PDA

View Full Version : Arenele BNR demolate



luma
7th February 2008, 03:12
<<La 17 ianuarie 2008, în urma unei ședințe a Consiliului de Administrație a Clubului Progresul, se ia decizia desființării acestei asociații. "Nu au mai fost bani. Banca Națională ne-a tot finanțat până acum. Din păcate, nu s-a mai putut continua această finanțare, iar soluția a fost desființarea", susține Dan Liviu Popescu, președintele CS Progresul București.

La 4 iulie 1991, între Ministerul Tineretului și Sportului și BNR s-a semnat un protocol prin care s-a realizat trecerea CS Progresul București în subordinea BNR, care este proprietara terenului. Prin documentul semnat la acea vreme, BNR s-a obligat să achite către MTS suma de 51 milioane de lei, "să finanțeze toate lucrările de investiții începute din anul 1990" și, foarte important, "să mențină cu prioritate destinația spațiilor preluate – terenuri și săli – pentru activitatea sportivă de performanță a secțiilor nominalizate de MTS". Cornel Dinu, secretar de stat la MTS la vremea semnării protocolului, comentează decizia de desființare a Clubului Sportiv ca fiind o crimă: "Eu știu că protocolul semnat reprezenta o obligație asumată, de a nu se schimba destinația inițială. Știu că în februarie 1995, în statulul BNR, a fost trecută la una din clauze posibilitatea ca BNR să poată finanța activitățile sportive. În fapt, s-a copiat modelul Deutsche Bundesbank, care spune așa: Pentru activități sportive, Banca răspunde doar în fața poporului și a lui Dumnezeu! Deci, cineva și-a pierdut onoarea pentru că nu a respectat obligațiile asumate. Cineva însemnând BNR sau Consiliul de Administrație".
Patrimoniul CS Progresul București cuprinde, exceptând clubul de fotbal, circa nouă hectare de teren, 12 terenuri de tenis – inclusiv Arena Centrală BNR – Sala de jocuri sportive construită pentru Universiada din 1980, săli de gimnastică, de judo și lupte, precum și spațiile anexe pentru birouri. Din toate acestea, importanța vitală pentru sportul românesc o reprezentau Complexul Sportiv construit în 1980 și Arena Centrală BNR. Ultima este cea mai mare construcție destinată tenisului de câmp din România, arenă pe care naționalele de masculin și feminin disputau meciurile din FED CUP și DAVIS CUP. Tot aici se desfășura Romanian Open Tenis – cea mai mare competiție de tenis de câmp din Europa de Est din cadrul ATP. Cu câțiva ani în urmă, mai precis în 2001, BNR a sistat susținerea financiară către clubul sportiv. Motivul, unul hilar. "Acest club nu a avut niciodată un statut juridic clar. Adică nu a fost înființat prin hotărâre judecătorească, nu a aparținut de BNR niciodată juridic etc. Din 2001 noi nu am mai avut voie să finanțăm sportul, chiar dacă avem această posibilitate trecută în statut! Practic, noi nu schimbăm nimic acolo. Clubul era chiriaș, noi eram proprietari pe terenuri", susține Adrian Vasilescu – consilierul guvernatorului BNR, Mugur Isărescu. Fals, am spune noi, atâta timp cât documentul semnat în 1991 arată clar ce obligații are Banca. Conform domnului Vasilescu, BNR nu a avut niciodată intenția de a scoate sportul din acest loc: "Pentru că noi vom pune mereu contra cost la dispoziție spațiile destinate sportului". În opinia BNR, a face sport de mare performanță înseamnă doar bani plătiți pentru competiții, evident care să umple buzunarul Băncii.
Terenul din Parcul cu Platani este unul foarte bine cotat pe piața imobiliară din București. Un metru pătrat de teren valorează minimum 6.000 de euro. Și nu sunt decât nouă hectare de teren... Sportul de performanță va lăsa locul unei afaceri de agrement, cu circuit închis. Asta o confirmă chiar președintele CS Progresul, Dan Liviu Popescu, care spune că "aici am înțeles că va avea acces doar personalul BNR". Mai bine zis, vorbind pe limba tuturor, locul sportului de masă și de performanță va fi luat de un sanatoriu de recuperare și întreținere a subalternilor domnului Mugur Isărescu. Primii pași au și fost făcuți. Asta o confirmă chiar Dan Liviu Popescu: "Cei de la BNR au și adus niște aparatură medicală aici". Gura târgului vorbește și despre construcția, în cadrul acestui parc, a unui sediu de rezervă al BNR, care "în prezent este doar o bârfă", după cum spune domnul Vasilescu. Concluzia a ceea ce s-a decis în ședința din 17 ianuarie o dă Ilie Năstase: "Este o crimă. Pentru mine, Arenele Progresul sunt locul unde m-am născut și am crescut. Și nu numai pentru mine. Este ceva inuman. Acolo, când se tăia un copac sau un mărăcine, parcă taiau ceva din mine. Acum sunt șocat. Eu am crezut și l-am știut pe domnul Isărescu un mare admirator al sportului. Nu-mi vine să cred că au desființat Progresul".>>
Sursa: Jurnalul National

Prome
7th February 2008, 04:22
chiar nu stiam :shocked:

si cu asta s-a scos cablul de la aparatul ce tinea in viata tennisul aflat in moarte clinica

miril
7th February 2008, 11:04
Iar existenta clubului Progresul a intrat in moarte clinica. Urmeaza stadionul si echipa de fotbal. Ce n-au reusit comunistii sub Ceuasescu au reusit capitalistii sub Isarescu et comp. Nu mai am cuvinte. O istorie frumoasa este ingropata la groapa comuna. Fara remuscari! Si fara proteste, pe sest.

miril
7th February 2008, 11:05
Este bine de pus tot articolul, sa se vada.

Arenele BNR, demolate de imobiliar Vera Albulescu , Ovidiu Ciutescu JN

Salatieră de argint cu circuit închis
Ilie Năstase și Stan Smith umpleau de glorie, în urmă cu trei decenii, arena din Parcul cu Platani. Se juca finala Cupei Davis. Peste ani, Banca Națională a României ia decizia de a alunga sportul din acest loc. "Acolo m-am născut, pe arenele BNR. Este o crimă", spune marele campion Ilie Năstase.


La data de 4 aprilie 1944 aviația americană bombardează Bucureștiul. Din clipele de groază de atunci avea să se nască o mare legendă a sportului de masă românesc: Asociația Sportivă BNR. Speriați de evenimentele din acele vremuri, șefii Băncii Naționale a României au luat decizia de a muta Secția de Fabricație a Biletelor Bancare în orașele Rășinari și Băile Govora. "De plictiseală, dar și din dorința de a practica sportul, câțiva oameni inimoși înființează la 10 iunie 1944, la Rășinari, AS BNR, societate care în timp se va numi Progresul București. Cei doi oameni care au stat în spatele acestei inițiative au fost Nicolae Pop și Traian Pătrașcu. Fără să vrea, ei au intrat în paginile de glorie ale sportului românesc, clubul Progresul fiind în cei 64 de ani de existență unul dintre furnizorii de mari talente și performanțe ale sportului de pe aceste meleaguri", spune scriitorul Valentin Căltuț, autorul unei monografii a Clubului. Mai importante decât toate medaliile, poate, în Parcul cu Platani au fost Arenele BNR. Loc în care tenismani ca Ilie Năstase, Ion Țiriac, Andrei Pavel și alții au adus glorie tenisului de câmp românesc. La 17 ianuarie 2008, în urma unei ședințe a Consiliului de Administrație a Clubului Progresul, se ia decizia desființării acestei asociații. "Nu au mai fost bani. Banca Națională ne-a tot finanțat până acum. Din păcate, nu s-a mai putut continua această finanțare, iar soluția a fost desființarea", susține Dan Liviu Popescu, președintele CS Progresul București.


CHINURILE FACERII. La 4 iulie 1991, între Ministerul Tineretului și Sportului și BNR s-a semnat un protocol prin care s-a realizat trecerea CS Progresul București în subordinea BNR, care este proprietara terenului. Prin documentul semnat la acea vreme, BNR s-a obligat să achite către MTS suma de 51 milioane de lei, "să finanțeze toate lucrările de investiții începute din anul 1990" și, foarte important, "să mențină cu prioritate destinația spațiilor preluate – terenuri și săli – pentru activitatea sportivă de performanță a secțiilor nominalizate de MTS". Cornel Dinu, secretar de stat la MTS la vremea semnării protocolului, comentează decizia de desființare a Clubului Sportiv ca fiind o crimă: "Eu știu că protocolul semnat reprezenta o obligație asumată, de a nu se schimba destinația inițială. Știu că în februarie 1995, în statulul BNR, a fost trecută la una din clauze posibilitatea ca BNR să poată finanța activitățile sportive. În fapt, s-a copiat modelul Deutsche Bundesbank, care spune așa: Pentru activități sportive, Banca răspunde doar în fața poporului și a lui Dumnezeu! Deci, cineva și-a pierdut onoarea pentru că nu a respectat obligațiile asumate. Cineva însemnând BNR sau Consiliul de Administrație".


AFACERE CU CIRCUIT ÎNCHIS. Patrimoniul CS Progresul București cuprinde, exceptând clubul de fotbal, circa nouă hectare de teren, 12 terenuri de tenis – inclusiv Arena Centrală BNR – Sala de jocuri sportive construită pentru Universiada din 1980, săli de gimnastică, de judo și lupte, precum și spațiile anexe pentru birouri. Din toate acestea, importanța vitală pentru sportul românesc o reprezentau Complexul Sportiv construit în 1980 și Arena Centrală BNR. Ultima este cea mai mare construcție destinată tenisului de câmp din România, arenă pe care naționalele de masculin și feminin disputau meciurile din FED CUP și DAVIS CUP. Tot aici se desfășura Romanian Open Tenis – cea mai mare competiție de tenis de câmp din Europa de Est din cadrul ATP. Cu câțiva ani în urmă, mai precis în 2001, BNR a sistat susținerea financiară către clubul sportiv. Motivul, unul hilar. "Acest club nu a avut niciodată un statut juridic clar. Adică nu a fost înființat prin hotărâre judecătorească, nu a aparținut de BNR niciodată juridic etc. Din 2001 noi nu am mai avut voie să finanțăm sportul, chiar dacă avem această posibilitate trecută în statut! Practic, noi nu schimbăm nimic acolo. Clubul era chiriaș, noi eram proprietari pe terenuri", susține Adrian Vasilescu – consilierul guvernatorului BNR, Mugur Isărescu. Fals, am spune noi, atâta timp cât documentul semnat în 1991 arată clar ce obligații are Banca. Conform domnului Vasilescu, BNR nu a avut niciodată intenția de a scoate sportul din acest loc: "Pentru că noi vom pune mereu contra cost la dispoziție spațiile destinate sportului". În opinia BNR, a face sport de mare performanță înseamnă doar bani plătiți pentru competiții, evident care să umple buzunarul Băncii.


CRIM&#197;. Terenul din Parcul cu Platani este unul foarte bine cotat pe piața imobiliară din București. Un metru pătrat de teren valorează minimum 6.000 de euro. Și nu sunt decât nouă hectare de teren... Sportul de performanță va lăsa locul unei afaceri de agrement, cu circuit închis. Asta o confirmă chiar președintele CS Progresul, Dan Liviu Popescu, care spune că "aici am înțeles că va avea acces doar personalul BNR". Mai bine zis, vorbind pe limba tuturor, locul sportului de masă și de performanță va fi luat de un sanatoriu de recuperare și întreținere a subalternilor domnului Mugur Isărescu. Primii pași au și fost făcuți. Asta o confirmă chiar Dan Liviu Popescu: "Cei de la BNR au și adus niște aparatură medicală aici". Gura târgului vorbește și despre construcția, în cadrul acestui parc, a unui sediu de rezervă al BNR, care "în prezent este doar o bârfă", după cum spune domnul Vasilescu. Concluzia a ceea ce s-a decis în ședința din 17 ianuarie o dă Ilie Năstase: "Este o crimă. Pentru mine, Arenele Progresul sunt locul unde m-am născut și am crescut. Și nu numai pentru mine. Este ceva inuman. Acolo, când se tăia un copac sau un mărăcine, parcă taiau ceva din mine. Acum sunt șocat. Eu am crezut și l-am știut pe domnul Isărescu un mare admirator al sportului. Nu-mi vine să cred că au desființat Progresul".

Obligațiile BNR – conform Protocolului
1. Să achite suma de 51.435,3 mii lei în contul MTS, sumă pe care MTS o va întrebuința pentru terminarea unor lucrări de investiții destinate activității sportive.
2. Să preia întregul personal al CS Progresul existent la data semnării protocolului.
3. Să finanțeze lucrările de investiții începute din anul 1990 conform documentației existente.
4. Să mențină cu prioritate destinația spațiilor preluate – terenuri și săli – pentru activitatea sportivă de performanță a secțiilor nominalizate de MTS.
5. Să colaboreze cu MTS în vederea asigurării destinațiilor noilor investiții și pentru dezvoltarea sportului de performanță.

Elphax
7th February 2008, 11:20
cred ca asta e raspunsul la actiunea lui Nastase de acum cateva zile cand se plangea ca nu avem baze sportive :(

luma
7th February 2008, 12:49
Nastase? Bun, ce a facut Nastase pentru cluburi? Cate baze sportive au fost construite datorita lui Nastase? Nu sunt bani? Bun, ok...cati parteneri de afaceri a contactat? Cate credite a contractat, ce proiecte a prezentat guvernului pentru construirea sau dezvoltarea cluburilor, a complexelor sportive?
Am toata admiratia pentru sportivul Ilie Nastase dar ca manager...

Geografu
7th February 2008, 14:11
E incredibil ce se intampla in Romania asta scarboasa , am citit articolul si nu mi-a venit sa cred.Templul tenisului romanesc aruncat la gunoi ?
Cum isi permit politicienii astia pe care noi ii platim sa faca asa ceva ? Unde o sa se mai joace tenis in capitala ? De ce nu desfiintam sportul daca deranjeaza ?
Nu mai am cuvinte , e scandalos !!!! :headbang::angry::(

Prome
7th February 2008, 14:49
am facut o mica socoteala 540.000.000 euro valoareaza acest teren :) este foarte clar ce vor face baietii cu el :headbang:

si ma miram de ce are franta cota 1.05 ca vor trece de noi in Cupa Davis

rodlaver
7th February 2008, 20:10
O inmormantare tipic balcanica a templului tenisului romanesc. Am inteles ca din 2001 BNR nu mai baga bani. Bun. Dar in 7 ani se putea gasi o solutie de parteneriat public-privat iar situatia terenului se putea clarifica. Cu conditia sa existe bunavointa si oameni competenti care sa ia taurul de coarne. Acum se plang toti si arunca vina unii pe altii dar de fapt nimeni nu a miscat un deget pt. salvarea clubului. Dupa disparitia TCB acum urmeaza Progresu. Cine e la rand?

rob_din
7th February 2008, 20:36
Nu stiu ce va mirati, dupa Stadionul National si Arenele Progresul probabil urmeaza Polivalenta.

miril
8th February 2008, 10:18
Iata dezmintirea lui Isarescu din Gandul:

„Desființarea CS Progresul nu are nici o legătură cu banca sau cu Arenele BNR“

Guvernatorul Mugur Isărescu a promis că baza sportivă a BNR își va păstra destinația inițială

La începutul lunii septembrie Arenele BNR din București ar trebui să găzduiască BCR Open România, unul dintre cele mai importante turnee de tenis din estul Europei, și acest lucru este bătut în cuie. Lucrul acesta a fost confirmat, ieri, de către oficiali ai BNR, în frunte cu guvernatorul Mugur Isărescu, care s-au grăbit să ne asigure că baza sportivă rămâne neatinsă după desființarea Clubului Sportiv Progresul. Aceasta pentru că, așa cum explică domnul Mugur Șteț, purtătorul de cuvânt al BNR, „Clubul Sportiv nu a fost desființat de BNR pentru că nici nu era clubul nostru. Clubul Progresul era o entitate privată care a fost înființată de membrii fondatori și poate fi desființată de aceiași membri fondatori. Nici măcar nu a fost desființat de BNR.

Este adevărat că noi am sistat sponsorizarea acestuia pentru că legea nu ne mai permite acest lucru, dar acest lucru nu are nimic de-a face cu baza sportivă. Clubul nu avea nici un patrimoniu acolo. Funcționa pe baza unei relații contractuale cu banca. Să nu uităm că acea bază sportivă este o bază care aparține BNR-ului din 1946, când am cumpărat-o cu acte în regulă de la &#171;Societatea de Dare la Semn București&#187; și pentru care am plătit 1,47 miliarde de lei, la valoarea de atunci, și 65 de hectare în Pădurea Tunari.

Or, așa cum a și spus astăzi domnul Mugur Isărescu, nici nu se pune problema ca această bază să se desființeze. Acolo se va face sport ca și până acum. Cupa Davis, Cupa Federației, BCR Open sunt toate binevenite acolo ca și până acum pentru că este vorba despre România, despre imaginea sportului românesc și nu s-a pus niciodată problema ca această bază sportivă să se demoleze”.

Și Bogdan Enoiu, unul dintre organizatorii turneului de tenis BCR Open România, este convins că Arenele BNR nu vor dispărea niciodată și că se va juca multă vreme tenis acolo. „Nu cred că se pune problema ca Arenele BNR să se desființeze. Am discutat și eu cu reprezentanți ai BNR și sunt convins că BCR Open România se va juca acolo multă vreme”. (A.G.M.)

rob_din
8th February 2008, 11:15
Iata dezmintirea lui Isarescu din Gandul:

„Desființarea CS Progresul nu are nici o legătură cu banca sau cu Arenele BNR“

Guvernatorul Mugur Isărescu a promis că baza sportivă a BNR își va păstra destinația inițială

La începutul lunii septembrie Arenele BNR din București ar trebui să găzduiască BCR Open România, unul dintre cele mai importante turnee de tenis din estul Europei, și acest lucru este bătut în cuie. Lucrul acesta a fost confirmat, ieri, de către oficiali ai BNR, în frunte cu guvernatorul Mugur Isărescu, care s-au grăbit să ne asigure că baza sportivă rămâne neatinsă după desființarea Clubului Sportiv Progresul. Aceasta pentru că, așa cum explică domnul Mugur Șteț, purtătorul de cuvânt al BNR, „Clubul Sportiv nu a fost desființat de BNR pentru că nici nu era clubul nostru. Clubul Progresul era o entitate privată care a fost înființată de membrii fondatori și poate fi desființată de aceiași membri fondatori. Nici măcar nu a fost desființat de BNR.

Este adevărat că noi am sistat sponsorizarea acestuia pentru că legea nu ne mai permite acest lucru, dar acest lucru nu are nimic de-a face cu baza sportivă. Clubul nu avea nici un patrimoniu acolo. Funcționa pe baza unei relații contractuale cu banca. Să nu uităm că acea bază sportivă este o bază care aparține BNR-ului din 1946, când am cumpărat-o cu acte în regulă de la &laquo;Societatea de Dare la Semn București&raquo; și pentru care am plătit 1,47 miliarde de lei, la valoarea de atunci, și 65 de hectare în Pădurea Tunari.

Or, așa cum a și spus astăzi domnul Mugur Isărescu, nici nu se pune problema ca această bază să se desființeze. Acolo se va face sport ca și până acum. Cupa Davis, Cupa Federației, BCR Open sunt toate binevenite acolo ca și până acum pentru că este vorba despre România, despre imaginea sportului românesc și nu s-a pus niciodată problema ca această bază sportivă să se demoleze”.

Și Bogdan Enoiu, unul dintre organizatorii turneului de tenis BCR Open România, este convins că Arenele BNR nu vor dispărea niciodată și că se va juca multă vreme tenis acolo. „Nu cred că se pune problema ca Arenele BNR să se desființeze. Am discutat și eu cu reprezentanți ai BNR și sunt convins că BCR Open România se va juca acolo multă vreme”. (A.G.M.)

Su tu-l crezi?

miril
8th February 2008, 14:22
Nu stiu. Vom trai si vom vedea. Oricum, va iesi multa galagie. Vreo cateva zile, ca apoi...

Geografu
8th February 2008, 14:24
Isarescu nu mai are niciun fel de credit dupa parerea mea.
Oricum e jenant ce se intampla pentru sportul romanesc.....:rosu:

lost_alina
8th February 2008, 16:55
in ce hal am ajuns:headbang: