PDA

View Full Version : "Este o lupta mare, cu unii care misca lumea, care schimba guverne"



NORGEMAN
1st February 2008, 17:20
Eugen Nicolaescu ataca public importatorii de medicamente si pune punctul pe "i" asupra problemei medicamentelor!

“Toate marile companii de medicamente au bani multi. Stiu sa faca campanii, stiu sa ne denigreze pe noi. Una peste alta: este o lupta mare, intre unii puternici, care misca lumea, care schimba guverne in alte tari, producatorii de medicamente. Deci, cei care schimba guverne in alta tari, si noi niste amarati de demnitari care trebuie sa ne luptam cu ei, ca nu avem alta solutie”, a declarat Eugen Nicolaescu. Dar ministrul sanatatii pare sa fi gasit deja solutia. A declansat un sir de controale la importatori, la distribuitori si la farmacii: “credeti ca-i lasam sa-si faca de cap? Incepusera sa doseasca medicamente. Le aveau in stoc, dar nu le puneau la vanzare”.

Ministrul sanatatii, Eugen Nicolaescu, i-a luat la control pe importatorii si distribuitorii de medicamente, iar acestia din urma ameninta cu instanta daca ministerul nu va ajusta preturile. Un razboi total, din care ar putea avea de pierdut cei care au nevoie de medicamente pentru tratarea unor boli grave ca diabetul sau cancerul. “Este o lupta mare”, afirma ministrul intr-un interviu HotNews.ro-BBC, care va fi difuzat duminica. Nicolaescu promite ca in spitale si farmacii vor fi medicamente. Importatorii si distriuitorii promit si ei ca nu-si vor mai vinde produsele.

Importatorii si distribuitorii de medicamente acuza, la randul lor, ministerul ca isi face de cap, deoarece a inghetat pretul de referinta la medicamente la nivelul lunii aprilie 2007. Ori, presedintele Asociatiei Distribuitorilor de Medicamente, Viorel Vasile, sustine ca ministerul este obligat, potrivit legii, sa actualizeze trimestrial preturile in functie de cursul de schimb. Vasile sustine ca importatorii si distribuitorii de medicamente vor refuza sa-si vanda in pierdere produsele importate. El spune ca se pierd zeci milioane de euro deoarece medicamentele vor fi decontate la un curs de 33 de mii de lei vechi, cursul din aprilie 2007, in timp ce un euro a ajuns acum la 38 de mii de lei.

Distribuitorii anunta ca au facut joi primul pas inainte de a da in judecata ministerul sanatatii. “Am depus o plangere prealabila in care cerem doua lucruri: anularea ordinului prin care s-a prelungit pana la 1 martie actualul pret de decontare si actualizara imediata a pretului medicamentelor la actualul curs de schimb”, afirma Viorel Vasile. El sustine ca actiunea de control initiata de minister este o tentativa de intimidare a principalilor distribuitori.

Romeo
6th February 2008, 18:10
"Toate marile companii de medicamente au bani multi. Stiu sa faca campanii, stiu sa ne denigreze pe noi. Una peste alta: este o lupta mare, intre unii puternici, care misca lumea, care schimba guverne in alte tari, producatorii de medicamente. Deci, cei care schimba guverne in alta tari, si noi niste amarati de demnitari care trebuie sa ne luptam cu ei, ca nu avem alta solutie”, a declarat Eugen Nicolaescu. Dar ministrul sanatatii pare sa fi gasit deja solutia. A declansat un sir de controale la importatori, la distribuitori si la farmacii: “credeti ca-i lasam sa-si faca de cap? Incepusera sa doseasca medicamente. Le aveau in stoc, dar nu le puneau la vanzare”.

exprimare clasic-comunista, capitalistii vor sa ne stoarca, ce putem face noi, niste amarati ? Solutia pe piata mondiala este concurenta: vrei mai mult, vine altul cu ceva mai ieftin, dar si marii exportatori de medicamente au avut complicitatea sistemului politic de la noi, au platit ce li s-a cerut si acum se lauda Eughen ca le face controale. Ce controale le poate face, intr-o piata libera si concurentiala ? Le aveau in stoc ? Alta gogomanie de pe vremea comunismului. Si medicamentele au un termen de valabilitate, asa ca nu au decat sa le tina acolo. Sa ne zica nea Eughen de ce nu sar importatorii romani sa aduca medicamente la o rata de schimb mai buna. Cam miroase a politichie de monopol, ceea ce e pedepsit de lege in USA si cred ca si in UE. La noi foarte usor se coalizeaza trei importatori si imediat sare pretul. Asa e in democratia originala...


Importatorii si distribuitorii de medicamente acuza, la randul lor, ministerul ca isi face de cap, deoarece a inghetat pretul de referinta la medicamente la nivelul lunii aprilie 2007. Ori, presedintele Asociatiei Distribuitorilor de Medicamente, Viorel Vasile, sustine ca ministerul este obligat, potrivit legii, sa actualizeze trimestrial preturile in functie de cursul de schimb. Vasile sustine ca importatorii si distribuitorii de medicamente vor refuza sa-si vanda in pierdere produsele importate. El spune ca se pierd zeci milioane de euro deoarece medicamentele vor fi decontate la un curs de 33 de mii de lei vechi, cursul din aprilie 2007, in timp ce un euro a ajuns acum la 38 de mii de lei.

de ce nu spune nea Eughen: medicamentul x nu se va mai gasi ca firma tz vrea mai multi centi pe el, dar aveti echivalent medicamentul z de la firma xxx si sa vedeti cum ramane ala cu marfa nevanduta, stoc-nestoc sa stea pana se face euroiul 3.11


Distribuitorii anunta ca au facut joi primul pas inainte de a da in judecata ministerul sanatatii. “Am depus o plangere prealabila in care cerem doua lucruri: anularea ordinului prin care s-a prelungit pana la 1 martie actualul pret de decontare si actualizara imediata a pretului medicamentelor la actualul curs de schimb”, afirma Viorel Vasile. El sustine ca actiunea de control initiata de minister este o tentativa de intimidare a principalilor distribuitori.

pai de ce vreti, oamenilor, sa vindeti cu forta, guvernului nostru ? Cand nu veti mai fi voi pe piata, poate vor veni altii cu altele mai ieftine si mai bune.

Lordliv
6th February 2008, 18:56
industria medicamentelor este tot asa de profitabila ca productia de bauturi spirtoase sau tigari.
si cum marea majoritate a medicamentelor de pe piata mondiala nu vindeca ci doar atenueaza evolutia unor boli,roata se invarte in continuare...profitul curge in anumite buzunare...

Romeo
7th February 2008, 07:10
industria medicamentelor este tot asa de profitabila ca productia de bauturi spirtoase sau tigari.
si cum marea majoritate a medicamentelor de pe piata mondiala nu vindeca ci doar atenueaza evolutia unor boli,roata se invarte in continuare...profitul curge in anumite buzunare...

Publicitatea ridica si aici preturile, daca la analgezice ea nu este chiar rea, s-a facut publicitate si la medicamente caracteristice unei afectiuni care necesita un tratament atent, nu dupa TV (aspacardin pentru inima). Sau, daca ar fi sa ne luam dupa publicitate, consumati zilnic furazolidon.
Concurenta pe o piata libera face ca profitul sa scada, la noi cu doar cateva firme acceptate nu poti face concurenta serioasa. Exemplul cel mai bun in telefonie si cablu TV: cand abonatii au inceput sa migreze, s-a redus serios pretul la abonamente, anul trecut dadeam 110 lei pe luna la UPC (TV, net, telefonie), acum, dau 50. Astept sa fie si la altele asa ceva.

NORGEMAN
7th February 2008, 11:16
Industria medicamentelor nu e aceeasi cu ce ai comparat tu. In lume exista niste corporatii care misca totul in lumea medicamentelor. Se stie faptul asta, nu inventez eu vreo fabula. Nici eu nu-l inghit pe Nicolaescu, dar trebuie sa remarc tupeu sau de a se contra cu aceasta mafie a medicamentelor. Toate companiile de medicamente (straine si care vand medicamente in toata lumea), au aceeasi tactica. Pentru ei conteaza sa vanda scump! sa mai scape omul de niste bani. Sa nu mai aducem vorba despre ce fac africanilor aceste corporatii straine.:no:

Lordliv
8th February 2008, 13:14
Un laureat Nobel dezvaluie conspiratia profitului in domeniul medical
Sub titlul "Medicamentul care vindeca definitiv nu este rentabil" a aparut in rubrica La contra din ziarul La Vanguardia (LAVANGUARDIA.es) un interviu cu Richard J. Roberts, premiul Nobel pentru Medicina 1993 si participant la Campus Exellence care anul acesta reuneste la Fuerteventura 14 premianti Nobel, din care publicam in traducere din spaniola cateva fraze. Richard J. Roberts s-a nascut la Derby, are 63 de ani si se dedica cercetarii in domeniul biotehnologiilor.

Lluis Amiguet: Ce model de cercetare vi se pare cel mai eficient, cel al SUA sau cel european?
Richard J. Roberts: Este evident că modelul american, în care participă activ capitalul privat, este mult mai eficient. Puteți lua ca exemplu progresul spectaculos al industriei informatice, unde este capitalul privat cel care finanțează cercetarea de bază și cea aplicată, în ceea ce privește industria de sănătate, însă... Eu am rezerve.

Lluis Amiguet: Vă ascult.
Richard J. Roberts: Nu se poate ca cercetarea în domeniul sănătății umane să depindă numai de rentabilitatea economică. Ceea ce e bine din punctul de vedere al dividendelor nu este întotdeauna bine pentru oameni.

Lluis Amiguet: Explicați-ne.
Richard J. Roberts: Industria farmaceutică vrea să fie utilă pentru piețele de capital...

Lluis Amiguet: Ca oricare altă industrie.
Richard J. Roberts: Da, dar aceasta nu este orice altă industrie: aici vorbim de sănătatea noastră și de viețile noastre, și de cele ale fiilor noștri, și ale milioanelor de oameni.

Lluis Amiguet: Dar, dacă sunt rentabile, se va realiza o cercetare mai bună.
Richard J. Roberts: Dacă te gândești doar la profit, nu te va mai preocupa să fii
util oamenilor.

Lluis Amiguet: De exemplu...
Richard J. Roberts: Am dovezi că, în anumite cazuri, cercetătorii care depind de fonduri private ar fi putut descoperi medicamente foarte eficace, care ar fi pus capăt cu totul anumitor boli...

Lluis Amiguet: Și de ce au renunțat la cercetări?
Richard J. Roberts: Pentru că producția farmaceutică este mai degrabă interesată nu să vă vindece pe dumneavoastră, ci să vă ia mai mulți bani, așa că, dintr-o dată, cercetarea respectivă este deviată către descoperirea de medicamente care nu vă vindecă întru totul, ci doar cronicizează boala și vă face să experimentați o îmbunătățire ce va dispărea din momentul în care nu mai luați medicamentul.

Lluis Amiguet: Este o acuzatie gravă.
Richard J. Roberts: Ei bine, este un lucru obișnuit ca firmele din industria de medicamente să fie interesate în linii de cercetare nu pentru a vindeca, ci pentru a croniciza durerile cu medicamente cronicizante mult mai rentabile decât cele care vindecă o dată pentru totdeauna. Și nu trebuie decât să urmăriți analiza financiară din industria farmaceutică pentru a verifica ceea ce spun.

Lluis Amiguet: Există dividende care ucid.
Richard J. Roberts: De asta vă spuneam că sănătatea nu poate fi o piață în plus și nici nu poate fi înțeleasă doar ca un mijloc de a câștiga bani. Și de aceea cred că în modelul european mixt, cu capital public și privat, este mai puțin facil să se propage acest tip de abuzuri.

Lluis Amiguet: Un exemplu de astfel de abuzuri?
Richard J. Roberts: S-a renunțat la cercetarea pentru antibiotice, pentru că sunt prea eficiente și vindecau complet. Și, pentru că nu s-au produs noi antibiotice, microorganismele infecțioase au devenit rezistente, și azi tuberculoza, care fusese învinsă când eram eu copil, reapare și a ucis anul acesta peste un milion de oameni.

Lluis Amiguet: Nu îmi vorbiți de lumea a treia?
Richard J. Roberts: Acesta este un alt capitol trist: bolile din lumea a treia sunt prea puțin supuse cercetării, pentru că medicamentele care le-ar combate nu ar fi rentabile. Dar eu vă vorbesc de prima lume, a noastră: medicina care vindecă definitiv nu este rentabilă și de aceea nu se fac cercetări în acest domeniu.

Lluis Amiguet: Politicienii nu intervin?
Richard J. Roberts: Nu vă faceți iluzii: în acest sistem, politicienii sunt simpli angajați ai marilor capitaluri, care investesc atât cât este nevoie pentru ca fiii lor să fie aleși și, dacă nu sunt aleși, să îi cumpere pe cei care sunt.

miril
8th February 2008, 13:27
Trist dar adevarat.

Sorin Blaj
8th February 2008, 19:31
De mult nu am citit un interviu atat de interesant.

Romeo
9th February 2008, 16:35
Industria medicamentelor nu e aceeasi cu ce ai comparat tu. In lume exista niste corporatii care misca totul in lumea medicamentelor. Se stie faptul asta, nu inventez eu vreo fabula. Nici eu nu-l inghit pe Nicolaescu, dar trebuie sa remarc tupeu sau de a se contra cu aceasta mafie a medicamentelor. Toate companiile de medicamente (straine si care vand medicamente in toata lumea), au aceeasi tactica. Pentru ei conteaza sa vanda scump! sa mai scape omul de niste bani. Sa nu mai aducem vorba despre ce fac africanilor aceste corporatii straine.:no:

crezi ca Nicolaescu are tupeu, sau isi face imagine ? E posibil ca PSD-ul sa fie bun prieten cu aceasta mafie a medicamentelor si PNL sa nu aiba loc de ros la ciolan si de aceea face Nicolaescu tarantela.
Ce vrei sa se faca africanilor ? Sa le dea medicamente pe gratis si ei sa nu faca nimic ? Cred ca jumatate din locuitorii Africii nu fac nimic, mai vezi si alimente prelucrate ca acum 150 de ani. Daca este nevoie de un plan contra acestor companii, nimeni nu a zis nimic, acum se trezeste E.N. ca are probleme. Dar as pune o intrebare: de ce admiti sa scumpesti gazele cu 8 % si nu admiti scumpirea medicamentelor. Gandeste-te ca ambele sunt afaceri, nu face nimeni acte de caritate. Problema este in alta parte, din nefericire: salariile si in acest caz pensiile sunt foarte mici. S-au marit pensiile, imediat s-a miscat cursul de schimb. Se maresc salariile, creste inflatia, pentru ca nu se dau afara angajati. Cati a dat afara Sidex si Petrom (+ toare rafinariile) ca sa faca acum profit ? Mai mult de 50 %. Acestia ori au plecat la munca in vest, ori s-au lipit pe la vreun birou, foarte putini fac o afacere adevarata. Apoi la procentul cu care s-au marit pensiile, cred ca nu este nicio problema daca se va marei pretul la medicamente cu 10 %.