PDA

View Full Version : Concluzii despre mondial



Vadim
11th July 2006, 12:05
A fost sau nu un Campionat Mondial reusit? Care este conluzia voastra, in cateva cuvinte/randuri legata de ceea ce am vazut in Germania?

Incep eu, cam pesimist:

Nici o surpriza, nici o vedeta, nici un jucator tanar care sa se afirme. A fost un Campionat Mondial destul de sters, probabil cel mai sters de dupa 1990. Am vazut prea multa aparare, prea putin risc, prea putin spectacol. Italia a salvat aparentele prin cele doua goluri din prelungiri contra Germaniei si a meritat sa castige. Erorile de arbitraj au abundat in momente cheie, inclusiv in finala (penalty pentru Franta).

afonlafotbal
11th July 2006, 12:17
In urma statisticilor se poate trage o concluzie: fotbalul urmeaza si el evolutia societatii, se cauta eficienta actiunilor, scopul nu mai este cel de destindere al spectatorului, gloria a cedat locul beneficiului material. Asa ca daca vreti spectacol mergeti la teatru :D

lolo_grupa_c
11th July 2006, 12:40
...se pune presiune sau atentie pe partea materiala acuma...

atdi
11th July 2006, 12:44
A fost un campionat mondial lipsit de spectacol dupa faza grupelor. In sferturile de finala nu s-au marcat decat 6 goluri, dintre care trei in Italia - Ucraina, meci la care diferenta de valoare dintre cele doua echipe a fost putin cam mare. De ce n-a fost un campionat reusit? Pentru ca Spania nu a indraznit sa atace mai mult contra Frantei, pentru ca Pareira a insistat prea mult cu bursucul de Ronaldo si pensionarul de Cafu, pentru ca lui Pekerman i-a fost frica sa riste contra Germaniei (a facut niste schimbari total neinspirate, in prelungiri nu mai avea nici un mijlocas ofensiv in teren), pt ca Franta a jucat cu doi mijlocasi la inchidere, pt ca Deco nu a fost in forma iar Cristiano Ronaldo e doar un pusti rasfatat care poate mai mult, dar o sa faca intotdeauna prea putin in comparatie cu talentul lui, pentru Anglia l-a avut antrenor pe Eriksson, pentru ca rezultatul conteaza, iar daca n-ai rezultate presa te desfinteaza, pentru ca peste ani nu ne vom mai amintii decat de invingatori.

delaparis
11th July 2006, 13:13
E mai slab decit cel din 2002 cel putin ...

mai putine goluri (147 fata de 161 in 2002)
mai multe cartonase galbene (339 fata de 270 in 2002)
mai multe cartonase rosii (27 fata de 17 in 2002)
golgeterul Klose cu doar 5 goluri ... fata de Ronaldo cu 8 in 2002


In concluzie : se putea mai bine ... :rolleyes:

dede
11th July 2006, 13:34
un campionat slab, putin spectacol si arbitraj penibil...singurul lucru bun e ca au mai fost si goluri frumoase

Al Dracu
11th July 2006, 15:05
A fost un campionat slab pentru ca marile favorite (Brazilia, Germania, Argentina) nu au cistigat! :D Daca iesea campioana una din astea trei alta era muzica pe aici! :ok:

P.S. Sa incheiem cu o stire proaspata de pe flux: Massimo Oddo a intrat in Cartea Recordurilor. Cu 2,5 miliarde de spectatori a devenit frizerul cel mai urmarit in direct! :D

Aurel.D
11th July 2006, 16:13
Mie mi-a placut acest Campionat, cel putin in faza grupelor au fost niste meciuri foarte interesante. Dupa, normal ca a intervenit miza si s-a redus si spectacolul!
Au fost si erori de arbitraj insa nu la fel de multe si de grave ca cele din Koreea si Japonia. Goluri senzationale (o fi si meritul mingei?)!!
Si cel mai important, nu s-a dat impresia ca anumite echipe sunt favorizate de arbitraj, mai ales gazdele, ceea ce demult nu s-a mai intamplat!

Una peste alta, mie mi-a placut foarte mult!

Daca sunteti dezamagiti ca nu s-a remarcat nici un jucator, trebuie sa fiti de acord ca fotbalul de astazi se bazeaza mai mult pe echipa si nu pe un playmaker, deci nu este de mirare ca nu s-a remarcat nimeni in mod special!
In rest, numai de bine!

Elphax
11th July 2006, 17:55
A fost un WC mai slab din cauza evolutiei slabe a Braziliei si a ghinionului Argentinei!

BrasovFans
11th July 2006, 18:25
Era loc si de mai bine... Brazilia a dezamagit pe toata lumea, acum imi aduc aminte de o declaratie a selectionerului Braziliei Am atatea vede la nationala si imi este greu pe cine sa trimit pe teren..

Franta merita sa castige Cupa Mondiala, Franta a fost echipa care a jucat mai bine in meciul cu Italia... asta este viata... si cu bune si cu rele.

pinki
11th July 2006, 19:23
a fost un CM fara prea mari surprize, meciuri cam plictisitoare, unele previzibile, unele surprinzatoare, doar putine echipe au facut spectacol (argentina, spania, portugalia) fotbalistic sau nu, italia a jucat cel mai frumos meci dupa parerea mea, ala cu germania, pt ca nimeni nu se astepta sa joace asa italia, brazilia m=a dezamagit, parreira un *******. un CM cam plictisitor, fara joc spectaculos sau echipe spectaculoase... poate capul lui zidane a mai animat putin atmosfera :drak: pe mine nu m-a impresionat f mult CM...

Vlad
13th July 2006, 03:36
Din cate se pare CM incepe sa fie din ce in ce mai putin spectaculos, parca ar face o afacere. Echipele sunt prudente, speculeaza slabiciuni ale partenerului si se joaca mai putin fotbal. Mondialul asta cred ca il voi uita destul de curand, fiind unul destul de sters.
Cel mai tare a fost CM 1998 la care a participat si Romania!

Aurel.D
13th July 2006, 11:22
O fi adevarat ca sponsorii fac primul 11 al Braziliei? Nu m-ar mira tinand cont ca sponsorii stabilesc formula Ch. League si cupa UEFA, (lucru recunoscut si de Blatter)!!
Oricum si o baba chioara vedea ca cei care intrau in teren nu erau cei mai in forma!

Sorin Blaj
13th July 2006, 12:41
Din cate se pare CM incepe sa fie din ce in ce mai putin spectaculos, parca ar face o afacere. Echipele sunt prudente, speculeaza slabiciuni ale partenerului si se joaca mai putin fotbal. Mondialul asta cred ca il voi uita destul de curand, fiind unul destul de sters.
Cel mai tare a fost CM 1998 la care a participat si Romania!
Eu cred ca a fost mai tare Campionatul Mondial din 1994, unde cea mai spectaculoasa partida a fost desemnata Romania - Argentina.

Ce vremuri. :)

RajaF
13th July 2006, 16:37
Se pare ca atunci cand nu se califica Romania la WC (2002, 2006) spectacolul are de suferit.

Poate se prind si astia de la FIFA si ne dau calificare din start la fiecare CM :D

pinki
13th July 2006, 17:10
haha, asta a fost tare :D pai hai sa scriem o petitie catre oficialii si mai marii fifa :yeah:

Vlad
14th July 2006, 02:04
Eu cred ca a fost mai tare Campionatul Mondial din 1994, unde cea mai spectaculoasa partida a fost desemnata Romania - Argentina.

Ce vremuri. :)

de-acord cu tine din ce-am vazut pe la reluari pe eurosport, cu exceptia finalei, a fost un campionat tare in care Romania a avut o echipa grozava (pacat ca a avut ghinion cu Suedia :( )
am zis de 1998 ca la ala din 1994 aveam 4 ani jumate' si ...

CM 2006 cam slab :no:

vinsanity
14th July 2006, 14:53
eu as face un top: '94 (normal, eram si noi bunicei), '90 (primul CM care il vedeam, il pun pe 2 poate si din cauza imnului, l-am reauzit duminica la sfarsitul finalei si mi s-a facut 'pielea gaina' (am tot cautat melodia si n-am gasit-o), '98 am tinut cu Nigeria (ce echipa avea!), la final '02 si '06 undeva la un nivel apropiat, totusi cu un plus pt CM din Coreea si Japonia...:)

Ayrton
14th July 2006, 18:42
Cea mai tare suporterita de la Mondiale:
parerea mea...
:kiss:

inter
14th July 2006, 18:49
:D:D sa trinit un link? :P

e slabuta mah .... serios :P

Elphax
14th July 2006, 18:50
poate ii plac blondutzele la om..

IlMILAN
14th July 2006, 23:19
abbiamo vinto restul is abureli:D
Matrixxxxxxxxx esti un adevarat mai:D

delaparis
14th July 2006, 23:22
Pe jos ... da ...

Ok ... :rolleyes:

IlMILAN
14th July 2006, 23:31
domnule moderator:D te balbai sau... ai lapsusuri repetate de scrii asa posturi scurte si pline de intelesuri?

P.S Dhoraso mare jucator...bine ca pleca de la Milan:D

delaparis
14th July 2006, 23:36
E la PSG .. :o:
E greu de inteles ? ...:yeah:

E prea scurt ?

inter
14th July 2006, 23:36
Matrix a fost the best ... il migliore ...si asta s-a vazut :D

delaparis
14th July 2006, 23:38
:cool:
A dat gol ... :yeah:

Perfect ...

IlMILAN
14th July 2006, 23:41
Mai delapris...treaba cu Matrix facand plaja e expirata si "desenata" in toate felurile....
ideea e ca Matrix s-a autodepasit la acest mondial ...merita felicitari , acu parca imi pare rau ca nu l-a rupt cand a avut ocazia pe gunoiul ala transferat la $helshi

@Intere tu il recunosti? mare caracter Matrix asta cand vrea:D

inter
14th July 2006, 23:44
putini ca el ... ADEVARAT!

pinki
15th July 2006, 01:37
mie chiar mi-au placut mai mult declaratiile lui materazzi decat cele ale lui zidane. stie el italianu' sa se descurce mai bine decat francezul... :)

apparte
15th July 2006, 01:41
Cine se plangea de melodia Giannei Nannini?Luati :http://www.youtube.com/watch?v=NAoWFPlWUfo
Calitatea e ceva mai slaba,dar aveti bonus videoclipul:ok: !

vinsanity
15th July 2006, 15:44
ms apparte, great song, ar trebui sa fie imnul tuturor CM si CE de fotbal :)

Black_Knight_B
15th July 2006, 23:50
Naspa pt ca in primu rand Italian nu merita sa castige,a fost doar o echipa norocoasa care seasa nu a facut nu stiu ce spectacol

delaparis
18th July 2006, 19:40
S-a intimplat ceva ciudat :o:
Brazilia in mod normal trebuia sa cistige mondialul , se stia de la inceput.
De ce ?

Uitati aici:

- Brazilia a cistigat mondialul in 1994 iar precedentul trofeu cistigat de ea a fost in 1970
1994 + 1970 = 3964

- Argentina a cistigat in 1986 iar, la fel, precedentul trofeu a fost in 1978
1986 + 1978 = 3964

- Germania a cistigat mondialul in 1990 iar precedentul trofeu in 1974
1990 + 1974 = 3964

Interesant ...

Putem aplica si in alt sens:

- Cine a cistigat in 2002 ?
3964 - 2002 = 1962 ... deci Brazilia (cistigatoare si in 1962)

- cine ar fi trebuit in 2006 ?
3964 - 2006 = 1958 ... deci Brazilia (cistigatoare si in 1958)


Deci ... CE S-A INTIMPLAT ANUL ASTA ??? :o:
:rolleyes: :D

NORGEMAN
18th July 2006, 22:49
Sa te-auda cine trebuie Rajaf:)

pinki
18th July 2006, 23:14
si-a bagat coada a 10-a reincarnare a lui nostradamus si a dat totul peste cap. aka parreira. cred ca nici un numerolog nu l-a luat in calcul... :headbang: :headbang:

sun
19th July 2006, 12:10
nu stiati ca Zidane a revenit la nationala , dupa ce o fantoma i-a spus ca trebuie sa continue ?

Poate ca daca Franta nu elimina Brazilia , acuma numerologia ta era corecta . Dar si-a bagat :drak: ` u coada .

Oricum exista o coincidenta : Mick Jagger a concertat cu Rolling Stones in Italia in 1982 si in 2006 ( cand Italia a castigat CM ) :D

Sergiu
20th July 2006, 09:57
Nu vad ce legatura are ce s-a intamplat acu 48 de ani cu cine ia mondialu acuma.
Oricum a fost un mondial superb si in ceea ce priveste echipele din finala si castigatoarea exact cum mi le-am dorit, precum si tipul de fotbal practicat. Mai bine nici ca se putea.

pinki
20th July 2006, 16:21
ce se aude cu zidane si materazzi? ca mi-e lene sa caut pe net...

delaparis
20th July 2006, 16:25
Zidane a fost azi dimineata la comisie si a terminat pe la ora 10h30 se pare.
Deocamdata nimic nu a transpirat si nu e inca nimic decis.
Se pare ca pedeapsa lui Materazzi se poate duce pina la 5 meciur de suspendare iar cea lui Zidane la doar doua.:o:
Sa asteptam totusi declaratia oficiala a Fifa....

pinki
20th July 2006, 16:34
what? acum il scot pe materazzi marele vinovat? doar pt ca zidane zice asa? sper ca nu. ar fi de ..... ;)

inter
20th July 2006, 16:57
Materazzi 2 etape suspendare si 5000 de franci elvetieni amenda ... iar zidan 3 etape suspendare si 7500 franci elvetieni amenda ....
cu alte cuvinte ... labareala!

macar au avut puterea sa specifice :"Per quanto riguarda Materazzi, la Fifa ha precisato che le frasi rivolte a Zidane `non erano di natura razzista`. "

de kko!

delaparis
20th July 2006, 18:20
Zidane va fi obligat sa fie disponibil la Fifa pentru activitati cu caracter umanitar dat fiind faptul ca e retras din activitate.

Materazzi iese cu doua meciuri din cauza provocarilor repetate dar nu s-a recunoscut caracterul rasist al injuraturilor ci doar cel dezonorant.

il cappo
21st July 2006, 00:08
ce tampenie ... adica italianu' primeste 2 etape suspendare fara nici o dovada iar capcaunu' primeste 3 ... dupa ce l-a vazut intreaga lume !!! :mda:
...pt. asa justitie...:jerk:

delaparis
21st July 2006, 00:55
Materazzi suspendat pentru injuraturi pe teren:o:

Un precedent periculos dupa parerea mea.:rolleyes:

pinki
21st July 2006, 14:26
da, daca nu era zidane cred ca alta era decizia. care de altfel mie mi se pare incorecta. rau de tot. asta cu injuraturile e un bullshit, pardon de limbaj. toti injura pe teren. pana si galeria injura. foarte aiurea.

vinsanity
21st July 2006, 16:18
Materazzi suspendat pentru injuraturi pe teren:o:

Un precedent periculos dupa parerea mea.:rolleyes:

exact, pai acum ar trebui sa vedem suspendari la fiecare meci:mda: ciudat...

Ulio singuraticu
22nd July 2006, 19:07
:ok: A fost un CM bun, ma bucur ca sau terminat emotiile:cool:

vinsanity
22nd July 2006, 19:10
ulio, excelenta semnatura:happy

resita
23rd July 2006, 01:11
PENTRU MINE A FOST SUPER, LA PARIURI A MERS CA PE ATĂ, PROFIT PESTE 20.000.000 lei
:yeah: FELICITĂRI ITALIA :yeah:

Universal
23rd July 2006, 04:19
A fost cel mai bine organizat Campionat Mondial din Lume . Mi-a placut foarte mult :ok: