PDA

View Full Version : OLS Fantasy Baseball 2010



cristane
26th January 2008, 12:10
Ce ziceti, ati fi interesati de o liga fantasy anul asta? :D

Daca da, bagati reply aici, sa vedem cam citi sintem si in februarie cind incep inscrierile o sa ne formam liga ;)


Later edit:

Liga noastra "oficiala" va fi pe Yahoo. Gratis, cu keepers pentru a avea continuitate, si cu premii (vezi pagina urmatoare). Cei interesati sint rugati sa imi trimita un PM, cel tirziu pina pe 18 martie (cu o saptamina inaintea startului sezonului regulat). Pina acum sintem 7, insa mai avem locuri libere pentru cei interesati.

georgebz
28th January 2008, 11:41
eu ma bag cu siguranta ;)

cristane
28th January 2008, 17:26
Ok, cool.

2 down, 6 more to go :P

Altcineva? :D

cristane
30th January 2008, 14:27
OK, deci sa inteleg ca ma voi duela doar cu George? :D Come on people! manai? atisha? daniel? Cucu? Anybody else? Macar vreo 6 sa ne stringem.

georgebz
2nd February 2008, 11:22
daca nu ne strangem poate ne bagam amandoi intr-o liga publica

cristane
6th February 2008, 12:40
Am creat o liga privata pe MLB.com. Numele ligii: OLS MLB 2008. Voi trimite invitatii tuturor celor care au scris in ultima vreme aici pe forum. Daca nu ne stringem, o sa o umplem cu straini :D

Dani3l
6th February 2008, 16:08
DaniYANKEES,prezent!:sneaky:
Bun!Cum se joaca?!:D

atisha
6th February 2008, 23:24
Big Village Sox la datorie :) vreau si eu precizari de regulament, vad ca draftul e in 24 februarie la ora 10, intr-o duminica seara.

cristane
7th February 2008, 00:09
Bine ati venit tuturor ;)

Draftul se poate modifica, l-am pus atunci pt ca pe 25 incepe sezonul, asa ca pe 24 la 10 seara mi s-a parut rezonabil. Daca vreti alta zi / ora, let me know.

Se joaca foarte simplu: ne alegem echipa in draft, apoi e head 2 head, cu meciuri saptaminale. In fiecare saptamina, punctele se acorda conform unui sistem stabilit de ei (la care nu pot interveni). La final, play-off, si marele cistigator, hooray! :D Am ales ca liga sa fie cu trade-uri, ceea ce inseamna ca nu putem spera la premiul dat de MLB.com, 10.000 USD, pentru cistigatorul suprem al tuturor ligilor :D Dar fiecare isi poate inscrie 5 echipe, asa ca daca vreti, va mai puteti inscrie in alte ligi publice :P (nu ca am avea vreo sansa la premiul ala :P)

Anyway... regulamentul complet e aici: http://mlb.mlb.com/mlb/fantasy/wsfb/rules/official_rules.jsp

PS... Cine e Tampa Bay? :)

Dani3l
7th February 2008, 11:55
25 aprilie?:)Pana cand se poate alege echipa in draft?:P
Go,Yankees!:yeah:

cristane
7th February 2008, 12:23
25 aprilie?:)Pana cand se poate alege echipa in draft?:P
Go,Yankees!:yeah:

Pe 25 martie incepe sezonul regulat, cu un meci intre Oakland si Red Sox, jucat in Japonia ;)

Draftul e live si l-am pus pe 24, la ora 22.00. Daca vreti alta zi / ora, let me know.

Pina acum avem asa:

Romanian Yankees - cristane
DaniYankees - Dani3l
Big Village Sox - atisha
Geto Dacii BUZAU - georgebz
Tampa Bay - ??????? (am mai trimis 4 invitatii, care dintre voi s-a inscris cu echipa asta? :D)

Mai sint 7 locuri libere. :D


Ah, sa nu uit: daca preferati sa ne facem liga altundeva (Yahoo, de exemplu), sint deschis la sugestii. Acest joc de pe MLB.com este extrem de simplu si lipsit de complexitate. (de exemplu, pitcherii nu sint considerati individual, ci doar ca "pitching staff", adica alegi Yankees si iti puncteaza toti pitcherii lor. :D)

Echo362
10th February 2008, 21:45
Pe 25 martie incepe sezonul regulat, cu un meci intre Oakland si Red Sox, jucat in Japonia ;)

Draftul e live si l-am pus pe 24, la ora 22.00. Daca vreti alta zi / ora, let me know.

Pina acum avem asa:

Romanian Yankees - cristane
DaniYankees - Dani3l
Big Village Sox - atisha
Geto Dacii BUZAU - georgebz
Tampa Bay - ??????? (am mai trimis 4 invitatii, care dintre voi s-a inscris cu echipa asta? :D)

Mai sint 7 locuri libere. :D


Ah, sa nu uit: daca preferati sa ne facem liga altundeva (Yahoo, de exemplu), sint deschis la sugestii. Acest joc de pe MLB.com este extrem de simplu si lipsit de complexitate. (de exemplu, pitcherii nu sint considerati individual, ci doar ca "pitching staff", adica alegi Yankees si iti puncteaza toti pitcherii lor. :D)

La Draft Center scrie ca draftul e pe 24 Februrie 3 pm ET.

cristane
10th February 2008, 22:30
La Draft Center scrie ca draftul e pe 24 Februrie 3 pm ET.

Evident, o scapare din partea mea. L-am modificat pt 24 martie, adica o zi inaintea startului sezonului regulat.

Inca nu stiu cine sint ownerii a 2 din echipe, Ursuletii si Tampa Bay :D Anuntati-va aici va rog ;)

Ma bucur sa vad ca sintem deja 7. Sper sa mai apara si altii interesati.

georgebz
10th February 2008, 23:19
"Ursuletii" probabil sunt ai lui CuCu ;)

cristane
12th February 2008, 17:50
OK, deci avem asa:

Romanian Yankees - cristane
DaniYankees - Dani3l
Big Village Sox - atisha
Geto Dacii BUZAU - georgebz
Tampa Bay - Me_High
Echo362 - Echo362
Ursuletii - Cucu
5tools - ???
Scrats - ???

Ultimele 2 echipe nu pot fi decit ale lui r0bby si manai, astept confirmarea sa stiu care a cui e :D

Asta inseamna ca sintem 9, dar noi sintem cam toti care postam aici. De aceea, avem 2 optiuni:
- raminem pe MLB.com, dar fiind neaparata nevoie de 12 jucatori, mai invitam 3 "outsideri"
- ne mutam pe yahoo.com, unde ne putem face liga de 9 (sau de citi vrem noi), va fi liga noastra, si este si mai complet jocul (iar pictherii se pot alege individual, nu doar pitching staffs :D)

Voi ce credeti?

Echo362
12th February 2008, 19:23
Am trimis si eu doua invitatii. Unul este fan Mets si s-a inscris cu echipa 5tools si celalalt fan Reds cu RedBaseball.

georgebz
15th February 2008, 12:02
eu cred ca totusi ar fi bine sa ramanem aici ... cred totusi ca o intr-o liga cu pitching stuff sunt sanse mai mari ca sa fie toti activi si sa se tina , nu trebuie sa intri chiar in fiecare zi ... cu individual pitchers daca esti plecat 1-2 saptamani pierzi mult , si poate unii se vor lasa ...

cristane
15th February 2008, 16:23
Intr-un fel ai dreptate, si adevarul e ca initial am ales sa facem liga pe MLB tocmai pentru simplitate.

Dar situatia poate fi exact invers. Poate ca unii (myself included :D) vor considera foarte sec un joc de fantasy in care sa nu existe pitcheri individuali. Aici nu e ca la NFL, unde atentia aproape tuturor e indreptata spre ofensiva, si nu e problema daca defensiva e cu units, nu individuals. Dimpotriva, aici se discuta de pitcheri cel putin la fel de mult ca de batteri, si mi se pare aiurea sa nu ii pot alege, de exemplu, pe Joba si Zambrano, favoritii mei :D

Anyway, ma gindeam ca poate trimit un mail tuturor celor inscrisi, sa vedem ce crede fiecare. Daca si altii vor sa raminem pe MLB.com, raminem.

Mie insa imi face cu ochiul o liga de 8 pe Yahoo, numai cu noi, fara outsideri, cu pitcheri individuali, si cu keepers ;)

georgebz
15th February 2008, 16:27
eu m-as baga si pe Yahoo , nu e problema ;)

Echo362
15th February 2008, 22:20
la Yahoo avem o anumita suma pe care trebuie s-o cheltuim si fiecare jucator are un pret?

cristane
16th February 2008, 11:53
la Yahoo avem o anumita suma pe care trebuie s-o cheltuim si fiecare jucator are un pret?

Alea sint Auction Leagues. Yahoo nu cred ca are asa ceva. Sau nu gratis, anyway.

cristane
25th February 2008, 19:37
Avind in vedere ca mai mult de jumatate din cei inscrisi la liga de pe MLB.com au fost de acord cu schimbarea locului de desfasurare al ligii noastre pe Yahoo.com, am creat liga OLS in noua locatie. (btw, ceilalti nu au raspuns negativ, ci nu au raspuns deloc inca :D)

Liga noastra se poate gasi la:
http://baseball.fantasysports.yahoo.com/league/olsfantasybaseball

Am setat ca liga sa fie de 8 echipe (dar, in cazul fericit in care am fi mai multi, setarea se poate modifica). Liga se mentine de la an la an, ceea ce inseamna ca putem juca si cu keepers. Un alt mare avantaj fata de MLB.com este faptul ca pitcherii se pot alege individual, si nu doar pitching staffs.

Am trimis invitatii forumistilor care se inscrisesera si dincolo.

Ce sa zic, sper sa va inscrieti, sa ne stringem 8 si acesta sa fie doar primul an dintr-o liga de fantasy cit mai indelungata ;)

georgebz
25th February 2008, 22:47
o sa pun si eu un premiu pentru liga de pe yahoo , nu e cine stie ce , dar poate cel ce va castiga va fi incantat

este vorba de : 2006 Upper Deck Sweet Spot VICTOR MARTINEZ Super Sweet Swatch 34/75 , si este un "baseball card" cu Victor Martinez ce are in componenta si o bucata din bluzonul purtat de acesta intr-un meci oficial ... valoarea este undeva in jur de 10$

http://img210.imageshack.us/img210/1483/baseballll7.jpg

cristane
25th February 2008, 23:01
Foarte tare :)

Avem deja 3 inscrisi, 5 more to go.

Am trimis invitatii la exact cei 8 forumisti inscrisi si dincolo. Sper sa accepte toti :D

cristane
27th February 2008, 17:56
5 persoane s-au inscris pina acum:

cristane
georgebz
Cucu
Echo362
Dani3l

Mai avem 3 locuri libere. Am trimis invitatii si catre atisha, manai si Me_High. Sper sa se inscrie toti 3, daca nu, va trebui sa gasim inlocuitori, pentru ca ar fi pacat sa nu fim 8.

Daca mai e cineva doritor, e rugat sa-mi trimita un PM.

Liga e gratuita, iar cistigatorul va primi si un premiu (vezi mai sus :D)

georgebz
4th March 2008, 09:03
ceva noutati ?

cristane
4th March 2008, 11:16
Le-am mai trimis un mail ieri lui manai si atisha. Cit despre Me_High, el e intr-o saptamina plina acum, e la un turneu cu colegiul lui si nu prea cred ca o sa aiba timp zilele astea.

Later edit: Ok, s-a inscris si manai. 6 down, 2 to go.

Later edit 2: Mai avem un recrut, titans_rulez :) Ceea ce inseamna ca ne mai trebuie o singura persoana pentru a avea o liga competitiva. Putem fi si mai multi de 8, locurile sint nelimitate, asa ca cine mai vrea sa se inscrie, PM me! :D

cristane
12th March 2008, 14:18
I-am mai trimis un mail lui atisha, sper sa aiba timp sa se inscrie. In caz contrar, ar trebui sa ne gasim rapid inca un om, trebuie sa fim minim 8 pentru o liga decenta. Daca mai sint doritori, let me know, mai sint locuri libere :D

atisha
12th March 2008, 23:07
count me out, sorry... ar fi aiurea sa ma inscriu doar de forma si sa iau bataie aiurea cand poate veni in loc unul mai disponibil. am un program foarte plin in urmatoarea perioada si va fi bine daca voi avea vreme de un meci-doua pe saptamana, darmite de o liga fantasy.
sper sa se inscrie un competitor care va putea lupta cu adevarat pentru primul loc.

cristane
13th March 2008, 16:06
Ok, asta e. Mai avem asadar nevoie de o persoana. Anybody? :D

cristane
15th March 2008, 06:44
Acesta este line-up-ul in momentul de fata:

cristane
georgebz
Cucu
Echo362
Dani3l
manai
titans_rulez

Daca vreunul dintre cei inscrisi mai cunoaste pe cineva pasionat care ar dori sa participe, e rugat sa il invite :)

Si acum o intrebare: cind v-ar conveni sa fie draftul? Pe 23 (duminica), spre seara, e bine?

Dani3l
15th March 2008, 11:27
cris:da un pm cu id-ul tau de mess...sa ma "calauzesti"la fantasy...sunt "lovin" la baseball:D

georgebz
15th March 2008, 18:27
in principiu ar trebui sa fiu acasa la data propusa

cristane
17th March 2008, 11:21
Finally, lineup-ul este complet :D

Asadar, participantii la prima editie ever a OLS Fantasy Baseball sint:

cristane
georgebz
Cucu
Echo362
Dani3l
manai
titans_rulez
Me_High

Daca mai doreste careva sa se inscrie, sa imi trimita PM, putem extinde liga si la mai mult de 8 echipe.

Astept acum alte pareri privind draft-ul, ar fi foarte bine sa putem fi toti prezenti, la urma urmei e cel mai important eveniment al sezonului de fantasy :D In acest moment, draftul este setat pentru simbata 22 martie, ora 15.00 (ora Romaniei). Daca va convine, spuneti. Daca nu, si vreti alta zi / ora, spuneti. ;)

Echo362
17th March 2008, 21:10
Eu nu cred ca pot sa fiu la ora 15. Dupa 18 ar fi excelent.

cristane
17th March 2008, 22:28
Din pacate Yahoo nu permite draftul la orice ora. Mai sint disponibile asa:

- vineri 21.03 - orice ora
- simbata 22.03 - intervalele 12.00-13.00 si 15.00-16.00
- duminica 23.03 - intervalul 15.00-19.00
- luni 24.03 - orice ora

Cred ca o sa trimit un mail tuturor participantilor, sa spuna in ce zi / la ce ora sint / nu sint disponibili, asa incit sa incercam sa avem cit mai multa lume online la draft.

cristane
20th March 2008, 00:17
In urma raspunsurilor primite la mailul trimis acum citeva zile, am setat draftul pentru luni 24 martie, la 21.00 ora Romaniei (15.00 EST - New York). Be there or be square! :)

antonie
21st March 2008, 13:36
ce se va intampla pe 24 martie?
as vrea sa particip si eu la ceva legat de baseball,de desfasurarea jocului,de reguli,de performante etc

cristane
21st March 2008, 13:41
Ne-am format o liga de fantasy baseball la care draft-ul va avea loc pe 24 martie. Sezonul nou de MLB incepe pe 25 martie. Insa, avind in vedere ca esti incepator in acest sport, iti recomand mai intii sa te uiti la citeva meciuri, sa te familiarizezi cu regulile si cu echipele. Vezi ca exista un post despre cum pot fi vazute meciuri de baseball pe internet, click aici (http://onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=136579).

antonie
21st March 2008, 14:15
ok
ce se va intampla dupa ce ma familiarizaz cat de cat cu regulile si echipele?

antonie
21st March 2008, 14:23
ok
pana pe 24 martie sper sa vad cateva meciuri

georgebz
24th March 2008, 14:09
nu stiu sigur daca voi fi online la ora draftului , dar imi voi seta optiunile .. sper sa am un pick cat mai bun in prima runda .. 1 ar fi ideal :D

antonie
24th March 2008, 15:16
nu stiu sigur daca voi fi online la ora draftului , dar imi voi seta optiunile .. sper sa am un pick cat mai bun in prima runda .. 1 ar fi ideal :D
spunemi te rog ce inseamna pick?

tot incepator altfel nu te-as deranja cu astfel de intrebari!

A.k.a
24th March 2008, 15:55
Pick adica alegere, ce jucator isi va alege

cristane
24th March 2008, 16:51
nu stiu sigur daca voi fi online la ora draftului , dar imi voi seta optiunile .. sper sa am un pick cat mai bun in prima runda .. 1 ar fi ideal :D

"The draft order will be randomly determined approximately 30 minutes before the draft begins." :D

Si eu sper la pick 1, evident, tot pentru A-Rod :)

manai
24th March 2008, 18:59
cristane zi-mi si mie pas cu pas cum intra pe liga ta.pas cu pas ce fac?ca nu merge.imi apare ca nu exista liga cu id-ul si/sau parola ta.

manai
24th March 2008, 19:13
spune-mi si mie cum se mai numeste liga noastra. ca eu nu pot intra acolo.

cristane
24th March 2008, 19:16
Ti-am raspuns pe PM.

Pentru cei nefamiliarizati cu Yahoo, asa se intra pe pagina ligii noastre:

1. Intrati pe http://fantasysports.yahoo.com
2. Dati click pe Sign In si va logati cu ID-ul de Yahoo cu care v-ati inscris in liga
3. Dupa login, veti avea in partea dreapta a ecranului la "Teams and Leagues" numele echipei voastre si numele ligii, "OLS Fantasy Baseball". Click acolo, and you're in ;)

Doua chestii:
- aveti grija sa fiti logati cu ID-ul Yahoo cu care sinteti inscrisi in liga
- nu e nevoie de ID-ul ligii sau parola. A fost nevoie de ele doar la inscriere.

antonie
24th March 2008, 21:37
nu mai inscris in liga asta e poate data viitoare

cristane
24th March 2008, 21:51
nu mai inscris in liga asta e poate data viitoare

Ti-am spus, intii trebuie sa te familiarizezi cu regulile, cu jucatorii. Chestia asta iti ia citeva saptamini de vazut meciuri, si la mine a fost la fel :D But don't worry, te poti inscrie in diverse ligi de fantasy si in timpul sezonului.

In alta ordine de idei, draft-ul e gata, sint multumit de ce am luat, desi mi-e ciuda ca l-am scapat pe Joba :( A fost ales de georgebz mult mai devreme decit ma asteptam.

Sezonul ligii noastre incepe din saptamina a doua din MLB, si anume din 7 aprilie. Pina atunci, va puteti aranja deja echipele, se pot face trade-uri, etc. Sistemul e simplu: titularii vostri puncteaza zi de zi la 14 categorii statistice (7 pt pitcheri & 7 pt batteri --> le gasiti la League Settings). In fiecare saptamina, au loc meciuri head-to-head intre echipele noastre, iar cine cistiga mai multe din cele 14 categorii cistiga meciul. Recomandabil este sa verificati zilnic ca cei pe care ii aveti titulari sa aiba meci in realitate. Daca nu au, ar fi bine sa-i inlocuiti cu una din rezervele care joaca in ziua respectiva. Setarile astea le puteti face si in avans (adica luni pentru toata saptamina, de exemplu), sa nu fiti nevoiti sa intrati zi de zi.

Pt orice intrebari, va stau la dispozitie ;)

Ah, si nu uitati, chiar daca setarile nu sint automate pe Yahoo, liga noastra e cu keepers. O sa stabilim mai tirziu citi keepers, dar e bine sa stiti, sa nu va despartiti usor de staruri ;)

georgebz
25th March 2008, 10:31
In alta ordine de idei, draft-ul e gata, sint multumit de ce am luat, desi mi-e ciuda ca l-am scapat pe Joba :( A fost ales de georgebz mult mai devreme decit ma asteptam.




am vrut o strategie in care pitcherii sa fie in prim plan ... totusi ultima pozitie in draft nu mi-a fost favorabila pentru a face exact ce mi-am dorit

sunt multumit totusi ca l-am luat pe Holliday , jucator care mi-a placut foarte mult in sezonul trecut

antonie
25th March 2008, 13:31
am incercat si eu sa vad un meci live duminica pe la 18.00
imposibil ,am frecat tastatura cateva zeci de minute si nimic
poate imi aratati vreo sursa de meciuri chiar si arhiva da sa fie din mlb
am inteles ca alea de pe stadeo tv cu campionatul de baseball nov2007 nu sunt grozave in comparatie cu mlb

cristane
25th March 2008, 13:56
poate imi aratati vreo sursa de meciuri chiar si arhiva da sa fie din mlb


Vezi aici (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=136579).

georgebz
27th March 2008, 16:56
cristane , daca stiam ca il dai pe Peavy ma bagam si eu la un trade :(

cristane
27th March 2008, 18:38
Ce vrei pe Joba? :D

georgebz
27th March 2008, 20:38
o sa ma uit pe echipa si te anunt daca e , nu promit nimik :)

georgebz
31st March 2008, 21:54
damn .. ce ghinion .. dupa Beckett , si Smolts e trecut pe DL

cristane , in ce zi incepe sezonu la noi exact ? :)

cristane
1st April 2008, 00:58
Week 2, adica din 7 aprilie.

georgebz
2nd April 2008, 13:49
e bine .. pana atunci se pare ca isi vor reveni Beckett si Smoltz :D

georgebz
7th April 2008, 11:13
in sfarsit .. de azi incepe actiunea :D

cristane
7th April 2008, 13:55
Yep, game on! :)

georgebz
14th April 2008, 14:28
debut excelent in prima saptamana 11-3 :D

urmeaza duelul cu cristane , care se anunta mult mai dificil

PS : Prince Fielder e de vanzare daca il vrea cineva :P

cristane
14th April 2008, 17:57
Sint citiva useri care n-au intrat deloc. Dani3l de exemplu, am jucat cu el, are vreo 2 accidentati si un OF lipsa, si nu a schimbat nimic toata saptamina, desi i-am trimis un mail sa-l avertizez. Din fericire, sintem vreo 4-5 care chiar ne-am preocupat pina acum de echipa :)

Un heads-up si pentru ceilalti: in play-off se califica 6 (din 8), deci chiar daca incepeti sezonul mai prost, daca va ocupati de echipa nu aveti niciun motiv sa nu sperati la playoff. :D

Dani3l
14th April 2008, 18:16
N-am vrut sa fiu mai prejos decat aia de aseara..si am facut blat!:D

georgebz
21st April 2008, 21:05
un final de saptamana dezastruos ... pitcherii nu au mers prea bine , sau mai bine spus ai lui cristane au fost mai buni

iar la batting urasc din punctaj "walkurile" si "stolen bases"

georgebz
23rd April 2008, 16:00
de ce este asa mare diferenta intre ERA'ul de pe mlb.com si cel care se acorda in liga noastra ?

cristane
23rd April 2008, 18:25
de ce este asa mare diferenta intre ERA'ul de pe mlb.com si cel care se acorda in liga noastra ?

Nu inteleg, da-mi te rog un exemplu. Nu are cum sa fie diferit. M-am uitat la Beckett, de exemplu: 5.12 ERA si la noi, si pe MLB.com. Formula de calcul e fixa, deci e imposibil sa apara diferente.

georgebz
23rd April 2008, 19:26
pai de ex in meciu d aseara Verlander a avut 5.93 pe mlb.com , si la punctaj pe liga noastra ii apare 1.50 ... ???

cristane
23rd April 2008, 23:57
pai de ex in meciu d aseara Verlander a avut 5.93 pe mlb.com , si la punctaj pe liga noastra ii apare 1.50 ... ???

Pe MLB.com, in boxscore-ul meciurilor, apare ERA-ul pentru intreg sezonul. In cazul lui Verlander, 5.93. La noi pe yahoo, intr-o anume zi, apare ERA-ul pt ziua respectiva. In cazul asta, cum Verlander a permis 1 ER in 6 IP, ERA = (1*9)/6 = 1.50. Si pe yahoo, daca intri in pagina jucatorului, sau daca la stats alegi "2008 season" or something, o sa apara tot 5.93.

georgebz
25th April 2008, 13:47
got it ;)

foarte tare Francisco Liriano aseara : ERA - 81.00 :D

georgebz
28th April 2008, 17:57
iar la batting urasc din punctaj "walkurile" si "stolen bases"

inca 1 saptamana a trecut .. iar am pierdut la astea 2 :headbang: .. in rest la pitching am castigat de fiecare data la celelate categorii

cristane
29th April 2008, 00:49
inca 1 saptamana a trecut .. iar am pierdut la astea 2 :headbang: .. in rest la pitching am castigat de fiecare data la celelate categorii

Pai macar stii ce trebuie sa imbunatatesti la echipa ta cu viitoarele trade-uri :D

georgebz
29th April 2008, 10:42
la walks ma enerveaza ca nu depinde de batteri in cele mai multe cazuri , ci de pitcheri , de accea nici nu ii vad rostul la batting

la stolen bases intr-adevar se pot face transferuri pentru a imbunatati , dar cei ramasi au .avg cam slabutz

cristane
29th April 2008, 14:49
la walks ma enerveaza ca nu depinde de batteri in cele mai multe cazuri , ci de pitcheri , de accea nici nu ii vad rostul la batting

Nu e chiar asa. Adica, e si meritul batterilor, nu doar vina pitcherilor. Referindu-ma la Yankees de exemplu, Giambi va obtine intotdeauna mai multe walk-uri decit Cano, indiferent de pitcher. E mai rabdator iar pitcherii sint ff precauti cu el. Cano, in schimb, swings a lot, chiar si la balls.
Ai dreptate, e putin aiurea ca nu depinde numai de batteri, dar depinde foarte mult si de ei.

georgebz
2nd May 2008, 14:07
m-a lucrat Bannister saptamana asta cu ERA'ul lui :headbang:

cristane
2nd May 2008, 18:09
Eu am senzatia ca am dat de aur cu Greinke de la KC, bestial pina acum :D

georgebz
2nd May 2008, 18:36
da .. pana acum a facut treaba f buna

"Brian Bannister has been dropped by 6388 teams in Yahoo! leagues" .. saracu ... dar dupa un meci cu 21.00 ERA , e normal sa scada in po****ritate :)

georgebz
13th May 2008, 16:05
au trecut 5 saptamani si n-am reusit sa castig macar 1 data la SB , BB :confused: ... in schimb am dominat la R , H , RBI , AVG ... sper ca si dupa sapt asta macar la 2 din ele sa raman neinvins :D

cristane
13th May 2008, 17:19
Si totusi, nu mai intra nimeni pe-aici la discutii? Am vazut ca multi dintre voi ati mai facut schimbari in echipe, deci sinteti activi in liga ;) Ce mi se pare interesant e ca Mihai Burlea ne conduce, desi fiind in plin sezon "real", nu a apucat sa intre sa modifice nimic in echipa lui :)

georgebz
21st May 2008, 13:16
prima mea victorie la BB , in schimb am pierdut la celelate la batting ... asta datorita unei saptamani de exceptie a lui Soriano ( 10 R , 16 H , 7 HR , 14 RBI ,.516 AVG ) , care spre ghinionul meu era in lineupul echipei adverse :(

georgebz
3rd June 2008, 16:44
in sfarsit Smoltz a revenit de pe DL , dar cred ca va mai dura pana reintra in rotatie

in rest ma bucur sa vad ca mai e miscare prin liga .. e loc si de mai mult ;)

georgebz
16th June 2008, 15:10
o saptamana dezastruoasa 2-11-1 :confused:

trebuie sa imi revizuiesc strategia la pitcheri ... IAR LA BATTING DUPA DEBUTUL EXCELENT BAIETII MEI AU INCEPUT SA SE CAM RELAXEZE :)

georgebz
25th June 2008, 12:42
trebuie sa imi revizuiesc strategia la pitcheri

am facut ceva schimbari , si dupa prima saptamana s-au vazut rezultatele : 0.86 ERA , 0.86 WHIP ... cea mai buna achizitie de pana acum este Buchholz , sper sa o tina tot asa :D

cristane
26th June 2008, 14:37
Dar de Joba ce zici? Pretty impressive, don't you think? :D

georgebz
26th June 2008, 15:43
da .. chiar mi-a placut , ca am vazut si meciul ... era pacat sa nu obtina si el o decizie cat mai repede , ca si in meciurile anterioare ( cu exceptia primului , unde probabil a fost foarte emotionat ) s-a descurcat foarte bine ... poate nu o sa i se simta asa mult lipsa lui Wang ;)

oricum nu intra in planurile mele ca starterde aia l-am si cedat ... eu vroiam de la el ce imi aduce Buchholz acum : 0.00 :P

georgebz
28th July 2008, 22:49
urmeaza o etapa foarte importanta in stabilirea clasamentului .. vor juca locurile 1-3 , 2-4 , 5-7 , 6-8 :D

georgebz
1st September 2008, 12:30
dupa un final de sezon regulat in care am "defilat" am reusit sa termin pe oprimul loc .. dupa ce la un moment dat eram cred si la 15 GB :D

... acum sa vedem ce se va intampla in playoff ...

georgebz
15th September 2008, 16:08
imi continui monologul pe acest thread :P

am ajuns in finala , unde sansele sa castig as spune ca sunt cam 40% avand in vedere rezultatale din timpul sezonului

oricum imi pun mari sperante in Guzman si McLouth care sunt "pe val" :D

cristane
15th September 2008, 16:27
Eu zic ca ai mai mari sanse sa cistigi, dupa cum vad din loturile echipelor. Depinde si ce face Echo si cit isi va pregati echipa, din cite vad nu are decit 2 starteri ca titulari si o gramada de relieveri :D Anyway. Eu am terminat abia pe 6 :(

cristane
23rd February 2009, 19:21
Sinteti interesati sa ne reinnoim liga de pe Yahoo pentru sezonul urmator? Eu as vrea, si sper sa ne stringem macar 8, ca anul trecut.

cristane
24th February 2009, 18:17
Vad ca sinteti cu totii incintati. In conditiile astea, nu voi mai reinnoi liga.

A.k.a
24th February 2009, 22:34
M-as baga si eu poate, desi nu prea cunosc jucatorii

georgebz
5th March 2009, 12:28
I'm in ... trimite invitatii celor ce au participat si anul trecut ( poate nu verifica forumul , dar vor raspunde pe mail ) ... si sa vad daca mai gassesc altii

cristane
5th March 2009, 15:29
Am reinnoit liga, ar trebui ca toti cei de anul trecut sa primeasca invitatia pe mail. Orice setare e temporara, daca vreti altfel punctajele sau orice altceva, spuneti aici si discutam. Eu propun ca toti cei care au participat anul trecut si se inscriu din nou, sa-si poata pastra unii keeperi, de exemplu 2 sau 3, din echipa de anul trecut. Setarea pe yahoo exista, nu trebuie decit sa ne intelegem noi.

@Aka, da-mi un pm cu emailul tau sa-ti trimit invitatie. Thx. ;)

cristane
24th March 2009, 12:10
Ultima strigare pentru o eventuala liga OLS anul asta. Avem 6 oameni, mai avem nevoie de 2, ultima zi posibila pentru draft e 29 martie. Cine vrea sa se inscrie, dati un pm cu adresa de mail sa va trimit invitatie.

TomBrady
24th March 2009, 18:58
ma bag si eu

cristane
24th March 2009, 19:11
Ti-am trimis invitatia.

Mai avem nevoie de inca o persoana.

Anybody? :D

georgebz
24th March 2009, 23:22
incerc si eu sa mai gasesc

Echo362
25th March 2009, 19:49
cristane, am mai spus, poti sa publici liga daca mai e nevoie de o persoana si va intra cineva pana la draft (probabil un american), dar daca vrei neaparat 8 sa fim in final trebuie sa pui max. teams 8 ca altfel intra mai multi

cristane
25th March 2009, 20:17
Mie nu prea imi convine solutia asta, iti dai seama ca orice american intra n-o sa stea prea mult cind vede ca e in liga cu 7 romani ce se cunosc de pe un forum in romaneste :) As prefera sa mai gasim noi inca o persoana. Daca totusi pina pe 27 nu se mai inscrie nimeni, public liga.

cristane
26th March 2009, 13:49
Ultima strigare pentru liga de fantasy baseball. Mai e un loc liber. Daca mai e careva interesat, dati-mi un PM pina miine la ora 12.00.

Multumesc ;)

cristane
27th March 2009, 12:13
Am publicat liga, sa speram ca nu va dura mult pina va intra si al optulea manager.

Cind avem liga completa, o sa dau un mail tuturor sa hotarim ora pentru draft - in acest moment draftul este setat duminica la 17.30.

georgebz
28th March 2009, 05:25
pentru mine e bine duminica ... oricand dupa 5

TomBrady
29th March 2009, 00:52
ok draftul este azi

si eu ce trebuie sa fac la ora aia?
si asa cunosc cam 5% din jucatorii din MLB :P

cristane
29th March 2009, 12:25
Am gresit mai sus, draftul e la 18.30, nu 17.30. Sper ca e bine asa pt cit mai multa lume. Azi ar fi trebuit sa primiti si un reminder in mail.

@TomBrady... pai tu sa vii online la ora aia, intri pe pagina ligii, intri in Draft Central, si mai vezi acolo :) Eventual mai uita-te pe yahoo, sint multe analize de fantasy, pe pozitii, te mai poti ghida dupa ele. Daca nu, atunci follow your instincts :P

TomBrady
13th April 2009, 23:09
mi se pare complicat fantasy de pe yahoo
la rezultate

cel de pe MLB.com e super tare
cred ca o sa ma ocup cu ala mai mult

georgebz
14th April 2009, 14:14
complicat in ce sens ?

TomBrady
14th April 2009, 21:09
cum se puncteaza etapa

cristane
8th February 2010, 12:02
Facem liga si anul asta? Cei interesati, dati un semn aici, sau pe PM. Cind se pot reinnoi ligile la Yahoo, o sa trimit invitatii celor de anul trecut, insa putem adauga si oameni noi, daca exista interesati :D

cristane
16th February 2010, 17:06
Am reinnoit liga de pe yahoo & am dat invite participantilor de anul trecut.

Daca mai vrea careva sa se inscrie, dati PM sau postati aici.

titans_rulez
17th February 2010, 18:04
im in
...si sper sa am mai mult timp pt aceasta echipa fata de precedentele sezoane..

cristane
18th February 2010, 18:25
Pina acum 4 s-au reinscris de anul trecut. Sper sa intre si ceilalti 4.

New entries also welcome :D

georgebz
22nd February 2010, 23:15
azi m-am reactivat si eu .. o sa mai caut participanti :)

cristane
2nd March 2010, 16:05
Mai avem 2 locuri libere. Anybody?

cristane
12th March 2010, 15:53
Come on guys, mai avem nevoie de 2 oameni. Chiar nu mai gasim pe nimeni?

cristane
15th March 2010, 15:53
Daca pina la sfirsitul saptaminii nu mai gasim doi doritori, voi lasa liga la liber, pentru a se ocupa ultimele 2 locuri.

Th3 Gam3 HHH
15th March 2010, 16:49
Ma bag si eu ! :) ... ce trebuie sa fac ??

cristane
15th March 2010, 17:09
Da-mi un PM cu adresa de e-mail sa-ti trimit invitatia.

cristane
16th March 2010, 16:08
OK, avem 7 echipe, ne mai trebuie una :)

cristane
23rd March 2010, 12:03
Daca pina miine nu mai gasim un doritor, voi lasa liga la liber, astfel incit locul lipsa sa fie ocupat de cineva cit mai rapid, chiar daca nu e de pe forum :D

Propun draftul sa fie weekendul viitor (3-4 aprilie), aveti vreo preferinta pt zi si ora?

cristane
30th August 2010, 13:25
Gata si sezonul regulat, am intrat in playoff :D

Va rog nu uitati sa va setati echipele, mai ales acum pe final. May the best team win ;)

cristane
3rd March 2011, 19:14
Am trimis invites tuturor participantilor de anul trecut, pina acum s-au reinscris 5 echipe, am mai avea nevoie de inca cel putin 3. Dati-mi PM daca sinteti interesati. Liga e pe Yahoo, head to head.

cristane
14th March 2011, 22:17
Mai las 3 zile timp de inscriere celor de anul trecut, dupa care fac liga publica, sa o umplem cu random people. Daca nu se string macar 8, nici n-are rost sa jucam.