PDA

View Full Version : Merita Italia titlul mondial?



Vadim
11th July 2006, 03:28
Am vazut 64 de meciuri de la Cupa Mondiala 2006. Care este concluzia. Este Italia echipa care merita trofeul? Este alta echipa care l-ar fi meritat mai mult?

Privind traseul Italiei pot spune ca e posibil ca totul sa se fi jucat la acel penalti primit in ultimele minute ale meciului cu Australia, in care azzurri jucau in 10, dar au marcat decisiv de la 11 metri. Insa, istoria e scrisa.

Sorin Blaj
11th July 2006, 11:45
Vadim.

Italia a jucat 7 dintre meciurile Cupei Mondiale si chiar si in optimile cu Australia a dominat chiar si in 10. Mai mult, atunci a jucat in 10 pentru ca asa a vrut arbitrul, acelasi Materazzi primind rosu gratuit. Chiar si asa, daca a fost penalty la Maluda in finala inseamna ca a fost si la Grosso in meciul cu Australia.

Echipa mea favorita pentru castigarea Cupei a fost Brazilia, care ma dezamagit. Dar vazand meci dupa meci, chiar le spuneam unor prieteni ca echipa care ma impresionat foarte mult este Italia, din mai multe motive si o sa incerc sa le expun:

1. Au fost uniti si motivati pe intrega durata a Cupei, dovada cea mai elocventa fiind faptul ca doi dintre cei mai buni si decisivi jucatori au fost Grosso (Palermo) si Materazzi (Inter), jucatori la doua cluburi care aveau numai de castigat, daca Juventus, Milan, Fiorentina si Lazio ar fi fost retrogradate sau li s-ar fi retras participarea in cupele europene in acest an.

2. Au vrut sa demonstreze ca ei ca jucatori si ma refer aici la intreg fotbalul italian, nu sunt niste blatisti si cred ca au dovedit-o cu varf si indesat.

3. A avut cel mai bun antrenor de la Cupa Mondiala: Marcello Lippi, antrenor care nu a impresionat prin declaratii ci prin echipele trimise in teren in cele 7 meciuri.

4. Italia nu a mai fost echipa care se apara 90 de minute ci a fost o echipa care a avut posesie, a construit si a atacat cum nu au facut-o multe echipe la aceste Mondiale. Nu am date statistice, dar cred ca este echipa care si-a creat cele mai multe ocazii de gol.

5. Nu a beneficiat de greseli mari de arbitraj, iar daca penalty-ul din meciul cu Australia poate fi considerat greseala de arbitraj, sa nu uitam ca in acelasi meci, Materazzi a fost eliminat gratuit.

6. A avut cea mai buna aparare de la aceste Mondiale, in frunte cu Cannavaro, in opinia mea cel mai bun jucator de la Cupa Mondiala.

Argumente ar mai fi, dar va invit pe voi sa le gasiti sau sa le demontati, cu o singura conditie insa: cu obiectivitate.

alejandro
11th July 2006, 12:03
da,da,da!!!!
de 3 ori da!!!!
a fost cea mai buna,eram convins ca ei vor lua titlul si asa a si fost bravo Italia,forza azzurri!!!
titlul e la noi,restul sunt doar...

nr.zece
11th July 2006, 12:41
au fost cei mai buni
franta la fiecare meci a beneficiat de erori de arbitraj, inclusiv in finala
italienii au juct bine din grupe pana in finala

afonlafotbal
11th July 2006, 13:00
Poll-ul asta nu cred ca isi are rostul. A castigat Italia - inseamna ca a meritat.

SORENSEN
11th July 2006, 13:10
Un campionat urat nu putea avea alta campioana ...

delaparis
11th July 2006, 13:39
Mie imi pare rau de Argentina ...

Parca totusi tehnic erau un pic deasupra celorlalti ...

atdi
11th July 2006, 13:48
Si mie imi pare rau de Argentina, dar si-a meritat soarta. In meciul contra Germaniei Pekerman si-a epuizat schimbarile la 1-0 pt ei si a ramas fara jucatori de creatie in teren.

dede
11th July 2006, 14:40
din moment ce nici o echipa nu a impresionat la acest mondial, putem zice ca a meritat...

Aurel.D
11th July 2006, 14:57
Nu! Nu! Nu!
Singurul motiv pt. care ar merita tiltul ar fi unitatea echipei, in rest... Italienii practica in continuare un fotbal urat, doar cand le ajunge cutitul la os putand juca mai ofensiv (prelungirile cu Germania, de ex).
Ce adversari a avut Italia pana in semifinale? Nici unul, iar cu Australia au avut nevoie de un penalty inventat.
Plus ca nici in semifinale nici in finala nu si-au putut depasi adversarul in 90 de min., deci in conditii normale nu sunt cu nimic mai presus decat Germania sau Franta.
Faptul ca sutul in bara al lui Trezeguet a cazut la 5 cm de linia portii, nu inseamna ca Italia a fost mai buna.

Apropo, stiti ca este a doua finala de CM decisa la 11 m?
Stiti care a fost cealalalta? Italia-Brazilia, 1994.

Bravo Italia, esti mare echipa!

alejandro
11th July 2006, 15:22
si ce echipa dupa tine ar fi meritat titlul?

Aurel.D
11th July 2006, 15:27
Franta, Germania, Argentina, in ordine. Ar fi intrat si Anglia in calcul daca avea atacanti!

alejandro
11th July 2006, 15:51
asa,hai sa-i iau si eu in ordine atunci:

Franta?De ce?Fiindca a jucat magnific in grupe?:sleep:
Fiindca era sa fie eliminata inca de acolo?
Fiindca a batut Portugalia din 11m?Fiindca a marcat in poarta celor de la Italia din 11m vazut doar de arbitru?

Germania?Fiindca a avut cea mai "grea" grupa?Fiindca a trecut de Argentina la 11m?
Fiindca a fost varza in meciul cu Italia?

Argentina?Poate...da' atata timp cat n-au stiut cum sa treaca de Germania,pe care Italia a dominat-o cap-coada,nu cred ca se mai pune problema.

Anglia?Mai bine lasa....

Al Dracu
11th July 2006, 16:02
1. Astia care sustineti ca Italia nu merita, faceti o petitzie si dati-o la semnat! :D
2. Cei care sustineti Franta, reflectati la un lucru: daca Italia nu egala si nu ducea finala in prelungiri, Franta ar fi parcurs traseul sferturi-campioana mondiala datorita a doua penalty-uri (unul meritat, altul cam gratis). Frumos exemplu de spectacol!
3. Cei care va dati de ceasul mortii pentru a minimaliza Italia si a gasi atuuri altor echipe nu va imaginati cit sinteti de haiosi. Mai amuzanti decit pisicile alea care incearca sa se catere pe oglinzi! :drak:
4. Vorba volant, scripta manent: ITALIA CAMPIONE DEL MONDO! :yeah:

Sorin Blaj
11th July 2006, 16:02
Quittaro esti cam depasit de situatie.
Ce inseamna joc urat? Sa joci fiecare minge ca si cum ar fi ultima din viata ta? Asa au jucat italienii. Fotbal total.

Franta? Esti foarte subiectiv si nu observi jocul submediocru al Frantei, cu jucatori terminati: Thuram, Barthez, Vieira si chiar Zidane, sau superobositi: gen Henry. Stii ce ia dus pe Francezi in finala? ORGANIZAREA JOCULUI, care nu tine de spectacol ci de experienta si plasament. In concluzie daca Italia a jucat urat atunci Franta a jucat si mai urat.

Inclusiv gestul lui Zidane a fost influentat de oboseala acumulata, care la facut sa nu mai gandeasca si sa uite unde se afla. Am vazut foarte multe posturi in care Zidane era scuzat spunandu-se ca fiecare dintre noi am facut acest gest in curtea scolii. Adevarat, dar niciunul dintre noi nu era vazut de o lume intreaga la televizor, in finala Campionatului Mondial de Fotbal. Daca sa plictisit, foarte bine, sa se duca sa se relaxeze la proprietatile lui, in aer liber si curat si sa ne lase pe noi in pace.

Nimeni nu spune ca in acest sezon, la Real Madrid a fost o umbra a marelui Zidane. Nici nu ma mir ca au aparut zvonuri de dopaj, pentru ca efectiv nu mai putea juca din punct de vedere fizic.

Aurel.D
11th July 2006, 16:27
Moooaaamaaa, dar ce ati sarit frate asa in capul meu?:D
Mi-am spus si eu parerea, ce este rau in asta? Daca nu sunt de aceeasi parere cu voi, sunt depasit de situatie?:happy

Nu vreau sa polemizez cu nimeni, toate echipele au avut cate un plus si un minus la acest turneu, in ceea ce priveste jocul, arbitrajul, etc asa ca nu are rost sa discutam.
Am si eu o nelamurire, ca si asa nu ma pricep: daca Franta este o echipa imbatranita inseamna ca este si slaba? Atunci de ce nu a batut tanara echipa a Italiei in 120 de min, pe bosorogii de francezi? Care din cele doua echipe a inchis jocul?
Ma rog, chestii, socoteli!

Mi-am adus aminte cum a ajuns Italia in finala din 1994. Efectiv tarandu-se: mai un 1-0, mai niste prelungiri, mai un penalty, mai un arbitru pus unde trebuie. In meciul cu Nigeria din sferturi, imi aduc aminte ca ii mancau pe paine africanii, daca nu le dadea arbitrul 2 cartonase rosii si nu le refuza un penalty vizibil si de pe planeta Jupiter.

Asta este Italia de cand s-a inventat fotbalul si nu o spun numai eu!

Paul
11th July 2006, 16:28
texte si povesti
echipa care ridica cupa e clar ca o merita...

cu siguranta italia a meritat cupa mai mult ca franta sau germania ....

singura echipa despre care cred ca putea elimina Italia ... e Argentina ;)

afonlafotbal
11th July 2006, 16:46
cand o sa fie un campionat mondial in care fiecare joaca cu fiecare o sa avem atunci si o campioana pe merit, dar asta nu o sa se intample niciodata asa ca nu ne ramane decat sa ne dam cu parerea ;)

Aurel.D
11th July 2006, 17:01
Noi discutam aici, dar de fapt ce inseamna "a merita un titlu mondial"?

pinki
11th July 2006, 20:26
bai, daca l-a luat, inseamna ca l-a meritat. dupa parerea mea, poate argentina l-ar mai fi meritat, dar din cauza unui antrenor idiot n-a trecut de germania. italia a avut cel mai bun antrenor si asta s-a vazut in joc, n-au avut ei chiar cele mai grele meciuri, dar au jucat bine si pana la urma au meritat titlul. pacat de brazilia mea, ca tare as fi vrut sa castige, dar asta e, la asa antrenor, asa joc. :(

Elphax
11th July 2006, 20:28
Togo merita :D

lolo_grupa_c
12th July 2006, 00:54
asa si asa...argentina era o candidata...

realmadrid.com
12th July 2006, 01:03
Cea mai spectaculoasa sigur n-a fost, dar a fost o echipa in adevaratul sens al cuvantului, au stiut cand sa se apere si cand sa atace. Deci...daca l-au castigat, inseamna ca il merita cat de cat..

Leo_
12th July 2006, 01:12
Deci...daca l-au castigat, inseamna ca il merita cat de cat..
oh, pasa, cat de darnic esti :p

realmadrid.com
12th July 2006, 01:56
Multumeste-i lui Trezeguet...a vorbit Moggi cu el, si gata...s-a facut ca rateaza :D

Leo_
12th July 2006, 01:57
De Trezeguet mi-a parut foarte rau...nu trebuia sa rateze el, dar asta e...

Gabriel28
12th July 2006, 02:00
Din punctul meu de vedere Italia a ajuns cu noroc in finala. In toate meciurile din faza secunda a avut noroc, cu Australia, Ucraina si Germania, si chiar si in Finala. Personal as fi vrut o finala Germania - Anglia..dar asa a fost sa fie, e aiurea sa ne dam cu parerea acum. Evident ca o sa spunem ca meritau finala echipele cu care am tinut fiecare, dar si Argentina merita Finala, si Spania, Germania, oricum...dupa cum s-a jucat din faza secunda, din punctul meu de vedere Germania - Franta ar fi fost finala. dar asta e doar parerea mea, nu trebuie sa fiti de acord cu ea.

delaparis
12th July 2006, 02:13
Acum daca analizam un pic la rece ne putem da seama ca Italia a avut merit sa treaca totusi de doua meciuri capcana ...

Primul a fost cu Australia din cauza antrenorului olandez ... Hiddink era bine pregatit contra jocului italian dar din pacate pentru el nu prea avea cu cine sa aplice tactica ... Prea putin talent in echipa cangurilor ..

Al doilea e cel cu Germania unde cred eu ca de fapt si-a cistigat de fapt titlul ...
Sa bati Germania la ea acasa in semifinala CM cred ca nu se va mai vedea de acu' in 200 de ani ...

In finala , vorbind in afara de incidentele cu Zidane si Materazzi, a jucat exact cum trebuia ...
Adica a fortat in prima repriza la gol ... cred ar fi facut-o chiar daca Franta nu conducea ... pentru apoi sa inchida si sa gestioneze cum trebuie scorul ...

PS. Cred ca daca Domenech juca cu Trezeguet de la inceput era un pic altfel ...

Al Dracu
12th July 2006, 15:48
In toate meciurile din faza secunda a avut noroc, cu Australia, Ucraina si Germania, si chiar si in Finala.
Ucraina? Cheama cineva la spitalul 8+1 ca eu am epuizat creditul? :D

Jerry20cm
12th July 2006, 15:54
da nenorociti italieni astia, pun pariu ca dak se trageau penalty-urile la poarta din stanga castigau francezi....mama lor de norocosi.:D

delaparis
12th July 2006, 16:38
Ucraina? Cheama cineva la spitalul 8+1 ca eu am epuizat creditul? :D

Ce anume te-a surprins ?
Ucraina echipa slaba venita din optimi cu Elvetia modesta si ea ...

Cred ca Hagi a subinteles noroc ca au picat in partea asta a tabloului ...

milanezu
12th July 2006, 17:28
italia merita clar titlul !!!!!!!
cei care nu sunt de acorzi sa-si tina parerile pentru ei ca habar nu au ce vorbesc!!!!!!!
rusinica!!!!!!!!

delaparis
12th July 2006, 18:30
Italia merita titlul ... la fel ca Argentina ... :D

Cei care nu sunt de acord sunt invitati sa-si spuna parerea argumentind daca se poate ... :rolleyes:

Geog
24th July 2006, 15:23
Daca a castigat inseamna ca a meitat. Bravo Italia.

Universal
25th July 2006, 19:58
50% merita 50 nu....2 minute de neatentie..

resita
26th July 2006, 16:35
bravo ITALIA
:yeah: :yeah: :yeah:

100%rapidist
26th July 2006, 17:12
Eu zic ca Italia a meritat pe deplin titlul mondial!!!Au fost cei mai buni!!!

Vlad
26th July 2006, 17:20
da l-au meritat, au fost mai atenti ca Franta in finala
HENRY

100%rapidist
26th July 2006, 17:36
Daca au fost mai atenti atunci inseamna ca au muncit pt cupa si asta inseamna ca l-au meritat!!!

milanezu
26th July 2006, 17:59
il merita pentru nimeni nu ia bagat in seama pe italieni!!!!
si asa au reusit sa creasca de la meci la meci!!!!
bravo italia!!!!

100%rapidist
26th July 2006, 18:02
Italieni au jucat bine in toate meciurile inafara de doua!!!Cea cu Statele Unite cand au remizat 1-1 si in cea cu Australia unde au dat gol dintr-un penalty(care na fost penalty)in minutul 93!!!

b99cbd
26th July 2006, 18:48
Italia nu a meritat titlul de campioana mondiala la fotbal. Merita locul doi.
Franta a fost superioara in finala, lucru vizibil cu ochiul liber si cuantificabil prin statistica jocului. Franta a avut o atitudine activa, a incercat sa marcheze, si-a creat ocazii, a urmarit golul. A avut noroc cu gresala arbitrului la penaltyul din min 7. In repriza a doua, insa ar fi trebuit sa primeasca un penalty. Oricum, astea sunt greseli de care nu prea are rost sa ne legam. Vorbim despre joc, nu numai despre unele faze, ca nu suntem la TV.
Italia a incheiat jocul in min 45 (dupa ce-l incepuse prin min 10). Dupa care nu a facut decat sa urmareasca adversarul si sa incerce sa-l blocheze. A juca 75 de minute "aparare beton si ce-o da Dumnezeu in atac" nu constituie chiar un merit. Sincer, m-a mirat pasivitatea Italiei in repriza a doua si in prelungiri; in pauza ma gandeam ca o sa-i spulbere pe francezi in 90 de minute. Se pare ca nu au fost in stare decat sa evite sa fie spulberati ei de "batraneii" lui Domenech.
Pasivitatea Italiei, atitudinea ei contra jocului si exclusiv pentru rezultat a devenit evidenta dupa eliminarea lui Zidane. Nici cu un om in plus italienii nu au avut curaj / interes sa atace.
Italia, poate, merita titlul de campioana mondiala a penaltyurilor, desi si acolo sunt unele dubii. La urma urmei, italienii au transformat 5 lovituri din cinci, iar francezii 3 din patru, la a patra lovitura mingea cazand la o plama de linia portii.
Despre traseul pana in finala, nimic de zis. Italia a fost mai buna decat Australia (chiar daca a invins dintr-un penalty inventat), Ucraina si Germania, desi in meciul asta i-a trecut glontul pe la urechi. A avut un pic de noroc marcand in min 119 dintr-un sut dirijat, parca, de Cel de sus.
Franta a castigat clar si meritat in optimi, sferturi si semifinale, toate in 90 de min. Fara nici un fel de ajutor / eroare de arbitraj (unii au spus ca lovitura libera din care au marcat golul doi cu Spania au fost cadou; fals, Dinu - parca - a explicat f bine faza; de latfel, brigada italiana care a arbitrat acel meci mi s-a parut aproape perfecta).
In fine, Zidane a comis un gest urat, dar Materazzi a aratat cat de jos pot fi cobori italienii pentru un rezultat. Mi-e rusine de Zidane, mie- greatza de Materazzi.
Apropo de chestia asta: daca vreunul dintre italieni ar fi avut un dram de onoare, ar fi pomenit ceva de niste scuze pt provocarea lui Zidane.

pinki
26th July 2006, 22:39
daca franta era asa minunata reusea sa castige si aici in 90 de minute nu? a castigat italia insa, asta inseamna ca a meritat mai mult. si gata. :) :ok:

Universal
29th July 2006, 05:52
yep, a meritat

Sorin Blaj
29th July 2006, 12:41
Italieni au jucat bine in toate meciurile inafara de doua!!!Cea cu Statele Unite cand au remizat 1-1 si in cea cu Australia unde au dat gol dintr-un penalty(care na fost penalty)in minutul 93!!!
Dar nimeni nu spune ca au avut o eliminare gratuita in meciul cu Australia.

irriducibile_01
29th July 2006, 13:46
dak n-au fost altzii in stare sa cashtige titlul...
normal k-l merita...:ok:

Universal
31st July 2006, 19:30
Meritä, acum nu mai are impoprtanta. Merita titlul si gata.

Doctor_Satan
1st August 2006, 11:56
Si totusi, sa nu uitam cum a ajuns importanta Brazilie sa castige titlul in 2002! Ajutati pe fata de arbitri si cu un noroc fantastic!
Francezii n-au avut ocazii, au ajuns cu mingea in zona careului, de unde nu mai aveau sanse deosebite datorita fundasilor!
Daca Franta era asa de buna, de ce nu a inscris si alte goluri decat cel din penalty-ul inventat (si pe care oricum "magicul" Zidane a fost aproape sa-l rateze)?
Eu zic ca Franta si-a meritat soarta pentru stilul in care a castigat Europenele in 2000, cand italienii au avut vreo 3-4 ocazii de singuri cu portarul si n-au fost capabili sa rateze si Franta n-a avut decat o ocazie in prelungirile regulamentare si au inscris dintr-un gol norocos! Al doilea gol au fost capabili sa-l marcheze doar dupa ce i-au spart nasul lui Toldo!
Eu zic asa: Italia e campioana si cu asta, basta!
Daca ar fi sa contestam campioanele, nici Realul n-ar avea atatea Cupe ale Campionilor (desi m-as bucura sa nu le mai aiba) si oricum, nu mai avem ce face decat sa ne contrazicem la nesfarsit, pentru ca n-o sa fie schimbata nici o campioana (decat in Italia)!
Si daca tot am atins si subiectul campionatului din Italia, am o dilema: cum se face ca un club da la finaliste vreo 10 jucatori si a avut nevoie de blaturi pentru a castiga un campionat?

Universal
1st August 2006, 20:10
Respect Franta, respect Italia :ok: A invins cine a vfut noroc curaj si putere mai multä :ok: