PDA

View Full Version : Jos TAXA AUTO! Jos Guvernul!



Pages : [1] 2

J.Bond
31st January 2008, 18:54
"Ilegală, nedreaptă, o hoție îmbrăcată în vorbe meșteșugite în birouri din Palat sau o dovadă supremă a cinismului față de cetățeni. Spui "taxa auto" și valul de revoltă se revarsă instantaneu! De un an de când a fost introdusă, numărul celor mai întâi nemulțumiți și treptat tot mai furioși a crescut constant."

Sunt doar câteva rânduri care sintetizează o stare de spirit fără precedent. O stare de spirit care, pentru prima dată, se poate cuantifica: Realitatea TV este în fața unei reacții fără precedent a
telespectatorilor noștri: aproape 7.000 de mesaje, aproape o singură voce: "Ne-ați copleșit cu birurile și cu neputința de a ne arăta/demonstra că știți să cheltuiți banii noștri! Respectați principiul bunului-simț atunci când legiuiți!"

Realitatea TV e obligată să reacționeze! E o datorie față de public, singurul față de care nu ne permitem niciodată să rămânem datori. Iar calea pe care am ales-o e "oficializarea" acestei nemulțumiri de masă printr-o petiție.

http://www.realitatea.net/petitie


JOS TAXA AUTO! JOS GUVERNUL!:(

miril
31st January 2008, 19:35
"Huo, huo"!!! "La cererea unui grup de tovarasi..." 7000 de mesaje, numai atat? Un dram de adevar, ceva...Realitate si (ceva mai) multa...propaganda. Jos! Propaganda! De guvern are grija...birjarul, nu te mai obosi. La Stefan Gheorghiu, pardon, Modrogan, birjar! "Tu va-n...mama voastra de..." Hei rup, hei rup, faci drum de fier,in munca dusa de...Brigadier. Suficient!

YoYoyOi
31st January 2008, 19:40
trecand peste mesajul lui miril, absolut neinteligibil, mai exista un thread pe tema asta...

Lordliv
31st January 2008, 21:11
marker,draguta!:D
am lipsit 3 zile si vad ca iar iti faci de cap!:D

ps. jos sa fie...abia astept un guvern cu doamna lector elena udrea ,premier...si cu sulfina ( mamica taxei ) la mediu...:evil:

miril
31st January 2008, 21:53
Yoyo, nu este obligatoriu sa comentezi orice nu intelegi. Unii e (sic) mai concreti, altii nu, fiecare cu stilul lui. Doar n-o sa-i spun lui Marker, mura-n gura, ca face propoaganda la limita regulamentului, ca pe vremea hei-rupistilor, intelegi? Sa-mi comentezi mie replica vad ca te grabesti s-o faci dar sa-i atragi atentia lui Marker ca este la limita...propagandei, asta n-ai putut s-o faci. Stiu si de ce. Stiu si eu ca mai exista un topic asemanator, cu deosebirea ca eu nu pot sa le unesc, spre deosebire de tine. Poate reusesti sa faci acest lucru. Daca vrei.

resita
31st January 2008, 23:26
pdaca cauti pe net gasesti mai multe petitii impotriva acestei taxe, dar din pacate petitia ramane o simpla petitie :D iar pe ei ii doare taman in ... de noi

Ess
31st January 2008, 23:52
"Huo, huo"!!! "La cererea unui grup de tovarasi..." 7000 de mesaje, numai atat? Un dram de adevar, ceva...Realitate si (ceva mai) multa...propaganda. Jos! Propaganda! De guvern are grija...birjarul, nu te mai obosi. La Stefan Gheorghiu, pardon, Modrogan, birjar! "Tu va-n...mama voastra de..." Hei rup, hei rup, faci drum de fier,in munca dusa de...Brigadier. Suficient!

subsciu, cu exceptia faptului ca este necesara multa tamaie, sa iasa dracul din ei, sa-i poate f*** D-zeu ::drak:
amen!

Gabri3l
1st February 2008, 01:13
parerea mea(si nu numai) este ca aceasta taxa de prima inmatriculare este pusa de GUVERN pt a ascunde incompetenta deficientei economice a tarii... pe care EL o dirijeaza...chiar atata nesimtire din partea Guvernului?...ne luati de prosti pe toti cetatenii tarii, care platim biruri pt voi?...sa va fie rusine. :rosu:
apropos...taxa pe prostia parlamentarilor dc nu puneti?!(intrebare retorica).



JOS TAXA AUTO! JOS GUVERNUL!:(
mult a fost... putin a mai ramas.:)
Doamne ajuta!

delaparis
1st February 2008, 01:18
parerea mea(si nu numai) este ca aceasta taxa de prima inmatriculare este pusa de GUVERN pt a ascunde incompetenta deficientei economice a tarii... pe care EL o dirijeaza...chiar atata nesimtire din partea Guvernului?...!

:happy

... hai sa mai citim inca o data :yeah:


Serios e nostim :ok:

ontopic: jos cu taxa asta scumpa :D

Gabri3l
1st February 2008, 01:25
bine ca esti tu destept...de la paris:(

Mario Di Lazi
1st February 2008, 08:19
jos taxaaaaaaaaaaaaaa
:D

Balaci
1st February 2008, 08:58
@Gabriel: de ce ai scris EL cu litere mari? te refereai la Base?

OT: Jos taxa:yeah:

J.Bond
1st February 2008, 19:01
marker,draguta!
am lipsit 3 zile si vad ca iar iti faci de cap!:D

ps. jos sa fie...abia astept un guvern cu doamna lector elena udrea ,premier...si cu sulfina ( mamica taxei ) la mediu...:evil:
Lordiv, mai ridicol de anti propagandist ca tine mai ca n-am vazut pe forum.(Miril se stie deja:)). Daca habar aveai si stiai si tu cate ceva si ai fi lasat anti propaganda asta ieftina "a la Ghise" impotriva democrat-liberalilor si a Presedintelui Romaniei, probabil ai fi realizat si tu ca nu Sulfina este "mamica taxei":) cum zici tu, ci Ministerul Finantelor de la acea vreme care este eminamente liberal. "Vina" Sulfinei in viziunea ta ar putea fi doar faptul ca poate si-a dat un aviz pe cererea Min. Finantelor la acea vreme, la fel ca orice alt ministru din guvern si ca ea era min mediului. Asa ca n-o mai aburi pe aicea. Cu mine nu tine abureala.Poate la altii sa tina.:)

Dar sa revenim la taxa. Am auzit ca pana si celebra femeie de afaceri Monica Tatoiu a dat in judecata guvernul.:)Stie ea ce stie.

Peste 7000 de semnaturi online in doar 2 zile.:ok:
http://www.realitatea.net/petitie
Si acum parca acum il vad pe dragutul lordiv:) sezand intr-un colt si intrebandu-se retoric: Oare cum este posibil ca atatia oameni sa fie impotriva taxei auto, impotriva guvernului? Oare toti sa fie asa de propagandisti sau poate de "anti" mai nou, ca si Marker?:)
Revenind la serios acum, chiar nu doresc sa ducem discutiile pe o tema atat de serioasa cum e taxa auto, pe o panta gresita si penibila, ce tine de simpatii sau antipatii politice, asa cum incearca unii pe aici.

ESTE NEVOIE DE 100 000 DE SEMNATURI. DE MAINE CARAVANA REALITATEA TV VA PLECA IN TOATA TARA. SUCCES!:ok:

JOS TAXA AUTO! VREM BANII INAPOI!

Lordliv
3rd February 2008, 20:02
@ marker

nu draguta nu incerc sa te aburesc:D
cu astfel de indivizi ca tine este bine ori sa i calci in picioare ca pe o naparca otravitoare ( ce pleonasm am tras:P ) ori sa i ignori cu desavarsire !

ps. inca ma mai gandesc cum sa procedez:drak:

rob_din
3rd February 2008, 23:35
Sus Taxa Auto!!!!!!!!!!!!11

Gabri3l
4th February 2008, 01:00
ESTE NEVOIE DE 100 000 DE SEMNATURI. DE MAINE CARAVANA REALITATEA TV VA PLECA IN TOATA TARA. SUCCES!:ok:

degeaba se incearca strangerea a o suta de mii de semnaturi cu actualul guvern... oricum, este de apreciat demersul RealitatiiTv.
@balaci: nu
JOS Taxa Auto!!!http://www.planetsmilies.com/smilies/sign/sign0010.gif

Lordliv
4th February 2008, 01:05
degeaba se incearca strangerea a o suta de mii de semnaturi cu actualul guvern... oricum, este de apreciat demersul RealitatiiTv.
@balaci: nu
JOS Taxa Auto!!!http://www.planetsmilies.com/smilies/sign/sign0010.gif

categoric!
parca daca erau la putere, pedistii mai erau impotriva taxei!:D

rob_din
4th February 2008, 11:01
degeaba se incearca strangerea a o suta de mii de semnaturi cu actualul guvern... oricum, este de apreciat demersul RealitatiiTv.
@balaci: nu
JOS Taxa Auto!!!http://www.planetsmilies.com/smilies/sign/sign0010.gif

Realitatea este de 100 de ori mai nociva decat OTV-ul. Mi-e si jena de ce apare pe postul ala. Lumea moare de foame si frig si ei fac campanii sa nu mai plateasca Elena Basescu taxa mare pe Jeep-ul de 100000E. Ma emotioneaza pana la lacrimi aceasta campanie. PENIBIL:rosu:

SUS TAXA AUTO!!!!!!1

Mario Di Lazi
4th February 2008, 11:07
pe mine nu mă interesează de Leana Băsescu, pe mine mă interesează de mine ...
am plătit aiurea 1,500 euro ... pentru o mașină care este peste Loganul diesel ...

Lordliv
4th February 2008, 11:26
pe mine nu mă interesează de Leana Băsescu, pe mine mă interesează de mine ...
am plătit aiurea 1,500 euro ... pentru o mașină care este peste Loganul diesel ...


si eu vreau sa platesc impozite mai mici pe terenurile pe care le am...!

ps. taxa asta, asa cum se incearca sa se impuna, este aberanta.

rob_din
4th February 2008, 11:33
pe mine nu mă interesează de Leana Băsescu, pe mine mă interesează de mine ...
am plătit aiurea 1,500 euro ... pentru o mașină care este peste Loganul diesel ...

Nici eu nu vreau sa platesc 19% TVA pe paine si zahar. Si nici nu vreu sa platesc aberanta taxa de drum.

Si eu am spus ca nivelul taxei este aberant, dar sunt lucruri mai importante decat aceasta taxa si nimeni nu s-a obosit sa faca campanii desantate impotriva lor. Ba din contra.

Mario Di Lazi
4th February 2008, 11:55
eu nu zic să scoată taxa de tot ... dar dacă o reduc consistent - poate mai merge ...

YoYoyOi
4th February 2008, 12:11
Nici eu nu vreau sa platesc 19% TVA pe paine si zahar. Si nici nu vreu sa platesc aberanta taxa de drum.

Si eu am spus ca nivelul taxei este aberant, dar sunt lucruri mai importante decat aceasta taxa si nimeni nu s-a obosit sa faca campanii desantate impotriva lor. Ba din contra.

intotdeauna sunt lucruri mai importante decat altele. Sunt lucruri mai importante si decat TVA-ul de 19%....
Dar de undeva trebuie sa se inceapa ;)
CA daca stam si analizam si gasim alte lucruri mai importante decat unele, dar care sunt mai putin importante decat altele, nu facem niciodata nimic.

Romeo
4th February 2008, 16:38
"Ilegală, nedreaptă, o hoție îmbrăcată în vorbe meșteșugite în birouri din Palat sau o dovadă supremă a cinismului față de cetățeni. Spui "taxa auto" și valul de revoltă se revarsă instantaneu! De un an de când a fost introdusă, numărul celor mai întâi nemulțumiți și treptat tot mai furioși a crescut constant."

Sunt doar câteva rânduri care sintetizează o stare de spirit fără precedent. O stare de spirit care, pentru prima dată, se poate cuantifica: Realitatea TV este în fața unei reacții fără precedent a
telespectatorilor noștri: aproape 7.000 de mesaje, aproape o singură voce: "Ne-ați copleșit cu birurile și cu neputința de a ne arăta/demonstra că știți să cheltuiți banii noștri! Respectați principiul bunului-simț atunci când legiuiți!"

Realitatea TV e obligată să reacționeze! E o datorie față de public, singurul față de care nu ne permitem niciodată să rămânem datori. Iar calea pe care am ales-o e "oficializarea" acestei nemulțumiri de masă printr-o petiție.


taxa a fost ilegala de la inceput, s-a discutat asta si totusi taxa exista. In tara asta au fost jafuri mai mari decat aceasta taxa. Daca nu vrei masina straina, nu o platesti, nu te pune nimeni, dar au existat Caritasuri, FNI, etc unde nicio televiziune nu a facut campania contra. Aplombul campaniei Realitatea trebuie sa ne puna pe ganduri, ori taxa va fi schimbata si Realitatea se va lauda dupa ca a fost ca urmare a campaniei lor, ori sunt interesati sa aduca masini second hand, ceea ce nu mi se pare atat de adevarat. Daca veti organiza campanie pentru anularea oricarui tip de impozit, cu siguranta veti obtine mai mult de 10.000 semnaturi, asa ca rezultatul este ceva de asteptat, poate mult prea mic, in fond nu ne doare pe noi prea mult de poluarea lui Taricelu. Si poluarea oraselor nu este numai din cauza auto ci si nisipului, pietrisului, gropilor aflate oriunde, gunoiului, etc. Asteptam sa faca Realitatea o campanie impotriva mafiei politice, a justitiei facute la comanda, a neideplinirii pedepselor de catre unii (chiar patronul Realitatii).

Lordliv
4th February 2008, 20:06
taxa a fost ilegala de la inceput, s-a discutat asta si totusi taxa exista. In tara asta au fost jafuri mai mari decat aceasta taxa. Daca nu vrei masina straina, nu o platesti, nu te pune nimeni, dar au existat Caritasuri, FNI, etc unde nicio televiziune nu a facut campania contra. Aplombul campaniei Realitatea trebuie sa ne puna pe ganduri, ori taxa va fi schimbata si Realitatea se va lauda dupa ca a fost ca urmare a campaniei lor, ori sunt interesati sa aduca masini second hand, ceea ce nu mi se pare atat de adevarat. Daca veti organiza campanie pentru anularea oricarui tip de impozit, cu siguranta veti obtine mai mult de 10.000 semnaturi, asa ca rezultatul este ceva de asteptat, poate mult prea mic, in fond nu ne doare pe noi prea mult de poluarea lui Taricelu. Si poluarea oraselor nu este numai din cauza auto ci si nisipului, pietrisului, gropilor aflate oriunde, gunoiului, etc. Asteptam sa faca Realitatea o campanie impotriva mafiei politice, a justitiei facute la comanda, a neideplinirii pedepselor de catre unii (chiar patronul Realitatii).

da mi voie sa fiu de acord cu tine!:ok:

georg40
4th February 2008, 20:07
Ce fel de taxa este ? De proprietate, impozit, pentru folosirea drumurilor ca nu prea inteleg...

Sorin Blaj
4th February 2008, 23:34
Vrea sa fie o taxa de mediu, dar care se aplica doar la prima inmatriculare a masinii. O lege proasta inainte de a intra in vigoare.

YoYoyOi
5th February 2008, 00:12
si, de fapt, nu e taxa de mediu pt ca banii nu merg in bugetul Ministerului Mediului ci in alta parte...

J.Bond
6th February 2008, 12:43
Automobil Clubul Român sprijină petiția lansată de Realitatea TV:ok:


Automobil Clubul Român sprijină campania pentru petiția lansată de Realitatea TV. Invitat în ediția specială Taxa la ZID, președintele Comisiei Juridice ACR, Horațiu Mărăgoi, a declarat că organizația pe care o reprezintă e gata să pună la dispoziție sediile din toată țara pentru membrii săi care vor să semneze petiția.

"Vom încerca să găsim o modalitate prin care cei aproximativ 200.000 de membri ai ACR să opteze pentru semnarea petiției, vom pune la dispoziție cele aproximativ 80 de sedii din toată țara ale ACR", a declarat președintele Comisiei Juridice ACR, Horațiu Mărăgoi.
Sursa: Realitatea TV

PDL a depus la Cameră moțiunea simplă "Anulați taxa de primă înmatriculare" :ok:


PDL va depune la Camera Deputaților, moțiunea simplă "Anulați taxa de primă înmatriculare", prin care democrat-liberalii solicită anularea taxei și restituirea banilor cetățenilor, fără ca aceștia să apeleze la procese în instanțe.
"Moțiunea solicită anularea acestei taxe. A doua solicitare este returnarea banilor către cetățenii români, banii care au fost luați cu japca de statul român. Dorim returnarea taxei până la sfârșitul acestui an prin proceduri administrative, fără obligația de a merge în instanță. La fel de ușor cum au luat banii, la fel de ușor să-i returneze", a declarat deputatul PDL Grațiela Iordache.
"Suntem determinați la acest demers de impactul social generat de această exorbitantă «taxă de primă înmatriculare» și de riscul ca România să piardă în fața Curții Europene de Justiție din cauza caracterului ilegal, discriminatoriu și neeuropean al respectivei taxe", se arată în preambulul moțiunii.
Între motivele depunerii documentului, deputații PDL arată că: introducerea acestei taxe speciale contravine Tratatului Comunității Europene; nivelul taxei speciale este unul foarte ridicat, raportat la nivelul de trai din România; taxa a fost deja invalidată de justiția română; este o taxă fiscală, nu una de mediu.
Totodată, semnatarii consideră că modificările anunțate de Guvern nu reprezintă decât o "găselniță".
"Noua propunere are în continuare un caracter fiscal, având un cuantum care depășește puterea de cumpărare a cetățeanului român obișnuit. Se modifică extremele, în timp ce, în cazul grupei celei mai căutate de mașini second-hand, modificările taxei sunt simbolice. Găselnița Executivului, de a declara autoturismele noi mai periculoase pentru mediu, fiindcă vor polua mai mulți ani, după ce anul trecut argumenta exact invers, demonstrează o totală neseriozitate în abordarea problemei și o preocupare a Guvernului axată nu pe mediu, ci pe dorința de a lua bani de la po****ție", se arată în textul moțiunii.
Deputații Partidului Democat Liberal mai susțin că cer anularea acestei taxe pentru ca și cetățenii români să poată beneficia de statutul de cetățeni europeni și să poată să-și achiziționeze o mașină atunci când vor și ce marcă vor, și nu atunci când vrea și ce marcă vrea Guvernul Tăriceanu II.
"Taxa auto este expresia modului ineficient în care Guvernul Tăriceanu II cheltuiește banul public, al risipei și lipsei de coerență economică în consumul resurselor României. Taxa auto este picătura care a umplut paharul tuturor scumpirilor la gaze, pâine, lapte, ulei, întreținere și transport, al creditelor care se scumpesc din cauza inflației în creștere. Și dacă de vocea noastră, a Partidului Democrat Liberal nu vreți să ascultați, ascultați România care nu mai vrea să tacă, așa cum unii dintre dumneavoastră erați obișnuiți. Domnule prim-ministru, românii vă cer banii lor înapoi. România vă cere să încetați să va bateți joc de ea. Romînia va cere să fiți correct", se arată în finalul documentului.
Textul moțiunii "Anulați taxa de primă înmatriculare" a fost semnat de 69 de deputați.

Peste 23 000 de semnaturi online la www.realitatea.net/petitie :ok:

JOS TAXA AUTO! VREM BANII INAPOI!:rosu:

Lordliv
6th February 2008, 12:50
@ marker
iar esti dafazat! nu ai fost inca informat ca motiunea se va depune luni?!
pacat...

ps. cine dezinformeaza?:drak:

Sorin Blaj
6th February 2008, 12:57
Lordliv, sa inteleg ca esti pentru taxa auto de prima inmatriculare?

Lordliv
6th February 2008, 13:08
Lordliv, sa inteleg ca esti pentru taxa auto de prima inmatriculare?

sunt impotriva publicitatii exacerbate...
s a depus la parlament proiectul pentru o noua varianta,care probabil va fi votat de toata lumea,asa ca astfel de motiuni nu au decat tenta politicianista...

J.Bond
6th February 2008, 13:27
Lordliv, sa inteleg ca esti pentru taxa auto de prima inmatriculare?

Mai mult ca sigur ca el este unul din aia care sustin taxa, dar vrea sa para inocent:) aici pe forum.:D

Iar motiunea important este ca va fi depusa in cele din urma. Iar varianta aia care zici tu ca va fi votata in Parlament(probabil si de "neamurile" tale), nu se va compara niciodata cu ceea ce vrea motiunea "democrat-liberalilor". Prin motiunea aia se cere banii inapoi oamenilor inafara faptului ca taxa trebuie oprita. Sper ca ai inteles si tu macar acum in al 12lea cea aceasta mica mare:) diferenta.;)

J.Bond
6th February 2008, 13:37
Lordliv(si celorlalti "anti" de pe aici:)), nu ne ramane decat sa speram ca nu te(va) va deranja(prea tare:)) faptul ca si ACR s-a alaturat demersului de bun simt al RealiateaTV, de a sprijini petitia impotriva taxei auto.:ok:

Automobil Clubul Român sprijină petiția lansată de Realitatea TV:ok:

[quote]Automobil Clubul Român sprijină campania pentru petiția lansată de Realitatea TV. Invitat în ediția specială Taxa la ZID, președintele Comisiei Juridice ACR, Horațiu Mărăgoi, a declarat că organizația pe care o reprezintă e gata să pună la dispoziție sediile din toată țara pentru membrii săi care vor să semneze petiția.

"Vom încerca să găsim o modalitate prin care cei aproximativ 200.000 de membri ai ACR să opteze pentru semnarea petiției, vom pune la dispoziție cele aproximativ 80 de sedii din toată țara ale ACR", a declarat președintele Comisiei Juridice ACR, Horațiu Mărăgoi.
Sursa: Realitatea TV

JOS TAXA AUTO!

Lordliv
6th February 2008, 14:59
bai saltimbanc cabalist! ai fost in viata anterioara comisar al poporului?:D
pentru ca acum nu esti decat o caricatura insipida...:happy:happy

J.Bond
6th February 2008, 15:20
bai saltimbanc cabalist! ai fost in viata anterioara comisar al poporului?:D
pentru ca acum nu esti decat o caricatura insipida...:happy:happy

Am si eu o intrebare pentru cei indreptatiti a-mi raspunde, care se ocupa cu forumul, in legatura cu specimenul citat mai sus.
Oare sunt permise tot felul de jigniri adresate la adresa unor forumisti asa cum o face Lordliv mai sus?:rosu: A mai fost lasat sa jigneasca si nu l-am bagat in seama, dar vad ca pe zi ce trece intrece masura. Serios vorbind. Astept sa ia cineva legatura cu "distinsul" care se ocupa de forum pe aici si sa-i spuna sa nu mai raspunda prin jigniri la care rade singur, atunci cand nu prea are argumente concrete sa-si sustina o parere.
Din respect fata de alti care citesc pe acest forum, eu nu pot sa ma cobor atat de jos si sa incep sa jignesc(si nici nu o voi face) pe cineva atunci cand nu ne convine o parere sau alta despre subiectul acestui forum. Multumesc.

Lordliv
6th February 2008, 16:51
Am si eu o intrebare pentru cei indreptatiti a-mi raspunde, care se ocupa cu forumul, in legatura cu specimenul citat mai sus.
Oare sunt permise tot felul de jigniri adresate la adresa unor forumisti asa cum o face Lordliv mai sus?:rosu: A mai fost lasat sa jigneasca si nu l-am bagat in seama, dar vad ca pe zi ce trece intrece masura. Serios vorbind. Astept sa ia cineva legatura cu "distinsul" care se ocupa de forum pe aici si sa-i spuna sa nu mai raspunda prin jigniri la care rade singur, atunci cand nu prea are argumente concrete sa-si sustina o parere.
Din respect fata de alti care citesc pe acest forum, eu nu pot sa ma cobor atat de jos si sa incep sa jignesc(si nici nu o voi face) pe cineva atunci cand nu ne convine o parere sau alta despre subiectul acestui forum. Multumesc.

ti am mai spus ca ma plictisesti?

ps. nu,nu obisnuiesc sa rad singur...fara motiv:P
argumente? in fata citatelor tale de prin ziare adunate? cu titluri boldate?:rolleyes:

dmxrap87
10th February 2008, 15:46
:headbang: taxa===interese+ hotzie => sux M-am jucat un pic cu o poza a lui Taxiceanu ;)) nu m-am putut abtine :P Pare mai credibil acum :D

J.Bond
11th February 2008, 00:42
Aproape 40.000 de semnaturi online si aproape 60.000 de semnaturi per total in mai putin de 2 saptamani. :ok:

www.realitatea.net/petitie

Caravana RealitateaTV, prin Andrei Gheorghe, va fi prezenta si saptamana viitoare in marile orase din tara pentru strangerea de adeziuni anti-taxa.:ok:

JOS TAXA AUTO!

dmxrap87
11th February 2008, 11:25
Tot sunt putine....eu as vrea sa fie mai mult de 1 milion per total...sa fie o infrangere zdrobitoare pentru actualul guvern! Pacat ca f putini stiu de aceasta petitie....si f multi nu stiu unde si cum sa o semneze :( acum trimit cam 200 de mii de mail-uri sa instiintez pe toti ca exista aceasta petitie si ca se poate semna si virtual! Care se baga sa ma mai ajute? ii dau programul si zeci de mii de mail-uri si sa trimita link-ul sa instiinteze pe toti detinatorii de masini sau pe cei care intentioneaza! sau cei care vor sa se implice indiferent ca vor/au sau nu o masina.

Bumbescu
11th February 2008, 12:41
Personal sunt de acord cu absolut orice taxa auto si-mi doresc taxe uriase in special pt porcii posesori de suv-uri ce se duc sa-si cumpere paine cu masina sau pt fufele casnice ce se duc la coafor cu masina(tot cu 4x4).
Imi doresc taxe de oras, in special in Bucuresti, fara aceste taxe nebunia masinilor va duce la paralizarea acestei tari, a carei economie pierde, numai din paralizarea cotidiana a Bucurestiului 500 000 de euro pe zi.
Trebuie luate masuri urgente cu masinile, tr sa ajungem la nivelul capitalelor europene. Trebuie sa ajungem la situatia ca un ploiestean de exemplu sa se urce dracului in tren daca are treaba la Bucuresti si sa-si lase masina in Ploiesti, sau daca vrea sa vina neaparat cu masina sa-l coste de trei ori mai mult.
Nu spun ca masina ar trebui sa devina un lux, dar nici ca acum nu se mai poate, sunt familii intregi de dementi ce au cate 3 masini fara sa aiba nevoie de ele, sunt sonati vai de mama lor, inglodati in credite si datorii, sclavi pe viata, dar cu masina de fitze.

dmxrap87
11th February 2008, 13:31
daca iti doresti atatea taxe probabil ca iti si permiti fara problema sa le achiti...sau poate esti vreo roakaritza inchisa intre 4 peretzi careia nu-i pasa de viata si de ce se intampla in jur....care prefera sa vada oamenii cum se chinuie chiar daca au dreptul la ceva mai bun. ii condamni pe cei cu suv-uri....de ce? sunt nishte masini f sigure...am o prietena care daca nu avea masina 4x4 acum se intalnea cu Doamne-Doamne in urma unui accident. De mu**tii aia care circula cu Rabe de polueaza cat 10 suv-uri sau Dacii de lasa o dara de 1 km de fum si multe alte rable ca oamenii nu-si permit mai mult...asta nu ti se pare anormal? Cand omul are drepturi este moral sa i se respecte. Si masinile rulate prin Germania sau Franta sau Italia sunt mult mai bine intretinute...chiar daca sunt euro 2...nu se compara...au filtrele schimbate si masuri pt a mai diminua eliminarea noxelor. Asha ca-ti poti taia venele de oftica dar taxa auto e pe cale sa cada :D

Bumbescu
11th February 2008, 13:45
E destul de greu sa te urmaresc, mai ales in lipsa unei idei coerente.
Tocmai asta e, oamenii au dreptul la o viata mai buna. De exemplu noi bucurestenii avem dreptul sa circulam normal prin orasul nostru, sa respiram aer curat(masinile vechi le-as taxa si mai tare), sa ne protejam nervii(cand ne ocupa locul de parcare platit la primarie un taranus ce sta in chirie).
Asta-i marea confuzie ce se produce in Romania, se confunda bunastarea sau dreptul la bunastare cu idiotenia, pt ca....imi pare rau, dar asta e, tr sa fii idiot sa-ti cumperi 4x4 in bucuresti de exemplu, cand esti doar un burtos ce merge doar la servici si atat, doar pt ca ninge de doua ori pe an sau pt ca mergi 3 week-end-uri la "munte"(sinaia, in carciuma).
In clipa de fata situatia e disperata in Romania din punct de vedere al infrastructurii si tr facut ceva in directia asta, tr stopat intr-un fel avantul soferistic al romanilor.

Apropo de cum e pe afara....du-te in plimbare cu masina prin Londra, parcheaza cateva ore si vezi cat platesti, eventual lasa-ti masina si unde nu trebuie ca sa vezi cat e amenda.

jesus supremu
11th February 2008, 16:14
Personal sunt de acord cu absolut orice taxa auto si-mi doresc taxe uriase in special pt porcii posesori de suv-uri ce se duc sa-si cumpere paine cu masina sau pt fufele casnice ce se duc la coafor cu masina(tot cu 4x4).
Imi doresc taxe de oras, in special in Bucuresti, fara aceste taxe nebunia masinilor va duce la paralizarea acestei tari, a carei economie pierde, numai din paralizarea cotidiana a Bucurestiului 500 000 de euro pe zi.
Trebuie luate masuri urgente cu masinile, tr sa ajungem la nivelul capitalelor europene. Trebuie sa ajungem la situatia ca un ploiestean de exemplu sa se urce dracului in tren daca are treaba la Bucuresti si sa-si lase masina in Ploiesti, sau daca vrea sa vina neaparat cu masina sa-l coste de trei ori mai mult.
Nu spun ca masina ar trebui sa devina un lux, dar nici ca acum nu se mai poate, sunt familii intregi de dementi ce au cate 3 masini fara sa aiba nevoie de ele, sunt sonati vai de mama lor, inglodati in credite si datorii, sclavi pe viata, dar cu masina de fitze.

nu e vorba de taxa ci de modul in care se aplica si eu sunt de acord cu taxe criminale dar care sa se aplice la toti nu sa apara mereu exceptiile alea jegoase si mai e si intrebarea unde se duc banii.daca e taxa de mediu sa se duca la mediu nu la bugetul de stat sa aiba porcii de unde sa fure.

Lordliv
11th February 2008, 18:17
nu e vorba de taxa ci de modul in care se aplica si eu sunt de acord cu taxe criminale dar care sa se aplice la toti nu sa apara mereu exceptiile alea jegoase si mai e si intrebarea unde se duc banii.daca e taxa de mediu sa se duca la mediu nu la bugetul de stat sa aiba porcii de unde sa fure.

a fost introdusa in circuit ca taxa fiscala cu largul concurs al celor care acum depun motiuni pentru " eradicarea " ei!
ce crezi ca daca se percepe ca taxa de mediu,nu exista posibilitati multiple ca " porcii " sa mai fure?

problema politica este ca un guvern cu program liberal cu tente sociale ce se pretinde,pune foarte multe biruri pe cetatenii acestei tari ,asta ca sa compenseze mentinerea cotei unice ,dar ca sa si mascheze reculul economiei reale...

miril
11th February 2008, 18:36
Bumbescu, sunt exact de aceeasi parere cu tine! Pacat ca sunt multi care vor...imbulzeala. Greu de inteles sau, mai degraba, ca la noi la nimenea. O tara de impulsivi!

J.Bond
11th February 2008, 19:10
Tot sunt putine....eu as vrea sa fie mai mult de 1 milion per total...sa fie o infrangere zdrobitoare pentru actualul guvern! Pacat ca f putini stiu de aceasta petitie....si f multi nu stiu unde si cum sa o semneze :( acum trimit cam 200 de mii de mail-uri sa instiintez pe toti ca exista aceasta petitie si ca se poate semna si virtual! Care se baga sa ma mai ajute? ii dau programul si zeci de mii de mail-uri si sa trimita link-ul sa instiinteze pe toti detinatorii de masini sau pe cei care intentioneaza! sau cei care vor sa se implice indiferent ca vor/au sau nu o masina.

Sunt necesare 100.000 de semnaturi(nici mai mult nici mai putin:ok:) pentru ca initiativa romanilor sustinuta cu succes de RealitateaTV sa ajunga in Parlament. In circa 1 saptamana, maxim 10 zile de acum inainte, preconizam ca le vom si strange. Astfel le vom da o palma moral-politica celor din Guvernu Tariceanu daca si in continuare nu vor tine cont de semnaturile date de atatia romani impotriva taxei auto, si in mod special acelor activisti liberali "gen Ghise":)(si sustinatorilor lor, atatia cati mai sunt:) care nu au fost de acord cu aceasta initiativa civica si care nu credeau in ea.

www.realitatea.net/petitie

JOS TAXA AUTO!

Lordliv
11th February 2008, 19:23
daca iti doresti atatea taxe probabil ca iti si permiti fara problema sa le achiti...sau poate esti vreo roakaritza inchisa intre 4 peretzi careia nu-i pasa de viata si de ce se intampla in jur....care prefera sa vada oamenii cum se chinuie chiar daca au dreptul la ceva mai bun. ii condamni pe cei cu suv-uri....de ce? sunt nishte masini f sigure...am o prietena care daca nu avea masina 4x4 acum se intalnea cu Doamne-Doamne in urma unui accident. De mu**tii aia care circula cu Rabe de polueaza cat 10 suv-uri sau Dacii de lasa o dara de 1 km de fum si multe alte rable ca oamenii nu-si permit mai mult...asta nu ti se pare anormal? Cand omul are drepturi este moral sa i se respecte. Si masinile rulate prin Germania sau Franta sau Italia sunt mult mai bine intretinute...chiar daca sunt euro 2...nu se compara...au filtrele schimbate si masuri pt a mai diminua eliminarea noxelor. Asha ca-ti poti taia venele de oftica dar taxa auto e pe cale sa cada :D

bumbescu = " roakaritza "!!!:happy:happy:happy

ps. esti cam impulsiv, tinind seama ca esti doar un " greenhorn "pe acest forum!

dmxrap87
12th February 2008, 10:59
nu sunt impulsiv...sa zicem ca eram cam morocanos in ziua aia... :P dar crede-ma ca multi ne-am saturat de taxe si accize pe care in mod normal nu ar mai fi trebuit sa le platim acum cand suntem integrati in uniune... Blestemul romanilor a fost si se pare ca inca este faptul ca producem masini...de buna/proasta calitate asta mai mult sau mai putin conteaza, dar Bulgarii de aia nu au taxa asta...pt ca nu produc... Si daca platim mii de taxe cu ce ne ajuta? ca sincer cu sau fara taxe nu vad nici o schimbare...in tzarishoara asta. Si la urma urmei un combinat de pe la marginea capitalei polueaza intr-o saptamana cat toate masinile aduse in romania intr-un an. si apropo in legatura cu normele de poluare un BMW X5 ------ CO2 de 214 g/km (si asta la un motor de 3000) si un Logan berlina ----- 137 g/km (motor de 1600). Ca sunt multe fitze in orasul asta si in tzara asta...si ca sunt oameni care prefera sa nu manance si sa nu iasa din orash numai sa aibe bani sa-si achite ratele la un SUV sau limuzina asta e problema lor...daca's prosti si inculti...macar sufera pe alta parte. Dar cu ce ne afecteaza daca-si iau masini puternice, pt ca tehnologia a ajuns f departe si deja un 4x4 consuma cu doar 3-4 litrii in plus la 100km fatza de o masina mica...si poate polueaza mai putin. Oamenii avand posibilitatea de a-si lua un BMW din 96 cu euro 2 bine ingrijit si sigur la banii de 3000 euro zic ca e mult mai bine decat sa-i vezi cu o Dacia 1310 din 2002 la aceiasi bani care e non-euro (nici macar euro1) si la primul accident usor mor toti din ea.

Utilizator
12th February 2008, 16:56
in principiu o societate poate merge mai departe si fara taxe, buget etc. Poate fi o lume total salbatica cu fiecare luptand doar pentru el.
taxele sunt un rau necesar atat timp cat banii stransi se folosesc pentru a rezolva o alta problema si reprezinta o contributie individuala la dezvoltarea comuna a unei localitati, tari etc.

Taxa auto, atat timp cat este croita pe criteriul poluarii, are rol de a colecta bani functie de cat polueaza fiecare si de a folosi acest fond pentru a remedia efectele poluarii prin masuri de mediu.

Taxa auto pe poluare are si rolul de a indrepta oamenii spre masini mai putin poluante, dupa cum accizele la tigari au rolul de a creste corespunzator contributia fumatorilor la bugetul pentru sanatate dar si de a combate acest obicei nesanatos (pe care si eu il am din pacate) printr-un pret de cumparare mai ridicat.

Nu mi se pare normal sa traiesc intr-un oras poluat si nimanui sa nu-i pese de ceea ce emite sau sa platim toti la fel, nediferentiat. E firesc sa existe o taxa diferentiata functie de cat polueaza fiecare. Altfel e ca la plata gazelor, paushal si nu functie de consumul real al fiecaruia.

Fiecare e liber sa faca ce vrea, dar sa-si asume costurile aferente.

E bine sa ne cream obisnuinta ca la cumpararea unui produs, in acest caz a unei masini, sa consideram nu numai pretul de achizitie dar si taxele/cheltuielile aferente pe durata de viata. Numai asa vom afla pretul corect.

Lordliv
12th February 2008, 18:29
nu sunt impulsiv...sa zicem ca eram cam morocanos in ziua aia... :P dar crede-ma ca multi ne-am saturat de taxe si accize pe care in mod normal nu ar mai fi trebuit sa le platim acum cand suntem integrati in uniune... Blestemul romanilor a fost si se pare ca inca este faptul ca producem masini...de buna/proasta calitate asta mai mult sau mai putin conteaza, dar Bulgarii de aia nu au taxa asta...pt ca nu produc... Si daca platim mii de taxe cu ce ne ajuta? ca sincer cu sau fara taxe nu vad nici o schimbare...in tzarishoara asta. Si la urma urmei un combinat de pe la marginea capitalei polueaza intr-o saptamana cat toate masinile aduse in romania intr-un an. si apropo in legatura cu normele de poluare un BMW X5 ------ CO2 de 214 g/km (si asta la un motor de 3000) si un Logan berlina ----- 137 g/km (motor de 1600). Ca sunt multe fitze in orasul asta si in tzara asta...si ca sunt oameni care prefera sa nu manance si sa nu iasa din orash numai sa aibe bani sa-si achite ratele la un SUV sau limuzina asta e problema lor...daca's prosti si inculti...macar sufera pe alta parte. Dar cu ce ne afecteaza daca-si iau masini puternice, pt ca tehnologia a ajuns f departe si deja un 4x4 consuma cu doar 3-4 litrii in plus la 100km fatza de o masina mica...si poate polueaza mai putin. Oamenii avand posibilitatea de a-si lua un BMW din 96 cu euro 2 bine ingrijit si sigur la banii de 3000 euro zic ca e mult mai bine decat sa-i vezi cu o Dacia 1310 din 2002 la aceiasi bani care e non-euro (nici macar euro1) si la primul accident usor mor toti din ea.

bine ai venit pe forum!:ok:

Romeo
13th February 2008, 12:23
taxele sunt un rau necesar atat timp cat banii stransi se folosesc pentru a rezolva o alta problema si reprezinta o contributie individuala la dezvoltarea comuna a unei localitati, tari etc.

Taxa auto, atat timp cat este croita pe criteriul poluarii, are rol de a colecta bani functie de cat polueaza fiecare si de a folosi acest fond pentru a remedia efectele poluarii prin masuri de mediu.

Taxa auto pe poluare are si rolul de a indrepta oamenii spre masini mai putin poluante, dupa cum accizele la tigari au rolul de a creste corespunzator contributia fumatorilor la bugetul pentru sanatate dar si de a combate acest obicei nesanatos (pe care si eu il am din pacate) printr-un pret de cumparare mai ridicat.



toate ar fi bune si frumoase daca toate masinile ar fi egale in fata legii, dar o Dacie 1969 cred ca polueaza mai mult decat un Renault 2004 si legea nu tine cont de asta ci incearca sa stopeze importul de masini folosite, chiar relativ noi. Exista Euro 2,3, etc. Nu ai decat sa spui: de la anul nu mai admitem sub euro 2, dar scoti toate Daciile din functiune si pica guvernul la alegeri. Legea perturba libera concurenta, exact ceea ce UE sustine si guvernul nostru refuza, ca s-au nascut in comunism unde tot ce era importat era rau.
Uiti lucrurile cele mai importante pentru care exista taxe: invatamant si politie (asa blamata cum este ea). Chiar daca au un randament modest, cele doua domenii trebuiesc sa existe, parlamentul roman cred ca nu este o necesitate si poate ca in 20 de ani va exista doar un parlament UE.

J.Bond
13th February 2008, 13:01
Mai sunt nevoie de cateva mii de semnaturi care se vor strange probabil pana la sfarsitul saptamanii.:ok: Petitia o sa ajunga apoi la Presedintie, Parlament, Avocatul Poporului si nu in ultimul rand la Comisia Europeana.:ok:

La acest moment s-au adunat peste 80.000 de semnaturi online, la caravana RealitateaTV si la sediile ACR din tara.:ok:
www.realitatea.net/petitie

JOS TAXA!

Romeo
14th February 2008, 08:36
Mai sunt nevoie de cateva mii de semnaturi care se vor strange probabil pana la sfarsitul saptamanii.:ok: Petitia o sa ajunga apoi la Presedintie, Parlament, Avocatul Poporului si nu in ultimul rand la Comisia Europeana.:ok:

La acest moment s-au adunat peste 80.000 de semnaturi online, la caravana RealitateaTV si la sediile ACR din tara

si credeti ca UE se va uita la semnaturile voastre ? Eu propun o campanie prin care sa se renunte la orice fel de impozit pretins de statul nostru, oricum cei care conduc isi bat joc de acesti bani (vezi chiar ieri seara toalete de sute de mii de euro facute la scoli din Vaslui, in care copiii nu au voie sa intre pana nu se taie panglica).
UE a spus: taxa incalca libera concurenta si de atunci guvernul nostru ii prosteste si o lungeste pana vor ajunge in justitia europeana. Legea propusa este lipsita de logica, dar face parte tot din bataia de joc pe care o servim UE. Asa ca pentru Taricelu sau parlament, 100.000 semnaturi au aceeasi valoare: hai sa ne facem ca avem democratie, tot ce vor ei fac.

J.Bond
14th February 2008, 19:20
S-au adunat peste 100.000 de semnături pentru petiția împotriva taxei auto:ok:
Joi 14 februarie 2008, 18:39

A fost mai întâi o știre. Un om poate învinge statul. Un arădean a contestat taxa de primă înmatriculare și a câștigat. Apoi am descoperit că este o stare de spirit și că mii de români consideră nedreaptă taxa. Asta ne-a obligat să reacționăm. Așa a apărut petiția Realitatea TV, care cere eliminarea taxei în actuala formă și elaborarea alteia care să țină cont de nevoile, dar și de posibilitățile oamenilor.

Peste 100.000 de oameni, nemulțumiți și revoltați, au semnat acest document, fie on-line, fie la Caravana noastră și la sediile ACR. Noi ne-am propus să stângem 100.0000 de semnături. Este un număr simbolic, menit să atragă atenția asupra impactului pe care taxa auto îl are asupra românilor. Petiția semnată de dumneavoastră va ajunge la Guvern, Parlament, Președinție, Avocatul Poporului, dar și pe masa Comisiei pentru Petiții a Parlamentului European.

Mai puteți semna petiția până pe data de 17 februarie, ora 24.00, când se se va încheia campania de strângere de semnături.
www.realitatea.net/petitie
Sursa: RealitateaTV

:)Ce penibil a putut sa fie Taricelu azi! Cand a vazut ca s-au strans semnaturile(spre marea lui surprindere:)) si ca o sa dea de belea cu tot guvernul odata ce petitia va ajunge pe masa Comisiei Europene, a inceput sa verse cu laturi la adresa acestei initiative civice fara precedent in Romania.:ok:
Campania a avut un real succes, din fericire pentru romanii care nu sunt de acord cu taxa si care vor banii inapoi:ok:, si din pacate pentru Taricelu.:)

resita
14th February 2008, 19:21
Comisia Europeana va obliga Romania sa modifice taxa auto :D:D:D

dmxrap87
16th February 2008, 08:54
sper sa fie asha....desi parca vad ca geniul penibil a lui Taxiceanu (http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=31322&d=1202651150) mai gaseste o metoda de a riposta. Nu uitiati ca traiti in Romania, tzara unde imposibilul e posibil....si unde legile lui Murphy se aplica 100%. :-< Stii am ramas la o varianta pe care multi au aplicat-o...in loc sa platim taxe aberante si nejustificabile...mai bine cu banii aia pusi de la catatean la cetatean...angajam 100 de mercenari si criminali bine pregatiti sa faca curatenie intr-un week-end cat toate tribunalale din Romania in 100 de ani. Degeaba se agita unu-doi max 3....daca romanii se lasa calcati in picioare cum nici un alt popor nu se lasa. Ungurii, care sunt oameni pasnici (si am stat mult in Ungaria) au facut mici revolutii la Budapesta anul trecut...din cauza unui guvern de ***** ce au avut si ei, noi romanii ne certam unii cu altii in loc sa luam masuri. Prostia se plateste...si taxele sunt plata noastra...adik plata prostiei.

Bumbescu
17th February 2008, 17:57
sper sa fie asha....desi parca vad ca geniul penibil a lui Taxiceanu (http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=31322&d=1202651150) mai gaseste o metoda de a riposta. Nu uitiati ca traiti in Romania, tzara unde imposibilul e posibil....si unde legile lui Murphy se aplica 100%. :-< Stii am ramas la o varianta pe care multi au aplicat-o...in loc sa platim taxe aberante si nejustificabile...mai bine cu banii aia pusi de la catatean la cetatean...angajam 100 de mercenari si criminali bine pregatiti sa faca curatenie intr-un week-end cat toate tribunalale din Romania in 100 de ani. Degeaba se agita unu-doi max 3....daca romanii se lasa calcati in picioare cum nici un alt popor nu se lasa. Ungurii, care sunt oameni pasnici (si am stat mult in Ungaria) au facut mici revolutii la Budapesta anul trecut...din cauza unui guvern de ***** ce au avut si ei, noi romanii ne certam unii cu altii in loc sa luam masuri. Prostia se plateste...si taxele sunt plata noastra...adik plata prostiei.


Asta e tare:D

Restul postului e din nou mult prea intortocheat, eufemistic vorbind:D

dmxrap87
18th February 2008, 18:24
poi nu e asha? ;)))

Sorin Blaj
19th February 2008, 12:45
Motiunea simpla a fost adoptata de camera deputatilor cu 158 voturi din 265 de votanti.

YoYoyOi
19th February 2008, 12:51
foarte bine, cu toate ca nu stim inca ce rezultate concrete va avea acest lucru...

Sorin Blaj
19th February 2008, 12:58
Niciun rezultat. Sta la latitudinea guvernului daca tine cont sau nu de rezultatul motiunii.

YoYoyOi
19th February 2008, 13:02
doh... tot la latitudinea Guvernului a fost si pana acum...

oricum, eu m-am scarbit la culme de subiectul asta... mai ales astia de la RTV m-au terminat psihic cu zidul lor cu tot :ciocan:

Sorin Blaj
19th February 2008, 13:04
E vorba mai mult de o chestiune de imagine.

Elphax
19th February 2008, 13:05
frectie la picior de lemn ...

YoYoyOi
19th February 2008, 13:06
cu vaselina din import :D

Lordliv
19th February 2008, 14:56
E vorba mai mult de o chestiune de imagine.

imaginea este ca pd-l + psd = love!:D

Sorin Blaj
19th February 2008, 15:01
Lordliv, te credeam om serios.

Lordliv
19th February 2008, 15:08
Lordliv, te credeam om serios.

eram in tinerete...:)

- Plenul Camerei Deputaților a adoptat, marți, moțiunea simplă 'Anulați taxa de primă înmatriculare', inițiată de 70 de deputați democrat-liberali, cu 158 de voturi 'pentru', 89 voturi 'împotrivă' și 7 abțineri.

Din cei 265 de deputați prezenți, 11 nu și-au exprimat votul.

Ea a fost susținută de grupurile parlamentare ale PD-L, PSD și PRM, dar și de un deputat PC, unul aparținând minorităților naționale altele decât cea maghiară și de patru deputați independenți. Împotriva moțiunii și-au exprimat votul grupurile parlamentare ale PNL și UDMR, dar și doi deputați PSD, 7 conservatori, 10 deputați aparținând minorităților și patru deputați fără apartenență politică. ROMPRES/(Nicoleta Nicolae)

ps. am uitat sa adun prm-ul...

ps.2
Potrivit lui Olteanu, Guvernul, conform regulamentului Camerei, trebuie să țină cont de ceea ce s-a prevăzut în moțiune și să-și asume ceea ce consideră oportun din conținutul întregii moțiuni.

Președintele Camerei a mai explicat că este foarte posibil ca, după ce Guvernul va finaliza cea de-a treia variantă a taxei, să fie organizată în Parlament o dezbatere, similară celei de anul trecut, pentru a vedea din nou care este opinia majorității în acel moment.

Mario Di Lazi
19th February 2008, 15:15
de unde îmi ridic banii pe care i-am dat pe taxă ? :D

eu nu îmi fac nici o speranță că primesc banii de i-am plătit ...

Sorin Blaj
19th February 2008, 15:20
Momentan singura speranta este sa-ti iei un avocat si sa dai statul in judecata.

4star
19th February 2008, 16:34
foarte bine, cu toate ca nu stim inca ce rezultate concrete va avea acest lucru...

rezultate concrete nu o sa avem din cauza hotilor din guvern. armenaul din gasca zice " o dezbatere inutila" adik o sa facem tot ce vrem noi. respectiv o sa faca alte formule SF si o sa taxeze tot masinile euro 3 cel mai rau ca acolo ii loveste concurenta pe citroene ...
astia nu stiu decat de bata in crestet sa le iau familiile ...
sunt niste nenorociti de hoti ... scuze hotilor ca ii bag in aceeasi oala cu astia


pt cei care o dau cu alaturare pdl-psd .. .pe bune ca nici voi nu o credeti. psd si-aurmarit doar interesul de imagine. nu putea sa fie contra celor peste 100.000 de semnatari ai protestului. in rest .. PeNeLe stiu ca nu mai au nici macar o sansa in toamna si jepcaresc acum cat mai au putin timp la dispozitie.

Elphax
19th February 2008, 16:46
ce jepcaresc? taxa a ramas la fel, si sa nu uitam cine era ministru la mediu cand a inceput miscarea

Lordliv
19th February 2008, 16:48
rezultate concrete nu o sa avem din cauza hotilor din guvern. armenaul din gasca zice " o dezbatere inutila" adik o sa facem tot ce vrem noi. respectiv o sa faca alte formule SF si o sa taxeze tot masinile euro 3 cel mai rau ca acolo ii loveste concurenta pe citroene ...
astia nu stiu decat de bata in crestet sa le iau familiile ...
sunt niste nenorociti de hoti ... scuze hotilor ca ii bag in aceeasi oala cu astia


pt cei care o dau cu alaturare pdl-psd .. .pe bune ca nici voi nu o credeti. psd si-aurmarit doar interesul de imagine. nu putea sa fie contra celor peste 100.000 de semnatari ai protestului. in rest .. PeNeLe stiu ca nu mai au nici macar o sansa in toamna si jepcaresc acum cat mai au putin timp la dispozitie.

:happy ce ar mai dori pd-l-ul sa fie sigur de o colaborare cu psd-ul dupa alegeri,pentru ca singuri nu vor ajunge niciodata la guvernare...
bineinteles dupa asanarea morala a psd-ului!:D

Lordliv
19th February 2008, 23:42
FISCALITATE Ce ne mai pregătește Guvernul

Păcuraru pune bir pe primele de sărbători

Ministrul Muncii taie din bucuria românilor
Primele de Crăciun sau de Paște, cadourile de Ziua Copilului, abonamentele de tefefon sau pe mijloacele de transport în comun primite de la serviciu vor fi impozitate din această lună. Decizia a fost luată de Ministerul Muncii și a fost publicată în Monitorul Oficial.

Ministrul Muncii, Paul Păcuraru, a declarat că a trebuit să mărească numărul veniturilor care se impozitează din cauza faptului că bugetul asigurărilor sociale are nevoie de mai multe fonduri, în condițiile în care pensiile au fost majorate.

Astfel, 19,5% din valoarea veniturilor suplimentare va fi plătit de angajatori, urmând ca angajații să suporte 9,5%. Banii respectivi vor fi colectați la bugetul asigurărilor sociale. Printre veniturile care urmează să fie impozitate se numără premiile anuale oferite sub diferite forme, sumele pentru plata cu ora sau pentru gărzile acordate cadrelor medicale. Nu vor scăpa de impozitare nici banii acordați ca urmare a pensionării, primele oferite angajaților cu diferite ocazii sau cadourile pentru copiii salariaților.

De asemenea, indemnizațiile primite de pe urma participării la consiliile de administrație sau la ședințele comisiilor din instituțiile publice vor fi și ele taxate. Românii sunt printre cei mai taxați cetățeni ai UE. Într-o estimare a Ministerului Finanțelor se arată că persoanele fizice și juridice plătesc 420 de impozite și taxe. În plus, acestea cotizează și la bugetele locale.

articol aparut in Gandul



ps.taxa de prima inmatriculare va deveni probabil o taxa de mediu...

dar asemenea tampenii scremute de guvernul liberalo-udemerist nu va deranjeaza!?

miril
20th February 2008, 12:11
Un articol pertinent despre avantajele si dezavantajele taxei auto.

Taxa auto si oglinda sparta BloomBiz

Taxa de prima inmatriculare este subiect national. Dar poate fi si o tema de reflectie. Cel mai adesea,abordarea subiectului este strans legata de cetatean, de platitorul taxei. Ba chiar, un post de televiziune a initiat o campanie de strangere de semnaturi impotriva taxei omitand cu obstinatie argumentele care pledeaza pentru existenta unei taxe de prima inmatriculare. Asa cum se intampla uneori in economie, taxa de inmatriculare este un exemplu pentru existenta unui cerc vicios. Asadar, iata punctul de vedere al platitorului de taxe.

1. Taxa de prima inmatriculare incalca libera circulatie a marfurilor, un principiu statuat chiar de Uniunea Europeana. Taxa induce o reala dezamgire fata de apartenenta la Uniunea Europeana (UE). Altfel spus, dupa ce ani de zile consumatorii romani au facut sacrificii pentru a atinge standardele impuse de Uniune, acum a venit si momentul de a gusta din beneficiile pe care le aduce prezenta in UE.

2. Taxa protejeaza o serie de interese ale importatorilor si producatorilor locali de autovehicule. In felul acesta, o serie de companii (importatorii si producatorul local) au reusit sa obtina, in anul 2007, profituri artificiale.

3. Taxa a fost in primul rand o taxa fiscala, o bariera pusa la vama pentru a descuraja importul de masini second hand. De fapt, taxa de prima inmatriculare a fost o taxa fiscala deghizata intr-una de mediu.

4. Modul de calcul al taxei este contestat chiar la nivelul Comisiei Europene. Deocamdata, insa, Comisia nu a gasit pirghiile legale de a anula taxa, ci doar formule de negociere asupra modalitatii de calcul.

5. Nivelul taxei este disproportionat in raport cu veniturile romanilor. Ea este considerata o taxa prea scumpa.

6. Am avut de-a face cu o incercare de a tergiversa transformarea taxei din una fiscala, intr-o taxa de mediu. Astfel, de facto, s-a reusit ca taxa de prima inmatriculare sa functioneze, iar cei care au cumparat masini la mana a doua au platit sume considerabile.

7. Exista in acest moment un orizont de asteptare privind returnarea taxei catre cei care au platit-o. Aceasta idee este sustinuta si de o serie de forte politice din ratiuni, evident, electorale. In acest moment, nu exista argumente legale solide care sa indreptateasca sperantele cumparatorilor ca pe termen scurt si-ar putea primi banii inapoi.

Cu toate acestea, exista si o serie de argumente care pledeaza in favoarea taxei auto.

1. Ungaria si Polonia s-au confruntat imediat dupa aderarea la UE cu un val de importuri de masini second hand. Gratie taxei, Romania a evitat aceasta situatie.

2. Piata auto a crescut spectaculos, mai mult decat au prognozat chiar actorii acestei piete. Este adevarat ca principalii beneficiari au fost importatorii de masini noi si producatorul local. Dar, cresterea pietei arata ca in fapt consumatorii romani au gasit resurse finanaciare atat pentru a cumpara masini noi, cat si pentru automobile second-hand din import cu taxa inclusa.

3. Industria auto este peste tot in lume o industrie de varf. Ea incorporeaza tehnologie, necesita cercetare si dezvoltare, are nevoie de forta de munca bine calificata. Industria auto este un motor care antreneaza spre dezvoltare si alte subramuri. Un automobil a incetat de mult sa fie creatia unei singure companii.

Un constructor de automobile folosesete materie prima, subanasamble, semifabricate de la o multime de alte companii. O parte dintre acestea lucreaza pe piata locala. Impreuna, toate companiile care concura la fabricarea unui automobil, creaza locuri de munca, platesc taxe si impozite la bugetul de stat si la bugetul asigurarilor sociale, exporta contribuind in felul acesta la micsorarea deficitului balantei comerciale, pun umarul la dezvoltarea regiunilor in care activeaza.

4. S-a afirmat ca declaratiile oficialilor romani conforma carora investiile Renault si Ford in Romania depind de taxa auto sunt exgerate. Este posibil sa fie asa. Dar, in mod public, atat francezii de la Renault cat si americanii de la Ford au sustinut taxa de prima inmatriculare.

S-ar putea sa fi avut de-a face cu o incercare de a forta mana guvernului Tariceanu, insa exemplul Nokia arata ca intr-o economie globalizata investitorii sunt tot mai mobili si cauta fara scrupule cele mai propice regiuni in care sa-si continue productia.

5. Industria auto este esentiala pentru Romania. In ultimii ani, in special dupa privatizarea majoritatii companiilor importante romanesti, investitiile s-au derulat cu precadere in zona imobiliara si in cea comerciala. De aceea, este important pentru forta de munca din Romania si pentru industria autohtona sa aiba investitori in domeniul constructiei de autovehicule.

6. S-a spus ca Bulgaria nu a instituit o astfel de taxa. Este adevarat, dar bulgarii nu au nici un producator local de autoturisme.

7. Consumatorii considera ca o taxa de mediu poate fi acceptabila. Important este insa sa se gaseasca o metodologie de calcul care sa fie dezirabila cu un astfel de scop si care in acelasi timp sa nu-i lase pe consumatori prada birocratiei sau unui sistem clientelar.

Cele doua viziuni sunt legate de contribuabil, pe de o parte, si, pe de alta parte, de beneficiarul serviciilor bugetare. Ne-am obisnuit, in ultimii ani, sa credem ca statul nu merita sa-i platim taxe pentru ca presteaza servicii publice de slaba calitate.

Iesirea din cercul vicios nu se poate face decat in timp si cu eforturi de ambele parti: statul sa imbunatateasca nivelul serviciilor publice, platitorul de taxe sa inceapa sa vada in stat un partener si nu un pierde-vara care taie frunze la caini. Pana atunci, taxa auto este un bun prilej de a ne privi intr-o oglinda crapata in care ne zarim atat in calitatea noastra de platitori de taxe, cat si in cea de cheltuitori ai banilor publici.

Sorin Blaj
20th February 2008, 13:17
Cel mai bun criteriu este nivelul de poluare. Poluezi? Platesti. Dupa acest criteriu, masinile noi vor fi favorizate. Simplu.

Gabri3l
20th February 2008, 18:57
petitia romanilor sustinuta de RTV si ACR, se pare ca a avut un succes enorm la Strasbourg ...astfel ca intr-un timp incredibil de scurt, mai precis marti saptamana viitoare va ajunge pe masa Comisiei Europene ...care mai mult ca sigur avand in vedere si numarul enorm de semnaturi anti-taxa, va obliga in cel mai scurt timp guvernul roman sa returneze banii inapoi romanilor care au platit deja taxa...indiferent ce lege schimbata pe taxa auto ar mai da actualul guvern...

BANII INAPOI :yeah:

miril
21st February 2008, 08:58
Cel mai bun criteriu este nivelul de poluare. Poluezi? Platesti. Dupa acest criteriu, masinile noi vor fi favorizate. Simplu.

Corect! Asta-i si opinia mea.

Sorin Blaj
21st February 2008, 11:16
Le-a trebuit un an sa-si dea seama ce trebuie facut. Minte putina si aia folosita in alte scopuri.

J.Bond
26th February 2008, 11:18
Peste cateva ore, petitia celor peste 122.000 de romani anti-taxa auto sustinuta de RTV si ACR, va fi prezentata in fata Comisiei de la Bruxelles de catre Andrei Gheorghe.
In scurt timp, Guvernul Tariceanu nominalizat in sustinerea petitiei, va fi obligat sa returneze cele peste 300 de milioane de Euro acumulati din taxa auto romanilor.
Tineti-ne pumnii! Sigur vom avea succes!

Romeo
27th February 2008, 20:25
Andrei le-a aratat celor din UE ce inseamna politica la noi. Tonul pe care tipa la ala din parlamentul European vroia sa impuna ceea ce sustinea el. Totusi este un inceput, in care tot mai multi romani vor trebui sa-si caute dreptatea la Bruxelles, pentru ca guvernul si parlamentul stralucesc prin dispretuirea poporului si a legilor. Iata ca Tariceanu crede ca el trebuie sa faca legea in UE si vis-a-vis de privatizarea Daewoo Craiova, nu o comisie Europeana! El este cel mai destept, asa-i ?

resita
12th March 2008, 08:54
Taxa auto, din nou motiv de dispută între palate


Taxa de primă înmatriculare continuă să macine relația dintre cele două palate, după ce președintele Traian Băsescu i-a solicitat, printr-o scrisoare, premierului Călin Popescu-Tăriceanu să abroge 214&#185; - 214&#179; din Codul fiscal referitor la taxa auto.

"Sunt obligat să vă atrag atenția că în conformitate cu art. 90 din Tratatul de instituire a Comunității Europene, între statele membre sunt interzise taxele vamale la import și la export sau taxele cu efect similar, în cazul de față, taxa de primă înmatriculare a autoturismelor și autovehiculelor", i-a scris Traian Băsescu premierului.

Șeful statului face referire și la deciziile date de instanțele judecătorești care au stabilit obligația statului român, prin direcțiile subordonate Ministerului Finanțelor, să restituie sumele încasate cu titlu de taxă pentru primă înmatriculare pentru autoturisme și autovehicule, cu dobânda legală aferentă.

"Vă solicit să luați în considerare și precedentul creat prin hotărârile instanțelor judecătorești, prin care instituțiile și organismele competente au fost obligate să înmatriculeze autovehicule fără plata taxei de primă înmatriculare impusă prin art. 214&#185; – 214&#179; din Codul fiscal, stabilindu-se astfel încălcarea legislației comunitare", se arată în scrisoarea adresată șefului Executivului.

Băsescu susține că menținerea taxei reprezintă o neaplicare a prevederilor Tratatului de aderare la Uniunea Europeană și că, prin urmare, îi sunt aduse prejudicii României.

"Dincolo de probabilitatea unui val de astfel de hotărâri care ar impune acest lucru, există posibilitatea, după cum deja am văzut în hotărârile judecătorești, de a plăti dobânzi și cheltuieli de judecată aferente proceselor desfășurate în instanțele naționale, care vor diminua și mai mult veniturile bugetare", se mai arată în scrisoare.

"Încetați să-i mai desconsiderați pe români, pentru că odată intrați în Uniunea Europeană românii sunt apărați și de instituțiile europene împotriva oricărui act ilegal și abuziv al Guvernului României", i-a transmis Traian Băsescu premierului.

Replica lui Tăriceanu

Premierul s-a declarat deranjat de scrisoarea pe care i-a trimis-o șeful statului, precizând că îi va cere lui Traian Băsescu să nu îi mai trimită scrisori.
"Mi-aș dori ca România să aibă un președinte responsabil, care este pătruns de problemele reale ale României și care nu este într-o permanentă alergare de voturi ieftine", a spus Tăriceanu.
El a reiterat poziția sa vizavi de taxa de primă înmatriculare, subliniind că aceasta se referă la protecția mediului și siguranța rutieră.
"Să nu transformăm România într-un cimitir de mașini vechi din Europa și să stimulăm investițiile, cum sunt cele pe care le va face Ford la Craiova. Regret că președintele adoptă o astfel de poziție", a adăugat șeful Guvernului.

Geoană: Guvernul trage de timp

"Guvernul are obligația să restituie banii conform deciziei Parlamentului, oricum acest lucru se va întâmpla. Teama noastră este că Guvernul Tăriceanu trage de timp astfel încât să lase moștenire această obligație viitorului Executiv", a declarat liderul PSD, Mircea Geoană, în legătură cu taxa de primă înmatriculare.
În ceea ce privește scrisoarea președintelui Traian Băsescu adresată premierului, liderul social-democraților consideră că demersul este unul electoral.
"Eu cred că ar trebui să trimită doamna Sulfina Barbu această scrisoare pentru ca să se închidă cercul acestei chestiuni", a afirmat Geoană.

Lordliv
12th March 2008, 12:09
Peste cateva ore, petitia celor peste 122.000 de romani anti-taxa auto sustinuta de RTV si ACR, va fi prezentata in fata Comisiei de la Bruxelles de catre Andrei Gheorghe.
In scurt timp, Guvernul Tariceanu nominalizat in sustinerea petitiei, va fi obligat sa returneze cele peste 300 de milioane de Euro acumulati din taxa auto romanilor.
Tineti-ne pumnii! Sigur vom avea succes!

nu ne mai dai nici o informatie!
ce s a intamplat? sunt ingrijorat...;)

miril
12th March 2008, 12:54
Important e...trandafirul, ma rog, fostul trandafir. Acum e vorba de-o alta sigla, sub aceeasi...palarie. Sa revenim la ce este important, scrisoarea lui Basescu, in drum spre Stockholm, catre adversarul electoral, Tariceanu. Romanii, ca intotdeauan, sunt la mijloc, carne pentru alegeri, desi dintre cei doi unul este mai...canibal. Ghici care? Personal, repet, desi inteleg ca este un interes de...protejare la mijloc, consider taxa, in forma ei modificata, dupa cerintele europene, ca pe o necesitate pentru protectia mediului, siguranta rutiera si stimularea investitiilor, asa cum spune si Tariceanu. Cu conditia ca sumele luate de fisc sa fie refolosite in scopurile desemnate, ca mai sus. Restul sunt lupte electorale pe spuza...carnii electorale.

Sorin Blaj
12th March 2008, 14:28
Problema principala este ca se tot lungeste cu noua varianta, pana va interveni decisiv Comisia Europeana, ca si in cazurile Ungaria si Polonia. Poate asta se doreste de fapt.

miril
14th March 2008, 09:19
http://www.jurnalul.ro/articole/119523/o-comparatie-intre-doi-presedinti

J.Bond
15th March 2008, 12:54
nu ne mai dai nici o informatie!
ce s a intamplat? sunt ingrijorat...;)

Vom vedea ce se va intampla.;) Cu siguranta Guvernul va fi obligat sa returneze banii inapoi romanilor. Tariceanu trage de timp acum in speranta ca banii vor fi platiti de viitorul Guvern, stiind deja 100% ca el nu va mai fi in vecii vecilor amin Premier.
Insa oricum, Tariceanu a iesit cel mai sifonat ca om politic si a dat dovada de o nesimtire crasa in primul rand fata de romanii care si-au cerut banii inapoi, nu mai zic fata de Comisia Europeana si Presedintele Romaniei.
Insa stii tu vorba aia, "fiecare pasare pe limba ei piere", asa si cu Tariceanu.:);)

Lordliv
15th March 2008, 14:33
Vom vedea ce se va intampla.;) Cu siguranta Guvernul va fi obligat sa returneze banii inapoi romanilor. Tariceanu trage de timp acum in speranta ca banii vor fi platiti de viitorul Guvern, stiind deja 100% ca el nu va mai fi in vecii vecilor amin Premier.
Insa oricum, Tariceanu a iesit cel mai sifonat ca om politic si a dat dovada de o nesimtire crasa in primul rand fata de romanii care si-au cerut banii inapoi, nu mai zic fata de Comisia Europeana si Presedintele Romaniei.
Insa stii tu vorba aia, "fiecare pasare pe limba ei piere", asa si cu Tariceanu.:);)

salut! bine te am gasit!

ps. de cand tot cade tariceanu si nu mai cade!:D

Lordliv
15th March 2008, 14:35
Problema principala este ca se tot lungeste cu noua varianta, pana va interveni decisiv Comisia Europeana, ca si in cazurile Ungaria si Polonia. Poate asta se doreste de fapt.

normal ca asta se doreste...se trage de timp cat se poate!

Sorin Blaj
15th March 2008, 14:42
Spre binele cui? Mai bine sa fii tras de urechi, decat sa recunosti greseala si sa incerci s-o indrepti, cat inca mai poti? Dupa alegeri ti-a cam trecut randul. Nu stiu cine sunt consilierii lui Tariceanu, dar eu in locul lor l-as fi sfatuit sa anunte renuntarea la taxa auto, in actuala formula si restituirea taxelor platite deja.

Lordliv
15th March 2008, 15:49
Spre binele cui? Mai bine sa fii tras de urechi, decat sa recunosti greseala si sa incerci s-o indrepti, cat inca mai poti? Dupa alegeri ti-a cam trecut randul. Nu stiu cine sunt consilierii lui Tariceanu, dar eu in locul lor l-as fi sfatuit sa anunte renuntarea la taxa auto, in actuala formula si restituirea taxelor platite deja.

nici unul din cei 17 consilieri de stat ai premierului ( incepand cu stejarel olaru,chiuariu,mihnea constantinescu si terminand cu mircea lucian chertes) sau din cei 12 consilieri personali tot ai premierului ( incepand cu marius oprea si terminand cu doina uricariu) nu ar atinge o problema atat de delicata la palatul victoria!:D

poate doar consilierii de imagine si strategie ,dar aia sunt platiti de partid!:drak:

Sorin Blaj
15th March 2008, 15:51
Jalnici consilieri.

Lordliv
27th March 2008, 17:13
markere! ce facusi tata ,cu taxa!?:evil:

Comisia Europeană este de acord cu a treia variantă a taxei auto
The Money Channel


Experții europeni și-au dat acordul asupra ultimei formule a taxei auto trimise de Guvern. Potrivit Ministerului de Finanțe, documentul ia în considerare emisiile de dioxid de carbon la taxarea mașinilor Euro 4 și Euro 3. Cât privește autovehicule noi, cu o durată lungă de folosire, sunt plătite sume mai mari decât pentru mașinile vechi.

Ultima variantă a taxei auto va intra într-o primă lectură, luni, în ședința de Guvern. Potrivit reprezentanților ministerului, emisiile de dioxid de carbon vor fi luate în calcul și pentru mașinile Euro 3 care au inclus acest indicator în cartea tehnică.

În cazul în care această informație nu pare în cartea tehnică, proprietarii mașinilor vor putea opta între a evalua gradul emisiilor poluante la Registrul Auto Român, sau a accepta impozitarea în funcție de celelalte emisii de poluanți. Anul trecut, statul român a încasat la buget 300 milioane de euro din taxa de primă înmatriculare

miril
27th March 2008, 18:52
Romanii, ca po****tie, nu stiu cum se lucreaza cu UE. Fiecare tara are dreptul de a-si negocia anumite exceptii de la aplicarea legislatiei UE. Taxa auto nu este o exceptie, de aceea ea a fost validata in cele din urma dupa negocieri si modificari care au multumit ambele parti, in final. In Suedia o astfel de taxa ar fi fost foarte bine primita de po****tie, avand in vedere efectele ei ecologice, dar la noi, insusi presedintele Romaniei, in goana dupa voturi populiste a angajat indirect un post de TV aservit presului, pentru a duce o propaganda anti taxa, fara nuantarile necesare. Rezultatul se vede.

Romeo
28th March 2008, 18:29
ar trebui sa se treaca la unificarea inregistrarilor de firme, autovehicule, permise de conducere, recunoasteri de diplome, pentru a se evita orice smecherii in diverse tari. Daca destui romani se bucura inca la gasirea de tsoale second-hand nu cred ca este normal sa obligi pe oameni sa plateasca taxe de protectie a vanzarii de masini noi. Apoi atat timp cat un tribunal recunoaste ilegalitatea unei astfel de legi, ea trebuie imediat anulata, nu lungita aplicarea ei dupa orgoliul unui Taricean.
Intr-o tara in care respiri cu greu daca trece un camion sau autobuz pe langa tine, obligarea platii unei taxe auto este doar un abuz.

J.Bond
13th May 2008, 14:58
Senatul anulează taxa auto
13.05.2008

:ok:Plenul Senatului a adoptat, marți, un proiect de lege inițiat de PDL:ok: care prevede anularea taxei speciale pentru autoturisme și autovehicule și restituirea sumelor încasate din această taxă auto, în termen de 90 de zile de la depunerea solicitării.:ok:
Propunerea legislativă privind modificarea Legii nr.571/2003, Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare a fost adoptată cu 45 de voturi "pentru", 6 voturi "împotrivă" și o abținere, în favoarea acestuia votând senatorii PSD, PC și PDL.
Legea are ca obiect de reglementare modificarea Codului Fiscal, sens în care inițiatorii - grupurile parlamentare PDL din Senat și Camera Deputaților - propun abrogarea articolelor din lege referitoare la taxa specială pentru autoturisme și autovehicule precum și restituirea sumelor încasate din aceste taxe speciale.
Plenul Senatului a adoptat și un amendament venit din partea Comisiei economice, potrivit căruia Ministerul Economiei și Finanțelor este obligat să restituie persoanelor fizice și juridice îndreptățite sumele încasate prin taxele speciale pentru autoturisme și autovehicule, în termen de 90 de zile de la depunerea de către acestea a solicitării.
Astfel, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a legii, Ministerul Economiei și Finanțelor va elabora și va supune spre adoptare Guvernului normele metodologice de punere în aplicare a prevederilor.
Inițiatorii proiectului de lege menționează în expunerea de motive că introducerea acestei taxe speciale contravine Tratatului de aderare a României la Uniunea Europeană, nivelul taxei "este unul foarte ridicat, devenind o povară fiscală exagerată pe care cetățenii trebuie să o suporte la achiziționarea autoturismelor", iar introducerea acestei taxe creează un tratament discriminatoriu între competitorii de pe piața auto românească.
În plus, inițiatorii menționează că renunțarea la această taxă nu atrage dezechilibre majore în bugetul de stat, astfel că impactul financiar este unul redus, conform proiectului de buget pe anul 2008 sumele prevăzute a se încasa fiind de 600.800.000 lei.
:no:Punctul de vedere al Guvernului a fost de respingere a inițiativei legislative:no:, motivația reprezentantului Executivului fiind că "introducerea taxei speciale a fost efectul eliminării sistemului de accizare, la care se adaugă măsurile privind protecția mediului". În plus, Guvernul a arătat că, potrivit Comisiei Europene, România practică o taxare excesivă a mașinilor vechi din alte state membre, iar CE a solicitat Bucureștiului înlocuirea acestei taxe și nu eliminarea ei.

Senatul este prima Cameră sesizată, forul decizional în privința acestui act normativ fiind Camera Deputaților.
MEDIAFAX
http://www.mediafax.ro/social/senatul-anuleaza-taxa-auto.html?1688;2631545

DOAMNE AJUTA!:ok:

http://www.planetsmilies.com/smilies/sign/sign0010.gifJOS TAXA AUTO! JOS GUVERNUL! http://www.planetsmilies.com/smilies/sign/sign0010.gifVREM BANII INAPOI!

crissis
14th May 2008, 10:12
Minunea cu anularea va tine pana dupa alegeri. Acum nu mai este important mediul , faptul ca ne transformam in cimitir de rable ci doar voturile.

Gabri3l
14th May 2008, 10:29
Senatul anulează taxa auto
13.05.2008

:ok:Plenul Senatului a adoptat, marți, un proiect de lege inițiat de PDL:ok: care prevede anularea taxei speciale pentru autoturisme și autovehicule și restituirea sumelor încasate din această taxă auto, în termen de 90 de zile de la depunerea solicitării.:ok:

dap...felicitari PDL-ului pt proiectul de lege privind anularea taxei trecut la senat....desigur, mai trebuie sa treaca si de camera deputatilor, unde in mod sigur va trece si acolo....
nu in ultimul rand, felicitari RealitateaTV pt campania initiata de strangere de semnaturi...un gest de initiativa civica fara precedent din partea romanilor pt anularea acestei taxe ilegale ...ziua in care imi voi recupera banii este din ce in ce mai aproape:ok:

J.Bond
20th May 2008, 00:44
Bine ca totusi se misca unele lucruri intr-o directie dorita. Dar in ritmul asta, cu actuala guvernare, se pare ca mai avem de asteptat un timp.

MissBabylicious
11th December 2008, 17:25
Personal sunt de acord cu absolut orice taxa auto si-mi doresc taxe uriase in special pt porcii posesori de suv-uri ce se duc sa-si cumpere paine cu masina sau pt fufele casnice ce se duc la coafor cu masina(tot cu 4x4).
Imi doresc taxe de oras, in special in Bucuresti, fara aceste taxe nebunia masinilor va duce la paralizarea acestei tari, a carei economie pierde, numai din paralizarea cotidiana a Bucurestiului 500 000 de euro pe zi.
Trebuie luate masuri urgente cu masinile, tr sa ajungem la nivelul capitalelor europene. Trebuie sa ajungem la situatia ca un ploiestean de exemplu sa se urce dracului in tren daca are treaba la Bucuresti si sa-si lase masina in Ploiesti, sau daca vrea sa vina neaparat cu masina sa-l coste de trei ori mai mult.
Nu spun ca masina ar trebui sa devina un lux, dar nici ca acum nu se mai poate, sunt familii intregi de dementi ce au cate 3 masini fara sa aiba nevoie de ele, sunt sonati vai de mama lor, inglodati in credite si datorii, sclavi pe viata, dar cu masina de fitze.

Buna tuturor,e prima data cand scriu pe acest forum ...de fapt nu am nici in clin nici in maneca cu sportul ...dar m-am inregistrat ca sa ii raspund acestei frustrate de Bumbescu care nu mai are loc in capitala de ''taranoi''si Suv-uri....nici nu am mai stat sa-ti citesc toate postarile pentru ca m-am saturat de romani de astia cretini ,care daca nu se afla in situatia grea prin care unii trecem rad de necazul altuia.
Cat de tont trebuie sa fii sa spui ca oamenii trebuie sa plateasca taxele astea mari la masini ca sa nu mai fie aglomeratie in Buc si alte mari orase...cand puteai sa spui ca ar trebui platite taxele astea mari si cu ele sa se faca strazi ,autostrazi ,parcari(asa ca in capitalele europene ,cum spui si tu,pt. ca acele capitale nu au ajuns cum sunt astazi prin astfel de taxe ) si astfel am fi cu totii fericiti si cei care isi permit o masina noua si cei cu una sh.
Eu am de inmaticulat masina intradevar ....dar nu voi muri daca o sa platesc 4000 de euro taxa ....dar stiu cazuri in care oamenii risca sa isi piarda casa ...vor sa isi dea foc ...si de ce pentru ca avem un guvern care incearca acum sa plateasca pensiile ....sau chipurile cica sa salveze angajatii Dacia prin nenorocirea altora ...un guvern de r***t sprijinit de frustrati ca tine .
Sa mai ridic o alta problema ...eu una sigur voi da in judecata statul....si altii au facut-o si au si castigat ...au mai castigat si daune morale pe care statul le-a platit ...da statul a bagat mana in impozitele platite de romani, in bugetul
statului si au platit 750.000 euro (cunosc un caz concret)romanului care castigase procesul....iar procurorul care il acuzase pe acest roman e si acum in functie si nu a fost pedepsit nici in ziua de azi ....ba chiar a si avansat.Deci de ce eu ,cetatean cinstit care imi platesc taxele si impozitele la zi sa platesc pentru greseala unui tampit si a unor legi tampite .
Alta problema aseara am urmarit o emisiune legata de taxa ...iar tipul care incerac sa faca o asociatie ad-hoc importiva taxei ...fusese la primarie sa ceara autorizatie...si bomba ce i-au spus ca va raspunde penal pentru orice lucru rau care se va intampla la protest( eu sa fiu unu pro taxa as merge si as face scandal ca doar el saracul va intra dupa gratii)...si acum eu ma intreb oare cluburile sportive de ce nu raspund pentru huliganismele petrecute pe stadion?
Si eu sunt de acord cu o taxa de poluare dar facuta cu cap ...trebuia sa fi spus asa ''cei care mai introduc masini dupa 15 dec vor plati taxa tripla ''....nu se putea pt ca ei trb sa dea pensiile ca e sar batranii in cap si au ales sa saraceasca niste bieti oameni care si-au facut niste socoteli inainte dupa legea in vigoare.Daca maine Tariceanu ar scoate vreo lege gen''de maine orice familie din Ro trebuie sa cumpere cate un Citroen'' nu ai mai fi reactionat asa...sunt sigura.
Ei de nu circula cu Logan si au limuzine ,marci straine, platite de noi romanii si al dracu le mai schimba si o data la 2 ani ...ei de ce nu merg cu Dacia daca e asa o masina buna?
As ridica multe probleme dar sunt sigura ca tu nu ai inteles nimic sau nu vrei .
Asta e suntem condusi de niste cretini sustinuti de niste oameni ca tine.
Mihaela,Galati voi pe 13 la Buc la protest(alaturi de multi prieteni care nu au o masina de inmatriculat,dar totusi sunt alaturi de noi ) ...Galatiul e pentru desfiitarea taxei.

J.Bond
11th December 2008, 17:33
Ai perfecta dreptate MissBabylicious.
Din fericire guvernul de incompetenti e deja istorie. Din pacate nesimtitul de Tariceanu s-a hotarat pe ultima suta de metrii sa trpleze taxa. Toti romanii ar trebui sa-l dea in judecata.:mda:
Si Sibiul e pentru desfiitarea taxei. JOS TAXA AUTO!

MissBabylicious
11th December 2008, 17:39
Ma gandeam ca poate ai vrea sa revenim la anii '80 ,sa ne reprofilam pe calesti si carute ca atunci nu ar mai fi aglomeratie....
Of Doamne imi e scarba de unii romanii.

miril
11th December 2008, 19:01
SUS Poluarea. Uite ca in Suedia oamenii nu sunt cretini. Ai noroc ca esti nou pe forum, altfel ar fi trebuit sa te sanctionez. Chiar te rog sa reformulezi epitetele jignitoare caci nu tin de argument. Nu stiu de ce dar te suspectez de clona. Daca gresesc imi cer scuze daca nu... Suedezii au taxa de poluare, au taxa de tranzitie, in Stockholm, aerul nu este poluat, oamenii nu se injura isteric calaxonand, samd. Romanii si-au dorit mult o masina pe timpul lui Ceausescu, de aici si isteria de a cumapara orice rabla. Stiu, pe de alta parte nici alternativa la mijloacele de transport nu exista, dar mai bine cu bicicleta decat cu o rabla poluanta. Asa ca fii atent la exprimari la modul absolut. Nimeni nu detine adevarul si, in consecinta, nici tu.

MissBabylicious
11th December 2008, 20:09
Miril sincer iti spun ca nu sunt clona ...astazi a fost prima data cand am vizitat acest forum.Daca ai fi citit cu atentie postul meu ai fi vazut ca nu sustin poluarea ba din contra sunt de acord cu o taxa pentru mediu dar te rog da-mi si mie un link cu ce sa facut pentru mediu cu acesti bani platiti de romani ...vreau si eu sa vad o padure de arbusti plantati din banii de pe taxa de poluare auto....da este adevarat ca lumea cumpara masini second care polueaza dar le-au cumparat pentru ce li s-a dat voie.De ce au dat iarasi voie oamenilor sa aduca masini Euro 1 si Euro 2 ?Voua oare va place de cate ori au schimbat aceasta taxa si au modificat-o de la o zi la alta....bani pierduti si atunci cand au restituit banii oamenilor, iarasi bani cheltuiti pe casieri si functionari publici din impozitele romanilor.
Corect ,suedezii au taxa de poluare, au taxa de tranzitie,taxa din care s-au facut parcari,autostrazi si strazi care nu se pot compara cu ale noaste care sunt numite de straini ''drumuri forestiere''.
Trbuie sa-mi cer scuze pentru limbajul meu ?Trebuie sa-mi cer scuze pentru parerea mea ?Bine .Atunci imi cer scuze celor care s-au simtit jigniti de parerea mea .
Nu am spus ca detin adevarul....dar nici o persoana care e de parere ca taxa trebuie sa existe ca sa nu mai fie aglomeratie in capitala(deci nu se gandea la poluare ..ci la comfortul ei ...pentru ca ea isi permite o masina noua).
A si sa nu uit tatal meu e ''burtos''si s-a simtit jignit de Bumbescu...iar eu sunt ''Taranoi''pentru ca nu sunt din capitala dupa spusele ei .
O sa incerc sa-mi ''cenzurez'' parerea de acum ianinte

4star
11th December 2008, 21:12
@miril, nu cred ca e loc de comparatie intre cei care conduc Suedia si cei ce trag sforile in Romania. Gestul asta cu taxa este de o josnicie de nedescris. Numai un nemernic putea sa faca acest gest. Ai vreun exemplu din suedia cu ceva taxe controversate modificate miseleste peste noapte? Si la care oamenii sa aplaude?
Prin acest gest nu a facut decat sa isi arate inca o data nimicnicia sufletului si aroganta fata de oameni. Nu este taxa impotriva poluarii (cu care dealtfel multi suntem de acord) ci este o hotie pur si simplu.

MissBabylicious
11th December 2008, 21:25
Ai dreptate 4STAR ....nu este o taxa pe poluare.
Pana nu vad un raport cu cat s-a incasat din taxa si cat s-a bagat in MEDIU nu ii cred.:confused:

Bancaru
11th December 2008, 22:10
Jos guvernul? Care guvern? Sa faca taxa sextupla, nu tripla. In tarile normale unde vanzarile de masini scad si nu exista toti ghertoii cu gip si ghiul care nu inteleg ca e moemntul sa nu mai acceptam toate rablele. Toti tiganii au intrat in tara cu *****uri de masini cu care basesc aerul in Bucuresti sau le vand la planul RABLA. Iau 1000 de euro dar au dat pe ele 200 sau au primit 150 de euro sa ii scape pe aia de ele. In alte tari este ucigator de greu sa tii masini vechi. Sa aduci rable din alte tari ar fi criminal. Dar ce sa stie boii? Noi murim de foame. Aparem cu afise de genul NU MAI ASUPRITI POPORUL. Cu ce ii asupreste guvernul? Ca nu ii lasa sa se cace in drum cum vor? La bulau!

rhadoo
11th December 2008, 22:12
JOS CU TAXA!RUSINE tariceanu si toata gloata de guvernanti!si la noi este aceiasi situatie,mai mult eu sunt unul dintre ei care stau si astept sa imi inmatriculez o masina,care pt bumbescu,nu este nici suv,nici 4x4,este un camion din 2004 cu euro 3,deci nici nu polueaza si nici nu ma dau mare cu el,ci vreau sa muncesc,pt ca este pt firma
fiind unica la noi in judet,a trebuit sa astept raspuns de la bucuresti si am primit raspuns de la rar deabia marti seara,miercuri cand sa platesc,stupoare!sa triplat taxa,deci eu trebuia sa platesc 12 000 de euro taxa,dublu cat e masina
alo bumbescu,cred ca tu esti neam cu tariceanu,cred ca tu traiesti in alta lume,eu iti arat rabe din 80,care nu se vad de fum si care poate fi vanduta fara probleme si tu spui de poluare,pai noi avem drumuri de masini noi?tu stii cat e un camion nou?habar nu ai,esti un fel de gigi contra,care vrei sa fi bagat in seama,ca sa nu spun injurat si cam atat ca nu merita sa scriu mai multe pt pers ta
miril,tu poti sa compari suedia cu romania?cred ca stai prea mult pe net,mai iesi pe "strasse" ca traiesti intr-o eroare maxima,noi nu avem wc uri de treaba si tu vb de poluare?noi punem asfalt cu galeata si tu vb de suedia?sau mai mult am vazut cand se plombau drumurile cu lut si tu faci comparatii cu europa?noi doar teritorial suntem in europa
am trait in america,in america.acolo orice masina avea 4 roti si ii mergeau stopurile si farurile,putea sa circule fara probleme,de ce?pt ca america este facuta sa traiasca oricine si cel sarac si cel bogat si crede-ma,ca am stat intr-o zona in care probabil erau cei mai bogati oameni din america,care aveau partiile lor de schi particulare cu toate instalatiile in dotare si care aveau niste masini de nu pot sa iti spun,insa daca ne intalneam in parcare si eu aveam un buick regal limited,nu se uitau nicidecum urat la mine,pt ca au alta mentalitate,ceea ce noua ne lipseste din pacate

Bancaru
11th December 2008, 22:25
Traiasca taxa ! Bravo, Tariceanu ! Traiasca Citroenul ! Sa alimentam numai de la Patriciu ! Sa infloreasca Fenechiu ! Sa se imbogateasca Iliescu si sa moara bogat ! Traiasca papioanele ! Asupriti poporul cu taxe auto ! Poporul cu cele mai multe masini. Au ajuns samsarii sa se dea raniti. Toti rachetii si bocciii. Rusine! Traiasca Ioana Tariceanu !
Ba, lasati masinile parcate si mergeti cu tramvaiul! Mai mergeti si voi prin alte tari ca aveti voie si nu e chiar asa scump. Dar nu va duceti la furat sau la adus junghiuri de masini.

rhadoo
11th December 2008, 22:28
Traiasca taxa ! Bravo, Tariceanu ! Traiasca Citroenul ! Sa alimentam numai de la Patriciu ! Sa infloreasca Fenechiu ! Sa se imbogateasca Iliescu si sa moara bogat ! Traiasca papioanele ! Asupriti poporul cu taxe auto ! Poporul cu cele mai multe masini. Au ajuns samsarii sa se dea raniti. Toti rachetii si bocciii. Rusine! Traiasca Ioana Tariceanu !
Ba, lasati masinile parcate si mergeti cu tramvaiul! Mai mergeti si voi prin alte tari ca aveti voie si nu e chiar asa scump. Dar nu va duceti la furat sau la adus junghiuri de masini.

da ce sa spun?se pare ca nu merita nici macar sa te bag in seama:happy

Bancaru
11th December 2008, 22:35
De ce, Raducule? Faci parte din categoriile asuprite? De ce nu te superi tot asa de tare ca s-a bagat pe piata carne de porc imbacsita. E de la Tariceanu de la ferma. Are o ferma animalelor la el in spatele blocului, boierul dracului.
Sa va mai spun ceva, ca sa vedeti ce ipocrit e grecoteiul, ca are sange de grec. Poate nu stiati ca e membru RETROMOBIL. RETRO... get it? Masini de epoca. Vechi. Rable. Poluante. Si el are moticiclete de 40 de ani sau masini de epoca. Alea nu au nici macar un catalizator cat de mic. Si voi cu masini din '97 sunteti nevoiti sa platiti sute de miliarde de ruble, euro sau lei vechi si noi.
TRAIASCA TAXA AUTO !

rhadoo
11th December 2008, 22:43
De ce, Raducule? Faci parte din categoriile asuprite? De ce nu te superi tot asa de tare ca s-a bagat pe piata carne de porc imbacsita. E de la Tariceanu de la ferma. Are o ferma animalelor la el in spatele blocului, boierul dracului.
Sa va mai spun ceva, ca sa vedeti ce ipocrit e grecoteiul, ca are sange de grec. Poate nu stiati ca e membru RETROMOBIL. RETRO... get it? Masini de epoca. Vechi. Rable. Poluante. Si el are moticiclete de 40 de ani sau masini de epoca. Alea nu au nici macar un catalizator cat de mic. Si voi cu masini din '97 sunteti nevoiti sa platiti sute de miliarde de ruble, euro sau lei vechi si noi.
TRAIASCA TAXA AUTO !

eu am o masina din 2004 si nu mi se pare normala taxa asta aberanta,mai mult este un autovehicul utilitar,nicidecum o masina de fite,are euro 3
deranjant este ca sa spus ca taxa va fi introdusa din data de 15 dec,nicidecum din 8 dec,ceea ce este o marsavie
nu ma consider asuprit,ci mai mult pacalit de niste nesimtiti,care nu stiu sa gestioneze banii statului si atunci inventeaza taxe aberante
ai vazut cate masini sunt inmatriculate in bulgaria?sa gandit cineva din guvern cati bani se duc in bugetul bulgariei?sigur nu
noi romanii suntem o natie de rahat,in care moartea caprei vecinului e la loc de cinste:rosu:

Bancaru
11th December 2008, 23:20
Hai, ca m-ai convins. Ce fraier si eu. Si am vrut sa zic sa nu considerati Bulgaria tara straina. Acum mai rabdati si voi cateva zile ca vine feseneul la putere si puteti sa bagati pe sosea si un T34.
Da, ba, asa e. Natie de rahat. S-au nascut toi in masina. Nu mai poti trage o basina in trolebuz. Trebuie sa te sui in masina mica sa o faci. Sa stii ca taxa nu e facut numai pentru tine sau, mai rau, numai impotriva ta.
Natie de *****i si de parveniti. Sunt cozi kilometrice de masini dar se caca toti pe ei ca e benzina scumpa, ca e taxa mare, ca e pe ***** ma-sii. De aia dau zilnic in Bucuresti de carnet peste 500 persoane, de aia se inmatriculeaaz zilnic cateva sute de masini, aici e vorba si de circuitul in natura, au grija samsarii. Astia sunt cei mai loviti. Pentru ei e taxa iar Radu, daca e de buna credinta, e victima colaterala. Eu vreau sa injur guvernul si primaria ca nu am *****, pardon, pista de bicileta. Nu suntem legati donnauweg, circuitul de biciclete care se opreste cam pe unde intra DUnarea in tara asta de rahat. Nu ma pasioneaza asa tare masina. Masina mea e cu 2 usi si un far si e pentru cumparaturi si pentru concediu.

MissBabylicious
12th December 2008, 01:57
Mai Bancaru tu sigur esti''limitat'' in gandire ,ca sa nu zic altfel....tu nu intelegi ca saracul Rhadoo a incercat sa faca si el un ban...sa isi deschida o firma sa faca si el un ban cinstit si astfel mai crea si cateva locuri de munca iar guvernul ii da in cap.Cum draq sa se mai dezvolte Ro ?Investitorii straini fug de noi ,ca cica suntem tara cu risc ,la astia mici le dau in cap ....cum sa ne dezvoltam?
Tu chiar nu vrei sa intelegi ca puteau sa dea acesta lege simplu si frumos pentru orice masina care mai intra in tara dupa 15 dec...nu asa cum au facut-o si au prins la mijloc printre acesti samsari si niste oameni obisnuiti care si-au facut si ei socotelile dupa legea in vigoare iar a 2 a zi a venit bomba si saracul om de rand acum nu mai are cum sa circule cu ea.
E ca si cum ar scoate maine o ordonanta de urgenta ....''De maine fiecare roman plateste taxa de poluare pentru ca inspira aer si expira CO2'' sau ''Visteria e goala si guvenul a hotarat ca fiecare roman sa plateasca taxa pe aerul pe care il respira''.

Ady
12th December 2008, 08:13
ce treaba au investitorii cu taxa auto? :))

Romeo
12th December 2008, 09:04
Buna tuturor,e prima data cand scriu pe acest forum ...de fapt nu am nici in clin nici in maneca cu sportul ...dar m-am inregistrat ca sa ii raspund acestei frustrate de Bumbescu care nu mai are loc in capitala de ''taranoi''si Suv-uri....nici nu am mai stat sa-ti citesc toate postarile pentru ca m-am saturat de romani de astia cretini ,care daca nu se afla in situatia grea prin care unii trecem rad de necazul altuia.
Cat de tont trebuie sa fii sa spui ca oamenii trebuie sa plateasca taxele astea mari la masini ca sa nu mai fie aglomeratie in Buc si alte mari orase...cand puteai sa spui ca ar trebui platite taxele astea mari si cu ele sa se faca strazi ,autostrazi ,parcari(asa ca in capitalele europene ,cum spui si tu,pt. ca acele capitale nu au ajuns cum sunt astazi prin astfel de taxe ) si astfel am fi cu totii fericiti si cei care isi permit o masina noua si cei cu una sh.
Eu am de inmaticulat masina intradevar ....dar nu voi muri daca o sa platesc 4000 de euro taxa ....dar stiu cazuri in care oamenii risca sa isi piarda casa ...vor sa isi dea foc ...Alta problema aseara am urmarit o emisiune legata de taxa ...iar tipul care incerac sa faca o asociatie ad-hoc importiva taxei ...fusese la primarie sa ceara autorizatie...si bomba ce i-au spus ca va raspunde penal pentru orice lucru rau care se va intampla la protest( eu sa fiu unu pro taxa as merge si as face scandal ca doar el saracul va intra dupa gratii)...si acum eu ma intreb oare cluburile sportive de ce nu raspund pentru huliganismele petrecute pe stadion?
Asta e suntem condusi de niste cretini sustinuti de niste oameni ca tine.
.

romanii sunt foarte sensibili la tot felul de mani****ri si mai ales sunt invidiosi ca altii au si ei nu. De aceea noi strigam la cei care au. Au ajuns toti pustanii sa se creada mai destepti decat primarii, sa propuna tot felul de solutii antipoluare incercand sa se razbune pe cei care au.
Cu autostrazile ne-am cam lamurit, oricat ne-am dori, tot nu se fac. Acum se bate moneda pe cateva imprumuturi ca sa avem pe ce plati dobanzi, ca putori care vor sa stea la ghiseul unei banci cu salarii de 2000 lei lunar sunt destule.
A fost saptamana asta un film pe B1 in care se spunea ca bancile americane erau innebunite sa intre in toate razboaiele pentru a imprumuta statul si a-si lua apoi dobanzi. Iata ca si la noi se bate din nou apropouri pentru imprumuturi.
Cat despre cei care risca sa isi piarda casa ... trebuie sa fii iresponsabil, asa ca lasa-i sa se friga ca data viitoare poate stiu sa nu se mai increada in statul asta de mafioti.
Cat despre judecati si legi tampite, nu uita ca trebuie sa traiasca si avocatii asa ca statul mafiotilor trebuie sa aibe grija ca legile sa se bata cap in cap ca acestia sa aibe de lucru.
Daca te intrebi ce sustinere au cei d ela putere, poti incepe de la faptul ca 61 % din romani nu s-au prezentat la alegeri, deci suntem majoritari. Si ce daca !!
Forumurile astea sunt bune doar sa ne omoram timpul si nervii, ca niciun stapan nu s eva uita la cum ne jignim noi pe aici.

miril
12th December 2008, 09:14
Pentru oricine are capul pe umeri, ratiunea spune masini mai putine, noi si, implicit, mai putina poluare, inclusiv sociala, la modul descris in limbajul inconfundabil, de Bancaru. Asa vom avea si mai multa liniste in trafic si posibilitatea de a putea construi infrastructura in liniste, fara isteria dambouviteana (sic) atat de prezenta. Suedia este un model, de urmat nu "Bagladesh". Mr...Miss, scoate te rog etichetarea cu ghilimele cu tot, a unui coleg de dialog. Astel de atacuri concertate si concentrate pe subiect si nu pe...obiectul discutiei, fie ele si "camuflate" nu numai ca nu au valoare de argument dar te si...autodefineste, daca vei continua. Ca sa nu mai vorbim de iminenta sanctionarii. Ar fi pacat, avem nevoie de discutii pe o astfel de tema. Constructive, fireste, altfel ne comportam ca in...traficul dambouvitean.

4star
12th December 2008, 11:18
cei care vin cu contrargumentul traficului supraaglomerat ar trebui sa vada ca acest lucru e cam paralel cu taxa si nu are nicio influenta introducerea acestei taxe acum. ca sa rezolve problema traficului ar fi bine sa puna mana sa realizeze infrastructura sau sa dea o lege sa nu se mai circule cu masina decat in zilele de sarbatoare legala. nu sa introduca legi pentru beneficiul propriu. nu sa trateze diferentiat oamenii, sa circule ei in primul rand cu bicicleta pentru a da exemplu, sa creeze transport in comun viabil. astea sunt lucrurile pe care le asteptam de cei care sunt la conducere, dar *******ul nu a vreut decat sa mai traga un sut la gioale si sa mai joace putin pe nervii romanilor acum pe ultimii metri.

Oricum.. cred ca a reusit din plin sa atraga antipatia romanilor pentru marcile lui preferate si protejate....dacia si citroen. cu siguranta nu imi voi cumpara vreodata aceasta marca de masina.

LE: "Din punct de vedere constituțional, adoptarea ordonanței de urgență nu este un act necondiționat al Guvernului. Pentru ca o ordonanță de urgență să fie validă din punct de vedere constituțional, ea trebuie depusă imediat în vederea aprobării pe masa Camerei Parlamentului care să funcționeze de plin drept, noul Parlament nefiind convocat. Părerea mea este că această ordonanță de urgență emisă de Guvern este una care iese din cadrul Constituțional", .. parerea unui profesor de drept.

miril
12th December 2008, 12:05
Una nu exclude cealalta. Mai bine masini mai putine si mai bune, nepoluante, prin taxe asociate cu programe pentru imbunatatirea infrastructurii si programelor pentru diversificarea altor mijloace de transport decat masinile private, printre altele.

4star
12th December 2008, 12:25
Miril.. de ce totdeauna puneti taxa inaintea motivarii pozitive? De ce cu biciul si nu cu incurajarea? Pentru ca sunt incapabili . Ca si prin programele de imbunatatire sialte masuri ... ar putea sa isi scoata ceva comisionae.. dar pur si simplu nu vor. Vor doar sa isi bata joc. E o ambitie prosteasca a lui tariceanu. Avea un milion de alte variante dar a ales-o pe asta ca sa arate ca nu trebuie sa fii destept atat timp cat ai cutitul in mana.

Gabri3l
12th December 2008, 12:34
e clar ca taxa auto nu trebuia triplata, ci eliminata......rusine tariceanu!!!

JOS TAXA AUTO!:rosu:

miril
12th December 2008, 12:38
4star, posibil cum zici tu, dar taxa este buna si isi are rostul ei, indiferent de restul si indiferent de cine hotaraste. Gabri3l, crezi ca toata lumea-i ca tine? In campanie continua.

Gabri3l
12th December 2008, 12:46
nu toata lumea, ci marea majoritate...e impotriva acelei taxe idioate si cu asta am pus punct.

4star
12th December 2008, 13:10
4star, posibil cum zici tu, dar taxa este buna si isi are rostul ei, indiferent de restul si indiferent de cine hotaraste. Gabri3l, crezi ca toata lumea-i ca tine? In campanie continua.

poate mai multi bani ar fi intrat la buget daca masinile inmatriculate in bulgaria si ungaria ar fi fost inmatriculate (in lipsa taxei) in romania. in conditiile actuale, masinile circula in romania, scot fum in romania, uzeaza soselele din romania, aglomereaza strazile in romania, dar dau bani la bugetul altor tari. dar ce vorbesc eu... ca nu bugetul tarii era durerea ci bugetul unor companii si interese particulare.
maine poimaine o sa platim si ajutoare pentru banci, ca dupa ce ne-au jupuit cu dobanzi astronomice acum intind mana la cersit. sa le ajutam si pe ele saracele ca din salariile noastre avem de unde. ce dracu, la cat de bine o duc romanii, cum sa nu le dea la toti "amaratii" sa le sustina activitatile de bataie de joc?

miril
12th December 2008, 13:21
Atunci trebuie adus un amendament, taxa plus interzicerea inmatricularii intr-o alta tara decat Romania. Interesele unor companii? Pai cineva trebuie sa produca masinile. Spre exemplu Dacia Pitesti.

4star
12th December 2008, 13:48
:happy

interzicerea inmatricularii masinilor in alte tari. parca il si vad batand cu pumnul in masa pe la parlamentul eruropean sa nu mai inmatriculeze romanii masini in alte state. cred ca ar fi caricatura mileniului.

mai viabila ar fi interzicerea circulatiei autovehiculelor cu exceptia celor agreate de personaj.

serios.. existau multe alte solutii, echitabile pentru toate partile, dar nu a putut renunta la orgolii si a tinut-o mortis sa demonstreze ca nu a gresit. incapatanare sustinuta de propriile interese si prietenii.

Nightwish
12th December 2008, 14:55
Suedezii au taxa de poluare, au taxa de tranzitie, in Stockholm, aerul nu este poluat, oamenii nu se injura isteric calaxonand, samd. Romanii si-au dorit mult o masina pe timpul lui Ceausescu, de aici si isteria de a cumapara orice rabla. Stiu, pe de alta parte nici alternativa la mijloacele de transport nu exista, dar mai bine cu bicicleta decat cu o rabla poluanta.

Am o masina de teren care m-a costat in jur de 17.000 euro ( taxa poluare inclusa), are 3 ani vechime, euro 3, are filtru de particule si din cate stiu polueaza mai putin decat un Logan... Nu cred ca ai vrut sa jignesti pe nimeni cand ai zis de rable :rolleyes:...
Nu mi-am luat-o pentru fite, efectiv am nevoie de ea datorita celor 2 km de drum extrem de prost care despart casa mea de DN1...
Nu am protestat, nu am dat statul in judecata, desi am platit 2400 de euro taxa de poluare... Asta in ideea ca acesti bani pe care i-am platit ma vor ajuta ( indirect ) in achizitia subventionata a unor panouri solare, care sa-mi permita o economie importanta la facturile de incalzire.. Ca sa nu mai vorbim de aspectul " verde " al problemei :D...
Totusi, mi se pare exagerata noua taxa.. Practic te obliga sa-ti iei Logan sau Sandero :)

YoYoyOi
12th December 2008, 15:03
pai si Logan si Sandero tot masina straina e ca sunt facute de Renault :happy

masinile romanesti nu mai exista :D

Ulysses
12th December 2008, 15:10
S-a umplut Romania de rable.Taxa trebuia introdusa inainte sa nu mai ai loc pe sosele ori in parcari.
Plus riscul crescut de accidente:sleep:

Nightwish
12th December 2008, 15:21
S-a umplut Romania de rable.Taxa trebuia introdusa inainte sa nu mai ai loc pe sosele ori in parcari.
Plus riscul crescut de accidente:sleep:

Punem pariu ca rabla mea dotata cu piele si xenoane e mai sigura decat loganu tau nou? :D

Novac
12th December 2008, 15:24
Bai dar de ce au scos molicenii taxele daca nu era un must de la UE astia? Cumva pentru alegeri, adica sa fericeasca vreo 300.000 de potentiali votanti?

Miril, eu stiu ca in Danemarca, taxele la prima inmatriculare sunt de 190 % si culmea, ei nu produc nici urma de auto. Poti confirma asta?


PS. Si da, in tarile civilizate exista alternative in fiecare satuc ... aici nici din oras nu prea ai cu ce iesi (exceptand junghiul personal) ce sa mai vorbim de rural unde doar mersul cu bicicleta depaseste succesul nebun al ratelor damblagii si poluante.

4star
12th December 2008, 15:27
sa se interzica cu desavarsire folosirea lor. in localitati sa se circule doar cu transportul in comun, per pedes sau cu biciclete si carucioare. trasurici din alea ca la asiatici sunt ideale. nu prind viteza, nu polueaza, eventual se pot plia si se rezolva problema spatiului de parcare.
asteptam ordonanta de extrema urgenta a guvernului prin care se vacile vor fi interzise pe teritoriul romaniei intrucat polueaza (dupa unele studii sunt chiar foarte daunatoare mediului). si daca nu vor fi interzise, sa fie puse la plata taxelor de drum si de mediu.

miril
12th December 2008, 15:27
4star, la facut misto suntem primii. Yoyo, aici era vorba de a creste productia de masini noi si de a nu disponibiliza forta de munca romaneasca. Din partea mea lumea poate sa ia si masini japoneze cu conditia ca ele sa fie noi si ca respectivul sa nu-si ia de la gura pe 20 de ani ca sa o platesca. Nightwish daca tu stii ca nu-i rabla atunci care-i problema? Despre cei doi kilometrii nu vreau sa discut, ma refer la solutii alternative. Si Bancaru este in situatia ta si vad ca-i pentru taxa, care-i diferenta? Sincer, romanii au prea multe masini raportat la venit si la infrastructura existenta, aici incluzand si parcarile, daca nu se supara cineva. Concluzia, romanii prioriteaza cumparatul masinii in detrimentul altor lucruri, cel putin la fel de folositoare. Pe de alta parte, politicenii nu isi asuma responsabilitatea ajutati fiind si de po****tia care nu ia atitudine, fie absentand de la vot, fie mergand cu...vatafii locali. Nu vreau sa se creda ca fac morala dar vad ca acesta taxa a scos mai multa lume in cateva zile in strada decat a scos po****tia in toata perioada guvernarii Nastase. Asta spune ceva. Cand este vorba de interesul imediat, roman-i primul sa conteste, cand este vorba de interesul general, ori este pasiv ori iese in strada militand importriva propriului interes.

4star
12th December 2008, 15:49
daca suntem luati la misto mai facem si noi ....
nu era extrem de simplu si eficient sa puna ceva in plus la litrul de combustibil? un 0.5% ...si atunci cine isi permitea sa conduca rabla sau tanc cu consum extrem de mare, platea proportional cu poluarea produsa.
era de inteles o relatie de prorportionalitate intre consum si poluarea produsa, si pe urma, taxa devenea platibila atunci cand ai realizat intradevar poluarea.. nu sa platesc eu acum pentru o masina pe care maine nu o voi mai folosi ca ma plictisesc de ea si o schimb...
de fapt, fara indoiala ca stii si tu foarte bine toate discutiile pro si contra taxei si nu are rost sa mai incerc sa ti le repet.

si te mai contrazic cu ceva.. romanul nu e primul la contestat si e departe de a fi un contestatatr. doar mai glasuieste si el din cand in cand sa simta opresorul ca mai rasufla...
grecii sunt intradevar contestatari.
dar tariceanu stie ca romanii nu sunt greci, altfel nu ar mai fi intors taxa cum ii place...

Ulysses
12th December 2008, 15:56
Punem pariu ca rabla mea dotata cu piele si xenoane e mai sigura decat loganu tau nou? :D

nightwish, punem pe ce vrei. numa' ca si meganul meu are xenoane si piele si climatronic , si senzorri sisisisisi :D

ps eu vorbeam despre rable; clar ca orice nemtoaica de dupa 2003, sa zicem,e mai buna decat un logan nou

Nightwish
12th December 2008, 15:59
4star, la facut misto suntem primii. Yoyo, aici era vorba de a creste productia de masini noi si de a nu disponibiliza forta de munca romaneasca. Din partea mea lumea poate sa ia si masini japoneze cu conditia ca ele sa fie noi si ca respectivul sa nu-si ia de la gura pe 20 de ani ca sa o platesca. Nightwish daca tu stii ca nu-i rabla atunci care-i problema? Despre cei doi kilometrii nu vreau sa discut, ma refer la solutii alternative. Si Bancaru este in situatia ta si vad ca-i pentru taxa, care-i diferenta? Sincer, romanii au prea multe masini raportat la venit si la infrastructura existenta, aici incluzand si parcarile, daca nu se supara cineva. Concluzia, romanii prioriteaza cumparatul masinii in detrimentul altor lucruri, cel putin la fel de folositoare. Pe de alta parte, politicenii nu isi asuma responsabilitatea ajutati fiind si de po****tia care nu ia atitudine, fie absentand de la vot, fie mergand cu...vatafii locali. Nu vreau sa se creda ca fac morala dar vad ca acesta taxa a scos mai multa lume in cateva zile in strada decat a scos po****tia in toata perioada guvernarii Nastase. Asta spune ceva. Cand este vorba de interesul imediat, roman-i primul sa conteste, cand este vorba de interesul general, ori este pasiv ori iese in strada militand importriva propriului interes.

Miril, nu ma intelege gresit, sunt pentru taxa atata timp cat banii aia sunt folositi in scopul protectiei mediului. Ce ma deranjeaza este ca o rabla de dacie " cu motor frantuzesc " fabricata in anii `70 poate sa circule fara probleme in Romania, la fel si rabele alea pe care nu le prea vezi din cauza fumului degajat, in schimb pentru o masina cu euro 3 si filtru de particule trebuie sa platesti 2300 de euro sa o inmatriculezi, din simplul motiv ca o cumperi din afara tarii. Din punctul meu de vedere este o discriminare, normal ar fi ca taxa sa fie mai mica si sa se aplice si masinilor achizitionate din Romania... Pareri?:D


nightwish, punem pe ce vrei. numa' ca si meganul meu are xenoane si piele si climatronic , si senzorri sisisisisi :D

ps eu vorbeam despre rable; clar ca orice nemtoaica de dupa 2003, sa zicem,e mai buna decat un logan nou

Ok, in cazul asta, daca polueaza mai putin decat un logan, este mai sigura decat un logan, de ce sa platesc pentru ea peste 2000 de euro si pentru logan nimic? :)
LE: ce senzori is aia? :D

4star
12th December 2008, 16:00
tocmai asta e discutia.. definiti intai termenul "rable" . ulysses, cam cat va fi taxa pentru o nemtoaica din 2004? asa .. una mediocra nu de lux nu de putere.. sa zicem un motor de 1.6-2.0 euro 3-4 cam ce si-ar lua un om obisnuit...pe segmentul unde intra in concurenta cu dacia si citroen ca pret ....

Novac
12th December 2008, 16:05
night, 2300 de oero platesti pentru faptul ca te deplasezi cu un sifonier de 2 tone jumate (masina de teren/ fermier, deh) si pentru capacitatea cilindrica mare. Motoarele peste 1900 cmc sunt penalizate in toata europa cu taxe @ accize.

Nightwish
12th December 2008, 16:13
night, 2300 de oero platesti pentru faptul ca te deplasezi cu un sifonier de 2 tone jumate (masina de teren/ fermier, deh) si pentru capacitatea cilindrica mare. Motoarele peste 1900 cmc sunt penalizate in toata europa cu taxe @ accize.

Ok, inteleg si sunt de acord cu asta, totusi nu mi se pare normal faptul ca, daca decid sa vand sifonierul :cry:, persoana care il cumpara nu plateste nicio taxa... Ce parere ai?

Novac
12th December 2008, 16:23
ba plateste pentru ca tu vei vinde masina dupa ceva criiterii:

1. pretul pietei
2. devalorizarea (cam 10%/an) din pretul de nou, carei tot pe acolo cu pretul din catalogul swacke (sau cum dumnezeu se cheama biblia aia a asiguratorului)
3. nevoia de banuti


Nasol este sa incerci sa vinzi intr-un astfel de moment, fara taxa (cum a fost de astavara pana acum) candnu-ti vei lua banii dati.Acum tu ar trebuii sa te bucuri :D

Hint: peste 4 ani iara nu vom mai avea taxe. Mai povestim diseara ca acum ies.

J.Bond
12th December 2008, 17:45
Oamenii fac imprumuturi la banca si sunt in rahat pana la gat si nesimtitii aia in frunte cu inca nesimtitul sef Tariceanu lasa jumatate de tara sa-si ia masini si apoi tripleaza taxa.
Astazi au avut loc prosteste impotriva taxei auto in cateva orase mari din tara. Maine ar putea iesi si mai rau in fata la guvern. Cred ca Tariceanu doarme cu badiguarzii langa el, nici pe nevasta-sa nu cred ca o mai baga in seama.:rosu:

miril
12th December 2008, 18:00
Lasa ca veniti voi si reparati dubland salariile. Sincer, ce face Tariceanu-i aiurea de tot, nu ma refer la taxa in sine ci la modul de-a o aplica pe ultima suta de metri.

YoYoyOi
12th December 2008, 19:33
Greseala a fost ca au aplicat kktul asta de taxa si pt masinile deja achizitionate. Adica ce vina are ala care si-a luat masina in octombrie ca boul asta a triplat taxa. Omul s-a gandit ca are 3000 de euro si-a luat masinuta cu 2500, mai pune 500 la taxa si gata. Nu-i destul ca s-au marit dobanzile la credite, au mai triplat si taxa. Acum omul sta cu masina in fata blocului, rate plateste ca prostul si nici nu se poate folosi de masina ca n-are bani sa dea 1500 pe taxa lulii.

Trebuia sa puna in aplicare ordonanta pentru masinile achizitionate dupa data de 15 si era clara treaba. Cine are bani isiia masina, cine nu isi face abonament la autobuz.

Datenshi
12th December 2008, 21:02
Oamenii fac imprumuturi la banca si sunt in rahat pana la gat si nesimtitii aia in frunte cu inca nesimtitul sef Tariceanu lasa jumatate de tara sa-si ia masini si apoi tripleaza taxa.
Astazi au avut loc prosteste impotriva taxei auto in cateva orase mari din tara. Maine ar putea iesi si mai rau in fata la guvern. Cred ca Tariceanu doarme cu badiguarzii langa el, nici pe nevasta-sa nu cred ca o mai baga in seama.:rosu:

Sunt curios cand vor exista proteste impotriva bancilor.

rhadoo
12th December 2008, 22:38
sunt tare fericit!am platit taxa 14 000 de leiron,de si-ar lua tariceanu lumanari de toti!
inca ,cu toate ca nu am platit taxa de 3 ori,sunt suparat,pt ca mi se pare anormal sa platesc atatia bani pt o masina utilitara din 2004,mitsubishi canter
de ce nu pot de exemplu sa cumpar un alt filtru de particule care sa fie ca la euro 5,sa dau 3000 de euro si sa fac masina euro 5?
eu zic ca noi suntem pacaliti in mod sistematic de fabricantii de autovehicule,in fiecare an sau la 2 ani apare alt euro,ceea ce mi se pare anormal,de ce nu se poate face ceva la masina pe care o ai,fara sa mai schimbi masina complet?

Romeo
13th December 2008, 12:06
Atunci trebuie adus un amendament, taxa plus interzicerea inmatricularii intr-o alta tara decat Romania. Interesele unor companii? Pai cineva trebuie sa produca masinile. Spre exemplu Dacia Pitesti.

tare m-as bucura sa-si poata romanii inmatricula masinile in Ungaria sau Bulgaria, sa crape guvernul asta ca nu se mai alege decat cu 10 lei de pe urma taxelor din capul Taricelului. Uitati-va bine pe sosele, sunt masini frumoase care nu polueaza cine stie ce, dar trece cate un camion sin care curge nisip, pietris sau zeama si ala face cat zece masini care polueaza. Traim intr-o tara in care ne tocam nervii cu nush ce taxa si in jur 20 alte probleme sunt mai importante decat aceea. Vedeti un accident pe sosea si in cat timp este curatat drumul. Vedeti masinile din care curge continutul, sau carutele care servesc drumurile cu 'ingrasamant natural'. Noi ne legam intotdeauna de ce este mai putin important, dintr-o invidie caracteristica.

Bancaru
13th December 2008, 14:25
Mai Bancaru tu sigur esti''limitat'' in gandire ,ca sa nu zic altfel....tu nu intelegi ca saracul Rhadoo a incercat sa faca si el un ban...sa isi deschida o firma sa faca si el un ban cinstit si astfel mai crea si cateva locuri de munca iar guvernul ii da in cap.Cum draq sa se mai dezvolte Ro ?Investitorii straini fug de noi ,ca cica suntem tara cu risc ,la astia mici le dau in cap ....cum sa ne dezvoltam?
Tu chiar nu vrei sa intelegi ca puteau sa dea acesta lege simplu si frumos pentru orice masina care mai intra in tara dupa 15 dec...nu asa cum au facut-o si au prins la mijloc printre acesti samsari si niste oameni obisnuiti care si-au facut si ei socotelile dupa legea in vigoare iar a 2 a zi a venit bomba si saracul om de rand acum nu mai are cum sa circule cu ea.
E ca si cum ar scoate maine o ordonanta de urgenta ....''De maine fiecare roman plateste taxa de poluare pentru ca inspira aer si expira CO2'' sau ''Visteria e goala si guvenul a hotarat ca fiecare roman sa plateasca taxa pe aerul pe care il respira''.
As fi zis ca ma pis pe tine daca aveai mai mu;te postari si stiam ca o sa mai treci pe aici sa iti dai cu parerea. Dar cum stiu ca ai venit sa tragi vanturi nu mai zic nimic decat: Dispari!

@Miril, vad ca ai pomenit ceva de Bangladesh in mesajul tau, unul mai vechi. Ai sa razi, dar daca ai afla ce masuri drastice au bagat astia pentru protectia mediului. Am fost luni, 8 dec., la un curs legat de mediu organizat de AFM si acolo am invatat anumite lucruri, chiar si despre Bangladesh. Aflati ca au interzis pungile de plastic. Pai sa faca guvernul asa ceva, nu au avut coaie sa o faca in campanie, ca voiau sa bage 20 bani taxa pe fiecare punga de plastic, deci va dati seama cum s-ar rascula toti tampitii ca nu mai pot sa faca si ei un ban cinstit ci ca sunt altii invidiosi. Numai noi mai suntem in Europa, si bulgarii, care dam ambalaje de plastic pentru orice fir de marar. Abia astept sa ii sparga si pe astia cu pungile. Banii de la fondul de mediu pentru diverse proiecte vin si de la taxa auto, degeaba se trezesc boii vorbind fara sa stie. In momentul in care guvernul lui Frankenstein va scoate taxa auto, daca o va scoate, sa vad de unde vor veni banii. Ca sa nu se mai mire boii va spun pe scurt ce se face cu o buna parte din banii astia - statii de epurare a apei, instalatii de tratarea a deseurilor non toxice, statii de exhaustare, instalatii de incalzire cu energie solara - panouri solare, etc.
Mai bine bagat toate rahaturile in tara si le mirosim facand bani cinstiti. Macar noxele sa le mirosim ca banii nu au miros.
Ce pot sa reproez guvernului este ca introduce taxa dar lasa toate masinile astea mari, rabe si basculante, care asfixiaza un sat intreg cand pleaca de pe loc la semafor. Si firmele astea trebuie sa plateasca.

Cristian
13th December 2008, 14:29
Tariceanu e un dement...

Bancaru
13th December 2008, 14:39
Cristinel, mai stai 2 saptamani sa vezi ce face The Robot. Mai vorbim. Traiasca taxa!

J.Bond
13th December 2008, 14:58
Doamne Ajuta ca am scapat de dementul ala de Tariceanu! Din pacate ne-a lasat cu taxa auto. Si triplata pe deasupra. :rosu:

Romeo
13th December 2008, 15:03
Pai sa faca guvernul asa ceva, nu au avut coaie sa o faca in campanie, ca voiau sa bage 20 bani taxa pe fiecare punga de plastic, deci va dati seama cum s-ar rascula toti tampitii ca nu mai pot sa faca si ei un ban cinstit ci ca sunt altii invidiosi. Banii de la fondul de mediu pentru diverse proiecte vin si de la taxa auto, degeaba se trezesc boii vorbind fara sa stie. In momentul in care guvernul lui Frankenstein va scoate taxa auto, daca o va scoate, sa vad de unde vor veni banii. Ca sa nu se mai mire boii va spun pe scurt ce se face cu o buna parte din banii astia - statii de epurare a apei, instalatii de tratarea a deseurilor non toxice, statii de exhaustare, instalatii de incalzire cu energie solara - panouri solare, etc.
Mai bine bagat toate rahaturile in tara si le mirosim facand bani cinstiti. Macar noxele sa le mirosim ca banii nu au miros.
Ce pot sa reproez guvernului este ca introduce taxa dar lasa toate masinile astea mari, rabe si basculante, care asfixiaza un sat intreg cand pleaca de pe loc la semafor. Si firmele astea trebuie sa plateasca.

a existat o vorba pe la TV cu scumpirea pungilor de plastic si dracu stie daca platesc mai mult pe ea. Efectiv, de multe ori am cerut sa nu mi se dea punga de plastic, ca era de unica folosinta, adik nu prea mai ai ce face cu ea, dar mi s-a dat, ca un fel de amicitie din partea magazinului.
O statie de epurare a apei mi se pare normal sa o finantezi din pretul apei. Practic nu platesti apa, aia este gratis, ci cheltuielile de transport si curatare, cam tot de aia platesti si pentru apele uzate. Restul, ce spui tu sus, sunt sublime si lipsesc cu desavarsire. Panouri solare ? Nu le neg efixcienta, dar trebuie calculat. S-au facut si acum 25 de ani si s-a ales praful (ca si tulumbele de GPL de pe autobuze). Deci, daca sunt eficiente, se vor face, dar nu avem cine sa faca calcule, ca pe scaune stau toate putorile ultimului guvern, sau celui dinainte, sau ...
Cu rabele si basculantele, bine ar fi, dar cine are asa ceva face ce vrea el in localitate, da de lucru la 100 oameni, etc si daca il superi, mai numeri 100 de someri. Ca doar locuim in Romania (nu in Germania).

Bancaru
13th December 2008, 15:37
Pe punga nu se plateste mai mult. Inca nu au curajul sa ii supere si, probabil, nici nu o vor face prea curand. Faptul ca tu ceri sa NU ti se dea punga desi esti pe invers fata de guvern asta nu inseamna ca guvernul nu are dreptate in anumite privinte. Sau viceversa.
Nu stiu cum sa finantezi statii din pretul apei, dar e vorba si de apa reziduala provenita de la fabrici. Vorbim si de statii industriale de epurare a apei, care, altfel, ar ajunge ... unde? Si cum?
In alte tari panourile solare sunt foarte eficiente. La noi nu. Nu sunt deloc.
Din pacate daca se va scoata taxa auto multe proiecte vor fi omorate. Noi avem un buget centralizat, se strang banii la un loc si apoi se duc unde trebuie, sa nu, dramuiti si dijmariti.
Nu am vazut soferi sa se rascoale ca platesc la benzinarie taxa de drum. Nu am vazut soferi sa se supere pe nesimtitii si mitocanii soselelor.
Ma uitam acum pe Realitatea TV si majoritatea celor prezenti la miting erau ghertoi si tigani, pe scurt - SAMSARI. Oameni care spun ca traiesc cinstit, dar ei traiesc din bisnita si adaos comercial mare. Asa a fost si cu casele acum vreo 3 ani. Erau oameni care luat case vechi, adica ponosite, le fatuiau si le revindeau. Bagau 15 000 euro peste 45 000 cat dadeau, sa zicem, si cereau 80 - 90 000. Am cunoscut cazuri concrete. Multe. Au bagat taxe si impozite foarte mari pentru cei care cumpara si vand casa in mai utin de nu stiu cate luni. O taxa e buna si pentru a stopa un fenomen "toxic". O sa le iasa din reflex sa aduca masini de rahat.
Ia sa incerci sa aduci o masina in Germania. Cum este? In Austria, Ungaria, Cehia, Germania si altele nu vezi masini vechi sau foarte rar. Bine, nici masini noi de nesmtit nu vezi, ca la noi, gipane si huvee-uri. Nu exista asa ceva. Le numeri pe degete. Esti un mare nesimtit daca umbli cu asa ceva. Noi prea traim cu sloganul asta in gura - nu-mi pasa de ce zice lumea. Ba mai trebuie sa iti si pese.
Astept sa se bage si interdictia de a merge cu masina peste tot in oras, sau sa se circule par-impar, ca pe vremea lui Ceausescu. Ala avea alte considerente.

4star
13th December 2008, 17:47
Sau viceversa.
Nu stiu cum sa finantezi statii din pretul apei, dar e vorba si de apa reziduala provenita de la fabrici. Vorbim si de statii industriale de epurare a apei, care, altfel, ar ajunge ... unde? Si cum?

Pai am ajuns sa finantam punctual fiecare fabrica? Principiul "poluatorul plateste" este uitat? Nu finantam aceste statii prin impozite si taxe, care se gestioneaza centralizat sau la nivel local? Tariful catre apa nova pentru canalizare oare nu este pentru epurare? Sau ii platim inca o data reteaua de canalizare care de fapt a fost construita de statul roman din bani de la buget si acum o platim din nou?

In alte tari panourile solare sunt foarte eficiente. La noi nu. Nu sunt deloc.
Afirmatia ta se bazeaza pe ceva studii sau e doar o parere personala? Si daca nu sunt eficiente, de ce guvernul a hotarat masura asta? Sunt ceva firme ce trebuie sa traiasca si neamu` lor?



Nu am vazut soferi sa se rascoale ca platesc la benzinarie taxa de drum. Nu am vazut soferi sa se supere pe nesimtitii si mitocanii soselelor.
CU taxa de drum e altceva.. Desi nu e chiar justa si a mai fost bagata o data in pretul benzinei..Fiecare stie ca plateste cat consuma... Daca nu merg, nu platesc.
La soferii nesimtiti ...sa ma supar sa le fac ce? Sa le dau un plumb in creier? Ca daca sunt nesimtiti si prosti tot asa o sa moara. Nu ii schimbi tu sau eu sau altcineva.. Doar organul impotent din intersectie ar putea sa o faca, doar ca nu are omul cum sa se lege de fitzosi...

Ia sa incerci sa aduci o masina in Germania. Cum este? In Austria, Ungaria, Cehia, Germania si altele nu vezi masini vechi sau foarte rar. Bine, nici masini noi de nesmtit nu vezi, ca la noi, gipane si huvee-uri. Nu exista asa ceva. Le numeri pe degete. Esti un mare nesimtit daca umbli cu asa ceva. Noi prea traim cu sloganul asta in gura - nu-mi pasa de ce zice lumea. Ba mai trebuie sa iti si pese.
Astept sa se bage si interdictia de a merge cu masina peste tot in oras

S-a deviat mult de la subiect.. De fapt modul de stabilire si calcul a taxei este
contestat pentru ca, desi se clameaza protectia mediului, segmentul cel mai afectat este unul care polueaza mai putin decat rablele adevarate. Vedeti ca rablele de peste 15 ani sunt foarte putin taxate in schimb cel mai taxate sunt auto de 4-5 ani cu euro 3-4, acolo unde e concurenta maxima pentru citroen si dacia. Si desi se tipa de durerea mediului, masini de 30 de ani circula in bunavoie pe strazile din RO fara sa ia nimeni nici o masura...De aceea cel care a impus taxa a urmarit interesul propriu si nicidecum interesul mediului.
In concluzie asta nu e taxa de mediu ci taxa prostiei si marsaviei initiatorului si sustinatorului ei . Daca era o taxa justa cu siguranta nu era atat de contestata.
Vezi bine exemplul cu pungile.. nu am auzit mare tevatura sau proteste pe nicaieri (eu sunt de acord in varianta propusa de a se plati o suma pentru fiecare punga). Oamenii au acceptat-o pentru ca era o masura justa si aplicabila tuturor poluatorilor proportional doar ca interesul guvernantilor nu a fost asa mare ca sa o dea in aplicare peste noapte....

miril
13th December 2008, 18:31
Bank, eu am zis "Bangladesh". Trebuie sa recunosti ca este cu totul altceva.

Romeo
13th December 2008, 19:00
Pe punga nu se plateste mai mult. Inca nu au curajul sa ii supere si, probabil, nici nu o vor face prea curand. Faptul ca tu ceri sa NU ti se dea punga desi esti pe invers fata de guvern asta nu inseamna ca guvernul nu are dreptate in anumite privinte. Sau viceversa.
Nu stiu cum sa finantezi statii din pretul apei, dar e vorba si de apa reziduala provenita de la fabrici. Vorbim si de statii industriale de epurare a apei, care, altfel, ar ajunge ... unde? Si cum?
Fabrici ? Ceel care folosesc cantitati mari de apa au statie de epurare. Rafinariile sigur au asa ceva, sunt ele de pe vremea lui pazvante, dar o lege a apelor deversate a existat si in anii 90. Aceste statii de epurare aratau si atunci urat, acum daca au fost luate de Lukoil, OMV sau altii cred ca s-au mai curatat. Tu spui ca ai fost la o sedinta in ceea ce priveste protectia mediului si probabil ca ti-au spus aia ce le trece lor prin cap.
Cat trebuie sa pui taxa pe o punga ca sa faci o statie de epurare care costa sute de mii sau milioane (pe bune) ? Ideea cu pungile era alta: ele nu se degradeaza (nu putrezesc) repede ca hartia. Schimbarea de la plastic la hartie poate avea si alt schepsis, vor fi niste cheltuieli, se vor afla unii in treaba. Daca vrem sa avem orase curate, totul este simplu (si costisitor): trebuie ca orasul sa fie maturat, eventual o campanie la TV la care sa ne arate cum sunt amendati cativa din aia care nu ne plac noua si acestia chiar sa fie plimbati pe la sectie. Poate a doua oara nu le va place sa mai fie saltati si sa fie pusi sa se intoarca de la sectie. Eventual ii ducem la o sectie situata la 10 km de oras si de acolo ii lasam liberi. Isi vor blestema soarta, cu siguranta, vor trebui sa o ia pe jos sau sa ia taxiul (care costa).



Din pacate daca se va scoata taxa auto multe proiecte vor fi omorate. Noi avem un buget centralizat, se strang banii la un loc si apoi se duc unde trebuie, sa nu, dramuiti si dijmariti.
Ma uitam acum pe Realitatea TV si majoritatea celor prezenti la miting erau ghertoi si tigani, pe scurt - SAMSARI. Oameni care spun ca traiesc cinstit, dar ei traiesc din bisnita si adaos comercial mare. Asa a fost si cu casele acum vreo 3 ani. Erau oameni care luat case vechi, adica ponosite, le fatuiau si le revindeau. Bagau 15 000 euro peste 45 000 cat dadeau, sa zicem, si cereau 80 - 90 000. Am cunoscut cazuri concrete. Multe. Au bagat taxe si impozite foarte mari pentru cei care cumpara si vand casa in mai utin de nu stiu cate luni. O taxa e buna si pentru a stopa un fenomen "toxic". O sa le iasa din reflex sa aduca masini de rahat.


de ce ne luam noi de libera initiativa ? pana in 1989 era termenul de bisnitar, dar ce vindea ala nu se gasea pe piata. El era de vina sau statul ? Era omor pe bilete la cinema, dadeai si dublu, uneori pentru ca vroiai tu sa vezi filmul in prima zi. Nu era mai simplu sa fie biletul mai scump si sa profite cinematograful ? Oricum, alea aratau bine atunci, acum sunt ca dupa bombardament. Bisntari de masini vor exista pana ne vom satura sa luam de la ei si vom lua de la centrul specializat. De ce nu luam de acolo ? Pentru ca si aia isi trag o groaza de profituri.
Vorbesti de case fatuite, dar aceasta reparatie costa si daca pe ala il ducea capul si avea cui sa le vanda, inseamna ca era negustor bun. Clanul Becali a scos milioane din astfel de smecherii.
Ce nu vreau eu sa inteleg este de ce se dadeau astia in ceasul mortii saptamana asta. Pana sapt trecuta nu puteau sa le inscrie ? Au luat plasa taman acuma toti smecherii ? Dar de pe 15 oricum asta va fi taxa si nu au decat sa le dea foc, e treaba lor, au luat-o, asta e. Oricum vine Stolo si va avea de anulat nshpe ordonante de la Calinae.

miril
13th December 2008, 22:13
La tine Romeo libera initiativa inseamna sa te ocupi a la Gig Becali de cumparat pamant cu nemiluita speculand sau, in acest caz, castigand bani pe o afacere poluanta si care aduce mii de morti pe sosele si aglomeratie ca nici "in scara blocului" nu mai ai loc de masini parcate aiurea. Nimic constructiv, nimic de substanta, doar bisnita, a nu se confunda cu bussiness. Repet, guvernul Nastase in patru ani, nu a scos in strada atata lume ca acesta taxa, in cateva zile. Spune mult despre gradul de indoctrinare al acestui popor.

Novac
13th December 2008, 22:18
pai si Logan si Sandero tot masina straina e ca sunt facute de Renault :happy


Diferenta dintre importuri si Loganele fabricate aici este ca de la ultimele raman in tara ceva impozite pentru profit, salariile majoritatii angajatilor fabricii si orizontala - furnizorii de subansamble (care deja nu se simt bine).

"Francois Fourmont, directorul general al Automobile Dacia, spune ca este posibil ca in 2009 compania sa reduca productia uzinei de la trei la doua schimburi, ceea ce ar determina disponibilizarea a 3.000 de angajati. "

http://www.zf.ro/companii/francois-fourmont-dacia-daca-vanzarile-nu-si-revin-renuntam-la-3-000-de-angajati-3654238/

loghin
13th December 2008, 22:23
trecand peste mesajul lui miril, absolut neinteligibil, mai exista un thread pe tema asta...

:headbang::confused: de ce nu face nimeni galagie si in Bacau??????

miril
13th December 2008, 22:24
Novac, important este sa iesim in strada impotriva propriilor interese economice, sociale, ecologice, nu-ntelegi? Zicea cineva ca masina-i o necesitate nu un lux. Ma intreb daca chiar asa este pentru multi romani cu...masina. Ma-ndoiesc. Loghin, ai pus si tu un citat de acum... Intre timp Yoyo a inteles. De ce nu se face galagie si in toata tara, in toate cotloanele ei, mai ales unde nu-i lumina, unde nu-i canalizare, unde nu mai sunt paduri. Acum am inteles eu ce-i mobilizeaza pe romani, nu alegerile, nu starea jalnica a spitalelor, nu ca se moare pe capete in accidente rutiere, samd ci o taxa care oricat ar fi ea de controversata si prost administrata este justificata si necesara.

4star
13th December 2008, 22:36
Taxa asta nu protejeaza propriile interese economice, sociale si ecologice. Nu mai incercati sa prostiti lumea cu placa asta. Interes economic era sa ia statul roman impozite pe masinile inmatriculate in bulgaria si ungaria dar care circula in romania. interes economic si ecologic era sa bage taxa in pretul combutibilului sa se plateasca echitabil si proportional cu poluarea facuta de fiecare in momentul in care produce si nu anticipat ca la curve ... interese sociale erau sa accepte si alti constructori de auto cand au avut intentia sa deschida fabrici in romania, dar au avut buzunarele atat de largi incat au fugit aia in alte parti cat i-au tinut picioarele si acum produc in ungaria si cehia si polonia.
Nu e interes social sa ne oblige sa cumparam produse necompetitive ca raport pret/calitate.
Interes economic si social era sa reduca banii aruncati de la buget cu nemiluita pe contracte cu firme ale prietenilor.

miril
13th December 2008, 22:42
Pai de ce nu ai protestat, atunci? Vad ca aici esti activ. Foarte bine, dreptul tau. Aici era vorba si de amploare, asta nu-ti spune ceva ca sa nu mai zic de protestatari, parca erau la imormantarea aluia din Craiova, in vara, ca i-am uitat numele. Ah, Caiac. Mobilizare generala. Romanu-i combativ.

4star
13th December 2008, 22:44
Care-i legatura cu ce am scris eu?

Daca era un deja fost prim ministru in locul aluia de la craiova cu siguranta se strangeau mai multi. Sa se asigure ca au scapat intradevar de el

miril
13th December 2008, 23:05
Percepem lucurile diferit. Asta este. Niciun bai.

Bancaru
13th December 2008, 23:11
4Star se pare ca m-ai prins cu cioara vopsita. Esti tare destept. Tot ce am scris este inventat. Nici nu stiu cum mi-a venit sa scriu asa ceva. Nu ma asteptam sa fie cineva asa destept ca tine pe aici. Statiile de epurare a apei se refera la apa pe care o folosesti la procesul industrial. De exemplu, in Polonia, o cromatura foloseste foarte multa apa, dar foloseste si multe substante poluante, acizi. Acizii se amesteca si cu apa. Asa si la noi in unele fabrici. Apa aia trebuie epurata. Un agent economic mai trebuie si ajutat. Cam asta se face cu mare parte din fonduri. Dar eu sper ca tu sa iti tii gura sa ii pot prosti eu pe unii. Hai, ca ne intelegem.
Panouri solare am visat eu cand eram la mare in Bugaria. Imiera cald si niste prsoane cu mantii negre se apropiau de mine si suflau aer fierbinte asupra mea. Cand m-am trezit eram in slip si adormisem pe plaja.
E unul la teve acum care zice ca a luat o masina din Germania cu 1500 de euro. Sa ne spuna desteptii ce masina iti iei cu 1500 de euro. Si inca ceva- ala care a omorat un om in Timisoara cu Ferrari a fost eliberat. Sa iasa romanii in strada. Ies?

miril
14th December 2008, 09:40
Oradea, Arad, Timisoara protesteaza. Interesant, nu?

Romeo
14th December 2008, 09:50
La tine Romeo libera initiativa inseamna sa te ocupi a la Gig Becali de cumparat pamant cu nemiluita speculand sau, in acest caz, castigand bani pe o afacere poluanta si care aduce mii de morti pe sosele si aglomeratie ca nici "in scara blocului" nu mai ai loc de masini parcate aiurea. Nimic constructiv, nimic de substanta, doar bisnita, a nu se confunda cu bussiness. Repet, guvernul Nastase in patru ani, nu a scos in strada atata lume ca acesta taxa, in cateva zile. Spune mult despre gradul de indoctrinare al acestui popor.

putini au facut averi in lumea asta din munca inteligenta (ca Gates, dar si ala a prins conjunctura, ca daca mai statea mult nea Nicu si cu militienii lui la putere nici PC uri nu aveam). Majoritatea averilor s-au facut din bisnita. Atat timp cat tinem autobuze, camioane care fac negru in spatele lor, sau te apuca tusea, am gasit marii vinovati pentru poluare, bisnitarii de masini ? De ce nu se fac reportaje cu cat costa reparatia unei masini secodn hand, de exemplu ? Dar atat timp cat vrei sa sugrumi creditele pentru ca industria nu-ti ofera prea multe produse si romanii sunt gomosi si vor tot felul de SUV uri sa se laude este normal sa lasi piata second hand libera. In vest oamenii nu se inghesuie dupa masini vechi pentru ca ii costa reparatiile si reviziile, au acces la credit si daca mai vand vechiturile la sarantocii de la noi ei sunt multumiti. Iar noi ce sa facem, nu toti avem 8000 E sa luam Logan si nici nu vreau sa imbogatesc banca care-mi ia dobanda cat are chef directorul ei. Daca vom ajunge la normalitate vreodata (probabil nu in timpul vietii noastre), totul se va linisti.
Peste 3 ani vom uita de bisnitarii care ameninta sa-si dea foc (n-au decat!) si vom zice: iata Tariceanu a vrt sa incurajeze industria auto, a adus Fordul, s-a opus inflatiei pe seama maririi salariilor. Deja multi au uitat de cea mai lunga greva din invatamant datorata bestialitatii lui, nu-i asa ?
Bisnita va dispare atunci cand piata va functiona normal, mai vezi tu undeva bisnita cu bilete de cinema sau de meci ? Mai repede aici esti tu indoctrinat impotriva bisnitei (cuvantul a aparut in anii 70, ca rezultat al economiei bramburite comuniste).

Romeo
14th December 2008, 09:58
E unul la teve acum care zice ca a luat o masina din Germania cu 1500 de euro. Sa ne spuna desteptii ce masina iti iei cu 1500 de euro. Si inca ceva- ala care a omorat un om in Timisoara cu Ferrari a fost eliberat. Sa iasa romanii in strada. Ies?

Imi povestea vineri un sofer ca si-a luat acum 4 ani un VW Polo din Germania cu 500 euro, ca avea garnitura de chiulasa rupta si intra apa la bujii. Daca te duci cu asa ceva in service in Germania nush cat te costa, dar proprietarul poate a zis merci ca a luat un ban pe ea.
Nu poti interzice circulatia auto ca se intampla accidente. Ele au existat intotdeauna. Nush daca conduci o masina sa-ti dai seama ca ti se poate intampla sa faci un accident mortal. Si atunci, vrei sa faci inchisoare ? Atat timp cat nu dovedesti ca ai vrut sa-l omori pe respectivul (si asta nu s eva intampla niciodata, cu nimeni), un accident nu trebuie pedepsit cu inchisoarea. Ii suspenzi dreptul de a conduce pe 5 ani, ar fi OK (valabil si pentru soferii profesionisti).
Daca romanii nu ies in strada, inseamna ca sunt de acord (valabil si in lumea politico-economico-sportiva). Democratia nu trebuie facuta la TV, romanul trebuie sa invete sa-si ceara drepturile, nu sa i le dea altul cadou.

Ulysses
14th December 2008, 10:03
Oradea, Arad, Timisoara protesteaza. Interesant, nu?

Taramul fagaduintei pentru SH-uri:D
Eu sustin taxa doar in masura in care doresc sa nu devenim cimitirul de masini al Europei

miril
14th December 2008, 10:04
Greva datorita bestialitatii lui? Hai sa fim seriosi, te cred totusi un tip care poate spune si adevarul, printre randuri ce-i drept dar cand evidenta... Tot e ceva. Adu-mi aminte repejor, cum zici ca-l cheama p'ala care este printre candidatii la portofoliu de Ministru al Invatamantului. Are un nume care numai de invatamant nu-ti da de inteles. Cred ca ti-am dat un raspuns. In rest, chestia aia devenita clasica din pacate, cu "cum ti-ai facut primul milion" este in multe cazuri adevarat, cu diferenta ca acei oameni au stiut nu numai o afacere profitabila pentru propriul portofel dar si pentru cei angajati, plus ca societatea s-a bucurat de vantajele afacerii respective. Dar de ce beneficiaza societatea autohtona ca Becali a bolcat terenurile si Videanu a facut o adevarata...infrastructura din borduri?

Si eu la fel, Ulysses, draga. Au multe pacate "liberalii", dar nici nu poti sa dai vina ca toatele relele vin de la Tariceani si Patriciu cand investirea noului(?) guvern va avea loc pe 22 decembrie. Interesant, nu?

rhadoo
14th December 2008, 10:44
miril de personajele astea controversate ar trebui sa nu amintesti
revenind la taxa,cum spuneam am platit-o dupa indelungi parlamentari si necunoscute,insa mi se pare anormala si revin cu o chestie,de ce banii pe care ii dau sau mai bine spus i-am dat,nu pot sa ii dau la un service unde sa imi monteze un alt tip de evacuare la masina care sa o faca de norma euro 5,ea fiind euro 3?eu in momentul asta ma simt pacalit de statul roman si o sa incerc prin toate manevrele sa ii pacalesc de acum incolo, sa ma sustrag de la taxe,tva etc
vorbesti de biciclete,sunt curios ce tip de bicicleta ai si cand ai folosit-o ultima data.noi in momentul de fata daca folosim bicicleta,neavand piste pt ele suntem expusi la cele mai grave accidente
mai mult in urma cu cativa ani cand am zis ca ar fi bine sa folosesc mai mult bicicleta,prietenii mei au inceput sa rada si sa vb prin spate ca am ramas fara bani si nu pot sa mai merg cu masina.mentalitate tipic romaneasca
cred ca in ceea ce priveste taxa nu ar trebui generalizat

miril
14th December 2008, 12:25
Din pacate ne pacalim unii pe altii, cerc vicios. Asta-i Roamanika.

J.Bond
14th December 2008, 15:39
Sa speram ca viitorul Guvern Stolojan va anula in cel mai scurt timp aceasta taxa idioata.

Romeo
14th December 2008, 17:53
Greva datorita bestialitatii lui? Hai sa fim seriosi, te cred totusi un tip care poate spune si adevarul, printre randuri ce-i drept dar cand evidenta... Tot e ceva. Adu-mi aminte repejor, cum zici ca-l cheama p'ala care este printre candidatii la portofoliu de Ministru al Invatamantului. Are un nume care numai de invatamant nu-ti da de inteles. Cred ca ti-am dat un raspuns. In rest, chestia aia devenita clasica din pacate, cu "cum ti-ai facut primul milion" este in multe cazuri adevarat, cu diferenta ca acei oameni au stiut nu numai o afacere profitabila pentru propriul portofel dar si pentru cei angajati, plus ca societatea s-a bucurat de vantajele afacerii respective. Dar de ce beneficiaza societatea autohtona ca Becali a bolcat terenurile si Videanu a facut o adevarata...infrastructura din borduri?



ma refeream la cele vreo 40 de zile de greva ca sa li se dea 11,xx la suta mai mult. Este bestial sa stai atata in greva pentru nimica toata (la 700 vin 77 lei in plus, adik cam cat costa o enciclopedie bine facuta pe piata de carti).
Te referi la Hardau, fost ministru al invat ? ca la astia propusi nu ma uit, mai ales la invatamant, un minister de mana a treia oricum.
A blocat Becali terenuri ? Dar cate terenuri stau in tara asta fara sa fie lucrate, sau cate stau in Germania ? De ce nu pui la socoteala si fabricile de masini care stau blocate (ca nu mai cumpara lumea masini la pretul care-l vor fabricile). N-o fi Becali cel mai bun exemplu de imbogatit, dar nici pe altii nu trebuie sa-i crezi mari exemple si nici nu au dat de lucru pana nu au mai putut. Vezi si cati mentioneaza pe siteul GSP ca Becali a redresat fotbalul romanesc. Invidia ne face sa vedem in negru pe cei care fac ceva si sa criticam atunci cand nu se face nimic. In acest sens, de ce nu ne mutam toti in Germania, ca aia au si borduri si asfalt, nu au gropi, mai joaca si finala campionatului mondial la fiecare 8 ani.
Nu numai Videanu a montat borduri, in toate orasele s-au pus borduri noi, dar intram in nebuneala vazand numai acest aspect. Am vzt si o strada la care nu s-au schimbat bordurile. Vrei sa-ti trimit o fotografie sa vezi cum arata (bordurile vechi) ? E drept ca se exagereaza si se si fura, dar la fiecare lucrare ar trebui s aavem cate o echipa de muncitori si doua de politai, poate asa nu se mai fura. Oricum acum 3 luni erau pline orasele de politai.

eureka
14th December 2008, 19:34
auto.nsweb.ro este locul unde putem incepe sa luptam pentru eliminarea ei. auto.nsweb.ro

4star
14th December 2008, 20:42
4Star se pare ca m-ai prins cu cioara vopsita. Esti tare destept. Tot ce am scris este inventat. Nici nu stiu cum mi-a venit sa scriu asa ceva. Nu ma asteptam sa fie cineva asa destept ca tine pe aici. Statiile de epurare a apei se refera la apa pe care o folosesti la procesul industrial. De exemplu, in Polonia, o cromatura foloseste foarte multa apa, dar foloseste si multe substante poluante, acizi. Acizii se amesteca si cu apa. Asa si la noi in unele fabrici. Apa aia trebuie epurata. Un agent economic mai trebuie si ajutat. Cam asta se face cu mare parte din fonduri. Dar eu sper ca tu sa iti tii gura sa ii pot prosti eu pe unii. Hai, ca ne intelegem.
Panouri solare am visat eu cand eram la mare in Bugaria. Imiera cald si niste prsoane cu mantii negre se apropiau de mine si suflau aer fierbinte asupra mea. Cand m-am trezit eram in slip si adormisem pe plaja.
E unul la teve acum care zice ca a luat o masina din Germania cu 1500 de euro. Sa ne spuna desteptii ce masina iti iei cu 1500 de euro. Si inca ceva- ala care a omorat un om in Timisoara cu Ferrari a fost eliberat. Sa iasa romanii in strada. Ies?

lasa ca nici tu nu esti mai prejos. i-ai prins pe toti aia care protesteaza ca si-au luat masini de <1500 de euro.
pai vezi ca masina aia de 1500 de euro nu e taxata asa cum e aia de 4-6000 de euro. a .. scuze. n-ai cum sa vezi de mantiile negre.
si vezi ca toti agentii ecoomici au nevoie de sustinere.. sustine-i tu. eu nu sunt dispus sa ii sustin. sa se rentabilizeze, sa se descurce ori sa inchida.nu sa intinda toti mana. ce mmm lor de tara de cersetori. au ajuns bancile sa intinda mana la cersit la buget, poluatorii sa intinda mana, mineritul sa intinda mana. pai fa-le tu un cont de ajutorare mama ranitilor lu` bancaru ( ca io nu sunt asa dastept ca tine si nam de unde sa le dau ) si da-le la toti ca si ei iti dau tie ...

miril
14th December 2008, 20:53
Asa si cu cumparatorii de masini, nu au bani sa cumpere o masina care sa nu polueze, a se citi, NOUA, sa le fie interzisa creditarea daca nu sunt solvabili. Asta pentru binele lor si a familiilor lor, sa nu devina sclavii bancilor si sa si riste sanatatea aiurea, muncind pana la epuizare. Pentru foarte multi romani masina nu este o necesitatea, este un lux si, din pacate, o fudulie.

4star
14th December 2008, 21:06
NU e neaparat ca o masina noua sa nu polueze, asa cum nici toate masinile SH nu sunt neaparat rable sau puternic poluatoare. Taxa asta daca era gandita cum trebuie nu ducea la toate disputele astea , dar a fost aruncata asa cum a fost si sustinuta cu orice pret, astfel incat naste suspiciuni asupra adevaratului scop.

Ady
14th December 2008, 22:52
lasa ca nici tu nu esti mai prejos. i-ai prins pe toti aia care protesteaza ca si-au luat masini de <1500 de euro.
pai vezi ca masina aia de 1500 de euro nu e taxata asa cum e aia de 4-6000 de euro. a .. scuze. n-ai cum sa vezi de mantiile negre.
si vezi ca toti agentii ecoomici au nevoie de sustinere.. sustine-i tu. eu nu sunt dispus sa ii sustin. sa se rentabilizeze, sa se descurce ori sa inchida.nu sa intinda toti mana. ce mmm lor de tara de cersetori. au ajuns bancile sa intinda mana la cersit la buget, poluatorii sa intinda mana, mineritul sa intinda mana. pai fa-le tu un cont de ajutorare mama ranitilor lu` bancaru ( ca io nu sunt asa dastept ca tine si nam de unde sa le dau ) si da-le la toti ca si ei iti dau tie ...

cu o gandire ca asta, in momentele de criza am ajunge sa murim de foame ... la propriu ... trebuie sa intelegi ca toti, dar absolut toti agentii economici sunt in stransa relatie unii cu altii, si daca pica un gigant din asta, cum sunt bancile, sau un producator de masini, ii trage si pe ceilalti dupa el ... tu spui ca nu vrei sa ii sustii? spui asta de parca ai avea certitudinea ca prabusirea lor nu o sa te atinga, ceea nu poate fi mai neadevarat ...

Mario Di Lazi
15th December 2008, 08:15
asta cu taxa auto de la 15 decembrie si apoi de la 9 decembrie fără să-i anunțe pe oamenii care și-au cumpărat o mașină la mâna a2a, este cea mai mare hoție din România la mare concurență cu Stoica si Caritasu lui de la inceputul anilor 90 ...

Bancaru
15th December 2008, 09:28
lasa ca nici tu nu esti mai prejos. i-ai prins pe toti aia care protesteaza ca si-au luat masini de <1500 de euro.
pai vezi ca masina aia de 1500 de euro nu e taxata asa cum e aia de 4-6000 de euro. a .. scuze. n-ai cum sa vezi de mantiile negre.
si vezi ca toti agentii ecoomici au nevoie de sustinere.. sustine-i tu. eu nu sunt dispus sa ii sustin. sa se rentabilizeze, sa se descurce ori sa inchida.nu sa intinda toti mana. ce mmm lor de tara de cersetori. au ajuns bancile sa intinda mana la cersit la buget, poluatorii sa intinda mana, mineritul sa intinda mana. pai fa-le tu un cont de ajutorare mama ranitilor lu` bancaru ( ca io nu sunt asa dastept ca tine si nam de unde sa le dau ) si da-le la toti ca si ei iti dau tie ...

Eu ma refer la sustinere in vederea protejarii mediului. Decat sa se duca banii in panouri pe marginea drumului cu AICI SUNT BANII DUMNEAVOASTRA prefer sa se faca astfel de chestii. Ar trebui sa ne gandim un pic si in perspectiva, adica in viitor. Aici nu e vorba de ceva profitabil sau nu, cum este mineritul sau cum sunt bancile. NU mi-am dat cu parerea despre aceste domenii pentru ca nu prea cunosc. Despre banci pot sa iti spun ca in economii mult mai puternice decat a noastra statul sustine bancile private. Inseamna ca sunt prosti iar tu, chiar daca faci pe fraierul, te crezi tare desptept. Probabil ca si esti. In totalitatea lor minerii nu imi sunt simpatici si e usor de inteles de ce. Dar luati in parte nu am nimic cu ei. Ii dai afara pentru ca sistemul nostru de minerit e dat naibii. Da-i! Dar ce faci, ii lasi sa stea acasa si sa isi bata nevestele? Eu nu am fost in zona Vaii Jiului dar am auzit si am mai vazut imagini; se spune ca are un potential turistic fantastic. As fi de acor sa sa le dea statul bani ca sa dezvolte zona. Tu nu?
Eu cand am zis de o masina de 1500 euro ma refeream la un caz concret. Ala a zis ca a dat 1500 si ca trebuie sa mai dea inca pe atat si ca nu are. Este exact cum spunea Miril. Nu am bani de masina dar vreau. Vreau cu orice pret. Cumva ma invart si imi iau, dar care va fi costul pana la urma? Il pot sustine? Se pare ca nu.
Multe lucruri care ni se par civilizate si la care vrem sa ajungem nu ni se vor mai parea asa de bune cand le vom avea. O sa se duca naibii si aia cu service de masini pe marginea drumului iar ca sa ai parte de un tratament civilizat in urma unui accident RCA-ul va creste considerabil. Si acum a crescut dar nu se intampla nimic. De ce? Pentru ca roamnul e nemernic. Unii iau banii si iti dau la **** iar aia care ii dau, daca tot i-au dat ar vrea sa prfite duble de pe urma lor. Iti spun alta data cum. Daca vrei sa stii.

Bancaru
15th December 2008, 09:37
NU e neaparat ca o masina noua sa nu polueze, asa cum nici toate masinile SH nu sunt neaparat rable sau puternic poluatoare. Taxa asta daca era gandita cum trebuie nu ducea la toate disputele astea , dar a fost aruncata asa cum a fost si sustinuta cu orice pret, astfel incat naste suspiciuni asupra adevaratului scop.

Si care este criteriul dupa care stabilesti ca o masina la mana 2 nu polueaza? Te duci la ITP, nu? Si acolo ce faci? Te scarpini la carici cat iti verifica ala masina pe bune sau ii dai un ban cinstit ca sa nu polueze? Raspunde tu!
Eu cred ca ajungem la vechea noastra problema - bugetul centralizat. In momentul in care banii se duc acolo unde ar trebui ar fi altceva. Din pacate se fura pe rupte in alte domenii si nu se poate. Ma uitam la teve si prezentau dezastrele guvernului Tariceanu. De exemplu la invatamant - fostul ministru Hardau si-a luat Touareg, stie 4star cat costa si ca nu polueaza, ca curul lui nu statea bine macar intr-un Renault sau Ford, la 1/3 din pret, iar apoi au mai aratat ca a facut in nu stiu ce sat, unde copii merg pe jos la scoala, toalete de nu stiu cate sute de mii de lei (miliarde de lei vechi). Nu vad de ce nu are vina si PD-L pentru ca Hardau este supusul lui Zeus. Acum il vad iar in cartile care se amesteca. Poate il baga si pe el undeva.
Sa vina Stolojan si sa anuleze taxa. Tariceanu o fi lasat o mostenire grea, dar a lasat niste bani care trebuie sa vina - taxa auto si refuzul de a majora nejustificat salariile profesorilor. Chestia cu pensionarii este discutabila. Eu stiu acum pensionari care mai pot sa scoata capul in lume, mai pot s acumpere si ei cate ceva. Sunt oameni care nu mai au de unde sa astepte ceva.
Sa nu uit: TRAIASCA TAXA!

4star
15th December 2008, 09:52
Stii de ce nu vreau sa ii sustin? Pentru ca toti cersetorii astia au mainile bagate adanc in buzunarul meu direct sau indirect. M-am saturat sa le dau bani si cand e crestere economica si cand e recesiune. Exemplu concret : credit brd in euro - cand a scazut euro.. dobanda a crescut fata de dobanda la care semnat pe motiv ca " ce conteaza ca a scazut euro .. nu vedeti ca tot atati lei platiti" . cand a scazut leul si a crescut euro .. a crescut dobanda " pai daca a crescut euro .. a crescut si dobanda.." . In romania totate bancile au venit si nu au facut politica din alte tari ci au facut politica jafului prin dobanzi mari.
E recesiune si au nevoie de ajutor? Ia sa vedem ce prime dau bancile acum la sfarsit de an, ce petreceri si protocoale isi permit? Daca simteau sula-n coaste acolo taiau in primul rand ca sa vedem si noi ca e recesiune si au nevoie de ajutor...

In rest in jurul meu vad zilnic asistati sociali care o duc mai buine decat mine. Asistati social care o duc mai bine decat oameni care au muncit cate 30 de ani . (nu vorbesc de cei care au intradevar nevoie de asistenta sociala ci de cei care cu spagi au certificate de handicapati si de eroi ). Minerii au avut parte de ceva programe de sustinere, de niste plati compensatorii cu care sa isi puna la cale o mica afacere, ca zona ii ajuta (asa cum ai spus este o zona turistica de mare potential) dar multi si-au inecat amarul in bautura asteptand alte ajutoare..sau poate au asteptat eliberarea luceafrului sa ii conduca spre alte culmi de glorie...

Nu stiu de ce ai inteles tu ca eu as fi impotriva protejarii emdiului si a panourilor solare .. Sunt pentru, dar pentru lucruri facute asa cum trebuie pe baza de analiz corecta si concreta a situatiei .Nu sunt pentru masuri luate peste noapte dupa cum doreste sau viseaza hotul cu putere de decizie.

Te rog nu mai face aprecieri la desteptaciunea mea. A-ti exprima opinia nu inseamna ca esti mai destept sau mai prost. Dar te rog, combate ideile pe care le-am scris.

LE: Nu stiu cat e problema tipul de buget - centralizat sau descentralizat - cat mnult mai important e modul de gestionare a celui buget. Daca fac jaf, il fac si centralizat si descentralizat. Ca ordinele interitoriu, vedem ca vin doar de la centru...
Trebuia sa il bage la puscarie pe ala care a facut cheltuieli nejustificate de la buget. Daca reusesti tu sa fcai asa ceva te sustin . Totusi, din cei patru ani de zile cum l-ai gasit doar pe Hardau ? Eu nu am simpatii politice. Am doar antipatii politice fara a tine cont de culoare (nu pot sa zic de programe ca acolo se ofera un cok teil din care nu se intelege nimic; partide "de dreapta" cu masuri de stanga si partide rosii cu conduceri de top cei mai bogati).

ps: scuze pentru greselile de .. tastare..

Bancaru
15th December 2008, 11:14
Da, nu te formaliza cu greselile de tastare. Ideile tale le combat in felul asta: eu iti spun din surse sigure si care nu sunt greu de accesat ca banii pentru astfel de proiecte vin in mare parte de la aceasta taxa.
Ce zici tu cu bancile ai dreptate in mare parte, dar deocamdata noi nu suntem in situatia de a avea banci nationale puternice si cu brand cunoscut. Noi avem banci cu brand venite de afara. Nu vad cum ar putea statul sa le ajute. Si nici nu as vrea. Din pacate BNR trebuie sa reglementeze de asa natura sa existe un echilibru banci-clienti. Avantajul a fost intotdeauna de partea bancilor. Se zice ca o banca multinationala va trebui sa duca bani la banca din tara mama ca sa o ajute sa nu crape. In cazul asta normal ca ma revolt. Se prea poate sa fie o banca cu care eu am contract. Normal in defavoarea mea.
Nu eu l-am gasit pe Hardau, ei l-au gasit, aia de la Realitatea. Cum se zice ca acel contract cu Dacia Logan de 80 000 euro are pe el semnatura lui Blaga. Nu poetul, Vasile Blaga. Pai haide sa fim putin seriosi si sa nu aratam doar pe unul. E frumos sa zica PDL noi nu am fost la guvernare? Si sa arate si cu degetul.
Faimosul ministru Flutut ce chilu meu a facut cu aviara aia? A omorat pasarile oamenilor si astia au luat ***** in mana. NU le-a dat nimic. Si nici macar nu a fost. Au fost cateva cazuri in China si macel in Roamania. De ce zice Boc acum ca nu sunt autostrazi? Dar nu a fost Berceanu 2 ani de ziel ministru in guvernul Tariceanu? De ce nu il intreaba si pe Berceanu?
Parerea mea e ca o taxa legata de comertul cu masini se impune. Chiar drastica pentru ca sunt oameni care din asta traiesc. Nu ca e ilegal, dar nu platesc impozitele pe profit. Astia sunt precum camatarii. Ce fac rau camatarii? Dau bani cu dobanda mare. Dar ce, iti baga pumnul in gura ei sa o accepti? Ei iti baga pumnul in gura apoi. Si nu numai pumnul.
Eu nu sunt de acor ca dupa ce ai bagat taxa de poluare sa lasi basculantele si autobuzele sa emane la nesfarsit. Zicea Romeo ca iti pui in cap nu stiu ce societati care dau de mancare. Asa, si? Daca dau de mancare la oameni si ii angajeaza au voie sa faca orice?
E rau ca s-au dat ajutoarele alea fara nici-un fel de garantie. Asta este. Uite cum sunt fondurile structurale - duci si pe mama si pe tata pana sa ti le dea. La noi s-au dat de frica. Sa le inchida gura. Dupa cum ai vazut, desi nu ai simpatii politice, gura sindicatelor a stat inchisa in perioadele 1992-1996, 2000 - 2004. De ce?
Eu tare vreau sa vad de unde o sa scoata Stolojan bani. Este de preferat sa lovesti in astia care fac afaceri cu masini, chiar daca implicit dai si in altii. Altfel nu se poate. Sa dea Dumnezeu sa ma insel eu si sa gaseasca Stolajan solutiile. Este genul de pariu din care trebuie sa castig - ori am avut dreptate si sunt si ei cretini, si castig la capitolul previziuni, ori sunt buni si o duc si eu mai bine, creste nivelul de trai.

4star
15th December 2008, 11:38
Daca banii pentru proiectele de mediu vin din aceasta taxa si ai acces la aceste date, lamureste-ma si pe mine:
- care-i cuantumul incasarilor in perioada ianuarie - iunie fata de iulie-decembrie? adica e mare diferenta? ca nu ma intereseaza in valori nominale..
- chestia cu panourile era pornita cand taxa era mica. oare si-au dat seama acum brusc in saptamana de dupa alegeri ca de fapt nu au sursa de finanatare si au calculat ca trebuie triplata taxa?
- ti se pare ok ca masinile euro 4 sa fie taxate?

In rest ai dreptate partial. Partial pentru ca ai mentionat doar o parte din ei. Parerea mea ti-am spus-o si nu mi-o schimb.. toti o apa si-un pamant.

Pe astia care vand masini ar trebui sa ii monitorizeze. Sa isi puna specialistii la treaba si sa identifice un sistem prin care sa ii poata strange de .. urechi sa plateasca impozite.

Zici ca e de preferat sa dea in astia care vad masini. Pai eu cred ca e un lucru din acre vor pierde toate trei partile:
1. scad vanzarile, pierde statul taxe si nu se mai plateste impozit, RAR ul are mai putin de lucru si o sa vrea bani de la buget daca nu mai poate sa se autofinanteze.
2. vanzatorii (zi-le tu cum vrei ... ) pierd o sursa de venit si de lucru nu prea o sa isi gaseasca asa ca o sa atarne la primarii si pe la alte usi pentru alocatii de la buget.
3. pierd cumparatorii pentru ca o sa fie nevoie sa dea bani mai multi din buzunar ca sa isi cumpere o masina.

DAca ar fi lasat taxa la nivelul de pana in decembrie, statul castiga si din taxa si din impozitele ce se vor fi platit in decursul anilor de folosinta ai autovehiculului. DAca aceasta taxa ar fi fost bagata in pretul combustibilului ca procent din pretul de vanzare atunci cred ca ar fi fost castigat mult mai mult statul...

Asa vad eu situatia cu taxa. Tu o vezi diferit, ..mult mai nuantata politic.

Bancaru
15th December 2008, 12:40
Eu ti-am spus ca sunt usor de accesat. Asa si cu ... istoria. Poti sa te duci sa cauti anii in care au avut loc evenimentele nu trebuie sa ii stii pe dinafara. Nu stiu sa raspund la intrebarea ta. Poti sa afli de pe site sau sa suni la AFM.
Chestia cu panourile nici nu e terminata, s-au depus niste cereri de acordarea a unor licente... mai este. De cati ani se bat astia cu taxa?
Eu nu zic ca e foarte buna, mai ales cand ma afecteaza pe mine. Nu iti imagina ca e luata de dragul lui Tariceanu si al Citroenului, cum au zis niste prosti. Nu uita ca in tara asta mai produce Renaul, care si-a si trimis solul la Zeus, sol care a amenintat cu concedierea a 3000 de oameni daca nu creste consumul, mai este Ford producator. Deci daca te uiti la vanzari o sa vezi unde este Citroen in comparatie cu VW, de exemplu. Interesul e al tuturor. La sta se adauga interesele legate de mediu. Un personaj suspus in AFM asa a zis, ca mare parte din bai provin din aceasta taxa. Si nu avea interes sa minta. Exista posibilitatea ca proiectele AFM sa se sisteze.
Ce interes politic ar fi avut Tariceanu stiind ca in 2 saptamani pleaca din guvern? Repet, vreau sa vad ce va face noul guvern, nu ii mai pot zice Stolojan, ca deja zeii se cearta intre ei. Zeus o fi avut vreo nemultumire si Hades, fratele sau, s-a suparat. Drept pentru care e posibil sa il vedem pe micul si grasutul BOCupidon pe post de premier. Ca doar e tinerel.
Tu esti sigur ca samsarii de masini nu primesc deja ajutor social? Eu nu as fi convins ca nu isi completeaza bugetul (pentru tigari) cu ajutor de la stat.
Vanzarile au scazut oricum. Nu cred ca masura e luata sa nu vina bani. Nu exista asemenea masura. Interesul lor suprem e sa adune bani. Ce fac cu ei apoi, ramane de vazut, dar nu cred ca nu vor bani.
Poate fi o masura care sa ii oblige pe producatori sa scada pretul. Sa iei o masina noua mai ieftin. Nu vreau sa speculez.

4star
15th December 2008, 12:51
Renault si-a trimis solul la cotroceni, dar ei nu vad ca in toata lumea a scazut cererea ? Ce urmeaza acum sa fim obligati sa cumparam dacia, chiar daca vrem sau nu?
In general puterea de cumparare a romanilor se situeaza la masini de 5-6 000 de euro. Cei care pot mai mult cu sigurranta prefera o masina noua decat una SH, ca stim ce mandri sunt romanii sa-si etaleze noutatile.
Renault, si nu nuami, trebuie sa reduca din costuri ca sa poata sustine vanzarea. Daca ei baga marja mare sa acopere si rata de profit uriasa si cehltuieli administrative mari, nu au cum sa concureze. Acum in criza trebuie sa renunte la marja mare si sa incerce sa se mentina pe cheltuielile operationale. Atunci vor putea supravietui.
Sigur ei vor sa obtina cat mai mult de la romania ca nu-i prost cine cere.

miril
15th December 2008, 12:54
Lasa si tu discutia pe taxa un pic. A cazut...Stolojan. Sa fii fost taxa de vina? Cioc Boc, cine o va inlocui la...loc (sic)?

4star
15th December 2008, 13:07
Si daca a cazut s-o fi lovit in cot. Cu siguranta nu taxa i-a cauzat caderea. Asa se aude ca ar fi boc, dar uite ca nici unul nu e sigur pana nu e investit.

Bancaru
15th December 2008, 13:15
Iata ca am avut o viziune. Boc cel Mic.

Bancaru
15th December 2008, 13:24
Renault si-a trimis solul la cotroceni, dar ei nu vad ca in toata lumea a scazut cererea ? Ce urmeaza acum sa fim obligati sa cumparam dacia, chiar daca vrem sau nu?
In general puterea de cumparare a romanilor se situeaza la masini de 5-6 000 de euro. Cei care pot mai mult cu sigurranta prefera o masina noua decat una SH, ca stim ce mandri sunt romanii sa-si etaleze noutatile.
Renault, si nu nuami, trebuie sa reduca din costuri ca sa poata sustine vanzarea. Daca ei baga marja mare sa acopere si rata de profit uriasa si cehltuieli administrative mari, nu au cum sa concureze. Acum in criza trebuie sa renunte la marja mare si sa incerce sa se mentina pe cheltuielile operationale. Atunci vor putea supravietui.
Sigur ei vor sa obtina cat mai mult de la romania ca nu-i prost cine cere.

O singura chestie mai spu legat de asta ca e obositor (doar sa nu ma injuri ca imi revin si discutam pana maine). Sa stii ca masina de 6000 euro este o farsa. Pentru multi 6000 euro e foarte mult. S-a ajuns la suma asta pentru ca sunt destui care isi cumpara aiurea masini de peste 30 000 euro. La mine la serviciu am un gestionar (ba, gestionar) care si-a cumparat Renaul Laguna Sedan full options. Deci la serviciu e cu saplopeta pe el si mirose urat. In timpul liber nu mai e cu salopeta, dar miroase urat. Asa se ajunge la media asta stupida.
La Ferrari sta romanul la coada, s-au facut liste de asteptare, ca pe vremuri la Dacia. Maseratti a vandut in primele 5 luni de functionare la in Bucale mai mult decat preconizau pe tot anul. Mai exact isi propusesera 5 masini si vandusera 8.
Intr-o seara am vazut o reclama noua la o masina model nou, un Volvo. A doaua zi am vazut plin de uimire pe strada. Era cu numar provizoriu, rosu.
A venit un partener din Italia cam acum 3 ani. Serviciul meu se afla la marginea Bucurestiului, si acolo a vazut atatea Porche Cayenne ca a ramas mut. A zis ca in Italia nu a vazut atatea. Inutil sa spun ca omul castiga de la cel putin 5-6000 euro in sus.
Romanul are cu ce. Vrea.

4star
15th December 2008, 14:37
ok. pe maine.
Dar getionarul ala o fi vandut vreun teren.. doar daca nu aveti niste salarii mari pe acolo si omul si-a permis..
Dar vezi tocmai aici e chestia, ca romanii isi iau masini chiar peste posibilitati. Asa ca nu sunt atrasi de rable. Doar cei care intradevar nu isi permit.. iau junghiuri.
Si mie mi s-a spus de cateva ori ca e paradoxal cum intr-o tara cu probleme in ce priveste nivelul de trai nu ai loc de masini de lux, peste care dai la toate colturile...

miril
15th December 2008, 14:43
ok. pe maine.
Dar getionarul ala o fi vandut vreun teren.. doar daca nu aveti niste salarii mari pe acolo si omul si-a permis..
Dar vezi tocmai aici e chestia, ca romanii isi iau masini chiar peste posibilitati. Asa ca nu sunt atrasi de rable. Doar cei care intradevar nu isi permit.. iau junghiuri.
Si mie mi s-a spus de cateva ori ca e paradoxal cum intr-o tara cu probleme in ce priveste nivelul de trai nu ai loc de masini de lux, peste care dai la toate colturile...

Poporul fura statul care fura poporul care fura statul.

Nightwish
15th December 2008, 16:33
Asa si cu cumparatorii de masini, nu au bani sa cumpere o masina care sa nu polueze, a se citi, NOUA, sa le fie interzisa creditarea daca nu sunt solvabili. Asta pentru binele lor si a familiilor lor, sa nu devina sclavii bancilor si sa si riste sanatatea aiurea, muncind pana la epuizare. Pentru foarte multi romani masina nu este o necesitatea, este un lux si, din pacate, o fudulie.

Miril, marea majoritate a achizitiilor auto din credit se fac prin credit de nevoi personale... Banca ii da bani, ala face ce vrea cu ei... Nu prea ai cum sa-i interzici creditarea :)

miril
15th December 2008, 20:09
Se poate opri creditarea daca se face o evaluare corecta a posibilitatii achitarii intr-un termen determinat, in functie de venit, avere, etc.

rhadoo
15th December 2008, 21:14
Eu ma refer la sustinere in vederea protejarii mediului. Decat sa se duca banii in panouri pe marginea drumului cu AICI SUNT BANII DUMNEAVOASTRA prefer sa se faca astfel de chestii. Ar trebui sa ne gandim un pic si in perspectiva, adica in viitor. Aici nu e vorba de ceva profitabil sau nu, cum este mineritul sau cum sunt bancile. NU mi-am dat cu parerea despre aceste domenii pentru ca nu prea cunosc. Despre banci pot sa iti spun ca in economii mult mai puternice decat a noastra statul sustine bancile private. Inseamna ca sunt prosti iar tu, chiar daca faci pe fraierul, te crezi tare desptept. Probabil ca si esti. In totalitatea lor minerii nu imi sunt simpatici si e usor de inteles de ce. Dar luati in parte nu am nimic cu ei. Ii dai afara pentru ca sistemul nostru de minerit e dat naibii. Da-i! Dar ce faci, ii lasi sa stea acasa si sa isi bata nevestele? Eu nu am fost in zona Vaii Jiului dar am auzit si am mai vazut imagini; se spune ca are un potential turistic fantastic. As fi de acor sa sa le dea statul bani ca sa dezvolte zona. Tu nu?
Eu cand am zis de o masina de 1500 euro ma refeream la un caz concret. Ala a zis ca a dat 1500 si ca trebuie sa mai dea inca pe atat si ca nu are. Este exact cum spunea Miril. Nu am bani de masina dar vreau. Vreau cu orice pret. Cumva ma invart si imi iau, dar care va fi costul pana la urma? Il pot sustine? Se pare ca nu.
Multe lucruri care ni se par civilizate si la care vrem sa ajungem nu ni se vor mai parea asa de bune cand le vom avea. O sa se duca naibii si aia cu service de masini pe marginea drumului iar ca sa ai parte de un tratament civilizat in urma unui accident RCA-ul va creste considerabil. Si acum a crescut dar nu se intampla nimic. De ce? Pentru ca roamnul e nemernic. Unii iau banii si iti dau la **** iar aia care ii dau, daca tot i-au dat ar vrea sa prfite duble de pe urma lor. Iti spun alta data cum. Daca vrei sa stii.

in ce priveste valea jiului,cred ca sunt in masura sa iti spun cum stau lucrurile:
1.minerii nu sunt chiar asa cum au fost prezentati,eu nu lucrez in sistem(am firma mea)insa minerii,cel putin cei care au mai ramas sunt super ok,poate sunt cu o educatie mai precara,fiindca stii cum e la lopata si tarnacop nu iti trebuie prea multa scoala,mai mult iti trebuie muschi si curaj sa intrii in mina,dar nici inchiderea minelor nu ar fi o rezolvare,deoarece chiar este necesara deocamdata huila in sitemul nostru energetic si in siderurgie,avand cea mai mare putere calorica si aici iti dau un ex:sambata am dat drumul la o centrala la mine la hala pe combustibil solid,lemne,carbuni,insa cu lemne randamentul e aproape 0,la fel si cu carbune de la locatie(de cumparat),insa am un prieten bun,care mi-a scos din mina direct doar carbune sticla,pai deja e alta treaba,deci am adus instalatia la 70 de grade,e uimitor si adevarat,deci nu poti sa crezi cat de mult poate face,insa la fel de adevarat e ca asa ar trenuii livrat si atunci ar vedea toti valoarea carbunelui.spun ca inchiderea minelor ar fi o prostie din partea guvernului,oricare ar fi ala si ne-ar face dependenti de alte state
2.turismul,e greu ceea ce spui tu,parangul e fara a fi subiectiv, unul din cei mai frumosi munti din tara,atat pt drumetii,agrement,cat mai ales pt practicarea sporturilor de iarna,insa nu se vrea,iar ma dau pe mine ex:anul asta am vrut sa construiesc o pensiune,o farmacie si un centru de inchirieri in parang,bun,am facut proiect si stupoare primarul a spus ca nu se poate autorizatie de constructie,deoarece e posibil ca in zona sa se accidenteze schiorii:happy si ca ei au un plan ca in bulgaria de dezvoltare a petrosaniului si nu a zonei parang:headbang:ei ce sa mai spun,decat ca nu se vrea,toti care au venit sa investeasca in zona au plecat(ex dhs fabrica de biciclete sa mutat la deva:headbang:)
3.in ce priveste taxa,am spus si o repet:am platit vineri 14 000 ron pt a inmatricula un camion din 2004 euro 3,nu imi pare rau ca am platit,dar de ce nu pot sa platesc taxa asta pt a face acest camion sa fie euro 5 sau 6,platesc 3600 de euro si imi schimba filtru de particule si atunci nu imi pare rau ca platesc pt ca stiu ca am o masina mai ecologica.sunt curios peste 10 ani la ce euro se va ajunge si mai ales de ce.eu zic ca este o taxa aberanta si discriminatorie,pt ca ma obliga sa imi cumpar o masina noua sau sa o schimb pe cea pe care o am,cand toate astea ar putea fi facute mult mai simplu prin adaptarea unor filtre de particule performante la masinile posedate de ficare dintre noi si nu ar mai fi nici un scandal
eu cred ca defapt noi suntem mintiti cu nerusinare si tu esti unul dintre cei mai creduli ca le mai si iei apararea

miril
16th December 2008, 08:24
Taxa in sine e buna, triplarea este o aberatie, probabil si o modalitate de recuperare bugetara pe ultima suta de metri. Problema esta ca la taxe se iese in strada dar nimeni nu protesteaza impotriva haosului din trafic, infrastructurii inexistente, numarului enorm de accidente mortale, lipsei locurilor de parcari, samd. Si asta nu numai in timpul guvernului Tariceanu ci inca imediat dupa revolutie. Eu zic ca credulitatea este nationala amestecata cu smecheria prostesca. Concluzia poporul este la fel de vinovat ca si politiceni pe care-i merita. Ce zici de teoria asta, Rhadoo?

4star
16th December 2008, 09:02
Diferente de atitudine: in timp ce renault intinde mana la buget, Toyota isi revizuieste estimarile din cazuza crizei luand in calcul o reducere a vanzarilor cu 1 milion de unitati si reducerea costurilor pentru anul 2009.
La noi se vrea mentinerea ridicata a vanzarilor de logan pe baza interventiei statului...
Si sa fim seriosi .. logan este un produs care dupa 4 ani de zile, are nevoie de resuscitare. A trecut perioada de maturitate a produsului in piata, si ar fi trebuit schimbat produsul. Un face lift nu e suficient...In ziua de azi cand piata e asaltata de concurenta cu modele noi si oferta diversificata nu e posibil sa se vanda aceeasi dacie ani de zile. A trecut de mult acea perioada .

miril
16th December 2008, 09:23
4star, spune asta angajatilor de la Pitesti. Acum intelegi de ce aceasta iesire in strada pare ridicola in comparatie cu ce ar trebui sa ne preocupe de fapt, criza financiara mondiala al carei sfarsit implica masuri drastice, dureroase si nepo****re. Mai degraba instabilitatea politica a unui bloc de fapt aparent puternic de 70% ar trebui sa ne ingrijoreze. Nu zic ca nu trebuie sa iei atitudine fata de masuri guvernamentale care pot fi percepute drept aberante, dar trebuie sa pastram proportia protestelor caci sunt lucruri cel putin la fel de grave pe care masa le trateaza cu indiferenta. Asta-i romanul, repet, reactioneaza disproportionat cand este lovit in interesul personal in comparatie cu indifernta generala cand interesul colectiv este in joc.

4star
16th December 2008, 09:55
Nu le spun angajatilor de la pitesti pentru ca ei nu au rol decizional. Ei sunt doar executantii deciziilor (de 2 bani) managementullui de milioane (salarii si beneficii) al acesti firme.
Poate este disproportionat cum zici, dar si gradul de atingere a buzunarului este diferit. Una este cand iti ia din buzunar prin buget, putin cate putin si alta e cand te arde cu ceva mii de euro pe care-i dai la ghiseu ..gradul de suportabilitate este diferit. De aceea am zis ca prin taxarea la litrul de combustibil nu ar fi declansat protestele acestea si ar fi fost o impunere justa, echitabila in sarcina poluatorilor.

miril
16th December 2008, 10:04
Nu la asta m-am referit. Asa cum pe tine taxa te ataca la buzunar si pe ei ii ataca, numai ca in sens invers. In rest, suntem de acord.

4star
16th December 2008, 10:10
Pe mine, aceasta taxa, nu ma ataca la buzunar deloc. Din contra, m-ar ataca daca ar fi in pretul combustibilului. Dar Principiul aceste taxari este cel pe care il contest.

miril
16th December 2008, 10:16
Tu, la modul general. Nu principiul este de contestat ci modul de aplicare, inclusiv cunatumul.

4star
16th December 2008, 10:25
Bine, modul de aplicare si cuantumul si bine.. la modul general.
.

J.Bond
16th December 2008, 15:05
Guvernul a plecat. Urmeaza in curand ca taxa asta aberanta sa pice.

Bancaru
16th December 2008, 15:34
Rhadoo, nu sunt chiar asa de credul, probabil nu ma cunosti tu bine. Eu am intrebat de ce sa dea o astfel de lege pe ultima suta de metri? Cate masiniinmatriculezi in 10 zile ca sa aduni bani la buget si pentru cine? Pentru FSN? In plus daca citeai ce am scris cu producatorii si mportatorii de automobile ai fi inteles ca e si o implicare din acest sens. Asa cum am mai zis, o repet, mare parte din proiectele despre care am zis erau finantate din banii proveniti de la taxa auto.
Altceva as vrea sa stiu eu, de ce nu a reactionat UE pana acum la aceasta taxa, indiferent de forma si cuantum? S-au dus toti pachiuricii la UE cu jalba in protap si au luat-o in mana. Se trezise Andrei Gheorghe pe post de Robin Hood si Badea Cartan in acelasi timp.
In general suntem o natie de lingai si cautatori in gunoaie. Fericiti vor fi occidentalii cu murdari ca noi care sa le caram rablele din fata curtii. Mai pleaca niste tigani, vreo cateva zeci de mii care vor veni inapoi cu propriile limuzine. Unii vor fi ca in THE FLINSTONES.

J.Bond
23rd December 2008, 10:14
In cateva zile Guvernul Boc va elimina definitiv taxa auto.:ok:

Nightwish
23rd December 2008, 10:47
In cateva zile Guvernul Boc va elimina definitiv taxa auto.:ok:

MDa.. Si daca o va elimina, va trebui sa opreasca si programul Casa Verde...Si Programul Rabla.
Pun pariu ca guvernul Boc nu va elimina taxa auto, cel mult o va redimensiona...

J.Bond
13th January 2009, 00:02
UE a informat România că triplarea taxei auto încalcă legislația europeană.

UE nu e este de acord cu triplarea taxei de poluare auto pentru mașinile second hand. Comisia Europeană a transmis României că ordonanța dată de Guvernul Tăriceanu încalcă legislația europeană.
http://www.realitatea.net/ue-a-informat-romania-ca-triplarea-taxei-auto-incalca-legislatia-europeana--cum-comentati_435311.html

Si uite asa se face ca pana si o ultima(din fericire pentru marea majoritate a romanilor) decizie aberanta luata de guvernul Tariceanu2(second hand) pe ultima suta de metrii incalca legislatia europeana intr-o Europa din care si Romania face parte.
http://www.realitatea.net/media/image/200901/w140/image_123178760465785600_1.jpg
Felicitari inca o data postului de televiziune RealitateaTV pentru campania de presa pornita la initiativa noastra impotriva taxei auto si sa speram cu totii ca noul Guvern Boc va anula cat mai rapid aceasta ultima decizie aberanta a vechiului guvern care incalca legislatia europeana.:ok:

JOS TAXA AUTO!

rob_din
13th January 2009, 00:12
Noapte buna Marker! S-o visezi pe Cretzlueasca, da?

J.Bond
13th January 2009, 00:52
Triplarea taxei auto este o imixtiune in dreptul unui om de a-si stabili prioritatile in functie de buget. Din fericire aceasta decizie a fost si ultima a unui guvern Tariceanu2 pe care romanii l-au dat jos la alegerile parlamentare.
Este firesc ca UE sa avertizeze Romania ca incalca legislatia europeana.

JOS TAXA AUTO!

Charon
13th January 2009, 11:13
stai linistit,ca taxa auto ramane!:ok:

Grecu_
9th February 2009, 16:14
Apropo, cu anularea taxei de prima inmatriculare cum a ramas?
Ma bate gandu' sa imi iau o vechitura non-euro, da' pe autovit taxa de prima inmatriculare e intre 10000 si 25000 de euroi...

Bancaru
9th February 2009, 16:19
Da ce vrei sa iti iei nene, Duesenberg?
http://www.automotivehistoryonline.com/1929%20Duesenberg%20Model%20J%20Lebaron%20Converti ble.jpg

Grecu_
9th February 2009, 16:21
Heh, as vrea eu...
La un Landcruiser 70 imi zboara gandu'. 3100 masina, 25000 taxa! :headbang:

P.S. Sa inteleg ca acea chestie cu "Jos taxa, Jos Guvernul" inca mai e valabila? :D

Bancaru
9th February 2009, 16:23
Dragut, esti tot pe acolo.
Da, aia e valabila mereu. Cu atat mai mult acum.

Grecu_
9th February 2009, 16:25
Pai ideea e sa bag banii astia in masina, nu sa ii dau pentru ea.
Deci:


[b]JOS TAXA AUTO! JOS GUVERNUL!:(

J.Bond
9th February 2009, 16:27
Am scapat de guvernul de trista amintire, am ramas cu taxa.
Macar sa mai fie diminuata.:no:

miril
9th February 2009, 16:28
Ma intreb ce s-o fi intamplat cu...vechiturile alea din Cotroceni, la meciul de prezentare, in august. Sa fii luat Dodu toata taxa. de protectie, sa ne intelegem. Taxa va trebui modificata, daca tot trebuie sa respectam on topicul. Trebuie, am zis. Ce va fi...

Bancaru
9th February 2009, 16:35
Inca mai prinde la prostime faza cu vina lui Tariceanu - inca nu o pot modifica pentru ca au facut Tariceanu si cu Mama Omida descantece pe lege. Asa ca asteptam sa treaca efectul labei de liliac, amestecata cu pulbere de ochi de marinar si suvita de comandant de cur sa-l unga.
Taxa inca aduce bani si injuraturi lui Tariceanu, asa ca e buna.

Jerome LeBanner
9th February 2009, 16:37
....Taxa inca aduce bani si injuraturi lui Tariceanu, asa ca e buna.

:ok:Bancare, te trec in randurile clasicilor:ok:

Bancaru
9th February 2009, 16:39
De ce, crezi ca le-am dat idei? Abia astept momentul in care Basescu il va folosi pe Boc pe post de cocean cu care se mai sterg unii oameni la tara in cu... fund. Sa nu zic ceva gen cu* ca ma suspenda cerberii astia pe aici. Anus.

Grecu_
9th February 2009, 16:41
Taxa inca aduce bani si injuraturi lui Tariceanu, asa ca e buna.

Si ca o completare la operele clasicilor "Taxa inca aduce bani *guvernului actual* si injuraturi lui Tariceanu, asa ca e buna." :D

Jerome LeBanner
9th February 2009, 16:43
Bancare, Creezi confuzii. Fundul presupune si anusul (adica gaura) si bucile. Adica vezi formele lui Paris Hilton si zici: mama ce as asha-o pe asta in cur.

Grecu_
9th February 2009, 16:48
Sa speram ca viitorul Guvern Stolojan va anula in cel mai scurt timp aceasta taxa idioata.


Guvernul a plecat. Urmeaza in curand ca taxa asta aberanta sa pice.


In cateva zile Guvernul Boc va elimina definitiv taxa auto.:ok:

Actorii (mascaricii) s-au schimbat, piesa proasta la care asistam continua...

Un singur lucru deci:

JOS TAXA, JOS GUVERNUL!

Markere, esti de acord?

Grecu_
9th February 2009, 16:50
Dragut, esti tot pe acolo.
Da, aia e valabila mereu. Cu atat mai mult acum.

Apropo, in vanatoarea de quote-uri :D am vazut reactiile tale despre masinile vechi. Precizez ca nu vreau masina pentru utilizare normala, de zi de zi.
Zi de zi am masina cu ieuro 4 :P

Bancaru
9th February 2009, 16:52
(O) intindem (pe) coarda (aia).
Jos taxa auto
Auto ce...
Automultumire.
Minny Me (Boc, adica) a zis ca o vor rediscuta. De unde am tras eu concluzia ca inca e buna, ca daca nu era buna o scoteau repede. Au marit prima de casare la programul rabla. E bine. Asta e bine. Vin bani la guvern, ca sunt unii ca in reclama, parca isi duc rudele la euthanasie. NU isi mai cumpara alta masina. Se duc la Carref... sa nu fac reclama, si cumpara mancare de rabla aia.

J.Bond
9th February 2009, 16:52
Intre timp a venit peste noi si criza asta economico-financiara globala, bate-o vina si trebuiesc bani la buget pentru mariri de pensii si salarii. :no:
Trebuia ca taxa auto sa fie eliminata de *******ul ala de Tariceanu la vremea respectiva cand economia "duduia" in Romania.:rosu:

Bancaru
9th February 2009, 16:53
Apropo, in vanatoarea de quote-uri :D am vazut reactiile tale despre masinile vechi. Precizez ca nu vreau masina pentru utilizare normala, de zi de zi.
Zi de zi am masina cu ieuro 4 :P

Acum mi-am dat seama. Daca esti din cei "bolnavi"... nu am ce sa iti fac. Tre sa scoti banul, asa "boala" costa. Legea asta ar trebui sa aiba extindere si asupra masinilor de epoca, nu ca neaparat vrei tu una. Dar ce intre in RETROMOBIL sa nu aiba acelasi regim. Pana la urma sunt pieces of art, man.

rob_din
9th February 2009, 16:54
Intre timp a venit peste noi si criza asta economico-financiara globala, bate-o vina si trebuiesc bani la buget pentru mariri de pensii si salarii. :no:
Trebuia ca taxa auto sa fie eliminata de *******ul ala de Tariceanu la vremea respectiva cand economia "duduia" in Romania.:rosu:

:):):):):)

Bancaru
9th February 2009, 16:55
Intre timp a venit peste noi si criza asta economico-financiara globala, bate-o vina si trebuiesc bani la buget pentru mariri de pensii si salarii. :no:

Delirezi? Ce mariri de salarii? 2% in aprilie + 3% in octombrie? Asta e propunerea. Le place, bine, nu la place, m***.

Grecu_
9th February 2009, 16:55
Deci, o vrajeala electorala (eliminarea taxei) al PDL-ui o justifici printr-o alta vrajeala electrorala (maririle de pensii si salarii)? :rosu:

P.S. Marele PDL cand a aflat de criza asta? :rosu:

P.S. 2 JOS TAXA! JOS GUVERNUL!

Markere, esti de acord sau nu?

Grecu_
9th February 2009, 17:01
Acum mi-am dat seama. Daca esti din cei "bolnavi"... nu am ce sa iti fac. Tre sa scoti banul, asa "boala" costa. Legea asta ar trebui sa aiba extindere si asupra masinilor de epoca, nu ca neaparat vrei tu una. Dar ce intre in RETROMOBIL sa nu aiba acelasi regim. Pana la urma sunt pieces of art, man.

Pan' la urma, masina nu-i de epoca, e de bataie de joc pe drumuri (daca li se poate spune asa) forestiere. Sunt perfect de acord cu faptul ca "boala" costa (in primul rand costa pregatirea masinii) dar nu in halul asta!
La urma urmei, e vorba de mofturi, nu de necestati, iar mofturile trebuie taxate ca atare.


P.S. JOS TAXA! JOS GUVERNUL!

Markere, esti de acord bre sau nu?

Lordliv
9th February 2009, 17:22
jos taxa ,jos guvernul!:)

Bancaru
9th February 2009, 17:30
Jos Guvernul. :D

J.Bond
9th February 2009, 18:18
Delirezi? Ce mariri de salarii? 2% in aprilie + 3% in octombrie? Asta e propunerea. Le place, bine, nu la place, m***.
Nu draga Bancaru, am spus o realitate si anume ca taxa auto trebuia eliminata de *******ul de Tariceanu atunci cand economia "duduia" dupa cum ne zicea el.;)

Grecu_
9th February 2009, 18:23
Nu draga Bancaru, am spus o realitate si anume ca taxa auto trebuia eliminata de *******ul de Tariceanu atunci cand economia "duduia" dupa cum ne zicea el.;)

Pai si noul guvern de ce a lasat-o?

JOS TAXA! JOS GUVERNUL!

Esti bre, de acord?

Bancaru
9th February 2009, 22:25
Pai Tariceanu facuse calculele lui si economia duduia si cu taxa aia. EU v-am spus ca nu e degeaba si ca multi bani de la fondul de mediu vin de acolo, de la taxa auto. Uitati-va fiecare minister cat a primit si o sa va intrebati unul in comparatie cu altul, cum traieste. Udrea are 0,04 din PIB. Fata de 6 cat aer invatamantul. Apropo, jegosul ala de Tariceanu a hotarat ca invatamantul sa aiba 6% din PIB. Iar la vremea aia a sarit partidul lui Popeye si al Micului Muc ca ce e asta 6%? Iar Tariceanu a replicat cum ca e vorba de 6% dintr-un pib sensibil mai mare pe viitor.

Tyler Durden
9th February 2009, 22:27
Jos guvernul, m** e garda, vive moi!

miril
9th February 2009, 22:46
Vive Le Moi, vrei sa spui. Jos!

Bancaru
9th February 2009, 23:06
Vedeti ca Tyler e anarhist, nihilist, rapidist. EU nu am nimic cu taxa asta, nu tin la ea. Sa o scoata. Taxa. Dar o scot? Ramane sa vedem asa cum a zis Muc cel Mic ca ramane sa vedem in ce forma o sa o adoptam. Deci Tariceanu a lasat-o orfana si astia o adopta. Iar peste cateva luni incep sa traiasca cu ea, ca nu e fiica lor, nu ei au nascut-o.

Tyler Durden
9th February 2009, 23:10
Eu detest din tot sufletul masinile mici. Mai degraba ma vad devenind stelist, decat cumparandu-mi o masina, deci dupa mine impozitele pe masina ar trebui sa fie triplate si apoi inmultite cu 10.
Si da, tot ce a spus Bancaru despre mine este adevarat. :D

Bancaru
9th February 2009, 23:18
Auzi, dar cu taxiul mergi cand te faci praf si pulbere? Sau tu mergi cu cea mai mare limuzina, aia de 45 de locuri, autobuzul?
Tylere, tu l-ai mazilit pe Chior? Vazi ca insista sa ii zici Gandalf. De la poluarea asta i se trage. Cine i-a dat ban Chiorului are o coca de la Esseintes. Coca cola, sa ne intelegem, restul e pentru el.

Tyler Durden
9th February 2009, 23:23
Deci eu ma intorc cu ultimul metrou, iar daca nu mai prind metroul, sunt atat de beat incat tot cu ultimul metrou am impresia ca am ajuns acasa.
Nu bre, daca ar fi dupa mine as vrea ca Gandalf sa posteze zilnic, eu sunt un mare fan de'al lui, in fond e jucaria mea preferata.

pinki
10th February 2009, 10:22
Eu detest din tot sufletul masinile mici. Mai degraba ma vad devenind stelist, decat cumparandu-mi o masina, deci dupa mine impozitele pe masina ar trebui sa fie triplate si apoi inmultite cu 10.
Si da, tot ce a spus Bancaru despre mine este adevarat. :D

3 palme pe-o parte, si 3 pe aialalta. urgent :D

miril
10th February 2009, 10:39
Gata cu off-urile. Sa mai postam si on. Intrebarea ramane, taxa jos sau sus?

Bancaru
10th February 2009, 10:43
Jos Guvernul sus taxa (fie si modificata).

pinki
10th February 2009, 10:47
eu am scapat la limita de ea (adica ea, marita). dar tot nu sunt de acord.

Marius
10th February 2009, 10:53
Jos guvernul, anarhie!

Bancaru
10th February 2009, 10:59
Stai linistit ca nu suntem capabili de anarhie. Sincer sa fiu cred ca imi revizuiesc atitudinea fata de guvern (nu te bucura, Marker) Prefer sa mai stea sa se face de ras pana la capat. Poate il trag si pe Basescu in jos, nu de alta, dar PATER FAMILIAE si-a asumat acest guvern, era si culmea, dupa ce a fost in travaliu 3 saptamani sa il scoata pe ... undeva.
Zilele trec, taxa functioneaza inca, pe mine nu ma intereseaza, dar nu eu am promis ca o scot. Taxa, adica.