PDA

View Full Version : Comentarii la stiri



lys3rg0
10th February 2008, 13:51
Cred ca ar fi o miscare buna sa implementati un sistem de comentarii la stirile de pe prima pagina a site-ului. Toate ziarele permit comentarii la aritcolele de pe site si tocmai posibilitatea asta le mareste traficul.

Pe langa faptul ca se va discuta si acolo, nu numai pe forum, se creaza o posibilitate mult mai la indemana de a semnala greselile din articole.

Un exemplu la intamplare:

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/steaua/29552/paraschiv-inger-si-demon.htm


Rimini este pe locul 8 in liga secunda din Italia, cu 24 de puncte (10 victorii, 6 egaluri si 8 infrangeri)

3*10+6=24?

24 sunt meciurile disputate nu punctele. Cineva s-a uitat in clasament la coloana gresita.

PS: comentariile sunt si un mijloc excelent de feedback. imi plac foarte mult rezumatele etapei din Germania, se vede ca sunt scrise foarte bine de o persoana documentata, dar nu am avut ocazia sa-mi exprim aprecierea nicaieri...

Kainsashiki
10th February 2008, 14:04
Sal, cred ca stirea cu Rimini era de pe o agentie de presa, oricum am corectat, mersi pentru atentionare.

Cat despre comentarii, s-a mai discutat, dar daca ai observat atat pe gsp cat si pe prosport 90% dintre ele sunt cu injuraturi si tot felul de jigniri. Pentru comentarii poti folosi forumul, e doar la un click distanta:ok:

dumy84
10th February 2008, 14:10
Apropo de comentarii la stiri, a fost saptamana trecuta o intreaga discutie in Spania unde mai multi indivizi fara prea mult discernamant au postat pe marca.com mai multe cuvinte jignitoare cu tenta rasista la adresa pilotului de F1 Lewis Hamilton. Acele mesaje au fost tolerate de moderatorii respectivei publicatii, care astfel a devenit partasa la acele actiuni reprobabile.

Personal imi displac comentariile din subsolul articolelor tocmai din aceasta cauza, pentru ca ajung mijloace de refulare a unor frustrati. Si plus de asta se creaza un contrast urat intre un material frumos scris, profesionist si un limbaj suburban din comentarii (nu generalizez, dar majoritatea acestor comentarii sunt de regula injurii).

Forumul cred ca trebuie sa ramana in continuare mijlocul optim de comunicare.

lys3rg0
10th February 2008, 15:10
Nu e neaparat sa faceti ca pe gsp unde comentariile sunt la liber.

Pastrati acelasi cookie si permiteti comentariile numai pt cei inregistrati pe forum. Care injura, ban ip scurt.

YoYoyOi
10th February 2008, 16:38
din moment ce sunt inregistrati pe forum, pot posta pe forum...

Lover
10th February 2008, 21:08
uita-te pe prost.ro , sport.ro sau cum se numeste. 50% sunt injuraturi, 50% sunt reclame. asa ca de ce sa bagi comentarii ? :thinkso:

lys3rg0
10th February 2008, 21:42
din moment ce sunt inregistrati pe forum, pot posta pe forum...

Serios? Nu mi-am dat seama... :headbang:

Uite de exemplu eu citesc site-ul de 3-4 ori pe zi da' pe forum nu postez mai des de 4-5 ori pe an. Ca mine mai sunt foarte multi. Daca administratorii site-ului sunt multumiti cu situatia actuala, treaba lor... eu incerc sa ii ajut sa beneficieze de intregul potential al pietei. Reclamele se platesc si pe numarul de vizitatori unici, si pe numarul total de afisari. Cand ai pus un comentariu la o stire, faci afisari in prostie ca vrei sa vezi daca ti-a mai raspuns cineva samd.


uita-te pe prost.ro , sport.ro sau cum se numeste. 50% sunt injuraturi, 50% sunt reclame. asa ca de ce sa bagi comentarii ?

am raspuns deja la asta mai sus... toti injura anonim. Daca vor fi obligati sa se inregistreze ca sa comenteze, deja ai filtrat 90% din idioti. restul sunt usor de cumintit daca ai cativa moderatori profesionisti, care sa stie sa mentina situatia in parametri normali fara sa bage prea mult pumnul in gura.

Gontel
7th March 2008, 12:25
aia care comenteaza pe celelalte sait-uri sunt niste copii retarzi, de asta sunt atatea injuraturi si mizerii. chiar nu vreau treaba asta si pe OLS. sau poate cenzurati si voi aici ca la gsp-isti. :lol:

Lover
7th March 2008, 15:09
Serios? Nu mi-am dat seama... :headbang:

Uite de exemplu eu citesc site-ul de 3-4 ori pe zi da' pe forum nu postez mai des de 4-5 ori pe an. Ca mine mai sunt foarte multi. Daca administratorii site-ului sunt multumiti cu situatia actuala, treaba lor... eu incerc sa ii ajut sa beneficieze de intregul potential al pietei. Reclamele se platesc si pe numarul de vizitatori unici, si pe numarul total de afisari. Cand ai pus un comentariu la o stire, faci afisari in prostie ca vrei sa vezi daca ti-a mai raspuns cineva samd.



am raspuns deja la asta mai sus... toti injura anonim. Daca vor fi obligati sa se inregistreze ca sa comenteze, deja ai filtrat 90% din idioti. restul sunt usor de cumintit daca ai cativa moderatori profesionisti, care sa stie sa mentina situatia in parametri normali fara sa bage prea mult pumnul in gura.

vezi ca tot eu am dreptate ? :evil: la ce moderatori sunt pe aici...

Elphax
8th March 2008, 12:09
http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/cfr-cluj/30596/arbitraj-pro-cfr-la-cluj.htm

arbitraj pro CFR?

singurul articol de azi, in toata presa sportiva, cu un titlu atat de penibil si de subiectiv, nici nu e de mirare - autorul e stelist convins...

Benny
8th March 2008, 19:09
Pai Irina are probleme in reda sensul unei discutii vazute la TV, darmite sa interpreteze un arbitraj. Probabil crede ca se afla in cruciada.

relansat
9th March 2008, 08:10
http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/cfr-cluj/30596/arbitraj-pro-cfr-la-cluj.htm

arbitraj pro CFR?

singurul articol de azi, in toata presa sportiva, cu un titlu atat de penibil si de subiectiv, nici nu e de mirare - autorul e stelist convins...

Un lucru nu inteleg totusi: de ce tot consumati literele de la tastatura pe "coate" aplicate sistematic in gura adversarului si nu va uitati cum joaca echipa proprie, adica Steaua ? Penal, jenant, goluri din faze fixe si nimic mai mult. Uita`te dom`le la un CFR care isi creeaza zeci de ocazii pe meci si nu`i echipa care sa inscrie din jumatate de ocazie sau nu`i dardaie chicioarele cand Vasilache, daca nu ma insel, ti`o trage`n transversala! Uneori cand ma uit ce debiteaza unii imi vine sa ma crucesc si sa`mi pun intrebarea: tu ai un fix pe arbitraj?

Asta e cea mai frumoasa parte: Pe langa alte faulturi grosolane ale clujenilor nesanctionate de Dansa de-a lungul meciului, cum ar fi faultul violent al lui Trica din minutul 38, CFR-ul marcheaza al doilea gol prin Dubarbier, gol venit dupa o obstructie evidenta a lui Fabbiani la fundasul buzoian Marian Nejneru, care, oprit fiind din alergare de argentinian ...

Fragmentul pe care l`am bagat aici ma face sa ma intreb: Nuno Claro a degajat mingea regulamentar din 6 m ? :thinkso:

Caramel, uita`te un pic la cat de superba e faza, finalizata cu sut plasat la coltul lung, fuleu de atlet, alea alea, nu te mai uita in mod obsesiv la Laurentiu Dansa ca nu`i nici vreun Johnny Depp sau mai stiu io cine .... :no:

iuli
9th March 2008, 11:10
Irina Maxim e yoyo? :happy

Hahaha, off, ce articol, zici ca e discutie de pe forum. :lol:

YoYoyOi
9th March 2008, 12:34
care-i baiu' zaharel?
n-am scris frumos de Vaslui? :thinkso:

relansat
9th March 2008, 13:21
N`are treaba una cu alta, io scriu rau despre toti cand e cazu`, in cronica am punctat si io "In minutul 33, centralul partidei a sanctionat o rafala de vant care l-a impins pe Culio in careul buzoian, insa Cadu a ratat de la punctul cu var si scorul s-a mentinut 1-0 pentru CFR."
Iubire, de ce nu scrii despre cartonasul rosu de la Targu Jiu de aseara ? Ovidiu Petre in speta ...
Ma deranjeaza ca insistati cu arbitrajele si uitati ce`i mai important, spectacolul din teren :no:

Hard
9th March 2008, 21:12
yoyo,mai usor ca ii iei lui relansat paine de la gura :D

YoYoyOi
9th March 2008, 23:09
mda... bag de seama :hmm:

relansat
9th March 2008, 23:14
zi scumpete ceva de cartonasul rosu al lui Ovidiu :D

sau analizezi pe caseta alte coate sau mai stiu io ce? :thinkso: :rolleyes:

YoYoyOi
9th March 2008, 23:28
ce cartonas rosu dragule? A luat 0 Petre cartonas? :shocked:

da' tu esti in concediu de maternitate? :evil:

relansat
10th March 2008, 00:12
pai asta e intrebarea: de ce nu a luat? :cry:

sunt, mi`am permis si io o pauza, de ziua mamei, de ce nu :rolleyes:

YoYoyOi
10th March 2008, 00:18
nu stiu... n-am vazut nici eu tot meciul, doar asa pe sarite, printre musafiri, ca o sarbatoream si eu pe mama :D

relansat
10th March 2008, 00:40
al dreak conjunctura :D

kerosene
18th March 2008, 10:44
Butoniada aia, e articol sa fie postat pe prima pagaina??? :no: