PDA

View Full Version : Romania-Franta, Sibiu 2008



Pages : [1] 2

pavelica
2nd November 2007, 11:54
Propun sa multumim federatiei romane si ilustrilor conducatori pentru faptul ca vom juca pe teren rapid. Oricum pierdeam cu Franta, asa ca e mai bine ca am dat banii pe deplasarea intregii federatii in Japonia, sa mai faca si ei niste cumparaturi. Si zgura e foarte scumpa....

pavelica
21st November 2007, 15:44
Forul international de tenis a respins propunerea competentilor de la FRT pentru Sibiu. Se pare ca vom juca la Budapesta. Sau mai bine, direct in Franta.

luma
21st November 2007, 15:52
Pai nu...jucam la Bucuresti./hello
Cu catel, cu purcel, toata suflarea forumistica si nu numai.:D

cipilica
21st November 2007, 16:16
se joaca la Bucuresti :)

pavelica
23rd November 2007, 15:36
pe bune? Unde, insa sala sporturilor? Banuiesc ca nu pot sa sper ca vor pune si zgura, ci tot abureala aia de taraflex lent...Noroc ca Hane saracu' a pus osu la treaba si a inceput sa miste si pe suprafete rapide...ca-n baza FRT-ului....

luluta
29th November 2007, 23:13
Ce face?! Deci un' se joacă pân' la urmă?
Luma, please, do tell.

luma
29th November 2007, 23:27
Pe FRT n-a aparut nimic.
Dar la Sibiu nu jucam...:D

pavelica
3rd December 2007, 15:57
pana la urma se joaca la Sibiu: public putin, suprafata rapida....geniile de la FRT stiu sa se foloseasca de avantajele disputarii meciului pe teren propriu.

Geografu
3rd December 2007, 16:05
Se pare ca vom juca la Sibiu.Incredibil ce oameni....:headbang:

Ad3ana
3rd December 2007, 19:10
sigur se va juca la sibiu? de unde aveti informatii? :(

Optimistul
3rd December 2007, 19:14
pana la urma se joaca la Sibiu: public putin, suprafata rapida....geniile de la FRT stiu sa se foloseasca de avantajele disputarii meciului pe teren propriu.

Suprafata si locatia au fost alese de jucatori si nu de FRT .
Nastase doar organizeaza si numai baietii au drept de veto .
Referitor la suprafata am mai spus-o acum vreo 4 luni ca ne avantajeaza mai mult rapida pt. reusita ,si bineinteles din punct de vedere financiar .

Ad3ana
3rd December 2007, 19:20
sala de la sibiu va gazdui intalnirea de cupa davis?
e decizie oficiala sau speculatii? :(

luma
3rd December 2007, 19:41
Habar n-am! Pe FRT nimic...:thinkso:
http://www.frt.ro/?page=stiri&id=343

Cipri
3rd December 2007, 20:22
Habar n-am! Pe FRT nimic...:thinkso:
http://www.frt.ro/?page=stiri&id=343
F bn face federatia , ca pe langa Pavel , Hane , se antreneaza Cirstea , Mitu ...

boboxxx
3rd December 2007, 22:06
Davis Cup venues confirmed
The Romanian Tennis Federation has confirmed that
the Sala Transilvania in Sibiu will host the 2008
Davis Cup by BNP Paribas World Group first round
tie between Romania and France on 8-10 February.
The tie will be played indoors on hard court.

luma
3rd December 2007, 22:08
Se pare ca-i sigur. :huhu:

pavelica
4th December 2007, 10:38
baietii nu au preferat Sibiul. Asta e "bullshit"-ul federatiei. Si avand in vedere ca Hanescu este infinit mai bun pe zgura decat pe rapid, nu inteleg de ce ar trebui sa preferam rapidul....ca sa furam cu arbitrii?

Val
4th December 2007, 11:28
baietii nu au preferat Sibiul. Asta e "bullshit"-ul federatiei. Si avand in vedere ca Hanescu este infinit mai bun pe zgura decat pe rapid, nu inteleg de ce ar trebui sa preferam rapidul....ca sa furam cu arbitrii?

Sibiu e singura varianta din Romania. La Polivalenta nu se putea juca si nici la Brasov.

boboxxx
4th December 2007, 13:40
s-a jucat pe zgura la polivalenta si la brasov pentru ca ans avea prevazut in planul de investitii schimbarea podelelor...acum nu se mai poate. de pus zgura in sala costa vreo 60000 de euro. problema e ca se distruge suprafata existenta.
in plus costurile sunt mai mici la sibiu, firma lui munteanu care are si hotelul imparatul romanilor e partenera federatiei. ei au oferit gratis cazarea si in poiana la consfatuire.

Laura1985
4th December 2007, 17:57
Sibiu .. :rolleyes::)

De-a lungul timpului, Sala Transilvania a gazduit multe evenimente cu care Sibiul se poate mandri, iata inca un exemplu :)

pavelica
4th December 2007, 18:49
pai daca n-ar fi platit deplasarea intregii administratii a FRT la Japonia (si stiu ce vorbesc), ar fi avut bani. Oricum, e o rusine ca nici acum nu avem o sala ca lumea.



s-a jucat pe zgura la polivalenta si la brasov pentru ca ans avea prevazut in planul de investitii schimbarea podelelor...acum nu se mai poate. de pus zgura in sala costa vreo 60000 de euro. problema e ca se distruge suprafata existenta.
in plus costurile sunt mai mici la sibiu, firma lui munteanu care are si hotelul imparatul romanilor e partenera federatiei. ei au oferit gratis cazarea si in poiana la consfatuire.

ilenuta
9th December 2007, 12:41
in plus costurile sunt mai mici la sibiu, firma lui munteanu care are si hotelul imparatul romanilor e partenera federatiei. ei au oferit gratis cazarea si in poiana la consfatuire.
poate ofera gratis cazare si fanilor din tara :o: am stat cand eram mica la imparatul romanilor si era fff frumos :D

dar nu prea pricep de ce nu mai putem pune zgura... din cate imi amintesc, puteam pica si cu SUA sau cu Australia, la noi... jucam cu astia pe rapid :shocked: la Sibiu macar se mai poate pune zgura ?? daca ajungem in turul 2 cu SUA poate jucam direct afara :cool:

si de ce se duc taman in Japonia sa ia suprafata?? mai departe nu au gasit ? le-o da gratis? ciudat....

Ady
9th December 2007, 12:49
din cate stiu eu, la momentul cand s-a intamplat aceeasi chestie cu Belarus-ul, aparuse un interviu cu un tip care se ocupa de organizarea paris bercy, si zicea ca ei schimba o gramada de suprafete acolo fara nici o problema, si ca a vazut polivalenta si ar putea sa faca acelasi lucru ...

luma
9th December 2007, 13:12
Pai da, dar e mai aproape Japonia.:D

luma
9th December 2007, 13:39
Am gasit pensiune. :D
Bilete sa vedem daca o sa gasim...:rolleyes:

pavelica
13th December 2007, 15:58
hehe...corect. Sa te tii distractie cu biletele.

Ad3ana
13th December 2007, 17:22
luminita tu vrei sa te duci la sibiu? :(

luma
13th December 2007, 20:17
Pai...as vrea.:D

Ad3ana
13th December 2007, 21:21
Stiu k lucrezi si sambata...poti sa-ti iei un liber? :(

luma
13th December 2007, 22:10
Am cerut deja...sper sa fie ok.:)

Cipri
20th December 2007, 13:18
http://www.atptennis.com/1/en/2007news/frenchmenin_top100.asp
Si noi vrem sa ii batem la Bucuresti :))))))))))) :D

pavelica
20th December 2007, 17:35
la asa jucatori francezii pot face vreo 3 echipe si ne-ar pune probleme toate.

lost_alina
28th December 2007, 14:36
ce aiurea k jucam la Sibiu..acum chiar k nu pot ajunge la partida:headbang:

Dear Z
12th January 2008, 23:06
stie cineva ceva de biletele la Cupa Davis????? :confused:

Angel66
21st January 2008, 02:05
De bilete...ca e musai!Dar mai merge cineva la Sibiu?:D Parca erau doritori!:P

coiscif
24th January 2008, 22:06
ne-a omorat tsonga sansele si pentru anu' asta...iar o behaim la baraj!

biletele sunt super ieftine, am vazut pe daviscup.com

luma
24th January 2008, 22:13
De bilete...ca e musai!Dar mai merge cineva la Sibiu?:D Parca erau doritori!:P

Erau...dar ce sa facem daca nu putem pleca de la serviciu?:huhu:
Miha :kiss:

Dan67
25th January 2008, 13:39
stie cineva ceva de biletele la Cupa Davis?????

dianac
25th January 2008, 14:45
pe site-ul frt scrie ca pot solicita bilete prin fax cluburile afiliate la frt,am sunat azi la un club din brasov dar nimeni nu stia nimic :(

mai fratilor unde sunt biletele??? vreau si eu sa cumpar, am sunat si la sala Transilvania din Sibiu si inca nu au bilete cica sa mai incerc saptamana viitoare

resita
28th January 2008, 23:16
Romania va intalni echipa similara a Frantei in Cupa Davis la tenis. Meciul va avea loc in perioada 08-10.02.2008 la Sibiu.

sursa:aici (http://resitasportmedia.ablog.ro/2008-01-28/romania-franta-cupa-davis.html)

rob_din
29th January 2008, 00:09
Sper sa joace Tsonga. Ar fi un avantaj pentru noi. Dar eu ma cam indoiesc, cred ca vor juca Gasquet si Monfils

iuli
29th January 2008, 00:19
Mai e un thread de acest gen...pfff...

resita
29th January 2008, 00:27
Mai e un thread de acest gen...pfff...

nu l-am vazut, :shocked:

luma, muta aceste discutii acolo atunci

dumy84
29th January 2008, 12:59
Tsonga a fost convocat in premiera in echipa de Cupa Davis a Frantei, alaturi de Richard Gasquet, Arnaud Clement/Mickael Llodra si Gilles Simon. Mai multe: http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/29027/tsonga-vine-la-sibiu.htm

iuli
29th January 2008, 13:04
3-0 dupa doua zile...e clar.

coiscif
29th January 2008, 15:36
eu zic 2-1 si o sa pariez ca tsonga o ia pe cocoasa de la pavel

http://uk.eurosport.yahoo.com/29012008/58/davis-cup-tsonga-set-france-debut.html

lucian_iasi
29th January 2008, 16:04
Cum sa-l bata pavel? :lol::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Pai in acest moment Tsonga e cel mai in forma jucator al lor.

@iuli:eu zic chiar 4-0 dupa primul meci din ziua a treia...apoi poate luam si noi un meci.

YoYoyOi
29th January 2008, 16:23
hmmm e posibil sa merg si eu la meciurile astea :rolleyes:

pavelica
29th January 2008, 17:59
rezultatul va fi acelasi si daca Segarceanu convoaca o selectionata formata din participantii la acest forum de discutii. Ba mai mult, promovam tinere talente si vor fi si meciurile mai spectaculoase.:yeah:
Si in plus, la meciurile din euro-africana gasim si bilete mai usor si mai ieftine. Mai greu cu deplasarile in Swaziland....

Dan67
30th January 2008, 18:40
pe site-ul frt scrie ca pot solicita bilete prin fax cluburile afiliate la frt,am sunat azi la un club din brasov dar nimeni nu stia nimic :(

mai fratilor unde sunt biletele??? vreau si eu sa cumpar, am sunat si la sala Transilvania din Sibiu si inca nu au bilete cica sa mai incerc saptamana viitoare

1 Februarie se scot la vanzare 150 bilete

Prome
30th January 2008, 18:51
Jucam cu finalistii de la primul Grand Slam al anului atat la simplu (Tsonga) cat si dublu (Clement/Llodra ) iar sansele noastre tind vertiginos catre 0 . Refuz sa cred ca poate sa ii puna vreo problema atat Hanescu sau Pavel lui Tsonga ( care desi este in forma tot nu a confirmat ) dar lui Gasquet care se afla in primii 8 jucatori :D

3-0 si in ziua 3 va juca Giles Simon care nu este nici de cum mai slab decat ai nostrii :(

smiling_ancutza
30th January 2008, 18:55
chiar daca sunt mai buni decat noi, eu totusi sper macar la un punct...sau doua...de ce nu trei:cheer::cheer:

Optimistul
30th January 2008, 21:37
Jucam cu finalistii de la primul Grand Slam al anului atat la simplu (Tsonga) cat si dublu (Clement/Llodra ) iar sansele noastre tind vertiginos catre 0 . Refuz sa cred ca poate sa ii puna vreo problema atat Hanescu sau Pavel lui Tsonga ( care desi este in forma tot nu a confirmat ) dar lui Gasquet care se afla in primii 8 jucatori :D

3-0 si in ziua 3 va juca Giles Simon care nu este nici de cum mai slab decat ai nostrii :(

Din pacate ai spus crudul adevar ... Totusi , hai Romania !

rob_din
30th January 2008, 21:42
Cum sa-l bata pavel? :lol::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Pai in acest moment Tsonga e cel mai in forma jucator al lor.

@iuli:eu zic chiar 4-0 dupa primul meci din ziua a treia...apoi poate luam si noi un meci.

Singura sansa pentru noi e sa joace Tsonga. Gasquuet sau Monfils sunt mult ca valoare peste Tsonga. Australian Open a fost o intamplare in cariera lui Tsonga. Am mai avut si noi jucatori prin sferturi de Roland Garros care n-au mai facut nimic dupa aceea.

Daca joaca Tsonga eu cred ca vom pierde in ultima zi, in nici un caz cu 3-0

alina_dana
30th January 2008, 22:32
Este bine sa pierdem in ultima zi decat dupa primele 2.macar sa isi dea sufletul ai nostri pe teren si sa pierdem.glumesc:d

luma
30th January 2008, 23:52
"Franta este cea mai putrernica echipa dintre toate. Si la Australian Open a avut 16 jucatori pe tablou, ceea ce reprezinta un record. Si daca vin cu echipa a patra sau a cincea, tot vor avea o echipa puternica. Dar, in Cupa Davis se produc multe surprize, mai ales in Grupa Mondiala. Noi avem sansa sa jucam acasa de data aceasta si sper sa fim in forma si sanatosi", a spus Pavel. Jucatorul a adaugat ca spera sa produca surpriza in acest meci: "Anul trecut ei ne-au batut, dar cred ca si atunci puteam sa facem mai mult. Acum, cu publicul in spate, ar fi frumos sa reusim un rezultat bun".
http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/29116/pavel-franta-este-cea-mai-puternica-echipa.htm

Rain
31st January 2008, 15:57
stie careva daca se pot cumpara bilete si online, sau nu stiu...sunt din bucuresti si vreau sa ajung neaparat la meciuri. daca ma poate ajuta cineva...va rog mult...:huhu:

YoYoyOi
31st January 2008, 16:29
offff eu cred ca nu mai ajung la Siobiu :huhu: Si as fi vrut sa-l vad pe Tsonga :plans:

Kooler
2nd February 2008, 17:45
"Tenismenii romani de Cupa Davis se 'antreneaza' in cluburi de noapte"
Sursa: ols

Ce antrenamente bune fac ai nostri...

Cipri
2nd February 2008, 19:47
"Tenismenii romani de Cupa Davis se 'antreneaza' in cluburi de noapte"
Sursa: ols

Ce antrenamente bune fac ai nostri...
acum am vazut si eu ...
trist ...
http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/romania-franta/29238/tenismenii-romani-de-cupa-davis-se-antreneaza-in-cluburi-de-noapte.htm

ilenuta
2nd February 2008, 20:21
Astia 3 sunt mai petrecareti, bine ca nu l-au contaminat si pe Hanescu :D
Hai sa-i iertam totusi, au si ei dreptul la putina distractie, mai ales ca nu aveau meci a doua zi, nici nu erau in timpul unui turneu. Daca in saptamana urmatoare sunt cuminti, e bine :)

Kooler
2nd February 2008, 20:31
Astia 3 sunt mai petrecareti, bine ca nu l-au contaminat si pe Hanescu :D
Hai sa-i iertam totusi, au si ei dreptul la putina distractie, mai ales ca nu aveau meci a doua zi, nici nu erau in timpul unui turneu. Daca in saptamana urmatoare sunt cuminti, e bine :)

Ii iert pe Pavel si Horia Tecau ca sunt constanteni...:ok: Mai ales Pavel il iert daca il bate pe Tsonga, sa il razbune pe Nadal.

alina_dana
2nd February 2008, 21:04
Eu nu cred ca au gresit f mult .nu aveau meci a2 zi si nu cred k au sarit peste antrenament azi.
si ei oricum se intalnesc f rar asa ca au fost la un concert cu Suie....lui Andrei al nostru ii cam place sa petreaca dar sa si munceasca ...

TenisFan
2nd February 2008, 21:10
Super... Imi place ca au fost la Suie... Ca aia pun muzica buna... Le tin pumnii alor nostrii sa pierdem cu 4-1... Cred ca pierdem 5-0 totusi... :(

Kooler
2nd February 2008, 21:13
Super... Imi place ca au fost la Suie... Ca aia pun muzica buna... Le tin pumnii alor nostrii sa pierdem cu 4-1... Cred ca pierdem 5-0 totusi... :(

Asa peimist esti si tu si Federer?

Ad3ana
2nd February 2008, 21:18
dak stiam nu-i mai uram pe site lui andrei bafta maxima ci distractie placuta iar francezilor distractie pe teren :P

Cristian
2nd February 2008, 21:21
Din pacate nu cred ca echipa Romaniei are vreo sansa in fata echipei similare (si nu prea similara din pct de vedere valoric) a Frantei. Totusi Hai ROMANIA !!! Mingea e rutunda :D:D

Ad3ana
2nd February 2008, 21:42
similitudini exista ! atat timp cat jucatorii ambelor echipe se folosesc de racheta si de minge sa aduca puncte, respectand aceleasi reguli yo zik k sanse tot sint! bafta lor!
dak nu gresesc prea mult si nu prea des ... merita sustinuti :P

Cristian
3rd February 2008, 10:34
Trebuie sustinuti fie ca gresesc fie ca nu, fie ca vor castiga, fie ca nu :ok: Sunt romani de-ai nostrii si trebuie sa-i sustinem. HAI ROMANIA !!!

Ad3ana
3rd February 2008, 12:23
Trebuie sustinuti fie ca gresesc fie ca nu, fie ca vor castiga, fie ca nu :ok: Sunt romani de-ai nostrii si trebuie sa-i sustinem. HAI ROMANIA !!!

yap! trebuie sustinuti. :)
:cheer::cheer::cheer::cheer:HAI ROMANIA !!! :cheer::cheer::cheer::cheer:

Dear Z
3rd February 2008, 13:35
chiar nu mai crede nimeni in baietii astia ??? mmmmm nu-i a buna :sad:

Kooler
3rd February 2008, 14:46
chiar nu mai crede nimeni in baietii astia ??? mmmmm nu-i a buna :sad:

De crezut nu crede, dar de sperat, da.

Ad3ana
3rd February 2008, 14:49
cred k f multi spera sa-i invingem pe francezi:rolleyes:

Angel66
3rd February 2008, 22:58
De crezut nu crede, dar de sperat, da.

vorbeste ptr tine!:P mai sunt unii care cred!:D

Kooler
3rd February 2008, 23:05
vorbeste ptr tine!:P mai sunt unii care cred!:D

Sunt curios daca jucatorii cred... sau spera... :happy:happy

Angel66
3rd February 2008, 23:18
Sunt convinsa ca isi doresc extrem de mult!Ar trebui sa creada in sansa lor! Nu am zis ca astia care cred sunt si normali!:happy

Xaviesta
4th February 2008, 10:21
eu tin cu romania dar au sanse mai mari francezii...mai sunt si tsonga si gasquet

Cneazul
4th February 2008, 12:13
ar trebui ca moderatorii sa puna un poll pe thread sa votam rezultatul intalnirii

luma
4th February 2008, 12:32
Facut...poftim la vot! :D

Cristian
4th February 2008, 12:57
Da luma ii frumoasa intrebarea de la poll :cry: :cry:

Kooler
4th February 2008, 13:19
Scorul ar trebuii sa se invarta pe undeva 3-2 Romania sau 3-2 Franta. Si intrebarea fiind cu cat ii batem, rezulta ca-i batem cu 3-2. Ne e mila de ei sa-i umilim cu 5-0.

praf_de_stele
4th February 2008, 15:21
cred ca vor castiga francezii cu 4-1 ...cu gasquet, tsonga sau mathieu nu prea avem sanse...poate la dublu

ciprian_medias
4th February 2008, 15:56
cica s-au vandut toate cele 200 de bilete ptr cupa davis:(( Stie careva daca se mai pot cumpara bilete de undeva??pls sa imi zica careva

Cristian
4th February 2008, 16:06
Interesant doar 200 de bilete... si cate locuri sunt in acea sala din Sibiu ?

Prome
4th February 2008, 16:26
incredibil sa vinzi 200 de bilete intr-o sala de 10.000(zece mii) de locuri :shocked::shocked:

unde dracu sunt restu biletelor ca doar nu sunt 9800 de bilete date pe "sub mana "

rob_din
4th February 2008, 16:46
incredibil sa vinzi 200 de bilete intr-o sala de 10.000(zece mii) de locuri :shocked::shocked:

unde dracu sunt restu biletelor ca doar nu sunt 9800 de bilete date pe "sub mana "

Sa stii ca se joaca la Sibiu nu la Paris

luma
4th February 2008, 16:48
Cateva la federatia franceza, o parte la federatia internationala de tenis, o parte la cluburi si cealalta parte...s-a vandut.:D
Pentru informare:
"Sala Transilvania, Sibiu, Romania
Stadium Capacity: 2200 (including 200 temporary seats)"

Cristian
4th February 2008, 17:15
Ms de informatii Luma... insa numai 200 de bilete s-au dat la suporteri ? :shocked:

luma
4th February 2008, 17:17
200 s-au vandut direct, restul sunt la cluburi...:)

Dear Z
4th February 2008, 17:42
good care 200 de bilete.........????????? a fost o sooper bataie de joc la sibiu belive me

pavelica
4th February 2008, 18:09
N-au fost 200, ci vreo 100 dupa spusele sefului salii Transilvania. Tind sa-l cred.
Daca n-au fost in stare sa puna zgura, pentru un 1% sanse in plus, de ce ne mai miram ca nu lasa macar ultimul avantaj, publicul, sa fie folosit la maximum.

Rockefeller
4th February 2008, 18:19
Sala Transilvania are 1800 locuri , si cu modernizarile pt Cupa Davis a ajuns la 2200. Bilete...au fost doar 100...care s-au dat celor care au dat din coate mai bine azi dimineata...Iar "restul biletelor au fost date la cluburi "e o aberatie, clubul sportiv Sibiu a primit in total...5 bilete.
Foarte bine ca se joaca in orasul meu , si au pus in vanzare pt locuitorii orasului 100 bilete...penibil..
Anyway , caut bilet.Eu si alti zeci de oameni care nu au loc , pt a face loc celor de la Bucuresti care trebuie sa fie vazuti la televizor, si care nici nu stiu numele jucatorilor..ca doar e un eveniment la care da bine sa fi vazut :|.
Hai Romania

luma
4th February 2008, 18:39
Hai sa nu ne luam la intrecere care-i mai fan sau nu. In Bucuresti sunt multi iubitori ai tenisului si sustinatori ai jucatorilor nostri, mai multi decat crezi tu. :)
Cand noi, astia din Bucuresti :P, strigam sa jucam la Polivalenta, ca-i sala mai mare, stiam ce spunem! Deh, aveam experienta Brasovului!

In sala sau in fata televizorului, tot romani suntem. Ai zis bine: HAI ROMANIA!!! /hello

PS De cand sunt asa de inteleapta? De cand am aflat ca voi lucra sambata...:ras-plans:

Rockefeller
4th February 2008, 18:45
Bine bine ,nu la ei ma refeream..."iubitorii de tenis din bucuresti "intra tot la cele 100 bilete...ma refeream la cei care au pus mana pe restul biletelor..cele date drept invitatii oficiale,..vip-uri..

rob_din
4th February 2008, 19:09
Pana la urma de ce nu se joaca in Polivalenta?

luma
4th February 2008, 19:10
Pentru ca asa s-a hotarat de comun acord cu jucatorii...sau cel putin, asa a ajuns informatia la noi.:)

delaparis
4th February 2008, 19:20
In sala sau in fata televizorului, tot romani suntem. Ai zis bine: HAI ROMANIA!!! /hello

:

Da ... interesanta si intrebarea din poll :D

Si eu ce trebuie sa votez ? :D

rob_din
4th February 2008, 19:20
Care jucator prefera sa joace acasa cu 1500 de spectatori cand poate juca cu 4500? Cred ca altul e motivul

luma
4th February 2008, 19:38
Da ... interesanta si intrebarea din poll :D

Si eu ce trebuie sa votez ? :D

Fii si tu optimist...:D
Adica da, tu cu cine votezi? :P:D Voteaza cum trebuie :kiss:

@Rob_din: poate si pentru ei este greu sa joace sub presiunea publicului...

delaparis
4th February 2008, 19:49
Am votat 3-2 pentru Romania ... dar nu prea cred :D

luma
4th February 2008, 19:52
Nici eu, dar ce importanta are?
Imi doresc si sper...:)

delaparis
4th February 2008, 19:56
Joaca Pavel ?

Sper ca da si sa castige ambele partide ... altfel nicio sansa

Si mai sper ca Tsonga sa cada psihic ca daca vine cu forma din Australia spulbera tot

luma
4th February 2008, 20:00
Joaca Pavel...:)
Echipa Romaniei este formata din Pavel, Hanescu, Tecau si Mergea. Pana la Tsonga, este Gasquet...Ideea este ca a 15-a echipa a Frantei daca vine si tot e greu pentru noi. Dar Cupa Davis a furnizat mereu surprize si...cine stie! Poate...poate...

rob_din
4th February 2008, 20:02
Joaca Pavel...:)
Echipa Romaniei este formata din Pavel, Hanescu, Tecau si Mergea. Pana la Tsonga, este Gasquet...Ideea este ca a 15-a echipa a Frantei daca vine si tot e greu pentru noi. Dar Cupa Davis a furnizat mereu surprize si...cine stie! Poate...poate...

Sa nu exageram. Nici un jucator francez nu e de speriat. Daca vin cu a 15-a echipa francezii sunt batuti de lotul feminin

delaparis
4th February 2008, 20:07
Pai e cam asa ...

Gasquet abandoneaza in primul set contra lui Pavel iar Tsonga nu suporta presiunea deci acumuleaza greseli si pierde in 5 seturi ... Pavel castiga deci doua partide iar la dublu ii batem pentru ca suntem mai buni :D

Val
4th February 2008, 20:22
Sa nu exageram. Nici un jucator francez nu e de speriat. Daca vin cu a 15-a echipa francezii sunt batuti de lotul feminin

Daca francezii vin cu echipa a 15-a, tot ei pornesc cu prima sansa. E greu sa bati Franta cand ai doi oamenii in primii 200 de lume.

rob_din
4th February 2008, 20:30
Daca francezii vin cu echipa a 15-a, tot ei pornesc cu prima sansa. E greu sa bati Franta cand ai doi oamenii in primii 200 de lume.

Daca vin cu a treia sau a patra sunt favoriti, dar dupa Grosjean care e al 7-lea francez in clasamentul ATP ceilalti sunt cam de aceasi valoare cu Pavel sau Hanescu

TenisFan
4th February 2008, 20:31
Visul Optimistului s-a implinit... :shocked: Pavel sau Hanescu vor juca in primul meci cu un jucator descult... Datorita faptului ca lui Tsonga i s-au oprit bagajele pe la Munchen si de asemenea pen' ca poarta 48 la picior(s-au dus francezii prin oras sa caute adidasi de tipul asta si n-au gasit) se pare ca francezul va juca fara incaltari... :cry: QED!

rob_din
4th February 2008, 20:33
In plus raman la parerea ca TSonga este mai slab decat multi francezi din clasamentul ATP

Val
4th February 2008, 20:40
In plus raman la parerea ca TSonga este mai slab decat multi francezi din clasamentul ATP
:happy:happy:happy:happy
Zi-mi si mie care e ultimul francez care a jucat o finala de GS? L-ai vazut pe Tsonga cum joaca? Daca accidentarile ii dau pace, asta termina anu in Top 10.

delaparis
4th February 2008, 20:44
Zi-mi si mie care e ultimul francez care a jucat o finala de GS?.
Pioline parca :groggy:

Oricum Tsonga nu are tot bagajul tehnic pentru a patrunde in primii 10 deocamdata ...

Are elan si detashare fata de ceilalti care sunt sub presiunea contractelor publicitare dar in curand o sa-i vina si lui randul deci nu cred ca o sa mai spulbere pe Nadal asa cum a facut in Australia

luma
4th February 2008, 20:47
Pana sa termine in primii 10, mai are. Cu o floare nu se face primavara si este un intreg sezon in fata. Insa la AO a demonstrat o forma buna, asa ca...va fi greu pentru baietii nostri.

Andrei, mai mult ca sigur, pentru ca va incepe sezonul de zgura...:D

rob_din
4th February 2008, 20:55
:happy:happy:happy:happy
Zi-mi si mie care e ultimul francez care a jucat o finala de GS? L-ai vazut pe Tsonga cum joaca? Daca accidentarile ii dau pace, asta termina anu in Top 10.

L-ai vazut pe Tsonga cum joaca in alta parte decat la AO?
Daca tu crezi ca Tsonga e mai bun decat Gasquet, Monfils sau Grosjean te inseli.

Val
4th February 2008, 20:59
L-ai vazut pe Tsonga cum joaca in alta parte decat la AO?
Daca tu crezi ca Tsonga e mai bun decat Gasquet, Monfils sau Grosjean te inseli.

Decat Gasquet nu cred ca e mai bun, dar te rog eu, nu-l compara cu Monfils:happy. Vremea lui Grosjean a apus, a ajuns un jucator de pluton.
Si-n plus de asta, Tsonga a jucat decat vreo 5 turnee ATP pana acum. Deci s-ar putea ca tipul asta sa poata mai mult decat a aratat la AO:D.

rob_din
4th February 2008, 21:10
Decat Gasquet nu cred ca e mai bun, dar te rog eu, nu-l compara cu Monfils:happy. Vremea lui Grosjean a apus, a ajuns un jucator de pluton.
Si-n plus de asta, Tsonga a jucat decat vreo 5 turnee ATP pana acum. Deci s-ar putea ca tipul asta sa poata mai mult decat a aratat la AO:D.

Monfils si Grosjean se distreaza cu Tsonga in meci direct. Inca sunteti sub impresia AO, dar se va demonstra in viitor ca a fost o intamplare.

Val
4th February 2008, 21:15
Monfils si Grosjean se distreaza cu Tsonga in meci direct. Inca sunteti sub impresia AO, dar se va demonstra in viitor ca a fost o intamplare.

Amandoi normal ca-l bat:happy.
Monfils nu va ajunge niciodata la nivelul lui Tsonga pentru ca nu e serios (cei care l-ati vazut la BCR Open, ati vazut cum se comporta tipul pe teren).

Optimistul
4th February 2008, 22:28
chiar nu mai crede nimeni in baietii astia ??? mmmmm nu-i a buna :sad:
Astazi am vazut in Sala Transilvania un meci-antrenament intre Victor si Gard , am fost dezamagit de forma de joc a lui Hane - e prea lent pt. o asa suprafata .

Foarte bine ca se joaca in orasul meu , si au pus in vanzare pt locuitorii orasului 100 bilete...penibil..


Francezii au sosit azi la Hotelul Imparatului ( ceva in genul asta ,in centrul orasului) in jurul orei 16.40, i-am vazut pe Gasquet , Tsonga ,s.a.
Gasquet era calm ,Tsonga cam tulburat ...

Vezi ca maine au antrenament francezii , poate reusesti sa-i vezi ca sa ne spui si noua ceva detalii de culise ... Asteptam !!!

luma
4th February 2008, 22:37
Esti in Sibiu? Vreau si eu!!! :huhu:
Asa, din discutii de culise :D cum sunt baietii? Ce moral au? Cum privesc intalnirea? Ne poti spune ceva?

rob_din
4th February 2008, 23:03
Sper sa joace Pavel primul meci. Contra lui Tsonga ar fi perfect

Optimistul
4th February 2008, 23:13
Nu , am plecat pe la ora 18.00 din Sibiu .

Dupa meciul amical intre Hane si Gard au inceput antrenamentul "dublistii" cu o tema data de Adi Marcu cu venire la fileu ajutat de doi parteneri de joc .
Tecau este cel mai in forma pe care l-am vazut dintre toti baieti nostri in afara de Andrei care am inteles ca s-a antrenat dimineata cand nu eram pe acolo .

Eu cand am intrat fierbeam ... sa le vad antrenamentele baietilor dar m-au calmat ei in teren imediat - cred ca stiu ca n-au nici-o sansa ....
Nici oficialii federatiei nu se agitau de nici-un fel ( Segarceanu, Adrian Marcu, George Cosac) .

Alex Luncanu s-a accidentat ca fraierul ieri - dand cu piciorul intr-o minge a lovit mantinela cu piciorul .

rob_din
4th February 2008, 23:15
Jur ca nu inteleg acest pesimism general. Daca jucam la rugby cu Noua Zeelanda mai intelegeam dar acum chiar daca frnacezii sunt favoriti nu mi se pare un meci atat de dezechilibrat. Pavel in zi buna poate sa-i bata si pe Tsonga si pe Gasquet. Nu vad de ce-ar fi imposibil

delaparis
4th February 2008, 23:17
... ma rog ... pe Gasquet accidentat si pe Tsonga deprimat :D

luma
4th February 2008, 23:20
Poate ca-i mai bine ca sunt relaxati...vor juca din pura placere si atat.
Sper sa vad tenis de calitate, spectacol si daca reusim sa le punem probleme...ma declar multumita.

Imi vine sa-l bat pe Mircea Badea!!! :sad:

Lucian86
4th February 2008, 23:25
Sper sa castigam cel putin un meci cu francezii caci in privinta rezultatului final, as spune cu mare durere de inima ca lucrurile sunt clare.
Intr-un final, cred ca va fi Tsonga cel care va pierde:drak: Nu cred ca s-a trezit inca de la finala din Australia

Optimistul
4th February 2008, 23:25
Jur ca nu inteleg acest pesimism general. Daca jucam la rugby cu Noua Zeelanda mai intelegeam dar acum chiar daca frnacezii sunt favoriti nu mi se pare un meci atat de dezechilibrat. Pavel in zi buna poate sa-i bata si pe Tsonga si pe Gasquet. Nu vad de ce-ar fi imposibil
N-am zis nimic de forma de joc a lui Andrei ! Pe el nu l-am vazut .Andrei poate sa-i bata , nu zic nu , daca-l tin "amortizoarele" pana la sfarsit pt ca se joaca 3/5 ...

... ma rog ... pe Gasquet accidentat si pe Tsonga deprimat :D

Gasquet accidentat ? Unde ? Era chiar vesel cand a intrat in hotel ...
Tsonga poate e deprimat ca si-a pierdut incaltarile ( am aflat de la voi pe forum ulterior) sau poate ca are morcovul in fund ca joaca si el pt. prima data in Cupa Davis .

Optimistul
4th February 2008, 23:27
Imi vine sa-l bat pe Mircea Badea!!! :sad:
De ce ?

Intr-un final, cred ca va fi Tsonga cel care va pierde:drak: Nu cred ca s-a trezit inca de la finala din Australia

Asa sper si eu ...

ovi sibiu
4th February 2008, 23:31
poze de la antrenamentul din data de 4 februarie http://www.matiu.ro/main.php?g2_itemId=18151

luma
4th February 2008, 23:31
De ce? A pus pariu ca nu vom lua nici macar un set...

Nuuu, Gasquet nu-i accidentat. :D Era raspunsul lui Andrei, la ce a spus Rob_din...

rob_din
4th February 2008, 23:38
De ce? A pus pariu ca nu vom lua nici macar un set...

Nuuu, Gasquet nu-i accidentat. :D Era raspunsul lui Andrei, la ce a spus Rob_din...

Pai e de acord cu ce se scrie pe aici

rob_din
4th February 2008, 23:39
... ma rog ... pe Gasquet accidentat si pe Tsonga deprimat :D

Asa e, francezii sunt niste jucatori atat de extraordinari incat mai bine nu ne prezentam. Cate turenee de Mare Slem au cei doi la activ?

Optimistul
4th February 2008, 23:40
poze de la antrenamentul din data de 4 februarie http://www.matiu.ro/main.php?g2_itemId=18151
Am facut si eu cateva poze ...

Pana la urma au fost asa de harnici francezii azi ,de au facut primul lor antrenament, dupa ce-au ajuns asa de tarziu in hotel ?

De ce? A pus pariu ca nu vom lua nici macar un set...



La ce nu se pricepe "Badia romanilor " ?

luma
4th February 2008, 23:43
@Rob_din: sunt jucatori de top...nu putem nega asta. :)
Faptul ca suntem realisti, nu inseamna ca nu avem speranta, ca nu ne dorim, ca nu visam...

@Optimistul: pai...nu se pricepe. Habar n-avea ca am castigat la dublu, in fata francezilor, anul trecut.:D

rob_din
4th February 2008, 23:43
De fapt am pus o intrebare gresita: cate turnee ATP au cei doi castigate? 5 mari si late. Palmares impresionant nu gluma.

Sincer daca credem ca n-avem nici o sansa cu Gasquet sau Tsonga eu zic sa desfiintam tenisul in Romania

luma
4th February 2008, 23:49
Si Andrei are 3...:rolleyes:

De ce sa-l desfintam? :D Faptul ca ii batem sau nu pe francezi...nu-i un capat de tara.
Viata merge inainte, tenisul la fel...

delaparis
4th February 2008, 23:52
Asa e, francezii sunt niste jucatori atat de extraordinari incat mai bine nu ne prezentam. Cate turenee de Mare Slem au cei doi la activ?

Probabil ca nu ai inteles sensul in care am postat ...

Oricum Romania are sanse la calificare deci nu ma obosesc sa-ti spun ca Pavel nu are niciun "Mare Slem" de asemenea
:D

rob_din
4th February 2008, 23:53
Si Andrei are 3...:rolleyes:

Oricum nu o diferenta care sa sperie. Recunosc ca nu urmaresc foarte mult tenisul dar nu inteleg cum putem fi atat de speriati de Gasqet si Tsonga. Totusi Gasquet a fost cel mai sus pe locul 7 ATP.
Daca vine Federer ce facem, declaram forfait dinainte?

rob_din
4th February 2008, 23:54
Si Andrei are 3...:rolleyes:

De ce sa-l desfintam? :D Faptul ca ii batem sau nu pe francezi...nu-i un capat de tara.
Viata merge inainte, tenisul la fel...

Sa-l desfiintam daca le dam 0 sanse lui Pvael si Hanescu in fata lui Gasquet si Tsonga.

luma
4th February 2008, 23:56
Pai...cine-i pesimistul si cine-i optimistul, acum?:D:P

lucian_iasi
4th February 2008, 23:56
Totusi Gasquet a fost cel mai sus pe locul 7 ATP.


Si Pavel cel mai sus cred k a fost pe 13,pe 25 octombrie 2004.

delaparis
4th February 2008, 23:58
Sa-l desfiintam daca le dam 0 sanse lui Pvael si Hanescu in fata lui Gasquet si Tsonga.

nu sunt mai 0 sanse :) ... doar ceva 30% ... sa zicem ... dar sa fim seriosi

Optimistul
4th February 2008, 23:59
Faptul ca suntem realisti, nu inseamna ca nu avem speranta, ca nu ne dorim, ca nu visam...
@Optimistul: pai...nu se pricepe. Habar n-avea ca am castigat la dublu, in fata francezilor, anul trecut.:D
Asa e , si mie imi place sa sper si sa dau sanse baietilor nostrii ,mai ales ca nu stiu cat timp va mai trece de acum incolo pana cand Romania va mai fi in grupa mondiala din nou ...


De fapt am pus o intrebare gresita: cate turnee ATP au cei doi castigate? 5 mari si late. Palmares impresionant nu gluma.

Sincer daca credem ca n-avem nici o sansa cu Gasquet sau Tsonga eu zic sa desfiintam tenisul in Romania

Si daca desfiintam tenisul ce avem de castigat ? Mai bine desfiintam federatia care nu-si dovedeste interesul pt. viitorul tenisului romanesc incepand cu initierea .
Am ajuns sa punem presiunea asta pe umerii lui Andrei la varsta asta pt. ca nu e nici-unul care sa-i ia locul la nivelul asta ?

lucian_iasi
5th February 2008, 00:01
mai ales ca nu stiu cat timp va mai trece de acum incolo pana cand Romania va mai fi in grupa mondiala ...

Pai dupa ce se va retrage Andrei vreo cativa ani o sa tot lipsim din grupa mondiala.

luma
5th February 2008, 00:04
Oricum nu o diferenta care sa sperie. Recunosc ca nu urmaresc foarte mult tenisul dar nu inteleg cum putem fi atat de speriati de Gasqet si Tsonga. Totusi Gasquet a fost cel mai sus pe locul 7 ATP.
Daca vine Federer ce facem, declaram forfait dinainte?

Federer a venit...ne-a spulberat.:D
Dar, Pavel&com tot au jucat tenis...:)

vassy
5th February 2008, 00:51
Ideea e ca Pavel pierde frumos :) Imi place sa urmaresc un meci de-al sau chiar daca stiu ca nu prea are sanse, nu se va face de rusine cu oricine ar juca.

pavelica
5th February 2008, 09:51
Am observat ceva legat de cum vedem noi, romanii, confruntarile cu echipele puternice.
Faza 1: picam cu o echipa tare: ..."mama, ce greu va fi..."
Faza 2: se apropie meciul si incepem cu: "si ei au 2 picioare, mingea e rotunda, meciul incepe de la 0-0, publicul -al 12-lea jucator etc."
Faza 3: pierdem meciul si spunem: "macar am cazut de pe un cal mare"
Nu urmaresc nici o concluzie...era doar o observatie.
Hai Romania! Hai Pavelica!

rob_din
5th February 2008, 11:01
Am observat ceva legat de cum vedem noi, romanii, confruntarile cu echipele puternice.
Faza 1: picam cu o echipa tare: ..."mama, ce greu va fi..."
Faza 2: se apropie meciul si incepem cu: "si ei au 2 picioare, mingea e rotunda, meciul incepe de la 0-0, publicul -al 12-lea jucator etc."
Faza 3: pierdem meciul si spunem: "macar am cazut de pe un cal mare"
Nu urmaresc nici o concluzie...era doar o observatie.
Hai Romania! Hai Pavelica!

Cine zice "am cazut de pe un cal mare" traieste pe alta planeta

Cristian
5th February 2008, 11:02
Sport - Tenis - Federatia nu se dezminte: i-a lasat pe dinafara pe spectatorii de rand la intalnirea Romania-Franta, pentru a le face loc in sala „pilelor”.

Federatia nu se dezminte: i-a lasat pe dinafara pe spectatorii de rand la intalnirea Romania-Franta, pentru a le face loc in sala „pilelor”.

Suporterii romani care doresc sa urmareasca meciul de tenis Romania - Franta, din turul I al Grupei Mondiale din Cupa Davis, trebuie sa transpire serios pentru a pune mana pe bilete. Partidele dintre romani si „cocosii galici” se vor desfasura la Sala Transilvania, de la Sibiu, care are o capacitate de numai 1.900 de locuri.

Fanii elevilor lui Florin Segarceanu nu au insa rezervate nici macar 10 la suta dintre locurile arenei! Ilie Nastase, presedintele Federatiei Romane de Tenis, a recunoscut ca pentru acest duel se vor scoate la vanzare numai 150 de bilete, cu mult sub cota primita de oaspeti, dar si de federatia internationala! Comercializarea biletelor va incepe pe 1 februarie, la sediul FRT, dar si la Sibiu - orasul organizator.

Francezii, mai multe bilete decat fanii romani!

Ilie Nastase, presedintele FRT, a incercat sa detalieze ieri criza de bilete, dar numaratoarea sa a fost facuta dupa principiul „doua la primarie, doua la prefectura”.

„Sala are 1.900 de locuri. 500 le dam federatiei franceze, 500 sunt pentru federatia internationala. Asa s-au strans 1.000. Mai trebuie sa mai dam la sponsori, la cluburile de tenis si de aceea nu raman multe bilete”. Celelalte sunt pastrate probabil, ca si in alte cazuri, vezi meciurile cu Belarus (2005) sau Elvetia (2004), pentru clientela politica si diversi sponsori, care insa niciodata n-au ocupat in totalitate locurile pastrate de oficialii FRT.

„„Polivalenta” poate pica la un cutremur”

„Nasty” a recunoscut ca disputarea meciului la Sibiu s-a decis deoarece costurile organizarii vor fi suportate de oficialitatile locale si de sponsori. „La Sibiu jucam cu derogare de la federatia internationala. Asta e, daca n-avem nicio sala de peste 4.000 de locuri... Am vrut sa punem scaune la Sibiu, s-o facem de 2.300 de locuri, dar nu se mai putea circula printre randuri”, a spus Nastase. Cel mai mare tenismen din istoria tarii a explicat de ce Sala Polivalenta „Ioan Kunst Ghermanescu” nu a mai fost aleasa, desi are peste 4.000 de locuri si corespunde, macar din acest punct de vedere, normelor internationale.

„„Polivalenta” nu e asigurata. Nu s-a mai uitat nimeni la ea de 12-15 ani. Nu stiu daca rezista la un vant puternic sau la un cutremur. Sala de la Sibiu e noua, e data in folosinta doar de cativa ani”, a adaugat Ilie Nastase. „Nu facem nicio smecherie. Si eu vreau sa avem cat mai multi suporteri, care sa ne incurajeze, dar n-avem conditii. Asa a fost si la meciul cu Belarus jucat la Brasov. Acolo aveam o singura tribuna mica pe o parte a salii”, a incheiat Nastase.

Sursa: Oradea Online

Concluzia mea: Rusine sa le fie celor de la federatie...

Val
5th February 2008, 11:36
Oricum nu o diferenta care sa sperie. Recunosc ca nu urmaresc foarte mult tenisul dar nu inteleg cum putem fi atat de speriati de Gasqet si Tsonga. Totusi Gasquet a fost cel mai sus pe locul 7 ATP.
Daca vine Federer ce facem, declaram forfait dinainte?

Alo, intai sa analizezi francezii, mai bine trage cu ochiul si vezi cum joaca si romanii. Pe mine asta ma ingrijoreaza, ca francezii sunt in forma, iar ai nostrii, nu prea.
Hane pe anul asta a castigat un meci, si ala cu mare greutate (cu un anonim de pe locul 350) si a pierdut 3, 2 fara drept de apel.
Pavel nu a facut nici el mare branza, are 2 infrangeri, si in plus de asta, tre sa-i bata repede pe Tsonga si Gasquet, pentru ca astia nu-s Suzuki pe care sa-i intoarca de la 0-2 si sa-i bata in 5 seturi. E capabil ca Pavel sa-i bata in trei seturi pe astia? Vise. Poate le va lua un set, hai 2, dar nu va putea sa-i bata.
La dublu, Horica si Mergica nu au mai jucat impreuna din septembrie, desi se bateau cu pumnii in piept dupa BCR ca vor juca foarte des. Abureala! Cred ca e a treia oara cand vin cu vrajeala asta.
La francezi, Clement si Llodra au facut finala la AO, au castigat Wimbledonul 2007. Horica si Mergica se pot lauda ca au castigat Challenger-ul de la Brasov. Si culmea, eu in ei am cele mai mari sperante ca vor aduce un punct Romaniei:D.

coiscif
5th February 2008, 15:34
Imi vine sa-l bat pe Mircea Badea!!! :sad:

luma, ai scos din context toata faza... badea era suparat (pe federatie) si d'aia a zis ca nu o sa luam nici un set...a zis ca nu poate sa fie obiectiv

ovi sibiu
5th February 2008, 22:24
Alte poze de la antrenamentul de astazi, cu Tsonga si Hanescu. http://www.matiu.ro/main.php?g2_itemId=18151

Cristian
5th February 2008, 22:40
Oricum vom lua bataie ca eu nu vad la echipa noastra dorinta asta de victorie si de sacrificiu dus la extrem... Asta e, trebuie sustinuti indiferent de scor ;) Si au mai venit si fosilele din federatie care sa dea biletele pe sub mana :no:

radu_bichir
6th February 2008, 09:56
Rusine lor ..

Cititi acest articol .. si veti afla de ce in Romania tenisul nu are si nu va avea nici o sansa .. multi multi ani de acum incolo..

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/393564/Dublul-Haradau-Nastase-serviciu-de-450000-/

Kooler
6th February 2008, 10:28
Trist... Chiar nu mai e nimeni in tara asta care sa nu fure?

rob_din
6th February 2008, 10:30
Eu v-am spus ca altele sunt motivele pentru care nu s-a dorit Bucurestiul. Asa se pot acoperi gaurile negre de la FRT

Optimistul
6th February 2008, 15:48
Rusine lor ..

Cititi acest articol .. si veti afla de ce in Romania tenisul nu are si nu va avea nici o sansa .. multi multi ani de acum incolo..

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/393564/Dublul-Haradau-Nastase-serviciu-de-450000-/

Pana acum le mai iesea si lor 10000 - 40000 euro / deplasare ,dar acum cand se stie ca nu vom mai avea echipa in grupa mondiala e musai nevoie de un "tun" de sute de mii de euro ...

raulmad
6th February 2008, 16:49
Penibil si jenant.
La fel ca si comportamentul lui Nastase saptamana trecuta la meciul de Fed Cup. Auzi, sa scoata echipa de pe teren?! Asta a auzit-o la fotbal, nu?
O fi fost un mare jucator dar caracterul lui e....zero. De fapt si cand era in circuit se manifesta ca la piata, asa ca....nu mai este nimic de comentat.

TenisFan
6th February 2008, 16:58
Eu i-as impusca la fel ca pe toti politicienii... :( :yeah: :rolleyes: :D :yes:

ovi sibiu
6th February 2008, 22:42
http://www.csufans.ro/stiri.php?id=301&skey=proiecte&lang=ro Suporterii sportului, reprezentati de Asociatia "Al 6-lea jucator Sibiu", scot la bataie 3 bilete la meciurile de Cupa Davis ce vor avea loc in 8-10 februarie la Sala Transilvania din Sibiu.

Geografu
7th February 2008, 13:26
Asadar si prin urmare :P :

Astăzi, la ora 13, în sala Thalia, a Operei din Sibiu a avut loc tragerea la sorți a ordinii meciurilor în întâlnirea dintre România și Franța, din cadrul Cupei Davis.

Ordinea este:

vineri de la 13.00

Victor Hănescu - Richard Gasquet

Andrei Pavel - Jo-Wilfried Tsonga

sâmbătă de la 14.00

Horia Tecău și Florin Mergea - Arnaud Clement și Michael Llodra

duminică de la 13.00

Andrei Pavel - Richard Gasquet
Victor Hănescu - Jo-Wilfried Tsonga

GSP

luma
7th February 2008, 13:30
Mai bine juca Andrei primul...daca pierde Victor in primul meci, va juca sub presiune. Sa vezi draci si nervi si cuvinte "dulci"...:D

Geografu
7th February 2008, 13:32
N-are rost daca-ul ala din fata draga Luma.Franta are 1-0 chiar de azi totul e ca Andrei sa prinda o zi buna si sa-l rapuna dupa aia pe "ciocolatiu" ! :D
Doar la 1-1 mai putem spune ca speram ceva....:rolleyes:

Andrei_23
7th February 2008, 13:37
stau la doi pasi de sibiu si n-am ocazia sa vad un asa spectacol...:(
rusine oficiialilor , isi bat joc de oameni , ce dracu' ai facut cu 2.000 bilete ? le-au dat la toti umflatii in loc sa le dea oamenilor de rand :rosu:

pavelica
7th February 2008, 14:21
parca speram sa se faca o greseala si sa pice Hane cu Guy Forget...Nu ca nu am fi avut emotii si asa.:evil:

Cristian
7th February 2008, 14:46
Mai bine juca Andrei primul...daca pierde Victor in primul meci, va juca sub presiune. Sa vezi draci si nervi si cuvinte "dulci"...:D


Oricum s-ar juca tot infrangere se cheama :) HAI ROMANIA !!!

luma
7th February 2008, 14:52
Bine ca nu citeste Victor pe aici...ce fel de fani sunteti daca nu-l sustineti? :mda:

Gabri3l
7th February 2008, 14:55
poate eliminam Franta ...ultima intalnire de la ei a fost oarecum echilibrata:), cel putin in primele 2 zile:D de joc

HAI ROMANIA!

Kooler
7th February 2008, 14:59
Batem mai ales daca Tsonga o sa joace sub presiune....

pavelica
7th February 2008, 15:52
Pavel joaca foarte bine cand e incurajat frenetic de public. Nu prea imi inspira incredere cei 1900 de invitati, sponsori si mondeni ... speranta e tot de la cei 100 de amarasteni care s-au inghesuit si scuipat ca sa prinda un loc in sala. Insa daca e vorba de glumitze, comentarii "inteligente" pentru amuzamentul publicului si zgomote tampite in timpul meciului, va puteti baza linistiti pe invitati. S-a intamplat la fiecare meci in Romania, am fost acolo. La Hane, trebuie doar sa prinda o zi buna...e cam loterie aici.

alexbucur
7th February 2008, 16:20
Cred ca ar trebui facuta o petitie cu semnaturi pt demiterea lui Nasty&haradau de la federatie pt mizeria facuta cu organizarea de la sibiu. Nu stiu dc se rezolva ceva dar macar se aude de ea in presa.
Dupa deplasarea in japonia unde au dus secretarele din federatie sa faca galerie(si asta o stiu de la cineva care a fost in sala acolo pe banii lui) acum e deja caz de puscarie prin nejustificarea a 350.000E in conditiile in care echipa Frantei isi plateste singura deplasarea.

ovi sibiu
7th February 2008, 18:29
http://www.matiu.ro/main.php?g2_itemId=18365 - poze de la tragerea la sorti.

dianac
7th February 2008, 18:34
atat de mult mi-am dorit si eu sa merg :huhu: pur si simplu nu imi vine sa cred in ce tara traim,rusine sa le fie

sunt frumoase pozele,ovi,o sa pui si de la meciuri?

Cristian
7th February 2008, 18:36
Bine ca nu citeste Victor pe aici...ce fel de fani sunteti daca nu-l sustineti? :mda:

Am zis eu ca nu trebuie sustinuti ? Ce am zis a fost doar parerea mea si anume ca Franta ne va bate cu scorul general de 4-1.

Va voi tine la curent cu poze din meciurile de deschidere de poimaine. ca maine la 13 voi fi la facultate :no::no::no::no:

ovi sibiu
7th February 2008, 19:03
atat de mult mi-am dorit si eu sa merg :huhu: pur si simplu nu imi vine sa cred in ce tara traim,rusine sa le fie

sunt frumoase pozele,ovi,o sa pui si de la meciuri?

Da, o sa pun si de la meciuri.

vassy
7th February 2008, 19:36
l-am intrebat si eu ceva pe Andrei pe chat: :D

11:39:19 [vasi] aveti sange-n c****?
11:39:58 [A.Pavel] vasi.... hahaha, avem!

pentru cei interesati tot ce s-a vorbit pe chat se afla in fisierul atasat.

Dan67
7th February 2008, 19:36
bravo!!!

Kooler
7th February 2008, 21:14
Asta-i panarama cum naiba sa intrebe Andrei Pavel: Kim tu nu te-ai lasat de tenis?

Val
7th February 2008, 21:30
l-am intrebat si eu ceva pe Andrei pe chat: :D

11:39:19 [vasi] aveti sange-n c****?
11:39:58 [A.Pavel] vasi.... hahaha, avem!

pentru cei interesati tot ce s-a vorbit pe chat se afla in fisierul atasat.

Pe ce chat a avut loc discutia asta?

vassy
8th February 2008, 10:44
Pe ce chat a avut loc discutia asta?

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=1808733&postcount=444

alexuuBZ
8th February 2008, 12:25
Asta-i panarama cum naiba sa intrebe Andrei Pavel: Kim tu nu te-ai lasat de tenis?

:cry:

Geografu
8th February 2008, 12:51
Mai sunt 4 minute , Doamne Ajuta , hai Romania , hai baietii ! :yeah:

Iaco
8th February 2008, 12:53
Pe net undeva pls help me...ca sunt in olanda si nu prind TVR:(

Iaco
8th February 2008, 12:55
Hai ma
Careva stie unde pot sa vad meciu pe net?

Geografu
8th February 2008, 13:12
Habar n-am amice Morph , sorry...:(
A inceput meciul serveste Gasquet , Doamne Ajuta ! :yeah:

Iaco
8th February 2008, 13:16
no kkt...si astia de la tvr nu transmit pe net meciu bine ca am vazut flacara moreni cu avantu scornicesti pe tvr international:(:(

Elphax
8th February 2008, 13:19
a luat hanescu break?

Geografu
8th February 2008, 13:27
Da e 2-1 si serviciul pentru el.
Elphax de ce ai facut si threadul ala alaturat ? Nu discutam aici ? :o:

TenisFan
8th February 2008, 13:30
Gata si Hanescu... :shocked: Probabil pierde setul 6-2... ;) Il spulbera Gasquet... Ii prea bun si Hanescu nu e nici macar in forma...

Elphax
8th February 2008, 13:31
ce, nu e bine sa fie un thread la fiecare meci si aici sa se discute chestii generale ?

Geografu
8th February 2008, 14:18
Ba da dar ma gandeam ca daca nu a deschis Luma...:):ok:

Elphax
8th February 2008, 14:29
lasa ca n-o fi exclusivitate acuma - si ea se uita la meci, nu are timp sa stea pe net ca si noi :P

Geografu
8th February 2008, 16:11
Asadar 1-0 pentru Franta dupa un meci relativ facil pentru Gasquet , se continua disputa cu Pavel - Tsonga.
Succes Andrei ! /OLE/

Platanu
8th February 2008, 20:49
Mare pacat de Pavel...

L-am vazut azi destul de ofensiv,de multe ori a iesit la fileu,lucru mai rar la el si in general la jucatorii romani de azi.Totusi,in conditiile in care Tsonga si-a facut serviciul impecabil,era greu de invins.




Brave Pavel bows to Tsonga’s power


http://www.daviscup.com/shared/medialibrary/image/gallery/DC_8849_gallery.JPG

Jo-Wilfried Tsonga began his Davis Cup career with a spectacular win over France a 2-0 lead at the end of the opening day in Sibiu.

Pavel warned those who were expecting a French formality this weekend, “I have a lot of experience in Davis Cup, and I intend to give the rookie a hard time.” Romania’s no. 1 player indeed showed the extent of his talent and experience to force Tsonga into playing his best tennis. Yet, France’s no. 2 player displayed power and confidence to prevail after a close four setter.


First set decided by tie-break

http://www.daviscup.com/shared/medialibrary/image/gallery/DC_8850_gallery.JPG


The match started well with both players serving extremely well and displaying spectacular attacking tennis. Tsonga tried to dictate play but Pavel replied with powerful ground strokes, a good tactical sense and an ability to reply to Tsonga with just as much authority. Neither Pavel nor Tsonga were able to get a break point up until the tie-break, where Pavel was encouraged by the ecstatic crowd.

Pavel won the opening point of the tie-break by attacking Tsonga’s serve, and coming to the net with brilliance. From then on, he was always in the lead, showing power and precision all the way to capture the tie-break 7-2.

Tsonga had to react, and so he did by attacking the opening game of the second set with sheer power to secure his first break of the match. Securing his service games, Tsonga found himself serving for the set at 5-4. His back against the wall, Pavel gave it all he had to stay in the set. A spectacular forehand passing-shot down the line, offered him his first break point of the day. But Tsonga refused to give in. Two forehand winners, and a forehand error from Pavel, allowed the Frenchman to level the match at one set apiece.


Tsonga edges ahead


http://www.daviscup.com/shared/medialibrary/image/gallery/DC_8854_gallery.JPG


The Frenchman went on to break in the third game of the third set. Once again, he was ahead, and made sure to stay so, although Pavel was still forcing him to hit some miraculous shots to do so. Serving for the set at 5-4, he nailed the set with two aces.

The fourth set was a battle of nerves. After losing two break points in the third and fifth games, Tsonga couldn’t stop a determined Pavel who found himself up 3-2 and 0-40 on the Frenchman’s serve. The situation was critical, and the probabilities of seeing a fifth set were suddenly looking strong. Throwing all his guts in the battle, Tsonga went on to win the next seven points, and kept rolling to break in the seventh game on a spectacular forehand crosscourt passing shot. The break proved decisive. A little later, after 3 hours and 5 minutes of high quality tennis, Tsonga nailed his 16th ace to seal the match and secure France a 2-0 lead.

de pe www.daviscup.com/

paul*
8th February 2008, 22:52
sambata 09/02/2008 ilie nastase va dialoga dupa meciu de dublu pe chatul de pe site-ul suporterilor de baschet din sibiu cu fanii echipei csu si nu numai. sunteti cu totii invitati pe www.*.sibiul.ro (http://www.*.sibiul.ro) sau www.*ro (http://www.*ro)

Cipri
9th February 2008, 18:17
Cand ma uit pe statistici si vad ca Hane in meciurile cu Gasquet din 6 seturi ( ma refer si la partida din Franta ) nu a castigat nici macar 1 set ... nu imi vine sa cred :| , Hane merita minim 2 seturi , dar francezul in amblele partide a jucat punctele decisive mai bine ... mult mai bn :|

praf_de_stele
9th February 2008, 18:20
pacat pt partida d astazi...ai nostri meritau sa castige...c meci frumos

DinamoBoy
9th February 2008, 21:19
Frumos meciul lui Horea si Florin! ;)

ducus
9th February 2008, 22:39
Segarceanu: "Francezii au fost mai buni"
Capitanul nejucator al Romaniei. Florin Segarceanu, a declarat, dupa meciul de dublu pierdut in 5 seturi de Florin Mergea si Horia Tecau care a consfintit victoria Frantei in fata nationalei noastre, ca jucatorii antrenati de Guy Forget au fost mai valorosi, chiar daca romanii au jucat la un nivel inalt.

"Am jucat foarte bine zilele acestea, chiar mai bine decat in Franta. Andrei a intalnit un Tsonga intr-o forma extraordinara si a jucat excelent, dar nu s-a putut mai mult. Si la dublu am fost la inaltime, insa trebuie sa recunoastem ca francezii au fost mai buni. Acum ne asteapta un nou baraj si, cine stie, poate si putin noroc" a declarat Segarceanu.

Horia Tecau, unul dintre cei doi componenti ai echipei de dublu a declarat ca francezii au fost superiori si din cauza ca au avut sansa de a disputa meciuri oficiale in acest inceput de an, spre deosebire de componentii echipei Romaniei. "La noi s-a cunoscut si lipsa meciurilor oficiale. a fost prima data si cand am evoluat in echipa anul acesta. Oricum am sperat, cand am salvat mingile de meci in setul trei ca sansa s-a intors. Am evoluat dezinvolt, ne-am facut jocul apoi, dar nu am reusit sa terminam bine. Asta e, ne asteapta barajul, speram sa trecem cu bine" a incheiat Tecau

Echipa de tenis a României a pierdut al treilea meci al întâlnirii de Cupa Davis din primul tur al Grupei Mondiale si a ratat calificarea în sferturile de finală ale competitiei.
În urma acestei eliminari, echipa României va juca un meci de baraj pentru menținere în esalonul de elita în perioada 19-21 septembrie.

Florin Mergea si Horia Tecau au pierdut disputa cu francezii Arnaud Clement si Michael Llodra, in cinci seturi (3-6, 4-6, 7-6(6), 6-3, 2-6),
sursa: prosport

alina_dana
9th February 2008, 22:49
Am pierdut frumos din pacate asta este soarta noastra sa pierdem .dar macar au jucat cu tot sufletul si toata inima .am avut si noi o mica speranta impotriva Frantei .
avem si noi un dublu in sfarsit .vorba lui Pavel un pic de noroc...

Patratzel89
9th February 2008, 23:00
Superb meci la dublu facut azi de baietzi ! Pacat.. :no:

Cipri
9th February 2008, 23:44
Cum a zis si Segarceanu , francezii au fost mai buni :)
8-1 bilantul intalnirilor directe dintre Franta si Romania dupa meciul de la Sibiu ...

Optimistul
10th February 2008, 10:42
Am pierdut frumos din pacate asta este soarta noastra sa pierdem .dar macar au jucat cu tot sufletul si toata inima .am avut si noi o mica speranta impotriva Frantei .
avem si noi un dublu in sfarsit .vorba lui Pavel un pic de noroc...

Soarta si-o face fiecare , norocul e o intamplare ,dar hai sa vorbim la concret si nu abureala ...
Stiti cati legitimati are Franta si cati are Romania ? Va spun eu 2 000 000,iar noi 2 000 ,cu alte cuvinte unui junior roman legitimat ii revine 1000 ( o mie)de juniori francezi !!!!
Unde mai pui ca ei incurajeaza performanta prin burse pt. toti juniorii de valoare incepand de la varsta de 11-12 ani . Centrele de copii, academiile ,antrenorii sunt recompensati de federatie atunci cand scot un junior de perspectiva - intr-un cuvant sistemul lor se bazeaza pe promovarea performantei .
La noi ? Nici macar nu coboara FRT-isti din birourile lor sa vada daca pe terenurile din curtea lor este vreun jucator de perspectiva atunci cand se tin nationalele la Centrul National ,ce sa mai vorbim de altele ...
Constat ca sunt destui forumisti suparati pe baietii nostrii ca au pierdut cu Franta . Le spun acestora : baietii au luptat cat au putut dar mai mult nici ei n-au crezut ca pot scoate - 3 seturi castigate la jucatori de supertop e f. mult pt. o tara unde spaga si coruptia e politica de stat . O sa duceti dorul peste cativa ani sa mai vedeti in Romania superjucatori ATP si sa le luam macar un set !!! De ce ? Pt. ca din spate nu vine nimeni, o sa cadem din grupa mondiala si vor veni echipe de doi bani pe care nu se stie daca-i vom bate si pe aia ...
La fete situatia Romaniei este mult mai buna ,de aceea eu cred ca peste 1-3 ani o sa intram in grupa mondial . Hai Romania !!!!

Patratzel89
10th February 2008, 10:58
Nu e numai cazul tenisului...

Ad3ana
10th February 2008, 11:15
baietii au jucat extraordinar pt k s-au descurcat admirabil, nu trebuie blamati, merita felicitati si apreciati pt efortul lor, si-i vom sustine in continuare.:)

Patratzel89
10th February 2008, 11:23
baietii au jucat extraordinar pt k s-au descurcat admirabil, nu trebuie blamati, merita felicitati si apreciati pt efortul lor, si-i vom sustine in continuare.:)

Yeah.. :ok:

Cipri
10th February 2008, 12:39
Pavel-Llodra și Tecău-Clement, ultimele jocuri aici (http://www.gsp.ro/stire/pavel-llodra-si-tecau-clement-ultimele-doua-jocuri-ale-partidei-romania-franta-52650.html)

Cipri
10th February 2008, 12:50
O poza cu echipa Frantei
31320

Cipri
10th February 2008, 13:10
A inceput meciul Pavel-Llodra !!!
HAI ANDREI !!!
:cheer::cheer::cheer:

luma
10th February 2008, 14:03
Andrei a pierdut la tie-break primul set...
6-7 3-3 cu sanse de break pentru francez
Edit: 3-4 :huhu:

Cipri
10th February 2008, 15:09
Andrei a pierdut la tie-break primul set...
6-7 3-3 cu sanse de break pentru francez
Edit: 3-4 :huhu:
Andrei a pierdut 7-6 7-6

Cipri
10th February 2008, 15:10
Mi-a placut de Andrei la interviu dupa meciul cu Llodra : relaxat , nu era trist , glumet :D

adrian_str
10th February 2008, 16:27
un meci echilibrat intre doi jucatori care exceleaza la dublu. Ambii au avut parte de multe situatii favorabile, dar la final, Llodra a iesit castigator, prin prisma inspiratie sau a norocului. Mingi care au intrat sau au fost la limita out, au facut diferenta. Poate ca francezul a jucat mai agresiv, dar asta este stilul sau. Fantezista, ca intotdeauna, Michael si-a castiat poate mai usor propriu servici prin veniri mai dese la plasa, dar asta nu inseamna ca Andrei a fost mai prejos cu ceva. A evoluat la un nivel ridicat, dar din pacate anumite puncte au facut diferenta. Daca i-ar fi functionat putin mai bine backhandul atunci adversarul sau nu ar fi reusit anumite schimburi care s-au finalizat cu punct pt el, dar asta e tenisul. Pavel a fost, asa cum a si delcrata la finalul meciului, putin mai relaxat, deoarece oricum oaspetii erau invingatorii partidei, indiferent de acest rezultat. A incercat sa fie la un nivel cat mai ridicat, dar a avut si ghinion. Plus ca acele mingi de break salvate de Llodra la 0-40, au avut un impact asupra psihicului celor doi tenismeni si a scorului, bineinteles. Publicul din cate am vazut nu a mai fost la fel de numeros, din pacate... Toata lumea sustine echipa atunci cand nu e nimic pierdut si fug cat vad cu ochii, cand ne aflam in dificultate, sau cand suntem deja eliminati. Nu e o mentalitate care sa ne dea sperante pt viitor... Francezii au fost putin joviali, dar aveau si de ce. Llodra nu a jucat senzational, insa a si avut cateva reusite de exceptie pe care si le-a trecut in cont. Pavel a fost poate mai nervos decat era cazul, dar la stilul sau de luptator, care niciodata nu renunta, era logic. Nu avem ce sa-i reprosam pt ca nu suntem in masura sa jignim o persoana care si-a dat tot interesul pt binele tenisului din Romania. Numai bine Andrei si sper sa ai succese pe mai departe !

Cipri
10th February 2008, 16:29
Cred ca suntem cei mai prosti din grupa in mondiala , in a sti sa jucam tie-break-urile ....
Nu e meci in care sa nu pierdem ....
Pavel pierdu la 2 tie-break-uri .... Tecau pierdu acum 1 ... Hane a pierdu cu Ancic cand am jucat cu Croatia tot la 2 tie-break-uri ... si sunt n exemple , anul trecut Mergea a pierdut tie-break-ul cu Clement din Franta , suntem incredibili ... la 1 tie-break castigat de noi in Cupa Davis , pierdem 5 , cam asa ar veni ...

adrian_str
10th February 2008, 16:35
Cred ca suntem cei mai prosti din grupa in mondiala , in a sti sa jucam tie-break-urile ....
Nu e meci in care sa nu pierdem ....
Pavel pierdu la 2 tie-break-uri .... Tecau pierdu acum 1 ... Hane a pierdu cu Ancic cand am jucat cu Croatia tot la 2 tie-break-uri ... si sunt n exemple , anul trecut Mergea a pierdut tie-break-ul cu Clement din Franta , suntem incredibili ... la 1 tie-break castigat de noi in Cupa Davis , pierdem 5 , cam asa ar veni ...

Nu mai punem la socoteala si tie-break-urile pierdute la Osaka (unul singur castigat de noi, in comparatie cu cele 5 ale niponilor) !

Cipri
10th February 2008, 16:47
Break Tecau :D 4-2 in set. al 2 lea :)
HAI HORICA !!!
5-2 :)
Set TECAU :cheer: 6-2 , Horia va intra cu serviciul in decisiv !!!

Cipri
10th February 2008, 17:05
Nu mai punem la socoteala si tie-break-urile pierdute la Osaka (unul singur castigat de noi, in comparatie cu cele 5 ale niponilor) !
Ca tot vb de tie-break-uri ...
Cel mai nou exemplu este infrangerea lui Sabau in calificari in turul al 2 lea la challangerul de $106,500 +H , in fata neamtului Lars Burgsmuller : 1-6 6-3 7-6 (4) , e incredibila situatia asta cu tie-break-urile ...

Cipri
10th February 2008, 17:16
3-2 pt CLement in decisiv cu break !

Patratzel89
10th February 2008, 17:18
E cam terminat meciu...

adrian_str
10th February 2008, 17:19
Ca tot vb de tie-break-uri ...
Cel mai nou exemplu este infrangerea lui Sabau in calificari in turul al 2 lea la challangerul de $106,500 +H , in fata neamtului Lars Burgsmuller : 1-6 6-3 7-6 (4) , e incredibila situatia asta cu tie-break-urile ...

Intr-adevar, dar in fata a avut un jucator extraordinar ! Lars Burgsmuller e un tenismen foarte talentat, care pana prin 2005 a fost vreo 4 ani jumate ani la rand in top 100. Eu nu pot uita meciurile cu Sjeng Schalken (fost finalist la RG) sau Dominik Hrbaty de la US Open si respectiv Aussie Open, cand a avut 2-0 la seturi, dar a pierdut intr-un final dramatic. A vut parte de accidentari la viata lui acest neamt, dar acum la cei 33 de ani, incearca o revenire. Sa vedem daca va fi una de succes sau doar un foc de paie. Sabau, din nefericire nu cred ca mai are forta fizica si psihica sa ajunga in top 200. Mi-e greu sa cred... sper totusi sa ma insel...

Cipri
10th February 2008, 17:23
Intr-adevar, dar in fata a avut un jucator extraordinar ! Lars Burgsmuller e un tenismen foarte talentat, care pana prin 2005 a fost vreo 4 ani jumate ani la rand in top 100. Eu nu pot uita meciurile cu Sjeng Schalken (fost finalist la RG) sau Dominik Hrbaty de la US Open si respectiv Aussie Open, cand a avut 2-0 la seturi, dar a pierdut intr-un final dramatic. A vut parte de accidentari la viata lui acest neamt, dar acum la cei 33 de ani, incearca o revenire. Sa vedem daca va fi una de succes sau doar un foc de paie. Sabau, din nefericire nu cred ca mai are forta fizica si psihica sa ajunga in top 200. Mi-e greu sa cred... sper totusi sa ma insel...
Sabau numai are cum , numai printr-o minune !

Cipri
10th February 2008, 17:25
5-4 pt Clement care va servi pt meci ...
Meci Clement ... 6-4

Cipri
10th February 2008, 17:28
5-0 e prea grav ... meritam minim 1 punct !!!

Ad3ana
10th February 2008, 17:40
andrei putea sa castige dar a jucat relaxat pt k nu mai era nicio miza, exact cum procedeaza knd joaca in circuit...pacat :(

Cristian
10th February 2008, 17:42
5-0 e prea grav ... meritam minim 1 punct !!!


andrei putea sa castige dar a jucat relaxat pt k nu mai era nicio miza, exact cum procedeaza knd joaca in circuit...pacat :(


5-0 s-a terminat ??? Valeu e grav, am ajuns mult mai rau decat isi inchipuie "Nasty".. eu i-as sugera sa semneze acum... nu intrebati ce sa semneze, demisia normal.

Val
10th February 2008, 17:52
5-0 s-a terminat ??? Valeu e grav, am ajuns mult mai rau decat isi inchipuie "Nasty".. eu i-as sugera sa semneze acum... nu intrebati ce sa semneze, demisia normal.
Dar la ce te asteptai? Asta ne e valoarea. Mai mult de atat nu putem. Si stii care e partea proasta, ce va urma va fi si mai rau:headbang:.

adrian_str
10th February 2008, 18:00
andrei putea sa castige dar a jucat relaxat pt k nu mai era nicio miza, exact cum procedeaza knd joaca in circuit...pacat :(

De unde concluzia ca Andrei joaca relaxat in circuit ?? Este foarte concentrat la fiecare turneu. In anumite momente se manifesta altfel si ai impresia ca nu se gandeste numai la meci. De asta si este atat de po****r in circuit. Are o gramada de fani, exceptand romanii. Sau poate ca ti s-a parut la anumite partide ca nu se intinde dupa anumite mingi sau mai stiu eu altceva... Astea se intampla datorita varstei si starii fizice. Un jucator de 34 de ani nu poate face risipa de energie ca la 20 de ani. Cred ca te-ai obisnuit ca Andrei din urma cu vreo 7-8 ani, cand zburda pe teren. Saptamana care vine joaca in Franta la un turneu ATP, la Marseille, deci trebuie sa se ingrijeasca de sanatatea lui. Adversar ii va fi un alt francez, Julien Benneteu (sfertfinalist la RG, in urma cu doi ani, cand a pierdut la Ljubicic. E un tenismen care joaca f solid, dar are succes si la dublu, unde se afla in top 25. Totusi el a facut cunostinta cu tenisul de calitate abia in urma cu 4 ani. Ii va fi dificil lui Pavel, mai ales ca Julien este in forma, a prins saptamana aceasta finala challengerului de la Bergamo, dar are tot in 2008 si o semifinala la Auckland, cu o runda mai devreme, trimitandu-l acasa pe David Ferrer, nr 5 mondial si finalist la Turneul Campionilor de anul trecut).
Chiar daca a fost putin degajat in meciul de astazi, Andrei a trecut si prin momente cand s-a manifestat nervos. A avut un ghinion teribil la anumite puncte. Pavel s-a comportat de la bine spre foarte bine in aceasta intalnire de la Sibiu, contra uneia dintre cele mai importante natiuni din lume la acest sport. Franta ocupa locul doi, dupa SUA, in grupa mondiala, daca este sa ne luam dupa clasamentele ATP. Nu avem ce sa-i reprosam !
Horia a facut un meci bun, in care a servit excelent, numai ca Arnaud a demonstrat de ce de 10 ani de zile este in top 100. Tecau s-a luptat ca un leu, insa francezul are o experienta covarsitoare. Cu toate ca am pierdut cu 5-0, ne-am descurcat admirabil. Mie unul nu-mi este rusine. Poate ca ar fi fost mai bine sa luam si noi o partida, dar nu avem ce sa facem. Nu am putut duce a bun sfarsit avantajul creat sau am ratat in situatii usoare. Astia suntem noi romanii...

alina_dana
10th February 2008, 18:47
Pavel: "Vreau sa ma retrag! Corpul imi cere o pauza"
Andrei Pavel este suparat foc dupa ce a pierdut duminica al treilea meci la Cupa Davis, in fata francezului Michael Llodra. El spune ca se gandeste de ceva vreme la retragere, dar nu a luat deocamdata nicio decizie in acest sens pentru ca inca mai iubeste competitia, ceea ce il motiveaza sa isi continue cariera.

Intrebat daca nu ii este teama ca isi va "dilua" performantele de pana acum continuandu-si cariera, Pavel a raspuns: "Asta imi trece mult prin cap. Cu aceasta problema ma lupt de un an, un an si jumatate. Este foarte greu pentru mine sa ma motivez sa joc. Corpul imi cere pauza, joc cu dureri de multe ori, ma resimt mult mai mult decat altii. Dar inca iubesc competitia, asta ma duce spre antrenamente, spre concursuri. Pe de alta parte, imi e dor de familia mea, dar este o balanta pe care nu am gasit-o inca. Decizia vreau sa o iau cu familia, cu sotia, cu mine insumi. Nu este asa de usor sa decizi sa te opresti".
In meciul cu Llodra, fara miza dupa ce Franta si-a asigurat calificarea in sferturile Cupei Davis inca de sambata, Pavel a spus ca l-a surprins replica adversarului sau. "Am fost putin obosit, este normal, dar am fost si mult mai relaxat, nu am mai avut nici motivatia din prima zi. Dar nu ma asteptam nici ca el sa joace atat de bine, a servit incredibil. Se vede ca este in mare forma. Nu avea rost sa fiu stresat, meciul s-a pierdut deja. Ca va fi 5-0 sau 3-2, pentru mine tot acelasi lucru este. Dupa 3-0 nu mai intereseaza pe nimeni. Am vrut sa joc tenis pentru ca respect publicul de aici, as fi putut spune ca sunt prea obosit sau accidentat", a declarat jucatorul roman.
Andrei Pavel crede ca daca Romania nu ar fi pierdut meciul cu Franta in primele doua zile, tribunele Salii Transilvania din Sibiu ar fi fost mai pline astazi. "Daca era 2-1 cred ca vip-urile ramaneau. Sunt multi oameni de afaceri, au treburi maine. Miza nu mai era, toti cei care iubesc tenisul au ramas aici. Nu am vorbit cu Nastase sa il intreb de ce nu a venit. Nici presedintele federatiei franceze nu cred ca mai statea, daca Franta pierdea. M-as fi suparat daca nu ar fi venit deloc, dar asa, dupa ce meciul s-a terminat, nu mai conteaza", a explicat Pavel absenta din loje a personalitatilor, printre care si cea a presedintelui Federatiei Romane de Tenis, Ilie Nastase.
Sursa: Sport.ro
:((..
:)
nu m-am putut abtine .probabil le stiti deja
aici (http://www.tvr.ro/sport.php?play=29827)

rob_din
10th February 2008, 18:51
La 0-5 chiar nu ma asteptam. Suntem la pamant. Acum, cand se va retrage Pavel vom intra direct sub pamant.

lucian_iasi
10th February 2008, 18:56
O sa jucam prin grupa euro-africana :(:(

adrian_str
10th February 2008, 18:58
La 0-5 chiar nu ma asteptam. Suntem la pamant. Acum, cand se va retrage Pavel vom intra direct sub pamant.

Situatia nu este fara iesire. In curand Luncanu si Copil vor capata experienta, iar Mergea si Tecau daca vor juca impreuna vor putea deveni o echipa foarte bine inchegata. Il avem e Hane care in curand va juca foarte bine, treacand peste problemele medicale. Nu e o situatie catastrofala. Putem sa ramanem in Grupa Mondiala. Munca...munca...munca... asta ne trebuie noua romanilor. Si putin noroc !

Cipri
10th February 2008, 19:24
Situatia nu este fara iesire. In curand Luncanu si Copil vor capata experienta, iar Mergea si Tecau daca vor juca impreuna vor putea deveni o echipa foarte bine inchegata. Il avem e Hane care in curand va juca foarte bine, treacand peste problemele medicale. Nu e o situatie catastrofala. Putem sa ramanem in Grupa Mondiala. Munca...munca...munca... asta ne trebuie noua romanilor. Si putin noroc !
Asa zic si eu :)
Prea suntem pesimisti !!! :angry:

Lordliv
10th February 2008, 20:32
2 seturi obtinute la meciurile de simplu...
dupa pavel,potopul in tenisul masculin romanesc.

Val
10th February 2008, 20:48
dupa pavel,potopul in tenisul masculin romanesc.
Bine zis!!!!!

rob_din
10th February 2008, 20:57
Situatia nu este fara iesire. In curand Luncanu si Copil vor capata experienta, iar Mergea si Tecau daca vor juca impreuna vor putea deveni o echipa foarte bine inchegata. Il avem e Hane care in curand va juca foarte bine, treacand peste problemele medicale. Nu e o situatie catastrofala. Putem sa ramanem in Grupa Mondiala. Munca...munca...munca... asta ne trebuie noua romanilor. Si putin noroc !

Imi place optimismul tau. Vorbesti de Luncanu si Copil de parca ar fi urmatorii Federer si Djokovic. Oricum daca liderul echipei de Cupa Davis ramane Hanescu ne e clara soarta

rob_din
10th February 2008, 21:49
"Jucătorii de tenis francezi Jo-Wilfried Tsonga și Richard Gasquet au sărbătorit victoriile obținute în Cupa Davis, în fața lui Andrei Pavel și, respectiv, Victor Hănescu, într-un club de noapte din Sibiu. Finalistul de la Australian Open a dovedit că nu are complexe când vine vorba de distracție, dansând la bustul gol, pe scenă, alături de animatoarele clubului. Gasquet nu s-a lăsat mai prejos și a urmat exemplul colegului său de echipă."
Sursa: Prosport


No comment. Dupa cum se vede le-am provocat mari emotii francezilor in acest weekend. Din pacate nu pe terenul de tenis. Am fost umiliti complet

Ad3ana
10th February 2008, 21:51
andrei a jucat formidabil, d-aia nu i se poate reprosa nimic, insa tsonga, e jucatorul care a facut finala la AO...
oricum nu e cel mai bun set din meciul cu tsonga din toata cariera lui asa cum a afirmat dl. tiriac, chiar a facut o gramada de seturi super tari , si nu neaparat in DC, pt k stiu k am mai urmarit la tv din meciurile care mai sint transmise...
m-au surprins declaratiile francezilor la conferintele de presa, aroganta francezilor nu e "acreditata" de clasament,
dak intr-adevar stii k esti "superior " adversarului cea mai buna metoda e s-o demonstrezi.
consider k la un asemenea nivel trebuie sa dai dovada de diplomatie, dar ma rog...
nu cred k astfel elimini tensiunile inerente de dinaintea meciurilor care exista oricum, poate a fost o tactica de intimidare dar mie imi displac total astfel de lucruri...cei puternici sint aceia care stiu k adversarii sint constienti de puterea lor, de aceea nu tin mortis sa-i mai intimideze... :(
victor a jucat excelent, insa l-a intalnit pe nr. 8 mondial...huh!
f multi il blameaza pe victor si spun k el nu se implica in meciurile din DC, si chiar ma supara qestia asta si voi sustine intotdeauna contrariul pt k se vede determinarea din priviri si gesturi, si chiar isi doreste de fiecare data knd reprezinta romania sa fie f bun, dar nu intodeauna iese asa cum ne dorim..
baietii la dublu au fost extraordinari, insa ei au jucat cu finalistii de la AO...
totusi au jucat k lumea si au fost la un pas de a aduce primul punct romaniei, poate tecau nu a fost in cea mai buna forma pt k a fost umpik timorat si a simtit mai mult presiunea meciului incat nu a servit atat de bine..oricum eu il apreciez mult de tot pt k stiu k joaca cu aceeasi determinare k si andrei incat nu conteaza k nu a reusit sa scape de emotii ieri.
andrei azi nemafiind nicio miza a jucat neatent asa cum joaca in circuit si pierde meciuri usoare, el nu intra pregatit sa piarda dar i se cam intampla si asta pt k se enerveaza si arunca cu mingile aiurea...bine azi a facut exceptie si chiar a iertat racheta:(
tecau in ultimul meci vs. clement chiar m-a impresionat k a reusit sa castige un set, dar stiam k nu are un moral care sa-i aduca victoria.
pacat k a fost 5-0...chiar imi pare rau de tot...
in toamna urmeaza alte palpitatii si nebunii :)))
bafta in baraj! :P

rob_din
10th February 2008, 21:53
victor a jucat excelent, insa l-a intalnit pe nr. 8 mondial...huh!


Daca juca senzational cred ca-i mai lua 2-3 gameuri francezului

Geografu
10th February 2008, 21:57
Nici eu nu ma asteptam la acest dezastruos 0-5.Chiar daca stiu ca asta e diferenta dintre noi si francezi ma asteptam macar la un 1-4.
Dar asta e situatia , trebuie neaparat sa ne gandim la un plan de actiune pentru ca iar vine barajul si vine cam des barajul asta.
Hai Romania ! :rolleyes:

Optimistul
10th February 2008, 21:59
Franta ocupa locul doi, dupa SUA, in grupa mondiala, daca este sa ne luam dupa clasamentele ATP. Nu avem ce sa-i reprosam !

Cred ca vorbesti din amintiri .... Statele Unite au doar 6 jucatori in top 100 fata de 15 ai Frantei .

Situatia nu este fara iesire. In curand Luncanu si Copil vor capata experienta, iar Mergea si Tecau daca vor juca impreuna vor putea deveni o echipa foarte bine inchegata. Il avem e Hane care in curand va juca foarte bine, treacand peste problemele medicale. Nu e o situatie catastrofala. Putem sa ramanem in Grupa Mondiala. Munca...munca...munca... asta ne trebuie noua romanilor. Si putin noroc !
Acum vorbesti din visele tale cele mai optimiste ...

Asa zic si eu :)
Prea suntem pesimisti !!! :angry:

Eu nu sunt pesimist ,doar realist ...

Cipri
10th February 2008, 22:15
As dori ca Pavel , dupa ce se retrage sa devina capitan nejucator al echipei ROMANIEI :D , voi ? Sau mi-as dori sa nu stea departe de tenis :)
:cheer:

coiscif
10th February 2008, 23:01
Nici eu nu ma asteptam la acest dezastruos 0-5.Chiar daca stiu ca asta e diferenta dintre noi si francezi ma asteptam macar la un 1-4.
Dar asta e situatia , trebuie neaparat sa ne gandim la un plan de actiune pentru ca iar vine barajul si vine cam des barajul asta.
Hai Romania ! :rolleyes:

orcine nu a vazut meciurile sau macar scorurile ar putea spune ca echipa nostra a fost demolata, cand de fapt dupa israel-suedia, aceasta a fost cea mai echilibrata intalnire!

rob_din
10th February 2008, 23:03
orcine nu a vazut meciurile sau macar scorurile ar putea spune ca echipa nostra a fost demolata, cand de fapt dupa israel-suedia, aceasta a fost cea mai echilibrata intalnire!

Glumesti??????

luma
10th February 2008, 23:07
Categoric nu. :D
Daca nu te-ai uita la acel 0-5 ci la rezultatul fiecarui meci in parte, ai realiza ce a vrut sa-ti spuna Coiscif.:)

rob_din
10th February 2008, 23:10
Categoric nu. :D
Daca nu te-ai uita la acel 0-5 ci la rezultatul fiecarui meci in parte, ai realiza ce a vrut sa-ti spuna Coiscif.:)

Pai la seturi scorul este 13-4. Ce poate fi mai clar de atat?

luma
10th February 2008, 23:13
Felul in care au jucat, au luptat...tu la ce te-ai uitat?
Recunosc cinstit ca prima zi o stiu din auzite...:D In rest, am vazut toate partidele.
Mi-au placut baietii nostri. Nu speram sa fie atat de strans rezultatul. Si tu poti spune acolo ce vrei, este clar ca nu am vazut aceleasi meciuri.:P:D

:shocked: Oameni buni, eu am votat aici??
:thinkso:
Ady, eu cum vad...nu mai stiu daca am votat.:ciocan:

Iulya
10th February 2008, 23:47
Luma ..dk ai votat vei vedea optiunea ta in italics

luma
11th February 2008, 00:08
Aha, 3-2 Romania...:D
Multumesc Iulya! :kiss:

vassy
11th February 2008, 01:13
Dar de ce nu se pot vedea voturile? Vroiam sa ii felicit pe ceilati 4 care au votat 5-0 Franta :D

luma
11th February 2008, 01:15
Pentru ca, asa m-a dus capul sa fac pollul...:D

Cipri
11th February 2008, 09:31
orcine nu a vazut meciurile sau macar scorurile ar putea spune ca echipa nostra a fost demolata, cand de fapt dupa israel-suedia, aceasta a fost cea mai echilibrata intalnire!
asa zic si eu :)
si poate dupa rusia-serbia :drak:

rob_din
11th February 2008, 12:02
Ba din contra, a fost cel mai dezechilibrat alaturi de Peru-Spania