PDA

View Full Version : Nu ne mai intimida dle. Tiriac !



Optimistul
9th February 2008, 08:38
Ce-a facut Tiriac pt. tenisul romanesc ?
A uitat ca a plecat cu o racheta in mana si s-a intors miliardar ? Nu vede nici la varsta asta ca trebuie sa plateasca un tribut tenisului romanesc care l-a facut cel mai bogat roman ? Cand il va plati, ca maine ,poimaine 'da in primire' si n-a facut nici macar o academie in Romania pt. viitorul tenisului romanesc unde sa-i ramane si lui numele ca a facut ceva pt. tara asta ? Sau omul asta se crede vreun geniu care ar fi facut bani in lume chiar daca nu juca tenis ...

De unde tupeul asta sa-l intimideze pe presedintele ANS-ului, dl. Belu, care cere socoteala FRT-ului pt. suma uriasa de 450 000 euro cheltuita ?
Daca o toaleta intr-un turneu din Spania costa 200 000 euro ,de ce n-a sponsorizat si el Cupa Davis Sibiu 2008 ?
Eu nu stiu daca omul asta a bagat vre-un $ in Romania fara sa scoata un profit ?!
Stie cineva vre-o actiune filantropica de-a dlui. Tiriac in Romania fara vreun interes profitabil de partea acestuia ?

Cititi aceste 2 articole care da pe fata nesimtirea crasa din tenisul romanesc :
- http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/394006/Cupa-Davis-prima-zi-Romania---Franta-0-2/
- http://www.gsp.ro/stire/belu-pus-la-colt-52487.html

Asteptam comentariile voastre .

TenisFan
9th February 2008, 10:31
LOL :cry: Daca-mi arata cineva o tara cu mafie mai dezvoltata decat aici io-mi cumpar closet cu 300.000 de euroi... :cry: :happy Pai cu 200.000 imi iau 3 Q7 :( masina pe care in mod normal nu ti-o iei intr-o viata daca muncesti pe rupte... :( Mega bun manager Tiriac... :cry: Tara unde toti is regi... Numai mafioti...

Bumbescu
9th February 2008, 10:50
Tiriac e unul din marii profitori postrevolutionari, mergand pana la limita penalului(vezi manariile cu terenuri, spatii comerciale si case de protocol primite gratis de la P Roman), un nenorocit, pe care insa l-a batut Dumnezeu cu asa un fiu retardat.

georg40
9th February 2008, 11:36
Nu stiu exact care este problema si nici nu vreau sa-i iau intr-un fel apararea lui Tiriac. Vreau doar sa raspund pe scurt si cu argumente la intrebarea :"Ce-a facut Tiriac pt. tenisul romanesc ?"
Foarte mult.
Cu Ilie Nastase impreuna a dus Romania de 3 ori in finala Cupei Davis facandu-se sa se vorbeasca despre tara noastra si acolo unde nici nu se stia ca Romania exista. Succesele lui si ale lui Nastase au dat un avant insemnat tenisului romanesc, iar performantele celor doi nu au mai fost atinse de-atunci de nimeni. Ramanand doar la tenis !

Bumbescu
9th February 2008, 11:48
Hai tata lasa-ne cu de-astea....nici macar nu a fost mare tenismen, nu-l mai compara cu nastase.

georg40
9th February 2008, 11:54
Hai tata lasa-ne cu de-astea....nici macar nu a fost mare tenismen, nu-l mai compara cu nastase.

Banuiesc ca nu l-ai vazut jucand niciodata, asa ca discutia nu are niciun sens. Raman la parerea mea. L-am vazut jucand in Cupa Davis senzational, readucand puncte echipei Romaniei pe care le pierduse din pacate tocmai Ilie.

Colega, e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune. Ramai sanatos in ignoranta si nestiinta ta !

Bumbescu
9th February 2008, 12:06
Recunosc ca nu l-am vazut jucand in direct, numai in inregistrari. Am mai ascultat si pareri competente....nu se compara cu Nastase(pe care l-am vazut de nenumarate ori live, pe progresul). Tiriac a fost un fel de Haradau sau de Segarceanu care insa a "profitat" de un Nastase mult mai tanar.
Nu te ambala.....tu l-ai vazut jucand?
Ca om insa......un nenorocit, chiar si acum sta intr-o vila de protocol(chiar una din fostele case ale lui ceausescu) din Primaverii...

Cristian
9th February 2008, 12:06
Parerea mea e ca Ilie Nastase ca presedinte al acestei federatii nu a facut mai nimic pentru ca acest sport sa poata evolua in mod armonios pentru tara. Sta si se plange ca o mironosita ca-l ataca un ziar sau altul. Da o sala cu 10.000 de locuri special facuta pentru tenis cu toate dotarile nu s-a gandit sa faca ca de aia e presedinte al federatiei romane de tenis.

Bumbescu
9th February 2008, 12:16
Ce dracu sa faca si Nastase? A fost jucator mare dar la capitolul creier sta f prost....si pe urma e si el interesat doar de cascaval....are o varsta....piranda tanara...

Referitor la faza cu sala, problema a aparut relativ recent, pana acum 4,5 ani nici nu era nevoie de o astfel de sala, polivalenta era f buna.
De cand nu a mai jucat Nastase(cam de prin 84, 85) in Cupa Davis interesul pt tenis a fost f redus.....imi aduc aminte ca la meciul cu olanda de acum vreo 10 ani in prima zi era sala pe jumatate goala.
Nebunia a inceput de cativa ani, nu stiu cum dracu s-a creat ideea ca e de "bon ton" sa mergi, de fapt sa fii vazut la tenis. Asa au inceput sa apara toti cretinii, toate fufele, toate curvele, politicienii, a fost ca un val......taraneti ce pana atunci nu se uitasera in viata lor la un meci de tenis nici macar la televizor, dintr-o data au devenit mari pasionati.

jesus supremu
9th February 2008, 12:30
simplul fapt ca ai fost sportiv nu te califica ca o persoana demna de incredere si gica popescu a jucat la un nivel si a sfarsit ca un bisnitar ce lucreaza ptr becali

luma
9th February 2008, 12:40
Am tot respectul pentru sportivul Tiriac, omul Tiriac nu-mi spune nimic. Afacerile cu terenuri in Baneasa (si nu numai), declaratiile belicoase din media, scoaterea juniorului basma curata din tot felul de magarii, au creat baza unei antipatii greu de inlaturat.
Ce-i reprosez lui Nastase? Pasivitatea...Este adevarat cu nu iau ceaiul in fiecare zi cu d-ul Nastase, sa fiu la curent cu problemele federatiei dar, la nivelul micului fan :D, nu se vad foarte multe.

Cristian
9th February 2008, 12:40
Ce dracu sa faca si Nastase? A fost jucator mare dar la capitolul creier sta f prost....si pe urma e si el interesat doar de cascaval....are o varsta....piranda tanara...

Referitor la faza cu sala, problema a aparut relativ recent, pana acum 4,5 ani nici nu era nevoie de o astfel de sala, polivalenta era f buna.
De cand nu a mai jucat Nastase(cam de prin 84, 85) in Cupa Davis interesul pt tenis a fost f redus.....imi aduc aminte ca la meciul cu olanda de acum vreo 10 ani in prima zi era sala pe jumatate goala.
Nebunia a inceput de cativa ani, nu stiu cum dracu s-a creat ideea ca e de "bon ton" sa mergi, de fapt sa fii vazut la tenis. Asa au inceput sa apara toti cretinii, toate fufele, toate curvele, politicienii, a fost ca un val......taraneti ce pana atunci nu se uitasera in viata lor la un meci de tenis nici macar la televizor, dintr-o data au devenit mari pasionati.

Bumb cu toata stima ptr jucatorul Nastase, insa actualul Nastase e un nimic, insetat de bani, fosile ca el nu se mai satura. Cat despre sala si alte alea, daca vrem performanta trebuie si o anumita cheltuiala si investit masiv in centrele de copii... exemplul Serbiei e cel mai graitor. Cat despre suporterii de tenis, nu sunt in masura sa zic din ce categorie fac parte cei ce vin si sunt interesati de tenis Asa au inceput sa apara toti cretinii, toate fufele, toate curvele, politicienii, a fost ca un val......taraneti ce pana atunci nu se uitasera in viata lor la un meci de tenis nici macar la televizor, dintr-o data au devenit mari pasionati. E treaba lor ce sunt si cum sunt. :ok:

Bumbescu
9th February 2008, 12:45
Banuiesc ca nu l-ai vazut jucand niciodata, asa ca discutia nu are niciun sens. Raman la parerea mea. L-am vazut jucand in Cupa Davis senzational, readucand puncte echipei Romaniei pe care le pierduse din pacate tocmai Ilie.

Colega, e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune. Ramai sanatos in ignoranta si nestiinta ta !

Acum am vazut....te referi probabil la finala cu SUA de la Bucuresti, la meciul cu Stan Smith, nu ma uitam era prea mic:)
Ala a fost momentul de glorie al lui Tiriac....unicul moment....in rest, cum am mai spus, un fel de "haradau"

luma
9th February 2008, 12:47
Cristi, de acord, treaba lor cum sunt. Sunt de parere ca ar trebui dat, odata cu biletul, si un ghid al bunelor maniere pe o arena de tenis. Ideea e ca nu te foiesti dintr-oparte in alta, nu vorbesti la telefon, cu intentia vadita de a arta multimii cat de pricopsit esti, toalele de firma le lasi acasa, sa nu ai motiv de taclale despre ultimele cumparaturi facute la moll, asta in timp ce amaratul de pe teren se chinuie sa se concentreze la serviciu...
Ce rea sunt! Si ma mai fac...:D

Cristian
9th February 2008, 12:53
Da observ ca esti tare rea :cry: Intradevar un indreptar nu ar strica, si ieri la meciuri jucatorii s-au oprit in mai multe randuri ca sunau telefoanele la spectatori. :no:

Val
9th February 2008, 12:56
Da observ ca esti tare rea :cry: Intradevar un indreptar nu ar strica, si ieri la meciuri jucatorii s-au oprit in mai multe randuri ca sunau telefoanele la spectatori. :no:
Astea-s vipurile, care sunt interesate doar sa fie vazute:groggy:. Pun pariu ca erau destui in sala care habar nu aveau cine cu cine juca:mda:.

Prome
9th February 2008, 13:33
Cu siguranta atat Nastase si Tiriac au fost jucatori buni de tenis , dar ca oameni nu stiu cum sa fure mai usor :) Si culmea mustaciosu are la bani cacalau dar tot nu se satura

vassy
9th February 2008, 13:52
Tiriac macar face ceva pentru vanatoare :P

luma
9th February 2008, 13:56
Da...vaneaza.:ras-plans:

Optimistul
9th February 2008, 16:02
Nu stiu exact care este problema si nici nu vreau sa-i iau intr-un fel apararea lui Tiriac. Vreau doar sa raspund pe scurt si cu argumente la intrebarea :"Ce-a facut Tiriac pt. tenisul romanesc ?"
Foarte mult.
Cu Ilie Nastase impreuna a dus Romania de 3 ori in finala Cupei Davis facandu-se sa se vorbeasca despre tara noastra si acolo unde nici nu se stia ca Romania exista. Succesele lui si ale lui Nastase au dat un avant insemnat tenisului romanesc, iar performantele celor doi nu au mai fost atinse de-atunci de nimeni. Ramanand doar la tenis !
Georg ,cred ca ai inteles pana la urma ca intrebarea nu se referea la ce-a facut el ca jucator .
Poate ca din Germania sti mai multe despre investitiile acestuia in Romania pt. viitorul tenisului romanesc si nu le stim noi ...

Tiriac macar face ceva pentru vanatoare :P

Da ,si-a concesionat un teren din judetul Bihor fara nici-o licitatie publica unde-si cheama vip-urile de care are nevoie pt. afacerile sale la o partida de vanatoare .

Xaviesta
10th February 2008, 15:59
Da...vaneaza.:ras-plans:

Vaneaza AO :happy

Optimistul
11th February 2008, 08:30
Acum putem afla mai bine de ce dl. Nastase n-are timp sa se ocupe de problemele federatiei : este f. preocupat de spagi si amenintari .
Fiecare acum isi apara imaginea , Tiriac si Munteanu zic ca nu sunt implicati in scandal , iar Nastase si Haradau "trebuie sa spele putina" ...Cum vor reusi greii FRT-ului sa scape si de data asta ramane de vazut .

Cat credeti ca a fost spaga lui Nastase din cei 350 000 de euro nejustificati ?
Eu zic ca peste 200 000 de euro !!!

Mai multe aici :
http://www.evz.ro/images/epaper/2008-02-11/file.pdf
http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/romania-franta/29574/ilie-nastase-ameninta-cu-moartea-tiriac-cu-represalii-prin-concediere.htm

rob_din
11th February 2008, 10:58
Trioul Tiriac-Nastase-Haradau trebuie sa lase tenisul romanesc sa respire. De fapt Tiriac trebuie sa ne lase fiindca ceilalti doi sunt marionete in mana lui. In opinia mea Tiriac este unul din cele mai daunatoare personaje ale vietii publice si politice din ultimii 20 de ani

Optimistul
11th February 2008, 12:04
I S-A ÎNTÂMPLAT ȘI LUI RADU MORARU

„Poate vrei să nu mai faci emisiune aici!“

Chiar dacă nu au fost timorați de șefii tenisului românesc, ziariștii de la „Gazeta Sporturilor“ spun că atmosfera de la Sibiu nu a fost tocmai destinsă: „Nu am fost amenințată, însă am simțit un soi de ostilitate din partea organizatorilor“, ne-a declarat Luminița Paul, reporter la „Gazeta Sporturilor“. Cotidianul respectiv a preluat ancheta demarată săptămâna trecută de EVZ, cu fragmente din articolele referitoare la deconturile umflate de FR Tenis. Ion Țiriac nu a putut fi contactat ieri pentru a-și motiva atitudinea față de ziaristul de la EVZ. Miliardarul nu este la prima încercare de intimidare a unui jurnalist. Nu cu mult timp în urmă, Țiriac a fost invitat de Radu Moraru la emisiunea „Nașul“. Supus unui tir de întrebări incomode, Țiriac nu s-a abținut și i s-a adresat amenințător și, totodată, ironic lui Radu Moraru. „Poate vrei să nu mai faci emisiune aici!“, a spus fostul tenismen, în direct, pe B1.




Sursa Evenimentul Zilei

rob_din
11th February 2008, 12:09
I S-A ÎNTÂMPLAT ȘI LUI RADU MORARU

„Poate vrei să nu mai faci emisiune aici!“

Chiar dacă nu au fost timorați de șefii tenisului românesc, ziariștii de la „Gazeta Sporturilor“ spun că atmosfera de la Sibiu nu a fost tocmai destinsă: „Nu am fost amenințată, însă am simțit un soi de ostilitate din partea organizatorilor“, ne-a declarat Luminița Paul, reporter la „Gazeta Sporturilor“. Cotidianul respectiv a preluat ancheta demarată săptămâna trecută de EVZ, cu fragmente din articolele referitoare la deconturile umflate de FR Tenis. Ion Țiriac nu a putut fi contactat ieri pentru a-și motiva atitudinea față de ziaristul de la EVZ. Miliardarul nu este la prima încercare de intimidare a unui jurnalist. Nu cu mult timp în urmă, Țiriac a fost invitat de Radu Moraru la emisiunea „Nașul“. Supus unui tir de întrebări incomode, Țiriac nu s-a abținut și i s-a adresat amenințător și, totodată, ironic lui Radu Moraru. „Poate vrei să nu mai faci emisiune aici!“, a spus fostul tenismen, în direct, pe B1.




Sursa Evenimentul Zilei

Ma mir ca nu-i impusca totusi pe ziaristi. Ar fi un antrenament bun pentru urmatorul macel de animale.

Bumbescu
11th February 2008, 12:13
Personal cred ca tipul a inceput sa se senilizeze....dupa episodul Andreea Marin de acum cativa ani, mai nou a inceput sa arate ca un satir batran..
Daca nu stiati, trogloditul asta ce toata viata a fost un profitor(de exemplu era cica hocheist la un moment dat, vai de capul lui am auzit, dar cum era vorba de un turneu ceva, olimpiada-a participat si Romania la una la hochei, hop si Tiri in lot) a fost printre altele insurat(scurt timp, asa doar pt niscai aliante) cu sora unui fost presedinte american(Bush senior mi se pare).