PDA

View Full Version : Extraordinar !!! Zidane ales cel mai bun jucator la CM'2006 !!!



delaparis
10th July 2006, 13:49
Zidane a fost ales jucatorul cel mai bun al turneului CM2006 ...:D

Jurnalistii acreditati au votat aseara pina la ora 23h59 ...

mircea4u2
10th July 2006, 13:58
e o jignire adusa fotbalului , o bataie de joc aceasta decizie! Nu poti sa-i dai Balonul de aur doar ca-l cheama Zidane.:no:

lolo_grupa_c
10th July 2006, 14:00
...se retrage,a inceput sa planga,etc etc...unde e fayr-play_ul??

miril
10th July 2006, 14:01
Jurnalistii sustin, prin acest vot, violenta pe terenul de fotbal. Cannavaro a fost jucatorul care a jucat foarte bine toate meciurile din faza finala a CM, contribuind decisiv la victoria Italiei. Rusinos!

Vlad
10th July 2006, 14:01
Ce ma bucur, era pacat ca acel gest sa-i stearga din merite.

lolo_grupa_c
10th July 2006, 14:02
ce merite???????ca e un jucator cunoscut??????.....

Vlad
10th July 2006, 14:04
ce merite???????ca e un jucator cunoscut??????.....

nu, ca e un jucator foarte bun
p.s. nu spun ca a fost corect ce a facut, ca n-a fost :no:

vinsanity
10th July 2006, 14:07
hmmm...a jucat excelent la CM, insa se poate trece asa usor peste gestul lui? mai ales ca NU este la prima iesire asa cum am mai spus (ceea ce arata ca nu este un jucator fair-play oricat ar parea de calm), e dificil de spus... eu mergeam pe Cannavaro:)

probabil s-a incercat sa se stearga ultima impresie lasata de Zidane, totusi un mare jucator.

lolo_grupa_c
10th July 2006, 14:09
tocami asta spuneam si eu...poate ar fi fost si altii.....inclin sa cred ca nu prea a fost corect...

Jerry20cm
10th July 2006, 14:10
Dak e sa fie adevarata stirea eu zic ca merita, pedeapsa pt. gestul facut si-a luat-o.
Bravo Zizu:ok:

Gabriel28
10th July 2006, 14:14
Doar ca i-a dat la ciobanul ala cu capul piept....unii dintre voi ati luat-o razna...in minutu 2 Canavaro l-a lesinat pe Henry l-a fel de intentionat, faza aia de ce nu o comentati ca a fost in acelasi meci??? Asta inseamna ca, Fabio Canavaro e un aparator de rahat numai ca a intrat ca idiotu cu umaru in pieptu lu Henry? Nu. La fel si Zidane, In meciurile din 8imi, Sferturi, Semifinala si ieri a fost fenomenal. Cine stie fotbal poate aprecia, cine nu....asta e. problema voastra.

Consider pe deplin meritat premiul castigat de zidane.

ps: daca vreti sa comentati premii da-te aiurea, comentati faptul ca Brazilia a luat premiu ptr fair play...ei care alaturi de italieni sunt printre cei mai mari faulteuri si "simulatori"...


e dificil de spus... eu mergeam pe Cannavaro:)

foarte interesant. zidane a dat un cap in piept si este dracu in persoana. canavaro a ologit pe cine a prins...si merita premii? LOL. ba baiatule...ia mai gandeste-te.

Datenshi
10th July 2006, 14:18
Jurnalistii sustin, prin acest vot, violenta pe terenul de fotbal. Cannavaro a fost jucatorul care a jucat foarte bine toate meciurile din faza finala a CM, contribuind decisiv la victoria Italiei. Rusinos!

Si Zidane a contribuit decisiv la victoriile Frantei. Asa cum Zidane a gresit si a facut un gest nesportiv aseara, si Cannavaro a fost depasit in repetate randuri de Henry, si chiar Malouda parca.. Surprinzator de usor as putea spune. Avand in vedere ca ei au fost principalii candidati, s-a ales sa se treaca peste gestul urat al lui Zidane si s-a judecat strict din punct de vedere fotbalistic.

vinsanity
10th July 2006, 14:21
foarte interesant. zidane a dat un cap in piept si este dracu in persoana. canavaro a ologit pe cine a prins...si merita premii? LOL. ba baiatule...ia mai gandeste-te.

tot nu ti-a trecut supararea vad:rolleyes: contacte ca intre Cannavaro si Henry se intampla in fiecare meci de n ori, get over it:D

lolo_grupa_c
10th July 2006, 14:23
imi pare rau ca argentina nu a ajuns mai departe...las fi vazut pe MESSI castigator....asta bazat numai pe calitate fotbalistica...

AxinTe
10th July 2006, 14:28
Si Zidane a contribuit decisiv la victoriile Frantei. Asa cum Zidane a gresit si a facut un gest nesportiv aseara, si Cannavaro a fost depasit in repetate randuri de Henry, si chiar Malouda parca.. Surprinzator de usor as putea spune. Avand in vedere ca ei au fost principalii candidati, s-a ales sa se treaca peste gestul urat al lui Zidane si s-a judecat strict din punct de vedere fotbalistic.

scuza-ma.. dar ce meci ai vazut tu ? de Henry am auzit de-abia in a doua repriza de prelungiri.. Zidane a jucat bine doar cu Brazilia atat.. cu spania a avut un sut pe poarta tot meciul(golul) iar cu portugalia a fost P R A F !.. aseara a jucat bine intr-adevar dar cannavaro a fost constant.. sa fii fundas si sa faci 15 faulturi in 7 meciuri demonstreaza ca e un fundas bun.

miril
10th July 2006, 14:41
Zidane a facu trei meciuri foarte bune, Cannavaro a jucat bine si foarte bine, in toate meciurile. Este adevarat ca aseara a jucat mai slab, comaprativ, dar nu a dat cu capul in adversari ci in...balon, iar faultul facut la Henry este de joc si daca ar conta acest criteriu, apoi Buffon ar fi trebui sa ia titlul.

khaos1ft
10th July 2006, 14:42
nu merita zidane sa fie desemnat cel mai bun!

delaparis
10th July 2006, 14:46
, iar faultul facut la Henry este de joc si daca ar conta acest criteriu, apoi Buffon ar fi trebui sa ia titlul.


Aici nu prea ai dreptate ...
Daca ai ocazia sa revezi imaginile vei observa ca Henry nu avea mingea iar Cannavaro l'a vazut ca alerga uitinduse inapoi si s-a oprit special in calea francezului pentru contact ca la rugby ...

Al Dracu
10th July 2006, 14:51
Zidane a fost intr-adevar cel mai bun jucator de la CM. Mi-a spus-o si prietenul meu care lucreaza intr-o fabrica de ciocolata! :D

http://www.thedivinesong.it/robe/marmota.gif

dede
10th July 2006, 14:51
printre cateva faze frumoase facute de Zidane, merge si un cap in piept :evil: eu as fi vrut sa iasa Cannavaro cel mai bun jucator, mi-a placut mai mult, dar din pacate nu suporterii il aleg pe cel mai bun jucator

cif2004
10th July 2006, 14:52
Bravo lui. A demonstrat k poate bate Brazilia de unul singur si e deajuns.

Sunchase
10th July 2006, 15:12
O palma impotriva fair-play-ului si a sportivitatii.

il cappo
10th July 2006, 15:18
strigator la cer ... :rosu: :rosu: :rosu: pt. ziaristii care l-au votat pe chelbosu' ala ... in conditiile in care Portugalia a fost cea mai atractiva echipa :o:

Datenshi
10th July 2006, 15:26
Alta echipa de simulanti si cotonogari.


scuza-ma.. dar ce meci ai vazut tu ? de Henry am auzit de-abia in a doua repriza de prelungiri.. Zidane a jucat bine doar cu Brazilia atat.. cu spania a avut un sut pe poarta tot meciul(golul) iar cu portugalia a fost P R A F !.. aseara a jucat bine intr-adevar dar cannavaro a fost constant.. sa fii fundas si sa faci 15 faulturi in 7 meciuri demonstreaza ca e un fundas bun.

Scuza-ma, dar poate erai la baie la patrunderile lui Henry. Sau la faza din tusa dreapta cand a intrat decisiv si Malouda a trecut elegant. Cannavaro a fost cel mai bun fundas al turneului pana aseara.

nubian
10th July 2006, 15:42
Jurnalistii sustin, prin acest vot, violenta pe terenul de fotbal. Cannavaro a fost jucatorul care a jucat foarte bine toate meciurile din faza finala a CM, contribuind decisiv la victoria Italiei. Rusinos!

Rusinos a fost cum si-a luat-o Cannavaro de la Malouda printre picioare..:happy :happy :happy
Zidane merita din plin premiul, macar atat daca i-au furat simulantii aia de italieni cupa..

lolo_grupa_c
10th July 2006, 15:52
...pana la urma degeaba mai comentam noi...premiul a fost dat....bun sau rau asa va ramane in istoria campionatelor mondiale,ca fiind cel mai bun jucator...
(nu aprob asta, dar inclin sa cred in subiectivism..)

alejandro
10th July 2006, 15:52
abureli...clar compesatie pt un final de cariera ratat:rosu:
cannavaro ar fi meritat acest trofeu!!!

lolo_grupa_c
10th July 2006, 16:09
asta era si parerea mea....dar acum ce mai conteaza??

pinki
10th July 2006, 16:12
da, s-au gandit sa-i spele onoarea asa pe final. cannavaro a fost mai bun si mai constant si in plus n-a bagat capu' in nimeni... eh, asta e, mare om, mare caracter, avem ce invata de la zizou. daca ma enerveaza babele in autobuz, o sa-mi aduc aminte de el...

Marquise MGP
10th July 2006, 16:24
Player Team MP MinP TC TS FC FS YC RC


CANNAVARO Fabio ITA 7 690 31 0 11 10 0 0
ZIDANE Zinedine FRA 6 558 4 28 12 15 3 1

asta in legatura cu faulturile facute de zidane si fabio

Sorin Blaj
10th July 2006, 16:27
Un singur cuvant: RUSINOS.

mircea4u2
10th July 2006, 17:33
se vede clar pe statistica lui marquise cine e mai bun!

Elphax
10th July 2006, 18:02
Zidane a jucat bine in toate meciurile, si, intr-adevar a facut un gest urat la final, dar cu nimic mai grav decat 'umarul' lui Canavarro la Henry.
Nu imi plac francezii, nu imi place Franta, dar cred ca Zidane merita premiul.

contur
10th July 2006, 20:43
Premiul e acordat cum nu se poate mai bine !
Pemiul a fost acordat jucatorului care a facut cel mai urat gest intr-un campionat mondial urat .
Oricat mi s-ar explica ca e o sarbatoare a fotbalului , globalizare bla bla bla
se vede clar ca milioanele de euro ce sunt in joc la cluburi au distrus fotbalul .
Comparati meciurile din cupa campionilor cu ce ati vazut la acest cm si va veti convinge ca jucatorii joaca doar la cluburi

the lion king
10th July 2006, 20:47
zidane a facut un gest de teroare...

the lion king
10th July 2006, 21:05
azzurrii au aterizat la roma ....1 milion de napoletani au iesit in strada sa sarbatoresca castigarea titlului mondial!!!!!!!!!!

realmadrid.com
10th July 2006, 21:17
e o jignire adusa fotbalului , o bataie de joc aceasta decizie! Nu poti sa-i dai Balonul de aur doar ca-l cheama Zidane.

nu pt ca il cheama Zidane, pt ca a fost cel mai bun jucator de la CM 2006, poti sa pricepi asta ?. Cel mai bun, mai bun peste Ronaldinho si decat echipa de fundasi a Italiei.

the lion king
10th July 2006, 21:19
da, mah, bine, gata , o sa se retraga si gata cu el...

inter
10th July 2006, 21:31
nu pt ca il cheama Zidane, pt ca a fost cel mai bun jucator de la CM 2006, poti sa pricepi asta ?. Cel mai bun, mai bun peste Ronaldinho si decat echipa de fundasi a Italiei.

comuleeeee.... aveam pretentii de la tine .... nu te credeam "ziarist" ... dar se pare ca ai mari lacune ... asta e ... mai ai timp sa iti remediezi ... marile lipsuri pe care le ai!:yeah:

starsteel
10th July 2006, 21:37
Daca nu ar fi meritat Zidane acest titlu atunci cine, oricum au fost putine lucruri de remarcat in mondialul asta.

Marquise MGP
10th July 2006, 21:41
unul din lucrurile de remarcat ar fi ca titlul de "cel mai mult jucator" a fost acordat drept consolare si nu ca recunostinta a meritelor :drak:

inter
10th July 2006, 21:43
prima de pensionare ... asta e .. sa fie sanatos ... si sa nu se mai dea victima ... ca e ....distrus!

Gabriel28
10th July 2006, 21:57
Cel mai bun fotbalist al Cupei Mondiale 2006 este un huligan

Vadime cand ai o publicatie fie ea si electronica teoria spune ca tu ca jurnalist trebuie sa fi cat mai obiectiv si neutru, iar tu tot ce faci de cativa ani de zile este sa iti bazezi editorialele pe preferintele tale personale. Noi nu intram pe Onlinesport ca sa citim ce parere ai tu despre X sau Y ci intram pe informatiile sportive (care de multe ori sunt stalcite...nu stiu cine sunt angajatii tai, dar cred ca multi care intra pe acest forum ar face fata cu brio in fata lor). Ca sa numai zic ca in al numii pe Zidane un Huligan, cand la acest mondial au fost alti jucatori care au avut intrari mult mai dure si josnice, ne pune pe noi "cititorii" fideli ai acestui cotidian sportiv electronic in pozitia de a ne intreba cat esti de pregatit ptr aceasta meserie. Intelegi? Ca poate nu intelegi, si trebuie sa ti se explice mai clar. Ultima ta propozitie din editorial spune totul despre pregatirea vis-a-vis de acest sport:

"Era mult mai bine daca Balonul de Aur ii era dat lui Ronaldinho. Zero goluri, dar macar fara capete in plex..."

Nu este absolut nici o diferenta intre tine, si cei care bat campii pe la GSP sau Pro Sport (ex. marele jurnalist Tolontan).

pana la urma urmei stii ce? mi se rupe mie daca tu crezi ca Zidane e un huligan, si pot sa cred despre tine ceva....dar asta nu inseamna ca trebuie si sa o spun public. si ca sa fim corecti huligani poate sunt 80% din echipa italiei....si nu acest om, uita-te pe net (ca banuiesc ca meciuri cu ei nu prea ai vazut...e evident, ca si restul de putzoi de pe forum care striga din inima "forza azzurii) videos cu ingerasii echipei italieni...si comportamentul lor de ***** de pe teren.

ps: in ce publicatii ai citit tu ba ca Zidane a fost facut praf? ..aoleu...

Cra10veanu
10th July 2006, 22:08
hagi2006 nu mai plange si trebuie sa privesti lucrurile in felul urmator :prostul care nu stie sa se controleze rezolva problemele prin violenta, si violenta in fotbal e prost vazuta, mai ales cand esti "cel mai bun jucator" (cel mai distrus jucator as spune). E o decizie de prost gust, deci ca sa fiti cei mai buni jucatori de la mondiale, tre sa bagati si o capatana in plex ca sa fiti alesi ;)
si vorbesti cam de sus, dupa varsta ta, te-as arunca si pe tine in oala cu putzoi (ardei iute pe la noi :D)

ny152
10th July 2006, 22:57
Zizu! Un fotbalist magistral care cand toata lumea avea deja laudele pregatite, ziarele scrisesera deja articole omagiatoare despre un zeu reinviat ca intr-un basm, a socat. In momentul ala pentru mine a devenit un erou. Pana in minutul 110 al finalei tineam cu Franta asa cum am tinut si cu Australia sau Ghana. Imi placea de Zidane cum joaca, modestia sa din joc si nu numai, imi placea ca jucator. In momentul in care comentatorul a inceput sa spuna ca si-a umbrit cariera, ca a distrus tot ce a cladit pana acum, am inceput sa-l privesc pe Zinedine Zidane ca pe un adevarat erou. Nu acel fel de erou pe care il astepta toti, un erou renascut dupa doua campionate ratate si dupa ce s-a retras, ca sa aduca titlul mondial unei echipe de veterani, ci acel erou care se dovedeste a fi om. El nu s-a luptat ca Armstrong cu cancerul pt a castiga de 7 ori Turul Frantei, el a crezut ca mai este in stare sa lupte si a luptat. S-a ridicat atunci cand toti credeam ca a murit, odata cu el si echipa frantei, cand toata lumea nu facea decat sa contorizeze minutele scurse la un campionat mondial fara ca Franta sa marcheze. A ajuns cu Franta in fianala si toata lumea era pregatita sa il aplaude ca pe eroul ce il asteptau la sfarsitul meciului, indiferent cine ar fi castigat. Aurora i-a crescut si mai mult odata cu acel magnific gol din primele minute ale meciului cand a sutat asa cum numai cineva care stie ca se termina si ca trebuie sa mai simta jocul prin vene cat mai poate. Ajunsi in prelungiri lumea se astepta ca el sa aduca titlul. Se asteptau sa dea un gol cu capul in ultimele minute. Orice alceva... Comentatorul: "Cum a putut face asa ceva cand stia ca il urmaresc in orice moment 23 de camere..." E demn de laudat pentru acest lucru. Nu s-a gandit ca va fi blamat, ca va pierde balonul de aur(pe care l-a castigat pe drept). Gesturile ca ale lui sunt de blamat, prea multe batai pe terenul de fotbal, prea multa violenta in jurul sportului rege. Al lui insa e de inteles desi nu stiu ce i-a spus Mazzerati dar majoritatea am fi cedat, si pentru asta l-am admirat: s-a dovedit ca are slabiciuni, ca este facut din defecte si ca doar dorinta noastra de a crede in basme l-a facut ceea ce nu poate fi nimeni.
Dupa acea lovitura a asteptat cartonasul rosu, si-a pus capul in pamant si a plecat trecand pe langa cupa. Imi doream din tot sufletul ca Franta sa castige si acea bara m-a durut la fel de mult ca si daca ar fi fost Romania in locul ei. Dar asa se termina povestile in viata reala. Eroii cad de pe cele mai inalte varfuri si asta ii face sa fie si mai puternici, ca au avut curajul sa se arunce.

Sami
10th July 2006, 22:59
Mi se pare o nebunie totala sa-l judecam pe Zidane doar prin prisma unui singur lucru. Sa nu uitam ca Zidane este unul dintre marele exemple de fair-play din fotbalul mondial. Veti spune.. pai cum sa fie daca i-o dat la ala un cap in plex?? Nu stiu ce i-a zis italianul, dar sunt convins ca sa zis ceva grav. Nu incerc sa-l scuz pe Zidane, dar cred ca ar trebui sa beneficieze de circumstante atenuante.

Vreau sa va spun ca in momentul in care se depunde efort fizic foarte mare, creierul nu se oxigeneaza foarte bine si nu da acelasi randament. De aceea de ex. mijlocasii la inchidere, cei care depun un efort enorm, sunt mai recalcitranti pe terenul de joc.
Zidane are o varsta, alegase 110 minute, jucase bine, daduse un gol, se gandea probabil la ce meci a reusit. Pe oricine l-ar fi enervat cand intr-un asemenea moment vine cineva si te jigneste cum nu se poate mai grav.
Inchipuiti-va ca vi s-ar fi spus.. nu stiu... o injuratura care o considerati cea mai jignitoare.. nu ati fi reactionat la fel?
Zidane a dovedit in atatia ani de fotbal ca este un exemplu de fairplay, nu am cum sa-l judec doar dupa ce a facut in aceasta finala si sa-l numesc huligan. Ar fi o nebunie...

inter
10th July 2006, 23:01
Zidane a dovedit in atatia ani de fotbal ca este un exemplu de fairplay, nu am cum sa-l judec doar dupa ce a facut in aceasta finala si sa-l numesc huligan. Ar fi o nebunie...


:happy :happy :happy tu chiar vorbesti serios? :D:D

pinki
10th July 2006, 23:17
haha, ny152 si sami, mai mai ca mi-au dat lacrimile citind posturile voastre... :o: cata naivitate :mda: iar ny152, ai facut un basm perfect. problema insa este ca fotbalul e fotbal si basmele si povestile si zanele sunt departe rau de tot de teren. so wake up and get a grip, life's hard ;)

afonlafotbal
10th July 2006, 23:19
Mie mi se pare o nebunie totala ceea ce postati voii aici, un badaran ca Zidane, Materazzi, Rooney si altii au ajuns sa fie eroi? Cred ca voi aveti frustrari mari in viata. Luati o pauza si aduceti-va aminte de Ronaldinho care joaca cu zambetul pe buze (sau o fi din cauza dintilor?)

oare si atunci cand scri f mult creierul nu se mai oxigeneaza?

contur
10th July 2006, 23:52
Stupefiant ! Nu inteleg cum puteti sa-l laudati atat pe "zizou" ?
Oricat de tare ar fi fost provocat si indiferent ca a avut o cariera stralucitoare
un lucru e clar NU AVEA VOIE SA LOVEASCA !
De aia merg lucrurile ca naiba in tara asta pentru ca in justitia noastra nu se-ntelege ca nu se judeca omul ,istoricul ,cariera, banii ci FAPTA !!!
Fapta e clara -Zidane a facut un gest de golan !!!! Nu inteleg de ce daca ar fi facut acest gest un african sa spunem ar fi fost hulit de toti dar pentru ca a lovit marele Zidane nu trebuie sa uitam ce cariera fabuloasa a avut ??!?? Ce treaba are sula cu prefectura ?? Cariera e cariera , capul in plex e un gest de om prost si atat .
Concluzia : titlu de cel mai bun jucator al cm e un titlu de rahat intr-un cm de rahat

mircea4u2
10th July 2006, 23:52
nu pt ca il cheama Zidane, pt ca a fost cel mai bun jucator de la CM 2006, poti sa pricepi asta ?. Cel mai bun, mai bun peste Ronaldinho si decat echipa de fundasi a Italiei.

mah baiatule ce a facut atat de senzational zidane in finala?a dat o scarita care era foarte aproape sa nu intre in poarta? canavarro a fost imperial,a jucat foarte bine in toate partidele , nu doar in 2 , poti sa pricepi?!

the lion king
10th July 2006, 23:56
canavarro?nu prea cred...la faza cu penalty-ul trebuia sa fie langa ***** francezul ala de a cazut in careu, era in zona lui si mai lasa-ma cu apelative gen "imperial" ca imi aduci aminte de radoi si ma doare capu.

gabi94
11th July 2006, 00:36
In conditiile in care:
-fotbalul nu mai este un simplu joc,ci un adevarat fenomen social
-FIFA vrea sa promoveze ideea de FAIR PLAY si sa elimine actele de huliganism din tribune si de pe gazon

decizia de a-l desemna pe ZIDANE cel mai bun jucator la CM 2006,este una care ne face sa credem ca ceea ce vrea sa promoveze FIFA SUNT DOAR VORBE IN VANT.

Leo_
11th July 2006, 01:02
Rusinos...mai bine il alegeau pe Ronaldinho :D

foarte interesant. zidane a dat un cap in piept si este dracu in persoana. canavaro a ologit pe cine a prins...si merita premii?
tu chiar te gandesti inainte de a scrie ceva? sau e doar un reflex? pe cine a "ologit" Cannavaro?

delaparis
11th July 2006, 01:36
decizia de a-l desemna pe ZIDANE cel mai bun jucator la CM 2006,este una care ne face sa credem ca ceea ce vrea sa promoveze FIFA SUNT DOAR VORBE IN VANT.


te rog sa citesti primul post ca sa intelegi cum s-a luat decizia asta ...

Fifa promoveaza ideea de fairplay de aceea pedepseste actel de violenta pe teren ... ex eliminarea lui Zidane ...

Voturile ziaristilor au dat rezultatul asta deci Fifa l-a desemnat pe Zidane ... :cool:

arbitru
11th July 2006, 01:50
As vrea sa remarc urmatoarele:
1. Nu e chiar decizia Fifa, ci decizia Jurnalistilor care au fost la meciuri.
probabil Fifa nu s-a opus acestui rezultat dupa diverse deliberari, parerea mea n-avea chiar o baza solida pt anularea votului.
2. votul a fost pana Duminica 23:59 posibil, majoritatea jurnalistilor votand inainte de finala (se pare ca anii precedenti se termina votarea la semifinale, editia asta fiind prima cand votarea se termina dupa finala). De ex. trofeul de cel mai bun tanar fotbalist a fost decernat inainte de finala, deci sunt lucruri deja hotarate in general, un meci neputand schimba f. multe.
3. e vorba de cel mai bun fotbalist tehnic vorbind sau dupa caracter ? si la caracter se refera la ce se intampla pe teren sau cum o fi si in afara lui :) ?

Personal cred ca Zidane a fost cel mai bun jucator la mondiale, in sensul ca a putut trage o echipa dupa el pana in finala, chiar daca in unele meciuri n-a facut mare lucru, insa prezenta lui in echipa a ajutat.
Probabil insa ca daca toti votantii ar fi ales dupa finala, n-ar mai fi iesit Zidane no1 , desi ca fotbalist - a fost cel mai bun :)

gabi94
11th July 2006, 01:53
Am inteles foarte bine care a fost mecanismul prin care s-a desemnat cel mai jucator de la CM.
Este insa vina FIFA ca nu a stabilit conditii astfel incat sa nu se ajunga ca un jucator cu manifestari huliganice in teren sa fie desemnat ''CEL MAI BUN JUCATOR''...

Al Dracu
11th July 2006, 02:02
decizia de a-l desemna pe ZIDANE cel mai bun jucator la CM 2006,este una care ne face sa credem ca ceea ce vrea sa promoveze FIFA SUNT DOAR VORBE IN VANT.
Premiul se acorda strict pentru partea tehnica, nu are legatura cu fair-play-ul. Dar chiar si in cazul asta Zidane nu avea ce cauta pe primul loc!

gabi94
11th July 2006, 02:03
Sper sa ma fi facut bine -inteles:daca decizia de cel mai bun jucator era exclusiv a ziaristilor si nu purta girul FIFA ,nu era atata valva.
In schimb a anunta cel mai bun jucator ,un personaj cu manifestarile pe care milione de oameni le-a vazut in finala ,sub emblema unei organizatii ca FIFA,care promoveaza peste tot FAIR-PLAY-UL nu face decat sa-si dea o palma la principiile pe care tot ea vrea sa le promoveze.
..

tataleone
11th July 2006, 02:13
... E demn de laudat pentru acest lucru. Nu s-a gandit ca va fi blamat, ca va pierde balonul de aur.... Al lui insa e de inteles desi nu stiu ce i-a spus Mazzerati dar majoritatea am fi cedat, si pentru asta l-am admirat...


Hmmm...rau am ajuns sa laudam si sa admiram pe totii huliganii...:mda:
Vezi ca te contrazici singur: daca nu stii ce i-a spus italianul, cum poti sa spui ca majoritatea ar fi cedat? Razbunarea este arma prostului :no:


Mi se pare o nebunie totala sa-l judecam pe Zidane doar prin prisma unui singur lucru. Sa nu uitam ca Zidane este unul dintre marele exemple de fair-play din fotbalul mondial. Veti spune.. pai cum sa fie daca i-o dat la ala un cap in plex?? Nu stiu ce i-a zis italianul, dar sunt convins ca sa zis ceva grav. Nu incerc sa-l scuz pe Zidane, dar cred ca ar trebui sa beneficieze de circumstante atenuante.


Zidane exemplu de fair-play :o: ? Indiferent ce i-a zis Materazi, nu avea voie sa faca o asemenea marlanie. Si hai sa fim seriosi, la cate injuraturi sunt in fotbal, ar trebui sa vedem numai capete in plex, in gura si picioare rupte...

Daca i-a zis ca e terorist, unde a gresit? Zidane i-a dovedit imediat ca are dreptate!

tataleone
11th July 2006, 02:21
[B]

ps: in ce publicatii ai citit tu ba ca Zidane a fost facut praf? ..aoleu...

in TOATE!


Premiul se acorda strict pentru partea tehnica, nu are legatura cu fair-play-ul. Dar chiar si in cazul asta Zidane nu avea ce cauta pe primul loc!

Corect :ok:

Ar fi frumos sa se poata face dreptate si sa i se retraga titlul golanului :P Si cum bine scria cineva mai sus, chiar facand abstractie de gestul huliganic facut, Zidane nu merita sa fie desemnat cel mai bun jucator al CM. Poate in echipa mondialului....

arbitru
11th July 2006, 02:40
@tataleone
probabil a gresit tipul ala de mai sus, vroia sa zica de Zidane ca e unul din cei mai buni jucatori din lume. Pele de ex. era de parere ca Zidane e cel mai bun jucator din ultimii 10 ani, Lippi zicea ceva de cel mai bun din ultimii 20 de ani :).
Deci daca diversi specialisti in sportul asta fotbal zic ca e f. bun, probabil este. acum comportamentul in teren/in afara terenului e altceva.
Totusi Zidane nu a fost pana acum mediatizat ca un tip brutal/coleric si probabil nici nu prea era. A mai dat un cap in gura, a calcat pe unul cu crampoanele si cam asta e tot. sigur 12 cartonase rosii.
Probabil presiunea adunata pe el (se retragea omul!), faptul ca n-a reusit prea mult in partida, diverse sicane pe tot lungul meciului de la italieni (ca de ex. portarul italian chiar inainte de faza si Materazzi), cuvintele spuse si nu in ultimul rand ocazia (nu se uita nici un arbitru), l-au facut sa actioneze asa.
Sigur, nu e de scuzat, a dat un exemplu total negativ. Insa fotbalul nu e ce am vrea noi sa fie, nu :) ? este ce se vede.

Materazzi a dezmintit ca l-ar fi facut terorist. niste variante cu cititori pe buze ar spune cica ca i-ar fi zis de vreo doua ori ca sor-sa e prostituata, dar sa asteptam sa vedem ce va zice Zidane. sigur, nu e scuzabil dar ce s-a petrecut, ne place sau nu, face parte din fotbal. si asta poate fi de inteles.

Gabriel28
11th July 2006, 08:47
[QUOTE=Leo_;712969tu chiar te gandesti inainte de a scrie ceva? sau e doar un reflex? pe cine a "ologit" Cannavaro?[/QUOTE]

tu te-ai uitat la cupa mondiala...sau erai prea ocupat masturbandu-te cu poza italiei in fata? un mic exemplu...minutu 2...italia franta....canavaro intr-a ca berbecu in henry...hai zi-mi ca a fost involuntara intrarea, ca esti capabil.

deja-vu
11th July 2006, 11:40
Dupa parerea mea e corect. Trofeul i s-a acordat pentru cel mai bun fotbalist nu pentru fair-play. Nu trebuie amestecate lucrurile. Michael Schumacher a fost ani in sir cel mai bun pilot, desi este de departe cel mai increzut si nesuferit. Valoarea unui fotbalist nu are legatura cu modul in care se comporta ca om.
Lacatus este de departe cel mai iubit de catre stelisti si recunoscut de toata lumea ca unul dintre cei mai buni, dar pe teren era un killer. Care capete in gura si pumni a impartit si cate oase a rupt el, ar fi insemnat sa fie catalogat ca un fotbalist slab? Una-i una, alta-i alta.
Si dupa parerea mea, se exacerbeaza acest subiect, doar pentru faptul ca erau ultimele minute ale lui Zizu la nationala. Fapta este reprobabila, dar la fel este si cea a italianului. Ca fotbalist, trebuia sa-l respecte pentru cariera care se incheia in cateva minute. Este un jeg uman, desi este si el un bun fotbalist. Astfel de faze se petrec in foarte multe meciuri, in care tensiune este incomparabila cu cea dintr-o finala de campionat mondial.
Disciplinar, trebuie sa plateasca pentru ce a facut. Fotbalistic, trebuie pretuit.

Sorin Blaj
11th July 2006, 12:01
Dupa parerea mea e corect. Trofeul i s-a acordat pentru cel mai bun fotbalist nu pentru fair-play. Nu trebuie amestecate lucrurile. Michael Schumacher a fost ani in sir cel mai bun pilot, desi este de departe cel mai increzut si nesuferit. Valoarea unui fotbalist nu are legatura cu modul in care se comporta ca om.
Lacatus este de departe cel mai iubit de catre stelisti si recunoscut de toata lumea ca unul dintre cei mai buni, dar pe teren era un killer. Care capete in gura si pumni a impartit si cate oase a rupt el, ar fi insemnat sa fie catalogat ca un fotbalist slab? Una-i una, alta-i alta.
Si dupa parerea mea, se exacerbeaza acest subiect, doar pentru faptul ca erau ultimele minute ale lui Zizu la nationala. Fapta este reprobabila, dar la fel este si cea a italianului. Ca fotbalist, trebuia sa-l respecte pentru cariera care se incheia in cateva minute. Este un jeg uman, desi este si el un bun fotbalist. Astfel de faze se petrec in foarte multe meciuri, in care tensiune este incomparabila cu cea dintr-o finala de campionat mondial.
Disciplinar, trebuie sa plateasca pentru ce a facut. Fotbalistic, trebuie pretuit.
Una-i una si alta-i alta. Una este sa faultezi dur sau sa impiedici un adversar prin orice mijloace sa joace mingea si alta sa ti se puna pata pe cineva si sa-l iei la pumni, picioare sau la capete in gura, piept etc.
Una e sa fii nesportiv si alta sa fii huligan.
Poate pentru tine nu exista diferenta deoarece nu intelegi termenii, dar ca sa te edifici o sa-ti dau un exemplu:

Un spectator nu este considerat huligan daca vine pe stadion si injura 90 de minute, dar daca scoate cutitul si injunghie un suporter advers sau il ia la pumni si picioare devine huligan sau infractor.

Chiar doua: Suporterul lovit de MM Stoica, nu este considerat de nimeni huligan, chiar daca isi injura proprii jucatori, in schimb Stoica este sigur, pentru ca la lovit cu pumnul. Nu m-ar mira ca tu sa fii clar impotriva lui Soica dar sa-l sustii pe Zidane.

Daca cineva are alta parere este invitatul meu sa o spuna dar cu argumente, nu cu opinii subiective.

Da se exacerbeaza acest gest pentru ca la vazut o lume intreaga si pentru ca nimeni, nici eu si nici chiar tu nu te asteptai ca sa-l faca tocmai Zidane si tocmai in acest ultim meci.

Cel mai bine s-a vazut acest lucru in comentariul TF 1:

AAAAAAAIIIIIIIIIAAAAAIIIIIIIIIIIAAAAAAAAAAAAIIIIII IIIIIII, AAAAAAAAAAAAIIIIIIIIIAAAAAAAIIIIIIIIIIIIAAAAAAAAAA AAAAIIIIIIIIIIII, de mai multe ori si
De ce Zidane, de ce? si erau tot francezi, nu romani ca noi, care nu avem nimic cu el.

Poate la fel am spus si noi cand a fost eliminat Hagi la ultimul meci la nationala, intr-un meci chiar cu Italia, cand a luat rosu pentru doua galbene, nu pentru COMPORTAMENT HULIGANIC.

afonlafotbal
11th July 2006, 12:49
Zidane nu este la primul incident si daca nu ar fi fost cel din ultima partida jucata nimeni nu si-ar mai fi adus aminte de iesirile lui violente. Problema lui e ca si-a ales prost momentul si asta se va tine minte chiar daca altii au avut iesiri poate mult mai violente. Faptul ca ar vrea sa dea explicatii asupra gestului nu cred ca e oportun si nu o sa faca decat sa creeze alte si alte discutii pro si contra. O asumare a greselii cred ca va aduce intelegerea tuturor. Ar fi un gest care va da de gandit poate si lui Materazzi. A fost un jucator remarcabil, sa speram ca va avea si demnitatea de asi asuma greseala.

krisstyano
11th July 2006, 14:38
zidane merita ales dar s-a facut de ras in finala prin gestul lui putea pierde titlu de cel mai bun jucator in favoarea lui cannavaro

Sorin Blaj
11th July 2006, 16:10
Daca as fi in locul celor care decid la FIFA, as anunta retragerea titlului de cel mai bun jucator al Mondialului acordat lui Zidane si l-as da lui Cannavaro.

Macar in ceasul al doisprezecelea as incerca sa scap de ridicol.

delaparis
11th July 2006, 18:45
Uite ca ai avut dreptate ...

Fifa deschide o procedura disciplinara impotriva lui Zidane precizind ca va incerca sa clarifice tot ce s-a intimplat in legatura cu evenimentul din min 110 al finalei ...

pinki
11th July 2006, 19:44
ehehehe! ce bine-mi pare! prea se trecuse usor peste ce a facut!

alejandro
11th July 2006, 19:52
sper sa-l bage dupa gratii pt ce a facut:happy

delaparis
11th July 2006, 19:53
dupa gratii nu se poate dar pot sa-i ia trofeul pentru cel mai bun jucator ...

pinki
11th July 2006, 20:07
si sa i-l dea lui cannavaro, pe drept, care o sa-l refuze, pt ca el nu ia ce nu mai ia zidane si uite asa ajunge la pirlo care e italian mandru si o sa refuze si el... si uite tot asa, la cine ajunge? sa mi-l dea mie (si i-l dau lu ronaldinho, desi n-a facut nimic la CM) hehe. nu, eu propun sa i se dea lui cannavaro cu scuzele de rigoare :D :ok:

si offtopic, delaparis, cine e persoana aceea de culoare (ca sa nu zic negru :P) de la avatarul tau? ca e tare urat hehe

delaparis
11th July 2006, 20:20
:D
A jucat la mondiale ... :rolleyes:

pinki
11th July 2006, 20:28
e henry cumva??????ahahahahaha, ce naspa e!!! bine ca a scapat de par!

Vlad
11th July 2006, 20:31
Pai ar fi pacat in opinia mea sa-i retraga titlul lui Zidane, ca de jucat a jucat bine si merita. Acuma daca nu se poate trece cu vederea peste gestul ala, asta e, suporta consecintele.

p.s ala e Vikash Dhorasoo, a intrat si el la un meci sau doua

Marquise MGP
11th July 2006, 20:46
daca vreti sa va jucati cu zidane si matrix bagati un click
http://www.corriere.it/Primo_Piano/Sport/2006/07_Luglio/10/pop_zidane.shtml

King of Hell
11th July 2006, 21:01
Decizie corecta, Materazzi sa-si dea foc, Italia echipa de 2 lei. SUPER ZIZOU! Io il calcam pe cap pe materazii

inter
11th July 2006, 21:19
serios? bah ce viteji sunt unii ... daca dadeai ochii cu Matrix ... sigur il rugai sa-ti dea un autograf ... :D:D

King of Hell
11th July 2006, 23:14
ii dadeam io un autograf, ii faceam un tatuaj pe cap, ca am vazut ca in rest are peste tot.

lolo_grupa_c
11th July 2006, 23:24
raman la parerea ca messi de la argentina(aca ajungea mai departe)

Leo_
11th July 2006, 23:30
tu te-ai uitat la cupa mondiala...sau erai prea ocupat masturbandu-te cu poza italiei in fata? un mic exemplu...minutu 2...italia franta....canavaro intr-a ca berbecu in henry...hai zi-mi ca a fost involuntara intrarea, ca esti capabil.
Hmm, ai facut insolatie? naspa...asa e cand toata ziua prajesti hamburgeri pentru americani...
Cannavaro a intrat in Henry? Ti se pare...a fost o ciocnire involuntara si in nici un caz nu l-a ologit pe Henry...ologit o sa ramai tu daca te prinde seful stand pe net si vorbind prostii toata ziua...go back to your f*****g KFC job :jerk:

delaparis
11th July 2006, 23:59
Hagi si Leo puteti sa schimbati pareri fara sa intrati in atacuri personale ...

Este offtopic ... aici se discuta despre trofeul acordat de Fifa lui Zidane ...

Al Dracu
12th July 2006, 00:13
Cred ca poll-ul vorbeste de la sine!

realmadrid.com
12th July 2006, 00:32
Daca fac un poll cu "juventus este cea mai .... din Italia ?" si intra toti care nu-ui suporta si voteaza, cat de relevant este poll-ul ala :D. Pana la urma, 10 ziaristi pot fi influentati, 100 posibil...dar nu 2000 cati au votat.

oaspetele
12th July 2006, 00:32
ma rog, trofeul a fost acordat celui mai bun jucator, nu celui mai fair play.
da nah, eu pur si simplu nu-l mai acordam, in afara de zidane nu au prea fost jucatori care sa impresioneze puternic prin calitatea jocului. poate cannavaro, dar nefiind un om de gol sau constructie, nu a iesit in evidenta.
cat despre pirlo, a fost evident sub zidane. o pasa de gol sau o executie buna pe meci nu cred ca l-ar autoriza sa primeasca asa ceva.

Al Dracu
12th July 2006, 01:05
10 ziaristi pot fi influentati, 100 posibil...dar nu 2000 cati au votat.
Se stie ca 99% votasera deja inainte de finala! Altfel rezultatul era cu totul altul!

afonlafotbal
12th July 2006, 01:52
Cred ca poll-ul vorbeste de la sine!

Ai perfecta dreptate desi cred ca macar un semn de intrebare se impunea intre atatea de exclamare.
Extraordinar !!! Zidane ales cel mai bun jucator la CM'2006 !?!?!:o:

il cappo
12th July 2006, 06:32
sper sa-l bage dupa gratii pt ce a facut:happy

la ocna cu el ... :happy

ticu_11
12th July 2006, 11:45
Intra sa vezi filmul real al finalei http://www.pentrufamilie.ro
Şi altă izbucnire, tot la acest Mondial. Supărat că selecţionerul Domenech l-a înlocuit cu sud-coreenii, la Leipzig, Zidane a tras un şut în uşa de la vestiar, îndoind-o! Provocat, Zidane reacţionează instinctual, ca un om nebun, care nu mai raţionează. Nu e o premieră. În carieră a fost eliminat de 12 ori, iar jumătate din aceste cartonaşe roşii au fost precedate de gesturi furibunde.

alejandro
12th July 2006, 13:15
mare jucator...mare caracter...a sfarsit ca un...si poate sa mearga unde a zis il cappo:happy
acum nu mai am la cine sa ma uit din echipa frantei,deci pot s-o urasc din toata inima:cool: