PDA

View Full Version : Retrageri 2008



ducus
3rd February 2008, 11:55
In acest an urmatorii jucatori vor implini 36 de ani: Luis Figo, Pavel Nedved, Rivaldo, iar Dietmar Hamann va implini 35 de ani, la fel ca Christian Vieri. Oare se vor retrage ei? Cafu va implini si el 38 de ani, iar Serginho 37 de ani, la fel ca Henrik Larsson. De asemenea Roberto Carlos va implini 35 de ani.
Fernando Couto (Parma) va implini in august 39 de ani!:shocked: Cum trece timpul...
Iata ca usor-usor se retrag marile legende ale fotbalului mondial, cei care ne-au incantat de mai bine de un deceniu la turnee finale mondiale si europene, dar si in Champions League sau cupa UEFA! Cu siguranta lumea sportului-rege va fi altfel fara ei. :(

Andrei_23
3rd February 2008, 20:04
roberto carlos sunt sigur ca mai joaca 2-3 ani :ok:

rivaldo e fost un jucator fantastic la vremea lui , si acum , este om de baza la greci

Mario Di Lazi
4th February 2008, 07:50
Maldini cred că este singura certitudine ...
am înțeles că și idolul meu BALLOTTA se gândește la o retragere :D

ducus
5th February 2008, 19:01
Romario și-a anunțat retragerea din fotbal:(

Fostul star al fotbalului brazilian, Romario, și-a anunțat retragerea din fotbal, atât ca jucător cât și ca antrenor, conform site-ului soccernet.espn.go.com.

Câștigător al Campionatului Mondial din 1994, cu naționala Braziliei, Romario își mai anunțase anterior retragerea din cariera de fotbalist profesionist, dar de data aceasta a declarat că pune punct și carierei de antrenor, de la sfârșitul lunii martie.

"După data de 30 martie, mă voi opri. Nu o să continuu nici ca antrenor", a afirmat Romario. În vârstă de 42 de ani, Romario a anunțat că va sprijini eforturile Federației Braziliene de Fotbal, care încearcă obținerea organizării C.M. din 2014.

În acest moment, Romario este suspendat de către Curtea Supremă de Justiție din Sport a Braziliei (STJD), pentru o perioadă de 120 de zile, după ce a fost descoperit dopat la un meci. Cele 120 de zile de penalizare au început la 18 decembrie 2007, data la care STJD a anunțat, oficial, decizia. Romario a fost penalizat din cauza unei substanțe conținute de un medicament folosit de atacant pentru stoparea căderii părului. În ciuda apelului, care a avut loc la sfârșitul lui ianuarie, STJD a menținut decizia anterioară de suspendare a lui Romario.

Din decembrie 2007, brazilianul a fost antrenorul echipei Vasco da Gama, echipa pentru care a evoluat în ultima parte a carierei.
http://realitatea.net/142246_Romario-si-a-anuntat-retragerea-din-fotbal-Fotbal-international.html
Asadar, o mare pierdere pentru fotbalul mondial :( A apis si ultima stea a CM 1994, marele Romario! Este surprinzatoare insa decizia sa de a renunta si la antrenorat, chiar nu ma asteptam. :no:

Mario Di Lazi
6th February 2008, 08:14
este și timpul pentru Romario ... nu știu dacă mai știe fotbal pentru că nu l-am mai văzut de mult timp, dar are o vârstă cam înaintată ...

ducus
8th February 2008, 21:33
Cred ca acesta va fi ultimul sezon si pentru Sergej Barbarez (Leverkusen) care va implini 37 de ani in septembrie, la fel ca Niko Kovac (Red Bull Salzburg).

Mario Di Lazi
9th February 2008, 21:13
am rămas surprins când am auzit că Hidetoși Nakata s-a retras acum 2 ani ... după CM din Germania ...
era un jucător foarte bun ... păcat că s-a lăsat la doar 29 de ani ...

Andrei_23
17th February 2008, 20:27
Astazi am vazut reluarea meciului Benfica - Nurnberg ; si l-am vazut pe Rui Costa - din cate stiu eu si el se retrage la finalul sezonului

Bogdy LFC
8th March 2008, 12:56
Jay Jay Okocha se va retrage si el la sfarsitul acestui sezon! Parerea mea ca a fost/este cel mai bun jucator nigerian al tuturor timpurilor :ok:

Sir. Eko
25th April 2008, 11:29
Henrik Larsson mai poate juca 100 de ani la cel mai inalt nivel...e fenomenal :yeah::yeah::yeah:

ducus
28th April 2008, 20:20
Edgar Davids tocmai a implinit 35 de ani, oare se va retrage la sfarsitul sezonului? Nuno Valente face si el 34 de ani, iar Pauleta implineste astazi 35 de ani. Diego Simeone implineste astazi 38 de ani, iar Walter Zenga 48 de ani.

Lordul
28th April 2008, 20:23
Rui Costa se va retrage cu certitudine .
Romario si-a anuntat retragerea.
Paulo Maldini a spus ca va continua inca 1 an !

Bogdy LFC
12th May 2008, 18:11
In acest weekend s-a consumat si ultimul meci al lui Rui Costa

http://www.uefa.com/multimediafiles/photo/footballeurope/footballeurope/69/44/53/694453_biglandscape.jpg

:(

Bogdy LFC
16th May 2008, 17:20
Euro 2008 va insemna probabil sfarsitul carierei pentru o seama de jucatori trecuti bine de 30 de ani. Avem pentru voi o lista cu TOP 5 jucatori, pentru care mai-mai ca pariem ca isi vor pune ghetele in cui dupa ce se fluiera final de joc in Austria si Elvetia.

Sa fim pregatiti asadar sa spunem un posibil “La revedere” cu lacrimi in ochi catre:

5. Lilian Thuram (Franta)- Thuram are acum 36 de ani si deja si-a mai facut o data retragerea. Cand insa Raymond Domenech l-a convins sa isi lege din nou ghetele pentru World Cup 2006, probabil ca nu si-a dat seama ca le va purta si la Euro 2008! Thuram nu mai are ce sa demonstreze la acest turneu final, avand deja in palamresul lui medaliile de aur de la World Cup 1998 si Euro 2000. Cu siguranta insa ca nu ii strica sa mai joace un pic la un nou turneu international.

4. Hakan Sukur (Turcia)- este mandrul posesor al titlului de cel mai rapid gol inscris in istoria Cupei Mondiale (seconda 11 in meciul contra Coreei de Sud in World Cup 2002); Sukur are acum 36 ani si este cunoscut la el acasa cu titulatura de REGELE, caci inca mai inscrie cu tupeu goluri pentru echipa sa, Galatasay (desi se pare ca o va parasi la sfarsitul acestui sezon), iar pentru nationala Turciei inscrie goluri inca din 1992. Nu a anuntat oficial nici un plan de retragere, dar la 36 de ani ne putem astepta si la asa ceva oricand.

3. Edwin van der Sar (Olanda) - actualmente accidentat, portarul de 37 ani a fost in forma maxima in apararea lui Manchester in acest sezon. Van der Sar si-a anuntat deja retragerea de la nationala Portocalei Mecanice dupa Euro 2008, asa ca acest turneu va fi ultima lui ocazie de a mai arata ceva pe plan international.

2. Nuno Gomes (Portugalia) – cel ce l-a inlocuit pe Pauleta pe postul de atacant are numai 31 ani- am crede ca e cam devreme pentru el sa se retraga. Mai ales ca Portugalia tine cu dintii de atacantii sai, spre deosebire de alte nationale, asa ca sa nu fim surpinsi daca in 2010 il vom revedea pe Gomes la 33 de ani jucand la Cupa Mondiala.

1. Fabio Cannavaro (Italia) - capitanul Italiei are 34 ani si deja detine o medalie de camion mondial cu echipa sa; dupa incredibila sa performanta in difensiva in jocul contra Germaniei, recunoasterea lui pe plan international este asigurata. :
Cel ce il va innocui pe cannavaro in defensa Azzurilor va fi cu siguranta mai inalt (Cannavaro nu are decat 1.78 m inaltime), dar va avea o sarcina dificila de a se ridica la inaltimea asteptarilor create de actualul capitan.
0. L-am pastrat pentru final, pe Alessandro Del Piero, care in noiembrie va implini 34 de ani, rechemat de Roberto Donadoni. Del Piero c’è, Inzaghi no! - a fost surpriza lotului de 23 anuntat de antrenorul italian, lucru ce a facut ca toata presa din peninsula sa strige: “Come è possibile non convocare Filippo Inzaghi?” Del Piero joaca din 1993 la Juventus Torino si are in palmares printre altele 5 titluri de campion al Italiei, o Coppa Italia, a castigat o data UEFA Champions League, Supercupa Europei si Cupa Intercontinentala. A debutat la un turneu final chiar la EURO96, iar 4 ani mai tarziu, la EURO2000 a fost foarte aproape sa castige titlul, Italia pierzand in finala cu Franta (1-2)

Andrei_23
16th May 2008, 21:35
Cannavaro si Del Piero sunt legendari , fotbalisti fantastici. As vrea sa-l mai vad pe Cannavaro in Serie A !

Lordul
18th May 2008, 21:34
a jucat la Juventus.

apropo Bogdy tu ai vorbit despre retrageri din nationala si nu din fotbal...

ducus
19th May 2008, 17:15
Portarul Parmei Luca Bucci are 39 de ani, cred ca se va retrage in aceasta vara. Marco Delvecchio are si el 35 de ani, cred ca nu va mai continua cu Parma in serie B.

Lordul
19th May 2008, 17:16
Delvechio ar putea gasi o echipa in Serie A

ducus
20th May 2008, 08:55
Veteranul Cafu care va implini peste 1 luna 38 de ani s-a retras si el din activitate, sau cel putin asa ne spune wikipedia. Mare fotbalist, mare caracter, recordmanul selectiilor la nationala Braziliei, a participat la 4 turnee mondiale. Multumim Cafu! :)

ultra
20th May 2008, 11:49
Adevarat. Sper sa nu aud acum aberatii din presa cum ca ar veni antrenor in Romania, sau secund ca asa e presa de la noi.

Lordul
20th May 2008, 15:25
eu zic ca Marcos Evanghelista ,,Cafu" va mai juca un an in Brazilia tara sa natala

ducus
29th May 2008, 12:34
Abia astept sa se retraga Van der Sar! A stat mult prea mult in poarta Olandei, sa mai lase locul si altora! Sa vedem cum se va descurca Stekelenburg in preliminariile CM 2010 si la campionatul mondial! Acolo va fi adevarata proba de foc pentru olandezi, fiindca nu vor mai conta pe un portar cu atata experienta, plus ca nu mai au jucatorii de altadata!

Lordul
1st July 2008, 15:44
Van der Sar s-a retras numai din nationala nu si de la echipa de club...

Vieri a semnat cu Hull City nou promovata in Premier League

Thuram si-a anunat si el retragerea fiind diagnosticat cu o boala la inima ,cauza de care a murit fratele sau Antonio

ducus
1st July 2008, 20:09
Van der Sar s-a retras numai din nationala nu si de la echipa de club...

Vieri a semnat cu Hull City nou promovata in Premier League

Thuram si-a anunat si el retragerea fiind diagnosticat cu o boala la inima ,cauza de care a murit fratele sau Antonio
Cum sa-si anunte retragerea cand zilele trecute s-a anuntat ca a semnat un contract pe 1 an cu PSG?:confused:
Ramane de vazut daca veteranul Jens Lehmann se va retrage, oare cine va mai apara atunci poarta nationalei Germaniei in preliminariile CM 2010?

Lordul
2nd July 2008, 09:13
Cum sa-si anunte retragerea cand zilele trecute s-a anuntat ca a semnat un contract pe 1 an cu PSG?:confused:
Ramane de vazut daca veteranul Jens Lehmann se va retrage, oare cine va mai apara atunci poarta nationalei Germaniei in preliminariile CM 2010?

A zis ca semneaza cu PSG dar l-a vizita medicala i s-a descoperit aceea boala de inima si este nevoit sa puna ghetele in cui ...

poarta Germaniei la CM 2010 poate fi aparata de : Rene Adler , Mark Neuer , Timo Hildebrand , Thomas Enke...

Lehmann va implini 38 de ani in octombrie..

ducus
12th July 2008, 06:55
Christian Vieri implineste astazi 35 de ani, oare cand se va retrage? Va fi 2008/2009 ultimul sau sezon?

Roddicted
12th July 2008, 21:52
Cum de nu aduce nimeni vorba de david james?:))Parerea mea e ca el mai poate juca 2 ani la cel mai inalt nivel desi are 37 de ani

ducus
17th September 2008, 15:04
Hasselbaink se retrage

Atacantul olandez Jimmy Floyd Hasselbaink, în vîrstă de 36 de ani și-a anunțat retragerea din fotbal, fapt confirmat și de impresarul jucătorului.
Fostul jucător al lui Boavista, Leeds United, Chelsea sau Atletico Madrid a evoluat ultima dată pentru Cardiff City, echipă cu care a reușit să ajungă în finala Cupei Angliei, sezonul trecut.Hasselbaink a bifat și 23 de prezențe în tricoul ‘portocalei mecanice’, reușind să înscrie 9 goluri.
“A avut oferte de la echipe din Orientul Mijlociu, însa el a refuzat.Visul său este acum să devină antrenor.”, a declarat pentru BBC, agentul său, Humphrey Nijman.
http://www.ifotbal.ro/hasselbaink-se-retrage/
Hasselbaink a marcat 196 de goluri in intreaga cariera la echipele de club, cele mai multe goluri la Chelsea, pentru care a jucat 4 ani.

Andrei_23
17th September 2008, 19:30
Atacantul olandez Jimmy Floyd Hasselbaink

Olandez ? Eu eram convins ca-i englez :D

Atacant de mare valoare :ok:

ducus
18th September 2008, 19:57
Micoud si-a anuntat retragerea la 35 de ani!
La 35 de ani si fara perspectiva de a redeveni un fotbalist de baza, Johan Micoud a dezvaluit pe 18 septembrie intr-un interviu acordat L'Equipe, ca a decis sa renunte la activitatea sportiva.

"Cand am inceput activitatea sezonul trecut, eram 90% sigur ca acesta va fi ultimul an competitional din cariera mea. In iunie am simtit ca nu mai am niciun fel de motivatie. Astfel ca nu mai avea niciun sens sa continui, fiind momentul ideal sa ma opresc", a precizat mijlocasul francez.

Micoud a facut o scurta rememorare a celor mai frumoase momente petrecute in cariera sa de fotbalist profesionist: "Pentru mine, cea mai frumoasa amintire este atunci cand am izbutit sa inving cu echipa clubului Vallauris pe l'Etoile Filante in finala unui turneu de juniori. Cu singuranta asta inseamna bucuria fotbalului. De asemenea, imi amintesc cu placere si de castigarea titlului de campion cu Bordeaux in 1999".

Micoud si-a inceput cariera profesionista la Cannes si apoi a evoluat la cel mai inalt nivel la echipa Girondins Bordeaux (1996-2000). A urmat pentru Micoud o experienta in Serie A, la Parma (2000-2002), cu care a castigat Cupa Italiei in 2002. Apoi, timp de 4 ani s-a mutat la Werder Bremen, iar in 2006 a revenit la Bordeaux.

Micoud a acumulat si 17 slectii la reprezentativa Frantei pentru care a amarcat si un gol.
http://www.telesport.ro/stiri/micoud-si-a-anuntat-retragerea-la-35-de-ani_14413.html

ducus
21st September 2008, 18:24
Si internationalul bulgar Daniel Borimirov s-a retras in aceasta vara din activitate, el ramanand director executiv la Levski Sofia. Giannichedda implineste astazi 34 de ani, mai mult ca sigur acesta va fi ultimul lui sezon. Veteranul lui Lask Linz, care a reusit sa aduca victoria echipei in meciul de ieri contra lui Mattersburg, Michael Baur, are 39 de ani!
Veteranul lui Odense BK, Thomas Helveg are 37 de ani, cu siguranta se va retrage tot la echipa la care a debutat in fotbalul mare.

ducus
7th October 2008, 08:40
Sami Hyypia impineste astazi 35 de ani, oare va pune ghetele-n cui la sfarsitul sezonului? De asemeni portarul Milanului, Dida implineste 35 de ani, iar Gilbero Silva 32 de ani.

Marko
13th November 2008, 19:11
I miss the record-man, Cafu :(

Mario Di Lazi
21st November 2008, 08:36
Savo Miloșevic a anunțat că se retrage și de la campioana Rusiei, Rubin Kazan, și de la Naționala Serbiei (pt care a jucat un singur meci 6-1 cu Bulgaria și a înscris 2 goluri și a ratat și 2 penaltyuri) ...
Savo a strâns peste 100 de meciuri la echipele naționale ale Yugoslaviei și a Serbiei-Muntenegru, dar doar 1 singur meci pt Serbia ...

ducus
21st November 2008, 19:12
Savo Miloșevic a anunțat că se retrage și de la campioana Rusiei, Rubin Kazan, și de la Naționala Serbiei (pt care a jucat un singur meci 6-1 cu Bulgaria și a înscris 2 goluri și a ratat și 2 penaltyuri) ...
Savo a strâns peste 100 de meciuri la echipele naționale ale Yugoslaviei și a Serbiei-Muntenegru, dar doar 1 singur meci pt Serbia ...
Pacat :( Un mare jucator al fostei Iugoslavii, dar timpul trece si a venit si vremea lui. Are 35 de ani iar la echipa nationala a inscris 37 de goluri. Cele mai multe goluri le-a inscris la echipa cu care a debutat, Partizan (74) si tot acolo a bifat cele mai multe meciuri la o echipa (98). A jucat la 2 campionate mondiale ('98 si 2006) si la Euro 2000. Era unul din ultimii "supravietuitori" ai echipei Iugoslaviei, alaturi de Dejan Stankovic.

ducus
29th November 2008, 19:56
Se retrage Marcelo Salas :(

Chilianul Marcelo Salas își agață ghetele în cui. Anunțul a fost făcut de președintele echipei Universidad de Chile, la care evoluează celebrul atacant. Foto (1)
Vezi Galerie Articol
Marcelo Salas, atacantul care a făcut furori în Italia, când îmbrăca tricoul lui Lazio sau al lui Juventus, se retrage din fotbal.

Informația a fost dezvăluită de Federico Valdes, președintele actualei echipe a "Matadorului", Universidad de Chile.

"Am avut o discuție cu Salas și mi-a spus că a luat această decizie. Ultimul său meci va contra lui Cobreloa", a explicat Valdes, într-un interviu acordat unei televiziuni chiliene.

Salas a debutat în fotbalul mare chiar în tricoul lui Universidad, în 1994. S-a transferat la River Plate, apoi a luat drumul Europei, în Italia, unde a evoluat la Lazio și Juventus, echipe cu care a câștigat două titluri.

După experiența din Peninsulă, Salas s-a întors la River, apoi la Universidad. La 33 de ani, Salas rămâne în istoria fotbalului chilian drept cel mai bun marcator din istoria naționalei, cu 37 de reușite.
http://www.realitatea.net/se-retrage-marcelo-salas_402506.html
Adios, Salas, unul din cei mai buni jucatori sud-americani ai anilor '90, alaturi de Ivan Zamorano.

ducus
5th December 2008, 18:41
Fostul mijlocas al lui Tottenham, Darren Anderton (36 ani) si-a anuntat retragerea din activitate astazi.
Oare va fi si ultimul sezon al lui Sol Campbell?

Sir. Eko
20th January 2009, 19:12
am citit azi in ziar ca :`francezul Sagnol,31 de ani,nerefacut de pe urma unei operatii la tendonul lui Ahile,se va retrage din activitate` :( ....

Lordul_Reloaded
23rd January 2009, 19:58
ce ziar ? Sagnol mai poate juca ani buni

eu stiu că Marcos Evanghelista Cafu va mai juca un an in Liga a IV-a engleză