PDA

View Full Version : Roger Federer vs. Novak Djokovic - 1/2 AO 2008



Optimistul
24th January 2008, 16:35
Exprima-ti optiunea pt. acest meci cu comentariile de rigoare ( daca le ai ) .
Va reusi Nole sa produca un al doilea cutremur la AO 2008 dupa infrangerea lui Nadal ?

Sorry, rog un moderator sa ataseze si un poll aici .

lucian_iasi
24th January 2008, 16:42
Va castiga Federer in 3 seturi.

Cipri
24th January 2008, 17:13
Va castiga Federer in 3 seturi.
asa zic si eu :drak:

raulmad
24th January 2008, 17:20
M-as mira sa reuseasca Djokovic sa-l bata pe Federer. Castiga Fed cu siguranta. Si al 13-lea GS.

Lucian86
24th January 2008, 17:26
Djokovic are cu siguranta potentialul de a-l invinge pe Federer insa nu in aceeasi maniera cu care Tsonga l-a umilit pe Nadal astazi. Federer nu poate pierde in 3 seturi niciodata intr-un turneu de mare slam.

Cum este si normal, eu merg pe clasa lui Federer, intr-o victorie in 3 sau 4 seturi:evil:

smiling_ancutza
24th January 2008, 17:39
eu sper sa nu poata produce:P va fi un meci greu dar sunt convinsa ca federer il poate invinge:cheer:,este mult mai experimentat, poate sa-si stapanesca mai bine emotiile si nervii mult mai bine ...pur si simplu este mai bun si mai talentat:ok:

Optimistul
24th January 2008, 20:28
Sa inteleg ca nimeni nu crede ca Djokovic poate castiga acest meci ...
Pacat, ar fi fost un meci frumos ...

Kooler
24th January 2008, 20:41
Cu siguranta Djokovic poate castiga acest meci... Insa calculele hartiei si cel care are sanse mai mari este Federer... In plus mi-as dori sa castige Federer(Fiind sustinatorul lui Nadal, consider ca mai bine e ca Federer sa se departeze de Nadal decat sa fie ajuns de Djokovic..)

luma
24th January 2008, 20:58
Sa inteleg ca nimeni nu crede ca Djokovic poate castiga acest meci ...
Pacat, ar fi fost un meci frumos ...

Cred ca Nole poate castiga meciul, mai ales ca mie Federer nu mi s-a parut in mare forma (nu aruncati cu rosii :D).
Dar, mai mult ca orice, doresc sa se adune un pic si sa reuseasca...:P:D

Kooler
24th January 2008, 21:42
Valoarea unui jucator nu dispare peste noapte, indiferent cate meciuri slabe a facut inainte... Maine va fi un meci si nu cel ce va castiga va fi mai valoros.. valoarea unui jucator este data de clasament cu oarecare intarziere...

Val
24th January 2008, 21:45
Sa inteleg ca nimeni nu crede ca Djokovic poate castiga acest meci ...
Pacat, ar fi fost un meci frumos ...
Eu chiar cred in Nole si sper sa-l bata pe Fedex. Nu cred ca sarbul se va "taia" in finaluri de set asa cum a facut-o in finala de la US Open.

coiscif
24th January 2008, 22:03
jocul lui federer s-a imbunatatit de la meci la meci...3-1 in cel mai rau caz pt fedex!

TenisFan
24th January 2008, 22:04
Argumentele lui Kooler mi se par pline de logica si geniale... :cry: Merg pe mana lui... :happy

Kooler
24th January 2008, 22:13
Argumentele lui Kooler mi se par pline de logica si geniale... :cry: Merg pe mana lui... :happy

ma bucur ca esti de acord cu mine... de fapt daca iti aduci aminte nu am conntestat niciodata valoarea lui.. si am fost impresionat de reverul in cross cu o singura mana pe care il are... Acuma ce sa zic pur si simplu tin cu Nadal, si am motive e mai tanar, apreciez munca si e latin de-al nostru...

Optimistul
24th January 2008, 22:14
Cred ca Nole poate castiga meciul, mai ales ca mie Federer nu mi s-a parut in mare forma (nu aruncati cu rosii :D).
Dar, mai mult ca orice, doresc sa se adune un pic si sa reuseasca...:P:D

Asa e... Dar n-ai observat cum a inceput meciul cu Ferrer ( primul set a fost impecabil) si cum l-a terminat ( fara sa aibe rabdarea sa-si construiasca punctul conform tacticii primite si avand multe iesiri aiurea dupa pierderea unor puncte ) ?
Inca nu-l vad asa de matur psihic pt. a-l bate pe Federer, s-ar putea sa ma insel maine ...Il votez totusi ca-l simpatizez ca om .

TenisFan
24th January 2008, 23:07
Matur-nematur Fedex o sa joace la alt nivel si o sa-l bata in 3 seturi... Voi ar trebui sa fiti mandri ca ma aveti printre voi deoarece fac mega reclama site-ului si implicit forumului... :cry: Mats Wilander o zis intr-un interviu la Eurosport ca daca ar fi ca Djokovic sa-i ia primul set lui The Master atunci el si-ar paria casa(desi nu-i in totalitate a lui) ca Fedex n-o sa-l mai lase sa se apropie in setul 2... :( Astea au fost cuvintele lui exacte... Carevasazica Wilander asta citeste forumul si ma copiaza... Imitatie ieftina de altfel doarece eu mi-am pus apartamentul inca de la inceputul turneului... :(

iuli
24th January 2008, 23:08
jocul lui federer s-a imbunatatit de la meci la meci...3-1 in cel mai rau caz pt fedex!

Nu prea a jucat cine stie ce Fed....Cel mai bun meci al lui Fed, daca le luam doar pe cele cu Tip, Berdych si Blake, a fost chiar cel de 5 seturi cu sarbul...parerea mea

Cipri
25th January 2008, 11:52
7-5 4-1 pt Djokovic ...
Fed mi se pare ca e emotionat ... ii e frica de sarb sigur !!!

relansat
25th January 2008, 11:56
@TenisFan bre iar gresisi directia punctelor, cine pe cine o sa bata in 3 seturi? :evil:
pregateste`te sa te duci la azil :D :drak: :lol:

Kooler
25th January 2008, 11:59
WTF? Fedex pierde... Cu parere de rau o spun dar Fedex o sa piarda... Bomba Federer incepe sa fasaie? si imi pare rau ca nu din cauza lu Nadal?

Cipri
25th January 2008, 12:00
Break Fed 5-2 :| , lol nu e break :| mingea a fost buna si se va repeta ... Novak a salvat-o , dar Fed are din nou minge de break , break Fed 5-2 pt Djokovic in set. al 2 lea !

relansat
25th January 2008, 12:00
taci bre din gura :D

Cipri
25th January 2008, 12:07
5-3 , sarbul serveste a 2 a oara pt a castiga al 2 lea set !!!

Cipri
25th January 2008, 12:11
Minge de set pt Djokovic ... Fed o salveaza dupa o dreapta incredibila in lung de linie ...

Cipri
25th January 2008, 12:12
Set Djokovic 7-5 6-3

Kooler
25th January 2008, 12:15
Maestrul e condus cu 2-0 Iesi maestre din situatia asta daca poti..

cristea
25th January 2008, 12:18
ce belea !!! (sa speram ca ) vom vedea in sfarsit o finala atipica pentru un GS : Tsonga - Djokovic ! GO Djokovic !

TenisFan
25th January 2008, 12:19
Maestrul e condus cu 2-0 Iesi maestre din situatia asta daca poti..Nu mai poate... I-a dat meciul deja... E ca o femeie... Psihic e 0 barat...

Sifodias
25th January 2008, 12:21
Matur-nematur Fedex o sa joace la alt nivel si o sa-l bata in 3 seturi... Voi ar trebui sa fiti mandri ca ma aveti printre voi deoarece fac mega reclama site-ului si implicit forumului... :cry: Mats Wilander o zis intr-un interviu la Eurosport ca daca ar fi ca Djokovic sa-i ia primul set lui The Master atunci el si-ar paria casa(desi nu-i in totalitate a lui) ca Fedex n-o sa-l mai lase sa se apropie in setul 2... :( Astea au fost cuvintele lui exacte... Carevasazica Wilander asta citeste forumul si ma copiaza... Imitatie ieftina de altfel doarece eu mi-am pus apartamentul inca de la inceputul turneului... :(




Eu zic sa mergem la Wilander sa ne instalam in casa lui!!!!Sorry nu mai e a lui ca elvetianul a pierdut si al 2 set...

Incubus
25th January 2008, 12:28
Miroase a 3-0

Kooler
25th January 2008, 12:51
Nu mai poate... I-a dat meciul deja... E ca o femeie... Psihic e 0 barat...

Djokovic are reteta castigatoare... Iar Federer nu gandeste si nici nu incearca altceva... Poate doar astazi poate de-acum incolo... Djokovic sa fi gasit antidotul... Hai Nadal lecuieste-i tu pe toti...

Sifodias
25th January 2008, 13:15
Incredibil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Djoko l-a desfintat pe marele Federer!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bravooooooooooooooooooooo Djokooooooooooooooooooooooooo

Kooler
25th January 2008, 13:18
Sa nu ratez ocazia sa-i dau cu Hua lui Djoko!!!
http://www.freesmileys.org/custom/image/grey%5E_%5Earial%5E_%5E5%5E_%5E3%5E_%5EHUA DJOKOVIC ! ! !%5E_%5E.gif (http://www.freesmileys.org/custom)

Optimistul
25th January 2008, 13:26
Matur-nematur Fedex o sa joace la alt nivel si o sa-l bata in 3 seturi... Voi ar trebui sa fiti mandri ca ma aveti printre voi deoarece fac mega reclama site-ului si implicit forumului... (


Nu mai poate... I-a dat meciul deja... E ca o femeie... Psihic e 0 barat...

Cred ca daca Federer ar citi postarile tale i-ar fi rusine sa aibe un asa fan ...care trece asa de usor de la idolatrie si fanatism in extrema cealalta de umilire si injosire a favoritului ...

Cum poti sa spui ca Federer a dat meciul ? Sau sa-l faci femeie ?
Pana mai ieri ziceai ca are un psihic super ,azi a devenit brusc 0 barat ?

Cipri
25th January 2008, 13:27
Djoko a fost prea bun azi ...

Optimistul
25th January 2008, 13:32
Gresit,Federer a jucat prea slab pt. nivelul lui .

TenisFan
25th January 2008, 13:33
Cred ca daca Federer ar citi postarile tale i-ar fi rusine sa aibe un asa fan ...care trece asa de usor de la idolatrie si fanatism in extrema cealalta de umilire si injosire a favoritului ...

Cum poti sa spui ca Federer a dat meciul ? Sau sa-l faci femeie ?
Pana mai ieri ziceai ca are un psihic super ,azi a devenit brusc 0 barat ?Pai nu asta a fost jocul lui Federer? De la un jucator de tenis la o jucatoare de tenis? Nu exprim realitatea? :shocked: Djokovic a fost mai bun in setul 3...Deci are 1-0 la seturi cu un jucator de tenis pe numele sau Federer si 2-0 la seturi cu o jucatoare de tenis tot cu numele de Federer... ;)

Kooler
25th January 2008, 13:56
Federer tre sa demonstreze ca nu a inceput sa fasaie, ca nu va fi detronat de Djokovic... Ci de Nadal.... Dar nu acum.... De acum incolo devine interesant...

iuli
25th January 2008, 14:18
Nu prea a jucat cine stie ce Fed....Cel mai bun meci al lui Fed, daca le luam doar pe cele cu Tip, Berdych si Blake, a fost chiar cel de 5 seturi cu sarbul...parerea mea


Gresit,Federer a jucat prea slab pt. nivelul lui .


Asta a fost nivelul lui in ultimele meciuri. Am zis, cred ca nu ma vei contrazice optimistule, dar nu a aratat un tenis peste medie in meciurile trecute, asta desi a castigat cu 3-0.

relansat
25th January 2008, 14:26
Vezi mah Tenisfan, asta se intampla cand favoritul tau joaca numai la 5% din potential :happy

DJ Klaus
25th January 2008, 14:29
Gresit,Federer a jucat prea slab pt. nivelul lui .
Fedex n-a jucat slab. Au fost foarte apropiti ca nr de winners/unforced errors. A fost mai slab la serviciu , atat.
Djokovic a jucat bine punctele inportante si Nole a stiut sa joace hora cu Fedex.
Cum spunea cineva: "are formula castigatoare impotriva lui Federer"

cristea
25th January 2008, 15:04
Condoleante pentru fanii Fedex ! :) Probabil ca pentru reteta castigatoare s-a sfatuit si cu prietenul lui Tipsarevic, care era sa ii fie nas la randul sau lui Federer in urma cu cateva zile :)

jesus supremu
25th January 2008, 15:27
nole nu a facut un meci mare.federer a facut poate cel mai slab meci pe care l-am vazut la el.o fi fost umiditatea sau vreun alt factor dar nu l-am mai vazut gresind in halul ala.in setul trei doar serviciul l-a salvat pe djokovic.
insa tot nu inteleg ce s-a rupt la 5-3:thinkso::thinkso:

Optimistul
25th January 2008, 16:54
Asta a fost nivelul lui in ultimele meciuri. Am zis, cred ca nu ma vei contrazice optimistule, dar nu a aratat un tenis peste medie in meciurile trecute, asta desi a castigat cu 3-0.

Eu nu te contrazic ,- Klaus are alta parere - cred ca e cea mai slaba prezentare a lui Federer la un mare slem de 4 ani incoace .

Sorin Blaj
25th January 2008, 18:04
Djokovic are cu siguranta potentialul de a-l invinge pe Federer insa nu in aceeasi maniera cu care Tsonga l-a umilit pe Nadal astazi. Federer nu poate pierde in 3 seturi niciodata intr-un turneu de mare slam.

Cum este si normal, eu merg pe clasa lui Federer, intr-o victorie in 3 sau 4 seturi:evil:

Ce vorbesti maestre? :) Ma bucur ca te-ai inselat. :ok:

Sorin Blaj
25th January 2008, 18:05
Argumentele lui Kooler mi se par pline de logica si geniale... :cry: Merg pe mana lui... :happy

Cred ca ti-a trecut rasul. :)

Sorin Blaj
25th January 2008, 18:09
Matur-nematur Fedex o sa joace la alt nivel si o sa-l bata in 3 seturi... Voi ar trebui sa fiti mandri ca ma aveti printre voi deoarece fac mega reclama site-ului si implicit forumului... :cry: Mats Wilander o zis intr-un interviu la Eurosport ca daca ar fi ca Djokovic sa-i ia primul set lui The Master atunci el si-ar paria casa(desi nu-i in totalitate a lui) ca Fedex n-o sa-l mai lase sa se apropie in setul 2... :( Astea au fost cuvintele lui exacte... Carevasazica Wilander asta citeste forumul si ma copiaza... Imitatie ieftina de altfel doarece eu mi-am pus apartamentul inca de la inceputul turneului... :(
Wilander trebuie s-o mai lase cu pariurile ca altfel ajunge falit. Este valabil si pentru tine. :)

Sorin Blaj
25th January 2008, 18:13
Vezi mah Tenisfan, asta se intampla cand favoritul tau joaca numai la 5% din potential :happy

Esti sigur? :) Eu cred ca atat a putut. Crezi ca nu a vrut sa castige?

TenisFan
25th January 2008, 18:19
Eu am o intrebare: Fedex cand joaca finala mica cu Nadal? :cry: :happy

Bogdy LFC
25th January 2008, 18:21
Chiar NU ma asteptam sa piarda Federer :( Oricum cred ca el ar da cele 3 Grand Slam-uri pt Roland Garos :ok:

Sorin Blaj
25th January 2008, 18:26
Eu am o intrebare: Fedex cand joaca finala mica cu Nadal? :cry: :happy

Asta e cea mai tare gluma din ultimele zile. :happy Din pacate nu am vazut nimic din sferturi si semifinale.

Sorin Blaj
25th January 2008, 18:27
Chiar NU ma asteptam sa piarda Federer :( Oricum cred ca el ar da cele 3 Grand Slam-uri pt Roland Garos :ok:

Nu-l va lua niciodata, la fel ca Pete Sampras.

Cipri
25th January 2008, 18:31
Eu am o intrebare: Fedex cand joaca finala mica cu Nadal? :cry: :happy
:haha: :happy

Kooler
25th January 2008, 19:50
Eu am o intrebare: Fedex cand joaca finala mica cu Nadal? :cry: :happy

Ce n-as da sa vad un asemenea meci... Sunt sigur ca ar fi castigat Nadal...

Chiar TenisFan, hai scoate apartamentele la interval...:happy

Sorin Blaj
25th January 2008, 20:03
Ce evolutie a avut Nole intr-un singur an, de la 2-6 5-7 3-6 cu acelasi Federer, anul trecut in optimi, la 7-5 6-3 7-6 in favoarea sa anul asta!!!

Kooler
25th January 2008, 20:22
Ce evolutie a avut Nole intr-un singur an, de la 2-6 5-7 3-6 cu acelasi Federer, anul trecut in optimi, la 7-5 6-3 7-6 in favoarea sa anul asta!!!

Cica ar fi scazut si Federer... Cel putin asa cred eu...

relansat
25th January 2008, 20:31
Esti sigur? :) Eu cred ca atat a putut. Crezi ca nu a vrut sa castige?

Sorine, da, asta insinuam ... mai lasa si el loc tinerilor jucatori :happy (glumesc pretene :D)

TenisFan, de unde tastezi, de la vreo sala de net ? :lol:

carbu
25th January 2008, 20:45
Eu am o intrebare: Fedex cand joaca finala mica cu Nadal? :cry: :happy

Si sa se joace 2 seturi din 3 (ca la fete). Pentru ca, cel putin in ultimele meciuri, au demonstrat ca doar trei seturi poa' sa joace amandoi.

TenisFan
25th January 2008, 22:01
TenisFan, de unde tastezi, de la vreo sala de net ? :lol:Din vila lui Fedex... O sa vina maine sa va comunice ca nu poate juca vreo 3 luni asa... Ii rupsei o mana micutului... :(

Lucian86
25th January 2008, 22:17
Din vila lui Fedex... O sa vina maine sa va comunice ca nu poate juca vreo 3 luni asa... Ii rupsei o mana micutului... :(

Ca tot erai acolo, ce i-a zis Milka lui Roger dupa frumoasa sa prestatie de astazi???? No milk until you'll win the next grand slam :rosu:

Optimistul
25th January 2008, 22:25
Ce vorbesti maestre? :) Ma bucur ca te-ai inselat. :ok:


Cred ca ti-a trecut rasul. :)
Asa Sorine ,taie-le din tupeu ca prea s-au dat mari ...

Din vila lui Fedex... O sa vina maine sa va comunice ca nu poate juca vreo 3 luni asa... Ii rupsei o mana micutului... :(

Ai curent , sau dai la pedale ?

milanezu
25th January 2008, 22:31
nu inteleg ce se face asa mare caz ca a pierdut federer.
e si el om pana la urma.
e normal ca dupa atatea succese sa mai vina si momente de astea.
si oricum a pierdut in semi-finale nu in primul tur.
in finala tsonga va bate.
in momentul asta nu are cum sa-l opreasca novak.

Cipri
25th January 2008, 23:08
in momentul asta nu are cum sa-l opreasca novak.
posibil... dar eu vad o finala echilibrata ... cel putin 1 set la tie-break :)

Lover
25th January 2008, 23:13
nu ma asteptam la asa o bataie... oricum ma gandeam ca daca are noroc si trece de djoko, o sa fie ultimul GS castigat de el... nu cred ca o sa-i mai mearga. poate la us open :thinkso:

tsonga castiga finala... parerea mea.

Cristi
25th January 2008, 23:57
Era clar de mult ca Djokovic e capabil sa il bata pe Federer. Dar i-a facut un serviciu azi, ca eu cred ca Tsonga il umilea in finala. Nici lui Djokovic nu ii va fi moale... nu cred ca ii ia vreun set lui Tsonga daca ala nu face in pantaloni ca a ajuns asa departe.

lost_alina
26th January 2008, 00:37
dupa ce roddick a pierdut, Nole ramasese singurul meu favorit...ce bine e cand ai unul care sa poata sa il bata pe Federer...uitasem cum e:groggy:

Kooler
26th January 2008, 09:07
Poate Federer, da acum toate celelealte GS si pozitia din clasament pe RG. Face aranjamente cu Nadal. Glumesc binenteles Nadal nu-l va lasa.

iuli
26th January 2008, 14:13
Mai termina frate cu anti-talentul ala de Nadal...la fiecare post amintesti de el.