PDA

View Full Version : Nastase a demisionat de la FRT



printulmiskin
12th February 2008, 13:33
Ilie Nastase si-a dat demisia de la sefia FRT!!!

Kainsashiki
12th February 2008, 13:38
Ilie Nastase a demisionat, marti dimineata, din functia de presedinte al Federatiei Romane de Tenis, ca urmare a scandalului legat de costurile organizarii meciului Romania-Franta, din Cupa Davis. - Onlinesport

E o decizie buna, ce ziceti?

luma
12th February 2008, 13:41
Am auzit aum la stiri...inca nu stiu daca e cel mai bine, sau cel mai rau.
Sunt un pic socata...nu ma asteptam.

printulmiskin
12th February 2008, 13:46
Eu ,care n-am vazut in 3 ani de tenis nici macar o minge de la federatie,aplaud aceasta decizie a marelui campion..Problema ramine insa,sa vedem cine o sa ii ia locul si ce se va face pt progresul acestui sport in Romania..

luma
12th February 2008, 13:46
Nu stiu...inca. Trebuie sa-mi pun ideile in ordine. Demisia a venit neasteptat, eu sunt inca sub impresia emisiunii de aseara de la Realitatea. Ma asteptam la o reactie in bloc, ma asteptam la declaratii, argumente, nu neaparat o demisie.

Cipri
12th February 2008, 13:47
hmmmmmmmm....
da e o decizie buna :))))))

luma
12th February 2008, 13:52
Problema, in opinia mea, nu este Nastase ci intreaga echipa din conducerea federatiei...Nastase nu ia decizii singur, nu cheltuie singur.

pavelica
12th February 2008, 14:00
Sper ca si Handralau sa-i ia exemplul. Dar pe cine sa punem in loc?

luma
12th February 2008, 14:37
<<Ilie Năstase a demisionat din funcția de președinte al Federației Române de Tenis. Motivele pentru care fostul număr 1 al tenisului mondial a luat această decizie țin de recenta organizare a meciului de Cupa Davis, dintre România și Franța, dar și de sentința pe care Tribunalul din Timișoara a luat-o, marți, în litigiul pe care Ilie Năstase îl are cu actualul administrator al bazei sportive "Voința". "Gata, îmi ajunge. Nu mai pot face nimic pentru tenisul românesc. Plec!", a spus pentru Jurnalul Național fostul mare sportiv.
Ilie Năstase susține că "este inadmisibil ca în țara în care am fost cel mai bun jucător de tenis, să vreau să fac ceva pentru acest sport - pe buzunarul meu, și să nu pot. Nu pot pricepe cum doamna judecător Emilia Cioacă poate anula deciziile luate, timp de cinci ani, de colegii ei din București. Înseamnă că trăim într-o țară în care Justiția este coruptă! Și nu spun numai eu asta...În acest moment consider că nu mai pot să fac nimic pentru tenisul românesc". Decizia de a demisiona din funcția de președinte al Federației Române de Tenis a fost luat&#227; și din cauza scandalurilor în care F.R.T. a fost implicată în urma organizării meciului de Cupă Davis, dintre România și Franța. "Din 1996 și până în prezent, pot să mă laud că am făcut multe pentru acest sport. Din calitatea pe care am avut-o. Acum trebuie să ies, să mă liniștesc. Nu mă întrebați ce s-a întâmplat cu banii despre care s-a tot vorbit. Când se va termina analiza financiară a acestei competiții o să vedeți cine și cum a cheltuit banii ăia".>>
Articol preluat din "Jurnalul National"

raulmad
12th February 2008, 15:06
"Gata, îmi ajunge. Nu mai pot face nimic pentru tenisul românesc. Plec!", a spus pentru Jurnalul Național fostul mare sportiv.

Pot sa intreb si eu ce a facut pt tenisul romanesc in toti acesti ani in care a fost la conducerea FRT?

Optimistul
12th February 2008, 15:07
Nu ma bucur pt. ca nu stiu cine o sa-i ia locul ... Trebuia demis cel care a avut tupeul sa-i prezinte lui Belu devizul umflat de 300 000 de euro - Dumitru Haradau care "sta pitit" in spatele lui Nastase si Tiriac .
Daca a facut acest gest, Nastase dovedeste ca a ramas totusi fair-play ...

rob_din
12th February 2008, 15:08
Nu va bucurati, isi pune Tiriac urmatoarea marioneta acolo

boboxxx
12th February 2008, 15:08
Sa va explic ce urmeaza? Demisia asta degeaba i-o inmaneaza cu tam-tam lui Belu. Ilie a fost ales de adunarea generala a frt.

luma
12th February 2008, 15:12
Adica? Demisia trebuie aprobata de altcineva? Poti detalia putin?:)
@Optimistul: acolo vroiam si eu sa ajung...pentru ca, in tot acest timp, Haradau n-a iesit la rampa. Aseara nu a mai avut timp.:D

raulmad
12th February 2008, 15:13
Nu ma bucur pt. ca nu stiu cine o sa-i ia locul ... Trebuia demis cel care a avut tupeul sa-i prezinte lui Belu devizul umflat de 300 000 de euro - Dumitru Haradau care "sta pitit" in spatele lui Nastase si Tiriac .
Daca a facut acest gest, Nastase dovedeste ca a ramas totusi fair-play ...

Nici eu nu ma bucur, dar....daca nu era scandalul cu organizarea Cupei Davis crezi ca mai demisiona? Eu nu cred.

Optimistul
12th February 2008, 15:38
Daca e s-o judecam la rece Nastase n-a fost niciodata un hartzogar , o persoana care sa aibe rabdare sa stea cateva ore la o sedinta FRT , asa e gena lui - un om activ caruia nu-i place sa vada problemele in detaliu din FRT . Cu alte cuvinte aceasta functie nu i s-a potrivit niciodata , mai degraba era pus de la inceput presedinte onorific care sa impartaseasca din experienta sa executivului din FRT precum si jucatorilor din pro .
Eu cred ca el are afacerile lui importante si nu-i pica bine ca numele lui - cunoscut in intreaga lume - sa fie terfelit pt. ca altii "invart" in spatele lui ... Nu-l scot bazma curata din afacerea Sibiu , nu stim cat avea de castigat din devizul asta umflat ...
El are mai mult de suferit in felul asta pt. ca-i afecteaza credibilitatea , credibilitate pe care poate s-o foloseasca in a atrage parteneri de afaceri puternici din vest . Stiu ca primise de putin timp spre administrare o retea puternica de magazine cu renume .

boboxxx
12th February 2008, 15:53
Daca e s-o judecam la rece Nastase n-a fost niciodata un hartzogar

Ai dreptate cu hartzogaria. N-a mai suportat-o de la bastonashele din clasa I

Optimistul
12th February 2008, 16:56
Ai dreptate cu hartzogaria. N-a mai suportat-o de la bastonashele din clasa I

Vrei sa faci misto ?
Totusi care este parerea ta reala despre demisia lui Nastase pt. ca te invarti pe acolo destul si stii mai bine decat noi care e atmosfera...
Cine crezi ca merita sa-i ia locul ?

Sorin Blaj
12th February 2008, 17:12
Ilie Nastase este si va fi cel mai mare campion de tenis al Romaniei. Cat priveste functia pe care a ocupat-o, nu i se potrivea deloc. Nu este facut pentru asa ceva, si ma refer aici la partea financiara. Haradau? El trebuia sa plece primul.

Cristian
12th February 2008, 17:17
Foarte bine a facut, in sfarsit a luat o decizie inteleapta...

boboxxx
12th February 2008, 18:01
Vrei sa faci misto ?
Bineinteles ca fac misto :)
Mai tii minte comedia cu demisia lui Ceausescu in 89? O sa vezi reluarea

georg40
12th February 2008, 18:05
Asa cum il cunosc eu pe Nastase, deja regreta demisia, este omul care nu poate trai fara tenis, iar revenirea a decis-o deja cand a demisionat...

Optimistul
12th February 2008, 18:17
Bineinteles ca fac misto :)
Mai tii minte comedia cu demisia lui Ceausescu in 89? O sa vezi reluarea
Parca se juca la teatrul National , nu ? O sa joace Nastase acum in rolul lui Ceausescu in aceeasi piesa ?

Asa cum il cunosc eu pe Nastase, deja regreta demisia, este omul care nu poate trai fara tenis, iar revenirea a decis-o deja cand a demisionat...

Ce legatura are demisia din FRT cu tenisul ? El a fost , ramane si va fi pana moare un om al tenisului ! Poate sa fie in alta federatie , o academie , un antrenor al unui jucator , un mentor al unui jucator,sa conduca o retea de magazine cu echipamente sportive in Europa de Est ,etc,etc .
In sangele lui curge tenis !

rob_din
12th February 2008, 18:29
Parca se juca la teatrul National , nu ? O sa joace Nastase acum in rolul lui Ceausescu in aceeasi piesa ?


Ce legatura are demisia din FRT cu tenisul ? El a fost , ramane si va fi pana moare un om al tenisului ! Poate sa fie in alta federatie , o academie , un antrenor al unui jucator , un mentor al unui jucator,sa conduca o retea de magazine cu echipamente sportive in Europa de Est ,etc,etc .
In sangele lui curge tenis !

Corect. Din contra daca iubea asa de mult tenisul nu la functia de presedinte FRT trebuia sa se gandeasca intai

pavelica
12th February 2008, 18:31
Ilie Nastase este si va fi cel mai mare campion de tenis al Romaniei. Cat priveste functia pe care a ocupat-o, nu i se potrivea deloc. Nu este facut pentru asa ceva, si ma refer aici la partea financiara. Haradau? El trebuia sa plece primul.

Bine zis. L-ati vazut vreodata pe Haradau cum se comporta la Open sau la cupa Davis? Greu ii mai dezlipeai limba dintre fesele lui Nastase sau Tiriac. Cat despre atitudinea sa fata de suporterii care se duceau pe banii lor sa sustina echipa in afara tarii...no comment

ilenuta
12th February 2008, 21:12
Belu a zis ca nu i-a aprobat demisia lui Nastase, ca il doare sufletul sau ceva de genul asta. Prin urmare, comedia e in curs :D asteptam finalul, un tie-break ceva.
L-am auzit mai de mult cum se plangea ca nu poate sa faca o academie, ca se chinuie de atatia ani si m-am intrebat de ce nu demisioneaza. Dar cine sa vina in loc si sa faca mai multe? Haradau, ca el e bun la hartoage :D
Ce a facut Nastase pt tenisul din Ro? Circuitul de futures si performantele juniorilor, cam cu asta se lauda el de obicei.

boboxxx
12th February 2008, 21:22
Toata lumea putea sa creada in el daca nu vindea primul teren luat de la rapps.
Daca nu era potrivit pentru academie nu trebuia sa-l cumpere si sa-l vanda in aceeasi zi.

ilenuta
12th February 2008, 21:40
Asa boboxxx mai zi ca e interesant :)
Poate ne spui si cine crezi ca e bun ca sef al FRT, sa avem si noi o speranta :)
Oricum parca il vad pe Nastase ca o sa spuna ca profitul obtinut l-a bagat tot in tenis. Ca asa tot zicea aseara, ca nu-i nimic daca a luat mai multi bani, ca tot la tenis se duc. Uf :(

georg40
12th February 2008, 21:51
Ce legatura are demisia din FRT cu tenisul ? El a fost , ramane si va fi pana moare un om al tenisului ! Poate sa fie in alta federatie , o academie , un antrenor al unui jucator , un mentor al unui jucator,sa conduca o retea de magazine cu echipamente sportive in Europa de Est ,etc,etc .
In sangele lui curge tenis !


Iarta-ma, dar cu toata bunavointa nu prea realizez ce vrei sa spui...

ilenuta
12th February 2008, 22:06
Nastase e invitat la Gadea pe Antena 3. Alta seara la TV ;)

Sorin Blaj
12th February 2008, 22:10
Ati vazut sau auzit declaratia lui Nastase, cu trimitere directa la Hadarau?

luma
12th February 2008, 22:13
Nu, am rata asta...chiar sunt curioasa ce va spune. Am inteles ca-i si avocatul lui in emisiune.

rob_din
12th February 2008, 23:09
Pana la urma de ce si-a dat demisia Nastase?

Oriucm situatia nu se schimba cu nimic cat Haradau ramane acolo.

Optimistul
12th February 2008, 23:16
Asa cum il cunosc eu pe Nastase, deja regreta demisia, este omul care nu poate trai fara tenis, iar revenirea a decis-o deja cand a demisionat...



Ce legatura are demisia din FRT cu tenisul ? El a fost , ramane si va fi pana moare un om al tenisului ! Poate sa fie in alta federatie , o academie , un antrenor al unui jucator , un mentor al unui jucator,sa conduca o retea de magazine cu echipamente sportive in Europa de Est ,etc,etc .
In sangele lui curge tenis !


Iarta-ma, dar cu toata bunavointa nu prea realizez ce vrei sa spui...

Am scris toate postarile cu pricina ca sa intelegi mai bine .
In prima ta postare asociezi demisia din FRT cu faptul ca nu poate trai far tenis ... Si eu am intrebat, ce legatura are tenisul ca sport cu o demisie administrativa ?
Oricine poate sa fie presedinte FRT chiar daca nu a practicat tenisul de performanta !
Acum intelegi ?

Sorin Blaj
12th February 2008, 23:21
"Azi am fost la Agenția Națională pentru Sport și ne-am interesat când a predat domnul Hărădău (n.r. - directorul executiv al FR Tenis) devizul estimativ către guvern. Am aflat că a făcut-o pe 21 ianuarie, cand a cerut pentru terenul de joc 37.000 de euro. Federația plătise pe 8 ianuarie 25.000 de euro, iar Hărădău motivează acum că n-a mai avut timp să modifice devizul. Cum "Evenimentul zilei" a avut dreptate, Ilie își dă demisia fiindcă nu vrea ca numele lui să fie târât în acest scandal", ne-a declarat Amalia Năstase, soția fostului mare tenismen.


Sursa: http://www.presa.tv/go.php?id=69

rob_din
12th February 2008, 23:24
Acum ramane de vazut daca Nastase isi cauta scuze sau chiar a cazut victima colaterala cuplului Haradau-Nastase. Eu cred ca e un pic din amandoua

Sorin Blaj
12th February 2008, 23:25
„Nasty“ a realizat ce s-a făcut în numele lui: „M-au folosit destul!“



Ilie Năstase a făcut ieri un gest de onoare și, în același timp, de neputință. După un „război“ cu „Evenimentul zilei“, în care s-a ajuns la amenințări cu moartea, „Nasty“ a acceptat, cu fair-play, că oamenii din subordinea sa au greșit. Afectat și de derularea procesului „Voința“, el a renunțat cu demnitate la funcție.

EVZ: Domnule Năstase, de ce ați demisionat?
Ilie Năstase: Am făcut-o din două motive. Principala cauză este că azi (n.r. - ieri), Tribunalul din Timișoara a decis, după mulți ani de tergiversări, să retrogradeze la prima instanță procesul dintre ANS și clubul „Voința“, acolo unde eu trebuia să fac o academie de tenis. Au anulat astfel decizia Tribunalului București. Gata, m-am săturat să-mi irosesc viața prin tribunale. Simt că înnebunesc! M-a învins justiția!

Terenul, principala problemă

Și cealaltă cauză a demisiei?
Azi-dimineață (n.r. - ieri) m-am prezentat la Agenția Națională pentru Sport și am constatat anumite lucruri. Mai precis, deși Federația Română de Tenis plătise pe 8 ianuarie 25.000 de euro pentru achiziționarea terenului de la joc pentru meciul de Cupa Davis cu Franța, domnul Dumitru Hărădău a solicitat pe 21 ianuarie, în devizul estimativ trimis la guvern, suma de 37.000 de euro pentru acel teren. Sunt dezamăgit, constatând că am fost dezinformat de Hărădău. Până la urmă, ați avut dreptate! Îmi pare rău pentru tot ceea ce s-a întâmplat, dar eu n-am știut de treaba aceasta. Mi-a sărit țandăra când am văzut numele meu în acel scandal, fiindcă m-am simțit nedreptățit. În realitate, eu n-au știut nimic despre toate astea.

O chestiune de onoare

De ce ați demisionat dumneavoastră în loc să-l demiteți pe Hărădău?
Eu am trăit în străinătate și am înțeles că trebuie să-ți dai demisia nu doar atunci când greșești, ci și dacă acolo unde conduci se comit erori. E o chestiune de onoare! Pe Hărădău nu l-am dat afară, fiindcă, pur și simplu, n-am dreptul să fac asta. În realitate, eu am doar atribuții de președinte onorific în federație. Hărădău semnează toate actele.

Probleme la contractele cu sponsorii federației

Nu regretați această decizie?
Mă duc și stau și eu liniștit cu familia. Destul m-au folosit și federația și alții. Singurul lucru pe care îl regret este că, în conformitate cu contractele de sponsorizare pe care le-am adus la federație, acestea se întrerup în momentul în care eu plec de acolo. O să vorbesc însă cu sponsorii să rămână valabile.



Sursa: http://www.presa.tv/go.php?id=69

Sorin Blaj
12th February 2008, 23:28
CULMEA TUPEULUI



Hărădău: „Nu-mi dau demisia! Ar trebui să mi se ridice statuie!“



Dumitru Hărădău, cel care l-a „îngropat“ practic pe Ilie Năstase, provocându-i, fără să vrea, demisia, ține cu dinții de scaunul de director general al Federației Române de Tenis. Culmea tupeului, Hărădău cere să fie considerat un erou!

EVZ: Domnule Hărădău, Ilie Năstase și-a motivat demisia prin faptul că dumneavoastră l-ați dezinformat, predând la ANS, pe 21 ianuarie, devizul estimativ în care solicitați 37.000 de euro pentru terenul de joc, deși federația tocmai achitase suma de 25.000 de euro, pe 8 ianuarie, pentru aceeași suprafață...
Dumitru Hărădău: Eu mă aflu acum la Sibiu și mă ocup să închei deconturile după meciul de Cupa Davis cu Franța. Pot să vin cu documente justificative. Dumneavoastră ați comunicat în ziar date false și ați destabilizat un eveniment foarte important!

Nu mi-ați răspuns la întrebare...
V-am spus, n-am încheiat încă deconturile. „Evenimentul zilei“ ar fi trebuit să prezinte faptele după încheierea întregii acțiuni de la Sibiu, nu în timpul desfășurării întâlnirii de Cupa Davis.

Veți răspunde în fața ANS-ului pentru diferențele de bani care apar în acte?
Voi răspunde și în fața publicului, nu doar a agenției.

Vă dați și dumneavoastră demisia de la federație?
N-am de ce să-mi dau demisia! Ar trebui să mi se ridice statuie pentru ce am făcut pentru federație!

Cum vedeți desfășurându-se activitatea la federație după plecarea lui Ilie Năstase?
Nu știu. Nu sunt de acord cu demisia lui. Tenisul românesc va avea de pierdut dacă Ilie Năstase se va retrage de la conducerea federației.



Sursa: http://www.presa.tv/go.php?id=69

boboxxx
13th February 2008, 08:13
Sa va explic ce urmeaza? Demisia asta degeaba i-o inmaneaza cu tam-tam lui Belu. Ilie a fost ales de adunarea generala a frt.

Nu-mi place sa ma citez dar ia uitati ce zice Belu: "Octavian Bellu a anunțat că problema alegerii unui nou președinte aparține FR Tenis: "Ea va rezolva repede această situație. Ilie Năstase a fost ales într-o Adunare Generală, tot într-o Adunare Generală trebuie să se ia act de demisia sa și să se aleagă un nou președinte".

O sa vedem un cor de plangaretzi implorandu-l pe Ilie sa revina, ca membrii CPEX pe nea Nicu in 89.
Haradau cat credeti ca sta acolo fara Ilie in spatele lui (si mai ales fara o anumita eminenta cenusie) ?

Optimistul
13th February 2008, 08:41
O sa vedem un cor de plangaretzi implorandu-l pe Ilie sa revina, ca membrii CPEX pe nea Nicu in 89.
Haradau cat credeti ca sta acolo fara Ilie in spatele lui (si mai ales fara o anumita eminenta cenusie) ?

Ei stiu ca fara Nastase - un nume care aduce atatea sponsorizari si poate acoperi prostiile altora - au multe de pierdut .
Haradau fara Ilie e un nimeni !


Cititi articolul acesta pana la sfarsit : http://www.prosport.ro/articole/nastase-a-cedat/77159
De ce atata interes pt. membrii din aceasta fundatie non-profit care a primit terenul de la guvern ?
Va rog sa va expuneti parerea pt. ac. subiect delicat ...

alina_dana
13th February 2008, 09:37
Demisia lui Nastase este inca o dovada cat de mult ne apreciem noi valorile(am avut grija de Nadia ,Hagi , Belu ,Bitang etc. intr-un mod f frumos ).l-am auzit de multi ani k nu poate sa faca aceasta academie si cred k asta a fost principalul motiv pt care a demisionat .Intamplarea de la Sibiu a fost picatura care a umplut paharul .
Este un mare prost daca revine asupra deciziei sa ne lase apele noastre .

rob_din
13th February 2008, 09:41
Demisia lui Nastase este inca o dovada cat de mult ne apreciem noi valorile(am avut grija de Nadia ,Hagi , Belu ,Bitang etc. intr-un mod f frumos ).l-am auzit de multi ani k nu poate sa faca aceasta academie si cred k asta a fost principalul motiv pt care a demisionat .Intamplarea de la Sibiu a fost picatura care a umplut paharul .
Este un mare prost daca revine asupra deciziei sa ne lase apele noastre .

Ai inca mentalitatea din anii 80. Una e safii un mare sportiv (nimeni nu neaga asta in privinta lui Nastase) si alta e sa fii un presedinte de federatie. Din lista aceea singurul care intr-adevar a fost tratat nedrept a fost Hagi, dar nu e vina noastra ca s-a dus antrenor sub Becali. Cat despre Belu si Bitang la ce nenorociri au facut in sportul romanesc o duc prea bine unde sunt acum

rob_din
13th February 2008, 10:09
Ei stiu ca fara Nastase - un nume care aduce atatea sponsorizari si poate acoperi prostiile altora - au multe de pierdut .
Haradau fara Ilie e un nimeni !


Cititi articolul acesta pana la sfarsit : http://www.prosport.ro/articole/nastase-a-cedat/77159
De ce atata interes pt. membrii din aceasta fundatie non-profit care a primit terenul de la guvern ?
Va rog sa va expuneti parerea pt. ac. subiect delicat ...

Sincer partea cu terenul mi se pare prea cetoasa ca sa ma bag. La cate afaceri imobiliare ilegale se fac in Romania nu ma mai mira nimic.

Cat despre Haradau-Nastase, Haradau poate rezista atata timp cat e sustinut de Tiriac

ducus
13th February 2008, 11:54
Iata justificarile pentru banii de la Guvern si cum s-au "umflat" cheltuielile:
http://evz.ro/imagemanager/images/2008/februarie/13/graf31.jpg

boboxxx
13th February 2008, 13:14
Nicio reactie la comunicatul frt?

Cristian
13th February 2008, 13:22
Cazare si masa 75.900... ce au mancat Domne astia de 76.000 Euro ??????? Au inotat in caviar ???
Tinuta de prezentare: sa inteleg ca toti s-au imbracat de la Armani in sus ???

Optimistul
13th February 2008, 14:19
Nicio reactie la comunicatul frt?

Cel de pe site-ul FRT ? Foarte bine intocmit , un adevarat talent cel care l-a scris , nimeni nu este vinovat ,doar presa care se grabeste sa vada decontul de la Sibiu si acuza pe nedrept oficialii ...

Sincer , eu nu cred ca Nastase va renunta la presidentia FRT .
Trebuie schimbat Haradau care se aude ca pt. imensul salariu de 5000 euro brut abureste o tara intreaga .

georg40
13th February 2008, 15:37
Oricine poate sa fie presedinte FRT chiar daca nu a practicat tenisul de performanta !
Acum intelegi ?

Sigur ! Oricine poate fi si primministru si ministru si primar samd. De aceea arata unele lucruri asa cum arata pentru ca oameni nepotriviti sunt in functii de conducere. Asta ar mai lipsi sa-l puna pe nea `Gheorghe presedinte la FRT.

Incaodata: daca Nastase a primit functie de presedinte la FRT este pentru ca omul asta a trait o viata pentru tenis. Numai unul ca el poate sa conduca destinele unui asemenea for ! Decizia demisionarii a luat-o la suprarare, de aceea spun (tin orice pariu) ca el va reveni. Mai bine nea `Ilie decat neaŽGheorghe.
Ce vrei mai mult decat ce face un Becali cu Steaua ? Doamne fereste de nepriceputi si in sport, exista destui in guvern...

Optimistul
13th February 2008, 15:57
De acord . Dar sunt cazuri cand presedinti de federatie n-au practicat niciodata sport de performanta . De exemplu de presedintele federatiei franceze n-am auzit ca a practicat tenis de mare nivel .

raulmad
13th February 2008, 16:33
Sigur ! Oricine poate fi si primministru si ministru si primar samd. De aceea arata unele lucruri asa cum arata pentru ca oameni nepotriviti sunt in functii de conducere. Asta ar mai lipsi sa-l puna pe nea `Gheorghe presedinte la FRT.

Incaodata: daca Nastase a primit functie de presedinte la FRT este pentru ca omul asta a trait o viata pentru tenis. Numai unul ca el poate sa conduca destinele unui asemenea for ! Decizia demisionarii a luat-o la suprarare, de aceea spun (tin orice pariu) ca el va reveni. Mai bine nea `Ilie decat neaŽGheorghe.
Ce vrei mai mult decat ce face un Becali cu Steaua ? Doamne fereste de nepriceputi si in sport, exista destui in guvern...


Si ce daca a trait o viata pt tenis? Asta nu inseamna ca este potrivit pt functia de presedinte al FRT.
O functie de conducere, a unei federatii, nu implica doar cunostinte despre sportul respectiv. Ca tenismen a fost mare dar ca manager.....
Sau n-ai auzit de doctori super tari in meseria lor care, ca directori de spital, au dat chix. Ca sa dau un alt exemplu.

georg40
13th February 2008, 18:06
Si ce daca a trait o viata pt tenis? Asta nu inseamna ca este potrivit pt functia de presedinte al FRT.
O functie de conducere, a unei federatii, nu implica doar cunostinte despre sportul respectiv. Ca tenismen a fost mare dar ca manager.....
Sau n-ai auzit de doctori super tari in meseria lor care, ca directori de spital, au dat chix. Ca sa dau un alt exemplu.

Probabil ca au fost pusi ...directori administrativi in loc sa se ocupe de partea medicala.
Indiferent de argumentele tale, mie imi este garant un Ilie Nastase ca presedinte al FRT decat unul care a vazut tenis doar la televizor si ajunge cu ...pile in aceasta functie.

boboxxx
13th February 2008, 18:42
Probabil ca au fost pusi ...directori administrativi in loc sa se ocupe de partea medicala.
Indiferent de argumentele tale, mie imi este garant un Ilie Nastase ca presedinte al FRT decat unul care a vazut tenis doar la televizor si ajunge cu ...pile in aceasta functie.

Nu prea merge logica asta... nici presedintele CIO n-a fost campion olimpic.

printulmiskin
13th February 2008, 19:07
Nu prea merge logica asta... nici presedintele CIO n-a fost campion olimpic.

Foarte corect..Una e sa fii un mare campion si cu totul alta sa fii un mare manager,iar Nastase numai a manager nu arata...El nu traieste decit din numele sau,iar in spatele numelui sau s-au ascuns tot felul de trepadusi pusi pe cotcarii ....Comunicatul FRT m-a stupefiat:cei care ati prins zilele lui decembrie 1989,va amintiti probabil toate comunicatele de adeziune trimise din toata tara pt conducatorul mult iubit..Exact asa suna si aceasta insailare penibila ..

rob_din
13th February 2008, 19:09
Si ce daca a trait o viata pt tenis? Asta nu inseamna ca este potrivit pt functia de presedinte al FRT.
O functie de conducere, a unei federatii, nu implica doar cunostinte despre sportul respectiv. Ca tenismen a fost mare dar ca manager.....
Sau n-ai auzit de doctori super tari in meseria lor care, ca directori de spital, au dat chix. Ca sa dau un alt exemplu.

Presedintele unei federatii trebuie sa aiba legatura cu sportul respectiv. Sigur asta nu inseamna ca oricine a facut tenis de performanta poate automas sa fie si presedinte FRT

boboxxx
13th February 2008, 19:10
Comunicatul FRT m-a stupefiat:cei care ati prins zilele lui decembrie 1989,va amintiti probabil toate comunicatele de adeziune trimise din toata tara pt conducatorul mult iubit..Exact asa suna si aceasta insailare penibila ..

Nu v-am spus? Culmea e ca mai e si mincinos comunicatul... n-a fost nicio sedinta... iar unul din cei pomeniti p-acolo a aflat azi in ce a fost bagat.

printulmiskin
13th February 2008, 19:30
Sper din tot sufletul sa nu se intimple asa,dar sint de acord cu boboxxx ca totul nu e decit o comedie ieftina ,ca nimic nu se va schimba,chiar daca va pleca sau nu va pleca Nastase..Am vazut atit de putini oameni verticali in tara asta (si in tenis ,in particular)ca nu am nici o speranta ca se va schimba ceva in bine...

Optimistul
13th February 2008, 21:35
Nu v-am spus? Culmea e ca mai e si mincinos comunicatul... n-a fost nicio sedinta... iar unul din cei pomeniti p-acolo a aflat azi in ce a fost bagat.
Intr-adevar o intreaga comedie ... Chiar asa de prosti ne cred sefii FRT ca putem crede circul asta ieftin ?!

Sper din tot sufletul sa nu se intimple asa,dar sint de acord cu boboxxx ca totul nu e decit o comedie ieftina ,ca nimic nu se va schimba,chiar daca va pleca sau nu va pleca Nastase..Am vazut atit de putini oameni verticali in tara asta (si in tenis ,in particular)ca nu am nici o speranta ca se va schimba ceva in bine...

Printule , pe cine ai vedea capabil sa faca treaba in federatie si ce ar trebui facut pt. inceput ?

Cristian
13th February 2008, 23:29
Acum Live - B1 TV - Ilie Nastase

http://img171.imageshack.us/img171/6882/image02132325tv91va9.jpg (http://imageshack.us)

georg40
14th February 2008, 00:13
Nu prea merge logica asta... nici presedintele CIO n-a fost campion olimpic.

Dar a fost sportiv activ si foarte multi ani functionar su raspunderi in lumea sportului.
Tu incerci sa-mi interpretezi argumentele, ceea ce ,de asemenea, nu are prea multa logica, asa ca o las balta. Tu ai dreptate , sa vina nea Gheorghe la FRT.

Optimistul
14th February 2008, 07:30
Acum Live - B1 TV - Ilie Nastase



N-am vazut emisiunea aseara dar stiu ca se va da azi in reluare la ora 16 .

boboxxx
14th February 2008, 08:51
Tu ai dreptate , sa vina nea Gheorghe la FRT.

Am propus eu asa ceva? Nicidecum! Dar nu va faceti ganduri ca nu o sa se schimbe prea multe pe la federatie (nici Ilie).

In privinta lui J Rogge, e adevarat ca a fost sportiv de performanta si a participat la 3 olimpiade la yachting (a fost un Tiriac al lor ca a fost si in echipa nationala de rugby). Profesia lui este de chirurg.

miril
14th February 2008, 09:13
Scarboasa atitudinea propagandistica a presedintelui, nu spun care, care se transforma in justitiarul stanei, "Ilie, vino inapoi, stiu ca sunt multi corupri in tara asta", citare aproximativa. Chiar nu se poate abtine, ipochimenul? Una este sa-i dai telefon sa-l rogi sa revina asupra deciziei si alta este sa faci, de fapt, propaganda...personala. Daca as fi in locul lui Ilie mi s-ar face si mai mare scarba.

Optimistul
14th February 2008, 10:32
Orice minune tine 3 zile !
Zilele au trecut , Nastase revine la functia lui , Haradau este tot acolo tragand sforile cu dorinta de-ai ridica poporul o statuie avand un salariu de "numai" 5000 de euro/luna si "numic nu este nou sub soare " ....

rob_din
14th February 2008, 10:36
Orice minune tine 3 zile !
Zilele au trecut , Nastase revine la functia lui , Haradau este tot acolo tragand sforile cu dorinta de-ai ridica poporul o statuie avand un salariu de "numai" 5000 de euro/luna si "numic nu este nou sub soare " ....

De unde stii ca revine in functie?

realmadrid.com
14th February 2008, 12:30
Demisia lui Nastase este inca o dovada cat de mult ne apreciem noi valorile(am avut grija de Nadia ,Hagi , Belu ,Bitang etc. intr-un mod f frumos ).l-am auzit de multi ani k nu poate sa faca aceasta academie si cred k asta a fost principalul motiv pt care a demisionat .Intamplarea de la Sibiu a fost picatura care a umplut paharul .
Este un mare prost daca revine asupra deciziei sa ne lase apele noastre .

Il respect pe Ilie Nastase, dar la faza cu academia, n-ai dreptate...doar terenul il intereseaza.


In 1999, "Nasty" a obtinut o hotare de guvern prin care ii este concesionat acest teren...hotarare semnata de Radu Vasile, care era atunci prim-minstru. Presedintele clubului Vointa, era asociat cu Nastase si impreuna l-au convins pe Radu Vasile sa le dea terenul pe 49 de ani.

Dupa ce a obtinut hotararea, Nasty se hotaraste sa scape de Strungaru....denunta contractul de asociere si incearca sa-i evacueze pe cei de la Clubul Vointa...insa si Strungaru il da in judecata iar procesele dureaza si in ziua de azi.

Cand vine inaptul de Tariceanu, el ii concesioneaza terenul pe 60 de ani :ok:

Un metru de teren acolo, se vinde cu peste 1000 de euro, daca nu cu cateva mii de euro :ok:


Si....in acesti 8 ani, sau de cand se judeca el cu Strungaru.....singura constructie de pe acel teren, este Club Gaya :ok:, un club in genul Bamboo..dar mai exclusivist :ok:

Sorin Blaj
14th February 2008, 13:13
Concesionat sau in folosinta gratuita?

miril
14th February 2008, 13:14
Si eu am unele rezerve fata de Ilie. Realmadrid.com a spus bine, mai sus.

realmadrid.com
14th February 2008, 13:29
Din cate stiu eu, terenul a fost concesionat :ok:...prima data pe 49 de ani, pe timpul lui Radu Vasile...si acum pe 60 de ani, de catre Tariceanu.

Optimistul
14th February 2008, 15:32
De unde stii ca revine in functie?
Asa imi spune nasul meu ...;)

Il respect pe Ilie Nastase, dar la faza cu academia, n-ai dreptate...doar terenul il intereseaza.


In 1999, "Nasty" a obtinut o hotare de guvern prin care ii este concesionat acest teren...hotarare semnata de Radu Vasile, care era atunci prim-minstru. Presedintele clubului Vointa, era asociat cu Nastase si impreuna l-au convins pe Radu Vasile sa le dea terenul pe 49 de ani.

Dupa ce a obtinut hotararea, Nasty se hotaraste sa scape de Strungaru....denunta contractul de asociere si incearca sa-i evacueze pe cei de la Clubul Vointa...insa si Strungaru il da in judecata iar procesele dureaza si in ziua de azi.

Cand vine inaptul de Tariceanu, el ii concesioneaza terenul pe 60 de ani :ok:

Un metru de teren acolo, se vinde cu peste 1000 de euro, daca nu cu cateva mii de euro :ok:


Si....in acesti 8 ani, sau de cand se judeca el cu Strungaru.....singura constructie de pe acel teren, este Club Gaya :ok:, un club in genul Bamboo..dar mai exclusivist :ok:

Interesele pt. acel teren nu se stiu inca dar ele pot fi deduse ...
Nici eu nu inteleg de ce academia asta nu se poate construi decat aici ?!

boboxxx
14th February 2008, 15:39
...singura constructie de pe acel teren, este Club Gaya :ok:, un club in genul Bamboo..dar mai exclusivist :ok:

Aici gresiti. Clubul Gaya e pe terenul luat de la rapps si vandut in aceeasi zi.

ducus
15th February 2008, 17:00
Un articol genial ca de obicei al lui Ovidiu Ioanitoaia:
Demisia lui Ilie Năstase

Deși Ilie Năstase declară că “tot ce-am făcut am făcut numai pentru mine. Cum a ieșit bine și pentru România, e ok!”, el a devenit un simbol al țării noastre. Un brand. Pînă și în cele mai îndepărtate colțuri ale lumii, cînd zici România, ți se vorbește imediat despre Gică Hagi, despre Nadia Comăneci și despre Ilie Năstase. În această ordine sau în alta. De unde rezultă că România e datoare, sau ar trebui să-i fie, celui care a fost un tenisman de geniu și, pînă deunăzi, președinte al federației de specialitate. În context, firește că demisia lui de la cîrma FRT a stîrnit o amplă emoție po****ră.

Năstase însuși a explicat ce l-a determinat să renunțe. Înaintea tevaturii iscate de bugetul umflat cerut de federație pentru meciul cu Franța din Cupa Davis, faptul că Justiția nu i-a dat cîștig de cauză în procesul cu Clubul Sportiv Voința, pe al cărui teren, primit în concesiune de la Guvernul condus de Radu Vasile, supercampionul de odinioară dorește să fondeze o Academie de Tenis care să-i poarte numele. Dorință absolut justificată în ideea de a lăsa moștenire, pe lîngă strălucitoarele izbînzi de la Roland Garros și Forest Hills, un loc în care copiii și tinerii să învețe să mînuiască racheta și, eventual, să-i calce pe urme. Cu toate că va fi foarte greu, dacă nu imposibil, să mai apară repede, aici ori aiurea, un al doilea Năstase. Deoarece inconfundabilul se repetă rareori ori chiar niciodată. Fără a intra în detalii, să observăm că reacția lui Ilie Năstase seamănă cu cea de-acum vreo 7-8 ani a lui Gică Popescu. Ex-căpitanul Barcelonei și al echipei naționale de fotbal a solicitat regim preferențial în privatizarea unui hotel din Poiana Brașov și, fiind refuzat, s-a retras de la licitație. Cam asta e, păstrînd proporțiile, și situația în care se află Ilie, nu doar dezamăgit, ci și indignat că nu găsește înțelegere la el acasă. Întrucît nu i se pare normal, ca și nouă, să fie împins să deschidă o Academie de Tenis într-un oraș din străinătate, nu la București. Are dreptate.

Pe de altă parte însă, ca în orice conflict, trebuie ascultată și tabăra adversă. Aceasta susține că, după ce a închiriat și apoi cumpărat de la RAPPS un teren învecinat cu Baza Voința, motivînd că vrea să lărgească spațiul viitoarei Academii, Ilie Năstase nu s-a sfiit să-l vîndă unor dezvoltatori imobiliari în chiar ziua în care l-a achiziționat, ba încă la un preț sensibil mai mare. La fel ar intenționa să procedeze, pretind aceiași, și cu suprafața pe care aștepta să i-o atribuie instanța de judecată. Să construiască pe ea o sală acoperită, mai multe terenuri de tenis, dar și cîteva blocuri destinate birourilor și locuințelor. Urmărind astfel să împletească interesul public cu cel personal. Ca să rezumăm, tocmai pentru că mai dispune de căi de atac împotriva sentinței pronunțate recent la Timișoara, Ilie Năstase n-ar trebui să abandoneze lupta. Cu atît mai puțin, să demisioneze. E însă dator să limpezească și aspectele de mai sus.
http://blogsport.ro/ioanitoaia/2008/02/14/demisia-lui-ilie-nastase/

rob_din
15th February 2008, 17:34
Un articol stupid ca de obicei, marca Ioanitoaia.

Optimistul
16th February 2008, 08:42
De ce oare tine mortis dl. Nastase sa construiasca academia sa numai si numai pe acest teren m-am tot intrebat ?! Care sunt interesele din spatele acestui teren ? Se pare ca adevarul incepe sa iasa la iveala ...

Fundația "Ilie Năstase" a vîndut în 2004 un teren cu o suprafață de 16.500 metri pătrați aflat în vecinătatea clubului Voința. Prețul tranzacției a fost de 1.428.000 de euro, noul proprietar ridicînd pe acel teren un complex imobiliar. Cei 16.500 metri pătrați au fost inițial închiriați Fundației pe 10 ani de Regia Autonomă de Administrare a Patrimoniului și Protocolului de Stat. "Am dorit să mărim suprafața viitoarei Academii. Ulterior, Năstase a cumpărat terenul pe nimic și în aceeași zi l-a și vîndut cu un milion și jumătate de euro", a spus Mihai Piștalu.

Mai pe larg se poate citi aici : http://www.gsp.ro/stire/vis-sau-afacere-53032.html

Cristian
16th February 2008, 09:19
Parerea mea legata de subiectul acesta e urmatoarea: Ilie Nastase prin vanzarea acelui teren a scos o suma colosala, acum se judeca sa ia terenul inapoi pe nimic... Intrebarea mea ca simplu suporter de sport ar fi urmatoarea: de ce domnul Ilie Nastase doreste neaparat acel teren, cand el poate obtine aceeasi suprafata de teren in alta parte ?? Nu cunosc unde e acel teren, poate bucurestenii ma pot ajuta sa inteleg locatia acelui club sportiv "vointa".

boboxxx
16th February 2008, 10:01
Din Prosport:
"Ilie Nastase e pe cale sa se razgândeasca

De la întâlnirea de ieri a lipsit presedintele demisionar Ilie Nastase, aflat la Sankt-Petersburg, la festivitatea de decernare a Premiilor Academiei Laureus. Chiar daca a renuntat la presedintia FRT zilele trecute, fiind afectat de scandalurile din ultima perioada, Nasty este mânat sa revina în functie si exista sanse mari sa se razgândeasca. “Sper sa o faca. Sa ramâna în tenis. Sunt convins ca va ramâne aproape, pentru ca si-a mai dat o data demisia, în 2002, si a revenit”, a comentat Dumitru Haradau."

Dupa cum va spuneam...

boboxxx
16th February 2008, 11:06
Nasty este mânat sa revina în functie

A cui o fi expresia asta?

georg40
16th February 2008, 11:38
Din Prosport:
"Ilie Nastase e pe cale sa se razgândeasca

.

Ceea ce anticipam cu zile in urma. Ilie nu poate fara tenis.Este viata lui.

Optimistul
16th February 2008, 11:42
A cui o fi expresia asta?

Bobox-ule ai anticipat mai repede ca mine revenirea lui Nastase - ai nasul mai finutz decat al meu ...
Hai sa te vad acum : crezi ca se va schimba ceva in structura FRT-ului ?

Pe tine ca arbitru ITF nu te afecteaza cu nimic cine conduce FRT-ul ,nu ?
La ce nivel trebuie sa ajungi si cand ca sa poti primi banii direct de la ITF ?

Expresia are iz politic, cred ca e Base ...

Optimistul
16th February 2008, 11:50
Ceea ce anticipam cu zile in urma. Ilie nu poate fara tenis.Este viata lui.

Ma nene, iar incepi ? Ce face Nastase in cadrul federatiei ca sa aibe legatura cu tenisul ? Iti spun eu : nimic , doar se deplaseaza la intalnirile mai importante din Cupa Federatiei si Cupa Davis , nici la sedinte nu vine .Si cand se mai prezinta mai face si scandal, uneori ...
Adica daca nu se mai prezinta la meciurile astea numai are legatura cu tenisul ?
El apartine tenisului mondial, nu are legatura cu o amarata de functie, si aia doar onorifica ... Nastase oriunde , oricand inseamna tenis !

Am ajuns la postarea cu numarul 2000 , cred ca fac o pauza de-o luna ... Se supara cineva ? Poate primesc si eu telefon de la presedinte ...

georg40
16th February 2008, 11:58
Ma nene,iar incepi i? Ce face Nastase in cadrul federatiei ca sa aibe legatura cu tenisul ? Iti spun eu : nimic , doar se deplaseaza la intalnirile mai importante din Cupa Federatiei si Cupa Davis , nici la sedinte nu vine .Si cand se mai prezinta mai face si scandal, uneori ...
Adica daca nu se mai prezinta la meciurile astea numai are legatura cu tenisul ?
El apartine tenisului mondial, nu are legatura cu o amarata de functie, si aia doar onorifica ... Nastase oriunde , oricand inseamna tenis !

Am ajuns la postarea cu numarul 2000 , cred ca fac o pauza de-o luna ... Se supara cineva ? Poate primesc si eu telefon de la presedinte ...

1. Nu am voie sa-mi spun parerea fara sa te arati iritat ? Spuneti-o si tu si sa fii sanatos.
2.Subscriu: [B]Nastase oriunde , oricand inseamna tenis !
3.Daca ai cumva nervii zdruncinati (vezi postarea de mai sus) decizia: "cred ca fac o pauza de-o luna" este mai mult salutara.

O zi frumoasa si pentru tine ( cu sau fara tenis, cu sau fara Ilie).

boboxxx
16th February 2008, 12:05
Hai sa te vad acum : crezi ca se va schimba ceva in structura FRT-ului ?

Pe tine ca arbitru ITF nu te afecteaza cu nimic cine conduce FRT-ul ,nu ?
La ce nivel trebuie sa ajungi si cand ca sa poti primi banii direct de la ITF ?

N-am nasul mai finut dar v-am spus ca ii cunosc pe toti. Cu demisia asta sau cu o eventuala plecare a lui Haradau ma gandesc sa-l citez pe "clasicul in viata" jiji:
"Ati vazut caine sa plece de la macelarie?"

Si pe mine ma afecteaza ce se intampla la frt si nu sunt platit de itf. Insa m-a apucat o scarba de toate incat voi parasi incetisor scena.

luma
16th February 2008, 12:12
Am ajuns la postarea cu numarul 2000 , cred ca fac o pauza de-o luna ... Se supara cineva ?
Eu. :D

@Georg, nimeni n-are nimic rau de spus despre sportivul, tenismanul Nastase.
Indoielile noastre se leaga de priceperea lui ca manager si de intentiile lui..."onorabile".

rob_din
16th February 2008, 12:44
Ceea ce anticipam cu zile in urma. Ilie nu poate fara tenis.Este viata lui.

Asa e nu poate fara tenis, mai precis fara posibilitatea de a face afaceri din tenis

Lucian86
16th February 2008, 13:37
Recunosc ca nu cunosc foarte bine activitatea manageriala a lui Nastase in federatia romana de tenis; pot insa sa trag niste concluzii, sa evaluez ceea ce domnul Nastase a obtinut de cand este presedintele federatiei de tenis in Romania.

Cel mai bun mod este sa vezi cati jucatori/oare avem in primii 100 care dupa cum bine stiti sunt foarte putini, atat la masculin cat si la feminin (unde, ma rog, stam ceva mai bine). Cred ca asta este obiectivul principal pe care o federatie de tenis trebuie sa si-l puna: sa aduca cat mai multi jucatori in prima 100; de aici se vede daca o federatie se comporta bine sau nu; de aici se vede ca Franta, Spania, Rusia, USA, Germania, Argentina, Cile:(, Croatia si chiar Italia sunt tari de top in acest domeniu.

Romania, o tara cu 22 de milioane de locuitori, trebuie sa obtina mai mult decat atat pentru ca tari ca Serbia, Croatia sau Cehia ne arata ca se poate.

georg40
16th February 2008, 14:39
Eu. :D

@Georg, nimeni n-are nimic rau de spus despre sportivul, tenismanul Nastase.
Indoielile noastre se leaga de priceperea lui ca manager si de intentiile lui..."onorabile".

Ma rog, voi sunteti mai aproape poate stiti mai bine !
Eu stiu numai ca Ilie si Ion, in perioada lor de glorie au generat in Romania o mare euforie, au aparut terenuri de tenis, antrenori, copii au inceput sa joace tenis si s-au afirmat unele talente si pe plan international.
Apoi s-a lasat...umbra, nu este altfel nici in Germania, unde dupa Becker ,Stich sau Stefi Graf este un mare gol, ce pare de neumplut.
Nastase n-a fost si probabil nici nu va fi un mare manager, el nu este nascut pentru asa-ceva. FRT a crezut, asta imi e parerea, ca numele Nastase ii va fi de ajutor, se pare ca nu a fost sa fie asa.
Pe fondul unor insuccese sau mai exact din lipsa de succese se incerca a da vina pe Nastase. Nu pot sa cred ca el ar fi amestecat in afaceri necurate asa cum se afirma aici de unii si de altii (in paranteza fie spus unii useri care isi varsa veninul si pe alte threaduri si sub-forumuri).

Dau dreptate perfecta lui Lucian86 cand spune ca o tara ca Romania, una dintre cele mari ca suprafata si po****tie in Europa ar trebui sa fie mai buna la tenis. As zice mai buna la toate sporturile, asa cum a mai fost candva in ramuri de care la ora actuala te jenezi sa si vorbesti...
Voua tuturor o zi frumoasa !

pavelica
27th February 2008, 10:29
A declarat Nasty frecent ca de 15 ani se chinuie sa faca pe terenurile municipalitatii o academie de tenis. Cred ca pateste ca-n bancul ala cu bicicletele alea de la Zarnesti pe care cand le montezi ies mitraliere. Asa si el s-a chinuit cu academia de tenis din herastrau si cand sa fie gata, a iesit club de fite, fir-ar mama ei.

ionutzakis
29th February 2008, 17:39
chiar crede cineva ca vrea sa faca vreo academie? pai se vede pe el cat e de disperat sa faca rost de cascaval saracu', mai ca ti-e mila de el. cred ca e mai mult decat clar pt toata lumea ca-l intereseaza doar locatia ca sa vanda terenul sau sa construiasca ceva restaurant hotel in baza

Optimistul
8th March 2008, 09:54
Am inteles ca Ruxandra va candida la presindentia FRT -ului : http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/30592/ruxandra-dragomir-se-vrea-presedinte-la-frt.htm
Credeti ca cooperativa o vor lasa sa strice jocurile ? Ea a mai incercat sa ocupe o functie importanta in FRT acum 6-7 ani dar "no way' i s-a spus ...

Mai fratilor haideti sa cautam adevaratii vinovati ai situatiei dezastruoase in care se afla tenisul masculin romanesc .
Va ofer spre exemplificare un exemplu : comparati pe Janko Tipsarevic ( produs 100% in sistemul sarbesc) si Hane (produs 100% romanesc ) pt. a putea compara calitatea celor 2 sisteme . Mai mult luati in calcul ca ei n-au avut traditia noastra in tenis ...
Janko e locul 40 acum la nici 24 de ani si cariera lui pare mult mai promitatoare decat a romanului .
Inainte Nastase se vaita ca n-avem bani pt. a egala rezultatele jucatorilor din tarile bogate , au venit sarbii - saraci, mai putini decat noi - si a scornit alta, cum ca sarbii n-au nici-un tenis in tara si ca ei isi trimit toti jucatorii in afara, de parca tenisul incepe de abia la 12-14 ani (varsta la care au ajuns cei trei sarbi din top 10 in academiile straine), si a aparut si acest Tipsarevic care contrazice si teoria exodului tuturor jucatorilor sarbi .
Dle. Nastase care va fi urmatoarea ta gogoasa pt. a acoperi neputinta de-a face performanta in tenisul romanesc ?
Mai nou vad un logo pe site-ul FRT : "Bun venit in lumea performantei ". Care performanta frt-istilor ? Cea de-a baga cat mai multi bani in buzunarele proprii cu eforturi minime ?

adrian_str
8th March 2008, 10:35
Am inteles ca Ruxandra va candida la presindentia FRT -ului : http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/30592/ruxandra-dragomir-se-vrea-presedinte-la-frt.htm
Credeti ca cooperativa o vor lasa sa strice jocurile ? Ea a mai incercat sa ocupe o functie importanta in FRT acum 6-7 ani dar "no way' i s-a spus ...

Mai fratilor haideti sa cautam adevaratii vinovati ai situatiei dezastruoase in care se afla tenisul masculin romanesc .
Va ofer spre exemplificare un exemplu : comparati pe Janko Tipsarevic ( produs 100% in sistemul sarbesc) si Hane (produs 100% romanesc ) pt. a putea compara calitatea celor 2 sisteme . Mai mult luati in calcul ca ei n-au avut traditia noastra in tenis ...
Janko e locul 40 acum la nici 24 de ani si cariera lui pare mult mai promitatoare decat a romanului .
Inainte Nastase se vaita ca n-avem bani pt. a egala rezultatele jucatorilor din tarile bogate , au venit sarbii - saraci, mai putini decat noi - si a scornit alta, cum ca sarbii n-au nici-un tenis in tara si ca ei isi trimit toti jucatorii in afara, de parca tenisul incepe de abia la 12-14 ani (varsta la care au ajuns cei trei sarbi din top 10 in academiile straine), si a aparut si acest Tipsarevic care contrazice si teoria exodului tuturor jucatorilor sarbi .
Dle. Nastase care va fi urmatoarea ta gogoasa pt. a acoperi neputinta de-a face performanta in tenisul romanesc ?
Mai nou vad un logo pe site-ul FRT : "Bun venit in lumea performantei ". Care performanta frt-istilor ? Cea de-a baga cat mai multi bani in buzunarele proprii cu eforturi minime ?

Ai perfecta dreptate. Legat de Ruxandra Dragomir, ea VA FI (ESTE) SUSTINUTA DE ILIE NASTASE LA FOTOLIUL DE PRESEDINTE AL FRT ! Se pare ca va concura cel mai probabil cu Haradau pt aceasta functie. Am o presimtire ca se va ajunge la o situatie asemanatoare cu cea de la alegerile de la FRF, cand Lupescu a fost cooptat in staff-ul lui nea Mirciulica.

Optimistul
8th March 2008, 11:03
Dragomir, ea VA FI (ESTE) SUSTINUTA DE ILIE NASTASE LA FOTOLIUL DE PRESEDINTE AL FRT !

De unde ai informatia asta ?

adrian_str
8th March 2008, 11:07
De unde ai informatia asta ?

"Fosta jucatoare de tenis Ruxandra Dragomir si-a anuntat candidatura la presedintia Federatiei Romane de Tenis ( FRT ).

Dragomir este sustinuta de presedinte demisionar Ilie Nastase si de fostul tenismen Dinu Pescariu.

"Eu nu stiu deocamdata sa existe contracandidat. Probabil domnul Haradau va candida", a declarat Dragomir.

Nastase a demisionat dupa scandalul asociat meciului de Cupa Davis Romania - Franța, cand presa a dezvaluit ca Federatia ar fi umflat cheltuielile necesare organizarii intalnirii. Cei direct acuzati au fost Nastase, in calitate de presedinte al FRT, si directorul general Dumitru Haradau."

prosport.ro

Si iti spun sigur ca nu este data numai ca un "condiment", ci e reala !

Optimistul
8th March 2008, 11:26
Oricum nu cred pana n-o s-o vad pe Sanda presedinte FRT !

adrian_str
8th March 2008, 11:41
Oricum nu cred pana n-o s-o vad pe Sanda presedinte FRT !

Tocmai ca asta e problema ! Nu cred ca o sa devina presedinte ! Nastase o sa o sustina, dar in final va trece in "barca" lui Haradau. Ii asigura un post bun si bineinteles ca o sa aleaga un loc caldut in loc sa se bata cu "zdrentele" si sa fie implicata in tot felul de scandaluri ! De asta imi e frica !
Acum sa te intreb un alt lucru, pt ca nu sunt in cunostinta de cauza, ce persoane vor vota ? Presedintii de cluburi ?? :confused:
Ma gandesc ca intr-o lupta deschisa nu stiu ce sanse ar avea Ruxandra...
Astept raspunsul ca sa-mi fac o parere.

adrian_str
8th March 2008, 12:42
Tocmai ca asta e problema ! Nu cred ca o sa devina presedinte ! Nastase o sa o sustina, dar in final va trece in "barca" lui Haradau. Ii asigura un post bun si bineinteles ca o sa aleaga un loc caldut in loc sa se bata cu "zdrentele" si sa fie implicata in tot felul de scandaluri ! De asta imi e frica !
Acum sa te intreb un alt lucru, pt ca nu sunt in cunostinta de cauza, ce persoane vor vota ? Presedintii de cluburi ?? :confused:
Ma gandesc ca intr-o lupta deschisa nu stiu ce sanse ar avea Ruxandra...
Astept raspunsul ca sa-mi fac o parere.

BUZZ!!! :rolleyes:

Optimistul
8th March 2008, 16:32
Acum sa te intreb un alt lucru, pt ca nu sunt in cunostinta de cauza, ce persoane vor vota ? Presedintii de cluburi ?? :confused:
Ma gandesc ca intr-o lupta deschisa nu stiu ce sanse ar avea Ruxandra...
Astept raspunsul ca sa-mi fac o parere.

Se voteaza in cadrul Adunarii Generale - majoritatea sunt lingai de-ai conducerii , asa ca nici-o sansa sa iasa cineva de-afara , e un fel de stat in stat care seamana f. mult cu sistemul federatiei romane e fotbal ca doar tot Mitica il cheama si pe cooperatisul sef al FRT-ului .

adrian_str
8th March 2008, 17:33
Se voteaza in cadrul Adunarii Generale - majoritatea sunt lingai de-ai conducerii , asa ca nici-o sansa sa iasa cineva de-afara , e un fel de stat in stat care seamana f. mult cu sistemul federatiei romane e fotbal ca doar tot Mitica il cheama si pe cooperatisul sef al FRT-ului .

Mda... de asta ma si temeam... am presimtirea ca Ruxandra o sa fie cooptata in viitorul staff al lui Haradau...