PDA

View Full Version : Mintiti poporul cu televizorul



Romeo
6th February 2008, 11:18
Nu a trecut mult de la revolutie si romanul si-a dat seama ca este mintit de televiziunea nationala, apoi de cele comerciale. Propun un thread bazat pe minciunile lansate la TV.

campania de readucere a romanilor acasa, o alta prostie a guvernului. Zilele astea se va organiza la Roma o bursa a locurilor de munca cu cei care vor sa se reintoarca in tara, miza fiind nevoia de mana de lucru (derizoriu platita) in constructii. Acolo unde se mai construieste ceva, pod, sosea, cladire, putem lesne observa muncitori asteptand. Pe de alta parte, TV-ul vehiculeaza ideea unei lipse serioase de mana de lucru in constructii. Munca grea nu a fost foarte cautata niciodata, de aceea sunt angajati multi care muncesc putin si pana mai anii trecuti erau platiti in consecinta. Cresterea volumului constructiilor nu a reusit sa reduca proasta organizare, astfel incat constructia sa fie finalizata de 3 ori mai repede, iar omul sa fie apoi atras pe bani frumosi de alta constructie. In plus, probabil comozii care conduc nu admit sa dirijeze mai multe lucruri in acelasi timp, chiar sunt stresati nevoie mare daca au de lucru. In aceste conditii crede cineva ca vor navali inapoi in tara mii de oameni din Italia sau Spania, dar mai ales, de unde lise va plati acestora repatrierea ? Daca stau de mai multi ani acolo, si-au cumparat electrocasnice si vor vrea sa se intoarca cu ele. Va vrera Taricelul sa scoata bani din buget sa faca un convoi de TIRuri cu obiectele repatriatilor ?
Mai important va fi cat chef de munca vor avea eventualii intorsi, pentru ca la 300-500 euro pe luna nu prea te trage ata la treaba grea, iar cel care castiga acolo peste 1000 euro pe luna, de ce s-ar intoarce la acesti bani ? O fi viata mai scumpa dupa aparitia euroului, dar asta au reusit romanii sa faca acolo: in loc sa creasca si salariile in vest, ele au stagnat sau au scazut pe baza mainii de lucru mai ieftine.
In cele din urma, au de castigat reporterii care fac o plimbare in Italia in enteres de serviciu, ne arata Colloseumul si gata reportajul si banii pentru vreo 7 zile de plimbare prin Roma. Cam la fel stau lucrurile cu mana de lucru asiatica. Daca cei de acolo ar avea chef de munca grea, ar fi emigrat ei in Italia sau Spania. Sa vina in Romania sa lucreze la de 3 ori mai putin ca in vest ? Prosti sa fie! Singura solutie: buna organizare a activitatii si cresterea salariilor, care va duce la cresterea preturilor.

Romeo
17th February 2008, 08:31
CRESTEREA PIB

aprecierea formidabila a leului din vara trecuta a fost stopata. BNR s-a dat in ceasul mortii ca economia nu ar fi putut suporta aprecierea. Diferenta intre veniturile romanului si ale neamtului (ca exemplu) sunt mari. Timpul d emunca este acelasi, poate romanul chiar sta mai mult la serviciu si atunci de ce diferenta de 1/10 la venituri in defavoarea noastra ? Simplu: economia noastra este prost organizata (vezi de exemplu munca pe santiere) si ne dam peste cap sa facem lucruri de care nimeni nu are nevoie, de exemplu referendumul din mai 2007 in care parlamentarii i-au servit o proba de putere presedintelui, care le suparase somnul nesimtit pe banii contribuabililor. S-au cheltuit bani de la buget care ar fi fost mult mai utili la constructia de autostrazi, pentru ca tot a devenit un vis romanesc.
Raportul intre ce avem noi in buzunar si ce au vest europenii mai este dat si de averile stranse in cateva mii de conturi ale smecherilor din apropierea puterii, averi care nu ar fi fost posibile daca respectivii patroni ar fi trebuit sa dea salarii ca in vest. Dar tranzitia si mineriadele au permis unora sa faca averi pe seama unei indatorari continue a tarii, adica ce am platit din greu in anii 81-89 am cheltuit rapid dupa 1990.
Acolo unde firmele sunt conduse bine (si nu se jefuieste bugetul statului, din care oricum ce trebuie sa se faca este pe ultimul loc), patronii beneficiaza de o mana de lucru prost platita pe principiul: nu-ti place, vine altul in locul tau. Astfel, romanul care stie ca nu este platit la valoarea lui munceste putin si de obicei sunt 1-10 angajati in loc de unul.
Inflatia a fost un eveniment neobisnuit pana in 1989, desi crescusera si in perioada 1952-89 preturile. PIB-ul a devenit o obsesie precum cresterea nivelului d etrai de pana in 1989. Dar, daca preturile cresc in permanenta, nu creste si PIB-ul ? Daca leul s-a apreciat, asta nu inseamna ca ce s-a construit, exprimat in euro, a crescut ? Si iata cum creste PIB-ul, prin cresterea preturilor. S-a scumpit autobuzul in Bucuresti, au crescut sumele incasate, s-a prestat aceeasi activitate dar s-a incasat mai mult, deci a crescut PIB-ul. Uleiul comestibil, al carui pret s-a dublat a dus la calcule duble, care au dus iar la cresterea PIB-ului. Acum, odata cu cresterea dobanzilor ne asteptam sa scada PIB-ul.

Romeo
19th February 2008, 17:09
dimineata BNR anunta ca anul trecut romanii au trimis din strainatate circa 7,4 miliarde euro. Sa zicem ca 2 milioane de romani au trimis bani in tara, asta inseamna ca fiecare a trimis in medie 3700 euro pe an, sau 350 euro lunar. Nu vi se pare mult ? In primul rand cred ca surte de mii de romani nu au trimis nimic, cei care traiesc din cersit sau furat, asta ar insemna ca alte sute de mii sa fi trimis dublu, dar sa trimiti 500 euro pe luna cred ca este mult. Daca omul castiga 100 euro sau peste (asta inseamna meserie bine cunoscuta), cu 500 euro aici traiesti boiereste, iar acolo cu 500 abia traiesti. Este vorba de o suma lunara, nu zic ca nu ai ce face cu 500, dar cu 12x500 intr-un an esti boier. Asadar, cred ca BNR a adunat si alte sume in totalul lor, sau au interesul de a "vinde" o informatie falsa.

YoYoyOi
19th February 2008, 18:54
dar cine a zis ca-s doar 2 milioane de romani afara? :o:

Sorin Blaj
19th February 2008, 20:42
Este cifra data de un studiu facut de Fundatia Soros. La ea cred ca se refera Romeo.

Elphax
19th February 2008, 21:04
anul trecut am adus (da, adus, nu trimis) de afara 7.000 de euro - oare sunt calculati si astia?

Romeo
20th February 2008, 08:29
anul trecut am adus (da, adus, nu trimis) de afara 7.000 de euro - oare sunt calculati si astia?

daca i-ai trecut prin banca, da. Daca i-ai adus si nu i-ai declarat, logic nu au cum sa stie, decat statistic; intra n romani in tara, estimam ca fiecare aduce tz euro, deci totalul ar fi de...

Elphax
20th February 2008, 09:43
cred ca nu se pune, ca in banca au fost pusi in Romania ca sa ii folosesc acolo, si nu i-am folosit pe toti - deci nu ...

Benny
21st February 2008, 16:46
Ii vei declara in declaratia anuala de venit global. Deci da (chiar daca nu in momentul de fata).

Romeo
22nd February 2008, 08:52
Ii vei declara in declaratia anuala de venit global. Deci da (chiar daca nu in momentul de fata).

din cate stiu, la venitul global sunt declarate sumele castigate aici in tara, in mod legal (deci cu declaratii de venit). Ar fi o idiotenie sa se impoziteze sumele castigate in alte tari unde ne-a dus mizeria din tara asta si mai mult sumele se impoziteaza acolo unde sunt facute.

Hard
22nd February 2008, 08:59
3700 euro pe an trimisi in tara mi se pare ok.cred ca este un sondaj aproape de realitate.

El Ciu
25th February 2008, 11:06
Neoficial, ar fi aproape 10 milioane de romani afara.

jesus supremu
25th February 2008, 11:13
glumesti!:rolleyes:sunt vreo 3-4

GoPens
25th February 2008, 12:22
daca in tara in care i-a castigat a platit impozit, iar Romania are cu acea tara un accord de evitarea dublei impozitari, n-are de ce sa-i treaca in declaratia de venit.

Romeo
25th February 2008, 20:58
daca in tara in care i-a castigat a platit impozit, iar Romania are cu acea tara un accord de evitarea dublei impozitari, n-are de ce sa-i treaca in declaratia de venit.

uiti banii castigati la negru si care nu se impoziteaza nicaieri.

GoPens
25th February 2008, 23:24
oamenii destepti nu mentioneaza sume de provenienta cu legalitate indoielnica pe un forum public, nu-i asa?

Lordliv
25th February 2008, 23:29
oamenii destepti nu mentioneaza sume de provenienta cu legalitate indoielnica pe un forum public, nu-i asa?

probabil esti sub influenta terorii fiscului american ,sau german:rolleyes:

GoPens
25th February 2008, 23:33
fiecare face ce vrea, da io nu va trimit prajituri cu o pila inauntru la sing-sing.

Romeo
26th February 2008, 13:27
oamenii destepti nu mentioneaza sume de provenienta cu legalitate indoielnica pe un forum public, nu-i asa?

stai linistit, oricum scrii sub un pseudonim si chiar daca ai spune cat castigi la negru ar trebui ca cineva sa sesizeze garda financiara ca sa te cerceteze, apoi ar trebui sa probeze ce sume ai obtinut, de unde. Iti dai seama ca toti zugravii, faiantarii nu-si declara sumele, apoi doctorii, asistentele, profesorii nu-si declara spaga, etc.

GoPens
26th February 2008, 14:17
serviciul secret german a platit recent unui chibitz 5 millioane de euro pt. un DVD cu date bancare din Lichtenstein, furate din banca. deci daca serviciul secret al unui stat din EU ofera bani pentru un bun ciordit, iti dai seama care-i toleranta pt. evaziune fiscala.
dar io altceva am zis: ca nu-i idee buna sa declari in mod public anumite lucruri, chiar bagatele. fiecare hataraste singur daca riscul i se merita sau nu.

Lordliv
26th February 2008, 14:49
serviciul secret german a platit recent unui chibitz 5 millioane de euro pt. un DVD cu date bancare din Lichtenstein, furate din banca. deci daca serviciul secret al unui stat din EU ofera bani pentru un bun ciordit, iti dai seama care-i toleranta pt. evaziune fiscala.
dar io altceva am zis: ca nu-i idee buna sa declari in mod public anumite lucruri, chiar bagatele. fiecare hataraste singur daca riscul i se merita sau nu.

tu esti pus de niste baieti cu ochi colorati ca sa " ameninti " pe forumisti ca ar fi mai bine sa si tina gura?
si nu vorbesc doar de acest thread...

Benny
26th February 2008, 14:51
tu esti pus de niste baieti cu ochi colorati ca sa " ameninti " pe forumisti ca ar fi mai bine sa si tina gura?
Nu sa-si tina gura. Ci sa-si plateasca impozitele.

Lordliv
26th February 2008, 15:13
Nu sa-si tina gura. Ci sa-si plateasca impozitele.


eu m am referit in general!

a propos de impozite! cand domnul deputat berceanu din partea pd-l-ului o sa si plateasca impozitele datorate statului pe cele 3 firme ale sale ( excelent articolul aparut intr un ziar craiovean ) atunci ar trebui sa plateasca si ceilalti contribuabili!:yes:

GoPens
26th February 2008, 16:16
tu esti pus de niste baieti cu ochi colorati ca sa " ameninti " pe forumisti ca ar fi mai bine sa si tina gura?
si nu vorbesc doar de acest thread...
eu recomand.

Lordliv
26th February 2008, 17:19
eu recomand.

problema care este (:D),este ca eu nu accept recomandari de la necunoscuti!

Romeo
27th February 2008, 20:09
serviciul secret german a platit recent unui chibitz 5 millioane de euro pt. un DVD cu date bancare din Lichtenstein, furate din banca. deci daca serviciul secret al unui stat din EU ofera bani pentru un bun ciordit, iti dai seama care-i toleranta pt. evaziune fiscala.
dar io altceva am zis: ca nu-i idee buna sa declari in mod public anumite lucruri, chiar bagatele. fiecare hataraste singur daca riscul i se merita sau nu.

daca ar fi sa ma stabilesc in alta tara cu siguranta nu m-as duce in Germania. Mi-e suficient ca in 2006 au vandut bilete cu nume pe ele pentru WM. Nu vreau sa traiesc intr-un stat politienesc.

GoPens
29th February 2008, 00:10
tu crezi ca in alta parte evaziunea fiscala nu-i una din cele mai urmarite crime?

Benny
29th February 2008, 15:53
daca ar fi sa ma stabilesc in alta tara cu siguranta nu m-as duce in Germania. Atunci iti recomand SUA.

Lordliv
29th February 2008, 21:05
Atunci iti recomand SUA.

o tara cu peste 2,3 milioane de puscariasi?!:groggy:

Benny
29th February 2008, 21:55
Marea Britanie?

Lordliv
29th February 2008, 22:05
cu big brother peste tot?!:groggy:

Balaci
29th February 2008, 23:30
Franta, da acolo te mananca sindicatele de viu:headbang:

Romeo
1st March 2008, 08:34
tu crezi ca in alta parte evaziunea fiscala nu-i una din cele mai urmarite crime?

uite ca in Romania nu e :lol: Spania si Italia au primit sute de mii de romani fara sa ii doara prea mult daca fac evaziune fiscala, asta in conditiile in care Italia are cel mai instabil regim guvernamental din Europa, foarte rar un guvern fiind la putere intreg mandatul. Am trecut prin Germania de cateva ori, este o tara curata si ingrijita, dar ii lipseste farmecul. Poate ar trebui sa ne schimbam de cateva ori in viata tara de domiciliu, nu ne-am plictisi asteptand ca primaria sa catadicseasca sa repare drumurile.

Romeo
20th March 2008, 10:37
Abureala in cazul Teo Peter
din nou a revenit in actualitate cazul Teo Peter, fiul sau aratandu-se nemultumit de suma de bani acordata de SUA (circa 16.000 USD), asta in timp ce acum 3 ani cheltuielile de inmormantare ajungeau la 300-400 euro. Achitarea lui Van Goethem este aruncata in circul propagandistic de la noi, adica distragerea atentiei de la adevar. Cum vedem in filme, acolo decizia nu o ia un judecator cu sarcini d epartid, eventual, ca la noi, ci juratii. S-a spus atunci ca soferului de taxi i s-a propus de catre statul SUA sa mearga la proces si sa depuna marturie, statul american platindu-i deplasarea si o diurna consistenta. Stupoare, insa, taximetristul nu se duce si este logic in acest caz ca avocatul apararii si-a aparat clientul spunand: atat timp cat nimeni nu emite o marturie, nu puteti demonstra ca clientul meu a fost acolo.
Nemultumirile fiului lui Teo SE POT BAZA pe o alta logica: nu ne intereseseaza suma acordata, ridiculizata, desi majoritatea romanilor nu castiga acesti bani intr-un an de munca ci se fac presiuni asupra statului american sa acorde ceva probabil mafiei romane, sau: nu familia este indreptatita sa primeasca despagubiri, ci oricat ar acorda statul american, noi tot vom fi nemultumiti, desi banuiesc ca soferului de taxi i s-a sugerat sa nu cumva sa faca prostia sa se duca sa depuna marturie.

Romeo
20th March 2008, 10:41
Cheltuieli de iarna
cum pretul gazelor naturale este marit in permanenta (si odata cu acesta creste si incasarile statului prin TVA = una e sa calculezi 19 % la 1 leu, alta la 2 lei), este interesant sa vedem cat cheltuie altii pentru incalzire. Realitatea TV a gasit cateva cifre, dar omite (minte de jurnalist) sa mentioneze ca in lumea civilizata sunt si tari calde pe vremea iernii (Israel, Portugalia), unde zapada este la fel de rara ca 40 grade vara la noi. Asadar nu cu acestia trebuie noi s ane comparam ci cu tari de gen Polonia, Ucraina, Elvetia, Austria, Ungaria, Bulgaria. Asa ca sa nu amestecam mere cu curmale ca nu cresc in acelasi loc.

rob_din
20th March 2008, 12:11
Abureala in cazul Teo Peter
din nou a revenit in actualitate cazul Teo Peter, fiul sau aratandu-se nemultumit de suma de bani acordata de SUA (circa 16.000 USD), asta in timp ce acum 3 ani cheltuielile de inmormantare ajungeau la 300-400 euro. Achitarea lui Van Goethem este aruncata in circul propagandistic de la noi, adica distragerea atentiei de la adevar. Cum vedem in filme, acolo decizia nu o ia un judecator cu sarcini d epartid, eventual, ca la noi, ci juratii. S-a spus atunci ca soferului de taxi i s-a propus de catre statul SUA sa mearga la proces si sa depuna marturie, statul american platindu-i deplasarea si o diurna consistenta. Stupoare, insa, taximetristul nu se duce si este logic in acest caz ca avocatul apararii si-a aparat clientul spunand: atat timp cat nimeni nu emite o marturie, nu puteti demonstra ca clientul meu a fost acolo.
Nemultumirile fiului lui Teo SE POT BAZA pe o alta logica: nu ne intereseseaza suma acordata, ridiculizata, desi majoritatea romanilor nu castiga acesti bani intr-un an de munca ci se fac presiuni asupra statului american sa acorde ceva probabil mafiei romane, sau: nu familia este indreptatita sa primeasca despagubiri, ci oricat ar acorda statul american, noi tot vom fi nemultumiti, desi banuiesc ca soferului de taxi i s-a sugerat sa nu cumva sa faca prostia sa se duca sa depuna marturie.


E clar: traiesti pe alta Planeta.

Respectivul criminal nu a fost judecat de o instanta civila ca acelea pe care le vezi tu in filme, ci de o curte militara adica de prietenii lui.
In plus putea sa se duca si Papa de mana cu Basescu decizia tot asta era. Acum 10 ani doi piloti americani de la o baza NATO din Italia faceau curse cu avioanele militare, in timpul unei curse unul a taiat cablurile unei telcabine si au murit 20 de oameni. Cei doi au fost achitati tot de o curte militara pe motiv ca hartile nu erau exacte (suna cunoscut, nu?). Familiilor victimelor li s-a oferit in compenstatie 60000USD. Pana la urma guvernul italian a hotarat el sa despagubeasca fiecare familie cu 2 milioane de dolari, 75% din suma fiind suportata de NATO.
Si sunt numeroase astefel de exemple

Concluzia: militarii americanii au voie sa omoare pe cine vor

Romeo
20th March 2008, 15:08
Respectivul criminal nu a fost judecat de o instanta civila ca acelea pe care le vezi tu in filme, ci de o curte militara adica de prietenii lui.
In plus putea sa se duca si Papa de mana cu Basescu decizia tot asta era. Cei doi au fost achitati tot de o curte militara pe motiv ca hartile nu erau exacte (suna cunoscut, nu?).

si tu vrei justitie in modul in care o face presa noastra, aia nu e valabila nici la noi, dar la ei ? De unde putea sa stie justitia lui van Goethem ca el l-a omorat pe muzicianul nostru, daca nimeni nu a vrut sa depuna marturie ? Vrei sa creada TV-urile noastre ? Doamne fereste. Si in justitia noastra ai nevoie de martori, ce sa mai zic de acest caz ? Daca un martor care este asigurat ca nu va cheltui in plus (ce conteaza cateva sute de dolari bilete de avion si diurna pe vreo 2 zile) nu a vrut sa se duca (as chiuli oricand 5 zile de la servici daca as putea vedea pe gratis USA), pe cine sa asculte, daca increderea noastra in institutiile (noastre) este 0 ? Si in acest caz a fost simplu, Teo nu era in masina aia, asta i-a trecut avocatului prin cap si a reusit.
De hartiile alea de care zici, de unde stii ca nu a fost tot o gaselnita inteligenta a unui avocat ? Dar vezi cati ministri de la noi au ajuns in inchisoare (Chiuariu chiar remarca asta) si poti face comparatie cu justitia americana! Adevarul e ca ne-a durut in cot sa demostram ca ala e vinovat, noi vrem doar bani (multi), nu ajung 16.000 USD.

rob_din
20th March 2008, 16:14
si tu vrei justitie in modul in care o face presa noastra, aia nu e valabila nici la noi, dar la ei ? De unde putea sa stie justitia lui van Goethem ca el l-a omorat pe muzicianul nostru, daca nimeni nu a vrut sa depuna marturie ? Vrei sa creada TV-urile noastre ? Doamne fereste. Si in justitia noastra ai nevoie de martori, ce sa mai zic de acest caz ? Daca un martor care este asigurat ca nu va cheltui in plus (ce conteaza cateva sute de dolari bilete de avion si diurna pe vreo 2 zile) nu a vrut sa se duca (as chiuli oricand 5 zile de la servici daca as putea vedea pe gratis USA), pe cine sa asculte, daca increderea noastra in institutiile (noastre) este 0 ? Si in acest caz a fost simplu, Teo nu era in masina aia, asta i-a trecut avocatului prin cap si a reusit.
De hartiile alea de care zici, de unde stii ca nu a fost tot o gaselnita inteligenta a unui avocat ? Dar vezi cati ministri de la noi au ajuns in inchisoare (Chiuariu chiar remarca asta) si poti face comparatie cu justitia americana! Adevarul e ca ne-a durut in cot sa demostram ca ala e vinovat, noi vrem doar bani (multi), nu ajung 16.000 USD.



Dar nu inteleg ce legatura au merele cu perele. Ce legatura are calitatea justititi din Romania cu respectivul caz?

Romeo
20th March 2008, 21:31
Respectivul criminal nu a fost judecat de o instanta civila ca acelea pe care le vezi tu in filme, ci de o curte militara adica de prietenii lui.


in Romania se doreste discreditarea justitiei pentru ca ea sa nu actioneze impotriva mafiotilor de la conducere.
Daca in curtea militara ar fi prietenii lui, atunci de ce dracu mai judeca aia ? Eu ti-am explicat ca fara martori nu mi se pare normal sa condamni un om, iar in acest caz s-a facut tarantela la TV, dar soferul nu a ajuns in SUA. Prezentarea cazului probabil ca are aceeasi miza: o despagubire care sa o primeasca mafiotii nostri, nu familia care spune ca nu are nevoie de banii aceia.
oricum, a fost un accident si ai vazut ca la noi mafiotii au scapat din astfel de cazuri

rob_din
21st March 2008, 10:12
in Romania se doreste discreditarea justitiei pentru ca ea sa nu actioneze impotriva mafiotilor de la conducere.
Daca in curtea militara ar fi prietenii lui, atunci de ce dracu mai judeca aia ? Eu ti-am explicat ca fara martori nu mi se pare normal sa condamni un om, iar in acest caz s-a facut tarantela la TV, dar soferul nu a ajuns in SUA. Prezentarea cazului probabil ca are aceeasi miza: o despagubire care sa o primeasca mafiotii nostri, nu familia care spune ca nu are nevoie de banii aceia.
oricum, a fost un accident si ai vazut ca la noi mafiotii au scapat din astfel de cazuri

Pai nu judeca nimic, ce nu intelegi?

Romeo
22nd March 2008, 08:22
Pai nu judeca nimic, ce nu intelegi?

as vrea sa cred ca justitia americana nu este o telenovela, ca la noi. Daca cineva trebuie sa primeasca despagubiri, aceea este familia lui Peter, nu ministerul de apararii sau statul de mafioti. 16.000 USD sunt suficienti, sau vom ajunge sa-i rugam pe soldatii americani sa omoare romani ca sa obtinem despagubiri ?

Romeo
23rd March 2008, 08:22
cica s-au arestat la granita niste nemti veniti sa protesteze impotriva celor de la NATO. Conform drepturilor omului, oricine are dreptul la protest, e drept ca nimeni nu-i baga in seama pe cei care protesteaza. Deci cum au fost respinsi niste cetateni europeni care nu au facut nimic ? Suntem iar pe vremea lui Ceausescu cand era interzis sa ai masina de scris ca autoritatilor le era frica sa nu scrii adevarul despre ele ?
Iata pe ce aiureli se duce bugetul statului: pregatirea summitului, arestarea cetatenilor europeni fara ca acestia sa provoace ceva, ridicarea prostituatelor - si aici atat timp cat nu ai prins-o "cu flagrantul in flagranta" nu vad motivul pentru care te iei de niste biete fete.

rob_din
23rd March 2008, 13:46
cica s-au arestat la granita niste nemti veniti sa protesteze impotriva celor de la NATO. Conform drepturilor omului, oricine are dreptul la protest, e drept ca nimeni nu-i baga in seama pe cei care protesteaza. Deci cum au fost respinsi niste cetateni europeni care nu au facut nimic ? Suntem iar pe vremea lui Ceausescu cand era interzis sa ai masina de scris ca autoritatilor le era frica sa nu scrii adevarul despre ele ?
Iata pe ce aiureli se duce bugetul statului: pregatirea summitului, arestarea cetatenilor europeni fara ca acestia sa provoace ceva, ridicarea prostituatelor - si aici atat timp cat nu ai prins-o "cu flagrantul in flagranta" nu vad motivul pentru care te iei de niste biete fete.

Iti dau dreptate cu o singura precizare: arestari de genul acesta se fac peste tot in lume, nu numai la noi. Vorba aia: cand vine Bush ce mai conteaza drepturile omului?

Romeo
24th March 2008, 09:06
Iti dau dreptate cu o singura precizare: arestari de genul acesta se fac peste tot in lume, nu numai la noi. Vorba aia: cand vine Bush ce mai conteaza drepturile omului?

este la fel de posibil ca stirea sa fi fost inventata pentru ca sunt multe babe proaste care se minuneaza cat de vigilente sunt "organele" noastre, dar ce facem cu drepturile omului ? Daca unui Garcea nu-i place de noi, ne poate aresta de capul lui ? Cine ne plateste avocatul daca avem nevoie ? Pe vremea summitului probabil in Bucuresti nici masini nu vor avea voie sa circule, de asta s-a devalorizat leul fata de euro, ca trebuie sa dam prime grase jandarmilor si politiei, fara sa avem nevoie de acest summit.

Romeo
1st May 2008, 11:12
unul din subiectele posturilor TV este aspectul tarii dupa petreceri. Se ia in discutie neexistenta cosurilor de gunoi sau aruncarea gunoiului pe langa acestea. E drept ca nu toti suntem excesiv de civilizati, cred ca oricine a aruncat un gunoi pe jos, ori enervat ca cosul de gunoi nu este langa el, ori pur si simplu din cauza starii de spirit in care se afla. Dar decat sa ne criticam unii pe altii, nu ar fi mai simplu ca administratorii respectivelor localitati sa asigure curatenia periodica ? Am circulat candva cu un tren de la Viena la Budapesta. La Viena era excesiv de curat, la Budapesta, dupa 3 ore de drum, era ca dupa petrecere. Deci se poate si pe la altii. Ce ar fi trebuit sa faca MAV-ul ? Simplu, sa curete, pentru ca curatenia intra in pretul serviciilor. Dar la noi curatenia trebuie si ea facuta pe jumatate, ca si de altfel orice se face de catre autoritati, pentru ca apoi sa se dea vina pe altii.

Romeo
11th June 2008, 20:50
subiect de criticat dupa alegeri pentru cateva personaje televizate: cati romani sunt plecati din tara. Dupa chiulul d ela vot al majoritatii po****tiei din Bucuresti, Timisoara, Ploiesti, Iasi, au fost comentatori care au inceput sa vehiculeze cifra de 3 milioane de romani plecati din tara, asta dupa ce ne obisnuisem cu 2 milioane. Daca 2 este aproape de 3, 2 milioane nu este atat de aproape de 3 milioane, pentru cei care au facut matematica la scoala si nu prostirea ascultatorilor naivi. Fireste, politicienii nu vor recunoaste cu usurinta ca po****tia nu mai vrea sa-i voteze si vor gasi tot felul de scuze, dar adevarul ca ei nu mai au credibilitate in ochii nostri. Daca la actualele alegeri s-a anuntat o prezenta de 50 %, acest procent s-a obtinut pe baza adevaratelor uninominale din localitatile mici. Ce va fi in noiembrie la parlamentare ? Vor mai justifica acele alegeri democratia daca vom avea un absenteism si mai mare ? Primarii sunt mai apropiati de cetateni, mai ales in localitatile mici, dar ne-am convins ca parlamentarii sunt in primul rand interesati de veniturile familiilor lor si pe locul 10 de binele po****tiei. Asadar interesul pentru parlamentare, chiar uninominale, ar trebui s ascada si mai mult.
S-au raportat peste 18 milioane cetateni cu drept de vot. Din acestia 4,7 M ar fi salariati, 6 milioane pensionari si asistati social, soneri, probabil 0,3 M studenti si scolari majori. Ar mai rezulta 7 milioane de romani care nu-s salariati, nici asistati social, nici studenti. Stie cineva cati din acestia sunt in tara, ce fac sau poate au murit ? Oare nu i se pare nimanui anormal ca cifra de salariati este sensibil mai mica decat cei care nu intra in nicio categorie profesionala, sau suntem interesati sa raportam o cifra foarte mica de someri ?