PDA

View Full Version : Cine va fi numarul 1 ATP la sfarsitul anului 2008?



DJ Klaus
30th January 2008, 20:02
Cine va fi numarul 1 ATP la sfarsitul anului 2008?
Lupta la varf se strange iar Federer nu mai pare intangibil.
Iata primele 5 locuri:
1 Federer, Roger (SUI) 6630

2 Nadal, Rafael (ESP) 5980

3 Djokovic, Novak (SRB) 5165

4 Davydenko, Nikolay (RUS) 2725

5 Ferrer, David (ESP) 2715



Pierzand la Austrlian open a pierdut si puncte ATP. Mai are de aparat si titlul la Wimbledon si US Open. Nadal are de aparat Roland Garrossul si tot sezonul pe zgura. Djokoic nu are de aparat mai nimic.

Cine va fi noul lider mondial? Votati si exprimati-va parerea aici.

smiling_ancutza
30th January 2008, 20:06
voi chiar credeti ca daca pierzi un meci si nu mai joci o finala,incepe declinul...pentru alti jucatori poate,dar nu si pentru federer:evil:

Kooler
30th January 2008, 20:31
voi chiar credeti ca daca pierzi un meci si nu mai joci o finala,incepe declinul...pentru alti jucatori poate,dar nu si pentru federer:evil:

Sa ma gandesc............ DA!!!

Rafael Nadal binenteles cu argumentul ca joaca din ce in ce mai bine pe hard....
Djokovic nu rezista fizic... sau cel putin asa sper eu...

resita
30th January 2008, 20:57
Roger Federer va domina tenisul si anul acesta

Lucian86
30th January 2008, 21:05
Federer va trebui sa apere in special punctele de la turneele de mare slam caci in cele Master, adversarii sai principali (n.r. Nadal si Djokovic) au de aparat mai multe puncte decat elvetianul.

Djokovic are de aparat o multime de puncte, atat la turneele de mare slam (2 semifinale si o finala) cat si la cele master (2 turnee castigate plus alte finale si semifinale)

Lui Nadal nu-i dau nici o sansa sa ajunga pe primul loc. Are de aparat o multime de puncte atat de hard (ajunge iar in finala la Wimbledon ?????)) cat si pe sgura unde trebuie sa fie pur si simplu perfect.


Concluzia: Federer nr 1:yeah:

luma
30th January 2008, 21:18
Multe puncte de aparat pentru Nadal...prea multe.
Apoi, Djokovic nu pare matur...inca nu-i timpul lui.
Federer...prea multe greseli in ultimul timp.
Ceilalti, nu intra in discutie.

iuli
30th January 2008, 21:24
Rafael Nadal binenteles cu argumentul ca joaca din ce in ce mai bine pe hard....

Dar nu ai o treaba omule...unde ai vazut ca joaca din ce in ce mai bine pe hard? :shocked: Cum a dat de adversari tari, cum a luat-o categoric. Youzhny, Tsonga...



Djokoic nu are de aparat mai nimic.


Djokovic are de aparat multe mastersuri, iar Fed are de luat multe puncte de acolo.

Optimistul
30th January 2008, 22:35
Am votat Federer . Anul e lung ... si nu vad vreunul care sa-si dozeze efortul pana la sfarsit mai bine decat elvetianul .
Am mai spus-o , Federer n-are nevoie decat de W. si US Open pt.a ramane nr . 1 si la sfarsitul anului ,numai ca va munci la greu sa ramana aici - jocul lui va scade permanent d.p.d.v. valoric daca nu ia o decizie rapida asupra echipei din spatele lui .

TenisFan
30th January 2008, 22:43
Doar Fedex... :(

Apolini
31st January 2008, 14:22
Tzonga zic eu că-i bate măr anu' ăsta pe toți.. sau cel puțin pe suficient de mulți încât să ajungă nr. 1

smiling_ancutza
31st January 2008, 14:49
da mai, tsonga o sa fie viitorul nr 1 mondial...pana la AO nu auzise nimeni de el si acum, gata, tsonga cel mai bun, tsonga viitorul tenisului:ras-plans::(

Universal
31st January 2008, 14:51
Federer o sa fie si in acest an noul numarul 1.Dar Novak va fi in spatele lui.

Optimistul
31st January 2008, 15:57
da mai, tsonga o sa fie viitorul nr 1 mondial...pana la AO nu auzise nimeni de el si acum, gata, tsonga cel mai bun, tsonga viitorul tenisului:ras-plans::(
Buna poanta ! :ok:

Federer o sa fie si in acest an noul numarul 1.Dar Novak va fi in spatele lui.

De ce noul ? De cativa ani Federer tot nr. 1 este ...

Lucian86
31st January 2008, 17:09
Tzonga zic eu că-i bate măr anu' ăsta pe toți.. sau cel puțin pe suficient de mulți încât să ajungă nr. 1

Ori glumesti, ori esti prea ingenuu sa crezi ca o finala la Australian Open ajunge pentru a fi numarul 1 mondial. Tsonga, personal imi place insa nu-l vad destul de pregatit psihic si tactic sa ajunga numarul 1 mondial.

Kooler
31st January 2008, 17:48
Dar nu ai o treaba omule...unde ai vazut ca joaca din ce in ce mai bine pe hard? :shocked: Cum a dat de adversari tari, cum a luat-o categoric. Youzhny, Tsonga...



Anu trecut sferturi la AO si anu' asta semifinala.

smiling_ancutza
31st January 2008, 17:54
da, mare evolutie pentru micul nadal de la sferturi de finala sa joace semifinala intr-adevar e ceva :ras-plans: si a ajuns in semifinale si datorita norocului

raulmad
31st January 2008, 18:33
da, mare evolutie pentru micul nadal de la sferturi de finala sa joace semifinala intr-adevar e ceva :ras-plans: si a ajuns in semifinale si datorita norocului


Problema se pune in felul urmator:
1. Nadal a ajuns in sferturi in 2007 si in semifinale in 2008: asta se numeste progres.
2 Federer in schimb a castigat titlul in 2007 iar in 2008 a pierdut in semifinale: asta se numeste regres.

iuli
31st January 2008, 18:35
Anu trecut sferturi la AO si anu' asta semifinala.

absolut nicio treaba nu ai...zi si pe cine a batut ca sa ajunga in semifinale si in ce hal a luat-o acolo...hai ma, mai bine taci.

raulmad
31st January 2008, 18:56
Cum spunea si Optimistul anul e lung. Oricum se pare ca in 2008 lupta va fi palpitanta. Dintre Federer, Nadal si Djokovic (altcineva nici nu intra in discutie) cred ca cele mai mari sanse sa incheie anul in fotoliu de lider le are tot Federer. Desi ii va fi mult mai greu.
La momentul actual lupta pare foarte stransa, dar.... situatia se poate limpezi destul de repede, adica dupa Dubai si MS de la Indian Wells si Miami.
La aceste turnee Federer are de aparat doar 380 de puncte, Nadal - 700 iar Djokovic - 1035 (am adaugat la el si 110 puncte din turneul de la Roterdam). Apoi urmeaza sezonul pe zgura unde Nadal are de aparat o multime de puncte in timp ce Fed si Djokovic nu prea au motive de stres.
Vom vedea. Daca Federer isi va reveni, daca Nadal va putea sa-si apere punctele, daca Djokovic va putea mentine pasul cu cei doi....pentru ca e mult mai greu sa te mentii in varf decat sa ajungi acolo. Rafa si Roger sunt de ani buni in varf, Nole e abia la inceput.

smiling_ancutza
31st January 2008, 19:03
Problema se pune in felul urmator:
1. Nadal a ajuns in sferturi in 2007 si in semifinale in 2008: asta se numeste progres.
2 Federer in schimb a castigat titlul in 2007 iar in 2008 a pierdut in semifinale: asta se numeste regres.
1.daca nadal a ajuns anul acesta pana in semifinale e datorita faptului ca nu a avut adversari de top pana atunci.
2.la federer asta se numeste ghinion

Optimistul
31st January 2008, 19:08
Eu nu inteleg de ce tot faceti socoteala cu punctele de aparat la turnee pt. ca socoteala trebuie facuta la sfarsitul anului si nu intr-un moment anume ... Adica ,Federer poate sa piarda pozitia de lider in timpul anului pt. ca nu si-a aparat punctele, dar poate recupera pe sfarsit de sezon si termina tot nr . 1 . Pana la urma asta e tema threadului ,nu ?

raulmad
31st January 2008, 19:14
1.daca nadal a ajuns anul acesta pana in semifinale e datorita faptului ca nu a avut adversari de top pana atunci.
2.la federer asta se numeste ghinion

Ghinion ca a pierdut in semifinale cu Djokovic? In 3 seturi? N-as crede.
Stii care este ghinionul lui Federer? Ca de trei ani tot da peste Nadal la Roland Garros. Asta este ghinion.
La urmatoare intalnire dintre cei doi nu cred ca Djokovic va mai castiga.
Dar pe zgura si in fata lui Nadal....rezultatul este sigur: Rafa castiga.

smiling_ancutza
31st January 2008, 19:18
ca la hamburg,nu?:ras-plans:

raulmad
31st January 2008, 19:21
Eu nu inteleg de ce tot faceti socoteala cu punctele de aparat la turnee pt. ca socoteala trebuie facuta la sfarsitul anului si nu intr-un moment anume ... Adica ,Federer poate sa piarda pozitia de lider in timpul anului pt. ca nu si-a aparat punctele, dar poate recupera pe sfarsit de sezon si termina tot nr . 1 . Pana la urma asta e tema threadului ,nu ?

Pai daca asteptam pana la sfarsitul anului....Ideea este ca pana acum nici nu se punea problema ca cineva sa-i puna la indoiala suprematia, acum sunt doi care au sanse (nu numai teoretice ci si practice) sa-l detroneze.

raulmad
31st January 2008, 19:26
ca la hamburg,nu?:ras-plans:

Ca la Roland Garros. Mai mult ca sigur ca pe Federer nu l-a incalzit prea mult victoria de la Hamburg, visul lui era Roland Garros-ul.
A pierdut Nadal la Hamburg dar a castigat unde era mai important: la Paris.

Kooler
31st January 2008, 19:46
Daca Nadal se maturizeaza si Federer rugineste... ii spulbera pe cei 2.(Fedex si djoko) Dar deocamdata avanseaza incet si sigur... Trebuie sa-i tina fata altui tanar indraznet... Nu zic ca asa va fi pentru ca nu sunt prezicator, dar ar fi o varianta logica....

iuli
31st January 2008, 21:45
Daca nu ar fi zgura, Nadal ar fi in jurul locului 30

Kooler
31st January 2008, 22:17
Daca nu ar fi zgura, Nadal ar fi in jurul locului 30

Nadal explodeaza in 2008....

Sorin Blaj
31st January 2008, 22:20
ca la hamburg,nu?:ras-plans:

Hamburg a fost exceptia, victoriile lui Nadal pe zgura sunt regula.

Sorin Blaj
31st January 2008, 22:21
Daca nu ar fi zgura, Nadal ar fi in jurul locului 30

Daca ar fi numai zgura, Nadal ar fi numarul 1.

Optimistul
31st January 2008, 22:25
Daca ar fi numai zgura, Nadal ar fi numarul 1.

Cam asa e ,mai mult ,nici n-ar mai avea atatea accidentari ...
Nadal - un extraordinar luptator .

Sorin Blaj
31st January 2008, 22:30
Ce-mi mai placea Thomas Muster. :)

Optimistul
31st January 2008, 22:39
Dar Courier sau Chan ?

iuli
31st January 2008, 22:50
Daca ar fi numai zgura, Nadal ar fi numarul 1.

Asta nu contesta nimeni...

Dar mie, ca iubitor al tenisului, imi place jocul spectaculos, rapid. Eu asa vad lucrurile.

Sorin Blaj
31st January 2008, 23:00
Nadal a progresat mult si pe hard si iarba. Anul asta are o sansa uriasa sa urce pe primul loc.

Optimistul
1st February 2008, 07:59
Nadal a progresat mult si pe hard si iarba. Anul asta are o sansa uriasa sa urce pe primul loc.

Numai sa-l tina "balamalele" pana la sfarsit ...

DJ Klaus
1st February 2008, 08:18
Cred ca il subestimati mult prea mult pe Nadal. Federer a aratat ce poate. Nadal de abia incepe sa arate. Faptul ca la 19 ani Rafa triumfa la Roland Garross,iar pana la 21 de ani are 3 Roland Garrossuri 2 finale de Wimbledon si titluri de Master Series dintre care si pe hard. Adica trebuie sa fii chior sa nu vezi ca tipul joaca din ce in ce mai bine pe suprafete rapide. Cred ca va fi anul lui Nadal. Mi-a spus tot :D

Interviu cu Rafa Nadal pe Secretele Tenisului....
coming soon :cool:

Optimistul
1st February 2008, 08:35
Nu-l desconsider in sensul asta , din contra este un jucator care poate fi cu siguranta nr. 1 ,dar anul competitional este lung si plin de turnee si eu nu-l vad ca dupa RG sa mai poata face fata la cel mai mare nivel .
Sansa lui Nadal ca sa ajunga nr 1 este sa castige W. si RG - suprafete care nu-i afecteaza prea mult ligamentele si articulatiile picioarelor - ceea ce nu este imposibil, din contra si a dovedit-o clar in anii precedenti ,mai ales ca Federer este in scadere de forma din ianuarie 2007 .

DJ Klaus
1st February 2008, 08:56
Care-i faza cu ligamentele la picioare? Nu inteleg. Nadal este perfect sanatos acum.

luma
1st February 2008, 09:14
In presa au aparut tot felul de speculatii privind retragerea lui, faptul ca inca mai are probleme cu accidentarea din 2005, intretinute oarecum si de Toni Nadal.

Kooler
1st February 2008, 09:22
Si Nadal a zis ca e sanatos, ca n-ar nici pe dracu... si ca aceasta accidentare nu l-a retinut sa joace tenis la cel mai inalt nivel... - Daca la el asta e cel mai inalt nivel...

Sper ca Nadal sa nu aiba, vreo posibila agravare pe subconstient si sa se abtina in a-si forta corpul la maxim... (din cate am vazut pana acum zic ca nu...)

praf_de_stele
1st February 2008, 15:21
eu zic ca tot federer ramane nr 1 anul acesta...daca a pierdut meciul din sf la ao, nu inseamna ca nu va mai face fata

Sorin Blaj
11th February 2008, 00:09
Stie cineva cat de grava este accidentarea lui Djokovic?

De fapt nu s-a retras din meciul de Cupa Davis cu Davidencko din cauza unei accidentari ci pentru ca era racit. Cel putin asa cred. Daca aflati ceva, va multumesc anticipat.

luma
11th February 2008, 00:47
Ar trebui sa participe la turneul de la Marseille. Nu s-a retras inca...
Nu stiu decat ce s-a scris pe siteul competitiei:
http://www.daviscup.com/news/matchreport.asp?articleid=14522

Optimistul
11th February 2008, 07:52
Stie cineva cat de grava este accidentarea lui Djokovic?

De fapt nu s-a retras din meciul de Cupa Davis cu Davidencko din cauza unei accidentari ci pentru ca era racit. Cel putin asa cred. Daca aflati ceva, va multumesc anticipat.

Pe site-ul lui Nole apare tot asa , a fost racit :
" Nole a été contraint a l'abandon alors qu'il menait 2 sets a 1 face à Davydenko, la grippe aura donc privée la Serbie de disputer cette rencontre a 100%, Dommage mais ce n'est que partie remise! 6/4 6/4 4/6 (abandon)"

Sorine,ti-ai schimbat favoritul ?