nu-si are contributia pentru ca cum spuneam un jucator devine campion in special datorita sie insusi.

Acum tu optimistule care ai mai multe informatii tehnice, spune-mi care sunt scolile de tenis cele mai bune din lume ?? Se afla scoala sarbeasca printre ele??

Optimistul
20th February 2008, 19:36
Acum tu optimistule care ai mai multe informatii tehnice, spune-mi care sunt scolile de tenis cele mai bune din lume ?? Se afla scoala sarbeasca printre ele??

In marea performanta Serbia nu are o scoala anume de tenis care sa produca superjucatori, dar cred ca ai uitat ce-am spus intr-o alta postare : un jucator de tenis nu poate ajunge de top 3 numai cu talentul si cu o academie minune care-l preia la 13-14 ani, ci si cu ajutorul celui care "i-a dat cei 7 ani de acasa in tenis " .
Unui junior cu o tehnica deficitara , cu o sanatate subreda ,cu o pregatire fizica slaba ,cu un psihic labil n-ai ce sa-i mai faci la 13 ani , culmea nici nu-l accepta sa fie antrenat intr-o academie de renume chiar daca plateste,pt. ca este testat inainte sa fie admis .

Sper ca ai inteles pana la urma unde vreau sa bat ...

sp00q
17th September 2008, 21:23
Eu cred ca Djokovic nu câștigă vreun GS în 2009.

Optimistul
17th September 2008, 22:12
Esti rautacios ...

sp00q
17th September 2008, 22:43
Esti rautacios ...

Cred că va dura destul de mult până când Djokovic va câștiga un alt GS. Concurența din tenisul masculin și faptul că po****ritatea pe care o dorește cu disperare s-a dus pe apa sâmbetei după acest US Open îl vor împiedica să câștige Slamuri în 2009. Are însă tot timpul înainte.

raulmad
18th September 2008, 10:40
Eu ma intreb ce va face la AO in 2009: va putea sa-si apere titlul sau va iesi devreme din turneu? Ceea ce am remarcat eu la el este neputinta de a-si apara titlurile cucerite. Si mi se pare ciudata aceasta neputinta pt un jucator atat de valoros.....

Optimistul
18th September 2008, 22:02
Parerea mea este ca lui Nole i s-a urcat prea repede la cap vedetismul - ar trebui sa invete de la Rafa ...

sp00q
18th September 2008, 22:08
Parerea mea este ca lui Nole i s-a urcat prea repede la cap vedetismul - ar trebui sa invete de la Rafa ...

Lui nu știu cât i s-a urcat la cap, dar lui mă'sa și lui tac'su sigur li s-a urcat. Au ajuns cea mai antipatica familie din tenis, i-au depășit până și pe Williamși. :D

Optimistul
18th September 2008, 22:13
Am vazut-o si pe asta , cat de mult poate influenta familia un pro ...

Sorin Blaj
18th September 2008, 22:19
Lui nu știu cât i s-a urcat la cap, dar lui mă'sa și lui tac'su sigur li s-a urcat. Au ajuns cea mai antipatica familie din tenis, i-au depășit până și pe Williamși. :D

Sunt de acord cu tine.

luma
18th September 2008, 22:24
Poate, daca ar iesi mai putin in evidenta, daca n-ar fi atat de galagiosi, ar castiga mai mult la capitolul simpatie...dar, nu cred ca problema lui Djoko o constituie familia.

Sorin Blaj
18th September 2008, 22:28
Reprezinta o presiune suplimentara.

In loc sa-l stimuleze, il distrag de la joc. Atentia lui se concentreaza de multe ori pe arbitraj.

Optimistul
19th September 2008, 12:26
Si eu sunt parinte si stau pe marginea terenului la un meci - conteaza f. mult atitudinea mea inainte ,dupa si in timpul meciului .
Parintii ca si antrenorii au fiecare granitele lor si nu trebuie sa le depasim pt. ca sistemul de performanta sa nu fie afectat .
Mie mi se pare ca dna Djokovic prefera sa-l ridice prea mult in slavi punand astfel presiune suplimentara pe Nole .

sp00q
26th September 2008, 19:07
Iar își dau în petec părinții lui Djokovic... Chiar nu își dau seama că fiul lor are de pierdut la fazele astea?

http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/38540/tatal-lui-djokovic-arunca-bomba-tragerea-la-sorti-a-cupei-davis-a-fost-aranjata.htm