PDA

View Full Version : nastase: "baietii din UE au spus: ba, noi oricum v-o tragem in Romania!"



Lordliv
24th January 2008, 19:10
Invitat joi la postul de radio News Fm , Adrian Năstase a răspuns la întrebările adresate cu expresii precum "beneficii corelative" și "blocaje protecționiste" amestecate cu sintagme ca "v-o tragem acolo în România", "rămân cu creditul în mână" sau "papagalii de la noi". În privința reprezentanților de la Bruxelles cărora nu le pasă de ceea ce se întâmplă în România, Năstase a început prin a spune că decizia de a lua România și Bulgaria "înăuntru" a fost una strategică. Această decizie a fost legată și de faptul că cele două țări intraseră în NATO și ar fi fost ciudat să nu fie și în UE.

Năstase a spus că, dacă România și Bulgaria nu intrau în UE, rămânea un spațiu neacoperit spre fosta Uniune Sovietică. "În felul ăsta, intrând în UE, noi am lăsat deoparte toate mecanismele de protecție pentru economia națională, ceea ce era prețul pe care îl plăteam pentru intrarea în UE, dar nu am știut după aceea să obținem beneficiile corelative care apăreau în urma intrării în UE", a arătat Năstase.

"Și atunci, băieții ăștia au spus: “Bă, dacă voi nu vreți să vă uitați și la sertarele alea cu bani, foarte bine. Că noi oricum v-o tragem acolo în România, că v-am trimis Carrefour, Metro, eu știu ce, vă vindem bunuri de larg consum, v-am trimis băncile noastre și vă îndatorați acolo și deveniți până la urmă sclavii noștri pe o perioadă lungă de timp.

Că trebuie să plătiți la fel ca americanii, care sunt foarte liberi, dar sunt de fapt sclavii băncilor, plătesc toată viața și de asta nu au curaj să își înjure șefii, pentru că dacă îi dau afară de la serviciu rămân cu creditul în mână și trebuie să se sinucidă, că nu mai au ce să facă, că dacă au luat o notă proastă că și-au înjurat șeful nu îi angajează nimeni în altă parte", a continuat Năstase.

"Ăsta este un mecanism al unui tip de capitalism care încetul cu încetul migrează și spre noi și astea sunt de fapt mecanismele pe care noi, dacă nu știm să le mai cosmetizăm (...) o să rămânem la discreția acestor băieți și papagalii de la noi care nu pricep despre ce este vorba vor sta liniștiți la soare din când în când și se vor juca în nisip cu Monica Macovei, care când e imaculată, când e dezimaculată", a explicat Năstase.

ps. " de umplutura " am intrat, " de umplutura ",suntem, " de umplutura " vom fi (?)

Balaci
24th January 2008, 19:16
Foarte tare:ok:

jesus supremu
24th January 2008, 20:09
cu poponari ca nastase la ce sa te astepti.ce spunea acolo?ca ne dau ****?
a si precizat cat de mult ii place?:angry:

NORGEMAN
24th January 2008, 20:29
Invitat joi la postul de radio News Fm , Adrian Năstase a răspuns la întrebările adresate cu expresii precum "beneficii corelative" și "blocaje protecționiste" amestecate cu sintagme ca "v-o tragem acolo în România", "rămân cu creditul în mână" sau "papagalii de la noi". În privința reprezentanților de la Bruxelles cărora nu le pasă de ceea ce se întâmplă în România, Năstase a început prin a spune că decizia de a lua România și Bulgaria "înăuntru" a fost una strategică. Această decizie a fost legată și de faptul că cele două țări intraseră în NATO și ar fi fost ciudat să nu fie și în UE.

Năstase a spus că, dacă România și Bulgaria nu intrau în UE, rămânea un spațiu neacoperit spre fosta Uniune Sovietică. "În felul ăsta, intrând în UE, noi am lăsat deoparte toate mecanismele de protecție pentru economia națională, ceea ce era prețul pe care îl plăteam pentru intrarea în UE, dar nu am știut după aceea să obținem beneficiile corelative care apăreau în urma intrării în UE", a arătat Năstase.

"Și atunci, băieții ăștia au spus: “Bă, dacă voi nu vreți să vă uitați și la sertarele alea cu bani, foarte bine. Că noi oricum v-o tragem acolo în România, că v-am trimis Carrefour, Metro, eu știu ce, vă vindem bunuri de larg consum, v-am trimis băncile noastre și vă îndatorați acolo și deveniți până la urmă sclavii noștri pe o perioadă lungă de timp.

Că trebuie să plătiți la fel ca americanii, care sunt foarte liberi, dar sunt de fapt sclavii băncilor, plătesc toată viața și de asta nu au curaj să își înjure șefii, pentru că dacă îi dau afară de la serviciu rămân cu creditul în mână și trebuie să se sinucidă, că nu mai au ce să facă, că dacă au luat o notă proastă că și-au înjurat șeful nu îi angajează nimeni în altă parte", a continuat Năstase.



Il detest mult pe acest Nastase dar ce a spus mai sus este cat se poate de adevarat.... de la banci pana la carrefour...

Balaci
24th January 2008, 20:40
cu poponari ca nastase la ce sa te astepti.ce spunea acolo?ca ne dau ****?
a si precizat cat de mult ii place?:angry:

De unde stii ca e poponar, ati avut contacte?

jesus supremu
24th January 2008, 20:42
un *******!! a stat capra la cerintele baietilor alora pe care acum culmea ii infiereaza.pai cine a negociat cu ue? eu?

Ady
24th January 2008, 21:21
un distrus ...



Că trebuie să plătiți la fel ca americanii, care sunt foarte liberi, dar sunt de fapt sclavii băncilor, plătesc toată viața

si d-asta nu traiesc americanii bine ...

Utilizator
24th January 2008, 21:56
se vede ca a intrat in anul electoral, a trecut pe populisme ieftine...de parca ne-a oprit cineva sa avem hypermagazinele Alimentara in loc de Carrefur.Au stat 'circurile foamei' din Bucuresti amar de ani la structura, a trebuit sa vina turcii sa le faca malluri (care apropo, nu sunt in UE).
Un ipocrit sa planga de 'soarta tarisoarei' atat timp cat si el a fost partas la 'crearea conditiilor'.
Capitalul romanesc se regaseste numai in afaceri periferice sau capusand statul (daca nu ma insel Rompetrol era singura mare afacere romaneasca) si ma tot intreb a cui o fi vina si daca Nastase e in drept sa se jeluiasca public.

Lordliv
24th January 2008, 23:12
faptul ca adrian nastase ( un personaj dezagreabil ,manevrat 100% de consoarta...) a facut astfel de declaratii intr un moment de sinceritate ( treaba lui ) il descalifica inca o data in fata celor care urmaresc fenomenul...
pai domnule nastase,daca UE tot ne vroia cu toate betesugurile noastre " la vedere " si ascunse ,de ce guvernul dumneavoastra a negociat toate capitolele de aderare ,IN GENUNCHI?
de ce excelenta voastra a acceptat niste " privatizari " dezastruoase pentru ROMANIA?
de ce tara noastra nu a beneficiat de niste discounturi ,precum tarile primite in valurile anterioare?
de ce guvernul tariceanu nu a facut " auditul " intern al guvernului precedent ,si mai ales de ce nu a dat publicitatii problemele aderarii ,si a continuat unele negocieri ,chiar in patru labe?

pentru astfel de actiuni ,care au prejudiciat statul romanesc de resursele solului si subsolului ,ar trebui trimisi in judecata astfel de fosti ministrii ,nu pentru niste amarate de termopane ,sau caltabosi care nu fac altceva decat sa umple de ridicol justitia din romania...

Sorin Blaj
24th January 2008, 23:21
Concluzia? Saracii americani, vai de mama lor.

Ce noroc pe noi ca nu traim in America si mai ales ca ne putem injura sefii cand dorim. Nici nu stiam ce norocos sunt. :)


Vai de capul lui. Inainte il mai asculta cineva pentru ca era prim ministru, acum i s-a terminat audienta. Deja am spus prea multe despre el.

Romeo
29th January 2008, 18:42
Meciul s-a jucat in Malta in 1988 si noi nu am participat, dar ne-a spus ulterior Gorby ca s-a decis si pentru noi. Degeaba se agita Nastase, ca ii trebuie locul in parlament stim, fraieri vor fi aia care-l vor trimite acolo. Vrem-nu vrem, suntem in capitalism si ne adaptam sau nu legilor lui, fie ca ne spune Nasty cum i-o tragea lui cand era al doilea om in stat. Si tot in capitalism, cel care pierde odata pleaca, la noi Iliescu a revenit in 2000, iar Nasty cred ca viseaza la aceeasi soarta ca a fostului stapan.

Utilizator
29th January 2008, 20:14
Indiferent de jocurile de la Yalta sau Malta vina principala a starii de fapt din Romania apartine romanilor si conducatorilor lor. Noi in loc sa ne vedem de treaba si sa ne dezvoltam la maximum posibil in conditiile date, ne-am limitat in a ne plange de mila si a da vina pe altii.
In viata se pot intampla multe rele din motive independente de vointa noastra. Cei puternici accepta soarta si merg mai departe, o iau de la capat si gasesc in nenorocire chiar un stimul in plus. Noi nu, pe noi o nenorocire ne doboara, noi suntem incapabili sa ne ridicam din tarana, preferam sa jelim, sa cerem ajutoare si analizam la nesfasit situatia blestemand soarta cruda.

Romeo
30th January 2008, 08:34
Indiferent de jocurile de la Yalta sau Malta vina principala a starii de fapt din Romania apartine romanilor si conducatorilor lor. Noi in loc sa ne vedem de treaba si sa ne dezvoltam la maximum posibil in conditiile date, ne-am limitat in a ne plange de mila si a da vina pe altii.
In viata se pot intampla multe rele din motive independente de vointa noastra. Cei puternici accepta soarta si merg mai departe, o iau de la capat si gasesc in nenorocire chiar un stimul in plus. Noi nu, pe noi o nenorocire ne doboara, noi suntem incapabili sa ne ridicam din tarana, preferam sa jelim, sa cerem ajutoare si analizam la nesfasit situatia blestemand soarta cruda.

de acord in mare parte, dar toata aceasta tarantela a fost declansata de presa si sunt multi fericiti ca pacalesc Europa de ajutoare care le umplu lor conturile. Pensionarii cu 200 sau 300 lei pe luna ar trebui intrebati cati ani au muncit (cu forme legale), iar cei care cersesc ar trebui trimisi la munca, cel putin verbal. Dar milogirea e o sursa de a produce venituri nu neaparat celor care trec printr-o pasa dificila. Nu as generaliza ca toti am fi doborati de nenorociri, in realitate traim, multi din noi bine sau acceptabil, dar suntem furati de acest val de nemultumire. Daca guvernul ar emite saptamanal o cugetare de genul: preturile nu se maresc, poate la sfarsitul anului multi din noi vom crede. Ei oricum altceva nu mai au de facut anul acesta, decat sa manipuleze.

Utilizator
30th January 2008, 21:28
nu e nicio presa la origine, e de la Miorita citire, inainte de aparitia tiparului. Nu e nici problema de bani. E gena noastra astfel. :)
Nu generalizez, ca sa fiu mai exact in apreciere as spune ca vreo 80% din tara asta isi plange de mila si asteapta minuni din cer si conducatori providentiali, eroi de legenda care sa mearga din casa si sa rezolve problemele existentei: sa faca si curat, sa repare si gardul, sa vina cu d'ale gurii, sa ofere bani degeaba, sa ne mangaie pe crestet si sa plece cu promisiunea ca se va intoarce imediat ce va mai exista vreo doleanta oarecare.

Marea majoritate a semenilor daca ar primi moca 1 milion de euro si-ar face 'vila', si-ar trage Mertzan 4x4, plasma si alte chestii ce au potential epatant.

Daca prin absurd un sat intreg ar fi miluit cu 1 milion de euro de persoana nimeni nu s-ar preocupa sa asfalteze ulitza. Ar lasa-o innoroita cu case somptuoase de-a stanga si de-a dreapta ei, ar intra cu Mertzanele prin valurile de noroi si ar injura guvernul si primarul ca nu pun mana sa betoneze strada. Dupa o perioada probabil ca ar obtine, printr-o relatie a cuiva, finantare pentru asfaltarea ulitzei aleia amarate din fonduri pentru eradicarea saraciei la sate. Asta e...:D

Romeo
1st February 2008, 10:55
Daca prin absurd un sat intreg ar fi miluit cu 1 milion de euro de persoana nimeni nu s-ar preocupa sa asfalteze ulitza. Ar lasa-o innoroita cu case somptuoase de-a stanga si de-a dreapta ei, ar intra cu Mertzanele prin valurile de noroi si ar injura guvernul si primarul ca nu pun mana sa betoneze strada. Dupa o perioada probabil ca ar obtine, printr-o relatie a cuiva, finantare pentru asfaltarea ulitzei aleia amarate din fonduri pentru eradicarea saraciei la sate. Asta e...:D

acum si tu daca ai primi 1 milion euro, nu te-ai apuca sa asfaltezi, cand stii ca este oblkigatia altora, iar daca nu stii s afaci o afacere ii vei toca in primul rand pe lux (pe ce altceva ai vrea ?). In 1997 ironizam minerii ca-si luau PC-uri din salariile compensatorii, poate vreo 2-3 au facut ceva cu ele.
Educarea, daca nu o ai din familie (cei 7 ani de acasa - si aici diferim foarte mult), trebuie sa ti-o formezi in scoala, altfel ajungi la 22 ani fara nicio dorinta (vezi vila si Merz la altul, vrei si tu, si asta este educarea in comunitate). Dar scoala noastra (si poate in multe locuri din lume) iti toarna in cap cunostinte pe care apoi te obliga sa le reproduci, nimeni nu se gandeste sa te educe. La biserica, careia i s-a aruncat dupa 1990 probleme de educatie se duc cei pasnici, nu cei violenti. Dar probabil sunt unii care se bucura de mediatizarea Romaniei si in cazul crimelor din Italia! La astfel de evolutie, te poti astepta la ceva bun ?

miril
1st February 2008, 11:40
De acord cu modelul bio(psiho)medical, a se citi genetic si...nu numai, al lui Uti care explica carecterul neurastenic al...miticilor mioritici. Si eu sunt rom...an! Incerc sa iau distanta! Vine cineva sa ma ajute?