PDA

View Full Version : Un mandru irlandez: Willie John McBride



raduc30
13th February 2008, 21:07
Portret Willie John McBride
De-a lungul anilor Irlanda si Franta au produs meciuri memorabile. Chiar anul trecut, in primul meci jucat pe Croike park, rezultatul final a fost decis in ultimele minute printr-o incercare a cocosilor galici.

[Notes:07:09:next action]
In anul 2000, un hat-trick al lui Brian O'Driscoll i-a inspirat pe irlandezi in prima victorie asupra Frantei, la Paris in ultimii 28 de ani.

[Notes:07:18:next action]
Si in 1975 a fost un meci de pomina intre cele doua natiuni. Legendarul Willie John McBride' a marcat primul eseu pentru Irlnada, in ultimul sau meci al carierei.,

[Notes:07:33:with pipe]
Willie John McBride' a fost inclus in selectionata Leilor Britanici la 5 turnee si a fost capitanul selectionatei in turneul din 1974. Dar pentru mandrul irlandez, nu asta a fost momentul de varf al carierei.

[Notes:07:46:SOT:WILLIE JOHN McBRIDE (English)]
„Dupa mine, cel mai important lucru pe care il poti face ste sa iti reprezinti tara in meciurile internationale. Va spun eu, exista o gramada de oameni care si-ar taia bucurosi o mana numai sa aibă aceasta sansa.. sa joace pentru Irlanda. Simti o mandire extraordinara cand intri pe teren si joci pentru tara ta. Si te gandesti ca esti printre cei mai buni din tara ta.Este ceva special.”

[Notes:08:15:after sot]
Baiatul din Ballymena a inceput sa joace rugby destul de tarziu, in utlimii ani de la liceu. Curand insa a devenit un jucator bun al clubului sau si debutul pentru Irlanda s-a produs in 1962. Una dintre cele mai frumoase cariere internationale, nu a inceput insa pre bine.

[Notes:08:32:SOT:WILLIE JOHN McBRIDE (English)]
„Nu fusesem sa vad nici un meci international pana la debutul meu in nationala. Asa ca am fost destul de socat sa simt acea atmosfera. A fost impotriva Angliei pe Twickenham. Mi-aduc aminte ca au pus mingea in joc si au marcat la aceeasi faza, chiar in primul minut. Am auzit cum 50.000 de oameni urla de bucurie si ma gandeam in acele secunde: Ce fac eu aici? Am gresit cu ceva? Cine m-a trimis in teren?”

[Notes:09:10:after sot]
Bineinteles, au urmat si momente mai fericite in cariera sa.

[Notes:09:15:SOT:WILLIE JOHN McBRIDE (English)]
„Mi-aduc aminte cand am invins Tara galilor cu 14-0, galezii aveau o echipa grozava. I-am batut insa pe Lansdowne Road. La final, spectatorii au invadat gazonul. Un tip a venit l-a mine, m-a luat in brate si mi-a zis: E o zi minunata! Galezii au avut chiar noroc ca au ramas la zero.”