PDA

View Full Version : Handbal feminin: România-Islanda în barajul de calificare la CE din Macedonia



ducus
26th January 2008, 16:07
Handbal feminin: România va întâlni Islanda în barajul de calificare la CE din Macedonia
Naționala de handbal feminin a României va întâlni reprezentativa similară a Islandei, în barajul pentru calificarea la turneul final al Campionatului European din Macedonia (2-14 decembrie), conform tragerii la sorți care a avut loc astăzi, la Lillehammer.

Meciul tur va avea loc pe 31 mai sau 1 iunie, în Islanda, iar cel retur pe 7 sau 8 iunie, în România.
Celalalte partide din baraj sunt: Slovacia – Ucraina; Italia – Austria; Belarus – Slovenia; Spania – Lituania; Suedia – Cehia; Polonia – Portugalia; Turcia – Danemarca; Muntenegru – Croatia și Olanda – Serbia
http://realitatea.net/138381_Handbal-feminin--Romania-va-intalni-Islanda-in-barajul-de-calificare-la-CE-din-Macedonia-Alte-sporturi.html
Noroc chior pentru fetele lui Gheorghe Tadici, dupa parerea mea am cazut cum nu se putea mai bine! :)

rob_din
26th January 2008, 17:49
N-ar fi foarte rau cu Islanda si la masculin

SORENSEN
26th January 2008, 18:38
Noroc chior ?... in afara de Muntenegru nu cred ca era echipa care sa nu ia peste 10-15 goluri pe meci cu noi... BLR, CZE, ISL, ITA, LTU, MNE, POR, SVK, TUR

resita
26th January 2008, 18:52
ne calificam fara probleme :ok:

Ionic
29th January 2008, 13:06
N-ar fi foarte rau cu Islanda si la masculin

rob_din, tu vorbesti serios? Ai vazut jucand Islanda masculina?

Ionic
29th January 2008, 13:06
ne calificam fara probleme :ok:


Corect!

resita
26th May 2008, 23:00
primul meci are loc pe data de 1 iunie in deplasare, returul pe data de 7 iunie la braila

SORENSEN
26th May 2008, 23:30
18.00

Handbal feminin, Baraj, Islanda - Romania (DIRECT) sport.ro sper ca se tin de cuvant

resita
30th May 2008, 07:48
Tadici a renuntat la pivotul Florina Barsan pentru dubla cu Islanda

Tadici a luat joi hotararea ca pivotul Florina Barsan sa nu fie in lotul pentru dubla cu Islanda, din preliminariile CE, ea fiind cea de-a treia handbalista trimisa acasa dupa Ramona Maier si Cristina Niculae, ambele accidentate

resita
31st May 2008, 09:21
18.00

Handbal feminin, Baraj, Islanda - Romania (DIRECT) sport.ro sper ca se tin de cuvant



intradevar, meciul este transmis de sport.ro :ok:

SORENSEN
31st May 2008, 15:44
Transmisia TV este incertă
Partida Islanda - România urma să fie transmisă în direct, duminică (ora 18:00) de Sport.ro, însă cutremurul a produs pagube și televiziunii naționale islandeze. Carul de emisie repartizat acestui eveniment sportiv a fost afectat, astfel că nu mai poate fi utilizat. În aceste condiții, transmisia este incertă, Sport.ro căutând soluții de rezervă prosport.ro

incert...din nefericire

Sorin Blaj
31st May 2008, 15:48
Sper sa se rezolve pana la urma.

SORENSEN
31st May 2008, 15:54
100 % meciul nu va mai fi transmis... pe langa acel car s-a avariat si statia de retransmisie sau ceva in genul asta ...

Asadar meciul nu va fi transmis .

rob_din
31st May 2008, 16:12
Cred ca n-au vrut sa-l transmita de la inceput. Asta cu cutremurul e o scuza. Oricum nu era un meci atat de important incat sa fie transmis neaparat. Sa speram ca meciul de duminica viitoare cu Muntenegru va fi transmis

Universal
31st May 2008, 18:40
Oricum, Islanad nu este echipa de temut, dar mica atentie, au totusi un atac ....dar ar trebui sa treaca de ele ;)

SORENSEN
31st May 2008, 21:07
Cred ca n-au vrut sa-l transmita de la inceput. Asta cu cutremurul e o scuza. Oricum nu era un meci atat de important incat sa fie transmis neaparat. Sa speram ca meciul de duminica viitoare cu Muntenegru va fi transmis

Si eu banuiesc la fel... singura chestie e ca dc nu este transmis in islanda atunci am putea crede ce ne zice sport.ro

rob_din
31st May 2008, 21:10
Si eu banuiesc la fel... singura chestie e ca dc nu este transmis in islanda atunci am putea crede ce ne zice sport.ro

Pe islandezi nu-i intereseaza decat handbalul masculin, asa incat ma indoiesc ca au transmis in Islanda meciul.

cineva_cineva
1st June 2008, 16:27
Chiar daca gimnastica este sportul meu favorit, ma intereseaza si hanbalul, mai ales cel feminin. Pana la urma vomputea vedea meciul de astazi? Ste cineva ceva?

SORENSEN
1st June 2008, 17:23
Cum spuneam ieri ..raspunsul e sigur NU ...a anuntat si sport.ro intre timp .

Oricum nu avem de ce sa ne facem prea multe probleme.

rob_din
1st June 2008, 19:44
21-8 dupa prima repriza

moty
1st June 2008, 19:48
se poate vedea macar scorul live pe net, undeva?

rob_din
1st June 2008, 19:52
Pe siteul prosport

moty
1st June 2008, 19:52
Merci

resita
1st June 2008, 22:15
Islanda-România 23-37 :yeah::yeah:



Partida a fost dominată clar de românce, care au început cu reușita Ionelei Gâlcă. Portarul Luminița Huțupan a apărat o aruncare de la 7 metri, în minutul 4, iar inci minute mai târziu handbalistele islandeze au reușit să se apropie la doar un gol, 3-4, dar Meiroșu și Nechita au majorat diferența. În minutul 13, tehnicianul gazdelor a cerut time-out și Islanda a mai redus din diferență, scor 4-7. Cea mai mare diferență a primei reprize a fost la final, când tabela arăta 8-21.

În repriza secundă, Gheorghe Tadici a rulat mai multe jucătoare, Tolnai intrând în poartă și Elisei pe extremă. Româncele au continuat în aceeași notă ca și în prima parte. Pe rând, Lecușanu, Manea, Beșe, Elisei, Luca, Brădeanu, Balint, Neagu a punctat în poarta islandezelor, majorând scorul. Pe final, relaxarea tricolorelor le-a dat șansa gazdelor să înscrie și să mai reducă din diferență, scorul final fiind 23-37 pentru naționala lui Tadici.

Meciul nu a fost transmis în direct în România, deoarece joi s-a produs un cutremur cu o magnitudine de 6,2 grade pe scara Richter și astfel televiziunea islandeză nu a mai putut da partida din cauza unor defecțiuni tehnice.

Partida retur este programată pe 7 iunie la ora 19:00, la Brăila.

Alte rezultate din meciurile de baraj: Slovacia-Ucraina 27-28; Italia-Austria 27-29; Spania-Lituania 24-19; Polonia-Portugalia 37-28; Muntenegru-Croația 40-35; Belarus-Slovenia 29-25; Suedia-Cehia 25-19; Turcia-Danemarca 25-24 și Olanda-Serbia 24-23.

Campionatul European din Macedonia este programat în perioada 2-14 decembrie 2008.

YoYoyOi
1st June 2008, 22:18
offff am uitat de meciul asta :headbang:

Sorin Blaj
2nd June 2008, 01:33
Din pacate nu l-au televizat.

BRAVO FETELOR!!!

resita
7th June 2008, 09:41
azi are loc masna a II-a, un simplu meci de antrenament :D

Iaco
7th June 2008, 14:01
Eu tot nu inteleg de ce ati mai deshis thread pentru dubla asta...pur si simplu nu avem ce sa discutam...cel mai simplu era un poll...care o sa fie diferenta in dubla mansa cu optiunile: +40 +50 +100

lucian_iasi
7th June 2008, 14:42
Antrenament cu public :D

Dani_handbal
15th July 2009, 16:35
vom putea sa batem islanda la calificare cred ca vom avea viata usoara cu ei.........