PDA

View Full Version : Schimbam operatorul dar nu si numarul de telefon



resita
2nd February 2008, 13:55
O veste buna pe piata telefoniei Romane si anume ca un client poate sa-si pastreze numarul de telefon actual daca decide sa plece de la un operator de telefonie mobila la altul.


Dan Georgescu, presedintele Autoritatatii Nationale pentru Reglementarea in Comunicatii si Tehnologia Informatie
" Din 21 octombrie 2008, orice utilizator va putea beneficia de portabilitate in 10 zile de la depunerea unei cereri la furnizorul la care este abonat. Posibilitatea abonatilor de a-si pastra numarul de telefon atunci cand isi schimba furnizorul le asigura acestora o mai mare libertate de alegere si indeparteaza o bariera in dezvoltarea concurentei in sectorul comunicatiilor electronice”

sursa aici (http://resitasportmedia.ablog.ro/2008-02-02/schimbam-operatotul-dar-nu-si-numarul-de-telefon.html)

ce parere aveti, e buna, e rea?

Prome
2nd February 2008, 14:09
si dupa aceea cum stiu pe ce retea sun :D?

Celso
2nd February 2008, 20:28
e valabila si la fix? nu cred:(

resita
2nd February 2008, 21:21
si dupa aceea cum stiu pe ce retea sun :D?

pai nu sti :drak:


e valabila si la fix? nu cred:(

nu, doar la mobil

Sergio_D
2nd February 2008, 22:52
Daca tot nu vom sti pe ce retea sunam, sa elimine si taxele de interconectare intre retele, sa le aduca pe toate la acelasi nivel :D

Ferdininho
2nd February 2008, 23:32
si dupa aceea cum stiu pe ce retea sun :D?

Nu mai conteaza, pt. ca tarifele vor fi aceleasi in toate retelele.
Partea proasta este ca nu vor mai fi facilitati de genul N minute gratuite in retea dupa o anumita ora sau tarife in functie de retea. La asta se lucreaza mai de multa vreme si anume....unificarea tarifelor. Principala piedica pt. care nu s-a realizat a fost refuzul Romtelecomului, operatorii de telefonie mobila au cazut de acord.

Cristian
3rd February 2008, 10:46
Spre exemplu eu am prefix de Orange adica 0742 daca vreau sa ma trec la Vodafone se schimba prefixul ?????

resita
3rd February 2008, 11:05
Spre exemplu eu am prefix de Orange adica 0742 daca vreau sa ma trec la Vodafone se schimba prefixul ?????

nu